kdeconnect-kde - en to tr translation catalogue (30 entries)

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an image]
en: Picture
tr: Resim

[ctx: Used as a text placeholder when the most-recent message is an arbitrary attachment, resulting in something like "pdf file"]
en: %1 file
tr: %1 dosya

en: You: %1
tr: Siz: %1

en: KDE Connect SMS
tr: KDE Bağlan SMS

en: SMS Instant Messaging
tr: SMS Anlık İletileşme

en: (C) 2018-2022, KDE Connect Team
tr: (C) 2018-2022, KDE Bağlan Takımı

en: Select a device
tr: Bir aygıt seçin

en: id
tr: Kimlik

en: Send a message
tr: İleti gönder

en: message
tr: İleti

en: Open with default
tr: Varsayılan olarak aç

en: Copy Message
tr: İletiyi Kopyala

en: Copy Selection
tr: Seçimi Kopyala

en: No devices available
tr: Kullanılabilir aygıt yok

en: No new messages can be sent or received, but you can browse cached content
tr: Yeni ileti gönderilemez veya alınamaz; ancak önbelleğe alınmış içeriğe göz atabilirsiniz

en: Loading conversations from device. If this takes a long time, please wake up your device and then click Refresh.
tr: Aygıttan görüşmeler yükleniyor. Uzun sürerse aygıtınızı uyandırın ve Yenile'ye basın.

en: Tip: If you plug in your device, it should not go into doze mode and should load quickly.
tr: İpucu: Aygıtınızı takarsanız pinekleme kipine girmez ve daha hızlı yüklenir.

en: Refresh
tr: Yenile

en: Choose recipient
tr: Alıcı seçin

en: Cancel
tr: İptal

en: Search or start conversation...
tr: Görüşme ara veya yeni görüşme başlat...

en: New
tr: Yeni

en: Start new conversation
tr: Yeni görüşme başlat

[ctx: Placeholder message text when no messages are found]
en: No matches
tr: Eşleşme yok

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: About
tr: Hakkında

en: Audio clip
tr: Ses klibi

en: Failed to send
tr: Gönderilemedi

en: Max message size limit exceeded.
tr: En büyük ileti boyutu sınırı aşıldı.

en: Compose message
tr: İleti oluştur
