kdelibs4 - en_US to cs translation catalogue (1844 entries)

[ctx: color]
en_US: BlueViolet
cs: ModroFialová

[ctx: color]
en_US: DarkBlue
cs: TmavěModrá

[ctx: color]
en_US: DarkCyan
cs: TmavěAzurová

[ctx: color]
en_US: DarkGreen
cs: TmavěZelená

[ctx: color]
en_US: DarkGrey
cs: TmavěŠedá

[ctx: color]
en_US: DarkKhaki
cs: TmaváKhaki

[ctx: color]
en_US: DarkMagenta
cs: TmavěPurpurová

[ctx: color]
en_US: DarkOliveGreen
cs: TmavěOlivováZelená

[ctx: color]
en_US: DarkOliveGreen1
cs: TmavěOlivováZelená1

[ctx: color]
en_US: DarkOliveGreen2
cs: TmavěOlivováZelená2

[ctx: color]
en_US: DarkOliveGreen3
cs: TmavěOlivováZelená3

[ctx: color]
en_US: DarkOliveGreen4
cs: TmavěOlivováZelená4

[ctx: color]
en_US: DarkOrange
cs: TmavěOranžová

[ctx: color]
en_US: DarkOrange1
cs: TmavěOranžová1

[ctx: color]
en_US: DarkOrange2
cs: TmavěOranžová2

[ctx: color]
en_US: DarkOrange3
cs: TmavěOranžová3

[ctx: color]
en_US: DarkOrange4
cs: TmavěOranžová4

[ctx: color]
en_US: DarkRed
cs: TmavěČervená

[ctx: color]
en_US: DarkSalmon
cs: TmavěLososová

[ctx: color]
en_US: DarkSeaGreen
cs: TmaváMořskáZeleň

[ctx: color]
en_US: DarkSeaGreen1
cs: TmaváMořskáZeleň1

[ctx: color]
en_US: DarkSeaGreen2
cs: TmaváMořskáZeleň2

[ctx: color]
en_US: DarkSeaGreen3
cs: TmaváMořskáZeleň3

[ctx: color]
en_US: DarkSeaGreen4
cs: TmaváMořskáZeleň4

[ctx: color]
en_US: DarkSlateBlue
cs: TmavěBřidlicováModrá

[ctx: color]
en_US: DarkSlateGray
cs: TmavěBřidlicováŠedá

[ctx: color]
en_US: DarkSlateGray1
cs: TmavěBřidlicováŠedá1

[ctx: color]
en_US: DarkSlateGray2
cs: TmavěBřidlicováŠedá2

[ctx: color]
en_US: DarkSlateGray3
cs: TmavěBřidlicováŠedá3

[ctx: color]
en_US: DarkSlateGray4
cs: TmavěBřidlicováŠedá4

[ctx: color]
en_US: DarkSlateGrey
cs: TmavěBřidlicováŠedá

[ctx: color]
en_US: DarkTurquoise
cs: TmavěTyrkysová

[ctx: color]
en_US: DarkViolet
cs: TmavěFialová

[ctx: color]
en_US: DeepPink
cs: PlnáRůžová

[ctx: color]
en_US: DeepPink1
cs: PlnáRůžová1

[ctx: color]
en_US: DeepPink2
cs: PlnáRůžová2

[ctx: color]
en_US: DeepPink3
cs: PlnáRůžová3

[ctx: color]
en_US: DeepPink4
cs: PlnáRůžová4

[ctx: color]
en_US: DeepSkyBlue
cs: PlnáNebesskáModř

[ctx: color]
en_US: DeepSkyBlue1
cs: PlnáNebesskáModř1

[ctx: color]
en_US: DeepSkyBlue2
cs: PlnáNebesskáModř2

[ctx: color]
en_US: DeepSkyBlue3
cs: PlnáNebesskáModř3

[ctx: color]
en_US: DeepSkyBlue4
cs: PlnáNebesskáModř4

[ctx: color]
en_US: DimGray
cs: MatnáŠedá

[ctx: color]
en_US: DimGrey
cs: MatnáŠedá

[ctx: color]
en_US: ForestGreen
cs: LesníZeleň

[ctx: color]
en_US: GreenYellow
cs: Žlutozelená

[ctx: color]
en_US: LawnGreen
cs: TrávníkováZeleň

[ctx: color]
en_US: LemonChiffon
cs: CitronovýŠifón

[ctx: color]
en_US: LemonChiffon1
cs: CitronovýŠifón1

[ctx: color]
en_US: LemonChiffon2
cs: CitronovýŠifón2

[ctx: color]
en_US: LemonChiffon3
cs: CitronovýŠifón3

[ctx: color]
en_US: LemonChiffon4
cs: CitronovýŠifón4

[ctx: color]
en_US: LightBlue
cs: SvětleModrá

[ctx: color]
en_US: LightBlue1
cs: SvětleModrá1

[ctx: color]
en_US: LightBlue2
cs: SvětleModrá2

[ctx: color]
en_US: LightBlue3
cs: SvětleModrá3

[ctx: color]
en_US: LightBlue4
cs: SvětleModrá4

[ctx: color]
en_US: LightCoral
cs: SvětleKorálová

[ctx: color]
en_US: LightCyan
cs: SvětleAzurová

[ctx: color]
en_US: LightCyan1
cs: SvětleAzurová1

[ctx: color]
en_US: LightCyan2
cs: SvětleAzurová2

[ctx: color]
en_US: LightCyan3
cs: SvětleAzurová3

[ctx: color]
en_US: LightCyan4
cs: SvětleAzurová4

[ctx: color]
en_US: LightGray
cs: SvětleŠedá

[ctx: color]
en_US: LightGreen
cs: SvětleZelená

[ctx: color]
en_US: LightGrey
cs: SvětleŠedá

[ctx: color]
en_US: LightPink
cs: SvětleRůžová

[ctx: color]
en_US: LightPink1
cs: SvětleRůžová1

[ctx: color]
en_US: LightPink2
cs: SvětleRůžová2

[ctx: color]
en_US: LightPink3
cs: SvětleRůžová3

[ctx: color]
en_US: LightPink4
cs: SvětleRůžová4

[ctx: color]
en_US: LightSalmon
cs: SvětleLososová

[ctx: color]
en_US: LightSalmon1
cs: SvětleLososová1

[ctx: color]
en_US: LightSalmon2
cs: SvětleLososová2

[ctx: color]
en_US: LightSalmon3
cs: SvětleLososová3

[ctx: color]
en_US: LightSalmon4
cs: SvětleLososová4

[ctx: color]
en_US: LightSeaGreen
cs: SvětláMořskáModř

[ctx: color]
en_US: LightSkyBlue
cs: SvětláNebesskáModř

[ctx: color]
en_US: LightSkyBlue1
cs: SvětláNebesskáModř1

[ctx: color]
en_US: LightSkyBlue2
cs: SvětláNebesskáModř2

[ctx: color]
en_US: LightSkyBlue3
cs: SvětláNebesskáModř3

[ctx: color]
en_US: LightSkyBlue4
cs: SvětláNebesskáModř4

[ctx: color]
en_US: LightSlateBlue
cs: SvětleBřidlicováModrá

[ctx: color]
en_US: LightSlateGray
cs: SvětleBřidlicováŠedá

[ctx: color]
en_US: LightSlateGrey
cs: SvětleBřidlicováŠedá

[ctx: color]
en_US: LightSteelBlue
cs: SvětleOcelováModrá

[ctx: color]
en_US: LightSteelBlue1
cs: SvětleOcelováModrá1

[ctx: color]
en_US: LightSteelBlue2
cs: SvětleOcelováModrá2

[ctx: color]
en_US: LightSteelBlue3
cs: SvětleOcelováModrá3

[ctx: color]
en_US: LightSteelBlue4
cs: SvětleOcelováModrá4

[ctx: color]
en_US: LightYellow
cs: SvětleŽlutá

[ctx: color]
en_US: LightYellow1
cs: SvětleŽlutá1

[ctx: color]
en_US: LightYellow2
cs: SvětleŽlutá2

[ctx: color]
en_US: LightYellow3
cs: SvětleŽlutá3

[ctx: color]
en_US: LightYellow4
cs: SvětleŽlutá4

[ctx: color]
en_US: LimeGreen
cs: Limetková

[ctx: color]
en_US: MediumAquamarine
cs: StředníAkvamarín

[ctx: color]
en_US: MediumBlue
cs: StředníModrá

[ctx: color]
en_US: MediumPurple
cs: StředníPurpurová

[ctx: color]
en_US: MediumPurple1
cs: StředníPurpurová1

[ctx: color]
en_US: MediumPurple2
cs: StředníPurpurová2

[ctx: color]
en_US: MediumPurple3
cs: StředníPurpurová3

[ctx: color]
en_US: MediumPurple4
cs: StředníPurpurová4

[ctx: color]
en_US: MediumSeaGreen
cs: StředníMořskáZeleň

[ctx: color]
en_US: MediumSlateBlue
cs: StředníBřidlicováModř

[ctx: color]
en_US: MediumSpringGreen
cs: StředníRanníZeleň

[ctx: color]
en_US: MediumTurquoise
cs: StředníTyrkysová

[ctx: color]
en_US: MidnightBlue
cs: PůlnočníModř

[ctx: color]
en_US: NavyBlue
cs: NámořnickáModř

[ctx: color]
en_US: OliveDrab
cs: FádníOlivová

[ctx: color]
en_US: OliveDrab1
cs: FádníOlivová1

[ctx: color]
en_US: OliveDrab2
cs: FádníOlivová2

[ctx: color]
en_US: OliveDrab3
cs: FádníOlivová3

[ctx: color]
en_US: OliveDrab4
cs: FádníOlivová4

[ctx: color]
en_US: OrangeRed
cs: OranžovoČervená

[ctx: color]
en_US: OrangeRed1
cs: OranžovoČervená1

[ctx: color]
en_US: OrangeRed2
cs: OranžovoČervená2

[ctx: color]
en_US: OrangeRed3
cs: OranžovoČervená3

[ctx: color]
en_US: OrangeRed4
cs: OranžovoČervená4

[ctx: color]
en_US: PaleGreen
cs: BleděZelená

[ctx: color]
en_US: PaleGreen1
cs: BleděZelená1

[ctx: color]
en_US: PaleGreen2
cs: BleděZelená2

[ctx: color]
en_US: PaleGreen3
cs: BleděZelená

[ctx: color]
en_US: PaleGreen4
cs: BleděZelená4

[ctx: color]
en_US: PaleTurquoise
cs: BleděTyrkysová

[ctx: color]
en_US: PaleTurquoise1
cs: BleděTyrkysová1

[ctx: color]
en_US: PaleTurquoise2
cs: BleděTyrkysová2

[ctx: color]
en_US: PaleTurquoise3
cs: BleděTyrkysová3

[ctx: color]
en_US: PaleTurquoise4
cs: BleděTyrkysová4

[ctx: color]
en_US: RosyBrown
cs: RůžovoHnědá

[ctx: color]
en_US: RosyBrown1
cs: RůžovoHnědá1

[ctx: color]
en_US: RosyBrown2
cs: RůžovoHnědá2

[ctx: color]
en_US: RosyBrown3
cs: RůžovoHnědá3

[ctx: color]
en_US: RosyBrown4
cs: RůžovoHnědá4

[ctx: color]
en_US: RoyalBlue
cs: KrálovskáModrá

[ctx: color]
en_US: RoyalBlue1
cs: KrálovskáModrá1

[ctx: color]
en_US: RoyalBlue2
cs: KrálovskáModrá2

[ctx: color]
en_US: RoyalBlue3
cs: KrálovskáModrá3

[ctx: color]
en_US: RoyalBlue4
cs: KrálovskáModrá4

[ctx: color]
en_US: SandyBrown
cs: PískováHnědá

[ctx: color]
en_US: SeaGreen
cs: MořskáZeleň

[ctx: color]
en_US: SeaGreen1
cs: MořskáZeleň1

[ctx: color]
en_US: SeaGreen2
cs: MořskáZeleň2

[ctx: color]
en_US: SeaGreen3
cs: MořskáZeleň3

[ctx: color]
en_US: SeaGreen4
cs: MořskáZeleň4

[ctx: color]
en_US: SkyBlue
cs: NebesskáModř

[ctx: color]
en_US: SkyBlue1
cs: NebesskáModř1

[ctx: color]
en_US: SkyBlue2
cs: NebesskáModř2

[ctx: color]
en_US: SkyBlue3
cs: NebesskáModř3

[ctx: color]
en_US: SkyBlue4
cs: NebesskáModř4

[ctx: color]
en_US: SlateBlue
cs: BřidlicováModř

[ctx: color]
en_US: SlateBlue1
cs: BřidlicováModř1

[ctx: color]
en_US: SlateBlue2
cs: BřidlicováModř2

[ctx: color]
en_US: SlateBlue3
cs: BřidlicováModř3

[ctx: color]
en_US: SlateBlue4
cs: BřidlicováModř4

[ctx: color]
en_US: SlateGray
cs: BřidlicováŠedá

[ctx: color]
en_US: SlateGray1
cs: BřidlicováŠedá1

[ctx: color]
en_US: SlateGray2
cs: BřidlicováŠedá2

[ctx: color]
en_US: SlateGray3
cs: BřidlicováŠedá3

[ctx: color]
en_US: SlateGray4
cs: BřidlicováŠedá4

[ctx: color]
en_US: SlateGrey
cs: BřidlicováŠedá

[ctx: color]
en_US: SpringGreen
cs: JarníZeleň

[ctx: color]
en_US: SpringGreen1
cs: JarníZeleň1

[ctx: color]
en_US: SpringGreen2
cs: JarníZeleň2

[ctx: color]
en_US: SpringGreen3
cs: JarníZeleň3

[ctx: color]
en_US: SpringGreen4
cs: JarníZeleň4

[ctx: color]
en_US: SteelBlue
cs: OcelováModř

[ctx: color]
en_US: SteelBlue1
cs: OcelováModř1

[ctx: color]
en_US: SteelBlue2
cs: OcelováModř2

[ctx: color]
en_US: SteelBlue3
cs: OcelováModř3

[ctx: color]
en_US: SteelBlue4
cs: OcelováModř4

[ctx: color]
en_US: WhiteSmoke
cs: KouřováBílá

[ctx: color]
en_US: YellowGreen
cs: ŽlutoZelená

[ctx: color]
en_US: aquamarine
cs: Akvamarín

[ctx: color]
en_US: aquamarine1
cs: Akvamarín1

[ctx: color]
en_US: aquamarine2
cs: Akvamarín2

[ctx: color]
en_US: aquamarine3
cs: Akvamarín3

[ctx: color]
en_US: aquamarine4
cs: Akvamarín4

[ctx: color]
en_US: azure
cs: Azurová

[ctx: color]
en_US: azure1
cs: Azurová1

[ctx: color]
en_US: azure2
cs: Azurová2

[ctx: color]
en_US: azure3
cs: Azurová3

[ctx: color]
en_US: azure4
cs: Azurová4

[ctx: color]
en_US: beige
cs: béžová

[ctx: color]
en_US: black
cs: Černá

[ctx: color]
en_US: blue
cs: Modrá

[ctx: color]
en_US: blue1
cs: Modrá1

[ctx: color]
en_US: blue2
cs: Modrá2

[ctx: color]
en_US: blue3
cs: Modrá3

[ctx: color]
en_US: blue4
cs: Modrá4

[ctx: color]
en_US: brown
cs: Hnědá

[ctx: color]
en_US: brown1
cs: Hnědá1

[ctx: color]
en_US: brown2
cs: Hnědá2

[ctx: color]
en_US: brown3
cs: Hnědá3

[ctx: color]
en_US: brown4
cs: Hnědá4

[ctx: color]
en_US: chartreuse
cs: Chartreuska

[ctx: color]
en_US: chartreuse1
cs: Chartreuska1

[ctx: color]
en_US: chartreuse2
cs: Chartreuska2

[ctx: color]
en_US: chartreuse3
cs: Chartreuska3

[ctx: color]
en_US: chartreuse4
cs: Chartreuska4

[ctx: color]
en_US: chocolate
cs: Čokoládová

[ctx: color]
en_US: chocolate1
cs: Čokoládová1

[ctx: color]
en_US: chocolate2
cs: Čokoládová2

[ctx: color]
en_US: chocolate3
cs: Čokoládová3

[ctx: color]
en_US: chocolate4
cs: Čokoládová4

[ctx: color]
en_US: coral
cs: Korálová

[ctx: color]
en_US: coral1
cs: Korálová1

[ctx: color]
en_US: coral2
cs: Korálová2

[ctx: color]
en_US: coral3
cs: Korálová3

[ctx: color]
en_US: coral4
cs: Korálová4

[ctx: color]
en_US: cornsilk
cs: KukuřičnéHedvábí

[ctx: color]
en_US: cornsilk1
cs: KukuřičnéHedvábí1

[ctx: color]
en_US: cornsilk2
cs: KukuřičnéHedvábí2

[ctx: color]
en_US: cornsilk3
cs: KukuřičnéHedvábí3

[ctx: color]
en_US: cornsilk4
cs: KukuřičnéHedvábí4

[ctx: color]
en_US: cyan
cs: Azurová

[ctx: color]
en_US: cyan1
cs: Azurová1

[ctx: color]
en_US: cyan2
cs: Azurová2

[ctx: color]
en_US: cyan3
cs: Azurová3

[ctx: color]
en_US: cyan4
cs: Azurová4

[ctx: color]
en_US: firebrick
cs: ŽáruvzdornáCihla

[ctx: color]
en_US: firebrick1
cs: ŽáruvzdornáCihla1

[ctx: color]
en_US: firebrick2
cs: ŽáruvzdornáCihla2

[ctx: color]
en_US: firebrick3
cs: ŽáruvzdornáCihla3

[ctx: color]
en_US: firebrick4
cs: ŽáruvzdornáCihla4

[ctx: color]
en_US: gainsboro
cs: Gainsboro

[ctx: color]
en_US: gold
cs: Zlatá

[ctx: color]
en_US: gold1
cs: Zlatá1

[ctx: color]
en_US: gold2
cs: Zlatá2

[ctx: color]
en_US: gold3
cs: Zlatá3

[ctx: color]
en_US: gold4
cs: Zlatá4

[ctx: color]
en_US: goldenrod
cs: Goldenrod

[ctx: color]
en_US: goldenrod1
cs: Goldenrod1

[ctx: color]
en_US: goldenrod2
cs: Goldenrod2

[ctx: color]
en_US: goldenrod3
cs: Goldenrod3

[ctx: color]
en_US: goldenrod4
cs: Goldenrod4

[ctx: color]
en_US: green
cs: Zelená

[ctx: color]
en_US: green1
cs: Zelená1

[ctx: color]
en_US: green2
cs: Zelená2

[ctx: color]
en_US: green3
cs: Zelená3

[ctx: color]
en_US: green4
cs: Zelená4

[ctx: color]
en_US: honeydew
cs: Ambrózie

[ctx: color]
en_US: honeydew1
cs: Ambrózie1

[ctx: color]
en_US: honeydew2
cs: Ambrózie2

[ctx: color]
en_US: honeydew3
cs: Ambrózie3

[ctx: color]
en_US: honeydew4
cs: Ambrózie4

[ctx: color]
en_US: ivory
cs: Slonovinová

[ctx: color]
en_US: ivory1
cs: Slonovinová1

[ctx: color]
en_US: ivory2
cs: Slonovinová2

[ctx: color]
en_US: ivory3
cs: Slonovinová3

[ctx: color]
en_US: ivory4
cs: Slonovinová4

[ctx: color]
en_US: khaki
cs: Khaki

[ctx: color]
en_US: khaki1
cs: Khaki1

[ctx: color]
en_US: khaki2
cs: Khaki2

[ctx: color]
en_US: khaki3
cs: Khaki3

[ctx: color]
en_US: khaki4
cs: Khaki4

[ctx: color]
en_US: lavender
cs: Levandule

[ctx: color]
en_US: linen
cs: Len

[ctx: color]
en_US: magenta
cs: Purpurová

[ctx: color]
en_US: magenta1
cs: Purpurová1

[ctx: color]
en_US: magenta2
cs: Purpurová2

[ctx: color]
en_US: magenta3
cs: Purpurová3

[ctx: color]
en_US: magenta4
cs: Purpurová4

[ctx: color]
en_US: maroon
cs: Kaštanová

[ctx: color]
en_US: maroon1
cs: Kaštanová1

[ctx: color]
en_US: maroon2
cs: Kaštanová2

[ctx: color]
en_US: maroon3
cs: Kaštanová3

[ctx: color]
en_US: maroon4
cs: Kaštanová4

[ctx: color]
en_US: moccasin
cs: Mokasínová

[ctx: color]
en_US: navy
cs: Námořnická

[ctx: color]
en_US: orange
cs: Oranžová

[ctx: color]
en_US: orange1
cs: Oranžová1

[ctx: color]
en_US: orange2
cs: Oranžová2

[ctx: color]
en_US: orange3
cs: Oranžová3

[ctx: color]
en_US: orange4
cs: Oranžová4

[ctx: color]
en_US: orchid
cs: Fialová

[ctx: color]
en_US: orchid1
cs: Fialová1

[ctx: color]
en_US: orchid2
cs: Fialová2

[ctx: color]
en_US: orchid3
cs: Fialová3

[ctx: color]
en_US: orchid4
cs: Fialová4

[ctx: color]
en_US: peru
cs: Peru

[ctx: color]
en_US: pink
cs: Růžová

[ctx: color]
en_US: pink1
cs: Růžová1

[ctx: color]
en_US: pink2
cs: Růžová2

[ctx: color]
en_US: pink3
cs: Růžová3

[ctx: color]
en_US: pink4
cs: Růžová4

[ctx: color]
en_US: plum
cs: Švestková

[ctx: color]
en_US: plum1
cs: Švestková1

[ctx: color]
en_US: plum2
cs: Švestková2

[ctx: color]
en_US: plum3
cs: Švestková3

[ctx: color]
en_US: plum4
cs: Švestková4

[ctx: color]
en_US: purple
cs: Nachová

[ctx: color]
en_US: purple1
cs: Nachová1

[ctx: color]
en_US: purple2
cs: Nachová2

[ctx: color]
en_US: purple3
cs: Nachová3

[ctx: color]
en_US: purple4
cs: Nachová4

[ctx: color]
en_US: red
cs: Červená

[ctx: color]
en_US: red1
cs: Červená1

[ctx: color]
en_US: red2
cs: Červená2

[ctx: color]
en_US: red3
cs: Červená3

[ctx: color]
en_US: red4
cs: Červená4

[ctx: color]
en_US: salmon
cs: Lososová

[ctx: color]
en_US: salmon1
cs: Lososová1

[ctx: color]
en_US: salmon2
cs: Lososová2

[ctx: color]
en_US: salmon3
cs: Lososová3

[ctx: color]
en_US: salmon4
cs: Lososová4

[ctx: color]
en_US: seashell
cs: Lasturová

[ctx: color]
en_US: seashell1
cs: Lasturová1

[ctx: color]
en_US: seashell2
cs: Lasturová2

[ctx: color]
en_US: seashell3
cs: Lasturová3

[ctx: color]
en_US: seashell4
cs: Lasturová4

[ctx: color]
en_US: sienna
cs: Hněď

[ctx: color]
en_US: sienna1
cs: Hněď1

[ctx: color]
en_US: sienna2
cs: Hněď2

[ctx: color]
en_US: sienna3
cs: Hněď3

[ctx: color]
en_US: sienna4
cs: Hněď4

[ctx: color]
en_US: snow
cs: Sněhová

[ctx: color]
en_US: snow1
cs: Sněhová1

[ctx: color]
en_US: snow2
cs: Sněhová2

[ctx: color]
en_US: snow3
cs: Sněhová3

[ctx: color]
en_US: snow4
cs: Sněhová4

[ctx: color]
en_US: tan
cs: SvětleHnědá

[ctx: color]
en_US: tan1
cs: SvětleHnědá1

[ctx: color]
en_US: tan2
cs: SvětleHnědá2

[ctx: color]
en_US: tan3
cs: SvětleHnědá3

[ctx: color]
en_US: tan4
cs: SvětleHnědá4

[ctx: color]
en_US: thistle
cs: Bodláková

[ctx: color]
en_US: thistle1
cs: Bodláková1

[ctx: color]
en_US: thistle2
cs: Bodláková2

[ctx: color]
en_US: thistle3
cs: Bodláková3

[ctx: color]
en_US: thistle4
cs: Bodláková4

[ctx: color]
en_US: tomato
cs: Rajčatová

[ctx: color]
en_US: tomato1
cs: Rajčatová1

[ctx: color]
en_US: tomato2
cs: Rajčatová2

[ctx: color]
en_US: tomato3
cs: Rajčatová3

[ctx: color]
en_US: tomato4
cs: Rajčatová4

[ctx: color]
en_US: turquoise
cs: Tyrkysová

[ctx: color]
en_US: turquoise1
cs: Tyrkysová1

[ctx: color]
en_US: turquoise2
cs: Tyrkysová2

[ctx: color]
en_US: turquoise3
cs: Tyrkysová3

[ctx: color]
en_US: turquoise4
cs: Tyrkysová4

[ctx: color]
en_US: violet
cs: Fialová

[ctx: color]
en_US: wheat
cs: Pšeničná

[ctx: color]
en_US: wheat1
cs: Pšeničná1

[ctx: color]
en_US: wheat2
cs: Pšeničná2

[ctx: color]
en_US: wheat3
cs: Pšeničná3

[ctx: color]
en_US: wheat4
cs: Pšeničná4

[ctx: color]
en_US: white
cs: Bílá

[ctx: color]
en_US: yellow
cs: Žlutá

[ctx: color]
en_US: yellow1
cs: Žlutá1

[ctx: color]
en_US: yellow2
cs: Žlutá2

[ctx: color]
en_US: yellow3
cs: Žlutá3

[ctx: color]
en_US: yellow4
cs: Žlutá4

en_US: Debug Settings
cs: Nastavení ladění

en_US: File
cs: Soubor

en_US: Message Box
cs: Okno se zprávou

en_US: Syslog
cs: Systémový záznam (syslog)

en_US: None
cs: Nic

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en_US: Information
cs: Informace

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en_US: Output to:
cs: Výstup do:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en_US: Filename:
cs: Název souboru:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en_US: Error
cs: Chyba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en_US: Abort on fatal errors
cs: Přerušit při kritických chybách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en_US: Disable all debug output
cs: Zakázat veškerý ladicí výstup

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en_US: Warning
cs: Varování

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en_US: Fatal Error
cs: Kritická chyba

en_US: &Select All
cs: Vybr&at vše

en_US: &Deselect All
cs: Z&rušit výběr

en_US: A dialog box for setting preferences for debug output
cs: Dialogové okno určené k nastavení voleb ladicího výstupu

en_US: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
cs: Autorská práva 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>

en_US: Maintainer
cs: Správce

en_US: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
cs: Zobrazit plnohodnotný dialog místo výchozího dialogu se seznamem

en_US: Turn area on
cs: Zapnout oblast

en_US: Turn area off
cs: Vypnout oblast

en_US: no error
cs: žádná chyba

en_US: requested family not supported for this host name
cs: požadovaná rodina nepodporovaná tímto hostitelem

en_US: temporary failure in name resolution
cs: dočasné selhání při překladu jména

en_US: non-recoverable failure in name resolution
cs: fatální selhání při překladu jména

en_US: invalid flags
cs: neplatné příznaky

en_US: memory allocation failure
cs: selhání alokace paměti

en_US: name or service not known
cs: název nebo služba není známé

en_US: requested family not supported
cs: požadovaná rodina není podporovaná

en_US: requested service not supported for this socket type
cs: požadovaná služba nepodporovaná tímto typem soketu

en_US: requested socket type not supported
cs: požadovaný typ soketu nepodporovaný

en_US: unknown error
cs: neznámá chyba

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en_US: system error: %1
cs: systémová chyba: %1

en_US: request was canceled
cs: požadavek byl zrušen

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en_US: Unknown family %1
cs: Neznámá rodina %1

[ctx: Socket error code NoError]
en_US: no error
cs: žádná chyba

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en_US: name lookup has failed
cs: vyhledání jména selhalo

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en_US: address already in use
cs: adresa se již používá

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en_US: socket is already bound
cs: socket je již svázán

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en_US: socket is already created
cs: socket je již vytvořen

[ctx: Socket error code NotBound]
en_US: socket is not bound
cs: socket není svázán

[ctx: Socket error code NotCreated]
en_US: socket has not been created
cs: socket nebyl vytvořen

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en_US: operation would block
cs: operace je blokující

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en_US: connection actively refused
cs: spojení aktivně odmítnuto

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en_US: connection timed out
cs: čas pro spojení vypršel

[ctx: Socket error code InProgress]
en_US: operation is already in progress
cs: operace již probíhá

[ctx: Socket error code NetFailure]
en_US: network failure occurred
cs: došlo k selhání sítě

[ctx: Socket error code NotSupported]
en_US: operation is not supported
cs: operace není podporována

[ctx: Socket error code Timeout]
en_US: timed operation timed out
cs: čas pro operaci vypršelo

[ctx: Socket error code UnknownError]
en_US: an unknown/unexpected error has happened
cs: nastala neznámá chyba

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en_US: remote host closed connection
cs: vzdálený hostitel ukončil spojení

en_US: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
cs: Pro tento program nebyly určeny žádné licenční podmínky.
    Prosím prohlédněte si dokumentaci nebo zdrojové texty,
    přejete-li si se dozvědět o licenčních podmínkách.

en_US: This program is distributed under the terms of the %1.
cs: Tento program je distribuován za podmínek %1.

[ctx: @item license]
en_US: GNU General Public License Version 2
cs: GNU General Public License verze 2

[ctx: @item license (short name)]
en_US: BSD License
cs: BSD licence

[ctx: @item license]
en_US: BSD License
cs: BSD licence

[ctx: @item license (short name)]
en_US: Artistic License
cs: Umělecká licence

[ctx: @item license]
en_US: Artistic License
cs: Umělecká licence

[ctx: @item license]
en_US: Q Public License
cs: Q veřejná licence

[ctx: @item license]
en_US: GNU General Public License Version 3
cs: GNU General Public licence verze 3

[ctx: @item license]
en_US: GNU Lesser General Public License Version 3
cs: GNU Lesser General Public licence verze 3

[ctx: @item license]
en_US: Custom
cs: Vlastní

[ctx: @item license]
en_US: Not specified
cs: Neurčeno

[ctx: replace this with information about your translation team]
en_US: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
cs: <p>KDE je přeloženo do mnoha jazyků díky práci překladatelských týmů po celém světě.</p><p>Více informací o internacionalizaci KDE najdete na <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a>.</p>

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Gregorian
cs: Gregoriánský

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Coptic
cs: Koptština

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Ethiopian
cs: Etiopština

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Hebrew
cs: Hebrejština

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Islamic / Hijri (Civil)
cs: Islámský / Hijri (občanský)

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Indian National
cs: Národní indický

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Japanese
cs: Japonština

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Julian
cs: Juliánský

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Taiwanese
cs: Tchaj-wanský

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Thai
cs: Thajština

[ctx: @item Calendar system]
en_US: Invalid Calendar Type
cs: Chybný typ kalendáře

en_US: Today
cs: Dnes

en_US: Yesterday
cs: Včera

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, ShortFormat]
en_US: AM
cs: dop.

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Tho
cs: Tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Pao
cs: Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Hat
cs: Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Kia
cs: Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Tob
cs: Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Mes
cs: Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Par
cs: Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Pam
cs: Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Pas
cs: Pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Pan
cs: Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Epe
cs: Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Meo
cs: Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Kou
cs: Kou

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Thoout
cs: Thoout

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Paope
cs: Paope

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Kiahk
cs: Kiahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Tobe
cs: Tobe

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Meshir
cs: Meshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Paremhotep
cs: Paremhotep

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Parmoute
cs: Parmoute

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Pashons
cs: Pashons

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Paone
cs: Paone

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Epep
cs: Epep

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Mesore
cs: Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Kouji nabot
cs: Kouji nabot

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Mes
cs: Mes

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Teq
cs: Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Hed
cs: Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Tah
cs: Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Ter
cs: Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Yak
cs: Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Mag
cs: Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Miy
cs: Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Gen
cs: Gen

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Sen
cs: Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Ham
cs: Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Neh
cs: Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Pag
cs: Pag

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Meskerem
cs: Meskerem

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Tequemt
cs: Tequemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Hedar
cs: Hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Tahsas
cs: Tahsas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Ter
cs: Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Yakatit
cs: Yakatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Magabit
cs: Magabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Miyazya
cs: Miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Genbot
cs: Genbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Sene
cs: Sene

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Hamle
cs: Hamle

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Nehase
cs: Nehase

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Pagumen
cs: Pagumen

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en_US: Before Common Era
cs: Před naším letopočtem

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en_US: BCE
cs: př. n. l.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en_US: Before Christ
cs: Před Kristem

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en_US: BC
cs: př. K.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en_US: Common Era
cs: Našeho letopočtu

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en_US: CE
cs: n. l.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en_US: Anno Domini
cs: Léta páně

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en_US: AD
cs: LP

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en_US: J
cs: L

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en_US: F
cs: Ú

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en_US: M
cs: B

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en_US: A
cs: D

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en_US: M
cs: K

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en_US: J
cs: Č

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en_US: J
cs: Č

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::NarrowName]
en_US: A
cs: S

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en_US: S
cs: Z

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::NarrowName]
en_US: O
cs: Ř

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::NarrowName]
en_US: N
cs: L

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en_US: D
cs: P

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Jan
cs: led

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Feb
cs: úno

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Mar
cs: Bře

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Apr
cs: dub

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of May
cs: kvě

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Jun
cs: čer

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Jul
cs: čvc

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Aug
cs: srp

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Sep
cs: zář

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Oct
cs: říj

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Nov
cs: lis

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Dec
cs: pro

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en_US: Jan
cs: led

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en_US: Feb
cs: úno

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en_US: Mar
cs: Bře

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en_US: Apr
cs: dub

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en_US: May
cs: Květen

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en_US: Jun
cs: čer

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en_US: Jul
cs: čvc

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en_US: Aug
cs: srp

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en_US: Sep
cs: zář

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en_US: Oct
cs: říj

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en_US: Nov
cs: lis

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en_US: Dec
cs: pro

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of January
cs: ledna

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of February
cs: února

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of March
cs: března

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of April
cs: dubna

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of May
cs: května

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of June
cs: června

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of July
cs: července

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of August
cs: srpna

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of September
cs: září

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of October
cs: října

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of November
cs: listopadu

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of December
cs: prosince

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en_US: January
cs: Leden

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en_US: February
cs: Únor

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en_US: March
cs: Březen

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en_US: April
cs: Duben

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en_US: May
cs: Květen

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en_US: June
cs: Červen

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en_US: July
cs: Červenec

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en_US: August
cs: Srpen

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en_US: September
cs: Září

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en_US: October
cs: Říjen

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en_US: November
cs: Listopad

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en_US: December
cs: Prosinec

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en_US: M
cs: P

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en_US: T
cs: Ú

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en_US: W
cs: S

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en_US: T
cs: Č

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en_US: F
cs: P

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en_US: S
cs: N

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en_US: Mon
cs: Po

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en_US: Tue
cs: Út

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en_US: Wed
cs: St

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en_US: Thu
cs: Čt

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en_US: Fri
cs: Pá

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en_US: Sat
cs: So

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en_US: Sun
cs: Ne

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en_US: Monday
cs: pondělí

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en_US: Tuesday
cs: úterý

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en_US: Wednesday
cs: středa

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en_US: Thursday
cs: čtvrtek

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en_US: Friday
cs: pátek

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en_US: Saturday
cs: sobota

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en_US: Sunday
cs: neděle

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, ShortFormat]
en_US: AM
cs: dop.

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Tis
cs: Tis

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Hes
cs: Hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Kis
cs: Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Tev
cs: Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Shv
cs: Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Ada
cs: Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Nis
cs: Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Iya
cs: Iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Siv
cs: Siv

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Tam
cs: Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Av
cs: Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Elu
cs: Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Ad1
cs: Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Ad2
cs: Ad2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Tishrey
cs: Tishrey

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Heshvan
cs: Heshvan

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Kislev
cs: Kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Tevet
cs: Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Shvat
cs: Shvat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Adar
cs: Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Nisan
cs: Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Iyar
cs: Iyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Sivan
cs: Sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Tamuz
cs: Tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Av
cs: Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Elul
cs: Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Adar I
cs: Adar I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Adar II
cs: Adar II

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Cha
cs: Cha

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Vai
cs: Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Jya
cs: Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Āsh
cs: Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Shr
cs: Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Bhā
cs: Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Āsw
cs: Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Kār
cs: Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Agr
cs: Agr

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Pau
cs: Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Māg
cs: Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Phā
cs: Phā

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Chaitra
cs: Chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Vaishākh
cs: Vaishākh

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Jyaishtha
cs: Jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Āshādha
cs: Āshādha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Shrāvana
cs: Shrāvana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Bhādrapad
cs: Bhādrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Āshwin
cs: Āshwin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Kārtik
cs: Kārtik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Agrahayana
cs: Agrahayana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Paush
cs: Paush

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Māgh
cs: Māgh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Phālgun
cs: Phālgun

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Muh
cs: Muh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Saf
cs: Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of R.A
cs: R. A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of R.T
cs: R. T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of J.A
cs: J. A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of J.T
cs: J. T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Raj
cs: Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Sha
cs: Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Ram
cs: Ram

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Shw
cs: Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Qid
cs: Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Hij
cs: Hij

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName]
en_US: R.A
cs: R. A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName]
en_US: R.T
cs: R. T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName]
en_US: J.A
cs: J. A

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Muharram
cs: Muharrama

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Safar
cs: Safara

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Rabi` al-Awal
cs: R Awala

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Rabi` al-Thaani
cs: Rabi` al-Thaania

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Jumaada al-Awal
cs: Jumaada al-Awala

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Jumaada al-Thaani
cs: Jumaada al-Thaania

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Rajab
cs: Rajaba

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Sha`ban
cs: Sha`bana

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Ramadan
cs: Ramadanu

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Shawwal
cs: Shawwala

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Thu al-Qi`dah
cs: Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Thu al-Hijjah
cs: Thu al-Hijjaha

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Far
cs: Far

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Ord
cs: Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Kho
cs: Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Tir
cs: Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Mor
cs: Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Sha
cs: Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Meh
cs: Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Aba
cs: Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Aza
cs: Aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Dei
cs: Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Bah
cs: Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Esf
cs: Esf

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Farvardin
cs: Farvardin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Ordibehesht
cs: Ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Khordad
cs: Khordad

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Tir
cs: Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Mordad
cs: Mordad

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Shahrivar
cs: Shahrivar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Mehr
cs: Mehr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Aban
cs: Aban

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Azar
cs: Azar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Dei
cs: Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Bahman
cs: Bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of Esfand
cs: Esfand

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::ShortName]
en_US: Shn
cs: shn

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en_US: Before Common Era
cs: Před naším letopočtem

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en_US: BCE
cs: př. Kr.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en_US: Before Christ
cs: Před Kristem

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en_US: BC
cs: př. K.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en_US: Common Era
cs: Našeho letopočtu

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en_US: CE
cs: po n. l.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en_US: Anno Domini
cs: Léta páně

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en_US: AD
cs: LP

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en_US: J
cs: L

[ctx: Julian month 2 - KLocale::NarrowName]
en_US: F
cs: Ú

[ctx: Julian month 3 - KLocale::NarrowName]
en_US: M
cs: B

[ctx: Julian month 4 - KLocale::NarrowName]
en_US: A
cs: D

[ctx: Julian month 5 - KLocale::NarrowName]
en_US: M
cs: K

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en_US: J
cs: Č

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en_US: J
cs: Č

[ctx: Julian month 8 - KLocale::NarrowName]
en_US: A
cs: S

[ctx: Julian month 9 - KLocale::NarrowName]
en_US: S
cs: Z

[ctx: Julian month 10 - KLocale::NarrowName]
en_US: O
cs: Ř

[ctx: Julian month 11 - KLocale::NarrowName]
en_US: N
cs: L

[ctx: Julian month 12 - KLocale::NarrowName]
en_US: D
cs: P

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Jan
cs: led

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Feb
cs: úno

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Mar
cs: Bře

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Apr
cs: dub

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of May
cs: kvě

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Jun
cs: čer

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Jul
cs: čvc

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Aug
cs: srp

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Sep
cs: zář

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Oct
cs: říj

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Nov
cs: lis

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en_US: of Dec
cs: pro

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en_US: Jan
cs: Led

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en_US: Feb
cs: Úno

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en_US: Mar
cs: Bře

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en_US: Apr
cs: dub

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en_US: May
cs: kvě

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en_US: Jun
cs: Čer

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en_US: Jul
cs: čvc

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en_US: Aug
cs: srp

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en_US: Sep
cs: Zář

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en_US: Oct
cs: říj

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en_US: Nov
cs: Lis

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en_US: Dec
cs: Pro

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of January
cs: ledna

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of February
cs: února

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of March
cs: března

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of April
cs: dubna

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of May
cs: května

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of June
cs: června

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of July
cs: července

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of August
cs: srpna

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of September
cs: září

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of October
cs: října

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of November
cs: listopadu

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en_US: of December
cs: prosince

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en_US: January
cs: Leden

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en_US: February
cs: Únor

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en_US: March
cs: Březen

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en_US: April
cs: Duben

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en_US: May
cs: Květen

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en_US: June
cs: Červen

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en_US: July
cs: Červenec

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en_US: August
cs: Srpen

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en_US: September
cs: Září

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en_US: October
cs: Říjen

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en_US: November
cs: Listopad

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en_US: December
cs: Prosinec

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en_US: M
cs: P

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en_US: T
cs: Ú

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en_US: W
cs: S

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en_US: T
cs: Č

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en_US: F
cs: P

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en_US: S
cs: N

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en_US: Mon
cs: Po

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en_US: Tue
cs: Út

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en_US: Wed
cs: St

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en_US: Thu
cs: Čt

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en_US: Fri
cs: Pá

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en_US: Sat
cs: So

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en_US: Sun
cs: Ne

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en_US: Monday
cs: pondělí

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en_US: Tuesday
cs: úterý

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en_US: Wednesday
cs: středa

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en_US: Thursday
cs: čtvrtek

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en_US: Friday
cs: pátek

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en_US: Saturday
cs: sobota

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en_US: Sunday
cs: neděle

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en_US: Republic of China Era
cs: Období čínské republiky

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en_US: Buddhist Era
cs: Buddhistická éra

en_US: Use the X-server display 'displayname'
cs: Použít displej X-serveru 'displayname'

en_US: Restore the application for the given 'sessionId'
cs: Obnovit aplikaci pro daný 'sessionId'

en_US: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
cs: Umožní aplikaci vytvořit privátní mapu barev
    pro 8-bitové obrazovky

en_US: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
cs: Omezí počet barev alokovaných v krychli
    barev na 8-bitové obrazovce,
    používá-li aplikace zadání barev
    pomocí QApplication::ManyColor

en_US: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
cs: sdělí Qt, aby si nikdy nepřivlastňovalo myš nebo klávesnici

en_US: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
cs: běží-li pod ladicím programem, tak může způsobit
    implicitní -nograb, k potlačení použijte -dograb

en_US: switches to synchronous mode for debugging
cs: přepíná na synchronní režim pro ladění

en_US: defines the application font
cs: určuje písmo aplikace

en_US: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
cs: nastavuje výchozí barvu pozadí
    a paletu aplikace (jsou spočítány
    světlé a tmavé odstíny)

en_US: sets the default foreground color
cs: nastavuje výchozí barvu popředí aplikace

en_US: sets the default button color
cs: nastavuje výchozí barvu tlačítek

en_US: sets the application name
cs: nastavuje název aplikace

en_US: sets the application title (caption)
cs: nastavuje titulek aplikace (záhlaví)

en_US: load the testability framework
cs: načíst framework testovatelnosti

en_US: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
cs: přinutí aplikaci používat zobrazování v pravých barvách
    na 8-bitové obrazovce

en_US: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
cs: nastaví vstupní metodu XIM (X Input Method). Možnými
    hodnotami jsou onthespot, overthespot, offthespot
    a root

en_US: set XIM server
cs: nastavit XIM server

en_US: disable XIM
cs: zakázat XIM server

en_US: mirrors the whole layout of widgets
cs: obrátí celé rozvržení widgetů

en_US: applies the Qt stylesheet to the application widgets
cs: aplikuje Qt stylesheet na widgety aplikace

en_US: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
cs: použije jiný grafický systém namísto výchozího; možnosti jsou raster a opengl (experimentální)

en_US: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
cs: Ladicí informace QML JS. Aplikace musí být sestavena
    s -DQT_DECLARATIVE_DEBUG aby byl ladicí nástroj
    povolen

en_US: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
cs: Systémová platforma (xcb nebo wayland)

en_US: Use 'caption' as name in the titlebar
cs: Použít 'caption' jako název v titulku okna

en_US: Use 'icon' as the application icon
cs: Použít 'icon' jako ikonu aplikace

en_US: Use alternative configuration file
cs: Použít alternativní konfigurační soubor

en_US: Disable crash handler, to get core dumps
cs: Deaktivovat ošetření pádů, aby se uchovávaly core dumpy

en_US: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
cs: Počká na WM_NET kompatibilního správce oken

en_US: sets the application GUI style
cs: nastavuje GUI styl aplikace

en_US: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
cs: nastavuje geometrii klienta hlavního widgetu - viz man X pro formát argumentů (obvykle WidthxHeight+XPos+YPos)

en_US: KDE Application
cs: KDE aplikace

en_US: Unknown option '%1'.
cs: Neznámý přepínač '%1'.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en_US: '%1' missing.
cs: '%1' chybí.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en_US: %1 was written by
    %2
cs: %1 zapsal
    %2

en_US: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
cs: Tato aplikace byla napsána někým, kdo chce zůstat v anonymitě.

en_US: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
cs: Prosím použijte http://bugs.kde.org pro nahlašování chyb.

en_US: Please report bugs to %1.
cs: Prosím nahlašujte chyby na %1.

en_US: Unexpected argument '%1'.
cs: Neočekávaný argument '%1'.

en_US: Use --help to get a list of available command line options.
cs: K získání seznamu dostupných voleb příkazové řádky použijte přepínač --help.

en_US: [options]
cs: [přepínače]

en_US: [%1-options]
cs: [%1-přepínače]

en_US: Usage: %1 %2
cs: Použití: %1 %2

en_US: 
    Generic options:
cs: 
    Obecné volby:

en_US: Show help about options
cs: Zobrazit nápovědu k přepínačům

en_US: Show %1 specific options
cs: Zobrazit %1 konkrétních přepínačů

en_US: Show all options
cs: Zobrazit všechny přepínače

en_US: Show author information
cs: Zobrazit informaci o autorech

en_US: Show version information
cs: Zobrazit informaci o verzi

en_US: Show license information
cs: Zobrazit informaci o licenci

en_US: End of options
cs: Konec přepínačů

en_US: 
    %1 options:
cs: 
    %1 volby:

en_US: 
    Options:
cs: 
    Volby:

en_US: 
    Arguments:
cs: 
    Argumenty:

en_US: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
cs: Soubory/URL otevřené aplikací budou po použití smazány

en_US: KDE-tempfile
cs: Dočasný soubor KDE

en_US: am
cs: dop.

en_US: pm
cs: odp.

en_US: Library "%1" not found
cs: Knihovna "%1" nenalezena

[ctx: digit set]
en_US: Arabic-Indic
cs: Arabsko-indické

[ctx: digit set]
en_US: Bengali
cs: Bengálština

[ctx: digit set]
en_US: Eastern Arabic-Indic
cs: Východní Arabsko-indické

[ctx: digit set]
en_US: Gujarati
cs: Gudžarátsky

[ctx: digit set]
en_US: Khmer
cs: Khmérština

[ctx: digit set]
en_US: Tamil
cs: Tamilština

[ctx: digit set]
en_US: Telugu
cs: Telugsky

[ctx: digit set]
en_US: Thai
cs: Thajština

[ctx: digit set]
en_US: Arabic
cs: Arabské

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en_US: %1 days
cs: %1 dnů

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en_US: %1 hours
cs: %1 hodin

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en_US: %1 minutes
cs: %1 minut

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en_US: %1 seconds
cs: %1 s

[ctx: @item:intext]
en_US: %1 millisecond | %1 milliseconds
cs[0]: %1 ms
cs[1]: %1 ms
cs[2]: %1 ms

[ctx: @item:intext]
en_US: 1 day | %1 days
cs[0]: 1 den
cs[1]: %1 dny
cs[2]: %1 dnů

[ctx: @item:intext]
en_US: 1 hour | %1 hours
cs[0]: 1 hodina
cs[1]: %1 hodiny
cs[2]: %1 hodin

[ctx: @item:intext]
en_US: 1 minute | %1 minutes
cs[0]: 1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

[ctx: @item:intext]
en_US: 1 second | %1 seconds
cs[0]: 1 sekunda
cs[1]: %1 sekundy
cs[2]: %1 sekund

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en_US: %1 and %2
cs: %1 a %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en_US: %1 and %2
cs: %1 a %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en_US: %1 and %2
cs: %1 a %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en_US: Ante Meridiem
cs: dopoledne

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en_US: AM
cs: dop.

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en_US: A
cs: d.

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en_US: Post Meridiem
cs: odpoledne

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en_US: PM
cs: odp.

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en_US: P
cs: o.

en_US: No target filename has been given.
cs: Nebyl zadán název cílového souboru.

en_US: Already opened.
cs: Již otevřeno.

en_US: Insufficient permissions in target directory.
cs: Nedostatečná oprávnění v cílovém adresáři.

en_US: Unable to open temporary file.
cs: Nelze otevřít dočasný soubor.

en_US: Synchronization to disk failed
cs: Synchronizace na disk selhala

en_US: Error during rename.
cs: Chyba při přejmenování.

en_US: Timed out trying to connect to remote host
cs: Čas pro spojení se vzdáleným počítačem vypršel

en_US: address family for nodename not supported
cs: rodina adres pro nodename není podporovaná

en_US: invalid value for 'ai_flags'
cs: neplatná hodnota pro 'ai_flags'

en_US: 'ai_family' not supported
cs: 'ai_family' není podporovaná

en_US: no address associated with nodename
cs: není asociovaná žádná adresa s nodename

en_US: servname not supported for ai_socktype
cs: servname není podporované pro ai_socktype

en_US: 'ai_socktype' not supported
cs: 'ai_socktype' není podporované

en_US: system error
cs: systémová chyba

en_US: KDE Test Program
cs: Testovací program KDE

en_US: Africa/Abidjan
cs: Afrika/Abidjan

en_US: Africa/Accra
cs: Afrika/Accra

en_US: Africa/Addis_Ababa
cs: Afrika/Addis Abeba

en_US: Africa/Algiers
cs: Afrika/Alžír

en_US: Africa/Asmara
cs: Afrika/Asmara

en_US: Africa/Asmera
cs: Afrika/Asmera

en_US: Africa/Bamako
cs: Afrika/Bamako

en_US: Africa/Bangui
cs: Afrika/Bangui

en_US: Africa/Banjul
cs: Afrika/Banjul

en_US: Africa/Bissau
cs: Afrika/Bissau

en_US: Africa/Blantyre
cs: Afrika/Blantyre

en_US: Africa/Brazzaville
cs: Afrika/Brazzaville

en_US: Africa/Bujumbura
cs: Afrika/Bujumbura

en_US: Africa/Cairo
cs: Afrika/Káhira

en_US: Africa/Casablanca
cs: Afrika/Casablanca

en_US: Africa/Ceuta
cs: Afrika/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Ceuta & Melilla
cs: Ceuta a Melilla

en_US: Africa/Conakry
cs: Afrika/Konakry

en_US: Africa/Dakar
cs: Afrika/Dakar

en_US: Africa/Dar_es_Salaam
cs: Afrika/Dar es Salaam

en_US: Africa/Djibouti
cs: Afrika/Džibuti

en_US: Africa/Douala
cs: Afrika/Douala

en_US: Africa/El_Aaiun
cs: Afrika/El Aaiun

en_US: Africa/Freetown
cs: Afrika/Freetown

en_US: Africa/Gaborone
cs: Afrika/Gaborone

en_US: Africa/Harare
cs: Afrika/Harare

en_US: Africa/Johannesburg
cs: Afrika/Johannesburg

en_US: Africa/Juba
cs: Afrika/Juba

en_US: Africa/Kampala
cs: Afrika/Kampala

en_US: Africa/Khartoum
cs: Afrika/Chartúm

en_US: Africa/Kigali
cs: Afrika/Kigali

en_US: Africa/Kinshasa
cs: Afrika/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: west Dem. Rep. of Congo
cs: západní Konžská Dem. Rep.

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Dem. Rep. of Congo (west)
cs: Konžská Dem. Rep. (západ)

en_US: Africa/Lagos
cs: Afrika/Lagos

en_US: Africa/Libreville
cs: Afrika/Libreville

en_US: Africa/Lome
cs: Afrika/Lome

en_US: Africa/Luanda
cs: Afrika/Luanda

en_US: Africa/Lubumbashi
cs: Afrika/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: east Dem. Rep. of Congo
cs: východní Konžská Dem. Rep.

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Dem. Rep. of Congo (east)
cs: Konžská Dem. Rep. (východ)

en_US: Africa/Lusaka
cs: Afrika/Lusaka

en_US: Africa/Malabo
cs: Afrika/Malabo

en_US: Africa/Maputo
cs: Afrika/Maputo

en_US: Africa/Maseru
cs: Afrika/Maseru

en_US: Africa/Mbabane
cs: Afrika/Mbabane

en_US: Africa/Mogadishu
cs: Afrika/Mogadišo

en_US: Africa/Monrovia
cs: Afrika/Monrovia

en_US: Africa/Nairobi
cs: Afrika/Nairobi

en_US: Africa/Ndjamena
cs: Afrika/Ndjamena

en_US: Africa/Niamey
cs: Afrika/Niamey

en_US: Africa/Nouakchott
cs: Afrika/Nouakchott

en_US: Africa/Ouagadougou
cs: Afrika/Ouagadougou

en_US: Africa/Porto-Novo
cs: Afrika/Porto-Novo

en_US: Africa/Pretoria
cs: Afrika/Pretoria

en_US: Africa/Sao_Tome
cs: Afrika/Sao Tome

en_US: Africa/Timbuktu
cs: Afrika/Timbuktu

en_US: Africa/Tripoli
cs: Afrika/Tripolis

en_US: Africa/Tunis
cs: Afrika/Tunis

en_US: Africa/Windhoek
cs: Afrika/Windhoek

en_US: America/Adak
cs: Amerika/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Aleutian Islands
cs: Aleutské ostrovy

en_US: America/Anchorage
cs: Amerika/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Alaska Time
cs: Aljašský čas

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Alaska (most areas)
cs: Aljaška (většina oblastí)

en_US: America/Anguilla
cs: Amerika/Anguilla

en_US: America/Antigua
cs: Amerika/Antigua

en_US: America/Araguaina
cs: Amerika/Araguaina

en_US: America/Argentina/Buenos_Aires
cs: Amerika/Argentina/Buenos Aires

en_US: America/Argentina/Catamarca
cs: Amerika/Argentina/Catamarca

en_US: America/Argentina/ComodRivadavia
cs: Amerika/Argentina/ComodRivadavia

en_US: America/Argentina/Cordoba
cs: Amerika/Argentina/Córdoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
cs: většina území (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
cs: většina území (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Argentina (most areas: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
cs: Argentina (většina území: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en_US: America/Argentina/Jujuy
cs: Amerika/Argentina/Jujuy

en_US: America/Argentina/La_Rioja
cs: Amerika/Argentina/La_Rioja

en_US: America/Argentina/Mendoza
cs: Amerika/Argentina/Mendoza

en_US: America/Argentina/Rio_Gallegos
cs: Amerika/Argentina/Rio Gallegos

en_US: America/Argentina/Salta
cs: Amerika/Argentina/Salta

en_US: America/Argentina/San_Juan
cs: Amerika/Argentina/San Juan

en_US: America/Argentina/San_Luis
cs: Amerika/Argentina/San_Luis

en_US: America/Argentina/Tucuman
cs: Amerika/Argentina/Tucuman

en_US: America/Argentina/Ushuaia
cs: Amerika/Argentina/Ushuaia

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Tierra del Fuego (TF)
cs: Ohňová země (TF)

en_US: America/Aruba
cs: Amerika/Aruba

en_US: America/Asuncion
cs: Amerika/Asunción

en_US: America/Atikokan
cs: Amerika/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
cs: Východní standardní čas - Ontário a Southampton I, Nunavut

en_US: America/Atka
cs: Amerika/Atka

en_US: America/Bahia
cs: Amerika/Bahia

en_US: America/Bahia_Banderas
cs: Amerika/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
cs: Mexický centrální čas - Bahia de Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Bahia de Banderas
cs: Centrální čas - Bahia de Banderas

en_US: America/Barbados
cs: Amerika/Barbados

en_US: America/Belem
cs: Amerika/Belem

en_US: America/Belize
cs: Amerika/Belize

en_US: America/Blanc-Sablon
cs: Amerika/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
cs: Atlantický standardní čas - Quebec - Lower North Shore

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: AST - QC (Lower North Shore)
cs: Atlantický standardní čas - Quebec (Lower North Shore)

en_US: America/Boa_Vista
cs: Amerika/Boa Vista

en_US: America/Bogota
cs: Amerika/Bogota

en_US: America/Boise
cs: Amerika/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
cs: Horský čas - jižní Idaho a východní Oregon

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain - ID (south); OR (east)
cs: Horský čas - Idaho (jižní); Oregon (východní)

en_US: America/Buenos_Aires
cs: Amerika/Buenos Aires

en_US: America/Calgary
cs: Amerika/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
cs: Horský čas - Alberta, východní Britská Kolumbie a západní Saskatchewan

en_US: America/Cambridge_Bay
cs: Amerika/Cambridge Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time - west Nunavut
cs: Horský čas - západní Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain - NU (west)
cs: Horský čas - Nunavut (západní)

en_US: America/Campo_Grande
cs: Amerika/Campo Grande

en_US: America/Cancun
cs: Amerika/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Quintana Roo
cs: Centrální čas - Quintana Roo

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Standard Time - Quintana Roo
cs: Východní standardní čas - Quintana Roo

en_US: America/Caracas
cs: Amerika/Caracas

en_US: America/Catamarca
cs: Amerika/Catamarca

en_US: America/Cayenne
cs: Amerika/Cayenne

en_US: America/Cayman
cs: Amerika/Kajmanské ostrovy

en_US: America/Chicago
cs: Amerika/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time
cs: Centrální čas

en_US: America/Chihuahua
cs: Amerika/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time - Chihuahua
cs: Horský čas - Chihuahua

en_US: America/Coral_Harbour
cs: Amerika/Coral_Harbour

en_US: America/Cordoba
cs: Amerika/Córdoba

en_US: America/Costa_Rica
cs: Amerika/Kostarika

en_US: America/Creston
cs: Amerika/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
cs: Horský standardní čas - Creston, Britská Kolumbie

en_US: America/Cuiaba
cs: Amerika/Cuiaba

en_US: America/Curacao
cs: Amerika/Curacao

en_US: America/Danmarkshavn
cs: Amerika/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: east coast, north of Scoresbysund
cs: východní pobřeží, severní od Scoresbysund

en_US: America/Dawson
cs: Amerika/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Pacific Time - north Yukon
cs: Tichomořský čas - Severní Yukon

en_US: America/Dawson_Creek
cs: Amerika/Dawson Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
cs: Horský standardní čas - Dawson Creek a Fort Saint John, Britská Kolumbie

en_US: America/Denver
cs: Amerika/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time
cs: Horský čas

en_US: America/Detroit
cs: Amerika/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Michigan - most locations
cs: Východní čas - Michigan - většina území

en_US: America/Dominica
cs: Amerika/Dominica

en_US: America/Edmonton
cs: Amerika/Edmonton

en_US: America/Eirunepe
cs: Amerika/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: W Amazonas
cs: Západní Amazonie

en_US: America/El_Salvador
cs: Amerika/El Salvador

en_US: America/Ensenada
cs: Amerika/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Pacific Time
cs: Tichomořský čas

en_US: America/Fort_Wayne
cs: Amerika/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Indiana - most locations
cs: Východní čas - Indiana - většina území

en_US: America/Fortaleza
cs: Amerika/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
cs: NE Brazílie (MA, PI, CE, RN, PB)

en_US: America/Fredericton
cs: Amerika/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
cs: Atlantický čas - Nové Skotsko (většina území), PEI

en_US: America/Glace_Bay
cs: Amerika/Glace Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
cs: Atlantický čas - Nové Skotsko - místa bez změny DST času v letech 1966-1971

en_US: America/Godthab
cs: Amerika/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: most locations
cs: většina území

en_US: America/Goose_Bay
cs: Amerika/Goose Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Atlantic Time - Labrador - most locations
cs: Atlantický čas - Labrador - většina území

en_US: America/Grand_Turk
cs: Amerika/Grand Turk

en_US: America/Grenada
cs: Amerika/Grenada

en_US: America/Guadeloupe
cs: Amerika/Guadeloupe

en_US: America/Guatemala
cs: Amerika/Guatemala

en_US: America/Guayaquil
cs: Amerika/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: mainland
cs: pevnina

en_US: America/Guyana
cs: Amerika/Guyana

en_US: America/Halifax
cs: Amerika/Halifax

en_US: America/Havana
cs: Amerika/Havana

en_US: America/Hermosillo
cs: Amerika/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Standard Time - Sonora
cs: Horský standardní čas - Sonora

en_US: America/Indiana/Indianapolis
cs: Amerika/Indiana/Indianapolis

en_US: America/Indiana/Knox
cs: Amerika/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Indiana - Starke County
cs: Východní čas - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Indiana - Starke County
cs: Centrální čas - Indiana - Starke County

en_US: America/Indiana/Marengo
cs: Amerika/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Indiana - Crawford County
cs: Východní čas - Indiana - Crawford County

en_US: America/Indiana/Petersburg
cs: Amerika/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Indiana - Pike County
cs: Centrální čas - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Indiana - Pike County
cs: Východní čas - Indiana - Pike County

en_US: America/Indiana/Tell_City
cs: Amerika/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Indiana - Perry County
cs: Centrální čas - Indiana - Perry County

en_US: America/Indiana/Vevay
cs: Amerika/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
cs: Východní čas - Indiana - Switzerland County

en_US: America/Indiana/Vincennes
cs: Amerika/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
cs: Východní čas - Indiana - Okresy Daviess, Dubois, Knox a Martin

en_US: America/Indiana/Winamac
cs: Amerika/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
cs: Východní čas - Indiana - Pulaski County

en_US: America/Indianapolis
cs: Amerika/Indianapolis

en_US: America/Inuvik
cs: Amerika/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time - west Northwest Territories
cs: Horský čas - západní Severozápadní teritoria

en_US: America/Iqaluit
cs: Amerika/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - east Nunavut - most locations
cs: Východní čas - východní Nunavut - většina území

en_US: America/Jamaica
cs: Amerika/Jamajka

en_US: America/Jujuy
cs: Amerika/Jujuy

en_US: America/Juneau
cs: Amerika/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Alaska Time - Alaska panhandle
cs: Aljašský čas - Aljaška panhandle

en_US: America/Kentucky/Louisville
cs: Amerika/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
cs: Východní čas - Kentucky - oblast Louisville

en_US: America/Kentucky/Monticello
cs: Amerika/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
cs: Východní čas - Kentucky - Wayne County

en_US: America/Knox_IN
cs: Amerika/Knox_IN

en_US: America/Kralendijk
cs: Amerika/Kralendijk

en_US: America/La_Paz
cs: Amerika/La Paz

en_US: America/Lima
cs: Amerika/Lima

en_US: America/Los_Angeles
cs: Amerika/Los Angeles

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Pacific
cs: Pacifik

en_US: America/Louisville
cs: Amerika/Louisville

en_US: America/Lower_Princes
cs: Amerika/Lower Princes

en_US: America/Maceio
cs: Amerika/Maceio

en_US: America/Managua
cs: Amerika/Managua

en_US: America/Manaus
cs: Amerika/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: E Amazonas
cs: V Amazonka

en_US: America/Marigot
cs: Amerika/Marigot

en_US: America/Martinique
cs: Amerika/Martinik

en_US: America/Matamoros
cs: Amerika/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
cs: US Centrální čas - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas nedaleko hranice USA

en_US: America/Mazatlan
cs: Amerika/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
cs: Horský čas - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en_US: America/Mendoza
cs: Amerika/Mendoza

en_US: America/Menominee
cs: Amerika/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
cs: Centrální čas - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron a Menominee Counties

en_US: America/Merida
cs: Amerika/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Campeche, Yucatan
cs: Centrální čas - Campeche, Yucatan

en_US: America/Metlakatla
cs: Amerika/Metlakatla

en_US: America/Mexico_City
cs: Amerika/Mexico City

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - most locations
cs: Centrální čas - většina území

en_US: America/Miquelon
cs: Amerika/Miquelon

en_US: America/Moncton
cs: Amerika/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Atlantic Time - New Brunswick
cs: Atlantický čas - New Brunswick

en_US: America/Monterrey
cs: Amerika/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
cs: Centrální čas - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

en_US: America/Montevideo
cs: Amerika/Montevideo

en_US: America/Montreal
cs: Amerika/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Quebec - most locations
cs: Východní čas - Quebec - většina území

en_US: America/Montserrat
cs: Amerika/Montserrat

en_US: America/Nassau
cs: Amerika/Nassau

en_US: America/New_York
cs: Amerika/New York

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time
cs: Východní čas

en_US: America/Nipigon
cs: Amerika/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
cs: Východní čas - Ontário a Quebec - místa bez změny DST času v letech 1967-1973

en_US: America/Nome
cs: Amerika/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Alaska Time - west Alaska
cs: Aljašský čas - západní Aljaška

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Alaska (west)
cs: Aljaška (západ)

en_US: America/Noronha
cs: Amerika/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Atlantic islands
cs: Atlantické ostrovy

en_US: America/North_Dakota/Beulah
cs: Amerika/Severní Dakota/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - North Dakota - Mercer County
cs: Centrální čas - Severní Dakota - Mercer County

en_US: America/North_Dakota/Center
cs: Amerika/Severní Dakota/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - North Dakota - Oliver County
cs: Centrální čas - Severní Dakota - Oliver County

en_US: America/North_Dakota/New_Salem
cs: Amerika/Severní Dakota/New Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
cs: Centrální čas - Severní Dakota - Morton County (okrem oblasti Mandan)

en_US: America/Ojinaga
cs: Amerika/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: US Mountain Time - Chihuahua near US border
cs: US Horský čas - Chihuahua nedaleko hranice USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time US - Chihuahua (US border)
cs: US Horský čas - Chihuahua (hranice USA)

en_US: America/Ontario
cs: Amerika/Ontario

en_US: America/Panama
cs: Amerika/Panama

en_US: America/Pangnirtung
cs: Amerika/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
cs: Východní čas - Pangnirtung, Nunavut

en_US: America/Paramaribo
cs: Amerika/Paramaribo

en_US: America/Phoenix
cs: Amerika/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Standard Time - Arizona
cs: Horský standardní čas - Arizona

en_US: America/Port-au-Prince
cs: Amerika/Port au Prince

en_US: America/Port_of_Spain
cs: Amerika/Port of Spain

en_US: America/Porto_Acre
cs: Amerika/Porto_Acre

en_US: America/Porto_Velho
cs: Amerika/Porto Velho

en_US: America/Puerto_Rico
cs: Amerika/Portoriko

en_US: America/Punta_Arenas
cs: Amerika/Punta_Arenas

en_US: America/Rainy_River
cs: Amerika/Rainy River

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
cs: Centrální čas - Rainy River a Fort Frances, Ontário

en_US: America/Rankin_Inlet
cs: Amerika/Rankin Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - central Nunavut
cs: Centrální čas - centrální Nunavut

en_US: America/Recife
cs: Amerika/Recife

en_US: America/Regina
cs: Amerika/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
cs: Centrální standardní čas - Saskatchewan - většina území

en_US: America/Resolute
cs: Amerika/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Resolute, Nunavut
cs: Východní čas - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
cs: Centrální standardní čas - Resolute, Nunavut

en_US: America/Rio_Branco
cs: Amerika/Rio Branco

en_US: America/Rosario
cs: Amerika/Rosario

en_US: America/Santa_Isabel
cs: Amerika/Santa_Isabel

en_US: America/Santarem
cs: Amerika/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: W Para
cs: Západní Para

en_US: America/Santiago
cs: Amerika/Santiago

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Chile (most areas)
cs: Chile (většina oblastí)

en_US: America/Santo_Domingo
cs: Amerika/Santo Domingo

en_US: America/Sao_Paulo
cs: Amerika/Sao Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
cs: J a JV Brazílie (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en_US: America/Saskatoon
cs: Amerika/Saskatoon

en_US: America/Scoresbysund
cs: Amerika/Scoresbysund

en_US: America/Shiprock
cs: Amerika/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time - Navajo
cs: Horský čas - Navajo

en_US: America/Sitka
cs: Amerika/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
cs: Aljašský čas - jihovýchodní Aljaška panhandle

en_US: America/St_Barthelemy
cs: Amerika/St_Barthelemy

en_US: America/St_Johns
cs: Amerika/Sv. Jan

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Newfoundland Time, including SE Labrador
cs: Newfoundlandský čas, včetně SE Labrador

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Newfoundland; Labrador (southeast)
cs: Newfoundland; Labrador (jihovýchodní)

en_US: America/St_Kitts
cs: Amerika/Sv. Kitts

en_US: America/St_Lucia
cs: Amerika/Sv. Lucie

en_US: America/St_Thomas
cs: Amerika/Sv. Tomáš

en_US: America/St_Vincent
cs: Amerika/Sv. Vincent

en_US: America/Swift_Current
cs: Amerika/Swift Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
cs: Centrální standardní čas - Saskatchewan - střední západ

en_US: America/Tegucigalpa
cs: Amerika/Tegucigalpa

en_US: America/Thule
cs: Amerika/Thule

en_US: America/Thunder_Bay
cs: Amerika/Thunder Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
cs: Východní čas - Thunder Bay, Ontário

en_US: America/Tijuana
cs: Amerika/Tijuana

en_US: America/Toronto
cs: Amerika/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Eastern Time - Ontario - most locations
cs: Východní čas - Ontario - většina území

en_US: America/Tortola
cs: Amerika/Tortola

en_US: America/Vancouver
cs: Amerika/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Pacific Time - west British Columbia
cs: Pacifický čas - západní Britská Kolumbie

en_US: America/Virgin
cs: Amerika/Panenské_ostrovy

en_US: America/Whitehorse
cs: Amerika/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Pacific Time - south Yukon
cs: Tichomořský čas - Jižní Yukon

en_US: America/Winnipeg
cs: Amerika/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Central Time - Manitoba & west Ontario
cs: Centrální čas - Manitoba a západní Ontário

en_US: America/Yakutat
cs: Amerika/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Alaska Time - Alaska panhandle neck
cs: Aljašský čas - Aljaška panhandle neck

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Alaska - Yakutat
cs: Aljaška - Yakutat

en_US: America/Yellowknife
cs: Amerika/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mountain Time - central Northwest Territories
cs: Horský čas - centrální Severozápadní teritoria

en_US: Antarctica/Casey
cs: Antarktida/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Casey Station, Bailey Peninsula
cs: Stanice Casey, Poloostrov Bailey

en_US: Antarctica/Davis
cs: Antarktida/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Davis Station, Vestfold Hills
cs: Stanice Davis, Vestfold Hills

en_US: Antarctica/DumontDUrville
cs: Antarktida/Dumont D'Urville

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
cs: Stanice Dumont-d'Urville, Terre Adelie

en_US: Antarctica/Macquarie
cs: Antarktida/Macquarie

en_US: Antarctica/Mawson
cs: Antarktida/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Mawson Station, Holme Bay
cs: Stanice Mawson, Zátoka Holme

en_US: Antarctica/McMurdo
cs: Antarktida/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: McMurdo Station, Ross Island
cs: Stanice McMurdo, Ross;v ostrov

en_US: Antarctica/Palmer
cs: Antarktida/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Palmer Station, Anvers Island
cs: Stanice Palmer, Ostrov Anvers

en_US: Antarctica/Rothera
cs: Antarktida/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Rothera Station, Adelaide Island
cs: Stanice Rothera, Ostrov Adelaide

en_US: Antarctica/South_Pole
cs: Antarktida/Jižní pól

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Amundsen-Scott Station, South Pole
cs: Stanice Amundsen-Scott, Jižní pól

en_US: Antarctica/Syowa
cs: Antarktida/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Syowa Station, E Ongul I
cs: Stanice Syowa, E Ongul I

en_US: Antarctica/Troll
cs: Antarktida/Troll

en_US: Antarctica/Vostok
cs: Antarktida/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Vostok Station, S Magnetic Pole
cs: Stanice Vostok, Jižní magnetický pól

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Vostok Station, Lake Vostok
cs: Stanice Vostok, Jezero Vostok

en_US: Arctic/Longyearbyen
cs: Arktida/Longyearbyen

en_US: Asia/Aden
cs: Asie/Aden

en_US: Asia/Almaty
cs: Asie/Almaty

en_US: Asia/Amman
cs: Asie/Amman

en_US: Asia/Anadyr
cs: Asie/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+10 - Bering Sea
cs: Moskva+10 - Beringovo Moře

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+08 - Bering Sea
cs: Moskva+08 - Beringovo Moře

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+09 - Bering Sea
cs: Moskva+09 - Beringovo Moře

en_US: Asia/Aqtau
cs: Asie/Aqtau

en_US: Asia/Aqtobe
cs: Asie/Aqtobe

en_US: Asia/Ashgabat
cs: Asie/Ašchabad

en_US: Asia/Ashkhabad
cs: Asie/Ašchabad

en_US: Asia/Atyrau
cs: Asie/Atyrau

en_US: Asia/Baghdad
cs: Asie/Bagdád

en_US: Asia/Bahrain
cs: Asie/Bahrajn

en_US: Asia/Baku
cs: Asie/Baku

en_US: Asia/Bangkok
cs: Asie/Bangkok

en_US: Asia/Barnaul
cs: Asie/Barnaul

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+04 - Altai
cs: Moskva+04 - Altaj

en_US: Asia/Beijing
cs: Asie/Peking

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
cs: východní Čína - Peking, Kuang-tung, Šanghaj, atd.

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: China Standard Time
cs: Čínský standardní čas

en_US: Asia/Beirut
cs: Asie/Bejrút

en_US: Asia/Bishkek
cs: Asie/Biškek

en_US: Asia/Brunei
cs: Asie/Brunej

en_US: Asia/Calcutta
cs: Asie/Kalkata

en_US: Asia/Chita
cs: Asie/Chita

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+06 - Zabaykalsky
cs: Moskva+06 - Zabajkalský

en_US: Asia/Choibalsan
cs: Asie/Choibalsan

en_US: Asia/Chongqing
cs: Asie/Čchung-čching

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
cs: centrální Čína - S’-čchuan, Jün-nan, Kuang-si, Šen-si, Kuej-čou, atd.

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: China mountains
cs: Čína - hory

en_US: Asia/Chungking
cs: Asie/Chungking

en_US: Asia/Colombo
cs: Asie/Colombo

en_US: Asia/Dacca
cs: Asie/Dhaka

en_US: Asia/Damascus
cs: Asie/Damašek

en_US: Asia/Dhaka
cs: Asie/Dhaka

en_US: Asia/Dili
cs: Asie/Dilí

en_US: Asia/Dubai
cs: Asie/Dubaj

en_US: Asia/Dushanbe
cs: Asie/Dušanbe

en_US: Asia/Famagusta
cs: Asie/Famagusta

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Northern Cyprus
cs: Severní Kypr

en_US: Asia/Gaza
cs: Asie/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Gaza Strip
cs: Pásmo Gaza

en_US: Asia/Harbin
cs: Asie/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
cs: Chej-lung-ťiang (kromě Mohe), Ťi-lin

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: China north
cs: Čína sever

en_US: Asia/Hebron
cs: Asie/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: West Bank
cs: Západní břeh

en_US: Asia/Ho_Chi_Minh
cs: Asie/Ho Chi Minh

en_US: Asia/Hong_Kong
cs: Asie/Hong Kong

en_US: Asia/Hovd
cs: Asie/Hovd

en_US: Asia/Irkutsk
cs: Asie/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+05 - Lake Baikal
cs: Moskva+05 - Jezero Bajkal

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+05 - Irkutsk, Buryatia
cs: Moskva+05 - Irkutsk, Burjatsko

en_US: Asia/Jakarta
cs: Asie/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Java & Sumatra
cs: Jáva a Sumatra

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Java, Sumatra
cs: Jáva, Sumatra

en_US: Asia/Jayapura
cs: Asie/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Irian Jaya & the Moluccas
cs: Irian Jaya a Moluky

en_US: Asia/Jerusalem
cs: Asie/Jeruzalém

en_US: Asia/Kabul
cs: Asie/Kábul

en_US: Asia/Kamchatka
cs: Asie/Kamčatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+09 - Kamchatka
cs: Moskva+09 - Kamčatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+08 - Kamchatka
cs: Moskva+08 - Kamčatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+09 - Kamchatka
cs: Moskva+09 - Kamčatka

en_US: Asia/Karachi
cs: Asie/Karáčí

en_US: Asia/Kashgar
cs: Asie/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: west Tibet & Xinjiang
cs: západní Tibet a Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: China west Xinjiang
cs: Čína - západní Xinjiang

en_US: Asia/Kathmandu
cs: Asie/Kátmandú

en_US: Asia/Katmandu
cs: Asie/Kátmandú

en_US: Asia/Khandyga
cs: Asie/Khandyga

en_US: Asia/Kolkata
cs: Asie/Kalkata

en_US: Asia/Krasnoyarsk
cs: Asie/Krasnojarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+04 - Yenisei River
cs: Moskva+04 - Řeka Jenisej

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+04 - Krasnoyarsk area
cs: Moskva+04 - Krasnojarský kraj

en_US: Asia/Kuala_Lumpur
cs: Asie/Kuala Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: peninsular Malaysia
cs: Malajský poloostrov

en_US: Asia/Kuching
cs: Asie/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Sabah & Sarawak
cs: Sabah a Sarawak

en_US: Asia/Kuwait
cs: Asie/Kuvajt

en_US: Asia/Macao
cs: Asie/Macao

en_US: Asia/Macau
cs: Asie/Macau

en_US: Asia/Magadan
cs: Asie/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+08 - Magadan
cs: Moskva+08 - Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+08 - Magadan
cs: Moskva+08 - Magadan

en_US: Asia/Makassar
cs: Asie/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
cs: východní a jižní Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, západní Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
cs: východní a jižní Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, západní Timor

en_US: Asia/Manila
cs: Asie/Manila

en_US: Asia/Muscat
cs: Asie/Muscat

en_US: Asia/Nicosia
cs: Asie/Nicosia

en_US: Asia/Novokuznetsk
cs: Asie/Novokuzněck

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+03 - Novokuznetsk
cs: Moskva+03 - Novokuzněck

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+04 - Kemerovo
cs: Moskva+04 - Kemerovo

en_US: Asia/Novosibirsk
cs: Asie/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+03 - Novosibirsk
cs: Moskva+03 - Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+04 - Novosibirsk
cs: Moskva+03 - Novosibirsk

en_US: Asia/Omsk
cs: Asie/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+03 - west Siberia
cs: Moskva+03 - západní Sibiř

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+03 - Omsk
cs: Moskva+03 - Omsk

en_US: Asia/Oral
cs: Asie/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: West Kazakhstan
cs: Západní Kazachstán

en_US: Asia/Phnom_Penh
cs: Asie/Phnompenh

en_US: Asia/Pontianak
cs: Asie/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: west & central Borneo
cs: západní a centrální Borneo

en_US: Asia/Pyongyang
cs: Asie/Pyongyang

en_US: Asia/Qatar
cs: Asie/Katar

en_US: Asia/Qostanay
cs: Asie/Qostanay

en_US: Asia/Qyzylorda
cs: Asie/Qyzylorda

en_US: Asia/Rangoon
cs: Asie/Rangún

en_US: Asia/Riyadh
cs: Asie/Rijád

en_US: Asia/Saigon
cs: Asie/Saigon

en_US: Asia/Sakhalin
cs: Asie/Sachalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+07 - Sakhalin Island
cs: Moskva+07 - Ostrov Sachalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+08 - Sakhalin Island
cs: Moskva+08 - Ostrov Sachalin

en_US: Asia/Samarkand
cs: Asie/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: west Uzbekistan
cs: západní Uzbekistán

en_US: Asia/Seoul
cs: Asie/Soul

en_US: Asia/Shanghai
cs: Asie/Šanghaj

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: China east
cs: Čína východ

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Beijing Time
cs: Pekingský čas

en_US: Asia/Singapore
cs: Asie/Singapur

en_US: Asia/Taipei
cs: Asie/Taipei

en_US: Asia/Tashkent
cs: Asie/Taškent

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: east Uzbekistan
cs: východní Uzbekistán

en_US: Asia/Tbilisi
cs: Asie/Tbilisi

en_US: Asia/Tehran
cs: Asie/Teherán

en_US: Asia/Tel_Aviv
cs: Asie/Tel Aviv

en_US: Asia/Thimbu
cs: Asie/Thimbu

en_US: Asia/Thimphu
cs: Asie/Thimphu

en_US: Asia/Tokyo
cs: Asie/Tokyo

en_US: Asia/Tomsk
cs: Asie/Tomsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+04 - Tomsk
cs: Moskva+04 - Tomsk

en_US: Asia/Ujung_Pandang
cs: Asie/Ujung Pandang

en_US: Asia/Ulaanbaatar
cs: Asie/Ulánbátar

en_US: Asia/Ulan_Bator
cs: Asie/Ulánbátar

en_US: Asia/Urumqi
cs: Asie/Urumqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: most of Tibet & Xinjiang
cs: většina Tibeta a Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: China Xinjiang-Tibet
cs: Čína - Xinjiang-Tibet

en_US: Asia/Ust-Nera
cs: Asie/Ust-Nera

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+07 - Oymyakonsky
cs: Moskva+07 - Ojmjakonský

en_US: Asia/Vientiane
cs: Asie/Vientiane

en_US: Asia/Vladivostok
cs: Asie/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+07 - Amur River
cs: Moskva+07 - Řeka Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+07 - Amur River
cs: Moskva+07 - Řeka Amur

en_US: Asia/Yakutsk
cs: Asie/Jakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+06 - Lena River
cs: Moskva+06 - Řeka Lena

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+06 - Lena River
cs: Moskva+06 - Řeka Lena

en_US: Asia/Yangon
cs: Asie/Rangún

en_US: Asia/Yekaterinburg
cs: Asie/Jekatěrinburk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+02 - Urals
cs: Moskva+02 - Ural

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+02 - Urals
cs: Moskva+02 - Ural

en_US: Asia/Yerevan
cs: Asie/Jerevan

en_US: Atlantic/Azores
cs: Atlantik/Azory

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Azores
cs: Azory

en_US: Atlantic/Bermuda
cs: Atlantik/Bermudy

en_US: Atlantic/Canary
cs: Atlantický oceán/Kanárské ostrovy

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Canary Islands
cs: Kanárské ostrovy

en_US: Atlantic/Cape_Verde
cs: Atlantický oceán/Cape Verde

en_US: Atlantic/Faeroe
cs: Atlantický oceán/Faerské ostrovy

en_US: Atlantic/Faroe
cs: Atlantický oceán/Faerské ostrovy

en_US: Atlantic/Jan_Mayen
cs: Atlantický oceán/Jan Mayen

en_US: Atlantic/Madeira
cs: Atlantický oceán/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Madeira Islands
cs: Ostrovy Madeira

en_US: Atlantic/Reykjavik
cs: Atlantik/Reykjavík

en_US: Atlantic/South_Georgia
cs: Atlantický oceán/South Georgia

en_US: Atlantic/St_Helena
cs: Atlantický oceán/Sv. Helena

en_US: Atlantic/Stanley
cs: Atlantický oceán/Stanley

en_US: Australia/ACT
cs: Austrálie/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: New South Wales - most locations
cs: Nový Jižní Wales - většina území

en_US: Australia/Adelaide
cs: Austrálie/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: South Australia
cs: Jižní Austrálie

en_US: Australia/Brisbane
cs: Austrálie/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Queensland - most locations
cs: Queensland - většina území

en_US: Australia/Broken_Hill
cs: Austrálie/Broken Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: New South Wales - Yancowinna
cs: Nový Jižní Wales - Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: New South Wales (Yancowinna)
cs: Nový Jižní Wales (Yancowinna)

en_US: Australia/Canberra
cs: Austrálie/Canberra

en_US: Australia/Currie
cs: Austrálie/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Tasmania - King Island
cs: Tasmánie - Ostrov King

en_US: Australia/Darwin
cs: Austrálie/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Northern Territory
cs: Severní teritorium

en_US: Australia/Eucla
cs: Austrálie/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Western Australia - Eucla area
cs: Západní Austrálie - oblast Eucla

en_US: Australia/Hobart
cs: Austrálie/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Tasmania - most locations
cs: Tasmánie - většina území

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Tasmania
cs: Tasmánie

en_US: Australia/LHI
cs: Austrálie/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Lord Howe Island
cs: Ostrov lorda Howa

en_US: Australia/Lindeman
cs: Austrálie/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Queensland - Holiday Islands
cs: Queensland - ostrovy Holiday

en_US: Australia/Lord_Howe
cs: Austrálie/Lord Howe

en_US: Australia/Melbourne
cs: Austrálie/Melbourne

en_US: Australia/NSW
cs: Austrálie/NJW

en_US: Australia/North
cs: Austrálie/Sever

en_US: Australia/Perth
cs: Austrálie/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Western Australia - most locations
cs: Západní Austrálie - většina poloh

en_US: Australia/Queensland
cs: Austrálie/Queensland

en_US: Australia/South
cs: Austrálie/Jih

en_US: Australia/Sydney
cs: Austrálie/Sydney

en_US: Australia/Tasmania
cs: Austrálie/Tasmánie

en_US: Australia/Victoria
cs: Austrálie/Victoria

en_US: Australia/West
cs: Austrálie/Západ

en_US: Australia/Yancowinna
cs: Austrálie/Yancowinna

en_US: Brazil/Acre
cs: Brazílie/Acre

en_US: Brazil/DeNoronha
cs: Brazílie/DeNoronha

en_US: Brazil/East
cs: Brazílie/Východ

en_US: Brazil/West
cs: Brazílie/Západ

en_US: Canada/Atlantic
cs: Kanada/Atlantik

en_US: Canada/Central
cs: Kanada/Centrum

en_US: Canada/East-Saskatchewan
cs: Kanada/Východní Saskatchewan

en_US: Canada/Eastern
cs: Kanada/Východ

en_US: Canada/Mountain
cs: Kanada/Hory

en_US: Canada/Newfoundland
cs: Kanada/Newfoundland

en_US: Canada/Pacific
cs: Kanada/Tichomoří

en_US: Canada/Saskatchewan
cs: Kanada/Saskatchewan

en_US: Canada/Yukon
cs: Kanada/Yukon

en_US: Chile/Continental
cs: Chile/Kontinentální

en_US: Chile/EasterIsland
cs: Chile/Velikonoční ostrov

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Easter Island & Sala y Gomez
cs: Velikonoční ostrov a Sala y Gomez

en_US: Cuba
cs: Kuba

en_US: Europe/Amsterdam
cs: Evropa/Amsterdam

en_US: Europe/Andorra
cs: Evropa/Andorra

en_US: Europe/Astrakhan
cs: Evropa/Astrachaň

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+01 - Astrakhan
cs: Moskva+01 - Astrachaň

en_US: Europe/Athens
cs: Evropa/Atény

en_US: Europe/Belfast
cs: Evropa/Belfast

en_US: Europe/Belgrade
cs: Evropa/Bělehrad

en_US: Europe/Berlin
cs: Evropa/Berlín

en_US: Europe/Bratislava
cs: Evropa/Bratislava

en_US: Europe/Brussels
cs: Evropa/Brusel

en_US: Europe/Bucharest
cs: Evropa/Bukurešť

en_US: Europe/Budapest
cs: Evropa/Budapešť

en_US: Europe/Busingen
cs: Evropa/Busingen

en_US: Europe/Chisinau
cs: Evropa/Kišiněv

en_US: Europe/Copenhagen
cs: Evropa/Kodaň

en_US: Europe/Dublin
cs: Evropa/Dublin

en_US: Europe/Gibraltar
cs: Evropa/Gibraltar

en_US: Europe/Guernsey
cs: Evropa/Guernsey

en_US: Europe/Helsinki
cs: Evropa/Helsinky

en_US: Europe/Isle_of_Man
cs: Evropa/Ostrov Man

en_US: Europe/Istanbul
cs: Evropa/Istanbul

en_US: Europe/Jersey
cs: Evropa/Jersey

en_US: Europe/Kaliningrad
cs: Evropa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow-01 - Kaliningrad
cs: Moskva-01 - Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK-01 - Kaliningrad
cs: Moskva-01 - Kaliningrad

en_US: Europe/Kiev
cs: Evropa/Kyjev

en_US: Europe/Kirov
cs: Evropa/Kirov

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+00 - Kirov
cs: Moskva+00 - Kirov

en_US: Europe/Lisbon
cs: Evropa/Lisabon

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Portugal (mainland)
cs: Portugalsko (pevnina)

en_US: Europe/Ljubljana
cs: Evropa/Lublaň

en_US: Europe/London
cs: Evropa/Londýn

en_US: Europe/Luxembourg
cs: Evropa/Lucembursko

en_US: Europe/Madrid
cs: Evropa/Madrid

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Spain (mainland)
cs: Španělsko (pevnina)

en_US: Europe/Malta
cs: Evropa/Malta

en_US: Europe/Mariehamn
cs: Evropa/Mariehamn

en_US: Europe/Minsk
cs: Evropa/Minsk

en_US: Europe/Monaco
cs: Evropa/Monako

en_US: Europe/Moscow
cs: Evropa/Moskva

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+00 - west Russia
cs: Moskva+00 - západní Rusko

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+00 - Moscow area
cs: Moskva+00 - Moskevská oblast

en_US: Europe/Oslo
cs: Evropa/Oslo

en_US: Europe/Paris
cs: Evropa/Paříž

en_US: Europe/Podgorica
cs: Evropa/Podgorica

en_US: Europe/Prague
cs: Evropa/Praha

en_US: Europe/Riga
cs: Evropa/Riga

en_US: Europe/Rome
cs: Evropa/Řím

en_US: Europe/Samara
cs: Evropa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
cs: Moskva+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
cs: Moskva+00 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+01 - Samara, Udmurtia
cs: Moskva+01 - Samara, Udmurtia

en_US: Europe/San_Marino
cs: Evropa/San Marino

en_US: Europe/Sarajevo
cs: Evropa/Sarajevo

en_US: Europe/Saratov
cs: Evropa/Saratov

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+01 - Saratov
cs: Moskva+01 - Saratov

en_US: Europe/Simferopol
cs: Evropa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: central Crimea
cs: střední Krym

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Crimea
cs: Krym

en_US: Europe/Skopje
cs: Evropa/Skopje

en_US: Europe/Sofia
cs: Evropa/Sofia

en_US: Europe/Stockholm
cs: Evropa/Stockholm

en_US: Europe/Tallinn
cs: Evropa/Tallinn

en_US: Europe/Tirane
cs: Evropa/Tirana

en_US: Europe/Tiraspol
cs: Evropa/Tiraspol

en_US: Europe/Ulyanovsk
cs: Evropa/Uljanovsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+01 - Ulyanovsk
cs: Moskva+01 - Uljanovsk

en_US: Europe/Uzhgorod
cs: Evropa/Užhorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Transcarpathia
cs: Zakarpatsko

en_US: Europe/Vaduz
cs: Evropa/Vaduz

en_US: Europe/Vatican
cs: Evropa/Vatikán

en_US: Europe/Vienna
cs: Evropa/Vídeň

en_US: Europe/Vilnius
cs: Evropa/Vilnius

en_US: Europe/Volgograd
cs: Evropa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Moscow+00 - Caspian Sea
cs: Moskva+00 - Kaspické Moře

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: MSK+00 - Volgograd
cs: Moskva+00 - Volgograd

en_US: Europe/Warsaw
cs: Evropa/Varšava

en_US: Europe/Zagreb
cs: Evropa/Záhřeb

en_US: Europe/Zaporozhye
cs: Evropa/Záporoží

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
cs: Záporoží, E Lugansk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Zaporozhye and east Lugansk
cs: Záporoží a východní Luhansk

en_US: Europe/Zurich
cs: Evropa/Zurich

en_US: GB
cs: VB

en_US: GB-Eire
cs: VB-Eire

en_US: Iceland
cs: Island

en_US: Indian/Antananarivo
cs: Indický oceán/Antananarivo

en_US: Indian/Chagos
cs: Indický oceán/Chagos

en_US: Indian/Christmas
cs: Indický oceán/Vánoční ostrovy

en_US: Indian/Cocos
cs: Indický oceán/Cocos

en_US: Indian/Comoro
cs: Indický oceán/Comoro

en_US: Indian/Kerguelen
cs: Indický oceán/Kerguelen

en_US: Indian/Mahe
cs: Indický oceán/Mahe

en_US: Indian/Maldives
cs: Indický oceán/Maledivy

en_US: Indian/Mauritius
cs: Indický oceán/Mauricius

en_US: Indian/Mayotte
cs: Indický oceán/Mayotte

en_US: Indian/Reunion
cs: Indický oceán/Reunion

en_US: Iran
cs: Írán

en_US: Israel
cs: Izrael

en_US: Jamaica
cs: Jamajka

en_US: Japan
cs: Japonsko

en_US: Libya
cs: Libye

en_US: Mexico/BajaNorte
cs: Mexiko/BajaNorte

en_US: Mexico/BajaSur
cs: Mexiko/BajaSur

en_US: Mexico/General
cs: Mexiko/Všeobecné

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Chatham Islands
cs: Chathamské ostrovy

en_US: Pacific/Apia
cs: Tichomoří/Apia

en_US: Pacific/Auckland
cs: Tichomoří/Auckland

en_US: Pacific/Bougainville
cs: Tichý oceán/Bougainville

en_US: Pacific/Chatham
cs: Tichomoří/Chatham

en_US: Pacific/Chuuk
cs: Tichomoří/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Chuuk (Truk) and Yap
cs: Chuuk (Truk) a Yap

en_US: Pacific/Easter
cs: Tichomoří/Velikonoční ostrovy

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Easter Island
cs: Velikonoční ostrov

en_US: Pacific/Efate
cs: Tichomoří/Efate

en_US: Pacific/Enderbury
cs: Tichomoří/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Phoenix Islands
cs: Phoenixské ostrovy

en_US: Pacific/Fakaofo
cs: Tichomoří/Fakaofo

en_US: Pacific/Fiji
cs: Tichomoří/Fidži

en_US: Pacific/Funafuti
cs: Tichomoří/Funafuti

en_US: Pacific/Galapagos
cs: Tichomoří/Galapágy

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Galapagos Islands
cs: Galapážské ostrovy

en_US: Pacific/Gambier
cs: Tichomoří/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Gambier Islands
cs: Gambierovy ostrovy

en_US: Pacific/Guadalcanal
cs: Tichomoří/Guadalcanal

en_US: Pacific/Guam
cs: Tichomoří/Guam

en_US: Pacific/Honolulu
cs: Tichomoří/Honolulu

en_US: Pacific/Johnston
cs: Tichomoří/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Johnston Atoll
cs: Atol Johnston

en_US: Pacific/Kiritimati
cs: Tichomoří/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Line Islands
cs: Ostrovy Line

en_US: Pacific/Kosrae
cs: Tichomoří/Kosrae

en_US: Pacific/Kwajalein
cs: Tichomoří/Kwajalein

en_US: Pacific/Majuro
cs: Tichomoří/Majuro

en_US: Pacific/Marquesas
cs: Tichomoří/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Marquesas Islands
cs: Markézy

en_US: Pacific/Midway
cs: Tichomoří/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Midway Islands
cs: Ostrovy Midway

en_US: Pacific/Nauru
cs: Tichomoří/Nauru

en_US: Pacific/Niue
cs: Tichomoří/Niue

en_US: Pacific/Norfolk
cs: Tichomoří/Norfolk

en_US: Pacific/Noumea
cs: Tichomoří/Noumea

en_US: Pacific/Pago_Pago
cs: Tichomoří/Pago Pago

en_US: Pacific/Palau
cs: Tichomoří/Palau

en_US: Pacific/Pitcairn
cs: Tichomoří/Pitcairn

en_US: Pacific/Pohnpei
cs: Tichomoří/Pohnpei

en_US: Pacific/Ponape
cs: Tichomoří/Ponape

en_US: Pacific/Port_Moresby
cs: Tichomoří/Port Moresby

en_US: Pacific/Rarotonga
cs: Tichomoří/Rarotonga

en_US: Pacific/Saipan
cs: Tichomoří/Saipan

en_US: Pacific/Samoa
cs: Tichomoří/Samoa

en_US: Pacific/Tahiti
cs: Tichomoří/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Society Islands
cs: Společenské ostrovy

en_US: Pacific/Tarawa
cs: Tichomoří/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Gilbert Islands
cs: Gilbertovy ostrovy

en_US: Pacific/Tongatapu
cs: Tichomoří/Tongatapu

en_US: Pacific/Truk
cs: Tichomoří/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en_US: Truk (Chuuk) and Yap
cs: Truk (Chuuk) a Yap

en_US: Pacific/Wake
cs: Tichomoří/Wake

en_US: Pacific/Wallis
cs: Tichomoří/Wallis

en_US: Pacific/Yap
cs: Tichomoří/Yap

en_US: Poland
cs: Polsko

en_US: Portugal
cs: Portugalsko

en_US: ROC
cs: KR

en_US: ROK
cs: KR

en_US: Singapore
cs: Singapur

en_US: Turkey
cs: Turecko

en_US: US/Alaska
cs: US/Aljaška

en_US: US/Aleutian
cs: US/Aleuty

en_US: US/Central
cs: USA/Centrální

en_US: US/East-Indiana
cs: USA/Východní Indiana

en_US: US/Eastern
cs: US/Východ

en_US: US/Hawaii
cs: USA/Hawaii

en_US: US/Indiana-Starke
cs: USA/Indiana-Starke

en_US: US/Mountain
cs: USA/Hory

en_US: US/Pacific
cs: USA/Tichomoří

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en_US: Sans Serif
cs: Bezpatkové

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en_US: Serif
cs: Patkové

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en_US: Monospace
cs: Pevná šířka

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en_US: Area
cs: Oblast

en_US: Comment
cs: Komentář

en_US: The style '%1' was not found
cs: Styl '%1' nebyl nalezen

[ctx: palette name]
en_US: * Recent Colors *
cs: * Aktuální barvy *

[ctx: palette name]
en_US: * Custom Colors *
cs: * Vlastní barvy *

[ctx: palette name]
en_US: Forty Colors
cs: 40 barev

[ctx: palette name]
en_US: Oxygen Colors
cs: Oxygen barvy

[ctx: palette name]
en_US: Rainbow Colors
cs: Barvy duhy

[ctx: palette name]
en_US: Royal Colors
cs: Královské barvy

[ctx: palette name]
en_US: Web Colors
cs: Webové barvy

en_US: Named Colors
cs: Pojmenované barvy

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en_US: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
cs[0]: Není možné načíst řetězce barev X11 RGB. Následující umístění souboru bylo prohledáno:
    %2
cs[1]: Není možné načíst řetězce barev X11 RGB. Následující umístění souboru byla prohledány:
    %2
cs[2]: Není možné načíst řetězce barev X11 RGB. Následující umístění souboru byla prohledána:
    %2

en_US: Select Color
cs: Vyberte barvu

en_US: Hue:
cs: Tón:

en_US: Saturation:
cs: Nasycení:

[ctx: This is the V of HSV]
en_US: Value:
cs: Hodnota:

en_US: Red:
cs: Červená:

en_US: Green:
cs: Zelená:

en_US: Blue:
cs: Modrá:

en_US: Alpha:
cs: Alfa:

en_US: &Add to Custom Colors
cs: Přid&at k vlastním barvám

en_US: Name:
cs: Jméno:

en_US: Default color
cs: Výchozí barva

en_US: -default-
cs: -výchozí-

en_US: -unnamed-
cs: -nepojmenovaná-

[ctx: @title:window]
en_US: Print
cs: Tisk

en_US: &Try
cs: Zkusi&t

en_US: modified
cs: změněno

en_US: &Details
cs: Po&drobnosti

en_US: Get help...
cs: Získat nápovědu...

en_US: &Add
cs: Přid&at

en_US: &Remove
cs: Odeb&rat

en_US: Move &Up
cs: Posunout nahor&u

en_US: Move &Down
cs: Posunout &dolů

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en_US: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
cs: Žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy

en_US: Select Font
cs: Vybrat písmo

en_US: Could not load print preview part
cs: Nelze načíst komponentu pro náhled před tiskem

en_US: Print Preview
cs: Náhled před tiskem

en_US: Minimize
cs: Minimalizovat

en_US: &Minimize
cs: &Minimalizovat

en_US: &Restore
cs: &Obnovit

en_US: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
cs: <qt>Opravdu si přejete opustit <b>%1</b>?</qt>

en_US: Confirm Quit From System Tray
cs: Potvrzení ukončení ze systémového panelu

en_US: Redo
cs: Znovu

en_US: Undo
cs: Zpět

en_US: Do not run in the background.
cs: Nespouštět na pozadí.

en_US: Internally added if launched from Finder
cs: Interně přidáno pokud je spuštěno z vyhledávače

[ctx: @label]
en_US: Add Comment...
cs: Přidat komentář...

[ctx: @label]
en_US: Change...
cs: Změnit...

[ctx: @title:window]
en_US: Change Comment
cs: Změnit komentář

[ctx: @title:window]
en_US: Add Comment
cs: Přidat komentář

en_US: Device name
cs: Název zařízení

[ctx: folder name]
en_US: New Folder
cs: Nová složka

[ctx: @title:window]
en_US: New Folder
cs: Nová složka

[ctx: @label:textbox]
en_US: Create new folder in:
    %1
cs: Vytvořit novou složku v:
    %1

en_US: A file or folder named %1 already exists.
cs: Složka nebo soubor pojmenovaný %1 již existuje.

en_US: You do not have permission to create that folder.
cs: Nemáte práva k vytvoření této složky.

[ctx: @title:window]
en_US: Select Folder
cs: Vyberte složku

[ctx: @action:button]
en_US: New Folder...
cs: Nová složka...

[ctx: @action:inmenu]
en_US: New Folder...
cs: Nová složka...

[ctx: @action:inmenu]
en_US: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

[ctx: @action:inmenu]
en_US: Delete
cs: Smazat

[ctx: @option:check]
en_US: Show Hidden Folders
cs: Zobrazovat skryté složky

[ctx: @action:inmenu]
en_US: Properties
cs: Vlastnosti

en_US: *|All files
cs: *|Všechny soubory

en_US: All Supported Files
cs: Všechny podporované soubory

en_US: Open
cs: Otevřít

en_US: Save As
cs: Uložit jako

[ctx: @item:intable]
en_US: %1 item | %1 items
cs[0]: %1 položka
cs[1]: %1 položky
cs[2]: %1 položek

[ctx: @label]
en_US: Comment
cs: Komentář

[ctx: @label]
en_US: Modified
cs: Změněno

[ctx: @label]
en_US: Owner
cs: Vlastník

[ctx: @label]
en_US: Permissions
cs: Oprávnění

[ctx: @label]
en_US: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @label]
en_US: Size
cs: Velikost

[ctx: @label]
en_US: Tags
cs: Značky

[ctx: @label]
en_US: Total Size
cs: Celková velikost

[ctx: @label]
en_US: Type
cs: Typ

en_US: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
cs: KFileMetaDataReader může být použit pro čtení metadat ze souboru

en_US: Current maintainer
cs: Současný správce

en_US: Only the meta data that is part of the file is read
cs: Pouze metadata, která jsou součástí souboru, budou načtena

en_US: List of URLs where the meta-data should be read from
cs: Seznam URL, odkud mají být načtena metadata

en_US: Show Hidden Folders
cs: Zobrazovat skryté složky

en_US: All Pictures
cs: Všechny obrázky

[ctx: @title:window]
en_US: Configure Shown Data
cs: Nastavit zobrazená data

[ctx: @label::textbox]
en_US: Select which data should be shown:
cs: Vyberte, která data mají být zobrazena:

[ctx: @action:button]
en_US: Configure...
cs: Nastavit...

[ctx: @title:tab]
en_US: Information
cs: Informace

[ctx: @label creation date]
en_US: Created
cs: Vytvořeno

[ctx: @label file content size]
en_US: Size
cs: Velikost

[ctx: @label file depends from]
en_US: Depends
cs: Závisí

[ctx: @label]
en_US: Description
cs: Popis

[ctx: @label Software used to generate content]
en_US: Generator
cs: Generátor

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en_US: Has Part
cs: Má část

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en_US: Has Logical Part
cs: Má logickou část

[ctx: @label parent directory]
en_US: Part of
cs: Součást

[ctx: @label]
en_US: Keyword
cs: Klíčové slovo

[ctx: @label modified date of file]
en_US: Modified
cs: Změněno

[ctx: @label]
en_US: MIME Type
cs: Typ MIME

[ctx: @label]
en_US: Content
cs: Obsah

[ctx: @label]
en_US: Related To
cs: Vztahuje se k

[ctx: @label]
en_US: Subject
cs: Předmět

[ctx: @label music title]
en_US: Title
cs: Název

[ctx: @label file URL]
en_US: File Location
cs: Umístění souboru

[ctx: @label]
en_US: Creator
cs: Vytvořil

[ctx: @label]
en_US: Average Bitrate
cs: Průměrný datový tok

[ctx: @label]
en_US: Channels
cs: Kanály

[ctx: @label number of characters]
en_US: Characters
cs: Znaky

[ctx: @label]
en_US: Codec
cs: Kodek

[ctx: @label]
en_US: Color Depth
cs: Barevná hloubka

[ctx: @label]
en_US: Duration
cs: Trvání

[ctx: @label]
en_US: Filename
cs: Název souboru

[ctx: @label]
en_US: Height
cs: Výška

[ctx: @label]
en_US: Interlace Mode
cs: Režim prokládání

[ctx: @label number of lines]
en_US: Lines
cs: Řádky

[ctx: @label]
en_US: Programming Language
cs: Programovací jazyk

[ctx: @label]
en_US: Sample Rate
cs: Vzorkovací frekvence

[ctx: @label]
en_US: Width
cs: Šířka

[ctx: @label number of words]
en_US: Words
cs: Slova

[ctx: @label EXIF aperture value]
en_US: Aperture
cs: Clona

[ctx: @label EXIF]
en_US: Exposure Bias Value
cs: Hodnota zkreslení expozice

[ctx: @label EXIF]
en_US: Exposure Time
cs: Doba expozice

[ctx: @label EXIF]
en_US: Flash
cs: Blesk

[ctx: @label EXIF]
en_US: Focal Length
cs: Ohnisková vzdálenost

[ctx: @label EXIF]
en_US: Focal Length 35 mm
cs: Ohnisková vzdálenost 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en_US: ISO Speed Ratings
cs: ISO citlivost

[ctx: @label EXIF]
en_US: Make
cs: Výrobek

[ctx: @label EXIF]
en_US: Metering Mode
cs: Režim měření

[ctx: @label EXIF]
en_US: Orientation
cs: Orientace

[ctx: @label EXIF]
en_US: White Balance
cs: Vyvážení bílé

[ctx: @label video director]
en_US: Director
cs: Režisér

[ctx: @label music genre]
en_US: Genre
cs: Žánr

[ctx: @label]
en_US: Performer
cs: Umělec

[ctx: @label]
en_US: Release Date
cs: Datum vydání

[ctx: @label music track number]
en_US: Track
cs: Skladba

[ctx: @label resource created time]
en_US: Resource Created
cs: Zdroj vytvořen

[ctx: @label]
en_US: Sub Resource
cs: Podzdroj

[ctx: @label resource last modified]
en_US: Resource Modified
cs: Zdroj změněn

[ctx: @label]
en_US: Numeric Rating
cs: Číselné hodnocení

[ctx: @label]
en_US: Copied From
cs: Zkopírováno z

[ctx: @label]
en_US: First Usage
cs: Prvně použito

[ctx: @label]
en_US: Last Usage
cs: Naposledy použito

[ctx: @label]
en_US: Usage Count
cs: Počet použití

[ctx: @label]
en_US: Unix File Group
cs: Unixová skupina

[ctx: @label]
en_US: Unix File Mode
cs: Unixový režim souboru

[ctx: @label]
en_US: Unix File Owner
cs: Unixový vlastník souboru

[ctx: @label file type]
en_US: Type
cs: Typ

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en_US: Fuzzy Translations
cs: Nepřesné překlady

[ctx: @label Name of last translator]
en_US: Last Translator
cs: Poslední překladatel

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en_US: Obsolete Translations
cs: Zastaralé překlady

[ctx: @label]
en_US: Translation Source Date
cs: Datum zdroje překladu

[ctx: @label Number of total translations]
en_US: Total Translations
cs: Celkem překladů

[ctx: @label Number of translated strings]
en_US: Translated
cs: Přeloženo

[ctx: @label]
en_US: Translation Date
cs: Datum překladu

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en_US: Untranslated
cs: Nepřeloženo

en_US: P&review
cs: Ná&hled

en_US: Acquire Image
cs: Získat obrázek

en_US: OCR Image
cs: Aplikovat OCR na obrázek

en_US: File '%1' is not readable
cs: Soubor '%1' není určen ke čtení

en_US: ERROR: Unknown protocol '%1'
cs: Chyba: Neznámý protokol '%1'

en_US: Authorization Dialog
cs: Autorizační dialog

en_US: No metainfo for %1
cs: Žádné meta informace pro %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en_US: Organization / Common Name
cs: Organizace / obecné jméno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en_US: Organizational Unit
cs: Organizační jednotka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en_US: Display...
cs: Zobrazit...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en_US: Disable
cs: Zakázat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en_US: Enable
cs: Povolit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en_US: Remove
cs: Odstranit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en_US: Add...
cs: Přidat...

en_US: System certificates
cs: Systémové certifikáty

en_US: User-added certificates
cs: Uživatelské certifikáty

en_US: Pick Certificates
cs: Vybrat certifikáty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en_US: <b>Subject Information</b>
cs: <b>Informace o subjektu</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en_US: <b>Issuer Information</b>
cs: <b>Informace o vydavateli</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en_US: <b>Other</b>
cs: <b>Ostatní</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en_US: Validity period
cs: Období platnosti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en_US: Serial number
cs: Sériové číslo

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en_US: %1 to %2
cs: %1 do %2

en_US: SSL Configuration Module
cs: Ovládací modul SSL

en_US: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
cs: Autorská práva 2010 Andreas Hartmetz

en_US: SSL Signers
cs: Podepisovatelé SSL

en_US: Signature Algorithm:
cs: Algoritmus podpisu:

en_US: Unknown
cs: Neznámé

en_US: Signature Contents:
cs: Obsah podpisu:

[ctx: Unknown]
en_US: Unknown key algorithm
cs: Neznámý algoritmus klíče

en_US: Key type: RSA (%1 bit)
cs: Typ klíče: RSA (%1 bitů)

en_US: Modulus:
cs: Modulo:

en_US: Key type: DSA (%1 bit)
cs: Typ klíče: DSA (%1 bitů)

en_US: Prime:
cs: Prvočíslo:

en_US: 160 bit prime factor:
cs: 160 bitový faktor prvočísla:

en_US: Public key:
cs: Veřejný klíč:

en_US: The certificate is valid.
cs: Certifikát je platný.

en_US: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
cs: Načítání certifikátu vydavatele selhalo. To znamená, že certifikát certifikační autority (CA) nelze najít.

en_US: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
cs: Načtení CRL (Seznam zrušených certifikátů) selhalo. To znamená, že CRL certifikační autority se nedá najít.

en_US: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
cs: Dešifrování podpisu certifikátu selhalo. To znamená, že jej ho nebylo možné vypočítat, na rozdíl od pouhého neodpovídajícího očekávanému výsledku.

en_US: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
cs: Dešifrování podpisu CRL (Seznam zrušených certifikátů) selhalo. To znamená, že jej ani nebylo možné vypočítat, nikoliv že výsledek pouze neodpovídá očekávání.

en_US: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
cs: Dekódování veřejného klíče vydavatele selhalo. To znamená, že certifikát certifikační autority (CA) se nedá použít na ověření certifikátu, který jste chtěli použít.

en_US: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
cs: Podpis certifikátu je neplatný. To znamená, že certifikát nemůže být ověřen.

en_US: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
cs: Podpis CRL (Seznam zrušených certifikátů) je neplatný. To znamená, že CRL nelze ověřit.

en_US: The certificate is not valid, yet.
cs: Certifikát zatím není platný.

en_US: The certificate is not valid, any more.
cs: Certifikát již není platný.

en_US: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
cs: CRL (Certificate Revocation List) ještě není platný.

en_US: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
cs: Formát času v poli 'notBefore' certifikátu je neplatný.

en_US: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
cs: Formát času v poli 'notAfter' certifikátu je neplatný.

en_US: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
cs: Formát času v poli 'lastUpdate' CRL (Seznam zrušených certifikátů) je neplatný.

en_US: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
cs: Formát času v poli 'nextUpdate' CRL (Seznam zrušených certifikátů) je neplatný.

en_US: The OpenSSL process ran out of memory.
cs: Procesu OpenSSL došla paměť.

en_US: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
cs: Certifikát je podepsán sám sebou a není v sezname důvěryhodných certifikátů. Pokud si přejete tento certifikát přijmout, importujte jej do seznamu důvěryhodných certifikátů.

en_US: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
cs: Certifikát je podepsán sám sebou. Přestože řetězec důvěry může být vytvořen, certifikát kořenové certifikační autority (root CA) nelze najít.

en_US: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
cs: Certifikát certifikační autority (CA) se nedá najít. Pravděpodobně je poškozen řetězec důvěry.

en_US: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
cs: Certifikát nelze ověřit, protože je jediným certifikátem v řetězci důvěry a není podepsán sám sebou. Pokud certifikát podepíšete sám sebou, ověřte, že jej máte importován v sezname důvěryhodných certifikátů.

en_US: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
cs: Délka řetězce certifikátu je vetší než zadané maximální hodnota.

en_US: The certificate has been revoked.
cs: Certifikát byl odvolán.

en_US: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
cs: Certifikační autorita (CA)  není platná.

en_US: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
cs: Délka řetězce důvěry překročila jeden z parametrů CA (Certifikační autorita) 'pathlength', což činí všechny další podpisy neplatnými.

en_US: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
cs: Certifikát nebyl podepsán pro účel, ke kterému jste se jej pokusili použít. To znamená, že CA (Certifikační autorita) nepovoluje takovéto použití.

en_US: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
cs: Koreňová certifikační autorita (root CA) není důvěryhodná pro účel, ke kterému jste se pokusili tento certifikát použít.

en_US: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
cs: Kořenová certifikační autorita (root CA) byla označena jako zamítnuta pro účel, ke kterému jste se ji pokusili použít.

en_US: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
cs: Certifikát certifikační autority (CA) neodpovídá názvu certifikátu.

en_US: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
cs: ID klíče certifikátu (CA) neodpovídá ID klíče v sekci 'Vydavatel' certifikátu, který se snažíte použít.

en_US: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
cs: ID klíče a název certifikátu (CA) neodpovídá ID klíče a názvu v sekci 'Vydavatel' certifikátu, který se snažíte použít.

en_US: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
cs: Certifikát certifikační autority (CA) nemá povoleno podepisování certifikátů.

en_US: OpenSSL could not be verified.
cs: OpenSSL nemohlo být ověřeno.

en_US: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
cs: Test podpisu pro tento certifikát selhal. To může znamenat, že nebylo možné dekódovat podpis certifikátu nebo některá důvěryhodná cesta je neplatná, nebo nebylo možné ověřit CRL (Seznam zrušených certifikátů). Kontaktujte autora tohoto softwaru s tím, že by měl použít nové, přesnější chybové správy.

en_US: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
cs: Tento certifikát, cokoliv v jeho důvěryhodné cestě nebo CRL (Certificate Revocation List) jeho CA (Certifikační Autorita) není platný. Cokoliv z nich ještě nebo už není platné. Pokud vidíte tuto zprávu, prosím dejte vědět autorovi software jenž používáte, že by měl použít nové konkrétnější chybová hlášení.

en_US: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
cs: Certifikát není ověřen, protože není možné nalézt základní soubory certifikační autority.

en_US: SSL support was not found.
cs: Podpora SSL nebyla nalezena.

en_US: Private key test failed.
cs: Test privátního klíče selhal.

en_US: The certificate has not been issued for this host.
cs: Certifikát nebyl vydán pro tento počítač.

en_US: This certificate is not relevant.
cs: Certifikát není platný.

en_US: The certificate is invalid.
cs: Certifikát není platný.
