kdelibs4 - en to da translation catalogue (1694 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
da: Aliceblå

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
da: Antikhvid

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
da: Antikhvid1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
da: Antikhvid2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
da: Antikhvid3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
da: Antikhvid4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
da: Blancheret mandel

[ctx: color]
en: BlueViolet
da: Blåviolet

[ctx: color]
en: CadetBlue
da: Kadetblå

[ctx: color]
en: CadetBlue1
da: Kadetblå1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
da: Kadetblå2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
da: Kadetblå3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
da: Kadetblå4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
da: Kornblomstblå

[ctx: color]
en: DarkBlue
da: Mørkeblå

[ctx: color]
en: DarkCyan
da: Mørkcyan

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
da: Bleggyldenlok

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
da: Bleggyldenlok1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
da: Bleggyldenlok2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
da: Bleggyldenlok3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
da: Bleggyldenlok4

[ctx: color]
en: DarkGray
da: Mørkegrå

[ctx: color]
en: DarkGreen
da: Mørkegrøn

[ctx: color]
en: DarkGrey
da: Mørkegrå

[ctx: color]
en: DarkKhaki
da: Mørkekhaki

[ctx: color]
en: DarkMagenta
da: Mørkemagenta

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
da: Mørkolivengrøn

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
da: Mørkolivengrøn1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
da: Mørkolivengrøn2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
da: Mørkolivengrøn3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
da: Mørkolivengrøn4

[ctx: color]
en: DarkOrange
da: Mørkeorange

[ctx: color]
en: DarkOrange1
da: Mørkeorange1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
da: Mørkeorange2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
da: Mørkeorange3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
da: Mørkeorange4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
da: Mørkorkidé

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
da: Mørkorkidé1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
da: Mørkorkidé2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
da: Mørkorkidé3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
da: Mørkorkidé4

[ctx: color]
en: DarkRed
da: Mørkerød

[ctx: color]
en: DarkSalmon
da: Mørkelaksefarvet

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
da: Mørkesøgrøn

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
da: Mørkesøgrøn1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
da: Mørkesøgrøn2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
da: Mørkesøgrøn3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
da: Mørkesøgrøn4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
da: Mørkfliseblå

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
da: Mørkflisegrå

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
da: Mørkflisegrå1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
da: Mørkflisegrå2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
da: Mørkflisegrå3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
da: Mørkflisegrå4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
da: Mørkflisegrå

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
da: Mørketurkis

[ctx: color]
en: DarkViolet
da: Mørkviolet

[ctx: color]
en: DeepPink
da: Dyb pink

[ctx: color]
en: DeepPink1
da: Dyb pink1

[ctx: color]
en: DeepPink2
da: Dyb pink2

[ctx: color]
en: DeepPink3
da: Dyb pink3

[ctx: color]
en: DeepPink4
da: Dyb pink

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
da: Dyb himmelblå

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
da: Dyb himmelblå1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
da: Dyb himmelblå2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
da: Dyb himmelblå3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
da: Dyb himmelblå4

[ctx: color]
en: DimGray
da: Dæmpet grå

[ctx: color]
en: DimGrey
da: Dæmpet grå

[ctx: color]
en: DodgerBlue
da: Krudtblå

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
da: Krudtblå1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
da: Krudtblå2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
da: Krudtblå3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
da: Krudtblå4

[ctx: color]
en: FloralWhite
da: Blomsterhvid

[ctx: color]
en: ForestGreen
da: Skovgrøn

[ctx: color]
en: GhostWhite
da: Spøgelseshvid

[ctx: color]
en: GreenYellow
da: Gulgrøn

[ctx: color]
en: HotPink
da: Hot pink

[ctx: color]
en: HotPink1
da: Hot pink1

[ctx: color]
en: HotPink2
da: Hot pink2

[ctx: color]
en: HotPink3
da: Hot pink3

[ctx: color]
en: HotPink4
da: Hot pink4

[ctx: color]
en: IndianRed
da: Indianerrød

[ctx: color]
en: IndianRed1
da: Indianerrød1

[ctx: color]
en: IndianRed2
da: Indianerrød2

[ctx: color]
en: IndianRed3
da: Indianerrød3

[ctx: color]
en: IndianRed4
da: Indianerrød4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
da: Lavenderblomst

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
da: Lavenderblomst1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
da: Lavenderblomst2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
da: Lavenderblomst3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
da: Lavenderblomst4

[ctx: color]
en: LawnGreen
da: Græsgrøn

[ctx: color]
en: LemonChiffon
da: Citron-chiffon

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
da: Citron-chiffon1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
da: Citron-chiffon2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
da: Citron-chiffon3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
da: Citron-chiffon4

[ctx: color]
en: LightBlue
da: Lyseblå

[ctx: color]
en: LightBlue1
da: Lyseblå1

[ctx: color]
en: LightBlue2
da: Lyseblå2

[ctx: color]
en: LightBlue3
da: Lyseblå3

[ctx: color]
en: LightBlue4
da: Lyseblå4

[ctx: color]
en: LightCoral
da: Lysekoral

[ctx: color]
en: LightCyan
da: Lysecyan

[ctx: color]
en: LightCyan1
da: Lysecyan1

[ctx: color]
en: LightCyan2
da: Lysecyan2

[ctx: color]
en: LightCyan3
da: Lysecyan3

[ctx: color]
en: LightCyan4
da: Lysecyan4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
da: Lys gyldenlok

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
da: Lys gyldenlok1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
da: Lys gyldenlok2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
da: Lys gyldenlok3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
da: Lys gyldenlok4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
da: Lys gyldenlokgul

[ctx: color]
en: LightGray
da: Lysegrå

[ctx: color]
en: LightGreen
da: Lysegrøn

[ctx: color]
en: LightGrey
da: Lysegrå

[ctx: color]
en: LightPink
da: Lysepink

[ctx: color]
en: LightPink1
da: Lysepink1

[ctx: color]
en: LightPink2
da: Lysepink2

[ctx: color]
en: LightPink3
da: Lysepink3

[ctx: color]
en: LightPink4
da: Lysepink4

[ctx: color]
en: LightSalmon
da: Lyselaksefarvet

[ctx: color]
en: LightSalmon1
da: Lyselaksefarvet1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
da: Lyselaksefarvet2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
da: Lyselaksefarvet3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
da: Lyselaksefarvet4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
da: Lysesøgrøn

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
da: Lysehimmelblå

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
da: Lysehimmelblå1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
da: Lysehimmelblå2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
da: Lysehimmelblå3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
da: Lysehimmelblå4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
da: Lysefliseblå

[ctx: color]
en: LightSlateGray
da: Lyseflisegrå

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
da: Lyseflisegrå

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
da: Lysestålblå

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
da: Lysestålblå1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
da: Lysestålblå2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
da: Lysestålblå3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
da: Lysestålblå4

[ctx: color]
en: LightYellow
da: Lysegul

[ctx: color]
en: LightYellow1
da: Lysegul1

[ctx: color]
en: LightYellow2
da: Lysegul2

[ctx: color]
en: LightYellow3
da: Lysegul3

[ctx: color]
en: LightYellow4
da: Lysegul4

[ctx: color]
en: LimeGreen
da: Limegrøn

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
da: Middel-akvamarin

[ctx: color]
en: MediumBlue
da: Mellemblå

[ctx: color]
en: MediumOrchid
da: Mellemorkidé

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
da: Mellemorkidé1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
da: Mellemorkidé

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
da: Mellemorkidé3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
da: Mellemorkidé4

[ctx: color]
en: MediumPurple
da: Middel-lilla

[ctx: color]
en: MediumPurple1
da: Mediumlilla1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
da: Mediumlilla2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
da: Mediumlilla3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
da: Mediumlilla4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
da: Mellemsøgrøn

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
da: Middel-fliseblå

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
da: Mediumforårsgrøn

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
da: Mediumturkis

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
da: Mediumvioletrød

[ctx: color]
en: MidnightBlue
da: Midnatsblå

[ctx: color]
en: MintCream
da: Mintcream

[ctx: color]
en: MistyRose
da: Mistyrose

[ctx: color]
en: MistyRose1
da: Mistyrose1

[ctx: color]
en: MistyRose3
da: Mistyrose3

[ctx: color]
en: MistyRose4
da: Mistyrose4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
da: Navajo-hvid

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
da: Navajo-hvid1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
da: Navajo-hvid2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
da: Navajo-hvid3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
da: Navajo-hvid4

[ctx: color]
en: NavyBlue
da: Flådeblå

[ctx: color]
en: OldLace
da: Gammellace

[ctx: color]
en: OrangeRed
da: Orangerød

[ctx: color]
en: OrangeRed1
da: Orangerød1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
da: Orangerød2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
da: Orangerød3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
da: Orangerød4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
da: Bleggyldenlok

[ctx: color]
en: PaleGreen
da: Bleggrøn

[ctx: color]
en: PaleGreen1
da: Bleggrøn1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
da: Bleggrøn2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
da: Bleggrøn3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
da: Bleggrøn4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
da: Blegturkis

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
da: Blegturkis1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
da: Blegturkis2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
da: Blegturkis3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
da: Blegturkis4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
da: Blegvioletrød

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
da: Blegvioletrød1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
da: Blegvioletrød2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
da: Blegvioletrød3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
da: Blegvioletrød4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
da: Papayapisk

[ctx: color]
en: PeachPuff
da: Peachpuff

[ctx: color]
en: PeachPuff1
da: Peachpuff1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
da: Peachpuff2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
da: Peachpuff3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
da: Peachpuff4

[ctx: color]
en: PowderBlue
da: Krudtblå

[ctx: color]
en: RosyBrown
da: Rosenbrun

[ctx: color]
en: RosyBrown1
da: Rosenbrun1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
da: Rosenbrun2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
da: Rosenbrun3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
da: Rosenbrun4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
da: Kongeblå

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
da: Kongeblå1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
da: Kongeblå2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
da: Kongeblå3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
da: Kongeblå4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
da: Saddelbrun

[ctx: color]
en: SandyBrown
da: Sandbrun

[ctx: color]
en: SeaGreen
da: Søgrøn

[ctx: color]
en: SeaGreen1
da: Søgrøn1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
da: Søgrøn2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
da: Søgrøn3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
da: Søgrøn4

[ctx: color]
en: SkyBlue
da: Himmelblå

[ctx: color]
en: SkyBlue1
da: Himmelblå1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
da: Himmelblå2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
da: Himmelblå3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
da: Himmelblå4

[ctx: color]
en: SlateBlue
da: Fliseblå

[ctx: color]
en: SlateBlue1
da: Fliseblå1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
da: Fliseblå2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
da: Fliseblå3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
da: Fliseblå4

[ctx: color]
en: SlateGray
da: Flisegrå

[ctx: color]
en: SlateGray1
da: Flisegrå1

[ctx: color]
en: SlateGray2
da: Flisegrå2

[ctx: color]
en: SlateGray3
da: Flisegrå3

[ctx: color]
en: SlateGray4
da: Flisegrå4

[ctx: color]
en: SlateGrey
da: Flisegrå

[ctx: color]
en: SpringGreen
da: Forårsgrøn

[ctx: color]
en: SpringGreen1
da: Forårsgrøn1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
da: Forårsgrøn2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
da: Forårsgrøn3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
da: Forårsgrøn4

[ctx: color]
en: SteelBlue
da: Stålblå

[ctx: color]
en: SteelBlue1
da: Stålblå1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
da: Stålblå2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
da: Stålblå3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
da: Stålblå4

[ctx: color]
en: VioletRed
da: Violetrød

[ctx: color]
en: VioletRed1
da: Violetrød1

[ctx: color]
en: VioletRed2
da: Violetrød2

[ctx: color]
en: VioletRed3
da: Violetrød3

[ctx: color]
en: VioletRed4
da: Violetrød4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
da: Hvid røg

[ctx: color]
en: YellowGreen
da: Gulgrøn

[ctx: color]
en: aquamarine
da: akvamarin

[ctx: color]
en: aquamarine1
da: akvamarin1

[ctx: color]
en: aquamarine2
da: akvamarin2

[ctx: color]
en: aquamarine3
da: akvamarin3

[ctx: color]
en: aquamarine4
da: akvamarin4

[ctx: color]
en: azure
da: azur

[ctx: color]
en: azure1
da: azur1

[ctx: color]
en: azure2
da: azur2

[ctx: color]
en: azure3
da: azur3

[ctx: color]
en: azure4
da: azur4

[ctx: color]
en: black
da: sort

[ctx: color]
en: blue
da: blå

[ctx: color]
en: blue1
da: blå1

[ctx: color]
en: blue2
da: blå2

[ctx: color]
en: blue3
da: blå3

[ctx: color]
en: blue4
da: blå4

[ctx: color]
en: brown
da: brun

[ctx: color]
en: brown1
da: brun1

[ctx: color]
en: brown2
da: brun2

[ctx: color]
en: brown3
da: brun3

[ctx: color]
en: brown4
da: brun4

[ctx: color]
en: burlywood
da: burlytræ

[ctx: color]
en: burlywood1
da: burlytræ1

[ctx: color]
en: burlywood2
da: burlytræ2

[ctx: color]
en: burlywood3
da: burlytræ3

[ctx: color]
en: burlywood4
da: burlytræ4

[ctx: color]
en: chartreuse
da: skriggrøn

[ctx: color]
en: chartreuse1
da: skriggrøn1

[ctx: color]
en: chartreuse2
da: skriggrøn2

[ctx: color]
en: chartreuse3
da: skriggrøn3

[ctx: color]
en: chartreuse4
da: skriggrøn4

[ctx: color]
en: chocolate
da: chokolade

[ctx: color]
en: chocolate1
da: chokolade1

[ctx: color]
en: chocolate2
da: chokolade2

[ctx: color]
en: chocolate3
da: chokolade3

[ctx: color]
en: chocolate4
da: chokolade4

[ctx: color]
en: coral
da: kornsilke

[ctx: color]
en: coral1
da: kornsilke1

[ctx: color]
en: coral2
da: kornsilke2

[ctx: color]
en: coral3
da: kornsilke3

[ctx: color]
en: coral4
da: kornsilke4

[ctx: color]
en: cornsilk
da: kornsilke

[ctx: color]
en: cornsilk1
da: kornsilke1

[ctx: color]
en: cornsilk2
da: kornsilke2

[ctx: color]
en: cornsilk3
da: kornsilke3

[ctx: color]
en: cornsilk4
da: kornsilke4

[ctx: color]
en: firebrick
da: ildblok

[ctx: color]
en: firebrick1
da: ildblok1

[ctx: color]
en: firebrick2
da: ildblok2

[ctx: color]
en: firebrick3
da: ildblok3

[ctx: color]
en: firebrick4
da: ildblok4

[ctx: color]
en: gold
da: guld

[ctx: color]
en: gold1
da: guld1

[ctx: color]
en: gold2
da: guld2

[ctx: color]
en: gold3
da: guld3

[ctx: color]
en: gold4
da: guld4

[ctx: color]
en: goldenrod
da: gyldenlok

[ctx: color]
en: goldenrod1
da: gyldenlok1

[ctx: color]
en: goldenrod2
da: gyldenlok2

[ctx: color]
en: goldenrod3
da: gyldenlok3

[ctx: color]
en: goldenrod4
da: gyldenlok4

[ctx: color]
en: green
da: grøn

[ctx: color]
en: green1
da: grøn1

[ctx: color]
en: green2
da: grøn2

[ctx: color]
en: green3
da: grøn3

[ctx: color]
en: green4
da: grøn4

[ctx: color]
en: honeydew
da: honningdug

[ctx: color]
en: honeydew1
da: honningdug1

[ctx: color]
en: honeydew2
da: honningdug2

[ctx: color]
en: honeydew3
da: honningdug3

[ctx: color]
en: honeydew4
da: honningdug4

[ctx: color]
en: ivory
da: elfenben

[ctx: color]
en: ivory1
da: elfenben1

[ctx: color]
en: ivory2
da: elfenben2

[ctx: color]
en: ivory3
da: elfenben3

[ctx: color]
en: ivory4
da: elfenben4

[ctx: color]
en: linen
da: linned

[ctx: color]
en: maroon
da: rødbrun

[ctx: color]
en: maroon1
da: rødbrun1

[ctx: color]
en: maroon2
da: rødbrun2

[ctx: color]
en: maroon3
da: rødbrun3

[ctx: color]
en: maroon4
da: rødbrun4

[ctx: color]
en: moccasin
da: mokkasin

[ctx: color]
en: navy
da: flåde

[ctx: color]
en: orchid
da: orkide

[ctx: color]
en: orchid1
da: orkide1

[ctx: color]
en: orchid2
da: orkide2

[ctx: color]
en: orchid3
da: orkide3

[ctx: color]
en: orchid4
da: orkide4

[ctx: color]
en: plum
da: blomme

[ctx: color]
en: plum1
da: 1plum1

[ctx: color]
en: plum2
da: 2plum2

[ctx: color]
en: plum3
da: 3plum3

[ctx: color]
en: plum4
da: 4plum4

[ctx: color]
en: purple
da: lilla

[ctx: color]
en: purple1
da: lilla1

[ctx: color]
en: purple2
da: lilla2

[ctx: color]
en: purple3
da: lilla3

[ctx: color]
en: purple4
da: lilla4

[ctx: color]
en: red
da: rød

[ctx: color]
en: red1
da: rød1

[ctx: color]
en: red2
da: rød2

[ctx: color]
en: red3
da: rød3

[ctx: color]
en: red4
da: rød4

[ctx: color]
en: salmon
da: laks

[ctx: color]
en: salmon1
da: laks1

[ctx: color]
en: salmon2
da: laks2

[ctx: color]
en: salmon3
da: laks3

[ctx: color]
en: salmon4
da: laks4

[ctx: color]
en: seashell
da: laks2

[ctx: color]
en: seashell1
da: havskal1

[ctx: color]
en: seashell2
da: havskal2

[ctx: color]
en: seashell3
da: havskal3

[ctx: color]
en: seashell4
da: havskal4

[ctx: color]
en: snow
da: sne

[ctx: color]
en: snow1
da: sne1

[ctx: color]
en: snow2
da: sne2

[ctx: color]
en: snow3
da: sne3

[ctx: color]
en: snow4
da: sne4

[ctx: color]
en: tan
da: hudfarve

[ctx: color]
en: tan1
da: hudfarve1

[ctx: color]
en: tan2
da: hudfarve2

[ctx: color]
en: tan3
da: hudfarve3

[ctx: color]
en: tan4
da: hudfarve4

[ctx: color]
en: thistle
da: tidsel

[ctx: color]
en: thistle1
da: tidsel1

[ctx: color]
en: thistle2
da: tidsel2

[ctx: color]
en: thistle3
da: tidsel3

[ctx: color]
en: thistle4
da: tidsel4

[ctx: color]
en: tomato
da: tomatrød

[ctx: color]
en: tomato1
da: tomatrød1

[ctx: color]
en: tomato2
da: tomatrød2

[ctx: color]
en: tomato3
da: tomatrød3

[ctx: color]
en: tomato4
da: tomatrød4

[ctx: color]
en: turquoise
da: turkis

[ctx: color]
en: turquoise1
da: turkis1

[ctx: color]
en: turquoise2
da: turkis2

[ctx: color]
en: turquoise3
da: turkis3

[ctx: color]
en: turquoise4
da: turkis4

[ctx: color]
en: wheat
da: hvede

[ctx: color]
en: wheat1
da: hvede1

[ctx: color]
en: wheat2
da: hvede2

[ctx: color]
en: wheat3
da: hvede3

[ctx: color]
en: wheat4
da: hvede4

[ctx: color]
en: white
da: hvid

[ctx: color]
en: yellow
da: gul

[ctx: color]
en: yellow1
da: gul1

[ctx: color]
en: yellow2
da: gul2

[ctx: color]
en: yellow3
da: gul3

[ctx: color]
en: yellow4
da: gul4

en: Debug Settings
da: Fejlretningsindstillinger

en: File
da: Fil

en: Message Box
da: Meddelelsesfelt

en: Shell
da: Skal

en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
da: Uddata til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
da: Filnavn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
da: Fejl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
da: Afbryd ved fatale fejl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
da: Deaktivér al fejlretnings-output

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
da: Advarsel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
da: Fatal fejl

en: &Select All
da: &Markér alt

en: &Deselect All
da: &Fjern markering fra alt

en: KDebugDialog
da: KFejlretningsDialog

en: A dialog box for setting preferences for debug output
da: En dialog for indstilling af foretrukken fejlretnings-uddata

en: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
da: Ophavsret 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
da: Vis hele dialogen i stedet for standard-listedialogen

en: Turn area on
da: Slå område til

en: Turn area off
da: Slå område fra

en: no error
da: ingen fejl

en: requested family not supported for this host name
da: forespurgte familie ikke understøttet for dette værtsnavn

en: temporary failure in name resolution
da: midlertidig fejl i navneresolution

en: non-recoverable failure in name resolution
da: uoprettelig fejl i navneresolution

en: invalid flags
da: ugyldige flag

en: memory allocation failure
da: fejl under allokering af hukommelse

en: name or service not known
da: navn eller tjeneste ukendt

en: requested family not supported
da: forespurget familie ikke understøttet

en: requested service not supported for this socket type
da: forespurgte tjeneste ikke understøttet for denne sokkeltype

en: requested socket type not supported
da: forespurgte sokkeltype ikke understøttet

en: unknown error
da: ukendt fejl

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
da: systemfejl: %1

en: request was canceled
da: Forespørgsel blev annulleret

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
da: Ukendt familie %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
da: ingen fejl

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
da: navneopslag mislykket

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
da: adresse allerede i brug

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
da: sokkel er allerede bundet

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
da: sokkel er allerede oprettet

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
da: sokkel er ikke bundet

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
da: sokkel er ikke oprettet

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
da: operation ville blokere

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
da: forbindelse aktivt nægtet

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
da: tidsudløb for forbindelse

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
da: operation er allerede i fremgang

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
da: netværksfejl opstod

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
da: operation er ikke understøttet

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
da: tidsmålt operation løb ud

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
da: en ukendt/uventet fejl er sket

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
da: ekstern vært lukkede for forbindelsen

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
da: Ingen licensbetingelser er blevet angivet for dette program.
    Tjek dokumentationen eller kildekoden for eventuelle
    licensbetingelser.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
da: Dette program distribueres under betingelserne af %1.

[ctx: @item license]
en: Custom
da: Tilpasset

[ctx: @item license]
en: Not specified
da: Ikke angivet

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
da: <p>KDE er oversat til mange sprog takket være oversættelsesholdenes arbejde verden over.</p> <p>Har du kommentarer eller forslag til forbedringer angående den danske oversættelse af KDE, er du velkommen til at kontakte ovenstående.</p> <p>Se også <a href="http://www.dansk-gruppen.dk">http://dansk-gruppen.dk</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
da: Gregoriansk

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
da: Koptisk

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
da: Etiopisk

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
da: Hebraisk

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
da: Islamisk / Hijri (civil)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
da: Nationalt indisk

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
da: Japansk

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
da: Juliansk

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
da: Taiwanesisk

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
da: Thailandsk

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
da: Ugyldig kalendertype

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
da: af Tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
da: af Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
da: af Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
da: af Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
da: af Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
da: af Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
da: af Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
da: af Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
da: af Pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
da: af Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
da: af Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
da: af Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
da: af Kou

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
da: af Thoout

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
da: af Paope

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
da: af Hathor

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
da: af Kiahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
da: af Tobe

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
da: af Meshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
da: af Paremhotep

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
da: af Parmoute

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
da: af Pashons

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
da: af Paone

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
da: af Epep

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
da: af Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
da: af Kouji nabot

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
da: af Mes

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
da: af Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
da: af Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
da: af Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
da: af Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
da: af Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
da: af Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
da: af Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
da: af Gen

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
da: af Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
da: af Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
da: af Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
da: af Pag

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
da: af Meskerem

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
da: af Tequemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
da: af Hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
da: af Tahsas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
da: af Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
da: af Yakatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
da: af Magabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
da: af Miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
da: af Genbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
da: af Sene

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
da: af Hamle

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
da: af Nehase

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
da: af Pagumen

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
da: Før vor tidsregning (BCE)

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
da: Før Kristi fødsel

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
da: f.Kr.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
da: Vor tidsregning (CE)

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
da: Efter Kristi fødsel

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
da: e.Kr.

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
da: jan.

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
da: feb.

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
da: mar.

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
da: apr.

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
da: maj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
da: jun.

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
da: jul.

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
da: aug.

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
da: sep.

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
da: okt.

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
da: nov.

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
da: dec.

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
da: jan.

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
da: feb.

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
da: mar.

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
da: apr.

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
da: maj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
da: jun.

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
da: jul.

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
da: aug.

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
da: sep.

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
da: okt.

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
da: nov.

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
da: dec.

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
da: januar

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
da: februar

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
da: marts

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
da: april

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
da: maj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
da: juni

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
da: juli

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
da: august

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
da: september

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
da: oktober

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
da: november

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
da: december

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
da: januar

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
da: februar

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
da: marts

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
da: april

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
da: maj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
da: juni

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
da: juli

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
da: august

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
da: september

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
da: oktober

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
da: november

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
da: december

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
da: O

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
da: L

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
da: Man

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
da: Tir

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
da: Ons

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
da: Tor

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
da: Fre

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
da: Lør

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
da: Søn

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
da: Lørdag

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
da: af tis

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
da: af Hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
da: af Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
da: af Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
da: af Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
da: af Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
da: af Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
da: af Iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
da: af Siv

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
da: af Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
da: af Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
da: af Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
da: af Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
da: af Ad2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
da: af Tishrey

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
da: af Heshvan

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
da: af Kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
da: af Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
da: af Shvat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
da: af Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
da: af Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
da: af Iyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
da: af Sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
da: af Tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
da: af Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
da: af Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
da: af Adar I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
da: af Adar II

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
da: Saka tidsregning

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
da: af Cha

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
da: af Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
da: af Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
da: af Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
da: af Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
da: af Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
da: af Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
da: af Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
da: af Agr

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
da: af Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
da: af Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
da: af Phā

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
da: af Chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
da: af Vaishākh

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
da: af Jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
da: af Āshādha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
da: af Shrāvana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
da: af Bhādrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
da: af Āshwin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
da: af Kārtik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
da: af Agrahayana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
da: af Paush

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
da: af Māgh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
da: af Phālgun

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
da: af Muh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
da: af Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
da: af R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
da: af R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
da: af J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
da: af J.T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
da: af Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
da: af Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
da: af Ram

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
da: af Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
da: af Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
da: af Hij

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
da: af Muharram

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
da: af Safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
da: af Rabi` al-Awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
da: af Rabi` al-Thaani

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
da: af Jumaada al-Awal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
da: af Jumaada al-Thaani

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
da: af Rajab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
da: af Sha`ban

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
da: af Ramadan

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
da: af Shawwal

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
da: af Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
da: af Thu al-Hijjah

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
da: af Far

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
da: af Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
da: af Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
da: af Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
da: af Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
da: af Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
da: af Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
da: af Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
da: af Aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
da: af Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
da: af Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
da: af Esf

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
da: af Farvardin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
da: af Ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
da: af Khordad

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
da: af Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
da: af Mordad

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
da: af Shahrivar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
da: af Mehr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
da: af Aban

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
da: af Azar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
da: af Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
da: af Bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
da: af Esfand

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
da: Før vor tidsregning (BCE)

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
da: Før Kristi fødsel

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
da: f.Kr.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
da: Vor tidsregning (CE)

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
da: Efter Kristi fødsel

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
da: e.Kr.

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
da: jan.

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
da: feb.

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
da: mar.

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
da: apr.

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
da: maj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
da: jun.

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
da: jul.

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
da: aug.

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
da: sep.

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
da: okt.

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
da: nov.

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
da: dec.

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
da: jan.

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
da: feb.

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
da: mar.

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
da: apr.

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
da: maj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
da: jun.

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
da: jul.

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
da: aug.

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
da: sep.

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
da: okt.

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
da: nov.

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
da: dec.

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
da: januar

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
da: februar

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
da: marts

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
da: april

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
da: maj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
da: juni

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
da: juli

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
da: august

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
da: september

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
da: oktober

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
da: november

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
da: december

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
da: januar

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
da: februar

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
da: marts

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
da: april

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
da: maj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
da: juni

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
da: juli

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
da: august

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
da: september

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
da: oktober

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
da: november

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
da: december

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
da: O

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
da: L

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
da: Man

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
da: Tir

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
da: Ons

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
da: Tor

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
da: Fre

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
da: Lør

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
da: Søn

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
da: Lørdag

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
da: Tidsregning for Den kinesiske Republik

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
da: Buddhistisk tidsregning

en: Use the X-server display 'displayname'
da: Brug X-server-displayet "displayname"

en: Restore the application for the given 'sessionId'
da: Genskab programmet for det angivne "sessions-id"

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
da: Får programmet til at installere et privat
    farvekort på en 8-bit-skærm

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
da: Begrænser antallet af farver der afsættes i farvekuben
    på en 8-bit-skærm hvis programmet bruger
    QApplication::ManyColor-
    farvespecifikationen

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
da: beder Qt om aldrig at tage musen eller tastaturet

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
da: hvis det køres under en fejlsøger, kan det forårsage en implicit
     -nograb. Brug -dograb for at negligere

en: switches to synchronous mode for debugging
da: skifter til synkrontilstand for fejlsøgning

en: defines the application font
da: definerer programmets skrifttype

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
da: sætter standardbaggrundsfarve og en
    programpalet (lyse og mørke toner
    beregnes)

en: sets the default foreground color
da: sætter standardforgrundsfarve

en: sets the default button color
da: sætter standardknapfarve

en: sets the application name
da: sætter programmets navn

en: sets the application title (caption)
da: sætter programmets titel (påskrift)

en: load the testability framework
da: indlæs testbarheds-frameworket

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
da: tvinger programmet til at bruge TrueColor-fremstilling på
    en 8-bit-skærm

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
da: sætter XIM (X Input Method) inddatastil. Mulige
    værdier er onthespot, overthespot, offthespot og
    root

en: set XIM server
da: sæt XIM-server

en: disable XIM
da: Deaktivér XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
da: spejler hele udlægningen af kontroller

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
da: anvender Qt-stylesheet på programkontrollerne

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
da: brug et andet grafiksystem end standarden, valgmulighederne er raster og opengl (eksperimentelt)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
da: QML JS-fejlsøgningsinformation. Programmet skal være
    bygget med -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for at fejlsøgeren er
    aktiveret

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
da: Platform for vinduessystemet (f.eks. xcb eller wayland)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
da: Brug "caption" som navn i titellinjen

en: Use 'icon' as the application icon
da: Brug "icon" som programikonet

en: Use alternative configuration file
da: Brug alternativ indstillingsfil

en: Disable crash handler, to get core dumps
da: Brug ikke sammenbrudshåndtering for at få coredumps

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
da: Venter på en WM_NET-kompatibel vindueshåndtering

en: sets the application GUI style
da: sætter programmets GUI-stil

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
da: sætter klientgeometrien for hovedkontrollen - se man X for argumentformatet (normalt BreddexHøjde+XPos+YPos)

en: KDE Application
da: KDE-program

en: Unknown option '%1'.
da: Ukendt tilvalg "%1"

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
da: "%1" mangler.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
da: %1 blev skrevet af
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
da: Dette program er skrevet af nogen som ønsker at forblive anonym.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
da: Gå til http://bugs.kde.org for at rapportere programfejl.

en: Please report bugs to %1.
da: Rapportér venligst programfejl på %1.

en: Unexpected argument '%1'.
da: Uventet argument "%1".

en: Use --help to get a list of available command line options.
da: Brug --help til at få en liste over tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: [options]
da: [tilvalg]

en: [%1-options]
da: [%1-tilvalg]

en: Usage: %1 %2
da: Brug: %1 %2

en: 
    Generic options:
da: 
    Generiske tilvalg:

en: Show help about options
da: Vis hjælp vedrørende tilvalg

en: Show %1 specific options
da: Vis %1-specifikke tilvalg

en: Show all options
da: Vis alle tilvalg

en: Show author information
da: Vis information om ophavsmand

en: Show version information
da: Vis information om version

en: Show license information
da: Vis information om licens

en: End of options
da: Slut på tilvalg

en: 
    %1 options:
da: 
    %1 tilvalg:

en: 
    Options:
da: 
    Tilvalg:

en: 
    Arguments:
da: 
    Argumenter:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
da: Filerne/URL'erne åbnet af programmet vil blive slettet efter brug

en: KDE-tempfile
da: KDE-tempfil

en: Library "%1" not found
da: Biblioteket "%1" ikke fundet

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
da: Arabisk-indisk

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
da: Østlig arabisk-indisk

[ctx: digit set]
en: Kannada
da: Kannadisk

[ctx: digit set]
en: Khmer
da: Khmersk

[ctx: digit set]
en: Malayalam
da: Malayalisk

[ctx: digit set]
en: Thai
da: Thailandsk

[ctx: digit set]
en: Arabic
da: Arabisk

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
da: %1 dage

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
da: %1 timer

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
da: %1 minutter

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
da: %1 sekunder

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
da[0]: %1 millisekund
da[1]: %1 millisekunder

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
da[0]: 1 dag
da[1]: %1 dage

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
da[0]: 1 time
da[1]: %1 timer

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
da[0]: 1 minut
da[1]: %1 minutter

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
da[0]: 1 sekund
da[1]: %1 sekunder

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
da: %1 og %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
da: %1 og %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
da: %1 og %2

en: No target filename has been given.
da: Intet mål-filnavn er blevet angivet.

en: Already opened.
da: Allerede åbnet.

en: Insufficient permissions in target directory.
da: Utilstrækkelige rettigheder i målmappen.

en: Unable to open temporary file.
da: Kan ikke åbne midlertidig fil.

en: Synchronization to disk failed
da: Synkronisering til disk mislykkedes

en: Error during rename.
da: Fejl under omdøbning.

en: Timed out trying to connect to remote host
da: Tidsudløb under forsøg på at forbinde til ekstern vært

en: address family for nodename not supported
da: adressefamilie for knudenavn ikke understøttet

en: invalid value for 'ai_flags'
da: ugyldig værdi for "ai_flags"

en: 'ai_family' not supported
da: "ai_family" ikke understøttet

en: no address associated with nodename
da: ingen adresse knyttet til knudenavn

en: servname not supported for ai_socktype
da: servname ikke understøttet for ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
da: "ai_socktype" ikke understøttet

en: system error
da: systemfejl

en: KDE Test Program
da: KDE testprogram

en: Africa/Abidjan
da: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
da: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
da: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmara
da: Afrika/Asmera

en: Africa/Asmera
da: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
da: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
da: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
da: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
da: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
da: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
da: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Cairo

en: Africa/Casablanca
da: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
da: Ceuta og Melilla

en: Africa/Conakry
da: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
da: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
da: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
da: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
da: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
da: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
da: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
da: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
da: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
da: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
da: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
da: Afrika/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
da: Vestlige DR Congo

en: Africa/Lagos
da: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
da: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
da: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
da: Afrika/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
da: Østlige DR Congo

en: Africa/Lusaka
da: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
da: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
da: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
da: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
da: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
da: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
da: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
da: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
da: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
da: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
da: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
da: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
da: Afrika/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
da: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
da: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
da: Amerika/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
da: Aleuterne

en: America/Anchorage
da: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
da: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
da: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
da: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
da: Amerika/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
da: Amerika/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
da: Amerika/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
da: Amerika/Argentina/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
da: de fleste lokationer (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
da: de fleste lokationer (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
da: Amerika/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
da: Amerika/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
da: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
da: Amerika/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
da: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
da: Amerika/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
da: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
da: Amerika/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
da: Amerika/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
da: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
da: Amerika/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
da: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario og Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
da: Amerika/Atka

en: America/Bahia
da: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
da: Amerika/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Belem
da: Amerika/Belem

en: America/Belize
da: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
da: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Boise
da: Amerika/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
da: Mountain Time - sydlige Idaho og østlige Oregon

en: America/Buenos_Aires
da: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Calgary
da: Amerika/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
da: Mountain Time - Alberta, østlige British Columbia og vestlige Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
da: Amerika/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
da: Mountain Time - vestlige Nunavut

en: America/Campo_Grande
da: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
da: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
da: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
da: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
da: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
da: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
da: Amerika/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
da: Mexican Mountain Time - Chihuahua væk fra grænsen til USA

en: America/Coral_Harbour
da: Amerika/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
da: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Creston
da: Amerika/Creston

en: America/Cuiaba
da: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
da: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
da: Amerika/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
da: østkysten, nord for Scoresbysund

en: America/Dawson
da: Amerika/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
da: Pacific Time - nordlige Yukon

en: America/Dawson_Creek
da: Amerika/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
da: Mountain Standard Time - Dawson Creek og Fort Saint John, British Columbia

en: America/Denver
da: Amerika/Denver

en: America/Detroit
da: Amerika/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
da: Eastern Time - Michigan - de fleste lokationer

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
da: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
da: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
da: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
da: Amerika/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
da: Eastern Time - Indiana - de fleste lokationer

en: America/Fortaleza
da: Amerika/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
da: NØ Brasilien (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
da: Afrika/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
da: Atlantic Time - Nova Scotia (de fleste steder), PEI

en: America/Glace_Bay
da: Amerika/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
da: Atlantic Time - Nova Scotia - steder som ikke følger DST 1966-1971

en: America/Godthab
da: Amerika/Godthåb

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
da: de fleste lokationer

en: America/Goose_Bay
da: Amerika/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
da: Atlantic Time - Labrador - de fleste lokationer

en: America/Grand_Turk
da: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
da: Amerika/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
da: hovedlandet

en: America/Guyana
da: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
da: Amerika/Halifax

en: America/Havana
da: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
da: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
da: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
da: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
da: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
da: Amerika/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
da: Amerika/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
da: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
da: Amerika/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
da: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox og Martin counties

en: America/Indiana/Winamac
da: Amerika/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
da: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
da: Amerika/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
da: Mountain Time - vestlige Northwest Territories

en: America/Iqaluit
da: Amerika/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
da: Eastern Time - østlige Nunavut - de fleste lokationer

en: America/Jamaica
da: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
da: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
da: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
da: Amerika/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
da: Eastern Time - Kentucky - Louisville-området

en: America/Kentucky/Monticello
da: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
da: Amerika/Knox_IN

en: America/Kralendijk
da: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
da: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
da: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
da: Amerika/Louisville

en: America/Lower_Princes
da: Amerika/Lower_Princes

en: America/Maceio
da: Amerika/Maceio

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Manaus
da: Amerika/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
da: Østlige Amazonas

en: America/Marigot
da: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
da: Amerika/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
da: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas nær grænsen til USA

en: America/Mazatlan
da: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
da: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
da: Amerika/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
da: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron og Menominee Counties

en: America/Merida
da: Amerika/Merida

en: America/Metlakatla
da: Amerika/Metlakatla

en: America/Mexico_City
da: Amerika/Mexico_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
da: Central Time - de fleste lokationer

en: America/Miquelon
da: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
da: Amerika/Moncton

en: America/Monterrey
da: Amerika/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
da: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas væk fra grænsen til USA

en: America/Montevideo
da: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
da: Amerika/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
da: Eastern Time - Quebec - de fleste lokationer

en: America/Montserrat
da: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
da: Amerika/Nassau

en: America/New_York
da: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
da: Amerika/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
da: Eastern Time - Ontario og Quebec - steder som ikke følger DST 1967-1973

en: America/Nome
da: Amerika/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
da: Alaska Time - vestlige Alaska

en: America/Noronha
da: Amerika/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
da: Atlanterhavsøer

en: America/North_Dakota/Beulah
da: Amerika/North_Dakota/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
da: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/North_Dakota/New_Salem
da: Amerika/North_Dakota/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
da: Central Time - North Dakota - Morton County (undtagen Mandan-området)

en: America/Ojinaga
da: Amerika/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
da: US Mountain Time - Chihuahua nær grænsen til USA

en: America/Ontario
da: Amerika/Ontario

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
da: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
da: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
da: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
da: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
da: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
da: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
da: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
da: Amerika/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
da: Central Time - Rainy River og Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
da: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
da: Amerika/Recife

en: America/Regina
da: Amerika/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
da: Central Standard Time - Saskatchewan - de fleste lokationer

en: America/Resolute
da: Amerika/Resolute

en: America/Rio_Branco
da: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
da: Amerika/Rosario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
da: Mexican Pacific Time - Baja California væk fra grænsen til USA

en: America/Santarem
da: Amerika/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
da: Vestelige Para

en: America/Santiago
da: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
da: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
da: Amerika/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
da: S og SØ Brasilien (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
da: Amerika/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
da: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
da: Amerika/Shiprock

en: America/Sitka
da: Amerika/Sitka

en: America/St_Barthelemy
da: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
da: Amerika/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
da: Newfoundland Time, inklusiv SØ Labrador

en: America/St_Kitts
da: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
da: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
da: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
da: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
da: Amerika/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
da: Central Standard Time - Saskatchewan - midtvesten

en: America/Tegucigalpa
da: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
da: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
da: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
da: Amerika/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
da: US Pacific Time - Baja California nær grænsen til USA

en: America/Toronto
da: Amerika/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
da: Eastern Time - Ontario - de fleste lokationer

en: America/Tortola
da: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
da: Amerika/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
da: Pacific Time - vestlige British Columbia

en: America/Virgin
da: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
da: Amerika/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
da: Pacific Time - sydlige Yukon

en: America/Winnipeg
da: Amerika/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
da: Central Time - Manitoba og west Ontario

en: America/Yakutat
da: Amerika/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
da: Alaska Time - Alaska, halsen af panhandle

en: America/Yellowknife
da: Amerika/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
da: Mountain Time - centrale Northwest Territories

en: Antarctica/Casey
da: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
da: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
da: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
da: Antarktis/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
da: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
da: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
da: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/Rothera
da: Antarktis/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
da: Antarktis/Sydpolen

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
da: Amundsen-Scott Station, Sydpolen

en: Antarctica/Syowa
da: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
da: Antarktis/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
da: Vostok Station, den magnetiske sydpol

en: Asia/Aden
da: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
da: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
da: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
da: Asien/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
da: Moscow+10 - Beringshavet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
da: Moscow+08 - Beringshavet

en: Asia/Aqtau
da: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
da: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
da: Asien/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
da: Asien/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
da: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
da: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Beijing
da: Asien/Beijing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
da: østlige Kina - Beijing, Guangdong, Shanghai, osv.

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
da: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
da: Asien/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
da: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
da: Asien/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
da: centrale Kina - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, osv.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
da: Kinas bjerge

en: Asia/Chungking
da: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
da: Asien/Dacca

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damascus

en: Asia/Dhaka
da: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
da: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
da: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
da: Gazastriben

en: Asia/Harbin
da: Asien/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
da: Heilongjiang (undtagen Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
da: Nordlige Kina

en: Asia/Hebron
da: Asien/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
da: Vestbredden

en: Asia/Ho_Chi_Minh
da: Asien/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
da: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
da: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
da: Asien/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
da: Moskva+05 - Lake Baikal

en: Asia/Jakarta
da: Asien/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
da: Java og Sumatra

en: Asia/Jayapura
da: Asien/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
da: Irian Jaya og Molukkerne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
da: Vestlige Ny Guinea (Irian Jaya) og Malukus (Moluccas)

en: Asia/Jerusalem
da: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
da: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
da: Asien/Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
da: Moskva+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
da: Moskva+08 - Kamchatka

en: Asia/Karachi
da: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
da: Asien/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
da: vestlige Tibet og Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
da: Vestlige Xinjiang i Kina

en: Asia/Kathmandu
da: Asien/Kathmandu

en: Asia/Katmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Kolkata
da: Asien/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
da: Asien/Krasnoyarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
da: Moskva+04 - Yenisei-floden

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
da: Malaysia-halvøen

en: Asia/Kuching
da: Asien/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
da: Sabah og Sarawak

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
da: Asien/Macao

en: Asia/Macau
da: Asien/Macau

en: Asia/Magadan
da: Asien/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
da: Moskva+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
da: Asien/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
da: østlige og sydlige Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggarra, Vesttimor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
da: østlige og sydlige Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggarra, Vesttimor

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
da: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
da: Asien/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
da: Asien/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
da: Moskva+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
da: Asien/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
da: Moskva+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
da: Asien/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
da: Moskva+03 - Vestsiberien

en: Asia/Oral
da: Asien/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
da: Vestlige Kazakhstan

en: Asia/Phnom_Penh
da: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
da: Asien/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
da: Vestlige og centrale Borneo

en: Asia/Pyongyang
da: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
da: Asien/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
da: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
da: Asien/Riyadh

en: Asia/Saigon
da: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
da: Asien/Sakhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
da: Moskva+07 - Sakhalin-øen

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
da: vestlige Uzbekistan

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
da: Østlige Kina

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
da: østlige Uzbekistan

en: Asia/Tbilisi
da: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
da: Asien/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
da: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
da: Asien/Thimbu

en: Asia/Thimphu
da: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
da: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
da: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
da: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
da: Asien/Urumqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
da: det meste af Tibet og Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
da: Kina Xinjiang-Tibet

en: Asia/Vientiane
da: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
da: Moskva+07 - Amur-floden

en: Asia/Yakutsk
da: Asien/Yakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
da: Moskva+06 - Lena-floden

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Yekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
da: Moskva+02 - Ural-bjergene

en: Asia/Yerevan
da: Asien/Yerevan

en: Atlantic/Azores
da: Atlanterhavet/Azorerne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
da: Azorerne

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanterhavet/Bermuda

en: Atlantic/Canary
da: Atlanterhavet/Kanarieøerne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
da: Kanarieøerne

en: Atlantic/Cape_Verde
da: Atlanterhavet/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
da: Atlanterhavet/Færøerne

en: Atlantic/Faroe
da: Atlanterhavet/Færøerne

en: Atlantic/Jan_Mayen
da: Atlanterhavet/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
da: Atlanterhavet/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
da: Madeira-øerne

en: Atlantic/Reykjavik
da: Atlanterhavet/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
da: Atlanterhavet/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
da: Atlanterhavet/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
da: Atlanterhavet/Stanley

en: Australia/ACT
da: Australien/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
da: New South Wales - de fleste lokationer

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
da: Australien/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
da: Queensland - de fleste lokationer

en: Australia/Broken_Hill
da: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
da: Australien/Canberra

en: Australia/Currie
da: Australien/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
da: Tasmanien - Kongeøen

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

en: Australia/Eucla
da: Australien/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
da: Western Australia - Eucla-området

en: Australia/Hobart
da: Australien/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
da: Tasmanien - de fleste lokationer

en: Australia/Lindeman
da: Australien/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
da: Queensland - Holiday-øerne

en: Australia/Lord_Howe
da: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
da: Australien/NSW

en: Australia/North
da: Australien/Nord

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
da: Western Australia - de fleste lokationer

en: Australia/Queensland
da: Australien/Queensland

en: Australia/South
da: Australien/Syd

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
da: Australien/Tasmanien

en: Australia/Victoria
da: Australien/Victoria

en: Australia/West
da: Australien/Vest

en: Australia/Yancowinna
da: Australien/Yancowinna

en: Brazil/Acre
da: Brasilien/Acre

en: Brazil/DeNoronha
da: Brasilien/DeNoronha

en: Brazil/East
da: Brasilen/Øst

en: Brazil/West
da: Brasilien/Vest

en: Canada/Atlantic
da: Canada/Atlanterhavet

en: Canada/East-Saskatchewan
da: Canada/Øst-saskatchewan

en: Canada/Eastern
da: Canada/Østlige

en: Canada/Pacific
da: Canada/Stillehavet

en: Chile/Continental
da: Chile/Kontinentalt

en: Chile/EasterIsland
da: Chile/Påskeøen

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
da: Påskeøen og Sala y Gomez

en: Egypt
da: Egypten

en: Eire
da: Irland

en: Europe/Amsterdam
da: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
da: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
da: Europa/Athen

en: Europe/Belfast
da: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
da: Europa/Beograd

en: Europe/Berlin
da: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
da: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
da: Europa/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
da: Europa/Bucharest

en: Europe/Budapest
da: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
da: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
da: Europa/København

en: Europe/Dublin
da: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
da: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
da: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
da: Europa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
da: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
da: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
da: Europa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
da: Moskva-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
da: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
da: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
da: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
da: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
da: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
da: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
da: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
da: Europa/Moskva

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
da: Moskva+00 - vestlige Rusland

en: Europe/Oslo
da: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
da: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
da: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
da: Europa/Prag

en: Europe/Riga
da: Europa/Riga

en: Europe/Rome
da: Europa/Rom

en: Europe/Samara
da: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
da: Moskva+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
da: Moskva+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
da: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
da: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
da: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
da: central Krim

en: Europe/Skopje
da: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
da: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
da: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
da: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
da: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
da: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
da: Europa/Uzhgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
da: Ruthenien

en: Europe/Vaduz
da: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatikanet

en: Europe/Vienna
da: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
da: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
da: Europa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
da: Moskva+00 - Det Kaspiske Hav

en: Europe/Warsaw
da: Europa/Warzawa

en: Europe/Zagreb
da: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
da: Europa/Zaporozhye

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
da: Zaporozh'ye, Ø Lugansk / Zaporizhia, Ø Luhansk

en: Europe/Zurich
da: Europa/Zürich

en: Iceland
da: Island

en: Indian/Antananarivo
da: Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
da: Indien/Chagos

en: Indian/Cocos
da: Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
da: Indien/Comoro

en: Indian/Kerguelen
da: Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
da: Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
da: Indien/Maldives

en: Indian/Mauritius
da: Indien/Mauritius

en: Indian/Mayotte
da: Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
da: Indien/Reunion

en: Libya
da: Libien

en: Mexico/General
da: Mexico/Generelt

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
da: Chatham-øerne

en: Pacific/Apia
da: Stillehavet/Apia

en: Pacific/Auckland
da: Stillehavet/Auckland

en: Pacific/Chatham
da: Stillehavet/Chatham

en: Pacific/Chuuk
da: Stillehavet/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
da: Chuuk (Truk) og Yap

en: Pacific/Easter
da: Stillehavet/Easter

en: Pacific/Efate
da: Stillehavet/Efate

en: Pacific/Enderbury
da: Stillehavet/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
da: Phoenix-øerne

en: Pacific/Fakaofo
da: Stillehavet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
da: Stillehavet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
da: Stillehavet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehavet/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
da: Galapagos-øerne

en: Pacific/Gambier
da: Stillehavet/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
da: Gambier-øerne

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehavet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehavet/Guam

en: Pacific/Honolulu
da: Stillehavet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
da: Stillehavet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
da: Stillehavet/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
da: Line-øerne

en: Pacific/Kosrae
da: Stillehavet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
da: Stillehavet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
da: Stillehavet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
da: Stillehavet/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
da: Marquesas-øerne

en: Pacific/Midway
da: Stillehavet/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
da: Midway-øerne

en: Pacific/Nauru
da: Stillehavet/Nauru

en: Pacific/Niue
da: Stillehavet/Niue

en: Pacific/Norfolk
da: Stillehavet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
da: Stillehavet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
da: Stillehavet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
da: Stillehavet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehavet/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
da: Stillehavet/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
da: Stillehavet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
da: Stillehavet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
da: Stillehavet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
da: Stillehavet/Saipan

en: Pacific/Samoa
da: Stillehavet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehavet/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
da: Society-øerne

en: Pacific/Tarawa
da: Stillehavet/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
da: Gilbert-øerne

en: Pacific/Tongatapu
da: Stillehavet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
da: Stillehavet/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
da: Truk (Chuuk) og Yap

en: Pacific/Wake
da: Stillehavet/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
da: Wake-øen

en: Pacific/Wallis
da: Stillehavet/Wallis

en: Pacific/Yap
da: Stillehavet/Yap

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: US/Aleutian
da: US/Aleuterne

en: US/Eastern
da: US/Østlige

en: US/Pacific
da: US/Stillehavet

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
da: Område

en: Comment
da: Kommentar

en: The style '%1' was not found
da: Stilen "%1" blev ikke fundet

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
da: * Senest brugte farver *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
da: * Brugerdefinerede farver *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
da: Fyrre farver

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
da: Oxygen-farver

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
da: Regnbuefarver

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
da: Royale farver

[ctx: palette name]
en: Web Colors
da: Internetfarver

en: Named Colors
da: Navngivne farver

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
da[0]: Kan ikke læse X11 RGB-farvestrenge. Følgende filplacering blev undersøgt:
    %2
da[1]: Kan ikke læse X11 RGB-farvestrenge. Følgende filplaceringer blev undersøgt:
    %2

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Hue:
da: Farvetone (H):

en: Saturation:
da: Mætning:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
da: Værdi (V):

en: Red:
da: Rød:

en: Green:
da: Grøn:

en: Blue:
da: Blå:

en: Alpha:
da: Alfa:

en: &Add to Custom Colors
da: &Tilføj til brugerdefinerede farver

en: Name:
da: Navn:

en: Default color
da: Standardfarve

en: -default-
da: -standard-

en: -unnamed-
da: -unavngivet-

[ctx: @title:window]
en: Print
da: Udskriv

en: &Try
da: &Prøv

en: modified
da: ændret

en: &Details
da: &Detaljer

en: Get help...
da: Få hjælp...

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Remove
da: &Fjern

en: Move &Up
da: Flyt &op

en: Move &Down
da: Flyt &ned

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
da: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog ÆØÅæøå

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Could not load print preview part
da: Kunne ikke indlæse part for vis udskrift

en: Print Preview
da: Vis udskrift

en: Minimize
da: Minimér

en: &Minimize
da: &Minimér

en: &Restore
da: &Genskab

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig afslutte <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
da: Bekræft afslutning fra statusområdet

en: Redo
da: Gendan

en: Undo
da: Fortryd

en: Do not run in the background.
da: Kør ikke i baggrunden.

en: Internally added if launched from Finder
da: Internt tilføjet hvis startet fra Finder

[ctx: @label]
en: Add Comment...
da: Tilføj kommentar...

[ctx: @label]
en: Change...
da: Ændr...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
da: Ændr kommentar

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
da: Tilføj kommentar

en: Device name
da: Enhedsnavn

[ctx: folder name]
en: New Folder
da: Ny mappe

[ctx: @title:window]
en: New Folder
da: Ny mappe

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
da: Opret ny mappe i:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
da: En fil eller mappe ved navn %1 eksisterer allerede.

en: You do not have permission to create that folder.
da: Du har ikke rettigheder til at oprette den mappe.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
da: Vælg mappe

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
da: Ny mappe...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
da: Ny mappe...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
da: Vis skjulte mapper

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
da: Egenskaber

en: *|All files
da: *|Alle filer

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: Open
da: Åbn

en: Save As
da: Gem som

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
da[0]: %1 element
da[1]: %1 elementer

[ctx: @label]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: @label]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: @label]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: @label]
en: Permissions
da: Rettigheder

[ctx: @label]
en: Rating
da: Vurdering

[ctx: @label]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @label]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: @label]
en: Total Size
da: Størrelse i alt

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
da: KFileMetaDataReader kan bruges til at læse metadata fra en fil

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Only the meta data that is part of the file is read
da: Kun de metadata der er en del af selve filen læses

en: List of URLs where the meta-data should be read from
da: Liste over URL'er hvorfra metadata skal læses

en: <Error>
da: <Fejl>

en: Show Hidden Folders
da: Vis skjulte mapper

en: All Pictures
da: Alle billeder

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
da: Indstil viste data

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
da: Vælg hvilke data der skal vises:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
da: Indstil...

[ctx: @label creation date]
en: Created
da: Oprettet

[ctx: @label file content size]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
da: Afhænger af

[ctx: @label]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
da: Har Part

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
da: Har logisk del

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
da: Del af

[ctx: @label]
en: Keyword
da: Nøgleord

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: @label]
en: MIME Type
da: MIME-type

[ctx: @label]
en: Content
da: Indhold

[ctx: @label]
en: Related To
da: Relateret til

[ctx: @label]
en: Subject
da: Emne

[ctx: @label music title]
en: Title
da: Titel

[ctx: @label file URL]
en: File Location
da: Filplacering

[ctx: @label]
en: Creator
da: Oprettet af

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
da: Gennemsnitlig bitrate

[ctx: @label]
en: Channels
da: Kanaler

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
da: Tegn

[ctx: @label]
en: Color Depth
da: Farvedybde

[ctx: @label]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: @label]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: @label]
en: Height
da: Højde

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
da: Interlace-tilstand

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
da: Linjer

[ctx: @label]
en: Programming Language
da: Programmeringssprog

[ctx: @label]
en: Sample Rate
da: Sample-rate

[ctx: @label]
en: Width
da: Bredde

[ctx: @label number of words]
en: Words
da: Ord

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
da: Blænde

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
da: Værdi for eksponeringsbias

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
da: Eksponeringstid

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
da: Blitz

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
da: Brændvidde

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
da: Brændvidde 35mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
da: ISO hastighedsmålinger

[ctx: @label EXIF]
en: Make
da: Producent

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
da: Måletilstand

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
da: Orientering

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
da: Hvidbalance

[ctx: @label video director]
en: Director
da: Instruktør

[ctx: @label]
en: Performer
da: Kunstner

[ctx: @label]
en: Release Date
da: Udgivelsesdato

[ctx: @label music track number]
en: Track
da: Spor

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
da: Ressource oprettet

[ctx: @label]
en: Sub Resource
da: Underressource

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
da: Ressource ændret

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
da: Numerisk vurdering

[ctx: @label]
en: Copied From
da: Kopieret fra

[ctx: @label]
en: First Usage
da: Første brug

[ctx: @label]
en: Last Usage
da: Seneste brug

[ctx: @label]
en: Usage Count
da: Brugt antal gange

[ctx: @label]
en: Unix File Group
da: Unix-filgruppe

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
da: Unix-filtilstand

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
da: Unix-filejer

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
da: Fuzzy oversættelser

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
da: Seneste oversætter

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
da: Forældede oversættelser

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
da: Dato for oversættelseskilde

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
da: Oversættelser i alt

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
da: Oversatte

[ctx: @label]
en: Translation Date
da: Oversættelsesdato

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
da: Uoversatte

en: P&review
da: &Miniature

en: Acquire Image
da: Indtag billede

en: OCR Image
da: OCR-billede

en: File '%1' is not readable
da: Filen "%1" er ikke læsbar

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
da: FEJL: Ukendt protokol "%1"

en: Authorization Dialog
da: Godkendelsesdialog

en: No metainfo for %1
da: Ingen metainfo for %1!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
da: Organisation / almindeligt navn (CN)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
da: Organisationsenhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
da: Vis...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
da: Deaktivér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
da: Aktivér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
da: Tilføj...

en: System certificates
da: Systemcertifikater

en: User-added certificates
da: Certifikater tilføjet af bruger

en: Pick Certificates
da: Vælg certifikater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
da: <b>Emneinformation</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
da:  <b>Udstederinformation</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
da: <b>Andet</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
da: Gyldighedsperiode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
da: Serienummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
da: MD5-sammenfatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
da: SHA1-sammenfatning

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
da: %1 til %2

en: SSL Configuration Module
da: Modul til SSL-konfiguration

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
da: Ophavsret 2010 Andreas Hartmetz

en: SSL Signers
da: SSL-underskrivere

en: Signature Algorithm:
da: Underskriftsalgoritme:

en: Unknown
da: Ukendt

en: Signature Contents:
da: Underskriftens indhold:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
da: Ukendt nøglealgortime

en: Key type: RSA (%1 bit)
da: Nøgletype: RSA (%1 bit)

en: Exponent: 0x
da: Eksponent: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
da: Nøgletype: DSA (%1 bit)

en: Prime:
da: Primtal:

en: 160 bit prime factor:
da: 160 bit primfaktor:

en: Public key:
da: Offentlig nøgle:

en: The certificate is valid.
da: Certifikatet er gyldigt.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
da: Hentning af udbydercertifikatet fejlede. Dette betyder, at CA's (Certificate Authority) certifikat ikke kan findes.

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
da: Hentning af CRL (Certificate Revocation List) fejlede. Dette betyder, at CA's (Certificate Authority) certifikat ikke kan findes.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
da: Dekrypteringen af certifikatets signatur fejlede. Dette betyder at den end ikke kunne beregnes, i modsætning til at den blot ikke matcher det ventede resultat.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
da: Dekrypteringen af CRL's (Certificate Revocation List) signatur fejlede. Dette betyder at den end ikke kunne beregnes, i modsætning til at den blot ikke matcher det ventede resultat.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
da: Dekodning af den offentlige nøgle for udbyderen fejlede. Dette betyder, at CA's (Certificate Authority) certifikat ikke bruges, til at verificere det certifikat du ønskede at bruge.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
da: Certifikatets signatur er ugyldig. Dette betyder at certifikatet ikke kan verificeres.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
da: CRL's (Certificate Revocation List) signatur er ugyldig. Dette betyder at CRL ikke kan verificeres.

en: The certificate is not valid, yet.
da: Certifikatet er ikke gyldigt, endnu.

en: The certificate is not valid, any more.
da: Certifikatet er ikke gyldigt længere.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
da: CRL (Certificate Revocation List) er ikke gyldig, endnu.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
da: Tidsformatet for certifikatets "notBefore"-felt er ugyldigt.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
da: Tidsformatet for certifikatets "notAfter"-felt er ugyldigt.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
da: Tidsformatet for CRL's (Certificate Revocation List) "lastUpdate"-felt er ugyldigt.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
da: Tidsformatet for CRL's (Certificate Revocation List) "nextUpdate"-felt er ugyldigt.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
da: OpenSSL-processen løb tør for hukommelse.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
da: Certifikatet er selvsigneret og ikke på listen over betroede certifikater. Hvis du vil acceptere dette certifikat, så importér det til listen over betroede certifikater.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
da: Certifikatet er selvsigneret. Tillidskæden kan opbygges, men root-CA's (Certificate Authority) certifikat kan ikke findes.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
da: CA's (Certificate Authority) certifikat kan ikke findes. Sandsynligvis er din tillidskæde brudt.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
da: Certifikatet kan ikke verificeres, da det er det eneste certifikat i tillidskæden og ikke selvsigneret. Hvis du selvsignerer certifikatet, så sørg for at importere det til listen over betroede certifikater.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
da: Certifikatkæden er længere end den angivne maksimumdybde.

en: The certificate has been revoked.
da: Certifikatet er blevet trukket tilbage.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
da: Certifikatets CA (Certificate Authority) er ugyldig.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
da: Længden af tillidskæden oversteg et af CA's (Certificate Authority) "pathlength"-parametre, hvilket gør alle efterfølgende signaturer ugyldige.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
da: Certifikatet er ikke blevet signeret til det formål, du forsøgte at bruge det til. Dette betyder, at CA (Certificate Authority) ikke tillader denne brug.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
da: Root-CA (Certificate Authority) er ikke betroet til det formål du forsøgte at bruge dette certifikat til.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
da: Root-CA (Certificate Authority) er blevet markeret til at blive afvist, til det formål du forsøgte at bruge dette certifikat til.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
da: Certifikatets CA (Certificate Authority) matcher ikke certifikatets CA-navn.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
da: CA-certifikatets (Certificate Authority) nøgle-id matcher ikke nøgle-id'et i "Issuer"-sektionen af det certifikat du forsøger at benytte.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
da: CA-certifikatets (Certificate Authority) nøgle-id og -navn matcher ikke nøgle-id og -navn i "Issuer"-sektionen af det certifikat du forsøger at benytte.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
da: Certifikatets CA (Certificate Authority) har ikke rettigheder til at signere certifikater.

en: OpenSSL could not be verified.
da: OpenSSL kunne ikke verificeres.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
da: Signaturtesten for dette certifikat fejlede. Dette kan betyde, at signaturen for dette certifikat eller alle i dets tillidssti er ugyldige, ikke kunne dekodes eller at CRL (Certificate Revocation List) ikke kunne verificeres. Hvis du ser denne besked, så giv venligst besked til udvikleren af den software du bruger, om at han eller hun bør bruge de nye, mere specifikke fejlmeddelelser.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
da: Dette certifikat, alle i dets tillidskæde eller dets CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) er ikke gyldig. De kan alle sammen ikke være gyldige endnu, eller ikke være det længere. Hvis du ser denne besked, så giv venligst besked til udvikleren af den software du bruger, om at han eller hun bør bruge de nye, mere specifikke fejlmeddelelser.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
da: Certifikatets underskriftsautoritets rod-filer blev ikke fundet så certifikatet er ikke verificeret.

en: SSL support was not found.
da: SSL-støtte blev ikke fundet.

en: Private key test failed.
da: Privat nøgletest mislykkedes.

en: The certificate has not been issued for this host.
da: Certifikatet er ikke blevet udstedt for denne vært.

en: This certificate is not relevant.
da: Dette certifikat er ikke relevant.

en: The certificate is invalid.
da: Certifikatet er ugyldigt.
