kdelibs4 - en to fa translation catalogue (1130 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
fa: آبی باز

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
fa: نارنجی بسیار روشن

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
fa: نارنجی بسیار روشن ۱

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
fa: نارنجی بسیار روشن ۲

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
fa: نارنجی بسیار روشن ۳

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
fa: نارنجی بسیار روشن ۴

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
fa: مغز بادامی

[ctx: color]
en: BlueViolet
fa: بنفش آبی

[ctx: color]
en: CadetBlue
fa: سبز ارتشی

[ctx: color]
en: CadetBlue1
fa: سبز ارتشی ۱

[ctx: color]
en: CadetBlue2
fa: سبز ارتشی ۲

[ctx: color]
en: CadetBlue3
fa: سبز ارتشی ۳

[ctx: color]
en: CadetBlue4
fa: سبز ارتشی ۴

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
fa: آبی آسمانی

[ctx: color]
en: DarkBlue
fa: آبی تیره

[ctx: color]
en: DarkCyan
fa: سبزآبی تیره

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
fa: خردلی تیره

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
fa: خردلی تیره ۱

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
fa: خردلی تیره ۲

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
fa: خردلی تیره ۳

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
fa: خردلی تیره ۴

[ctx: color]
en: DarkGray
fa: خاکستری تیره

[ctx: color]
en: DarkGreen
fa: سبز تیره

[ctx: color]
en: DarkGrey
fa: خاکستری تیره

[ctx: color]
en: DarkKhaki
fa: خاکی تیره

[ctx: color]
en: DarkMagenta
fa: سرخ‌آبی تیره

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
fa: سبز زیتونی تیره

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
fa: سبز زیتونی تیره ۱

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
fa: سبز زیتونی تیره ۲

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
fa: سبز زیتونی تیره ۳

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
fa: سبز زیتونی تیره ۴

[ctx: color]
en: DarkOrange
fa: نارنجی تیره

[ctx: color]
en: DarkOrange1
fa: نارنجی تیره ۱

[ctx: color]
en: DarkOrange2
fa: نارنجی تیره ۲

[ctx: color]
en: DarkOrange3
fa: نارنجی تیره ۳

[ctx: color]
en: DarkOrange4
fa: نارنجی تیره ۴

[ctx: color]
en: DarkOrchid
fa: ارغوانی تیره

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
fa: ارغوانی تیره ۱

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
fa: ارغوانی تیره ۲

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
fa: ارغوانی روشن ۳

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
fa: ارغوانی تیره ۴

[ctx: color]
en: DarkRed
fa: قرمز تیره

[ctx: color]
en: DarkSalmon
fa: گل‌بهی تیره

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
fa: سبزآبی تیره

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
fa: سبزآبی تیره ۱

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
fa: سبزآبی تیره ۲

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
fa: سبزآبی تیره ۳

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
fa: سبزآبی تیره ۴

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
fa: آبی مایل به خاکستری تیره

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
fa: خاکستری تیره تیره

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
fa: خاکستری تیره تیره ۱

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
fa: خاکستری تیره تیره ۲

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
fa: خاکستری تیره تیره ۳

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
fa: خاکستری تیره تیره

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
fa: خاکستری تیره تیره

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
fa: فیروزه‌ای تیره

[ctx: color]
en: DarkViolet
fa: بنفش تیره

[ctx: color]
en: DeepPink
fa: صورتی سیر

[ctx: color]
en: DeepPink1
fa: صورتی سیر ۱

[ctx: color]
en: DeepPink2
fa: صورتی سیر ۲

[ctx: color]
en: DeepPink3
fa: صورتی سیر ۳

[ctx: color]
en: DeepPink4
fa: صورتی سیر ۴

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
fa: آبی آسمانی سیر

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
fa: آبی آسمانی سیر ۱

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
fa: آبی آسمانی سیر ۲

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
fa: آبی آسمانی سیر ۳

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
fa: آبی آسمانی سیر ۴

[ctx: color]
en: DimGray
fa: خاکستری مات

[ctx: color]
en: DimGrey
fa: خاکستری مات

[ctx: color]
en: DodgerBlue
fa: آبی کم‌رنگ

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
fa: آبی کم‌رنگ ۱

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
fa: آبی کم‌رنگ ۲

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
fa: آبی کم‌رنگ ۳

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
fa: آبی کم‌رنگ ۴

[ctx: color]
en: FloralWhite
fa: سفید گلی

[ctx: color]
en: ForestGreen
fa: سبز جنگلی

[ctx: color]
en: GhostWhite
fa: سفید یخچالی

[ctx: color]
en: GreenYellow
fa: زرد سبز

[ctx: color]
en: HotPink
fa: صورتی گرم

[ctx: color]
en: HotPink1
fa: صورتی گرم ۱

[ctx: color]
en: HotPink2
fa: صورتی گرم ۲

[ctx: color]
en: HotPink3
fa: صورتی گرم ۳

[ctx: color]
en: HotPink4
fa: صورتی گرم ۴

[ctx: color]
en: IndianRed
fa: اُخرایی

[ctx: color]
en: IndianRed1
fa: اُخرایی ۱

[ctx: color]
en: IndianRed2
fa: اُخرایی ۲

[ctx: color]
en: IndianRed3
fa: اُخرایی ۳

[ctx: color]
en: IndianRed4
fa: اُخرایی ۴

[ctx: color]
en: LavenderBlush
fa: بنفش روشن

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
fa: بنفش روشن ۱

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
fa: بنفش روشن ۲

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
fa: بنفش روشن ۳

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
fa: بنفش روشن ۴

[ctx: color]
en: LawnGreen
fa: سبز چمنی

[ctx: color]
en: LemonChiffon
fa: زرد روشن

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
fa: زرد روشن ۱

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
fa: زرد روشن ۲

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
fa: زرد روشن ۳

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
fa: زرد روشن ۴

[ctx: color]
en: LightBlue
fa: آبی روشن

[ctx: color]
en: LightBlue1
fa: آبی روشن ۱

[ctx: color]
en: LightBlue2
fa: آبی روشن ۲

[ctx: color]
en: LightBlue3
fa: آبی روشن ۳

[ctx: color]
en: LightBlue4
fa: آبی روشن ۴

[ctx: color]
en: LightCoral
fa: مرجانی روشن

[ctx: color]
en: LightCyan
fa: سبز‌آبی روشن

[ctx: color]
en: LightCyan1
fa: سبز‌آبی روشن ۱

[ctx: color]
en: LightCyan2
fa: سبز‌آبی روشن ۲

[ctx: color]
en: LightCyan3
fa: سبز‌آبی روشن ۳

[ctx: color]
en: LightCyan4
fa: سبز‌آبی روشن ۴

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
fa: خردلی روشن

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
fa: خردلی روشن ۱

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
fa: خردلی روشن ۲

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
fa: خردلی روشن ۳

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
fa: خردلی روشن ۴

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
fa: زرد خردلی روشن

[ctx: color]
en: LightGray
fa: خاکستری روشن

[ctx: color]
en: LightGreen
fa: سبز روشن

[ctx: color]
en: LightGrey
fa: خاکستری روشن

[ctx: color]
en: LightPink
fa: صورتی روشن

[ctx: color]
en: LightPink1
fa: صورتی روشن ۱

[ctx: color]
en: LightPink2
fa: صورتی روشن ۲

[ctx: color]
en: LightPink3
fa: صورتی روشن ۳

[ctx: color]
en: LightPink4
fa: صورتی روشن ۴

[ctx: color]
en: LightSalmon
fa: گل‌بهی روشن

[ctx: color]
en: LightSalmon1
fa: گل‌بهی روشن ۱

[ctx: color]
en: LightSalmon2
fa: گل‌بهی روشن ۲

[ctx: color]
en: LightSalmon3
fa: گل‌بهی روشن ۳

[ctx: color]
en: LightSalmon4
fa: گل‌بهی روشن ۴

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
fa: سبزآبی روشن

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
fa: آبی آسمانی روشن

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
fa: آبی آسمانی روشن ۱

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
fa: آبی آسمانی روشن ۲

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
fa: آبی آسمانی روشن ۳

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
fa: آبی آسمانی روشن ۴

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
fa: آبی مایل به خاکستری روشن

[ctx: color]
en: LightSlateGray
fa: خاکستری تیره باز

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
fa: خاکستری تیره باز

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
fa: آبی نفتی روشن

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
fa: آبی نفتی روشن ۱

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
fa: آبی نفتی روشن ۲

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
fa: آبی نفتی روشن ۳

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
fa: آبی نفتی روشن ۴

[ctx: color]
en: LightYellow
fa: زرد روشن

[ctx: color]
en: LightYellow1
fa: زرد روشن ۱

[ctx: color]
en: LightYellow2
fa: زرد روشن ۲

[ctx: color]
en: LightYellow3
fa: زد روشن ۳

[ctx: color]
en: LightYellow4
fa: زرد روشن ۴

[ctx: color]
en: LimeGreen
fa: سبز لیمویی

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
fa: کبود متوسط

[ctx: color]
en: MediumBlue
fa: آبی متوسط

[ctx: color]
en: MediumOrchid
fa: ارغوانی متوسط

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
fa: ارغوانی متوسط ۱

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
fa: ارغوانی متوسط ۲

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
fa: ارغوانی متوسط ۳

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
fa: ارغوانی متوسط ۴

[ctx: color]
en: MediumPurple
fa: بنفش متوسط

[ctx: color]
en: MediumPurple1
fa: بنفش متوسط ۱

[ctx: color]
en: MediumPurple2
fa: بنفش متوسط ۲

[ctx: color]
en: MediumPurple3
fa: بنفش متوسط ۳

[ctx: color]
en: MediumPurple4
fa: بنفش متوسط ۴

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
fa: سبزآبی متوسط

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
fa: آبی مایل به خاکستری متوسط

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
fa: سبز بهاری متوسط

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
fa: فیروزه‌ای متوسط

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
fa: قرمز بنفش متوسط

[ctx: color]
en: MidnightBlue
fa: آبی سیر

[ctx: color]
en: MintCream
fa: سبز خیلی روشن

[ctx: color]
en: MistyRose
fa: صورتی روشن

[ctx: color]
en: MistyRose1
fa: صورتی روشن ۱

[ctx: color]
en: MistyRose2
fa: صورتی روشن ۲

[ctx: color]
en: MistyRose3
fa: صورتی روشن ۳

[ctx: color]
en: MistyRose4
fa: صورتی روشن ۴

[ctx: color]
en: NavajoWhite
fa: نارنجی روشن

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
fa: نارنجی روشن ۱

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
fa: نارنجی روشن ۲

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
fa: نارنجی روشن ۳

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
fa: نارنجی روشن ۴

[ctx: color]
en: NavyBlue
fa: آبی سیر

[ctx: color]
en: OldLace
fa: کرمی روشن

[ctx: color]
en: OliveDrab
fa: خاکی زیتونی

[ctx: color]
en: OliveDrab1
fa: خاکی زیتونی ۱

[ctx: color]
en: OliveDrab2
fa: خاکی زیتونی ۲

[ctx: color]
en: OliveDrab3
fa: خاکی زیتونی ۳

[ctx: color]
en: OliveDrab4
fa: خاکی زیتونی ۴

[ctx: color]
en: OrangeRed
fa: قرمز نارنجی

[ctx: color]
en: OrangeRed1
fa: قرمز نارنجی ۱۱

[ctx: color]
en: OrangeRed2
fa: قرمز نارنجی ۲

[ctx: color]
en: OrangeRed3
fa: قرمز نارنجی ۳

[ctx: color]
en: OrangeRed4
fa: قرمز نارنجی ۴

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
fa: خردلی تیره

[ctx: color]
en: PaleGreen
fa: سبز کم‌رنگ

[ctx: color]
en: PaleGreen1
fa: سبز کم‌رنگ ۱

[ctx: color]
en: PaleGreen2
fa: سبز کم‌رنگ ۲

[ctx: color]
en: PaleGreen3
fa: سبز کم‌رنگ ۳

[ctx: color]
en: PaleGreen4
fa: سبز کم‌رنگ ۴

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
fa: فیروزه‌ای کم‌رنگ

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
fa: فیروزه‌ای کم‌رنگ ۱

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
fa: فیروزه‌ای کم‌رنگ ۲

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
fa: فیروزه‌ای کم‌رنگ ۳

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
fa: فیروزه‌ای کم‌رنگ ۴

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
fa: قرمز بنفش کم‌رنگ

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
fa: قرمز بنفش کم‌رنگ ۱

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
fa: قرمز بنفش کم‌رنگ ۲

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
fa: قرمز بنفش کم‌رنگ ۳

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
fa: قرمز بنفش کم‌رنگ ۴

[ctx: color]
en: PapayaWhip
fa: کرمی

[ctx: color]
en: PeachPuff
fa: کرمی تیره

[ctx: color]
en: PeachPuff1
fa: کرمی تیره ۱

[ctx: color]
en: PeachPuff2
fa: کرمی تیره ۲

[ctx: color]
en: PeachPuff3
fa: کرمی تیره ۳

[ctx: color]
en: PeachPuff4
fa: کرمی تیره ۴

[ctx: color]
en: PowderBlue
fa: آبی کم‌رنگ

[ctx: color]
en: RosyBrown
fa: قهوه‌ای گلی

[ctx: color]
en: RosyBrown1
fa: قهوه‌ای گلی ۱

[ctx: color]
en: RosyBrown2
fa: قهوه‌ای گلی ۲

[ctx: color]
en: RosyBrown3
fa: قهوه‌ای گلی ۳

[ctx: color]
en: RosyBrown4
fa: قهوه‌ای گلی ۴

[ctx: color]
en: RoyalBlue
fa: آبی تند

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
fa: آبی تند ۱

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
fa: آبی تند ۲

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
fa: آبی تند ۳

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
fa: آبی تند ۴

[ctx: color]
en: SaddleBrown
fa: قهوه‌ای زینی

[ctx: color]
en: SandyBrown
fa: قهوه‌ای حنایی

[ctx: color]
en: SeaGreen
fa: سبزآبی

[ctx: color]
en: SeaGreen1
fa: سبزآبی ۱

[ctx: color]
en: SeaGreen2
fa: سبزآبی ۲

[ctx: color]
en: SeaGreen3
fa: سبزآبی ۳

[ctx: color]
en: SeaGreen4
fa: سبزآبی ۴

[ctx: color]
en: SkyBlue
fa: آبی آسمانی

[ctx: color]
en: SkyBlue1
fa: آبی آسمانی ۱

[ctx: color]
en: SkyBlue2
fa: آبی آسمانی ۲

[ctx: color]
en: SkyBlue3
fa: آبی آسمانی۳

[ctx: color]
en: SkyBlue4
fa: آبی آسمانی ۴

[ctx: color]
en: SlateBlue
fa: آبی مایل به خاکستری

[ctx: color]
en: SlateBlue1
fa: آبی مایل به خاکستری ۱

[ctx: color]
en: SlateBlue2
fa: آبی مایل به خاکستری ۲

[ctx: color]
en: SlateBlue3
fa: آبی مایل به خاکستری ۳

[ctx: color]
en: SlateBlue4
fa: آبی مایل به خاکستری ۴

[ctx: color]
en: SlateGray
fa: خاکستری تیره

[ctx: color]
en: SlateGray1
fa: خاکستری تیره ۱

[ctx: color]
en: SlateGray2
fa: خاکستری تیره ۲

[ctx: color]
en: SlateGray3
fa: خاکستری تیره ۳

[ctx: color]
en: SlateGray4
fa: خاکستری تیره ۳

[ctx: color]
en: SlateGrey
fa: خاکستری تیره

[ctx: color]
en: SpringGreen
fa: سبز بهاری

[ctx: color]
en: SpringGreen1
fa: سبز بهاری ۲

[ctx: color]
en: SpringGreen2
fa: سبز بهاری ۲

[ctx: color]
en: SpringGreen3
fa: سبز بهاری ۴

[ctx: color]
en: SpringGreen4
fa: سبز بهاری ۴

[ctx: color]
en: SteelBlue
fa: آبی نفتی

[ctx: color]
en: SteelBlue1
fa: آبی نفتی ۱

[ctx: color]
en: SteelBlue2
fa: آبی نفتی ۲

[ctx: color]
en: SteelBlue3
fa: آبی نفتی ۳

[ctx: color]
en: SteelBlue4
fa: آبی نفتی ۴

[ctx: color]
en: VioletRed
fa: قرمز بنفش

[ctx: color]
en: VioletRed1
fa: قرمز بنفش ۱

[ctx: color]
en: VioletRed2
fa: قرمز بنفش ۲

[ctx: color]
en: VioletRed3
fa: قرمز بنفش ۳

[ctx: color]
en: VioletRed4
fa: قرمز بنفش ۴

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
fa: دودی سفید

[ctx: color]
en: YellowGreen
fa: سبز زرد

[ctx: color]
en: aquamarine
fa: کبود

[ctx: color]
en: aquamarine1
fa: کبود ۱

[ctx: color]
en: aquamarine2
fa: کبود ۲

[ctx: color]
en: aquamarine3
fa: کبود ۳

[ctx: color]
en: aquamarine4
fa: کبود ۴

[ctx: color]
en: azure
fa: لاجوردی

[ctx: color]
en: azure1
fa: لاجوردی ۱

[ctx: color]
en: azure2
fa: لاجوردی ۲

[ctx: color]
en: azure3
fa: لاجوردی ۳

[ctx: color]
en: azure4
fa: لاجوردی ۴

[ctx: color]
en: beige
fa: بژ

[ctx: color]
en: bisque
fa: خردلی روشن

[ctx: color]
en: bisque1
fa: خردلی روشن ۱

[ctx: color]
en: bisque2
fa: خردلی روشن ۲

[ctx: color]
en: bisque3
fa: خردلی روشن ۳

[ctx: color]
en: bisque4
fa: خردلی روشن ۴

[ctx: color]
en: black
fa: سیاه

[ctx: color]
en: blue
fa: آبی

[ctx: color]
en: blue1
fa: آبی ۱

[ctx: color]
en: blue2
fa: آبی ۲

[ctx: color]
en: blue3
fa: آبی ۳

[ctx: color]
en: blue4
fa: آبی ۴

[ctx: color]
en: brown
fa: قهوه‌ای

[ctx: color]
en: brown1
fa: قهوه‌ای ۱

[ctx: color]
en: brown2
fa: قهوه‌ای ۲

[ctx: color]
en: brown3
fa: قهوه‌ای ۳

[ctx: color]
en: brown4
fa: قهوه‌ای ۴

[ctx: color]
en: burlywood
fa: قهوه‌ای

[ctx: color]
en: burlywood1
fa: قهوه‌ای ۱

[ctx: color]
en: burlywood2
fa: قهوه‌ای ۲

[ctx: color]
en: burlywood3
fa: قهوه‌ای ۳

[ctx: color]
en: burlywood4
fa: قهوه‌ای ۴

[ctx: color]
en: chartreuse
fa: مغز پسته‌ای

[ctx: color]
en: chartreuse1
fa: مغز پسته‌ای ۱

[ctx: color]
en: chartreuse2
fa: مغز پسته‌ای ۲

[ctx: color]
en: chartreuse3
fa: مغز پسته‌ای ۳

[ctx: color]
en: chartreuse4
fa: مغز پسته‌ای ۴

[ctx: color]
en: chocolate
fa: شکلاتی

[ctx: color]
en: chocolate1
fa: شکلاتی ۱

[ctx: color]
en: chocolate2
fa: شکلاتی ۲

[ctx: color]
en: chocolate3
fa: شکلاتی ۳

[ctx: color]
en: chocolate4
fa: شکلاتی ۴

[ctx: color]
en: coral
fa: مرجانی

[ctx: color]
en: coral1
fa: مرجانی ۱

[ctx: color]
en: coral2
fa: مرجانی ۲

[ctx: color]
en: coral3
fa: مرجانی ۳

[ctx: color]
en: coral4
fa: مرجانی ۴

[ctx: color]
en: cornsilk
fa: زرد بسیار روشن

[ctx: color]
en: cornsilk1
fa: زرد بسیار روشن ۱

[ctx: color]
en: cornsilk2
fa: زرد بسیار روشن ۲

[ctx: color]
en: cornsilk3
fa: زرد بسیار روشن ۳

[ctx: color]
en: cornsilk4
fa: زرد بسیار روشن ۴

[ctx: color]
en: cyan
fa: سبزآبی

[ctx: color]
en: cyan1
fa: سبزآبی ۱

[ctx: color]
en: cyan2
fa: سبزآبی ۲

[ctx: color]
en: cyan3
fa: سبزآبی ۳

[ctx: color]
en: cyan4
fa: سبزآبی ۴

[ctx: color]
en: firebrick
fa: قرمز آجری

[ctx: color]
en: firebrick1
fa: قرمز آجری ۱

[ctx: color]
en: firebrick2
fa: قرمز آجری ۲

[ctx: color]
en: firebrick3
fa: قرمز آجری ۳

[ctx: color]
en: firebrick4
fa: قرمز آجری ۴

[ctx: color]
en: gainsboro
fa: طوسی

[ctx: color]
en: gold
fa: طلایی

[ctx: color]
en: gold1
fa: طلایی ۱

[ctx: color]
en: gold2
fa: طلایی ۲

[ctx: color]
en: gold3
fa: طلایی ۳

[ctx: color]
en: gold4
fa: طلایی ۴

[ctx: color]
en: goldenrod
fa: خردلی

[ctx: color]
en: goldenrod1
fa: خردلی ۱

[ctx: color]
en: goldenrod2
fa: خردلی ۲

[ctx: color]
en: goldenrod3
fa: خردلی ۳

[ctx: color]
en: goldenrod4
fa: خردلی ۴

[ctx: color]
en: green
fa: سبز

[ctx: color]
en: green1
fa: سبز ۱

[ctx: color]
en: green2
fa: سبز ۲

[ctx: color]
en: green3
fa: سبز ۳

[ctx: color]
en: green4
fa: سبز ۴

[ctx: color]
en: honeydew
fa: عسلی

[ctx: color]
en: honeydew1
fa: عسلی ۱

[ctx: color]
en: honeydew2
fa: عسلی ۲

[ctx: color]
en: honeydew3
fa: عسلی ۳

[ctx: color]
en: honeydew4
fa: عسلی ۴

[ctx: color]
en: ivory
fa: عاجی

[ctx: color]
en: ivory1
fa: عاجی ۱

[ctx: color]
en: ivory2
fa: عاجی ۲

[ctx: color]
en: ivory3
fa: عاجی ۳

[ctx: color]
en: ivory4
fa: عاجی ۴

[ctx: color]
en: khaki
fa: خاکی

[ctx: color]
en: khaki1
fa: خاکی ۱

[ctx: color]
en: khaki2
fa: خاکی ۲

[ctx: color]
en: khaki3
fa: خاکی ۳

[ctx: color]
en: khaki4
fa: خاکی ۴

[ctx: color]
en: lavender
fa: بنفش کم‌رنگ

[ctx: color]
en: linen
fa: کتانی

[ctx: color]
en: magenta
fa: سرخ‌آبی

[ctx: color]
en: magenta1
fa: سرخ‌آبی ۱

[ctx: color]
en: magenta2
fa: سرخ‌آبی ۲

[ctx: color]
en: magenta3
fa: سرخ‌آبی ۳

[ctx: color]
en: magenta4
fa: سرخ‌آبی ۴

[ctx: color]
en: maroon
fa: خرمایی

[ctx: color]
en: maroon1
fa: خرمایی ۱

[ctx: color]
en: maroon2
fa: خرمایی ۲

[ctx: color]
en: maroon3
fa: خرمایی ۳

[ctx: color]
en: maroon4
fa: خرمایی ۴

[ctx: color]
en: moccasin
fa: زرد نارنجی

[ctx: color]
en: navy
fa: سرمه‌ای

[ctx: color]
en: orange
fa: نارنجی

[ctx: color]
en: orange1
fa: نارنجی ۱

[ctx: color]
en: orange2
fa: نارنجی ۲

[ctx: color]
en: orange3
fa: نارنجی ۳

[ctx: color]
en: orange4
fa: نارنجی ۴

[ctx: color]
en: orchid
fa: ارغوانی روشن

[ctx: color]
en: orchid1
fa: ارغوانی روشن ۱

[ctx: color]
en: orchid2
fa: ارغوانی روشن ۲

[ctx: color]
en: orchid3
fa: ارغوانی روشن ۳

[ctx: color]
en: orchid4
fa: ارغوانی ۴

[ctx: color]
en: peru
fa: پِرو

[ctx: color]
en: pink
fa: صورتی

[ctx: color]
en: pink1
fa: صورتی ۱

[ctx: color]
en: pink2
fa: صورتی ۲

[ctx: color]
en: pink3
fa: صورتی ۳

[ctx: color]
en: pink4
fa: صورتی ۴

[ctx: color]
en: plum
fa: آلبالویی

[ctx: color]
en: plum1
fa: آلبالویی ۱

[ctx: color]
en: plum2
fa: آلبالویی ۲

[ctx: color]
en: plum3
fa: آلبالویی ۳

[ctx: color]
en: plum4
fa: آلبالویی ۴

[ctx: color]
en: purple
fa: بنفش

[ctx: color]
en: purple1
fa: بنفش ۱

[ctx: color]
en: purple2
fa: بنفش ۲

[ctx: color]
en: purple3
fa: بنفش ۳

[ctx: color]
en: purple4
fa: بنفش ۴

[ctx: color]
en: red1
fa: قرمز ۱

[ctx: color]
en: red2
fa: قرمز ۲

[ctx: color]
en: red3
fa: قرمز ۳

[ctx: color]
en: red4
fa: قرمز ۴

[ctx: color]
en: salmon
fa: گل‌بهی

[ctx: color]
en: salmon1
fa: گل‌بهی ۱

[ctx: color]
en: salmon2
fa: گل‌بهی ۲

[ctx: color]
en: salmon3
fa: گل‌بهی ۳

[ctx: color]
en: salmon4
fa: گل‌بهی ۴

[ctx: color]
en: seashell
fa: صدفی

[ctx: color]
en: seashell1
fa: صدفی ۱

[ctx: color]
en: seashell2
fa: صدفی ۲

[ctx: color]
en: seashell3
fa: صدفی ۳

[ctx: color]
en: seashell4
fa: صدفی ۴

[ctx: color]
en: sienna
fa: قهوه‌اي مايل به زرد

[ctx: color]
en: sienna1
fa: قهوه‌اي مايل به زرد ۱

[ctx: color]
en: sienna2
fa: قهوه‌اي مايل به زرد ۲

[ctx: color]
en: sienna3
fa: قهوه‌اي مايل به زرد ۳

[ctx: color]
en: sienna4
fa: قهوه‌اي مايل به زرد ۴

[ctx: color]
en: snow
fa: برفی

[ctx: color]
en: snow1
fa: برفی ۱

[ctx: color]
en: snow2
fa: برفی ۲

[ctx: color]
en: snow3
fa: برفی ۳

[ctx: color]
en: snow4
fa: برفی ۴

[ctx: color]
en: tan1
fa: برنزه ۱

[ctx: color]
en: tan2
fa: برنزه ۲

[ctx: color]
en: tan3
fa: برنزه ۳

[ctx: color]
en: tan4
fa: برنزه ۴

[ctx: color]
en: thistle
fa: یاسی

[ctx: color]
en: thistle1
fa: یاسی ۱

[ctx: color]
en: thistle2
fa: یاسی ۲

[ctx: color]
en: thistle3
fa: یاسی ۳

[ctx: color]
en: thistle4
fa: یاسی ۴

[ctx: color]
en: tomato
fa: گوجه‌ای

[ctx: color]
en: tomato1
fa: گوجه‌ای ۱

[ctx: color]
en: tomato2
fa: گوجه‌ای ۲

[ctx: color]
en: tomato3
fa: گوجه‌ای ۳

[ctx: color]
en: tomato4
fa: گوجه‌ای ۴

[ctx: color]
en: turquoise
fa: فیروزه‌ای

[ctx: color]
en: turquoise1
fa: فیروزه‌ای ۱

[ctx: color]
en: turquoise2
fa: فیروزه‌ای ۲

[ctx: color]
en: turquoise3
fa: فیروزه‌ای ۳

[ctx: color]
en: turquoise4
fa: فیروزه‌ای ۴

[ctx: color]
en: violet
fa: بنفش

[ctx: color]
en: wheat
fa: گندمی

[ctx: color]
en: wheat1
fa: گندمی ۱

[ctx: color]
en: wheat2
fa: گندمی ۲

[ctx: color]
en: wheat3
fa: گندمی ۳

[ctx: color]
en: wheat4
fa: گندمی ۴

[ctx: color]
en: white
fa: سفید

[ctx: color]
en: yellow
fa: زرد

[ctx: color]
en: yellow1
fa: زرد ۱

[ctx: color]
en: yellow2
fa: زرد ۲

[ctx: color]
en: yellow3
fa: زرد ۳

[ctx: color]
en: yellow4
fa: زرد ۴

en: Debug Settings
fa: تنظیمات اشکال‌زدا

en: File
fa: پرونده

en: Message Box
fa: جعبه پیام

en: Shell
fa: پوسته

en: None
fa: هیچ‌کدام

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
fa: اطلاعات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
fa: خروجی به:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
fa: نام پرونده:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
fa: خطا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
fa: ساقط شدن هنگام خطاهای مهلک

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
fa: غیرفعال سازی همه خروجی‌های اشکال زدایی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
fa: اخطار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
fa: خطای مهلک

en: &Select All
fa: &برگزیدن همه‌

en: &Deselect All
fa: &از گزینش خارج کردن همه‌

en: A dialog box for setting preferences for debug output
fa: یک جعبه محاوره برای تنظیم تنظیمات برای خروجی اشکال‌زدا

en: Maintainer
fa: نگه‌دارنده

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
fa: نمایش محاوره کاملاً محوشده، به جای محاوره فهرست پیش‌فرض

en: Turn area on
fa: ناحیه روشن

en: Turn area off
fa: ناحیه خاموش

en: no error
fa: بدون خطا

en: requested family not supported for this host name
fa: خانواده درخواست‌شده برای این نام میزبان پشتیبانی نمی‌شود

en: temporary failure in name resolution
fa: خرابی موقت در دقت نام

en: non-recoverable failure in name resolution
fa: خرابی غیرقابل بازیافت در دقت نام

en: invalid flags
fa: پرچمهای نامعتبر

en: memory allocation failure
fa: خرابی تخصیص حافظه

en: name or service not known
fa: نام یا خدمت ناشناخته است

en: requested family not supported
fa: خانواده درخواست‌شده پشتیبانی نمی‌شود

en: requested service not supported for this socket type
fa: خدمت درخواست‌شده برای این نوع سوکت پشتیبانی نمی‌شود

en: requested socket type not supported
fa: نوع سوکت درخواست‌شده پشتیبانی نمی‌شود

en: unknown error
fa: خطای ناشناخته

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
fa: خطای سیستم: %1

en: request was canceled
fa: درخواست لغو شد

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
fa: خانواده ناشناخته %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
fa: بدون خطا

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
fa: مراجعه به نام خراب شده است

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
fa: نشانی از قبل در حال استفاده است

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
fa: در حال حاضر، سوکت مقید است

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
fa: در حال حاضر، سوکت ایجاد می‌شود

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
fa: سوکت مقید نیست

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
fa: سوکت ایجاد نشده است

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
fa: عملیات بلوک می‌شود

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
fa: اتصال به طور فعال رد شد

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
fa: اتمام وقت اتصال

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
fa: عملیات هنوز در حال اجرا است

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
fa: خرابی در شبکه رخ داد

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
fa: عملیات پشتیبانی نمی‌شود

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
fa: اتمام عملیات زمان‌بندی شد

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
fa: یک خطای ناشناخته/غیرمنتظره رخ داده است

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
fa: میزبان راه دور اتصال را بست

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
fa: مجوز عمومی GNU نسخهٔ ۲

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
fa: GNU مجوز کمتر عمومی گنو نسخه ۲

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
fa: مجوز BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
fa: مجوز BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
fa: مجوز هنری

[ctx: @item license]
en: Artistic License
fa: مجوز Artistic

[ctx: @item license (short name)]
en: QPL v1.0
fa: QPL نسخه۱.۰

[ctx: @item license]
en: Q Public License
fa: مجوز عمومی Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
fa: GNU مجوز عمومی گنو نسخه ۳

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
fa: GNU مجوز کمتر عمومی گنو نسخه ۳

[ctx: @item license]
en: Custom
fa: سفارشی

[ctx: @item license]
en: Not specified
fa: نامعین

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
fa: <p>کی‌دی‌ای به لطف همکاری تیمهای بومی‌سازی در تمام دنیا  ترجمه و بومی‌سازی میشود.</p><p>برای اطلاعات بیشتر در مورد بین‌المللی سازی <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a> راببینید.</p><p> تیم فارسی‌سازی کی‌دی‌ای هم همگام با دیگر تیمها و به صورت کاملا داوطلبانه به بومی‌سازی و ترجمه این محیط میپردازد. شما هم میتوانید به این تیم بپیوندید. صفحه رسمی تیم را ببینید: <a href="http://l10n.kde.org/team-infos.php?teamcode=fa">http://l10n.kde.org/teaminfos.php?teamcode=fa</a></p><p> با وجود دقت زیاد در بررسی ترجمه‌ها، آنها ممکن است با کمبودهایی همراه باشند. در صورت وجود اشکال در ترجمه‌ها یا برای پیشنهادات و یا اطلاعات بیشتر با آدرس mohi@linuxshop.ir<email>mohi@linuxshop.ir</email> تماس بگیرید.</p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
fa: گریگوری

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
fa: عبری

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
fa: جلالی

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
fa: نوع تقویم نامعتبر

en: Today
fa: امروز

en: Yesterday
fa: دیروز

en: Use the X-server display 'displayname'
fa: استفاده از  »displayname« نمایش کارساز X

en: Restore the application for the given 'sessionId'
fa: بازگرداندن کاربرد برای  »sessionId« معین

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
fa: باعث می‌شود کاربرد نگاشت رنگ خصوصی را
    روی صفحه نمایش ۸ بیتی نصب کند

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
fa: تعداد رنگهای تخصیص‌یافته در مکعب رنگ
    روی صفحه نمایش ۸ بیتی را محدود می‌کند، اگر کاربرد 
    از مشخصه رنگ QApplication::ManyColor استفاده کند

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
fa: به Qt می‌گوید هرگز به موشی یا صفحه کلید چنگ نیندازد

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
fa: اجرا تحت اشکال‌زدا می‌تواند باعث یک  nograb- ضمنی
    شود، برای لغو آن از dograb- استفاده شود

en: switches to synchronous mode for debugging
fa:  حالت همگام برای اشکال‌زدایی را سودهی می‌کند

en: defines the application font
fa: قلم کاربرد را تعریف می‌کند

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
fa: رنگ زمینه پیش‌فرض و یک 
    پالت کاربرد را تنظیم می‌کند )سایه‌های روشن و تاریک 
    محاسبه شده‌اند(

en: sets the default foreground color
fa: رنگ پیش‌زمینه پیش‌فرض را تنظیم می‌کند

en: sets the default button color
fa: رنگ دکمه پیش‌فرض را تنظیم می‌کند

en: sets the application name
fa: نام کاربرد را تنظیم می‌کند

en: sets the application title (caption)
fa: عنوان کاربرد را تنظیم می‌کند )عنوان(

en: load the testability framework
fa: بارگیری چارچوب آزمودنی

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
fa: کاربردها را مجبور به استفاده از یک رنگ حقیقی تصویری روی 
    یک صفحه نمایش ۸ بیتی می‌کند

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
fa: سبک ورودی XIM )روش ورودی  X( را تنظیم می‌کند. مقادیر ممکن
    onthespot, overthespot, offthespoو
    root می‌باشد

en: set XIM server
fa: تنظیم کارساز XIM

en: disable XIM
fa: غیرفعال‌سازی XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
fa: کل طرح‌بندی عناصر را  منعکس می‌کند

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
fa: برگه سبک Qt را روی ویجت‌های برنامه به کار میبرد

en: Use 'caption' as name in the titlebar
fa:  استفاده از »عنوان« به عنوان نام در میله عنوان

en: Use 'icon' as the application icon
fa: استفاده از »شمایل« به عنوان شمایل کاربرد

en: Use alternative configuration file
fa: استفاده از پرونده پیکربندی خودکار جایگزین

en: Disable crash handler, to get core dumps
fa: غیرفعال‌سازی گرداننده فروپاشی، برای به دست آوردن تخلیه‌های هسته

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
fa: منتظر مدیر پنجره همساز WM_NET می‌ماند

en: sets the application GUI style
fa: سبک واسط نگاره‌ای کاربرد را تنظیم می‌کند

en: KDE Application
fa: برنامه KDE

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
fa: '%1' مفقود است.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
fa: %1 توسط 
    %2 نوشته شد

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
fa: این پرونده‌ها/نشانیهای وب که توسط کاربرد باز شده‌اند، پس از استفاده حذف خواهند شد

en: pm
fa: بعد از ظهر

en: Library "%1" not found
fa: کتابخانه "%1" یافت نشد

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
fa: عربی-هندی

[ctx: digit set]
en: Bengali
fa: بنگالی

[ctx: digit set]
en: Devanagari
fa: دواناگری

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
fa: عربی-هندی شرقی

[ctx: digit set]
en: Gujarati
fa: گجراتی

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
fa: گورموخی

[ctx: digit set]
en: Kannada
fa: کناده

[ctx: digit set]
en: Khmer
fa: خمر

[ctx: digit set]
en: Malayalam
fa: مالایالام

[ctx: digit set]
en: Oriya
fa: اوریه‌ای

[ctx: digit set]
en: Tamil
fa: تامیل

[ctx: digit set]
en: Telugu
fa: تلوگو

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
fa: %1 بایت

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
fa: %1 کیلو بایت

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
fa: %1 مگابایت

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
fa: %1 گیگابایت

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
fa: %1 ترابایت

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
fa: %1 کیلوبایت

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
fa: %1 مگابایت

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
fa: %1 گیگابایت

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
fa: %1 ترابایت

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
fa: %1 روز

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
fa: %1 ساعت

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
fa: %1 دقیقه

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
fa: %1 ثانیه

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
fa[0]: %1 میلی‌ثانیه

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
fa[0]: %1 روز

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
fa[0]: %1 ساعت

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
fa[0]: %1 دقیقه

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
fa[0]: %1 ثانیه

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fa: %1 و %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fa: %1 و %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fa: %1 و %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
fa: پیش از ظهر

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
fa: ض

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
fa: بعد از ظهر

en: Timed out trying to connect to remote host
fa: سعی اتمام وقت برای اتصال به میزبان دور

en: address family for nodename not supported
fa: خانواده نشانی برای نام گره پشتیبانی نمی‌شود

en: invalid value for 'ai_flags'
fa: مقدار نامعتبر برای »ai_flags«

en: 'ai_family' not supported
fa: «ai_family»پشتیبانی نمی‌شود.

en: no address associated with nodename
fa: هیچ نشانی با نام گره مشترک نیست

en: servname not supported for ai_socktype
fa: نام کارساز برای ai_socktype پشتیبانی نمی‌شود

en: 'ai_socktype' not supported
fa: «ai_socktype» پشتیبانی نمی‌شود

en: system error
fa: خطای سیستم

en: KDE Test Program
fa: برنامه تست KDE

en: Africa/Abidjan
fa: آفریقا/آبیجان

en: Africa/Accra
fa: آفریقا/آکرا

en: Africa/Addis_Ababa
fa: آفریقا/آدیس آبابا

en: Africa/Algiers
fa: آفریقا/الجزیره

en: Africa/Asmara
fa: آفریقا/آسمارا

en: Africa/Asmera
fa: آفریقا/آسمرا

en: Africa/Bamako
fa: آفریقا/باماکو

en: Africa/Bangui
fa: آفریقا/بانگوئی

en: Africa/Banjul
fa: آفریقا/بانجول

en: Africa/Bissau
fa: آفریقا/بیسائو

en: Africa/Blantyre
fa: آفریقا/بلنتایر

en: Africa/Brazzaville
fa: آفریقا/برازاویل

en: Africa/Bujumbura
fa: آفریقا/بوجومبورا

en: Africa/Cairo
fa: آفریقا/کایرو

en: Africa/Casablanca
fa: آفریقا/کازابلانکا

en: Africa/Ceuta
fa: آفریقا/سئوتا

en: Africa/Conakry
fa: آفریقا/کوناکری

en: Africa/Dakar
fa: آفریقا/داکار

en: Africa/Dar_es_Salaam
fa: آفریقا/دارالسلام

en: Africa/Djibouti
fa: آفریقا/جیبوتی

en: Africa/Douala
fa: آفریقا/دوآلا

en: Africa/El_Aaiun
fa: آفریقا/العیون

en: Africa/Freetown
fa: آفریقا/فری‌تاون

en: Africa/Gaborone
fa: آفریقا/گابورونی

en: Africa/Harare
fa: آفریقا/هراره

en: Africa/Johannesburg
fa: آفریقا/یوهانسبورگ

en: Africa/Kampala
fa: آفریقا/کامپالا

en: Africa/Khartoum
fa: آفریقا/خارطوم

en: Africa/Kigali
fa: آفریقا/کیگالی

en: Africa/Kinshasa
fa: آفریقا/کین ساشا

en: Africa/Lagos
fa: آفریقا/لاگوس

en: Africa/Libreville
fa: آفریقا/لیبرویل

en: Africa/Lome
fa: آفریقا/لومه

en: Africa/Luanda
fa: آفریقا/لواندا

en: Africa/Lubumbashi
fa: آفریقا/لوبومباشی

en: Africa/Lusaka
fa: آفریقا/لوزاکا

en: Africa/Malabo
fa: آفریقا/مالابو

en: Africa/Maputo
fa: آفریقا/ماپوتو

en: Africa/Maseru
fa: آفریقا/مزرو

en: Africa/Mbabane
fa: آفریقا/مبابان

en: Africa/Mogadishu
fa: آفریقا/موگادیشو

en: Africa/Monrovia
fa: آفریقا/مونروویا

en: Africa/Nairobi
fa: آفریقا/نایروبی

en: Africa/Ndjamena
fa: آفریقا/نجامنا

en: Africa/Niamey
fa: آفریقا/نیامه

en: Africa/Nouakchott
fa: آفریقا/نواکشوت

en: Africa/Ouagadougou
fa: آفریقا/واگادوگو

en: Africa/Porto-Novo
fa: آفریقا/پورتونوو

en: Africa/Sao_Tome
fa: آفریقا/سائو تومه

en: Africa/Timbuktu
fa: آفریقا/تیمبوکتو

en: Africa/Tripoli
fa: آفریقا/طرابلس

en: Africa/Tunis
fa: آفریقا/تونس

en: Africa/Windhoek
fa: آفریقا/ویندهوک

en: America/Adak
fa: آمریکا/ایدک

en: America/Anchorage
fa: آمریکا/آنکریج

en: America/Anguilla
fa: آمریکا/آنگویلا

en: America/Antigua
fa: آمریکا/آنتیگا

en: America/Araguaina
fa: آمریکا/آراگواینا

en: America/Argentina/Buenos_Aires
fa: آمریکا/آرژانتین/بوینس آیرس

en: America/Argentina/Catamarca
fa: آمریکا/آرژانتین/کاتامارکا

en: America/Argentina/ComodRivadavia
fa: آمریکا/آرژانتین/کومودریوادیویا

en: America/Argentina/Cordoba
fa: آمریکا/آرژانتین/کوردابا

en: America/Argentina/Jujuy
fa: آمریکا/آرژانتین/خوخوئی

en: America/Argentina/La_Rioja
fa: آمریکا/آرژانتین/لا‌ریوجا

en: America/Argentina/Mendoza
fa: آمریکا/آرژانتین/مندوزا

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
fa: آمریکا/آرژانتین/ریو‌گالئوس

en: America/Argentina/San_Juan
fa: آمریکا/آرژانتین/سن ژوئن

en: America/Argentina/Tucuman
fa: آمریکا/آرژانتین/توکمن

en: America/Argentina/Ushuaia
fa: آمریکا/آرژانتین/آشوایا

en: America/Aruba
fa: آمریکا/آروبا

en: America/Asuncion
fa: آمریکا/آسونسیون

en: America/Atikokan
fa: آمریکا/آتیکُکان

en: America/Bahia
fa: آمریکا/باهیا

en: America/Barbados
fa: آمریکا/باربادوس

en: America/Belem
fa: آمریکا/بلئین

en: America/Belize
fa: آمریکا/بلیز

en: America/Blanc-Sablon
fa: آمریکا/بلانک-سابلُن

en: America/Boa_Vista
fa: آمریکا/بوئاویشتا

en: America/Bogota
fa: آمریکا/بوگوتا

en: America/Boise
fa: آمریکا/بویسی

en: America/Buenos_Aires
fa: آمریکا/بوینوس آیرس

en: America/Cambridge_Bay
fa: آمریکا/خلیج کمبریج

en: America/Campo_Grande
fa: آمریکا/کامپو‌گراند

en: America/Cancun
fa: آمریکا/کانکون

en: America/Caracas
fa: آمریکا/کاراکاس

en: America/Catamarca
fa: آمریکا/کاتامارکا

en: America/Cayenne
fa: آمریکا/کاین

en: America/Cayman
fa: آمریکا/کیمن

en: America/Chicago
fa: آمریکا/شیکاگو

en: America/Chihuahua
fa: آمریکا/چیئوائوا

en: America/Cordoba
fa: آمریکا/کوردووا

en: America/Costa_Rica
fa: آمریکا/کاستاریکا

en: America/Cuiaba
fa: آمریکا/کویاوا

en: America/Curacao
fa: آمریکا/کوراسائو

en: America/Danmarkshavn
fa: آمریکا/دانمارک‌شاون

en: America/Dawson
fa: آمریکا/داوسن

en: America/Dawson_Creek
fa: آمریکا/داوسن کریک

en: America/Denver
fa: آمریکا/دنور

en: America/Detroit
fa: آمریکا/دترویت

en: America/Dominica
fa: آمریکا/دومینیکا

en: America/Edmonton
fa: آمریکا/ادمونتون

en: America/Eirunepe
fa: آمریکا/یورونیپ

en: America/El_Salvador
fa: آمریکا/السالوادور

en: America/Fortaleza
fa: آمریکا/فورتالزا

en: America/Glace_Bay
fa: آمریکا/گلیس بی

en: America/Godthab
fa: آمریکا/گودآپ

en: America/Goose_Bay
fa: آمریکا/خلیج گوس

en: America/Grand_Turk
fa: آمریکا/گراند تورک

en: America/Grenada
fa: آمریکا/گرنیدا

en: America/Guadeloupe
fa: آمریکا/گوآدلوپ

en: America/Guatemala
fa: آمریکا/گوآتمالا

en: America/Guayaquil
fa: آمریکا/گوایاکیل

en: America/Guyana
fa: آمریکا/گویانا

en: America/Halifax
fa: آمریکا/هلیفکس

en: America/Havana
fa: آمریکا/هاوانا

en: America/Hermosillo
fa: آمریکا/ارموسیلو

en: America/Indiana/Indianapolis
fa: آمریکا/ایندیانا‌/ایندیاناپُلیس

en: America/Indiana/Knox
fa: آمریکا/ایندیانا/ناکس

en: America/Indiana/Marengo
fa: آمریکا/ایندیانا/مارنگو

en: America/Indiana/Petersburg
fa: آمریکا/ایندیانا/پترزبُرگ

en: America/Indiana/Tell_City
fa: آمریکا/ایندیانا/تِل‌سیتی

en: America/Indiana/Vevay
fa: آمریکا/ایندیانا/ویوی

en: America/Indiana/Vincennes
fa: آمریکا/ایندیانا/وینْسنْس

en: America/Indiana/Winamac
fa: آمریکا/ایندیانا/ویناماک

en: America/Indianapolis
fa: آمریکا/ایندیانا‌پولیس

en: America/Inuvik
fa: آمریکا/اینوویک

en: America/Iqaluit
fa: آمریکا/ایکلوئت

en: America/Jamaica
fa: آمریکا/جامائیکا

en: America/Jujuy
fa: آمریکا/خوخوئی

en: America/Juneau
fa: آمریکا/جونو

en: America/Kentucky/Louisville
fa: آمریکا/کنتاکی/لوئیزویل

en: America/Kentucky/Monticello
fa: آمریکا/کنتاکی/مانتیسلو

en: America/La_Paz
fa: آمریکا/لاپاس

en: America/Lima
fa: آمریکا/لیما

en: America/Los_Angeles
fa: آمریکا/لوس‌آنجلس

en: America/Louisville
fa: آمریکا/لوئيزویل

en: America/Maceio
fa: آمریکا/ماسیو

en: America/Managua
fa: آمریکا/ماناگوئا

en: America/Manaus
fa: آمریکا/مانوس

en: America/Martinique
fa: آمریکا/مارتینیک

en: America/Mazatlan
fa: آمریکا/ماساتلان

en: America/Mendoza
fa: آمریکا/مندوسا

en: America/Menominee
fa: آمریکا/منامینی

en: America/Merida
fa: آمریکا/مریدا

en: America/Mexico_City
fa: آمریکا/مکزیکو سیتی

en: America/Miquelon
fa: آمریکا/میکلون

en: America/Moncton
fa: آمریکا/مُنکتُن

en: America/Monterrey
fa: آمریکا/مونترئی

en: America/Montevideo
fa: آمریکا/مونته ویدیو

en: America/Montreal
fa: آمریکا/مانتریال

en: America/Montserrat
fa: آمریکا/مانتسرت

en: America/Nassau
fa: آمریکا/ناسائو

en: America/New_York
fa: آمریکا/نیویورک

en: America/Nipigon
fa: آمریکا/نیپیگان

en: America/Nome
fa: آمریکا/نوم

en: America/Noronha
fa: آمریکا/نورونیا

en: America/North_Dakota/Center
fa: آمریکا/داکوتای شمالی/مرکز

en: America/North_Dakota/New_Salem
fa: آمریکا/داکوتای شمالی/نیوسالم

en: America/Panama
fa: آمریکا/پاناما

en: America/Pangnirtung
fa: آمریکا/پانگنیرتونگ

en: America/Paramaribo
fa: آمریکا/پاراماریبو

en: America/Phoenix
fa: آمریکا/فینیکس

en: America/Port-au-Prince
fa: آمریکا/پورتوپرنس

en: America/Port_of_Spain
fa: آمریکا/پورت آو اسپین

en: America/Porto_Velho
fa: آمریکا/پورترولیو

en: America/Puerto_Rico
fa: آمریکا/پورتو‌ریکو

en: America/Rainy_River
fa: آمریکا/رینی‌ریور

en: America/Rankin_Inlet
fa: آمریکا/خلیجک رنکین

en: America/Recife
fa: آمریکا/رسیفی

en: America/Regina
fa: آمریکا/رجاینا

en: America/Resolute
fa: آمریکا/رزُلوت

en: America/Rio_Branco
fa: آمریکا/ریو‌برانکو

en: America/Rosario
fa: آمریکا/روساریو

en: America/Santiago
fa: آمریکا/سانتیا‌گو

en: America/Santo_Domingo
fa: آمریکا/سانتو دومینگو

en: America/Sao_Paulo
fa: آمریکا/سائو‌پائولو

en: America/Scoresbysund
fa: آمریکا/اسکورسبیسون

en: America/Shiprock
fa: آمریکا/شیپ راک

en: America/St_Johns
fa: آمریکا/سنت‌جانز

en: America/St_Kitts
fa: آمریکا/سنت‌کیتس

en: America/St_Lucia
fa: آمریکا/سنت‌ لوشا

en: America/St_Thomas
fa: آمریکا/سنت‌ توماس

en: America/St_Vincent
fa: آمریکا/سنت‌ وینسنت

en: America/Swift_Current
fa: آمریکا/سویفت کارنت

en: America/Tegucigalpa
fa: آمریکا/تگوسیگالپا

en: America/Thule
fa: آمریکا/توله

en: America/Thunder_Bay
fa: آمریکا/تاندر بی

en: America/Tijuana
fa: آمریکا/تیخوانا

en: America/Toronto
fa: آمریکا/تورنتو

en: America/Tortola
fa: آمریکا/تورتولا

en: America/Vancouver
fa: آمریکا/ونکوور

en: America/Whitehorse
fa: آمریکا/وایت‌هورس

en: America/Winnipeg
fa: آمریکا/وینیپگ

en: America/Yakutat
fa: آمریکا/یاکوتات

en: America/Yellowknife
fa: آمریکا/یلو‌نایف

en: Antarctica/Casey
fa: جنوبگان/کیسی

en: Antarctica/Davis
fa: جنوبگان/دیویس

en: Antarctica/DumontDUrville
fa: جنوبگان/دومون دورویل

en: Antarctica/Mawson
fa: جنوبگان/موسن

en: Antarctica/McMurdo
fa: جنوبگان/مک‌مردو

en: Antarctica/Palmer
fa: جنوبگان/پالمر

en: Antarctica/Rothera
fa: جنوبگان/روترا

en: Antarctica/South_Pole
fa: جنوبگان/قطب جنوب

en: Antarctica/Syowa
fa: جنوبگان/سیووا

en: Antarctica/Vostok
fa: جنوبگان/واستوک

en: Arctic/Longyearbyen
fa: شمالگان/لانگییر‌باین

en: Asia/Aden
fa: آسیا/عدن

en: Asia/Almaty
fa: آسیا/آلماتی

en: Asia/Amman
fa: آسیا/امان

en: Asia/Anadyr
fa: آسیا/آنادیر

en: Asia/Aqtau
fa: آسیا/آق‌تاو

en: Asia/Aqtobe
fa: آسیا/آق‌توبه

en: Asia/Ashgabat
fa: آسیا/عشق‌آباد

en: Asia/Baghdad
fa: آسیا/بغداد

en: Asia/Bahrain
fa: آسیا/بحرین

en: Asia/Baku
fa: آسیا/باکو

en: Asia/Bangkok
fa: آسیا/بانکوک

en: Asia/Beirut
fa: آسیا/بیروت

en: Asia/Bishkek
fa: آسیا/بیشکک

en: Asia/Brunei
fa: آسیا/برونئی

en: Asia/Calcutta
fa: آسیا/کلکته

en: Asia/Choibalsan
fa: آسیا/چویبالسان

en: Asia/Chongqing
fa: آسیا/چونگ‌کینگ

en: Asia/Colombo
fa: آسیا/کلمبو

en: Asia/Damascus
fa: آسیا/دمشق

en: Asia/Dhaka
fa: آسیا/داکا

en: Asia/Dili
fa: آسیا/دیلی

en: Asia/Dubai
fa: آسیا/دوبی

en: Asia/Gaza
fa: آسیا/غزه

en: Asia/Harbin
fa: آسیا/هاربن

en: Asia/Hong_Kong
fa: آسیا/هنگ‌کنگ

en: Asia/Hovd
fa: آسیا/هوود

en: Asia/Irkutsk
fa: آسیا/ایرکوتسک

en: Asia/Jakarta
fa: آسیا/جاکارتا

en: Asia/Jayapura
fa: آسیا/جایاپورا

en: Asia/Jerusalem
fa: آسیا/دارالسلام

en: Asia/Kabul
fa: آسیا/کابل

en: Asia/Kamchatka
fa: آسیا/کامچاتکا

en: Asia/Karachi
fa: آسیا/کراچی

en: Asia/Kashgar
fa: آسیا/کاشغر

en: Asia/Katmandu
fa: آسیا/کاتماندو

en: Asia/Krasnoyarsk
fa: آسیا/کرسنایارسک

en: Asia/Kuala_Lumpur
fa: آسیا/کوآلالامپور

en: Asia/Kuching
fa: آسیا/کوچینگ

en: Asia/Kuwait
fa: آسیا/کویت

en: Asia/Macau
fa: آسیا/ماکائو

en: Asia/Magadan
fa: آسیا/مگادان

en: Asia/Makassar
fa: آسیا/ماکاسار

en: Asia/Manila
fa: آسیا/مانیل

en: Asia/Muscat
fa: آسیا/مسقط

en: Asia/Nicosia
fa: آسیا/نیکوزیا

en: Asia/Novosibirsk
fa: آسیا/نووسیبریسک

en: Asia/Omsk
fa: آسیا/اومسک

en: Asia/Oral
fa: آسیا/اورال

en: Asia/Phnom_Penh
fa: آسیا/پنوم‌پن

en: Asia/Pontianak
fa: آسیا/پونتیاناک

en: Asia/Pyongyang
fa: آسیا/پیونگ‌یانگ

en: Asia/Qatar
fa: آسیا/قطر

en: Asia/Qyzylorda
fa: آسیا/قزل‌اوردا

en: Asia/Rangoon
fa: آسیا/رانگون

en: Asia/Riyadh
fa: آسیا/ریاض

en: Asia/Saigon
fa: آسیا/سایگون

en: Asia/Sakhalin
fa: آسیا/ساخالین

en: Asia/Samarkand
fa: آسیا/سمرقند

en: Asia/Seoul
fa: آسیا/سئول

en: Asia/Shanghai
fa: آسیا/شانگهای

en: Asia/Singapore
fa: آسیا/سنگاپور

en: Asia/Taipei
fa: آسیا/تایپه

en: Asia/Tashkent
fa: آسیا/تاشکند

en: Asia/Tbilisi
fa: آسیا/تفلیس

en: Asia/Tehran
fa: آسیا/تهران

en: Asia/Thimphu
fa: آسیا/تیمپو

en: Asia/Tokyo
fa: آسیا/توکیو

en: Asia/Ujung_Pandang
fa: آسیا/اوجونگ پاندانگ

en: Asia/Ulaanbaatar
fa: آسیا/اولان‌باتور

en: Asia/Urumqi
fa: آسیا/اورومچی

en: Asia/Vientiane
fa: آسیا/وینتیان

en: Asia/Vladivostok
fa: آسیا/ولادیواستوک

en: Asia/Yakutsk
fa: آسیا/باکوتسک

en: Asia/Yekaterinburg
fa: آسیا/یکاترینبورگ

en: Asia/Yerevan
fa: آسیا/ایروان

en: Atlantic/Azores
fa: اقیانوس اطلس/آسور

en: Atlantic/Bermuda
fa: اقیانوس اطلس/برمودا

en: Atlantic/Canary
fa: اقیانوس اطلس/قناری

en: Atlantic/Cape_Verde
fa: اقیانوس اطلس/کیپ ورد

en: Atlantic/Faeroe
fa: اقیانوس اطلس/فارو

en: Atlantic/Faroe
fa: اقیانوس اطلس/فارو

en: Atlantic/Jan_Mayen
fa: اقیانوس اطلس/یان ماین

en: Atlantic/Madeira
fa: اقیانوس اطلس/مادئیرا

en: Atlantic/Reykjavik
fa: اقیانوس اطلس/ریکیاویک

en: Atlantic/South_Georgia
fa: اقیانوس اطلس/جورجیای جنوبی

en: Atlantic/St_Helena
fa: اقیانوس اطلس/سنت‌هلنا

en: Atlantic/Stanley
fa: اقیانوس اطلس/استنلی

en: Australia/Adelaide
fa: استرالیا/آدلاید

en: Australia/Brisbane
fa: استرالیا/بریزین

en: Australia/Broken_Hill
fa: استرالیا/بروکن هیل

en: Australia/Currie
fa: استرالیا/کِری

en: Australia/Darwin
fa: استرالیا/داروین

en: Australia/Eucla
fa: استرالیا/اوکلا

en: Australia/Hobart
fa: استرالیا/هوبارت

en: Australia/Lindeman
fa: استرالیا/لیندمن

en: Australia/Lord_Howe
fa: استرالیا/لرد هاو

en: Australia/Melbourne
fa: استرالیا/ملبورن

en: Australia/Perth
fa: استرالیا/پرت

en: Australia/Sydney
fa: استرالیا/سیدنی

en: Europe/Amsterdam
fa: اروپا/آمستردام

en: Europe/Andorra
fa: اروپا/آندورا

en: Europe/Athens
fa: اروپا/آتن

en: Europe/Belfast
fa: اروپا/بلفاست

en: Europe/Belgrade
fa: اروپا/بلگراد

en: Europe/Berlin
fa: اروپا/برلین

en: Europe/Bratislava
fa: اروپا/براتیسلاوا

en: Europe/Brussels
fa: اروپا/بروکسل

en: Europe/Bucharest
fa: اروپا/بخارست

en: Europe/Budapest
fa: اروپا/بوداپست

en: Europe/Chisinau
fa: اروپا/کیشینئو

en: Europe/Copenhagen
fa: اروپا/کپنهاگ

en: Europe/Dublin
fa: اروپا/دوبلین

en: Europe/Gibraltar
fa: اروپا/خیورالتار

en: Europe/Helsinki
fa: اروپا/هلسینکی

en: Europe/Isle_of_Man
fa: اروپا/ایزل-آو-من

en: Europe/Istanbul
fa: اروپا/استانبول

en: Europe/Jersey
fa: اروپا/جرسی

en: Europe/Kaliningrad
fa: اروپا/کالینینگراد

en: Europe/Kiev
fa: اروپا/کیف

en: Europe/Lisbon
fa: اروپا/لیسبون

en: Europe/Ljubljana
fa: اروپا/لیوبلیانا

en: Europe/London
fa: اروپا/لندن

en: Europe/Luxembourg
fa: اروپا/لوکزامبورگ

en: Europe/Madrid
fa: اروپا/مادرید

en: Europe/Malta
fa: اروپا/مالت

en: Europe/Mariehamn
fa: اروپا/ماریام

en: Europe/Minsk
fa: اروپا/مینسک

en: Europe/Monaco
fa: اروپا/موناکو

en: Europe/Moscow
fa: اروپا/موسکو

en: Europe/Oslo
fa: اروپا/اوسلو

en: Europe/Paris
fa: اروپا/پاریس

en: Europe/Podgorica
fa: اروپا/پُدگُریکا

en: Europe/Prague
fa: اروپا/پراگ

en: Europe/Riga
fa: اروپا/ریگا

en: Europe/Rome
fa: اروپا/رم

en: Europe/Samara
fa: اروپا/سامارا

en: Europe/San_Marino
fa: اروپا/سان‌مارینو

en: Europe/Sarajevo
fa: اروپا/سارایوو

en: Europe/Simferopol
fa: اروپا/سیمفروپل

en: Europe/Skopje
fa: اروپا/اسکوپیه

en: Europe/Sofia
fa: اروپا/صوفیه

en: Europe/Stockholm
fa: اروپا/استوکهلم

en: Europe/Tallinn
fa: اروپا/تالین

en: Europe/Tirane
fa: اروپا/تیرانا

en: Europe/Uzhgorod
fa: اروپا/اوژگرت

en: Europe/Vaduz
fa: اروپا/فادوتس

en: Europe/Vatican
fa: اروپا/واتیکان

en: Europe/Vienna
fa: اروپا/وین

en: Europe/Vilnius
fa: اروپا/ویلنیوس

en: Europe/Volgograd
fa: اروپا/وُلگُگراد

en: Europe/Warsaw
fa: اروپا/ورشو

en: Europe/Zagreb
fa: اروپا/زاگرب

en: Europe/Zaporozhye
fa: اروپا/زاپاروژیه

en: Europe/Zurich
fa: اروپا/زوریخ

en: Indian/Antananarivo
fa: اقیانوس هند/آنتاناناریوو

en: Indian/Chagos
fa: اقیانوس هند/چاگوس

en: Indian/Christmas
fa: اقیانوس هند/کریسمس

en: Indian/Cocos
fa: اقیانوس هند/کوکوس

en: Indian/Comoro
fa: اقیانوس هند/کومور

en: Indian/Kerguelen
fa: اقیانوس هند/کرگلن

en: Indian/Mahe
fa: اقیانوس هند/مائه

en: Indian/Maldives
fa: اقیانوس هند/مالدیو

en: Indian/Mauritius
fa: اقیانوس هند/موریس

en: Indian/Mayotte
fa: اقیانوس هند/مایوت

en: Indian/Reunion
fa: اقیانوس هند/رئونیون

en: Pacific/Apia
fa: اقیانوس آرام/آپیا

en: Pacific/Auckland
fa: اقیانوس آرام/اوکلند

en: Pacific/Chatham
fa: اقیانوس آرام/چتم

en: Pacific/Easter
fa: اقیانوس آرام/ایستر

en: Pacific/Efate
fa: اقیانوس آرام/افاته

en: Pacific/Enderbury
fa: اقیانوس آرام/اندربری

en: Pacific/Fakaofo
fa: اقیانوس آرام/فاکائوفو

en: Pacific/Fiji
fa: اقیانوس آرام/فیجی

en: Pacific/Funafuti
fa: اقیانوس آرام/فونافوتی

en: Pacific/Galapagos
fa: اقیانوس آرام/گالاپاگوس

en: Pacific/Gambier
fa: اقیانوس آرام/گامبیه

en: Pacific/Guadalcanal
fa: اقیانوس آرام/گوادالکانال

en: Pacific/Guam
fa: اقیانوس آرام/گوام

en: Pacific/Honolulu
fa: اقیانوس آرام/هونولولو

en: Pacific/Johnston
fa: اقیانوس آرام/جانستون

en: Pacific/Kiritimati
fa: اقیانوس آرام/کریسمس

en: Pacific/Kosrae
fa: اقیانوس آرام/کوسرای

en: Pacific/Kwajalein
fa: اقیانوس آرام/کواجالین

en: Pacific/Majuro
fa: اقیانوس آرام/مجورو

en: Pacific/Marquesas
fa: اقیانوس آرام/مارکیزاس

en: Pacific/Midway
fa: اقیانوس آرام/میدوی

en: Pacific/Nauru
fa: اقیانوس آرام/نائور

en: Pacific/Niue
fa: اقیانوس آرام/نیوئه

en: Pacific/Norfolk
fa: اقیانوس آرام/نورفولک

en: Pacific/Noumea
fa: اقیانوس آرام/نومئا

en: Pacific/Pago_Pago
fa: اقیانوس آرام/پاگو پاگو

en: Pacific/Palau
fa: اقیانوس آرام/پالاو

en: Pacific/Pitcairn
fa: اقیانوس آرام/پیتکرن

en: Pacific/Ponape
fa: اقیانوس آرام/پوناپی

en: Pacific/Port_Moresby
fa: اقیانوس آرام/پورت مورزبی

en: Pacific/Rarotonga
fa: اقیانوس آرام/راروتونگا

en: Pacific/Saipan
fa: اقیانوس آرام/سایپان

en: Pacific/Tahiti
fa: اقیانوس آرام/تاهیتی

en: Pacific/Tarawa
fa: اقیانوس آرام/تاراوا

en: Pacific/Tongatapu
fa: اقیانوس آرام/تونگاتاپو

en: Pacific/Truk
fa: اقیانوس آرام/تروک

en: Pacific/Wake
fa: اقیانوس آرام/ویک

en: Pacific/Wallis
fa: اقیانوس آرام/والیس

en: Pacific/Yap
fa: اقیانوس آرام/یپ

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
fa: ناحیه

[ctx: Time zone]
en: Region
fa: منطقه

en: The style '%1' was not found
fa: سبک »%1« یافت نشد

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
fa: * رنگهای اخیر *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
fa: * رنگهای سفارشی *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
fa: رنگ‌های چهلی

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
fa: رنگ‌های اکسیژن

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
fa: دنگهای رنگین کمان

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
fa: رنگ‌های سلطنتی

[ctx: palette name]
en: Web Colors
fa: رنگهای وب

en: Named Colors
fa: رنگهای نام‌دار

en: Select Color
fa: برگزیدن رنگ

en: Hue:
fa: رنگ:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
fa: مقدار:

en: Red:
fa: قرمز:

en: Green:
fa: سبز:

en: Blue:
fa: آبی:

en: Alpha:
fa: آلفا:

en: &Add to Custom Colors
fa: &افزودن به رنگهای سفارشی‌

en: Name:
fa: نام:

en: Default color
fa: رنگ پیش‌فرض

en: -default-
fa: -پیش‌فرض-

en: -unnamed-
fa: -بی‌نام-

[ctx: @title:window]
en: Print
fa: چاپ

en: &Try
fa: &سعی شود‌

en: modified
fa: تغییریافته

en: &Details
fa: &جزئیات‌

en: Get help...
fa: کمک گرفتن...

en: &Add
fa: &افزودن‌

en: &Remove
fa: &حذف‌

en: Move &Up
fa: حرکت &به بالا‌

en: Move &Down
fa: حرکت &به پایین‌

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
fa: جذبه آسمان ابری ظلمانی را که با غرش و فریادش پرده حریر قلبم را، و با طنازی ژاله‌هایش خرمن گلهای صنوبر و ثعلب را می‌لرزاند، و چشمم را ضیایی، دوست دارم.

en: Select Font
fa: برگزیدن قلم

en: Could not load print preview part
fa: ناتوان از بارگذاری جزء پیش‌نمایش چاپ

en: Print Preview
fa: پیش‌نمایش چاپ

en: Minimize
fa: کمینه‌سازی

en: &Minimize
fa: &کمینه‌سازی‌

en: &Restore
fa: &بازگرداندن‌

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
fa: <qt> مطمئن هستید که می‌خواهید از <b>%1</b> خارج شوید؟ </qt>

en: Confirm Quit From System Tray
fa: تأیید خروج از سینی سیستم

en: Redo
fa: از نو

en: Undo
fa: واگرد

en: Do not run in the background.
fa: در زمینه اجرا نشود.

en: Internally added if launched from Finder
fa: اگر از یابنده راه‌اندازی شود، به طور داخلی اضافه می‌شود

[ctx: @label]
en: Change...
fa: تغییر...

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
fa: افزودن توضیح

en: Device name
fa: نام دستگاه

[ctx: folder name]
en: New Folder
fa: پوشه جدید

en: A file or folder named %1 already exists.
fa: پرونده یا پوشه %1 از قبل وجود دارد.

en: You do not have permission to create that folder.
fa: مجوز ایجاد آن پوشه را ندارید.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fa: حذف

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
fa: ویژگیها

en: All Supported Files
fa: همه پرونده‌های پشتیبانی‌شده

en: Open
fa: باز

en: Save As
fa: ذخیره به عنوان

[ctx: @label]
en: Owner
fa: مالک

[ctx: @label]
en: Permissions
fa: مجوزها

[ctx: @label]
en: Rating
fa: درجه‌بندی

[ctx: @label]
en: Size
fa: اندازه

[ctx: @label]
en: Tags
fa: برچسبها

[ctx: @label]
en: Type
fa: نوع

en: Current maintainer
fa: نگه‌دارنده جاری

en: <Error>
fa: <خطا>

en: Show Hidden Folders
fa: نمایش پوشه‌های مخفی

en: All Pictures
fa: تمام عکسها

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
fa: پیکربندی اطلاعات نمایش داده شده

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
fa: انتخاب کنید که چه اطلاعاتی باید نمایش داده شود:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
fa: پیکربندی...

[ctx: @title:tab]
en: Information
fa: اطلاعات

[ctx: @label file content size]
en: Size
fa: اندازه

[ctx: @label]
en: Description
fa: توصیف

[ctx: @label]
en: Keyword
fa: کلیدواژه

[ctx: @label]
en: MIME Type
fa: نوع مایم

[ctx: @label]
en: Content
fa: محتوا

[ctx: @label]
en: Subject
fa: موضوع

[ctx: @label music title]
en: Title
fa: عنوان

[ctx: @label]
en: Channels
fa: مجراها

[ctx: @label]
en: Codec
fa: کُدک

[ctx: @label]
en: Color Depth
fa: عمق رنگ

[ctx: @label]
en: Filename
fa: نام پرونده

[ctx: @label]
en: Height
fa: ارتفاع

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
fa: خطوط

[ctx: @label]
en: Width
fa: عرض

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
fa: روزنه

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
fa: درخش

[ctx: @label EXIF]
en: Model
fa: مدل

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
fa: جهت

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
fa: توازن سفید

[ctx: @label music album]
en: Album
fa: آلبوم

[ctx: @label music track number]
en: Track
fa: شیار

[ctx: @label file type]
en: Type
fa: نوع

en: P&review
fa: &پیش‌نمایش‌

en: Acquire Image
fa: به‌ دست آوردن تصویر

en: OCR Image
fa: تصویر OCR

en: File '%1' is not readable
fa: پرونده »%1« خوانا نیست

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
fa: خطا: قرارداد ناشناخته »%1«

en: Authorization Dialog
fa: محاوره اجازه

en: No metainfo for %1
fa: جای‌نوشتررررررررااطلاعاتی برای %1 وجود ندارد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
fa: واحد سازمانی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
fa: غیرفعال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
fa: حذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
fa: افزودن...

en: SSL Signers
fa: امضاکنندگان SSL

en: Signature Algorithm:
fa: الگوریتم امضا:

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Signature Contents:
fa: محتویات امضا:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
fa: الگوریتم کلید ناشناخته

en: Key type: RSA (%1 bit)
fa: نوع کلید: RSA (%1 بیت)

en: Modulus:
fa: پیمانه‌ها:

en: Exponent: 0x
fa: نما: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
fa: نوع کلید: )%1 بیت(

en: Prime:
fa: اولیه:

en: 160 bit prime factor:
fa: عامل اولیه ۱۶۰ بیت:

en: Public key:
fa: کلید عمومی:

en: The certificate is valid.
fa: گواهی‌نامه معتبر است.

en: The certificate has been revoked.
fa: گواهی‌نامه لغو شده است.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
fa: پرونده‌های ریشه اعتبار امضای گواهی‌نامه را نمی‌توان یافت؛ بنابراین، گواهی‌نامه وارسی نمی‌شود.

en: SSL support was not found.
fa: پشتیبانی SSL یافت نشد.

en: Private key test failed.
fa: خرابی در آزمون کلید خصوصی.

en: The certificate has not been issued for this host.
fa: برای این میزبان، گواهی‌نامه صادر نشده است.

en: This certificate is not relevant.
fa: این گواهی‌نامه مناسب نیست.

en: The certificate is invalid.
fa: گواهی‌نامه نامعتبر است.
