kdelibs4 - en to fr translation catalogue (2083 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
fr: bleu Alice

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
fr: blanc antique

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
fr: blanc antique 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
fr: blanc antique 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
fr: blanc antique 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
fr: blanc antique 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
fr: amande blanchi

[ctx: color]
en: BlueViolet
fr: parme bleuté

[ctx: color]
en: CadetBlue
fr: pétrole clair

[ctx: color]
en: CadetBlue1
fr: pétrole clair 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
fr: pétrole clair 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
fr: pétrole clair 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
fr: pétrole clair 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
fr: bleuet

[ctx: color]
en: DarkBlue
fr: bleu sombre

[ctx: color]
en: DarkCyan
fr: cyan sombre

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
fr: jaune paille sombre

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
fr: jaune paille sombre 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
fr: jaune paille sombre 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
fr: jaune paille sombre 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
fr: jaune paille sombre 4

[ctx: color]
en: DarkGray
fr: gris sombre

[ctx: color]
en: DarkGreen
fr: vert sombre

[ctx: color]
en: DarkGrey
fr: gris sombre

[ctx: color]
en: DarkKhaki
fr: kaki sombre

[ctx: color]
en: DarkMagenta
fr: magenta sombre

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
fr: vert olive sombre

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
fr: vert olive sombre 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
fr: vert olive sombre 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
fr: vert olive sombre 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
fr: vert olive sombre 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
fr: orange sombre

[ctx: color]
en: DarkOrange1
fr: orange sombre 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
fr: orange sombre 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
fr: orange sombre 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
fr: orange sombre 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
fr: orchidée sombre

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
fr: orchidée sombre 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
fr: orchidée sombre 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
fr: orchidée sombre 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
fr: orchidée sombre 4

[ctx: color]
en: DarkRed
fr: rouge sombre

[ctx: color]
en: DarkSalmon
fr: saumon sombre

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
fr: vert océan sombre

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
fr: vert océan sombre 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
fr: vert océan sombre 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
fr: vert océan sombre 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
fr: vert océan sombre 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
fr: bleu ardoise sombre

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
fr: gris ardoise sombre

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
fr: gris ardoise sombre 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
fr: gris ardoise sombre 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
fr: gris ardoise sombre 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
fr: gris ardoise sombre 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
fr: gris ardoise sombre

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
fr: turquoise sombre

[ctx: color]
en: DarkViolet
fr: violet sombre

[ctx: color]
en: DeepPink
fr: rose profond

[ctx: color]
en: DeepPink1
fr: rose profond 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
fr: rose profond 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
fr: rose profond 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
fr: rose profond 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
fr: bleu ciel profond

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
fr: bleu ciel profond 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
fr: bleu ciel profond 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
fr: bleu ciel profond 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
fr: bleu ciel profond 4

[ctx: color]
en: DimGray
fr: gris rabattu

[ctx: color]
en: DimGrey
fr: gris rabattu

[ctx: color]
en: DodgerBlue
fr: bleu artificiel

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
fr: bleu artificiel 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
fr: bleu artificiel 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
fr: bleu artificiel 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
fr: bleu artificiel 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
fr: blanc floral

[ctx: color]
en: ForestGreen
fr: vert forêt

[ctx: color]
en: GhostWhite
fr: blanc spectral

[ctx: color]
en: GreenYellow
fr: jaune-vert

[ctx: color]
en: HotPink
fr: rose chaud

[ctx: color]
en: HotPink1
fr: rose chaud 1

[ctx: color]
en: HotPink2
fr: rose chaud 2

[ctx: color]
en: HotPink3
fr: rose chaud 3

[ctx: color]
en: HotPink4
fr: rose chaud 4

[ctx: color]
en: IndianRed
fr: rouge indien

[ctx: color]
en: IndianRed1
fr: rouge indien 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
fr: rouge indien 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
fr: rouge indien 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
fr: rouge indien 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
fr: lavande rougeâtre

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
fr: lavande rougeâtre 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
fr: lavande rougeâtre 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
fr: lavande rougeâtre 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
fr: lavande rougeâtre 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
fr: vert prairie

[ctx: color]
en: LemonChiffon
fr: jaune chiffonné

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
fr: jaune chiffonné 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
fr: jaune chiffonné 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
fr: jaune chiffonné 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
fr: jaune chiffonné 4

[ctx: color]
en: LightBlue
fr: bleu clair

[ctx: color]
en: LightBlue1
fr: bleu clair 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
fr: bleu clair 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
fr: bleu clair 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
fr: bleu clair 4

[ctx: color]
en: LightCoral
fr: corail clair

[ctx: color]
en: LightCyan
fr: cyan clair

[ctx: color]
en: LightCyan1
fr: cyan clair 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
fr: cyan clair 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
fr: cyan clair 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
fr: cyan clair 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
fr: jaune paille clair

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
fr: jaune paille clair 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
fr: jaune paille clair 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
fr: jaune paille clair 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
fr: jaune paille clair 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
fr: jaune paille clair

[ctx: color]
en: LightGray
fr: gris clair

[ctx: color]
en: LightGreen
fr: vert clair

[ctx: color]
en: LightGrey
fr: gris clair

[ctx: color]
en: LightPink
fr: rose clair

[ctx: color]
en: LightPink1
fr: rose clair 1

[ctx: color]
en: LightPink2
fr: rose clair 2

[ctx: color]
en: LightPink3
fr: rose clair 3

[ctx: color]
en: LightPink4
fr: rose clair 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
fr: saumon clair

[ctx: color]
en: LightSalmon1
fr: saumon clair 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
fr: saumon clair 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
fr: saumon clair 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
fr: saumon clair 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
fr: vert océan clair

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
fr: bleu ciel clair

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
fr: bleu ciel clair 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
fr: bleu ciel clair 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
fr: bleu ciel clair 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
fr: bleu ciel clair 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
fr: bleu ardoise clair

[ctx: color]
en: LightSlateGray
fr: gris ardoise clair

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
fr: gris ardoise clair

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
fr: bleu acier clair

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
fr: bleu acier clair 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
fr: bleu acier clair 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
fr: bleu acier clair 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
fr: bleu acier clair 4

[ctx: color]
en: LightYellow
fr: jaune clair

[ctx: color]
en: LightYellow1
fr: jaune clair 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
fr: jaune clair 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
fr: jaune clair 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
fr: jaune clair 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
fr: citron vert

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
fr: aigue-marine moyen

[ctx: color]
en: MediumBlue
fr: bleu moyen

[ctx: color]
en: MediumOrchid
fr: orchidée moyen

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
fr: orchidée moyen 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
fr: orchidée moyen 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
fr: orchidée moyen 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
fr: orchidée moyen 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
fr: pourpre moyen

[ctx: color]
en: MediumPurple1
fr: pourpre moyen 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
fr: pourpre moyen 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
fr: pourpre moyen 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
fr: pourpre moyen 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
fr: vert océan moyen

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
fr: bleu ardoise moyen

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
fr: vert printemps moyen

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
fr: turquoise moyen

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
fr: rouge violacé moyen

[ctx: color]
en: MidnightBlue
fr: bleu nuit

[ctx: color]
en: MintCream
fr: blanc mentholé

[ctx: color]
en: MistyRose
fr: rose voilé

[ctx: color]
en: MistyRose1
fr: rose voilé 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
fr: rose voilé 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
fr: rose voilé 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
fr: rose voilé 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
fr: blanc Navajo

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
fr: blanc Navajo 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
fr: blanc Navajo 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
fr: blanc Navajo 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
fr: blanc Navajo 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
fr: bleu marine

[ctx: color]
en: OldLace
fr: vieux blanc

[ctx: color]
en: OliveDrab
fr: vert olive terne

[ctx: color]
en: OliveDrab1
fr: vert olive terne 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
fr: vert olive terne 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
fr: vert olive terne 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
fr: vert olive terne 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
fr: rouge orangé

[ctx: color]
en: OrangeRed1
fr: rouge orangé 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
fr: rouge orangé 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
fr: rouge orangé 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
fr: rouge orangé 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
fr: jaune paille pâle

[ctx: color]
en: PaleGreen
fr: vert pâle

[ctx: color]
en: PaleGreen1
fr: vert pâle 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
fr: vert pâle 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
fr: vert pâle 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
fr: vert pâle 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
fr: turquoise pâle

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
fr: turquoise pâle 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
fr: turquoise pâle 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
fr: turquoise pâle 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
fr: turquoise pâle 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
fr: rouge violacé pâle

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
fr: rouge violacé pâle 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
fr: rouge violacé pâle 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
fr: rouge violacé pâle 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
fr: rouge violacé pâle 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
fr: papaye délavé

[ctx: color]
en: PeachPuff
fr: pêche passé

[ctx: color]
en: PeachPuff1
fr: pêche passé 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
fr: pêche passé 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
fr: pêche passé 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
fr: pêche passé 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
fr: bleu poudré

[ctx: color]
en: RosyBrown
fr: bois de rose

[ctx: color]
en: RosyBrown1
fr: bois de rose 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
fr: bois de rose 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
fr: bois de rose 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
fr: bois de rose 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
fr: bleu roi

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
fr: bleu roi 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
fr: bleu roi 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
fr: bleu roi 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
fr: bleu roi 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
fr: cuir

[ctx: color]
en: SandyBrown
fr: brun sable

[ctx: color]
en: SeaGreen
fr: vert océan

[ctx: color]
en: SeaGreen1
fr: vert océan 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
fr: vert océan 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
fr: vert océan 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
fr: vert océan 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
fr: bleu ciel

[ctx: color]
en: SkyBlue1
fr: bleu ciel 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
fr: bleu ciel 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
fr: bleu ciel 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
fr: bleu ciel 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
fr: bleu ardoise

[ctx: color]
en: SlateBlue1
fr: bleu ardoise 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
fr: bleu ardoise 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
fr: bleu ardoise 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
fr: bleu ardoise 4

[ctx: color]
en: SlateGray
fr: gris ardoise

[ctx: color]
en: SlateGray1
fr: gris ardoise 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
fr: gris ardoise 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
fr: gris ardoise 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
fr: gris ardoise 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
fr: gris ardoise

[ctx: color]
en: SpringGreen
fr: vert printemps

[ctx: color]
en: SpringGreen1
fr: vert printemps 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
fr: vert printemps 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
fr: vert printemps 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
fr: vert printemps 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
fr: bleu acier

[ctx: color]
en: SteelBlue1
fr: bleu acier 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
fr: bleu acier 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
fr: bleu acier 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
fr: bleu acier 4

[ctx: color]
en: VioletRed
fr: rouge violacé

[ctx: color]
en: VioletRed1
fr: rouge violacé 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
fr: rouge violacé 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
fr: rouge violacé 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
fr: rouge violacé 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
fr: fumée blanche

[ctx: color]
en: YellowGreen
fr: vert jaunâtre

[ctx: color]
en: aquamarine
fr: aigue-marine

[ctx: color]
en: aquamarine1
fr: aigue-marine 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
fr: aigue-marine 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
fr: aigue-marine 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
fr: aigue-marine 4

[ctx: color]
en: azure
fr: azur

[ctx: color]
en: azure1
fr: azur 1

[ctx: color]
en: azure2
fr: azur 2

[ctx: color]
en: azure3
fr: azur 3

[ctx: color]
en: azure4
fr: azur 4

[ctx: color]
en: bisque1
fr: bisque 1

[ctx: color]
en: bisque2
fr: bisque 2

[ctx: color]
en: bisque3
fr: bisque 3

[ctx: color]
en: bisque4
fr: bisque 4

[ctx: color]
en: black
fr: noir

[ctx: color]
en: blue
fr: bleu

[ctx: color]
en: blue1
fr: bleu 1

[ctx: color]
en: blue2
fr: bleu 2

[ctx: color]
en: blue3
fr: bleu 3

[ctx: color]
en: blue4
fr: bleu 4

[ctx: color]
en: brown
fr: brun

[ctx: color]
en: brown1
fr: brun 1

[ctx: color]
en: brown2
fr: brun 2

[ctx: color]
en: brown3
fr: brun 3

[ctx: color]
en: brown4
fr: brun 4

[ctx: color]
en: burlywood
fr: bois brut

[ctx: color]
en: burlywood1
fr: bois brut 1

[ctx: color]
en: burlywood2
fr: bois brut 2

[ctx: color]
en: burlywood3
fr: bois brut 3

[ctx: color]
en: burlywood4
fr: bois brut 4

[ctx: color]
en: chartreuse
fr: vert chartreuse

[ctx: color]
en: chartreuse1
fr: vert chartreuse 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
fr: vert chartreuse 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
fr: vert chartreuse 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
fr: vert chartreuse 4

[ctx: color]
en: chocolate
fr: chocolat

[ctx: color]
en: chocolate1
fr: chocolat 1

[ctx: color]
en: chocolate2
fr: chocolat 2

[ctx: color]
en: chocolate3
fr: chocolat 3

[ctx: color]
en: chocolate4
fr: chocolat 4

[ctx: color]
en: coral
fr: corail

[ctx: color]
en: coral1
fr: corail 1

[ctx: color]
en: coral2
fr: corail 2

[ctx: color]
en: coral3
fr: corail 3

[ctx: color]
en: coral4
fr: corail 4

[ctx: color]
en: cornsilk
fr: soie de maïs

[ctx: color]
en: cornsilk1
fr: soie de maïs 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
fr: soie de maïs 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
fr: soie de maïs 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
fr: soie de maïs 4

[ctx: color]
en: cyan1
fr: cyan 1

[ctx: color]
en: cyan2
fr: cyan 2

[ctx: color]
en: cyan3
fr: cyan 3

[ctx: color]
en: cyan4
fr: cyan 4

[ctx: color]
en: firebrick
fr: rouge brique

[ctx: color]
en: firebrick1
fr: rouge brique 1

[ctx: color]
en: firebrick2
fr: rouge brique 2

[ctx: color]
en: firebrick3
fr: rouge brique 3

[ctx: color]
en: firebrick4
fr: rouge brique 4

[ctx: color]
en: gold
fr: or

[ctx: color]
en: gold1
fr: or 1

[ctx: color]
en: gold2
fr: or 2

[ctx: color]
en: gold3
fr: or 3

[ctx: color]
en: gold4
fr: or 4

[ctx: color]
en: goldenrod
fr: jaune paille

[ctx: color]
en: goldenrod1
fr: jaune paille 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
fr: jaune paille 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
fr: jaune paille 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
fr: jaune paille 4

[ctx: color]
en: green
fr: vert

[ctx: color]
en: green1
fr: vert 1

[ctx: color]
en: green2
fr: vert 2

[ctx: color]
en: green3
fr: vert 3

[ctx: color]
en: green4
fr: vert 4

[ctx: color]
en: honeydew
fr: miellé

[ctx: color]
en: honeydew1
fr: miellé 1

[ctx: color]
en: honeydew2
fr: miellé 2

[ctx: color]
en: honeydew3
fr: miellé 3

[ctx: color]
en: honeydew4
fr: miellé 4

[ctx: color]
en: ivory
fr: ivoire

[ctx: color]
en: ivory1
fr: ivoire 1

[ctx: color]
en: ivory2
fr: ivoire 2

[ctx: color]
en: ivory3
fr: ivoire 3

[ctx: color]
en: ivory4
fr: ivoire 4

[ctx: color]
en: khaki
fr: kaki

[ctx: color]
en: khaki1
fr: kaki 1

[ctx: color]
en: khaki2
fr: kaki 2

[ctx: color]
en: khaki3
fr: kaki 3

[ctx: color]
en: khaki4
fr: kaki 4

[ctx: color]
en: lavender
fr: lavande

[ctx: color]
en: linen
fr: lin

[ctx: color]
en: magenta1
fr: magenta 1

[ctx: color]
en: magenta2
fr: magenta 2

[ctx: color]
en: magenta3
fr: magenta 3

[ctx: color]
en: magenta4
fr: magenta 4

[ctx: color]
en: maroon
fr: marron

[ctx: color]
en: maroon1
fr: marron 1

[ctx: color]
en: maroon2
fr: marron 2

[ctx: color]
en: maroon3
fr: marron 3

[ctx: color]
en: maroon4
fr: marron 4

[ctx: color]
en: moccasin
fr: beige mocassin

[ctx: color]
en: navy
fr: bleu marine

[ctx: color]
en: orange1
fr: orange 1

[ctx: color]
en: orange2
fr: orange 2

[ctx: color]
en: orange3
fr: orange 3

[ctx: color]
en: orange4
fr: orange 4

[ctx: color]
en: orchid
fr: orchidée

[ctx: color]
en: orchid1
fr: orchidée 1

[ctx: color]
en: orchid2
fr: orchidée 2

[ctx: color]
en: orchid3
fr: orchidée 3

[ctx: color]
en: orchid4
fr: orchidée 4

[ctx: color]
en: peru
fr: Pérou

[ctx: color]
en: pink
fr: rose

[ctx: color]
en: pink1
fr: rose 1

[ctx: color]
en: pink2
fr: rose 2

[ctx: color]
en: pink3
fr: rose 3

[ctx: color]
en: pink4
fr: rose 4

[ctx: color]
en: plum
fr: prune

[ctx: color]
en: plum1
fr: prune 1

[ctx: color]
en: plum2
fr: prune 2

[ctx: color]
en: plum3
fr: prune 3

[ctx: color]
en: plum4
fr: prune 4

[ctx: color]
en: purple
fr: violet

[ctx: color]
en: purple1
fr: violet 1

[ctx: color]
en: purple2
fr: violet 2

[ctx: color]
en: purple3
fr: violet 3

[ctx: color]
en: purple4
fr: violet 4

[ctx: color]
en: red
fr: rouge

[ctx: color]
en: red1
fr: rouge 1

[ctx: color]
en: red2
fr: rouge 2

[ctx: color]
en: red3
fr: rouge 3

[ctx: color]
en: red4
fr: rouge 4

[ctx: color]
en: salmon
fr: saumon

[ctx: color]
en: salmon1
fr: saumon 1

[ctx: color]
en: salmon2
fr: saumon 2

[ctx: color]
en: salmon3
fr: saumon 3

[ctx: color]
en: salmon4
fr: saumon 4

[ctx: color]
en: seashell
fr: coquillage

[ctx: color]
en: seashell1
fr: coquillage 1

[ctx: color]
en: seashell2
fr: coquillage 2

[ctx: color]
en: seashell3
fr: coquillage 3

[ctx: color]
en: seashell4
fr: coquillage 4

[ctx: color]
en: sienna
fr: terre de Sienne

[ctx: color]
en: sienna1
fr: terre de Sienne 1

[ctx: color]
en: sienna2
fr: terre de Sienne 2

[ctx: color]
en: sienna3
fr: terre de Sienne 3

[ctx: color]
en: sienna4
fr: terre de Sienne 4

[ctx: color]
en: snow
fr: neige

[ctx: color]
en: snow1
fr: neige 1

[ctx: color]
en: snow2
fr: neige 2

[ctx: color]
en: snow3
fr: neige 3

[ctx: color]
en: snow4
fr: neige 4

[ctx: color]
en: tan
fr: brun tanné

[ctx: color]
en: tan1
fr: brun tanné 1

[ctx: color]
en: tan2
fr: brun tanné 2

[ctx: color]
en: tan3
fr: brun tanné 3

[ctx: color]
en: tan4
fr: brun tanné 4

[ctx: color]
en: thistle
fr: chardon

[ctx: color]
en: thistle1
fr: chardon 1

[ctx: color]
en: thistle2
fr: chardon 2

[ctx: color]
en: thistle3
fr: chardon 3

[ctx: color]
en: thistle4
fr: chardon 4

[ctx: color]
en: tomato
fr: rouge tomate

[ctx: color]
en: tomato1
fr: rouge tomate 1

[ctx: color]
en: tomato2
fr: rouge tomate 2

[ctx: color]
en: tomato3
fr: rouge tomate 3

[ctx: color]
en: tomato4
fr: rouge tomate 4

[ctx: color]
en: turquoise1
fr: turquoise 1

[ctx: color]
en: turquoise2
fr: turquoise 2

[ctx: color]
en: turquoise3
fr: turquoise 3

[ctx: color]
en: turquoise4
fr: turquoise 4

[ctx: color]
en: wheat
fr: blé

[ctx: color]
en: wheat1
fr: blé 1

[ctx: color]
en: wheat2
fr: blé 2

[ctx: color]
en: wheat3
fr: blé 3

[ctx: color]
en: wheat4
fr: blé 4

[ctx: color]
en: white
fr: blanc

[ctx: color]
en: yellow
fr: jaune

[ctx: color]
en: yellow1
fr: jaune 1

[ctx: color]
en: yellow2
fr: jaune 2

[ctx: color]
en: yellow3
fr: jaune 3

[ctx: color]
en: yellow4
fr: jaune 4

en: Debug Settings
fr: Configuration de débogage

en: File
fr: Fichier

en: Message Box
fr: Boîte de dialogue

en: Syslog
fr: Journal système (syslog)

en: None
fr: Aucun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
fr: Diriger vers :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
fr: Nom de fichier :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
fr: Erreur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
fr: Arrêter lors de problèmes critiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
fr: Désactiver toutes les sorties de débogage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
fr: Avertissement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
fr: Erreur fatale

en: &Select All
fr: Tout &Sélectionner

en: &Deselect All
fr: Tout &Désélectionner

en: A dialog box for setting preferences for debug output
fr: Une boîte de dialogue pour configurer les paramètres de sortie pour les messages de débogage.

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue détaillée au lieu de la liste par défaut

en: Turn area on
fr: Activer les zones

en: Turn area off
fr: Désactiver les zones

en: no error
fr: pas d'erreur

en: requested family not supported for this host name
fr: la famille demandée n'est pas prise en charge pour ce nom d'hôte

en: temporary failure in name resolution
fr: échec temporaire dans la résolution de nom

en: non-recoverable failure in name resolution
fr: erreur dans la résolution de nom

en: invalid flags
fr: drapeaux non valables

en: memory allocation failure
fr: erreur d'allocation mémoire

en: name or service not known
fr: nom ou service inconnu

en: requested family not supported
fr: la famille demandée n'est pas prise en charge

en: requested service not supported for this socket type
fr: le service demandé n'est pas pris en charge pour ce type de socket

en: requested socket type not supported
fr: le type de socket demandé n'est pas pris en charge

en: unknown error
fr: erreur inconnue

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
fr: erreur système : %1

en: request was canceled
fr: la requête a été annulée

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
fr: Famille %1 inconnue

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
fr: pas d'erreur

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
fr: la recherche de nom a échoué

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
fr: adresse déjà en cours d'utilisation

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
fr: le socket est déjà associé

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
fr: le socket est déjà créé

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
fr: le socket n'est pas associé

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
fr: le socket n'a pas été créé

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
fr: l'opération créerait un blocage

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
fr: connexion activement refusée

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
fr: délai de connexion expiré

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
fr: l'opération est déjà en cours

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
fr: une défaillance du réseau est survenue

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
fr: l'opération n'est pas prise en charge

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
fr: l'opération prévue a dépassé le temps imparti

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
fr: une erreur inconnue / inattendue est survenue

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
fr: connexion fermée par l'hôte distant

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
fr: Aucune licence n'a été spécifiée pour ce programme.
    Veuillez consulter la documentation ou le code source
    pour trouver les éventuels termes de la licence.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
fr: Ce programme est distribué selon les termes de la %1.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
fr: Version 2 de la Licence Générale Publique GNU

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
fr: Version 2 de la Licence Générale Publique Limitée GNU

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
fr: Licence BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
fr: Licence BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
fr: Licence Artistique

[ctx: @item license]
en: Artistic License
fr: Licence Artistique

[ctx: @item license]
en: Q Public License
fr: Licence Publique Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
fr: Version 3 de la Licence Générale Publique GNU

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
fr: Version 3 de la Licence Générale Publique Limitée GNU

[ctx: @item license]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: @item license]
en: Not specified
fr: Non spécifié

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
fr: <p>KDE est traduit dans de nombreuses langues grâce au travail des équipes d'internationalisation.</p><p>Pour plus d'informations sur l'internationalisation de KDE, consultez « http://l10n.kde.org ».</p><p>Le travail de l'équipe francophone est consultable sur « http://fr.l10n.kde.org ».</p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
fr: Grégorien

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
fr: Copte

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
fr: Éthiopien

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
fr: Hébreu

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
fr: Islamique / Hijri (Civil)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
fr: National indien

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
fr: Japonais

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
fr: Julien

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
fr: Taïwanais

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
fr: Thaïlandais

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
fr: Type de calendrier non valable

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::NarrowName]
en: P
fr: B

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::NarrowName]
en: M
fr: A

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::NarrowName]
en: P
fr: B

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::NarrowName]
en: P
fr: B

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::NarrowName]
en: P
fr: B

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::NarrowName]
en: P
fr: B

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::NarrowName]
en: E
fr: A

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::NarrowName]
en: K
fr: N

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
fr: de Tut

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
fr: de Bab

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
fr: de Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
fr: de Kiy

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
fr: de Tub

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
fr: de Ams

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
fr: de Bar

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
fr: de Bar

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
fr: de Bas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
fr: de Ba'u

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
fr: de Abi

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
fr: de Mis

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
fr: de Nas

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName]
en: Tho
fr: Tut

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName]
en: Pao
fr: Bab

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName]
en: Kia
fr: Kiy

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName]
en: Tob
fr: Tub

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName]
en: Mes
fr: Ams

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName]
en: Par
fr: Bar

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName]
en: Pam
fr: Bar

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName]
en: Pas
fr: Bas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pan
fr: Ba'u

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName]
en: Epe
fr: Abi

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName]
en: Meo
fr: Mis

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName]
en: Kou
fr: Nas

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
fr: de Tut

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
fr: de Babah

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
fr: de Hatur

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
fr: de Kiyahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
fr: de Tubah

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
fr: de Amshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
fr: de Baramhat

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
fr: de Baramundah

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
fr: de Bashans

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
fr: de Ba'unah

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
fr: de Abib

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
fr: de Misra

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
fr: de Nasi

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName]
en: Thoout
fr: Tut

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName]
en: Paope
fr: Babah

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName]
en: Hathor
fr: Hatur

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName]
en: Kiahk
fr: Kiyahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName]
en: Tobe
fr: Tubah

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName]
en: Meshir
fr: Amshîr

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName]
en: Paremhotep
fr: Baramhat

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName]
en: Parmoute
fr: Baramundah

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName]
en: Pashons
fr: Bashans

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName]
en: Paone
fr: Ba'unah

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName]
en: Epep
fr: Abib

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName]
en: Mesore
fr: Misra

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName]
en: Kouji nabot
fr: Nasi

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Tkyriakē
fr: Tkyriaka

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
fr: de Mäs

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
fr: de Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
fr: de Hat

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
fr: de Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
fr: de Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
fr: de Yäk

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
fr: de Mäg

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
fr: de Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
fr: de Gue

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
fr: de Sän

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
fr: de Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
fr: de Näh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
fr: de Pag

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Mes
fr: Mäs

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Yak
fr: Yäk

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Mag
fr: Mäg

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Gen
fr: Gue

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Sen
fr: Sän

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Neh
fr: Näh

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
fr: de Mäskäräm

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
fr: de Teqemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
fr: de Hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
fr: de Tahesas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
fr: de Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
fr: de Yäkatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
fr: de Mägabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
fr: de Miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
fr: de Guenbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
fr: de Säné

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
fr: de Hamlé

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
fr: de Nahasé

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
fr: de Pagumén

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName]
en: Meskerem
fr: Mäskäräm

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName]
en: Tequemt
fr: Teqemt

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName]
en: Tahsas
fr: Tahesas

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName]
en: Yakatit
fr: Yäkatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName]
en: Magabit
fr: Mägabit

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName]
en: Genbot
fr: Guenbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName]
en: Sene
fr: Säné

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName]
en: Hamle
fr: Hamlé

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName]
en: Nehase
fr: Nähasé

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName]
en: Pagumen
fr: Pagumén

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: Q
fr: K

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Rob
fr: Reb

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Qed
fr: Kid

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Rob
fr: Rebu

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Qedame
fr: Kidamie

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
fr: Avant l'Ère Chrétienne

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
fr: AEC

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
fr: Avant Jésus-Christ

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
fr: Av. J.-C.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
fr: Ère Chrétienne

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
fr: EC

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
fr: de Jan

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
fr: de Fév

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
fr: de Mars

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
fr: d'Avr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
fr: de Mai

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
fr: de Juin

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
fr: de Juil

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
fr: d'Août

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
fr: de Sept

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
fr: d'Oct

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
fr: de Nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
fr: de Déc

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
fr: Fév

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
fr: Avr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
fr: Mai

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
fr: Juin

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
fr: Juil

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
fr: Août

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
fr: Sept

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
fr: Déc

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
fr: de janvier

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
fr: de février

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
fr: de mars

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
fr: d'avril

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
fr: de mai

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
fr: de juin

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
fr: de juillet

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
fr: d'août

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
fr: de septembre

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
fr: d'octobre

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
fr: de novembre

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
fr: de décembre

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
fr: janvier

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
fr: février

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
fr: mars

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
fr: avril

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
fr: mai

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
fr: juin

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
fr: juillet

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
fr: août

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
fr: septembre

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
fr: octobre

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
fr: novembre

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
fr: décembre

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
fr: L

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
fr: Ma

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
fr: Me

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
fr: J

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
fr: V

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
fr: D

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
fr: Lun

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
fr: Mar

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
fr: Mer

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
fr: Jeu

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
fr: Ven

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
fr: Sam

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
fr: Dim

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
fr: Lundi

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
fr: Mardi

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
fr: Mercredi

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
fr: Jeudi

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
fr: Vendredi

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
fr: Samedi

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
fr: Dimanche

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
fr: de Tis

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
fr: de Hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
fr: de Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
fr: de Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
fr: de Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
fr: de Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
fr: de Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
fr: de lya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
fr: de Siv

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
fr: de Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
fr: de Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
fr: de Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
fr: de Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
fr: de Ad2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
fr: de Tishri

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
fr: de Heshvan

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
fr: de Kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
fr: de Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
fr: de Shvat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
fr: de Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
fr: de Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
fr: de lyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
fr: de Sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
fr: de Tamouz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
fr: de Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
fr: de Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
fr: de Adar I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
fr: de Adar II

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName]
en: Tishrey
fr: Tishri

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName]
en: Tamuz
fr: Tamouz

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName]
en: Adar I
fr: Adar I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName]
en: Adar II
fr: Adar II

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::NarrowName]
en: A
fr: M

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
fr: de chai

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
fr: de vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
fr: de jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
fr: de āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
fr: de shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
fr: de bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
fr: de āsh

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
fr: de kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
fr: de mār

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
fr: de Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
fr: de māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
fr: de phā

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName]
en: Agr
fr: Mār

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
fr: de Chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
fr: de vaishākh

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
fr: de Jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
fr: de āshādha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
fr: de shrāvana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
fr: de bhādrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
fr: de āshwin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
fr: de kārtik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
fr: de mārgashīrsha

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
fr: de Paush

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
fr: de Māgh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
fr: de Phālgun

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName]
en: Agrahayana
fr: Mārgashīrsha

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
fr: Su

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
fr: Sa

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
fr: R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
fr: R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::NarrowName]
en: A
fr: J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::NarrowName]
en: T
fr: J.T

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::NarrowName]
en: S
fr: C

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::NarrowName]
en: S
fr: C

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
fr: de Muh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
fr: de Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
fr: de R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
fr: de R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
fr: de J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
fr: de J.T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
fr: de Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
fr: de Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
fr: de Ram

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
fr: de Chw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
fr: de Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
fr: de Hij

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
fr: de Muharram

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
fr: de Safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
fr: de Rabi'al-awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
fr: de Rabi'al-thani

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
fr: de Jumada al-awwal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
fr: de Jumada al-thani

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
fr: de Radjab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
fr: de Sha'ban

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
fr: de Ramadan

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
fr: de Chawwal

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
fr: de Dhu al-Qi'dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
fr: de Dhu al-Hijjah

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Awal
fr: Rabia al awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Thaani
fr: Rabia ath-thani

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Awal
fr: Joumada al oula

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Thaani
fr: Joumada ath-thania

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName]
en: Sha`ban
fr: Chaabane

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName]
en: Shawwal
fr: Chawwal

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Qi`dah
fr: Dhou al qi'da

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Hijjah
fr: Dhou al-hijja

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
fr: Ar

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: A
fr: Ah

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Thl
fr: Tha

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Jum
fr: Jom

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Ahd
fr: Aha

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ithnain
fr: Youm al-Ithnaïn

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Yau al-Thulatha
fr: Youm al-Thalâth

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Arbi'a
fr: Youm al-Arbi'a

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Khamees
fr: Youm al-Khamîss

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Jumma
fr: Youm al-Jom'a

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Sabt
fr: Youm al-Sabt

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ahad
fr: Youm al-ahad

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
fr: de Fav

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
fr: de Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
fr: de Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
fr: de Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
fr: de Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
fr: de Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
fr: de Mih

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
fr: de Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
fr: de Aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
fr: de Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
fr: de Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
fr: de Esf

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName]
en: Far
fr: Fav

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName]
en: Meh
fr: Mih

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
fr: de Farvardin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
fr: de Ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
fr: de Khordad

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
fr: de Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
fr: de Mordad

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
fr: de Shahrevar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
fr: de Mihr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
fr: de Aban

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
fr: de Azar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
fr: de Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
fr: de Bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
fr: de Esfand

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName]
en: Shahrivar
fr: Shahrevar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName]
en: Mehr
fr: Mihr

[ctx: Jalali weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Do shanbe
fr: Dow Shanbeh

[ctx: Jalali weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Se shanbe
fr: Se Shanbeh

[ctx: Jalali weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Chahar shanbe
fr: Chaahaar Shanbeh

[ctx: Jalali weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Panj shanbe
fr: Panj Shanbeh

[ctx: Jalali weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Jumee
fr: Jom

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Shanbe
fr: Shanbeh

[ctx: Jalali weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yek-shanbe
fr: Yek Shanbeh

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
fr: Avant l'Ère Chrétienne

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
fr: AEC

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
fr: Avant Jésus-Christ

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
fr: Av. J.-C.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
fr: Ère Chrétienne

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
fr: EC

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
fr: de Jan

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
fr: de Fév

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
fr: de Mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
fr: d'Avr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
fr: de Mai

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
fr: de Juin

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
fr: de Juil

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
fr: d'Août

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
fr: de Sept

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
fr: d'Oct

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
fr: de Nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
fr: de Déc

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
fr: Fév

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
fr: Mars

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
fr: Avr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
fr: Mai

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
fr: Juin

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
fr: Juil

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
fr: Août

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
fr: Sept

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
fr: Déc

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
fr: de Janvier

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
fr: de Février

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
fr: de Mars

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
fr: d'Avril

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
fr: de Mai

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
fr: de Juin

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
fr: de Juillet

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
fr: d'Août

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
fr: de Septembre

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
fr: d'Octobre

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
fr: de Novembre

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
fr: de Décembre

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
fr: Janvier

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
fr: Février

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
fr: Mars

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
fr: Avril

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
fr: Mai

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
fr: Juin

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
fr: Juillet

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
fr: Août

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
fr: Septembre

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
fr: Octobre

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
fr: Novembre

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
fr: Décembre

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
fr: L

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
fr: M

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
fr: M

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
fr: J

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
fr: V

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
fr: D

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
fr: Lun

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
fr: Mar

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
fr: Mer

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
fr: Jeu

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
fr: Ven

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
fr: Sam

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
fr: Dim

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
fr: lundi

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
fr: mardi

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
fr: mercredi

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
fr: jeudi

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
fr: vendredi

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
fr: samedi

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
fr: dimanche

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
fr: Ère de la République de Chine

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
fr: RDC

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
fr: Ère bouddhique

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
fr: EB

en: Use the X-server display 'displayname'
fr: Utiliser l'affichage du serveur X « displayname »

en: Restore the application for the given 'sessionId'
fr: Restaurer l'application pour l'« id de session » indiqué

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
fr: Amène l'application à installer une palette de
    couleurs privée sur un affichage sur 8 bits

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
fr: Limite le nombre de couleurs allouées dans le
    cube de couleurs pour un affichage sur 8 bits, si
    l'application utilise les spécifications de couleurs
    QApplication::ManyColor

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
fr: Demande à Qt de ne jamais capturer la souris ou le clavier

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
fr: L'exécution dans un débogueur peut provoquer un
    « -nograb » implicite, utilisez « dograb » pour l'annuler

en: switches to synchronous mode for debugging
fr: Passe en mode synchrone en vue du débogage

en: defines the application font
fr: Définit la police de l'application

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
fr: Définit la couleur de fond par défaut et
    une palette pour l'application (les ombres
    claires et sombres sont calculées)

en: sets the default foreground color
fr: Définit la couleur de premier plan par défaut

en: sets the default button color
fr: Définit la couleur par défaut des boutons

en: sets the application name
fr: Définit le nom de l'application

en: sets the application title (caption)
fr: Définit le titre de l'application (légende)

en: load the testability framework
fr: charger l'infrastructure de testabilité

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
fr: Force l'application à utiliser un affichage en
    couleurs réelles sur un affichage sur 8 bits

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
fr: Définit le style d'entrée « XIM » (X Input Method).
    Les valeurs possibles sont « onthespot », « overthespot », « offthespot » et
    « root »

en: set XIM server
fr: Définir le serveur XIM

en: disable XIM
fr: Désactiver XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
fr: Reflète la disposition entière des composants graphiques (« widgets »)

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
fr: Applique la feuille de style Qt aux composants graphiques de l'application

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
fr: Utilise un système graphique différent au lieu du système par défaut, les options sont raster et opengl (expérimental)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
fr: Informations sur le débogueur JS en QML. L'application doit être
    compilée avec «  -DQT_DECLARATIVE_DEBUG » pour que le débogueur soit
    activé

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
fr: La plate-forme de gestion de fenêtre (exemple : xcb ou wayland)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
fr: Utiliser « intitulé » comme nom dans la barre de titre

en: Use 'icon' as the application icon
fr: Utiliser « icône » comme icône de l'application

en: Use alternative configuration file
fr: Utiliser un fichier de configuration auxiliaire

en: Disable crash handler, to get core dumps
fr: Désactiver le gestionnaire de pannes,
    pour obtenir des vidages mémoire (« core dump »)

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
fr: Attend un gestionnaire de fenêtres compatible avec WM_NET

en: sets the application GUI style
fr: définit le style de l'interface graphique de l'application

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
fr: définit la géométrie de client du composant graphique (widget) principal - consultez la page de manuel de X pour en savoir plus sur le format des arguments (habituellement Largeur x Hauteur + XPos + YPos)

en: KDE Application
fr: Application KDE

en: Unknown option '%1'.
fr: Option « %1 » inconnue.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
fr: « %1 » manquant.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Frameworks: %2
    %3: %4
fr: Qt : %1
    Cadriciel KDE : %2
    %3 : %4

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
fr: %1 a été écrit par
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
fr: Cette application a été écrite par quelqu'un souhaitant rester anonyme.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
fr: Veuillez utiliser « http://bugs.kde.org » pour signaler des bogues.

en: Please report bugs to %1.
fr: Veuillez signaler les bogues à %1.

en: Unexpected argument '%1'.
fr: Argument « %1 » inattendu.

en: Use --help to get a list of available command line options.
fr: Utilisez « --help » pour obtenir la liste des options de ligne de commande disponibles.

en: [%1-options]
fr: [options-%1]

en: Usage: %1 %2
fr: Usage : %1 %2

en: 
    Generic options:
fr: 
    Options génériques :

en: Show help about options
fr: Afficher l'aide sur les options

en: Show %1 specific options
fr: Afficher les options spécifiques à %1

en: Show all options
fr: Afficher toutes les options

en: Show author information
fr: Afficher les informations sur l'auteur

en: Show version information
fr: Afficher les informations sur la version

en: Show license information
fr: Afficher les informations sur la licence

en: End of options
fr: Fin des options

en: 
    %1 options:
fr: 
    Options de %1 :

en: 
    Options:
fr: 
    Options :

en: 
    Arguments:
fr: 
    Arguments :

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
fr: Les fichiers / URL ouverts par l'application seront supprimés après utilisation

en: KDE-tempfile
fr: Fichier temporaire KDE

en: am
fr: AM

en: pm
fr: PM

en: Library "%1" not found
fr: Il est impossible de trouver la bibliothèque « %1 »

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
fr: Chiffre arabe

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
fr: Chiffre arabe oriental

[ctx: digit set]
en: Gujarati
fr: Goudjarati

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
fr: Gourmoukhî

[ctx: digit set]
en: Kannada
fr: Kannara

[ctx: digit set]
en: Tamil
fr: Tamoul

[ctx: digit set]
en: Telugu
fr: Télougou

[ctx: digit set]
en: Thai
fr: Thaïlandais

[ctx: digit set]
en: Arabic
fr: Arabe

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
fr: %1 o

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
fr: %1 ko

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
fr: %1 Mo

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
fr: %1 Go

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
fr: %1 To

[ctx: size in 10^15 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
fr: %1 Po

[ctx: size in 10^18 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
fr: %1 Eo

[ctx: size in 10^21 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
fr: %1 Zo

[ctx: size in 10^24 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
fr: %1 Yo

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
fr: %1 Ko

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
fr: %1 Mio

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
fr: %1 Gio

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
fr: %1 Tio

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
fr: %1 Pio

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
fr: %1 Eio

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
fr: %1 Zio

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
fr: %1 Yio

[ctx: size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KiB
fr: %1 Kio

[ctx: size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MiB
fr: %1 Mio

[ctx: size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GiB
fr: %1 Gio

[ctx: size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TiB
fr: %1 Tio

[ctx: size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PiB
fr: %1 Pio

[ctx: size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EiB
fr: %1 Eio

[ctx: size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZiB
fr: %1 Zio

[ctx: size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YiB
fr: %1 Yio

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
fr: %1 jours

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
fr: %1 heures

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
fr: %1 minutes

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
fr: %1 secondes

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
fr[0]: %1 milliseconde
fr[1]: %1 millisecondes

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
fr[0]: %1 jour
fr[1]: %1 jours

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
fr[0]: 1 heure
fr[1]: %1 heures

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
fr[0]: 1 minute
fr[1]: %1 minutes

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
fr[0]: 1 seconde
fr[1]: %1 secondes

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fr: %1 et %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fr: %1 et %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fr: %1 et %2

en: No target filename has been given.
fr: Aucun nom de fichier cible n'a été indiqué.

en: Already opened.
fr: Déjà ouvert.

en: Insufficient permissions in target directory.
fr: Permissions insuffisantes dans le dossier cible.

en: Unable to open temporary file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire.

en: Synchronization to disk failed
fr: La synchronisation avec le disque a échoué

en: Error during rename.
fr: Erreur lors du renommage.

en: Timed out trying to connect to remote host
fr: Dépassement de temps lors de la tentative de connexion à l'hôte distant

en: address family for nodename not supported
fr: famille d'adresses non autorisée pour le nom de nœud

en: invalid value for 'ai_flags'
fr: valeur non valable pour « ai_flags »

en: 'ai_family' not supported
fr: « ai_family » non pris en charge

en: no address associated with nodename
fr: aucune adresse associée au nom de nœud

en: servname not supported for ai_socktype
fr: nom de serveur non pris en charge pour « ai_socktype »

en: 'ai_socktype' not supported
fr: « ai_socktype » non pris en charge

en: system error
fr: erreur système

en: KDE Test Program
fr: Programme de test pour KDE

en: Africa/Abidjan
fr: Afrique/Abidjan

en: Africa/Accra
fr: Afrique/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
fr: Afrique/Addis-Abeba

en: Africa/Algiers
fr: Afrique/Alger

en: Africa/Asmara
fr: Afrique/Asmera

en: Africa/Asmera
fr: Afrique/Asmera

en: Africa/Bamako
fr: Afrique/Bamako

en: Africa/Bangui
fr: Afrique/Bangui

en: Africa/Banjul
fr: Afrique/Banjul

en: Africa/Bissau
fr: Afrique/Bissau

en: Africa/Blantyre
fr: Afrique/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fr: Afrique/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fr: Afrique/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fr: Afrique/Le Caire

en: Africa/Casablanca
fr: Afrique/Casablanca

en: Africa/Ceuta
fr: Afrique/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
fr: Ceuta et Melilla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta, Melilla
fr: Ceuta et Melilla

en: Africa/Conakry
fr: Afrique/Conakry

en: Africa/Dakar
fr: Afrique/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
fr: Afrique/Dar es Salaam

en: Africa/Djibouti
fr: Afrique/Djibouti

en: Africa/Douala
fr: Afrique/Douala

en: Africa/El_Aaiun
fr: Afrique/El Aaiun

en: Africa/Freetown
fr: Afrique/Freetown

en: Africa/Gaborone
fr: Afrique/Gaborone

en: Africa/Harare
fr: Afrique/Harare

en: Africa/Johannesburg
fr: Afrique/Johannesburg

en: Africa/Juba
fr: Afrique/Juba

en: Africa/Kampala
fr: Afrique/Kampala

en: Africa/Khartoum
fr: Afrique/Khartoum

en: Africa/Kigali
fr: Afrique/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fr: Afrique/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
fr: République Démocratique du Congo Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (west)
fr: République démocratique du Congo (Ouest)

en: Africa/Lagos
fr: Afrique/Lagos

en: Africa/Libreville
fr: Afrique/Libreville

en: Africa/Lome
fr: Afrique/Lome

en: Africa/Luanda
fr: Afrique/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fr: Afrique/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
fr: République démocratique du Congo Est

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (east)
fr: République démocratique du Congo (Est)

en: Africa/Lusaka
fr: Afrique/Lusaka

en: Africa/Malabo
fr: Afrique/Malabo

en: Africa/Maputo
fr: Afrique/Maputo

en: Africa/Maseru
fr: Afrique/Maseru

en: Africa/Mbabane
fr: Afrique/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fr: Afrique/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
fr: Afrique/Monrovia

en: Africa/Nairobi
fr: Afrique/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fr: Afrique/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fr: Afrique/Niamey

en: Africa/Nouakchott
fr: Afrique/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
fr: Afrique/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
fr: Afrique/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
fr: Afrique/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
fr: Afrique/Sao Tome

en: Africa/Timbuktu
fr: Afrique/Tombouctou

en: Africa/Tripoli
fr: Afrique/Tripoli

en: Africa/Tunis
fr: Afrique/Tunis

en: Africa/Windhoek
fr: Afrique/Windhoek

en: America/Adak
fr: Amérique/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
fr: Îles Aléoutiennes

en: America/Anchorage
fr: Amérique/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
fr: Alaska

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (most areas)
fr: Alaska (La plupart des zones)

en: America/Anguilla
fr: Amérique/Anguilla

en: America/Antigua
fr: Amérique/Antigua

en: America/Araguaina
fr: Amérique/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
fr: Amérique/Argentine/Buenos Aires

en: America/Argentina/Catamarca
fr: Amérique/Argentine/Catamarca

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT); Chubut (CH)
fr: Catamarca (CT) ; Chubut (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
fr: Amérique/Argentine/ComodoRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
fr: Amérique/Argentine/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
fr: La plupart des lieux (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
fr: La plupart des lieux (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Argentina (most areas: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
fr: Argentine (La plupart des zones : CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
fr: Amérique/Argentine/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
fr: Amérique/Argentine/La Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
fr: Amérique/Argentine/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
fr: Amérique/Argentine/Rio Gallegos

en: America/Argentina/Salta
fr: Amérique/Argentine/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
fr: Amérique/Argentine/San Juan

en: America/Argentina/San_Luis
fr: Amérique/Argentine/San Luis

en: America/Argentina/Tucuman
fr: Amérique/Argentine/Tucuman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
fr: Tucumán (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
fr: Amérique/Argentine/Ushuaia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
fr: Terre de feu (TF)

en: America/Aruba
fr: Amérique/Aruba

en: America/Asuncion
fr: Amérique/Asuncion

en: America/Atikokan
fr: Amérique/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
fr: Fuseau standard de l'Est - Atikokan, Ontario et Southampton I, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: EST - ON (Atikokan); NU (Coral H)
fr: EST - ON (Atikokan) ; NU (Coral H)

en: America/Atka
fr: Amérique/Atka

en: America/Bahia
fr: Amérique/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
fr: Amérique/Bahía de Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
fr: Fuseau central du Mexique - Bahía de Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Bahia de Banderas
fr: Fuseau central - Bahía de Banderas

en: America/Barbados
fr: Amérique/Barbade

en: America/Belem
fr: Amérique/Belem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
fr: Amapá et Pará

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (east); Amapa
fr: Para (Est), Amapa

en: America/Belize
fr: Amérique/Belize

en: America/Blanc-Sablon
fr: Amérique/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
fr: Fuseau standard atlantique - Québec - Basse-côte Nord

note: i18n: comment to the previous timezone
en: AST - QC (Lower North Shore)
fr: Fuseau standard atlantique - Québec (Basse-côte Nord)

en: America/Boa_Vista
fr: Amérique/Boa Vista

en: America/Bogota
fr: Amérique/Bogota

en: America/Boise
fr: Amérique/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
fr: Heure des Rocheuses - Idaho du Sud et Est Oregon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - ID (south); OR (east)
fr: Heure des Rocheuses - Idaho (Sud) ; Oregon(Est)

en: America/Buenos_Aires
fr: Amérique/Buenos Aires

en: America/Calgary
fr: Amérique/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
fr: Heure des Rocheuses - Alberta, Colombie Britannique et Saskatchewan Ouest

en: America/Cambridge_Bay
fr: Amérique/Cambridge Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
fr: Heure des Rocheuses - Nunavut Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NU (west)
fr: Heure des Rocheuses - Nunavut (Ouest)

en: America/Campo_Grande
fr: Amérique/Campo Grande

en: America/Cancun
fr: Amérique/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
fr: Fuseau central - Quintana Roo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Quintana Roo
fr: Fuseau standard Est - Quintana Roo

en: America/Caracas
fr: Amérique/Caracas

en: America/Catamarca
fr: Amérique/Catamarca

en: America/Cayenne
fr: Amérique/Cayenne

en: America/Cayman
fr: Amérique/Caïman

en: America/Chicago
fr: Amérique/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
fr: Fuseau central

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central (most areas)
fr: Fuseau central (La plupart des zones)

en: America/Chihuahua
fr: Amérique/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
fr: Heure des Rocheuses - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
fr: Heure des Rocheuses du Mexique - Chihuahua loin de la frontière des USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua (most areas)
fr: Heure des Rocheuses - Chihuahua (La plupart des zones)

en: America/Coral_Harbour
fr: Amérique/Coral Harbour

en: America/Cordoba
fr: Amérique/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fr: Amérique/Costa Rica

en: America/Creston
fr: Amérique/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
fr: Heure des Rocheuses standard - Creston, Colombie Britannique

en: America/Cuiaba
fr: Amérique/Cuiaba

en: America/Curacao
fr: Amérique/Curaçao

en: America/Danmarkshavn
fr: Amérique/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
fr: Côte Est, Nord du Ittoqqortoormiit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: National Park (east coast)
fr: Parc national (Côte Est)

en: America/Dawson
fr: Amérique/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
fr: Fuseau pacifique - Yukon Nord

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (west)
fr: MST - Yukon (Ouest)

en: America/Dawson_Creek
fr: Amérique/Dawson Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
fr: Heure des Rocheuses standard - Dawson creek et Fort Saint John, Colombie Britannique

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - BC (Dawson Cr, Ft St John)
fr: MST - BC (Dawson Cr, Fort St John)

en: America/Denver
fr: Amérique/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
fr: Heure des Rocheuses

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain (most areas)
fr: Heure des Rocheuses (La plupart des zones)

en: America/Detroit
fr: Amérique/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
fr: Fuseau de l'Est - Michigan - La plupart des lieux

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - MI (most areas)
fr: Fuseau de l'Est - MI (La plupart des zones)

en: America/Dominica
fr: Amérique/Dominique

en: America/Edmonton
fr: Amérique/Edmonton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - AB; BC (E); SK (W)
fr: Fuseau des Rocheuses - AB ; BC(E) ; SK(O)

en: America/Eirunepe
fr: Amérique/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
fr: Amazonie Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (west)
fr: Amazonie (Ouest)

en: America/El_Salvador
fr: Amérique/El Salvador

en: America/Ensenada
fr: Amérique/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
fr: Heure du Pacifique

en: America/Fort_Nelson
fr: Amérique / Fort Nelson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - BC (Ft Nelson)
fr: MST - BC (Fort Nelson)

en: America/Fort_Wayne
fr: Amérique/Fort Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
fr: Fuseau de l'Est - Indiana - La plupart des lieux

en: America/Fortaleza
fr: Amérique/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
fr: Brésil NE (MA, PI, CE, RN, PB)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (northeast: MA, PI, CE, RN, PB)
fr: Brésil (Nord Est : MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
fr: Amérique/Frédéricton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
fr: Fuseau atlantique - Nouvelle Écosse (la plupart des lieux), PEI

en: America/Glace_Bay
fr: Amérique/Glace Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
fr: Fuseau atlantique - Nouvelle Écosse - Lieux où le décalage horaire n'a pas été observé en 1966-1971

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (Cape Breton)
fr: Atlantique / NS (Cap breton)

en: America/Godthab
fr: Amérique/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
fr: la plupart des lieux

en: America/Goose_Bay
fr: Amérique/Goose Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
fr: Fuseau atlantique - Labrador - La plupart des lieux

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - Labrador (most areas)
fr: Fuseau atlantique - Labrador (La plupart des zones)

en: America/Grand_Turk
fr: Amérique/Grand Turk

en: America/Grenada
fr: Amérique/Grenade

en: America/Guadeloupe
fr: Amérique/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fr: Amérique/Guatemala

en: America/Guayaquil
fr: Amérique/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
fr: continental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ecuador (mainland)
fr: Équateur (Continental)

en: America/Guyana
fr: Amérique/Guyana

en: America/Halifax
fr: Amérique/Halifax

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (most areas); PE
fr: Fuseau atlantique - Nouvelle Écosse (la plupart des zone) ; Île du Prince Édouard

en: America/Havana
fr: Amérique/La Havane

en: America/Hermosillo
fr: Amérique/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
fr: Heure des Rocheuses standard - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
fr: Amérique/Indiana/Indianapolis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (most areas)
fr: Fuseau de l'Est - IN (La plupart des zones)

en: America/Indiana/Knox
fr: Amérique/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
fr: Fuseau de l'Est - Indiana - Comté de Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
fr: Fuseau central - Indiana - Comté de Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - IN (Starke)
fr: Fuseau central - Indiana (Comté de Starke)

en: America/Indiana/Marengo
fr: Amérique/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
fr: Fuseau de l'Est - Indiana - Comté de Crawford

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Crawford)
fr: Fuseau de l'Est - Indiana (Comté de Crawford)

en: America/Indiana/Petersburg
fr: Amérique/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
fr: Fuseau central - Indiana - Comté de Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
fr: Fuseau de l'Est - Indiana - Comté de Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Pike)
fr: Fuseau de l'Est - IN (Pike)

en: America/Indiana/Tell_City
fr: Amérique/Indiana/Tell City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
fr: Fuseau central - Indiana - Comté de Perry

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - IN (Perry)
fr: Fuseau central - IN (Perry)

en: America/Indiana/Vevay
fr: Amérique/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
fr: Fuseau de l'Est - Indiana - Comté de Suisse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Switzerland)
fr: Fuseau de l'Est - IN (Suisse)

en: America/Indiana/Vincennes
fr: Amérique/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
fr: Fuseau de l'Est - Indiana - Comté de Daviess, Dubois, Knox et Martin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Da, Du, K, Mn)
fr: Fuseau de l'Est - IN (Da, Du, K, Mn)

en: America/Indiana/Winamac
fr: Amérique/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
fr: Fuseau de l'Est - Indiana - Comté de Pulaski

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Pulaski)
fr: Fuseau de l'Est - Indiana (Comté de Pulaski)

en: America/Indianapolis
fr: Amérique/Indianapolis

en: America/Inuvik
fr: Amérique/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
fr: Heure des Rocheuses - Territoires du Nord-Ouest Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (west)
fr: Heure des Rocheuses - NT (Ouest)

en: America/Iqaluit
fr: Amérique/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
fr: Fuseau de l'Est - Nunavut Est - La plupart des lieux

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (most east areas)
fr: Oriental - NU (La plupart des zones de l'Est)

en: America/Jamaica
fr: Amérique/Jamaïque

en: America/Jujuy
fr: Amérique/Jujuy

en: America/Juneau
fr: Amérique/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
fr: Fuseau Alaska - Alaska panhandle

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Juneau area
fr: Alaska - zone de Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fr: Amérique/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
fr: Fuseau de l'Est - Kentucky - Zone de Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - KY (Louisville area)
fr: Fuseau de l'Est - Kentucky (Zone de Louisville)

en: America/Kentucky/Monticello
fr: Amérique/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
fr: Fuseau de l'Est - Kentucky - Comté de Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - KY (Wayne)
fr: Fuseau de l'Est - KY (Wayne)

en: America/Knox_IN
fr: Amérique/Knox IN

en: America/Kralendijk
fr: Amérique/Kralendijk

en: America/La_Paz
fr: Amérique/La Paz

en: America/Lima
fr: Amérique/Lima

en: America/Los_Angeles
fr: Amérique/Los Angeles

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific
fr: Pacifique

en: America/Louisville
fr: Amérique/Louisville

en: America/Lower_Princes
fr: Amérique/Lower Prince's

en: America/Maceio
fr: Amérique/Maceio

en: America/Managua
fr: Amérique/Managua

en: America/Manaus
fr: Amérique/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
fr: Amazonie Est

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (east)
fr: Amazonie (Est)

en: America/Marigot
fr: Amérique/Marigot

en: America/Martinique
fr: Amérique/Martinique

en: America/Matamoros
fr: Amérique/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
fr: Fuseau central - Coahuila, Durango, Nouveau León, Tamaulipas près de la frontière des USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time US - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (US border)
fr: Fuseau central US - Coahuila, Nouveau León, Tamaulipas (Frontière des USA)

en: America/Mazatlan
fr: Amérique/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
fr: Heure des Rocheuses - S Baja, Nayarit, Sinaloa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa
fr: Heure des Rocheuses - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
fr: Amérique/Mendoza

en: America/Menominee
fr: Amérique/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
fr: Fuseau central - Michigan - Dickinson, Gogebic, comtés d'Iron et Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - MI (Wisconsin border)
fr: Fuseau central - MI (Frontière du Wisconsin)

en: America/Merida
fr: Amérique/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
fr: Fuseau central - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
fr: Amérique/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
fr: Fuseau de Metlakatla - Île d'Annette

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Annette Island
fr: Alaska - Île d'Annette

en: America/Mexico_City
fr: Amérique/Ville de Mexico

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
fr: Fuseau central - La plupart des lieux

en: America/Miquelon
fr: Amérique/Miquelon

en: America/Moncton
fr: Amérique/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
fr: Fuseau atlantique - Nouveau-Brunswick

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - New Brunswick
fr: Fuseau atlantique - Nouveau-Brunswick

en: America/Monterrey
fr: Amérique/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
fr: Fuseau central - Coahuila, Durango, Nouveau León, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
fr: Fuseau central - Coahuila, Durango, Nouveau León, Tamaulipas loin de la frontière des USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (most areas)
fr: Fuseau central - Durango, Coahuila, Nouveau León, Tamaulipas (la plupart des zones)

en: America/Montevideo
fr: Amérique/Montevideo

en: America/Montreal
fr: Amérique/Montréal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
fr: Fuseau de l'Est - Québec - La plupart des lieux

en: America/Montserrat
fr: Amérique/Montserrat

en: America/Nassau
fr: Amérique/Nassau

en: America/New_York
fr: Amérique/New York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
fr: Fuseau de l'Est

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern (most areas)
fr: Fuseau de l'Est (La plupart des zones)

en: America/Nipigon
fr: Amérique/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
fr: Fuseau de l'Est - Ontario et Québec - Lieu qui n'ont pas observé le décalage horaire entre 1967 et 1973

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON, QC (no DST 1967-73)
fr: Oriental - ON, QC (Sans DST 1967-73)

en: America/Nome
fr: Amérique/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
fr: Fuseau Alaska - Alaska de l'Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (west)
fr: Alaska (Ouest)

en: America/Noronha
fr: Amérique/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
fr: Îles de l'Atlantique

en: America/North_Dakota/Beulah
fr: Amérique/Dakota du Nord/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
fr: Fuseau central - Dakota du Nord - Comté de Mercer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Mercer)
fr: Fuseau central - ND (Mercer)

en: America/North_Dakota/Center
fr: Amérique/Dakota du Nord/Centre

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
fr: Fuseau central - Dakota du Nord - Comté d'Oliver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Oliver)
fr: Fuseau central - ND (Oliver)

en: America/North_Dakota/New_Salem
fr: Amérique/Dakota du Nord/New Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
fr: Fuseau central - Dakota Nord - Comté de Morton (sauf la zone de Mandran)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Morton rural)
fr: Fuseau central - ND (Morton rural)

en: America/Nuuk
fr: Amérique / Nuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Greenland (most areas)
fr: Groenland (La plupart des zones)

en: America/Ojinaga
fr: Amérique/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
fr: Heure des Rocheuses des États Unis - Chihuahua près de frontière des USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time US - Chihuahua (US border)
fr: Heure des Rocheuses des États Unis - Chihuahua (Frontière des USA)

en: America/Ontario
fr: Amérique/Ontario

en: America/Panama
fr: Amérique/Panama

en: America/Pangnirtung
fr: Amérique/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
fr: Fuseau de l'Est - Pangnirtung, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (Pangnirtung)
fr: Fuseau de l'Est - Nunavut (Pangnirtung)

en: America/Paramaribo
fr: Amérique/Paramaribo

en: America/Phoenix
fr: Amérique/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
fr: Heure des Rocheuses standard - Arizona

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Arizona (except Navajo)
fr: MST - Arizona (Sauf Navajo)

en: America/Port-au-Prince
fr: Amérique/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fr: Amérique/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
fr: Amérique/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
fr: Amérique/Porto Velho

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
fr: Rondônia

en: America/Puerto_Rico
fr: Amérique/Puerto Rico

en: America/Punta_Arenas
fr: Amérique / Punta Arenas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Region of Magallanes
fr: Région de Magallanes

en: America/Rainy_River
fr: Amérique/Rainy River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
fr: Fuseau central - Rainy River et Fort Frances, Ontario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (Rainy R, Ft Frances)
fr: Fuseau central - ON (Rainy River et Fort de France)

en: America/Rankin_Inlet
fr: Amérique/Rankin Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
fr: Fuseau central - Nunavut central

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - NU (central)
fr: Fuseau central - Nunavut (Central)

en: America/Recife
fr: Amérique/Recife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
fr: Pernambouc

en: America/Regina
fr: Amérique/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
fr: Fuseau central standard Saskatchewan - La plupart des lieux

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (most areas)
fr: CST - SK (La plupart des zones)

en: America/Resolute
fr: Amérique/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
fr: Fuseau de l'Est - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
fr: Fuseau central standard - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - NU (Resolute)
fr: Fuseau central - N (Resolute)

en: America/Rio_Branco
fr: Amérique/Rio Branco

en: America/Rosario
fr: Amérique/Rosario

en: America/Santa_Isabel
fr: Amérique/Santa Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
fr: Fuseau Pacifique du Mexique - Baja California Sud

en: America/Santarem
fr: Amérique/Santarém

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
fr: Pará Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (west)
fr: Para (Ouest)

en: America/Santiago
fr: Amérique/Santiago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chile (most areas)
fr: Chili (La plupart des zones)

en: America/Santo_Domingo
fr: Amérique/Saint-Domingue

en: America/Sao_Paulo
fr: Amérique/Sao Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
fr: Brésil S et SE (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (southeast: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
fr: Brésil (Sud est : GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
fr: Amérique/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
fr: Amérique/Scoresbysund

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
fr: Scoresbysund/Ittoqqortoormiit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Scoresbysund/Ittoqqortoormiit
fr: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit

en: America/Shiprock
fr: Amérique/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
fr: Heure des Rocheuses - Navajo

en: America/Sitka
fr: Amérique/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
fr: Fuseau Alaska - Alaska du Sud-Est

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Sitka area
fr: Alaska- Zone de Sitka

en: America/St_Barthelemy
fr: Amérique/Saint Barthélemy

en: America/St_Johns
fr: Amérique/Saint Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
fr: Fuseau de Terre-Neuve, y compris le Labrador Sud-Est

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland; Labrador (southeast)
fr: Terre-Neuve, Labrador (Sud-est)

en: America/St_Kitts
fr: Amérique/Saint Kitts

en: America/St_Lucia
fr: Amérique/Sainte Lucie

en: America/St_Thomas
fr: Amérique/Saint Thomas

en: America/St_Vincent
fr: Amérique/Saint Vincent

en: America/Swift_Current
fr: Amérique/Swift Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
fr: Fuseau central standard Saskatchewan Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (midwest)
fr: CST - SK (région du Midwest)

en: America/Tegucigalpa
fr: Amérique/Tegucigalpa

en: America/Thule
fr: Amérique/Thule

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Thule / Pituffik
fr: Thule/Pituffik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Thule/Pituffik
fr: Thule / Pituffik

en: America/Thunder_Bay
fr: Amérique/Thunder Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
fr: Fuseau de l'Est - Thunder Bay, Ontario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON (Thunder Bay)
fr: Fuseau de l'Est - Ontario (Thunder Bay)

en: America/Tijuana
fr: Amérique/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
fr: Fuseau Pacifique des États-Unis d'Amérique - Baja California Nord

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time US - Baja California
fr: Fuseau Pacifique US - Baja California

en: America/Toronto
fr: Amérique/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
fr: Fuseau de l'Est - Ontario - La plupart des lieux

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON, QC (most areas)
fr: Fuseau de l'Est - ON, QC (La plupart des zones)

en: America/Tortola
fr: Amérique/Tortola

en: America/Vancouver
fr: Amérique/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
fr: Fuseau pacifique - Colombie Britannique Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific - BC (most areas)
fr: Fuseau du Pacifique - Colombie Britannique (La plupart des zones)

en: America/Virgin
fr: Amérique/Vierges

en: America/Whitehorse
fr: Amérique/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
fr: Fuseau pacifique - Yukon Sud

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (east)
fr: MST - Yukon (Est)

en: America/Winnipeg
fr: Amérique/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
fr: Fuseau central - Manitoba et Ontario Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (west); Manitoba
fr: Fuseau Central - ON (Ouest), Manitoba

en: America/Yakutat
fr: Amérique/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
fr: Fuseau Alaska - Alaska panhandle neck

en: America/Yellowknife
fr: Amérique/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
fr: Heure des Rocheuses - Territoires du Nord-Ouest centre

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (central)
fr: Heure des Rocheuses - NT (Central)

en: Antarctica/Casey
fr: Antarctique/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
fr: Base antarctique Casey, péninsule de Bailey

en: Antarctica/Davis
fr: Antarctique/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
fr: Base antarctique Davis, collines de Vestfold

en: Antarctica/DumontDUrville
fr: Antarctique/Dumont d'Urville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
fr: Base antarctique Dumont d'Urville, Terre Adélie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville
fr: Dumont d'Urville

en: Antarctica/Macquarie
fr: Antarctique/Île Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
fr: Base de l'île Macquarie, Île Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island
fr: Île de Macquarie

en: Antarctica/Mawson
fr: Antarctique/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
fr: Base antarctique Mawson, baie de Holme

en: Antarctica/McMurdo
fr: Antarctique/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
fr: Base antarctique McMurdo, île de Ross

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand time - McMurdo, South Pole
fr: Fuseau horaire de la Nouvelle-Zélande - McMurdo, pôle Sud

en: Antarctica/Palmer
fr: Antarctique/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
fr: Base antarctique Palmer, île d'Anvers

en: Antarctica/Rothera
fr: Antarctique/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
fr: Base antarctique Rothera, île Adélaïde

en: Antarctica/South_Pole
fr: Antarctique/Pôle Sud

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
fr: Base antarctique Amundsen-Scott Station, pôle Sud

en: Antarctica/Syowa
fr: Antarctique/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
fr: Base antarctique Syowa, E Ongul I

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa
fr: Showa

en: Antarctica/Troll
fr: Antarctique / Troll

en: Antarctica/Vostok
fr: Antarctique/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
fr: Base antarctique Vostok, pôle Sud magnétique

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
fr: Base antarctique Vostok, lac Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fr: Arctique/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fr: Asie/Aden

en: Asia/Almaty
fr: Asie/Almaty

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kazakhstan (most areas)
fr: Kazakhstan (La plupart des zones)

en: Asia/Amman
fr: Asie/Amman

en: Asia/Anadyr
fr: Asie/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
fr: Moscou+10 - Mer de Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
fr: Moscou+08 - Mer de Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+09 - Bering Sea
fr: Moscou + 10 - Mer de Bering

en: Asia/Aqtau
fr: Asie/Aqtau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
fr: Atyraou (Gouriev), Manguistaou (Mangghystau)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mangghystau/Mankistau
fr: Mangghystau / Mankistau

en: Asia/Aqtobe
fr: Asie/Aqtobe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
fr: Aktioubé (Aqtöbe)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe/Aktobe
fr: Aqtobe / Aktobe

en: Asia/Ashgabat
fr: Asie/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
fr: Asie/Achgabat

en: Asia/Atyrau
fr: Asie / Atyrau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau/Atirau/Gur'yev
fr: Atyrau / Atirau / Gur'yev

en: Asia/Baghdad
fr: Asie/Baghdad

en: Asia/Bahrain
fr: Asie/Bahreïn

en: Asia/Baku
fr: Asie/Baku

en: Asia/Bangkok
fr: Asie/Bangkok

en: Asia/Barnaul
fr: Asie / Barnaul

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Altai
fr: Moscou + 04 - Altai

en: Asia/Beijing
fr: Asie/Pékin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
fr: Chine Est - Pékin, Guangdong, Shanghai, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
fr: Fuseau standard de la Chine

en: Asia/Beirut
fr: Asie/Beyrouth

en: Asia/Bishkek
fr: Asie/Bishkek

en: Asia/Brunei
fr: Asie/Brunei

en: Asia/Calcutta
fr: Asie/Calcutta

en: Asia/Chita
fr: Asie / Chita

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Zabaykalsky
fr: Moscou + 06 - Zabaykalsky

en: Asia/Choibalsan
fr: Asie/Choibalsan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
fr: Dornod, Sühbaatar

en: Asia/Chongqing
fr: Asie/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
fr: Chine centrale - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
fr: Chine/Montagnes

en: Asia/Chungking
fr: Asie/Chungking

en: Asia/Colombo
fr: Asie/Colombo

en: Asia/Dacca
fr: Asie/Dhâkâ

en: Asia/Damascus
fr: Asie/Damas

en: Asia/Dhaka
fr: Asie/Dhaka

en: Asia/Dili
fr: Asie/Dili

en: Asia/Dubai
fr: Asie/Dubai

en: Asia/Dushanbe
fr: Asie/Dushanbe

en: Asia/Famagusta
fr: Asie / Famagusta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Cyprus
fr: Chypre du Nord

en: Asia/Gaza
fr: Asie/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
fr: Bande de Gaza

en: Asia/Harbin
fr: Asie/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
fr: Heilongjiang (sauf Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
fr: Chine Nord

en: Asia/Hebron
fr: Asie/Hébron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
fr: Cisjordanie

en: Asia/Ho_Chi_Minh
fr: Asie/Hô-Chi-Minh-Ville

en: Asia/Hong_Kong
fr: Asie/Hong Kong

en: Asia/Hovd
fr: Asie/Hovd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
fr: Bayan-Ölgiy, Govi-Altay, Hovd, Uvs, Zavhan

en: Asia/Irkutsk
fr: Asie/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
fr: Moscou+05 - Lac Baïkal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+05 - Irkutsk, Buryatia
fr: Moscou + 05 - Irkutsk, Buryatia

en: Asia/Jakarta
fr: Asie/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
fr: Java et Sumatra

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java, Sumatra
fr: Java et Sumatra

en: Asia/Jayapura
fr: Asie/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
fr: Nouvelle-Guinée occidentale, les Mollusques

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
fr: Nouvelle-Guinée occidentale, archipel des Mollusques

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Guinea (West Papua / Irian Jaya); Malukus/Moluccas
fr: Nouvelle Guinée (Papouasie Ouest / Irian Jaya), Malukus / Mollusques

en: Asia/Jerusalem
fr: Asie/Jérusalem

en: Asia/Kabul
fr: Asie/Kaboul

en: Asia/Kamchatka
fr: Asie/Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
fr: Moscou+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
fr: Moscou+08 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+09 - Kamchatka
fr: Moscou + 09 - Kamchatka

en: Asia/Karachi
fr: Asie/Karachi

en: Asia/Kashgar
fr: Asie/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
fr: Tibet de l'Ouest et Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
fr: Chine - Turkestan oriental Ouest

en: Asia/Kathmandu
fr: Asie/Katmandou

en: Asia/Katmandu
fr: Asie/Katmandou

en: Asia/Khandyga
fr: Asie / Khandyga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Tomponsky, Ust-Maysky
fr: Moscou + 06 - Tomponsky, Ust-Maysky

en: Asia/Kolkata
fr: Asie/Calcutta

en: Asia/Krasnoyarsk
fr: Asie/Krasnoyarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
fr: Moscou+04 - La rivière Ienisseï

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Krasnoyarsk area
fr: Moscou + 04 - Zone de Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fr: Asie/Kuala Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
fr: Péninsule Malaise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Malaysia (peninsula)
fr: Malaisie (Péninsule)

en: Asia/Kuching
fr: Asie/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
fr: Sabah et Sarawak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah, Sarawak
fr: Sabah et Sarawak

en: Asia/Kuwait
fr: Asie/Koweït

en: Asia/Macao
fr: Asie/Macao

en: Asia/Macau
fr: Asie/Macau

en: Asia/Magadan
fr: Asie/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
fr: Moscou+08 - Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Magadan
fr: Moscou + 08 - Magadan

en: Asia/Makassar
fr: Asie/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
fr: Bornéo Est et Sud, Sulawesi (Célèbes), Bali, Nusa Tengarra, Timor Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
fr: Bornéo Est et Sud, Sulawesi (Célèbes), Bali, Petites Îles de la Sonde orientales, Timor Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (east, south); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (west)
fr: Bornéo (Est et Sud), Sulawesi /Célèbes, Bali, Nusa Tengarra, Timor (Ouest)

en: Asia/Manila
fr: Asie/Manille

en: Asia/Muscat
fr: Asie/Muscat

en: Asia/Nicosia
fr: Asie/Nicosie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Cyprus (most areas)
fr: Chypre(La plupart des zones)

en: Asia/Novokuznetsk
fr: Asie/Novokouznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
fr: Moscou+03 - Novokouznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Kemerovo
fr: Moscou + 04 - Kemerovo

en: Asia/Novosibirsk
fr: Asie/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
fr: Moscou+03 - Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Novosibirsk
fr: Moscou + 04 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
fr: Asie/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
fr: Moscou+03 - Sibérie Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+03 - Omsk
fr: Moscou + 03 - Omsk

en: Asia/Oral
fr: Asie/Oural

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
fr: Kazakhstan Ouest

en: Asia/Phnom_Penh
fr: Asie/Phnom Penh

en: Asia/Pontianak
fr: Asie/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
fr: Bornéo Ouest et centre

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (west, central)
fr: Borneo (Ouest, Central)

en: Asia/Pyongyang
fr: Asie/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fr: Asie/Qatar

en: Asia/Qostanay
fr: Asie / Qostanay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qostanay/Kostanay/Kustanay
fr: Qostanay / Kostanay / Kustanay

en: Asia/Qyzylorda
fr: Asie/Qyzylorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
fr: Kyzylorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda/Kyzylorda/Kzyl-Orda
fr: Qyzylorda / Kyzylorda / Kzyl-Orda

en: Asia/Rangoon
fr: Asie/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fr: Asie/Riyad

en: Asia/Saigon
fr: Asie/Saïgon

en: Asia/Sakhalin
fr: Asie/Sakhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
fr: Moscou+07 - Île Sakhaline

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakhalin Island
fr: Moscou + 08 - Île Sakhaline

en: Asia/Samarkand
fr: Asie/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
fr: Ouzbékistan Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (west)
fr: Ouzbékistan (Ouest)

en: Asia/Seoul
fr: Asie/Séoul

en: Asia/Shanghai
fr: Asie/Shanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
fr: Chine Est

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Beijing Time
fr: Heure de Pékin

en: Asia/Singapore
fr: Asie/Singapour

en: Asia/Srednekolymsk
fr: Asie / Srednekolymsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakha (E); North Kuril Is
fr: Moscou + 08 - Sakha (E) ; Îles Kuril du Nord

en: Asia/Taipei
fr: Asie/Taipei

en: Asia/Tashkent
fr: Asie/Tashkent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
fr: Ouzbékistan Est

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (east)
fr: Ouzbékistan (Est)

en: Asia/Tbilisi
fr: Asie/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fr: Asie/Téhéran

en: Asia/Tel_Aviv
fr: Asie/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
fr: Asie/Thimphou

en: Asia/Thimphu
fr: Asie/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fr: Asie/Tokyo

en: Asia/Tomsk
fr: Asie / Tomsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Tomsk
fr: Moscou + 04 - Tomsk

en: Asia/Ujung_Pandang
fr: Asie/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fr: Asie/Ulaanbaatar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mongolia (most areas)
fr: Mongolie (La plupart des zones)

en: Asia/Ulan_Bator
fr: Asie/Oulan-Bator

en: Asia/Urumqi
fr: Asie/Urumqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
fr: La plus grande partie du Tibet et Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
fr: Chine - Turkménistan oriental et Tibet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Xinjiang Time
fr: Fuseau horaire de Xinjiang

en: Asia/Ust-Nera
fr: Asie / Ust-Nera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+07 - Oymyakonsky
fr: Moscou + 07 - Oymyakonsky

en: Asia/Vientiane
fr: Asie/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fr: Asie/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
fr: Moscou+07 - L'Amour

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+07 - Amur River
fr: Moscou + 07 - Rivière L'Amour

en: Asia/Yakutsk
fr: Asie/Yakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
fr: Moscou+06 - La rivière Léna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Lena River
fr: Moscou + 06 - La rivière Léna

en: Asia/Yangon
fr: Asie / Yangon

en: Asia/Yekaterinburg
fr: Asie/Yekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
fr: Moscou+02 - Oural

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+02 - Urals
fr: Moscou + 02 - Oural

en: Asia/Yerevan
fr: Asie/Yerevan

en: Atlantic/Azores
fr: Atlantique/Açores

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
fr: Açores

en: Atlantic/Bermuda
fr: Atlantique/Bermudes

en: Atlantic/Canary
fr: Atlantique/Canaries

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
fr: Îles Canaries

en: Atlantic/Cape_Verde
fr: Atlantique/Cap-Vert

en: Atlantic/Faeroe
fr: Atlantique/Faeroe

en: Atlantic/Faroe
fr: Atlantique/Féroé

en: Atlantic/Jan_Mayen
fr: Atlantique/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
fr: Atlantique/Madère

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
fr: Îles de Madère

en: Atlantic/Reykjavik
fr: Atlantique/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
fr: Atlantique/Géorgie du Sud

en: Atlantic/St_Helena
fr: Atlantique/Sainte Hélène

en: Atlantic/Stanley
fr: Atlantique/Stanley

en: Australia/ACT
fr: Australie/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
fr: Nouvelle-Galles - La plupart des lieux

en: Australia/Adelaide
fr: Australie/Adélaïde

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
fr: Australie du Sud

en: Australia/Brisbane
fr: Australie/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
fr: Queensland - La plupart des lieux

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (most areas)
fr: Queensland (La plupart des zones)

en: Australia/Broken_Hill
fr: Australie/Broken Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
fr: Nouvelle-Galles du Sud - Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (Yancowinna)
fr: Nouvelle-Galles du Sud (Yancowinna)

en: Australia/Canberra
fr: Australie/Canberra

en: Australia/Currie
fr: Australie/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
fr: Tasmanie - Île King Island

en: Australia/Darwin
fr: Australie/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
fr: Territoire du Nord

en: Australia/Eucla
fr: Australie/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
fr: Australie de l'Ouest - Zone d'Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (Eucla)
fr: Australie de l'Ouest (Zone d'Eucla)

en: Australia/Hobart
fr: Australie/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
fr: Tasmanie - La plupart des lieux

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania
fr: Tasmanie

en: Australia/LHI
fr: Australie/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
fr: Île Lord Howe

en: Australia/Lindeman
fr: Australie/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
fr: Queensland - Îles Whitsunday

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (Whitsunday Islands)
fr: Queensland (Îles Whitsunday)

en: Australia/Lord_Howe
fr: Australie/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
fr: Australie/Melbourne

en: Australia/NSW
fr: Australie/NSW

en: Australia/North
fr: Australie/Nord

en: Australia/Perth
fr: Australie/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
fr: Australie de l'Ouest - La plupart des lieux

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (most areas)
fr: Australie de l'Ouest (La plupart des zones)

en: Australia/Queensland
fr: Australie/Queensland

en: Australia/South
fr: Australie/Sud

en: Australia/Sydney
fr: Australie/Sydney

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (most areas)
fr: Nouvelle-Galles du Sud (La plupart des zones)

en: Australia/Tasmania
fr: Australie/Tasmanie

en: Australia/Victoria
fr: Australie/Victoria

en: Australia/West
fr: Australie/Ouest

en: Australia/Yancowinna
fr: Australie/Yancowinna

en: Brazil/Acre
fr: Brésil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
fr: Brésil/Noronha

en: Brazil/East
fr: Brésil/Est

en: Brazil/West
fr: Brésil/Ouest

en: Canada/Atlantic
fr: Canada/Atlantique

en: Canada/Central
fr: Canada/Centre

en: Canada/East-Saskatchewan
fr: Canada/Saskatchewan-Est

en: Canada/Eastern
fr: Canada/Est

en: Canada/Mountain
fr: Canada/Montagne

en: Canada/Newfoundland
fr: Canada/Terre-Neuve

en: Canada/Pacific
fr: Canada/Pacifique

en: Chile/Continental
fr: Chili/Continental

en: Chile/EasterIsland
fr: Chili/Îles de Pâques

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
fr: Île de Pâques et île Sala y Gómez

en: Egypt
fr: Égypte

en: Eire
fr: Irlande

en: Europe/Andorra
fr: Europe/Andorre

en: Europe/Astrakhan
fr: Europe / Astrakhan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Astrakhan
fr: Moscou + 01 - Astrakhan

en: Europe/Athens
fr: Europe/Athènes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Germany (most areas)
fr: Allemagne (La plupart des zones)

en: Europe/Brussels
fr: Europe/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
fr: Europe/Bucarest

en: Europe/Busingen
fr: Europe / Busingen

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Busingen
fr: Büsingen

en: Europe/Copenhagen
fr: Europe/Copenhague

en: Europe/Guernsey
fr: Europe/Guernesey

en: Europe/Isle_of_Man
fr: Europe/Île de Man

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
fr: Moscou-01 - Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK-01 - Kaliningrad
fr: Moscou - 01 - Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ukraine (most areas)
fr: Ukraine (La plupart des zones)

en: Europe/Kirov
fr: Europe / Kirov

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Kirov
fr: Moscou + 00 - Kirov

en: Europe/Lisbon
fr: Europe/Lisbonne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Portugal (mainland)
fr: Portugal (Continental)

en: Europe/London
fr: Europe/Londres

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Spain (mainland)
fr: Espagne (Continental)

en: Europe/Malta
fr: Europe/Malte

en: Europe/Moscow
fr: Europe/Moscou

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
fr: Moscow+00 - Russie Ouest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Moscow area
fr: Moscou +00 - zone de Moscou

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
fr: Moscou+01 - Samara, Oudmourtie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
fr: Moscou+01 - Samara, république Oudmourtie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Samara, Udmurtia
fr: Moscou + 01 - Samara, Oudmourtie

en: Europe/San_Marino
fr: Europe/San Marin

en: Europe/Saratov
fr: Europe / Saratov

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Saratov
fr: Moscou + 01 - Saratov

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
fr: Crimée centrale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Crimea
fr: Crimée

en: Europe/Tirane
fr: Europe/Tirana

en: Europe/Ulyanovsk
fr: Europe / Ulyanovsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Ulyanovsk
fr: Moscou + 01 - Ulyanovsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
fr: Ruthénie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Transcarpathia
fr: Transcarpathie

en: Europe/Vienna
fr: Europe/Vienne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
fr: Moscou+00 - Mer Caspienne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Volgograd
fr: Moscou + 00 - Volgograd

en: Europe/Warsaw
fr: Europe/Varsovie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
fr: Zaporozh'ye, E Lugansk/Zaporizhia, E Luhansk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozhye and east Lugansk
fr: Zaporozhye et Lugansk Est

en: Iceland
fr: Islande

en: Indian/Antananarivo
fr: Océan Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fr: Océan Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
fr: Océan Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
fr: Océan Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
fr: Océan Indien/Comores

en: Indian/Kerguelen
fr: Océan Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fr: Océan Indien/Mahé

en: Indian/Maldives
fr: Océan Indien/Maldives

en: Indian/Mauritius
fr: Océan Indien/Maurice

en: Indian/Mayotte
fr: Océan Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
fr: Océan Indien/La Réunion

en: Israel
fr: Israël

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Libya
fr: Libye

en: Mexico/BajaNorte
fr: Mexique/Baja Nord

en: Mexico/BajaSur
fr: Mexique/Baja Sud

en: Mexico/General
fr: Mexique/Général

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
fr: Îles Chatham

en: Pacific/Apia
fr: Pacifique/Apia

en: Pacific/Auckland
fr: Pacifique/Auckland

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand (most areas)
fr: Nouvelle-Zélande (La plupart des zones)

en: Pacific/Bougainville
fr: Pacifique / Bougainville

en: Pacific/Chatham
fr: Pacifique/Chatham

en: Pacific/Chuuk
fr: Pacifique/Chuuk (dans les États fédérés de Micronésie)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
fr: Chuuk et Yap (dans les États fédérés de Micronésie)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk/Truk, Yap
fr: Chuuk / Truk, Yap

en: Pacific/Easter
fr: Pacifique/Easter

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island
fr: Île de Pâques

en: Pacific/Efate
fr: Pacifique/Efate

en: Pacific/Enderbury
fr: Pacifique/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
fr: Îles Phœnix

en: Pacific/Fakaofo
fr: Pacifique/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fr: Pacifique/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fr: Pacifique/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fr: Pacifique/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
fr: Îles Galapagos

en: Pacific/Gambier
fr: Pacifique/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
fr: Îles Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fr: Pacifique/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fr: Pacifique/Guam

en: Pacific/Honolulu
fr: Pacifique/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fr: Pacifique/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
fr: Atoll de Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fr: Pacifique/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
fr: Îles de la Ligne

en: Pacific/Kosrae
fr: Pacifique/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fr: Pacifique/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fr: Pacifique/Majuro

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marshall Islands (most areas)
fr: Îles Marshall (La plupart des zones)

en: Pacific/Marquesas
fr: Pacifique/Marquises

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
fr: Îles Marquises

en: Pacific/Midway
fr: Pacifique/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
fr: Atoll de Midway

en: Pacific/Nauru
fr: Pacifique/Nauru

en: Pacific/Niue
fr: Pacifique/Niue

en: Pacific/Norfolk
fr: Pacifique/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fr: Pacifique/Nouméa

en: Pacific/Pago_Pago
fr: Pacifique/Pago Pago

en: Pacific/Palau
fr: Pacifique/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fr: Pacifique/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
fr: Pacifique/Île de Pohnpei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pohnpei (Ponape)
fr: Île de Pohnpei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pohnpei/Ponape
fr: Pohnpei / Ponape

en: Pacific/Ponape
fr: Pacifique/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fr: Pacifique/Port Moresby

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Papua New Guinea (most areas)
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée (La plupart des zones)

en: Pacific/Rarotonga
fr: Pacifique/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fr: Pacifique/Saipan

en: Pacific/Samoa
fr: Pacifique/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fr: Pacifique/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
fr: Îles de la Société

en: Pacific/Tarawa
fr: Pacifique/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
fr: Îles Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
fr: Pacifique/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fr: Pacifique/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
fr: Truk (Chuuk) et Yap

en: Pacific/Wake
fr: Pacifique/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
fr: Île Wake

en: Pacific/Wallis
fr: Pacifique/Wallis

en: Pacific/Yap
fr: Pacifique/Yap

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Turkey
fr: Turquie

en: US/Aleutian
fr: US/Aléoutiennes

en: US/East-Indiana
fr: US/Indiana Est

en: US/Eastern
fr: US/Est

en: US/Mountain
fr: US/Montagne

en: US/Pacific
fr: US/Pacifique

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
fr: Zone

[ctx: Time zone]
en: Region
fr: Région

en: Comment
fr: Commentaire

en: The style '%1' was not found
fr: Il est impossible de trouver le style « %1 »

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
fr: * Couleurs récentes *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
fr: * Couleurs personnalisées *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
fr: Quarante couleurs

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
fr: Couleurs de Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
fr: Couleurs de l'arc-en-ciel

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
fr: Couleurs royales

[ctx: palette name]
en: Web Colors
fr: Couleurs web

en: Named Colors
fr: Couleurs nommées

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
fr[0]: Il est impossible de lire la configuration des chaînes de couleurs RVB de X11. L'emplacement de fichier suivant a été examiné :
    %2
fr[1]: Il est impossible de lire la configuration des chaînes de couleurs RVB de X11. Les emplacements de fichiers suivants ont été examinés :
    %2

en: Select Color
fr: Choisir une couleur

en: Hue:
fr: Teinte :

en: Saturation:
fr: Saturation :

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
fr: Valeur :

en: Red:
fr: Rouge :

en: Green:
fr: Vert :

en: Blue:
fr: Bleu :

en: Alpha:
fr: Alpha :

en: &Add to Custom Colors
fr: A&jouter aux couleurs personnalisées

en: Name:
fr: Nom :

en: HTML:
fr: HTML :

en: Default color
fr: Couleur par défaut

en: -default-
fr: - par défaut -

en: -unnamed-
fr: - sans nom -

[ctx: @title:window]
en: Print
fr: Imprimer

en: &Try
fr: &Essayer

en: modified
fr: modifié

en: &Details
fr: &Détails

en: Get help...
fr: Obtenir de l'aide...

en: &Add
fr: A&jouter

en: &Remove
fr: Su&pprimer

en: Move &Up
fr: &Monter

en: Move &Down
fr: &Descendre

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
fr: Portez ce vieux whisky au juge blond qui fume

en: Select Font
fr: Choisir une police

en: Could not load print preview part
fr: Il est impossible de charger le composant « Aperçu avant impression »

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: Minimize
fr: Réduire

en: &Minimize
fr: &Réduire

en: &Restore
fr: &Restaurer

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment quitter <b>%1</b> ?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
fr: Confirmer la fermeture depuis la boîte à miniatures

en: Redo
fr: Refaire

en: Undo
fr: Annuler

en: Do not run in the background.
fr: Ne pas exécuter en arrière-plan.

en: Internally added if launched from Finder
fr: Ajouté en interne si lancé depuis le programme de recherche (Finder)

[ctx: @label]
en: Add Comment...
fr: Ajouter un commentaire...

[ctx: @label]
en: Change...
fr: Changer...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
fr: Modifier le commentaire

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Device name
fr: Nom du périphérique

[ctx: folder name]
en: New Folder
fr: Nouveau dossier

[ctx: @title:window]
en: New Folder
fr: Nouveau dossier

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
fr: Créer un nouveau dossier dans :
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
fr: Un fichier ou dossier nommé « %1 » existe déjà.

en: You do not have permission to create that folder.
fr: Vous n'avez pas le droit de créer ce dossier.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
fr: Sélectionnez le dossier

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
fr: Nouveau dossier...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
fr: Nouveau dossier...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
fr: Mettre à la corbeille

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
fr: Afficher les dossiers cachés

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
fr: Propriétés

en: *|All files
fr: *|Tous les fichiers

en: All Supported Files
fr: Tous les fichiers pris en charge

en: Open
fr: Ouvrir

en: Save As
fr: Enregistrer sous

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
fr[0]: 1 élément
fr[1]: %1 éléments

[ctx: @label]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: @label]
en: Modified
fr: Modifié

[ctx: @label]
en: Owner
fr: Propriétaire

[ctx: @label]
en: Permissions
fr: Droits d'accès

[ctx: @label]
en: Rating
fr: Note

[ctx: @label]
en: Size
fr: Taille

[ctx: @label]
en: Tags
fr: Étiquettes

[ctx: @label]
en: Total Size
fr: Taille totale

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
fr: KFileMetaDataReader peut être utilisé pour lire les métadonnées d'un fichier

en: Current maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: Only the meta data that is part of the file is read
fr: Uniquement les métadonnées qui font partie du fichier lu

en: List of URLs where the meta-data should be read from
fr: Liste des URLs ou les métadonnées doivent être lues

en: <Error>
fr: <Erreur>

en: Show Hidden Folders
fr: Afficher les dossiers cachés

en: All Pictures
fr: Toutes les images

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
fr: Configurer les données affichées

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
fr: Sélectionne les données qui devraient être affichées :

[ctx: @action:button]
en: Configure...
fr: Configurer...

[ctx: @label creation date]
en: Created
fr: Créé

[ctx: @label file content size]
en: Size
fr: Taille

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
fr: Dépend de

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
fr: Générateur

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
fr: Possède des parties

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
fr: Possède des parties logiques

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
fr: Dossier parent

[ctx: @label]
en: Keyword
fr: Mot-clé

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
fr: Modifié

[ctx: @label]
en: MIME Type
fr: Type MIME

[ctx: @label]
en: Content
fr: Contenu

[ctx: @label]
en: Related To
fr: En lien avec

[ctx: @label]
en: Subject
fr: Sujet

[ctx: @label music title]
en: Title
fr: Titre

[ctx: @label file URL]
en: File Location
fr: Emplacement du fichier

[ctx: @label]
en: Creator
fr: Créateur

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
fr: Débit moyen

[ctx: @label]
en: Channels
fr: Canaux

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
fr: Caractères

[ctx: @label]
en: Color Depth
fr: Profondeur de couleur

[ctx: @label]
en: Duration
fr: Durée

[ctx: @label]
en: Filename
fr: Nom de fichier

[ctx: @label]
en: Hash
fr: Empreinte

[ctx: @label]
en: Height
fr: Hauteur

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
fr: Entrelacement

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
fr: Lignes

[ctx: @label]
en: Programming Language
fr: Langage de programmation

[ctx: @label]
en: Sample Rate
fr: Taux d'échantillonnage

[ctx: @label]
en: Width
fr: Largeur

[ctx: @label number of words]
en: Words
fr: Mots

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
fr: Ouverture

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
fr: Inclinaison d'exposition

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
fr: Temps d'exposition

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
fr: Longueur focale

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
fr: Longueur focale 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
fr: Vitesse ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
fr: Marque

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
fr: Mode de mesure

[ctx: @label EXIF]
en: Model
fr: Modèle

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
fr: Balance des blancs

[ctx: @label video director]
en: Director
fr: Metteur en scène

[ctx: @label music genre]
en: Genre
fr: Style

[ctx: @label]
en: Performer
fr: Auteur

[ctx: @label]
en: Release Date
fr: Date de sortie

[ctx: @label music track number]
en: Track
fr: Piste

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
fr: Ressource créée

[ctx: @label]
en: Sub Resource
fr: Sous ressource

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
fr: Ressource modifiée

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
fr: Note numérique

[ctx: @label]
en: Copied From
fr: Copié depuis

[ctx: @label]
en: First Usage
fr: Première utilisation

[ctx: @label]
en: Last Usage
fr: Dernière utilisation

[ctx: @label]
en: Usage Count
fr: Nombre d'utilisation

[ctx: @label]
en: Unix File Group
fr: Groupe Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
fr: Mode Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
fr: Propriétaire Unix

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
fr: Traductions à revoir

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
fr: Dernier traducteur

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
fr: Traductions obsolètes

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
fr: Date de traduction de la source

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
fr: Total des traductions

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
fr: Traduit

[ctx: @label]
en: Translation Date
fr: Date de traduction

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
fr: Non traduit

en: P&review
fr: A&perçu

en: Acquire Image
fr: Numériser l'image

en: OCR Image
fr: Image ROC

en: File '%1' is not readable
fr: Impossible de lire le fichier « %1 »

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
fr: Erreur : protocole « %1 » inconnu.

en: Authorization Dialog
fr: Boîte de dialogue d'autorisation

en: No metainfo for %1
fr: Aucune méta-information pour %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
fr: Organisation / Nom commun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
fr: Unité organisationnelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
fr: Affichage...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
fr: Désactiver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
fr: Activer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
fr: Supprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
fr: Ajouter...

en: System certificates
fr: Certificats du système

en: User-added certificates
fr: Certificats ajoutés par l'utilisateur

en: Pick Certificates
fr: Certificats choisis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
fr: <b>Informations sur le sujet</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
fr: <b>Informations sur l'émetteur</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
fr: <b>Autre</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
fr: Période de validité

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
fr: Numéro de série

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
fr: Empreinte MD5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
fr: Empreinte SHA1

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
fr: %1 à %2

en: SSL Configuration Module
fr: Module de configuration SSL

en: SSL Signers
fr: Signataires SSL

en: Signature Algorithm:
fr: Algorithme de signature :

en: Unknown
fr: Inconnue

en: Signature Contents:
fr: Contenu de la signature :

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
fr: Clé d'algorithme inconnue

en: Key type: RSA (%1 bit)
fr: Type de clé : RSA (%1 bit)

en: Modulus:
fr: Modulo :

en: Exponent: 0x
fr: Exposant : 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
fr: Type de clé : DSA (%1 bit)

en: Prime:
fr: Premier :

en: 160 bit prime factor:
fr: Facteur premier sur 160 bits :

en: Public key:
fr: Clé publique :

en: The certificate is valid.
fr: Le certificat est valable.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
fr: Échec de réception du certificat de l'émetteur. Ceci signifie qu'il est impossible de trouver le certificat de l'autorité de certification (CA).

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
fr: Échec de réception de la liste de révocation des certificats (CRL). Ceci signifie qu'il est impossible de trouver la liste de révocation (CRL) de l'autorité de certification (CA).

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
fr: Échec du déchiffrement de la signature du certificat. Ceci signifie qu'il est peut-être impossible de le calculer (par opposition à l'obtention d'un mauvais résultat).

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
fr: Échec du déchiffrement de la liste de révocation des certificats (CRL). Ceci signifie qu'il est peut-être impossible de le calculer (par opposition à l'obtention d'un mauvais résultat).

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
fr: Échec du déchiffrement de la clé public de l'émetteur. Ceci signifie que l'autorité de certification (CA) ne peut être employée pour valider le certificat que vous souhaitez utiliser.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
fr: Le certificat de la signature n'est pas valable. Ceci signifie que le certificat ne peut être vérifié.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
fr: La liste de révocation des certificats (CRL) n'est pas valable. Ceci signifie que la liste de révocation (CRL) ne peut être vérifiée.

en: The certificate is not valid, yet.
fr: Le certificat n'est pas encore valable.

en: The certificate is not valid, any more.
fr: Le certificat n'est plus valable.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
fr: La liste de révocation des certificats (CRL) n'est pas encore valable.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
fr: Le format de date du champ « notBefore » du certificat n'est pas valable.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
fr: Le format de date du champ « notAfter » du certificat n'est pas valable.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
fr: Le format de date du champ « lastUpdate » de la liste de révocation des certificats (CRL) n'est pas valable.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
fr: Le format de date du champ « nextUpdate » de la liste de révocation des certificats (CRL) n'est pas valable.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
fr: Le processus OpenSSL n'a pu disposer d'assez de mémoire.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
fr: Le certificat est signé avec lui-même et ne fait pas partie de la liste des certificats de confiance. Si vous souhaitez accepter ce certificat, ajoutez le à votre liste de certificats de confiance.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
fr: Le certificat est signé avec lui-même. Bien que la chaîne de confiance puisse être construite, le certificat racine de l'autorité de certification (CA) n'a pu être trouvé.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
fr: Le certificat de l'autorité de certification (CA) ne peut être trouvé. Votre chaîne de confiance est certainement brisée.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
fr: Le certificat ne peut être vérifié car il est le seul de la chaîne de confiance et il n'est pas signé par lui-même. Si vous signez le certificat avec lui-même, pensez à l'ajouter dans la liste des certificats de confiance.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
fr: La chaîne de certificat est plus longue la profondeur spécifiée.

en: The certificate has been revoked.
fr: Le certificat a été révoqué.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
fr: L'autorité de certification (CA) du certificat n'est pas valable.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
fr: La longueur de la chaîne de confiance excède la valeur du paramètre « pathlength » d'une des autorité de certification (CA). Ceci rend toutes les signatures suivantes non valables.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
fr: Le certificat n'a pas été signée pour l'usage que vous souhaitez en faire. Ceci signifie que l'autorité de certification (CA) ne permet pas cet usage.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
fr: L'autorité de certification racine (CA) n'est pas autorisée pour l'usage que vous souhaitez pour ce certificat.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
fr: L'autorité de certification racine (CA) est marquée comme rejetée pour l'usage que vous souhaitez.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
fr: L'autorité de certification (CA) du certificat ne correspond pas au nom de l'autorité de certification du certificat.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
fr: L'identifiant (ID) clé de l'autorité de certification (CA) du certificat ne correspond pas à l'identifiant (ID) clé dans la section « Émetteur » du certificat que vous essayez d'utiliser.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
fr: L'identifiant (ID) clé et le nom de l'autorité de certification (CA) du certificat ne correspond pas à l'identifiant (ID) clé et au nom dans la section « Émetteur » du certificat que vous essayez d'utiliser.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
fr: L'autorité de certification (CA) n'est pas autorisée à signer des certificats.

en: OpenSSL could not be verified.
fr: OpenSSL ne peut être vérifié.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
fr: Le test de signature pour ce certificat a échoué. Ceci peut signifier que la signature de ce certificat ou n'importe quelle signature dans sa chaîne de confiance n'a pu être déchiffré ou bien que la liste de révocation des certificats (CRL) n'a pu être vérifiée. Si vous voyez ce message, prévenez l'auteur du logiciel que vous utilisez afin qu'il utilise un des nouveaux message d'erreur plus précis.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
fr: Ce certificat ou un des certificats de sa chaîne de confiance ou l'autorité de certification (CA) ou bien la liste de révocation des certificats (CRL) n'est pas valable (plus valable ou pas encore valable). Si vous voyez ce message, prévenez l'auteur du logiciel que vous utilisez afin qu'il utilise un des nouveaux message d'erreur plus précis.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
fr: Les fichiers racine d'autorité de signature de certificat ne sont pas trouvables, et donc le certificat n'est pas vérifié.

en: SSL support was not found.
fr: Impossible de trouver la prise en charge de SSL.

en: Private key test failed.
fr: Le test de la clé privée a échoué.

en: The certificate has not been issued for this host.
fr: Le certificat n'a pas été produit pour cet hôte.

en: This certificate is not relevant.
fr: Le certificat n'est pas valable.

en: The certificate is invalid.
fr: Le certificat n'est pas valable.
