kdelibs4 - en to hi translation catalogue (995 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
hi: एलिसब्लू

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
hi: एन्टीक-सफेद

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
hi: एन्टीक-सफेद1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
hi: एन्टीक-सफेद2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
hi: एन्टीक-सफेद3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
hi: एन्टीक-सफेद4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
hi: ब्लाँच्ड-बादामी

[ctx: color]
en: BlueViolet
hi: बैंगनी

[ctx: color]
en: CadetBlue
hi: केडेट-नीला

[ctx: color]
en: CadetBlue1
hi: केडेट-नीला

[ctx: color]
en: CadetBlue2
hi: केडेट-नीला2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
hi: केडेट-नीला3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
hi: केडेट-नीला

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
hi: कॉर्नफ्लावर-नीला

[ctx: color]
en: DarkBlue
hi: गहरा नीलाः

[ctx: color]
en: DarkCyan
hi: गहरा क्यानः

[ctx: color]
en: DarkGray
hi: गाढ़ा धूसर

[ctx: color]
en: DarkGreen
hi: गहरा हराः

[ctx: color]
en: DarkGrey
hi: गाढ़ा धूसर

[ctx: color]
en: DarkKhaki
hi: गहरा-खाकी

[ctx: color]
en: DarkMagenta
hi: मजेंटा

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
hi: गहरा-जैतूनी-हरा1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
hi: गहरा-जैतूनी-हरा1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
hi: गहरा-जैतूनी-हरा2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
hi: गहरा-जैतूनी-हरा1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
hi: गहरा-जैतूनी-हरा1

[ctx: color]
en: DarkOrange
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrange1
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrange2
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrange3
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrange4
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrchid
hi: ज्यादा गहरा

[ctx: color]
en: DarkRed
hi: ज्यादा गहरा

[ctx: color]
en: DarkSalmon
hi: गहरा-गेरूऑ

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
hi: गहरा-समुद्री-हरा

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
hi: गहरा-समुद्री-हरा1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
hi: गहरा-समुद्री-हरा2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
hi: गहरा-समुद्री-हरा3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
hi: गहरा-समुद्री-हरा4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
hi: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
hi: गाढ़ा धूसर

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
hi: गहरा-स्लेटी-ग्रे1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
hi: गहरा-स्लेटी-ग्रे2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
hi: गहरा-स्लेटी-ग्रे3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
hi: गहरा-स्लेटी-ग्रे1

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
hi: गहरा-स्लेटी-ग्रे1

[ctx: color]
en: DarkViolet
hi: बैंगनी

[ctx: color]
en: DeepPink
hi: गहरा

[ctx: color]
en: DeepPink1
hi: गहरा

[ctx: color]
en: DeepPink2
hi: गहरा

[ctx: color]
en: DeepPink3
hi: गहरा

[ctx: color]
en: DeepPink4
hi: गहरा

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DimGray
hi: धूसर

[ctx: color]
en: DimGrey
hi: डिम-ग्रे

[ctx: color]
en: DodgerBlue
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: FloralWhite
hi: फ्लोरल-सफेद

[ctx: color]
en: ForestGreen
hi: जंगल

[ctx: color]
en: GhostWhite
hi: के-घोस्ट-व्यू

[ctx: color]
en: GreenYellow
hi: पीला

[ctx: color]
en: HotPink
hi: गर्म-गुलाबी

[ctx: color]
en: HotPink1
hi: गर्म-गुलाबी1

[ctx: color]
en: HotPink2
hi: गर्म-गुलाबी2

[ctx: color]
en: IndianRed
hi: भारत

[ctx: color]
en: IndianRed1
hi: इंडियन-रेड1

[ctx: color]
en: IndianRed2
hi: इंडियन/माहे

[ctx: color]
en: IndianRed3
hi: इंडियन/माहे

[ctx: color]
en: IndianRed4
hi: इंडियन/माहे

[ctx: color]
en: LavenderBlush
hi: लैवेण्डर-ब्लश

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
hi: लैवेण्डर-ब्लश1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
hi: लैवेण्डर-ब्लश2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
hi: लैवेण्डर-ब्लश3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
hi: लैवेण्डर-ब्लश4

[ctx: color]
en: LawnGreen
hi: हरा

[ctx: color]
en: LemonChiffon
hi: लेमन-शिफॉन

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
hi: लेमन-शिफॉन1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
hi: लेमन-शिफॉन2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
hi: लेमन-शिफॉन3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
hi: लेमन-शिफॉन4

[ctx: color]
en: LightBlue
hi: हल्का

[ctx: color]
en: LightBlue1
hi: हल्का

[ctx: color]
en: LightBlue2
hi: हल्का

[ctx: color]
en: LightBlue3
hi: हल्का

[ctx: color]
en: LightBlue4
hi: हल्का

[ctx: color]
en: LightCoral
hi: हल्के रंग

[ctx: color]
en: LightCyan
hi: हल्का

[ctx: color]
en: LightCyan1
hi: हल्का-स्यान1

[ctx: color]
en: LightCyan2
hi: हल्का-स्यान2

[ctx: color]
en: LightCyan3
hi: हल्का-स्यान3

[ctx: color]
en: LightCyan4
hi: हल्का-स्यान4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
hi: हल्का-सुनहरादंड

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
hi: हल्का-सुनहरादंड1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
hi: हल्का-सुनहरादंड2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
hi: हल्का-सुनहरादंड3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
hi: हल्का-सुनहरादंड

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
hi: हल्का-सुनहरादंड-पीला

[ctx: color]
en: LightGray
hi: हल्का धूसर

[ctx: color]
en: LightGreen
hi: हल्का हरा

[ctx: color]
en: LightGrey
hi: हल्का धूसर

[ctx: color]
en: LightPink
hi: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightPink1
hi: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightPink2
hi: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightPink3
hi: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightPink4
hi: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightSalmon
hi: हल्का-गेरूऑ

[ctx: color]
en: LightSalmon1
hi: हल्का-गेरूऑ1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
hi: हल्का-गेरूऑ2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
hi: हल्का-गेरूऑ

[ctx: color]
en: LightSalmon4
hi: हल्का-गेरूऑ

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
hi: हल्का हरा

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
hi: हल्का-आसमानी

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
hi: हल्का-आसमानी1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
hi: हल्का-आसमानी2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
hi: हल्का-आसमानी3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
hi: हल्का-आसमानी

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
hi: हल्का-स्लेटी-नीला

[ctx: color]
en: LightSlateGray
hi: हल्का-स्लेटी-ग्रे

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
hi: हल्का-स्लेटी-ग्रे

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
hi: हल्का-स्टील-ब्लू

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
hi: हल्का-स्टील-ब्लू1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
hi: हल्का-स्टील-ब्लू12

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
hi: हल्का-स्टील-ब्लू13

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
hi: हल्का-स्टील-ब्लू14

[ctx: color]
en: LightYellow
hi: हल्का-पीला

[ctx: color]
en: LightYellow1
hi: हल्का-पीला1

[ctx: color]
en: LightYellow2
hi: हल्का-पीला2

[ctx: color]
en: LightYellow3
hi: हल्का-पीला3

[ctx: color]
en: LightYellow4
hi: हल्का-पीला4

[ctx: color]
en: LimeGreen
hi: हरा

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
hi: मध्यम-अक्वॉमरीन

[ctx: color]
en: MediumBlue
hi: मध्यमनीला

[ctx: color]
en: MediumOrchid
hi: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
hi: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
hi: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
hi: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
hi: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumPurple
hi: मध्यम-जामुनी

[ctx: color]
en: MediumPurple1
hi: मध्यम-जामुनी1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
hi: मध्यम-जामुनी2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
hi: मध्यम-जामुनी3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
hi: मध्यम-जामुनी

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
hi: प्रसंग चयन

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
hi: मध्यम-स्लेटी-नीला

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
hi: प्रसंग चयन

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
hi: मध्यम आउटलाइन

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
hi: मध्यम फ़ॉन्ट

[ctx: color]
en: MidnightBlue
hi: मध्यरात्रि (&M)

[ctx: color]
en: MintCream
hi: मिंट-क्रीम

[ctx: color]
en: MistyRose
hi: मिस्टी-रोज़

[ctx: color]
en: MistyRose1
hi: मिस्टी-रोज़1

[ctx: color]
en: MistyRose2
hi: मिस्टी-रोज़2

[ctx: color]
en: MistyRose3
hi: मिस्टी-रोज़3

[ctx: color]
en: MistyRose4
hi: मिस्टी-रोज़4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
hi: नवाजो-सफेद

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
hi: नवाजो-सफेद1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
hi: नवाजो-सफेद1

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
hi: नवाजो-सफेद1

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
hi: नवाजो-सफेद

[ctx: color]
en: NavyBlue
hi: नीला

[ctx: color]
en: OldLace
hi: ओल्ड-लेस

[ctx: color]
en: OliveDrab
hi: लाइव

[ctx: color]
en: OrangeRed
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: OrangeRed1
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: OrangeRed2
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: OrangeRed3
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: OrangeRed4
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
hi: फ़ीका-स्वर्णदण्ड

[ctx: color]
en: PaleGreen
hi: हरा

[ctx: color]
en: PaleGreen1
hi: फ़ीका-हरा1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
hi: फ़ीका-हरा2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
hi: फ़ीका-हरा3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
hi: हरा

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
hi: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
hi: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
hi: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
hi: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
hi: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
hi: फ़ीका-बैंगनी-लाल

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
hi: फ़ीका-बैंगनी-लाल1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
hi: फ़ीका-बैंगनी-लाल2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
hi: फ़ीका-बैंगनी-लाल3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
hi: फ़ीका-बैंगनी-लाल

[ctx: color]
en: PapayaWhip
hi: पापाया-व्हिप

[ctx: color]
en: PeachPuff
hi: पीच-पफ़

[ctx: color]
en: PeachPuff1
hi: पीच-पफ़1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
hi: पीच-पफ़2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
hi: पीच-पफ़3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
hi: पीच-पफ़4

[ctx: color]
en: PowderBlue
hi: पाउडर-नीला

[ctx: color]
en: RosyBrown
hi: रोजी-ब्राउन

[ctx: color]
en: RosyBrown1
hi: रोजी-ब्राउन1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
hi: रोजी-ब्राउन2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
hi: रोजी-ब्राउन3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
hi: रोजी-ब्राउन4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
hi: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
hi: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
hi: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
hi: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
hi: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: SandyBrown
hi: भूराः

[ctx: color]
en: SeaGreen
hi: हरा

[ctx: color]
en: SeaGreen1
hi: हरा

[ctx: color]
en: SeaGreen2
hi: हरा

[ctx: color]
en: SeaGreen3
hi: हरा

[ctx: color]
en: SeaGreen4
hi: हरा

[ctx: color]
en: SkyBlue
hi: नीला

[ctx: color]
en: SkyBlue1
hi: नीला

[ctx: color]
en: SkyBlue2
hi: नीला

[ctx: color]
en: SkyBlue3
hi: नीला

[ctx: color]
en: SkyBlue4
hi: नीला

[ctx: color]
en: SlateBlue
hi: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: SlateBlue1
hi: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
hi: स्लेटी-नीला2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
hi: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: SlateBlue4
hi: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: SlateGray
hi: स्लेटी-ग्रे

[ctx: color]
en: SlateGray1
hi: स्लेटी-ग्रे1

[ctx: color]
en: SlateGray2
hi: स्लेटी-ग्रे2

[ctx: color]
en: SlateGray3
hi: स्लेटी-ग्रे3

[ctx: color]
en: SlateGray4
hi: स्लेटी-ग्रे4

[ctx: color]
en: SlateGrey
hi: स्लेटी-ग्रे

[ctx: color]
en: SpringGreen
hi: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SpringGreen1
hi: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SpringGreen2
hi: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SpringGreen3
hi: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SpringGreen4
hi: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SteelBlue
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: SteelBlue1
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: SteelBlue2
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: SteelBlue3
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: SteelBlue4
hi: गहरा नीला

[ctx: color]
en: VioletRed
hi: बैंगनी

[ctx: color]
en: VioletRed1
hi: बैंगनी

[ctx: color]
en: VioletRed2
hi: बैंगनी

[ctx: color]
en: VioletRed3
hi: बैंगनी

[ctx: color]
en: VioletRed4
hi: बैंगनी

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
hi: धुँधला-सफेद

[ctx: color]
en: YellowGreen
hi: पीला

[ctx: color]
en: aquamarine
hi: अक्वॉमरीन

[ctx: color]
en: aquamarine1
hi: अक्वॉमरीन1

[ctx: color]
en: aquamarine2
hi: अक्वॉमरीन2

[ctx: color]
en: aquamarine3
hi: अक्वॉमरीन3

[ctx: color]
en: aquamarine4
hi: अक्वॉमरीन

[ctx: color]
en: bisque
hi: बास्क

[ctx: color]
en: bisque1
hi: बास्क

[ctx: color]
en: bisque2
hi: बास्क

[ctx: color]
en: bisque3
hi: बास्क

[ctx: color]
en: bisque4
hi: बास्क

[ctx: color]
en: black
hi: काला

[ctx: color]
en: blue
hi: नीलाः

[ctx: color]
en: blue1
hi: नीलाः

[ctx: color]
en: blue2
hi: नीलाः

[ctx: color]
en: blue3
hi: नीलाः

[ctx: color]
en: blue4
hi: नीलाः

[ctx: color]
en: brown
hi: भूराः

[ctx: color]
en: brown1
hi: भूराः

[ctx: color]
en: brown2
hi: भूराः

[ctx: color]
en: brown3
hi: भूराः

[ctx: color]
en: brown4
hi: भूराः

[ctx: color]
en: burlywood
hi: बर्ली-वुड

[ctx: color]
en: burlywood1
hi: बर्ली-वुड1

[ctx: color]
en: burlywood2
hi: बर्ली-वुड2

[ctx: color]
en: burlywood3
hi: बर्ली-वुड3

[ctx: color]
en: burlywood4
hi: बर्ली-वुड

[ctx: color]
en: chocolate
hi: मिलाएँ

[ctx: color]
en: coral
hi: मूंगा

[ctx: color]
en: coral1
hi: मूंगा

[ctx: color]
en: coral2
hi: मूंगा

[ctx: color]
en: coral3
hi: मूंगा

[ctx: color]
en: coral4
hi: मूंगा

[ctx: color]
en: cornsilk
hi: कॉर्न-सिल्क

[ctx: color]
en: cornsilk1
hi: कॉर्न-सिल्क1

[ctx: color]
en: cornsilk2
hi: कॉर्न-सिल्क2

[ctx: color]
en: cornsilk3
hi: कॉर्न-सिल्क3

[ctx: color]
en: cornsilk4
hi: कॉर्न-सिल्क4

[ctx: color]
en: gainsboro
hi: गेन्स-बोरो

[ctx: color]
en: goldenrod
hi: फ़ोल्डर (&F)

[ctx: color]
en: green
hi: हराः

[ctx: color]
en: green1
hi: हराः

[ctx: color]
en: green2
hi: हराः

[ctx: color]
en: green3
hi: हराः

[ctx: color]
en: green4
hi: हराः

[ctx: color]
en: honeydew
hi: हनी-ड्यू

[ctx: color]
en: honeydew1
hi: हनी-ड्यू1

[ctx: color]
en: honeydew2
hi: हनी-ड्यू2

[ctx: color]
en: honeydew3
hi: हनी-ड्यू3

[ctx: color]
en: honeydew4
hi: हनी-ड्यू4

[ctx: color]
en: ivory
hi: डी-वाइस

[ctx: color]
en: magenta
hi: मजेंटा

[ctx: color]
en: magenta1
hi: मजेंटा

[ctx: color]
en: magenta2
hi: मजेंटा

[ctx: color]
en: magenta3
hi: मजेंटा

[ctx: color]
en: magenta4
hi: मजेंटा

[ctx: color]
en: maroon
hi: कैमरून

[ctx: color]
en: maroon1
hi: कैमरून

[ctx: color]
en: maroon2
hi: कैमरून

[ctx: color]
en: maroon3
hi: कैमरून

[ctx: color]
en: maroon4
hi: कैमरून

[ctx: color]
en: moccasin
hi: मोकासिन

[ctx: color]
en: orange
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: orange1
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: orange2
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: orange3
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: orange4
hi: नारंगी

[ctx: color]
en: orchid
hi: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: orchid1
hi: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: orchid2
hi: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: orchid3
hi: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: orchid4
hi: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: purple
hi: बैंगनीः

[ctx: color]
en: purple1
hi: बैंगनीः

[ctx: color]
en: purple2
hi: बैंगनीः

[ctx: color]
en: purple3
hi: बैंगनीः

[ctx: color]
en: purple4
hi: बैंगनीः

[ctx: color]
en: salmon1
hi: गेरूऑ1

[ctx: color]
en: seashell
hi: सी-शैल

[ctx: color]
en: seashell1
hi: सी-शैल1

[ctx: color]
en: seashell2
hi: सी-शैल2

[ctx: color]
en: seashell3
hi: सी-शैल3

[ctx: color]
en: seashell4
hi: सी-शैल4

[ctx: color]
en: snow
hi: एक्स-स्नो

[ctx: color]
en: snow1
hi: एक्स-स्नो

[ctx: color]
en: snow2
hi: एक्स-स्नो

[ctx: color]
en: snow3
hi: एक्स-स्नो

[ctx: color]
en: snow4
hi: एक्स-स्नो

[ctx: color]
en: thistle
hi: सीटी

[ctx: color]
en: thistle1
hi: सीटी

[ctx: color]
en: thistle2
hi: सीटी

[ctx: color]
en: thistle3
hi: सीटी

[ctx: color]
en: thistle4
hi: सीटी

[ctx: color]
en: tomato
hi: स्वचलन

[ctx: color]
en: tomato1
hi: स्वचलन

[ctx: color]
en: tomato2
hi: स्वचलन

[ctx: color]
en: tomato3
hi: स्वचलन

[ctx: color]
en: tomato4
hi: स्वचलन

[ctx: color]
en: violet
hi: बैंगनी

[ctx: color]
en: wheat
hi: चीट (&C)

[ctx: color]
en: wheat1
hi: चीट (&C)

[ctx: color]
en: wheat2
hi: चीट (&C)

[ctx: color]
en: wheat3
hi: चीट (&C)

[ctx: color]
en: wheat4
hi: चीट (&C)

[ctx: color]
en: white
hi: सफेद

[ctx: color]
en: yellow
hi: पीला

[ctx: color]
en: yellow1
hi: पीला

[ctx: color]
en: yellow2
hi: पीला

[ctx: color]
en: yellow3
hi: पीला

[ctx: color]
en: yellow4
hi: पीला

en: Debug Settings
hi: डिबग विन्यास

en: File
hi: फ़ाइल

en: Message Box
hi: संदेश बक्सा

en: Shell
hi: शेल

en: Syslog
hi: सिसलॉग

en: None
hi: कुछ नहीं

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
hi: जानकारी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
hi: त्रुटि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
hi: सभी डिबग आउटपुट अक्षम करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
hi: चेतावनी

en: &Select All
hi: सभी चुनें (&S)

en: &Deselect All
hi: सभी अचयनित करें (&D)

en: KDebugDialog
hi: के-डिबग-संवाद

en: A dialog box for setting preferences for debug output
hi: डिबग आउटपुट के लिए प्राथमिकताएँ विन्यासित करने का एक संवाद बक्सा.

en: David Faure
hi: डेविड फ़ॉउर

en: Maintainer
hi: मेंटेनर

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
hi: डिफ़ॉल्ट सूची संवाद के बजाए संपूर्ण संवाद दिखाएँ.

en: Turn area on
hi: क्षेत्र चालू करें

en: Turn area off
hi: क्षेत्र बन्द करें

en: no error
hi: कोई त्रुटि नहीं

en: requested family not supported for this host name
hi: इस होस्ट नाम के लिए निवेदित परिवार समर्थित नहीं है

en: temporary failure in name resolution
hi: नाम रिसॉल्यूशन में अस्थायी असफलता

en: non-recoverable failure in name resolution
hi: नाम रिसॉल्यूशन में रिकवरी अयोग्य असफलता

en: invalid flags
hi: अवैध फ्लैग्स

en: memory allocation failure
hi: मेमोरी एलोकेशन असफलता

en: name or service not known
hi: नाम या सेवा ज्ञात नहीं है

en: requested family not supported
hi: निवेदित परिवार समर्थित नहीं है

en: requested service not supported for this socket type
hi: इस सॉकेट क़िस्म के लिए निवेदित सेवा समर्थित नहीं है

en: requested socket type not supported
hi: निवेदित सॉकेट क़िस्म समर्थित नहीं है

en: unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
hi: तंत्र त्रुटि: %1

en: request was canceled
hi: निवेदन रद्द किया गया

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
hi: अज्ञात परिवार %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
hi: कोई त्रुटि नहीं

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
hi: नाम लुकअप असफल

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
hi: पता पहले से ही उपयोग में है

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
hi: सॉकेट पहले से ही बाउण्ड है

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
hi: सॉकेट पहले से ही बनाया हुआ है

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
hi: सॉकेट बाउण्ड नहीं है

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
hi: सॉकेट बनाया नहीं जा सकता

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
hi: कार्य रोक दिया जाएगा

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
hi: कनेक्शन सक्रिय रूप से अस्वीकृत

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
hi: कनेक्शन टाइम आउट

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
hi: प्रक्रिया पहले से ही प्रगति में है

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
hi: नेटवर्क असफल हो गया

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
hi: प्रक्रिया समर्थित नहीं है

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
hi: समयबद्ध प्रक्रिया टाइम आउट हो गया

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
hi: एक अज्ञात/अप्रत्याशित त्रुटि हुई

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
hi: रिमोट होस्ट द्वारा कनेक्शन बन्द किया गया

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v2
hi: जीपीएल सं.२

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
hi: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करण २

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v2
hi: एलजीपीएल सं.२

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
hi: जीएनयू लेसर जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करण २

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
hi: बीएसडी लाइसेंस

[ctx: @item license]
en: BSD License
hi: बीएसडी लाइसेंस

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
hi: आर्टिस्टिक लाइसेंस

[ctx: @item license]
en: Artistic License
hi: आर्टिस्टिक लाइसेंस

[ctx: @item license (short name)]
en: QPL v1.0
hi: क्यूपीएल सं.1.0

[ctx: @item license]
en: Q Public License
hi: क्यू पब्लिक लाइसेंस

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v3
hi: जीपीएल सं.३

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
hi: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करण ३

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v3
hi: एलजीपीएल सं.३

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
hi: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करण ३

[ctx: @item license]
en: Custom
hi: मनपसंद

[ctx: @item license]
en: Not specified
hi: उल्लेखित नहीं

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
hi: <p>केडीई बहुत सी भाषाओं में अनूदित है. इस के लिए विश्व भर के अनुवादकों की टोलियों को हार्दिक धन्यवाद.</p><p>केडीई के अंतर्राष्ट्रीयकरण के बारे में और अधिक जानकारी के लिए यहाँ जाएँ: <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
hi: ग्रेगोरियन

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
hi: हिब्रू

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
hi: जलाली

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
hi: अवैध कैलेण्डर किस्म

en: Today
hi: आज

en: Yesterday
hi: कल

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, ShortFormat]
en: AM
hi: पूर्वाह्न

en: Use the X-server display 'displayname'
hi: एक्स-सर्वर डिस्पले 'displayname' इस्तेमाल करें.

en: Restore the application for the given 'sessionId'
hi: अनुप्रयोग को दिए 'sessionId' गए से पुनर्स्थापित करें.

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
hi: अनुप्रयोग को बाधित करता है कि वह मैप पर निजी रंग
    8-बिट डिस्प्ले पर संस्थापित करे.

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
hi: क्यूटी को बताता है कि माउस या कीबोर्ड को कभी नहीं पकड़े.

en: switches to synchronous mode for debugging
hi: डिबगिंग के लिए सिंक्रोनस मोड में बदलता है.

en: defines the application font
hi: अनुप्रयोग फ़ॉन्ट पारिभाषित करता है

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
hi: डिफ़ॉल्ट पृष्ठभूमि रंग नियत करता है. तथा एक
    अनुप्रयोग पैलेट (हल्के और गहरे शेड्स का
    गणन किया जाता है)

en: sets the default foreground color
hi: डिफ़ॉल्ट अग्रभूमि रंग सेट करता है

en: sets the default button color
hi: डिफ़ॉल्ट बटन रंग सेट करता है

en: sets the application name
hi: अनुप्रयोग नाम सेट करता है

en: sets the application title (caption)
hi: अनुप्रयोग शीर्षक सेट करता है (कैप्शन)

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
hi: अनुप्रयोग को बाधित करता है कि वह ट्रू-कलर विजुअल
    8-बिट डिस्प्ले पर उपयोग करे.

en: set XIM server
hi: एक्सआईएम सर्वर सेट करें

en: disable XIM
hi: एक्सआईएम अक्षम करें

en: mirrors the whole layout of widgets
hi: विजेट के संपूर्ण ख़ाका की नक़ल बनाए

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
hi: अनुप्रयोग विजेटों में क्यूटी स्टाइलशीट लागू करता है

en: Use 'caption' as name in the titlebar
hi: शीर्षक पट्टी में 'कैप्शन' नाम की तरह इस्तेमाल करें

en: Use 'icon' as the application icon
hi: प्रतीक को अनुप्रयोग 'प्रतीक' की तरह इस्तेमाल करें

en: Use alternative configuration file
hi: वैकल्पिक कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल इस्तेमाल करें

en: Disable crash handler, to get core dumps
hi: कोर डम्प पाने के लिए क्रेश हैंडलर अक्षम करें.

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
hi: एक WM_NET कम्पेटिबल विंडो-प्रबंधक के लिए प्रतीक्षा रत

en: sets the application GUI style
hi: अनुप्रयोग जीयूआई शैली सेट करता है

en: KDE Application
hi: केडीई अनुप्रयोग

en: Qt
hi: क्यूटी

en: KDE
hi: केडीई

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
hi: '%1'  खो गया है.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
hi: %1 को 
    %2 के द्वारा लिखा गया

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
hi: जो फ़ाइलें/यूआरएल अनुप्रयोग द्वारा खोले गए हैं उन्हें इस्तेमाल के पश्चात मिटा दिया जाएगा

en: KDE-tempfile
hi: केडीई-टेम्पफ़ाइल

en: pm
hi: अपराह्न

en: Library "%1" not found
hi: लाइब्रेरी  "%1".नहीं मिली

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
hi: अरबी-हिन्द

[ctx: digit set]
en: Bengali
hi: बंगाली

[ctx: digit set]
en: Devanagari
hi: देवनागरी

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
hi: पुर्वी अरबी-हिन्द

[ctx: digit set]
en: Gujarati
hi: गुजराती

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
hi: गुरूमुखी

[ctx: digit set]
en: Kannada
hi: कन्नड

[ctx: digit set]
en: Khmer
hi: ख्मेर

[ctx: digit set]
en: Malayalam
hi: मलयालम

[ctx: digit set]
en: Oriya
hi: उड़िया

[ctx: digit set]
en: Tamil
hi: तमिल

[ctx: digit set]
en: Telugu
hi: तेलुगु

[ctx: digit set]
en: Arabic
hi: अरबी

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
hi: %1 बा.

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
hi: %1 कि.बा.

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
hi: %1 मे.बा.

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
hi: %1 गी.बा.

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
hi: %1 टे.बा.

[ctx: size in 10^15 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
hi: %1 पे.बा.

[ctx: size in 10^18 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
hi: %1 इ.बा.

[ctx: size in 10^21 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
hi: %1 जी.बा.

[ctx: size in 10^24 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
hi: %1 य.बा.

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
hi: %1 कि.बा.

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
hi: %1 मे.बा.

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
hi: %1 गी.बा.

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
hi: %1 टे.बा.

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
hi: %1 पे.बा.

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
hi: %1 इ.बा.

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
hi: %1 जी.बा.

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
hi: %1 य.बा.

[ctx: size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KiB
hi: %1 कि.बा.

[ctx: size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MiB
hi: %1 मे.बा.

[ctx: size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GiB
hi: %1 गी.बा.

[ctx: size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TiB
hi: %1 टे.बा.

[ctx: size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PiB
hi: %1 पे.बा.

[ctx: size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EiB
hi: %1 इ.बा.

[ctx: size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZiB
hi: %1 जी.बा.

[ctx: size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YiB
hi: %1 य.बा.

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
hi: %1 दिन

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
hi: %1 घंटे

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
hi: %1 मिनट

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
hi: %1 सेकंड

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hi: %1 और %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hi: %1 और %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hi: %1 और %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
hi: पुर्वान्ह

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
hi: अपरान्ह

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
hi: अपराह्न

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
hi: अ

en: Timed out trying to connect to remote host
hi: रिमोट होस्ट से कनेक्ट होने की कोशिश में टाइमआउट हो गया

en: address family for nodename not supported
hi: नोड नाम के लिए एड्रेस फैमिली समर्थित नहीं है

en: invalid value for 'ai_flags'
hi:  'ai_flags' के लिए अवैध मान

en: 'ai_family' not supported
hi: 'ai_family' समर्थित नहीं है

en: no address associated with nodename
hi: नोड नाम के साथ कोई पता संबद्ध नहीं है

en: servname not supported for ai_socktype
hi: ai_socktype के लिए सर्वनेम समर्थित नहीं है

en: 'ai_socktype' not supported
hi: 'ai_socktype' समर्थित नहीं है

en: system error
hi: तंत्र त्रुटि

en: KDE Test Program
hi: केडीई टेस्ट प्रोग्राम

en: Africa/Abidjan
hi: अफ्रीका/अबीदियन

en: Africa/Accra
hi: अफ्रीका/एक्रा

en: Africa/Addis_Ababa
hi: अफ्रीका/अदिस_अबाबा

en: Africa/Algiers
hi: अफ्रीका/अलगियर्स

en: Africa/Asmera
hi: अफ्रीका/असमेरा

en: Africa/Bamako
hi: अफ्रीका/बमाको

en: Africa/Bangui
hi: अफ्रीका/बानगुइ

en: Africa/Banjul
hi: अफ्रीका/बैनजुल

en: Africa/Bissau
hi: अफ्रीका/बिसाउ

en: Africa/Blantyre
hi: अफ्रीका/ब्लांटायर

en: Africa/Brazzaville
hi: अफ्रीका/ब्राज़ावेल

en: Africa/Bujumbura
hi: अफ्रीका/बुजुंबुरा

en: Africa/Cairo
hi: अफ्रीका/कायरो

en: Africa/Casablanca
hi: अफ्रीका/कैसबलंका

en: Africa/Ceuta
hi: अफ्रीका/सेउटा

en: Africa/Conakry
hi: अफ्रीका/कोनाक्री

en: Africa/Dakar
hi: अफ्रीका/डकर

en: Africa/Dar_es_Salaam
hi: अफ्रीका/डर_एस_सलाम

en: Africa/Djibouti
hi: अफ्रीका/जिबोउटी

en: Africa/Douala
hi: अफ्रीका/डॉउला

en: Africa/El_Aaiun
hi: अफ्रीका/अल_आएउन

en: Africa/Freetown
hi: अफ्रीका/फ्रीटाउन

en: Africa/Gaborone
hi: अफ्रीका/गबोरोन

en: Africa/Harare
hi: अफ्रीका/हरारे

en: Africa/Johannesburg
hi: अफ्रीका/जॉनेसबर्ग

en: Africa/Kampala
hi: अफ्रीका/कमपाला

en: Africa/Khartoum
hi: अफ्रीका/खार्टोउम

en: Africa/Kigali
hi: अफ्रीका/किगाली

en: Africa/Kinshasa
hi: अफ्रीका/किंसहासा

en: Africa/Lagos
hi: अफ्रीका/लागोस

en: Africa/Libreville
hi: अफ्रीका/लिब्रेवेल

en: Africa/Lome
hi: अफ्रीका/लोम

en: Africa/Luanda
hi: अफ्रिका/लुआंडा

en: Africa/Lubumbashi
hi: अफ्रीका/लुबुंबाशी

en: Africa/Lusaka
hi: अफ्रीका/लुसाका

en: Africa/Malabo
hi: अफ्रीका/मालाबो

en: Africa/Maputo
hi: अफ्रीका/मपुटो

en: Africa/Maseru
hi: अफ्रीका/मासेरु

en: Africa/Mbabane
hi: अफ्रीका/बाबने

en: Africa/Mogadishu
hi: अफ्रीका/मॉगाडिशु

en: Africa/Monrovia
hi: अफ्रीका/मॉनरोविया

en: Africa/Nairobi
hi: अफ्रीका/नारौबी

en: Africa/Ndjamena
hi: अफ्रीका/जमीना

en: Africa/Niamey
hi: अफ्रीका/नियमये

en: Africa/Nouakchott
hi: अफ्रीका/नाउआकोट

en: Africa/Ouagadougou
hi: अफ्रीका/ओयूगाडॉउगॉउ

en: Africa/Porto-Novo
hi: अफ्रीका/पॉर्टो_नोवो

en: Africa/Sao_Tome
hi: अफ्रीका/साओ_टोम

en: Africa/Timbuktu
hi: अफ्रीका/टिम्बुक्टू

en: Africa/Tripoli
hi: अफ्रीका/ट्रिपोली

en: Africa/Tunis
hi: अफ्रीका/तुनिस

en: Africa/Windhoek
hi: अफ्रीका/विंडहोक

en: America/Adak
hi: अमेरिका/अडाक

en: America/Anchorage
hi: अमेरिका/एंकोरेज

en: America/Anguilla
hi: अमेरिका/एंगुला

en: America/Antigua
hi: अमेरिका/एंटिगुआ

en: America/Araguaina
hi: अमेरिका/अरगुयेना

en: America/Argentina/Buenos_Aires
hi: अमेरिका/अरजेटीना/बुएनॉस_एरिस

en: America/Argentina/Catamarca
hi: अमेरिका/अरजेटीना/कैटामारका

en: America/Argentina/ComodRivadavia
hi: अमेरिका/अरजेटीना/कोमोडरिवाडाविया

en: America/Argentina/Cordoba
hi: अमेरिका/अरजेटीना/कॉर्डोबा

en: America/Argentina/Jujuy
hi: अमेरिका/अरजेटीना/जुजुई

en: America/Argentina/La_Rioja
hi: अमेरिका/अरजेटीना/ला_रियोहा

en: America/Argentina/Mendoza
hi: अमेरिका/अरजेटीना/मेंडोज़ा

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
hi: अमेरिका/अरजेटीना/रियो_गेल्लेगोस

en: America/Argentina/San_Juan
hi: अमेरिका/अरजेटीना/सां_जुआँ

en: America/Argentina/Tucuman
hi: अमेरिका/अरजेटीना/टुकुमन

en: America/Argentina/Ushuaia
hi: अमेरिका/अरजेटीना/युशुइया

en: America/Aruba
hi: अमेरिका/अरुबा

en: America/Asuncion
hi: अमेरिका/असुनसन

en: America/Bahia
hi: अमेरिका/बाहिया

en: America/Barbados
hi: अमेरिका/बारबेडोस

en: America/Belem
hi: अमेरिका/बेलेम

en: America/Belize
hi: अमेरिका/बेलाइज

en: America/Boa_Vista
hi: अमेरिका/बोआ_विस्टा

en: America/Bogota
hi: अमेरिका/बोगोटा

en: America/Boise
hi: अमेरिका/बोइज

en: America/Buenos_Aires
hi: अमेरिका/बुएनॉस_एरिस

en: America/Cambridge_Bay
hi: अमेरिका/कैमब्रिज_बे

en: America/Campo_Grande
hi: अमेरिका/केम्पो_ग्रान्दे

en: America/Cancun
hi: अमेरिका/कैनकुन

en: America/Caracas
hi: अमेरिका/कराकस

en: America/Catamarca
hi: अमेरिका/कैटामारका

en: America/Cayenne
hi: अमेरिका/सायेने

en: America/Cayman
hi: अमेरिका/केमान

en: America/Chicago
hi: अमेरिका/शिकागो

en: America/Chihuahua
hi: अमेरिका/चिहुआहुआ

en: America/Cordoba
hi: अमेरिका/कॉर्डोबा

en: America/Costa_Rica
hi: अमेरिका/कोस्टा_रिका

en: America/Cuiaba
hi: अमेरिका/कुएबा

en: America/Curacao
hi: अमेरिका/कुराकाओ

en: America/Danmarkshavn
hi: अमेरिका/डेनमार्कशावन

en: America/Dawson
hi: अमेरिका/डॉसन

en: America/Dawson_Creek
hi: अमेरिका/डॉसन_क्रिक

en: America/Denver
hi: अमेरिका/डेनवर

en: America/Detroit
hi: अमेरिका/डैट्रिरॉइट

en: America/Dominica
hi: अमेरिका/डोमिनिका

en: America/Edmonton
hi: अमेरिका/इडमॉनटॉन

en: America/Eirunepe
hi: अमेरिका/एयरुनपे

en: America/El_Salvador
hi: अमेरिका/एल_सलवाडोर

en: America/Fortaleza
hi: अमेरिका/फॉर्टलेज़ा

en: America/Glace_Bay
hi: अमेरिका/ग्लेस_बे

en: America/Godthab
hi: अमेरिका/गॉडथब

en: America/Goose_Bay
hi: अमेरिका/गूज_बे

en: America/Grand_Turk
hi: अमेरिका/ग्रैंड_तुर्क

en: America/Grenada
hi: अमेरिका/ग्रेनडा

en: America/Guadeloupe
hi: अमेरिका/गुआडेलोउप

en: America/Guatemala
hi: अमेरिका/गुआटेमाला

en: America/Guayaquil
hi: अमेरिका/गुआयाक़्युल

en: America/Guyana
hi: अमेरिका/गुयाना

en: America/Halifax
hi: अमेरिका/हैलीफ़ैक्स

en: America/Havana
hi: अमेरिका/हवाना

en: America/Hermosillo
hi: अमेरिका/हरमॉसिलो

en: America/Indiana/Knox
hi: अमेरिका/इंडियाना/नॉक्स

en: America/Indiana/Marengo
hi: अमेरिका/इंडियाना/मारेंगो

en: America/Indiana/Vevay
hi: अमेरिका/इंडियाना/वेवेय

en: America/Indianapolis
hi: अमेरिका/इंडियापॉलिस

en: America/Inuvik
hi: अमेरिका/इनुविक

en: America/Iqaluit
hi: अमेरिका/इक़्लुइट

en: America/Jamaica
hi: अमेरिका/जैमाएका

en: America/Jujuy
hi: अमेरिका/जुजुई

en: America/Juneau
hi: अमेरिका/जुनेआयू

en: America/Kentucky/Monticello
hi: अमेरिका/कैंटकी/मॉंटिसेलो

en: America/La_Paz
hi: अमेरिका/ला_पाज

en: America/Lima
hi: अमेरिका/लिमा

en: America/Los_Angeles
hi: अमेरिका/लॉस_एंजेलिस

en: America/Louisville
hi: अमेरिका/लुइसवेल

en: America/Maceio
hi: अमेरिका/मैसिओ

en: America/Managua
hi: अमेरिका/मानागुआ

en: America/Manaus
hi: अमेरिका/मनौअस

en: America/Martinique
hi: अमेरिका/मार्टिनिक

en: America/Mazatlan
hi: अमेरिका/मजाटलान

en: America/Mendoza
hi: अमेरिका/मेंडोज़ा

en: America/Menominee
hi: अमेरिका/मेनोमिनी

en: America/Merida
hi: अमेरिका/मरिदा

en: America/Mexico_City
hi: अमेरिका/मैक्सिको_शहर

en: America/Miquelon
hi: अमेरिका/मिक्यूलॉन

en: America/Monterrey
hi: अमेरिका/मॉन्टेरेय

en: America/Montevideo
hi: अमेरिका/मोंटेविडिओ

en: America/Montreal
hi: अमेरिका/मॉंटरियल

en: America/Montserrat
hi: अमेरिका/मॉन्टसेरट

en: America/Nassau
hi: अमेरिका/नासाउ

en: America/New_York
hi: अमेरिका/न्यूयॉर्क

en: America/Nipigon
hi: अमेरिका/निपिगन

en: America/Nome
hi: अमेरिका/नोम

en: America/Noronha
hi: अमेरिका/नॉरॉनहा

en: America/North_Dakota/Center
hi: अमेरिका/नॉर्थ_डकोटा/सेंटर

en: America/Panama
hi: अमेरिका/पनामा

en: America/Pangnirtung
hi: अमेरिका/पांगनिर्टंग

en: America/Paramaribo
hi: अमेरिका/पैरामारिबो

en: America/Phoenix
hi: अमेरिका/फीनिक्स

en: America/Port-au-Prince
hi: अमेरिका/पॉर्ट_ऑ_प्रिंस

en: America/Port_of_Spain
hi: अमेरिका/पॉर्ट_ऑफ_स्पेन

en: America/Porto_Velho
hi: अमेरिका/पॉर्टो_वेलहो

en: America/Puerto_Rico
hi: अमेरिका/पुएर्टो_रिको

en: America/Rainy_River
hi: अमेरिका/रेनी_रिवर

en: America/Rankin_Inlet
hi: अमेरिका/रेंकिन_इंलेट

en: America/Recife
hi: अमेरिका/रेसाइफ

en: America/Regina
hi: अमेरिका/रेगिना

en: America/Rio_Branco
hi: अमेरिका/रिओ_ब्रांको

en: America/Rosario
hi: अमेरिका/रॉसरियो

en: America/Santiago
hi: अमेरिका/सेनिटिआगो

en: America/Santo_Domingo
hi: अमेरिका/सेंटो_डोमिनिका

en: America/Sao_Paulo
hi: अमेरिका/साओ_पालॉ

en: America/Scoresbysund
hi: अमेरिका/स्कोर्सबाइसुंड

en: America/Shiprock
hi: अमेरिका/शिपरॉक

en: America/St_Johns
hi: अमेरिका/सेंट_जॉहंस

en: America/St_Kitts
hi: अमेरिका/सेंट_किटस

en: America/St_Lucia
hi: अमेरिका/सेंट_लुसिया

en: America/St_Thomas
hi: अमेरिका/सेंट_थॉमस

en: America/St_Vincent
hi: अमेरिका/सेंट_विंसेंट

en: America/Swift_Current
hi: अमेरिका/स्फिट_करेंट

en: America/Tegucigalpa
hi: अमेरिका/टेगुसिगलपा

en: America/Thule
hi: अमेरिका/थूले

en: America/Thunder_Bay
hi: अमेरिका/थंडर_बे

en: America/Tijuana
hi: अमेरिका/टिजुआना

en: America/Toronto
hi: अमेरिका/टोरंटो

en: America/Tortola
hi: अमेरिका/टॉरटोला

en: America/Vancouver
hi: अमेरिका/वनकाउवर

en: America/Whitehorse
hi: अमेरिका/वाइट_हॉर्स

en: America/Winnipeg
hi: अमेरिका/विनीपेग

en: America/Yakutat
hi: अमेरिका/यकुटट

en: America/Yellowknife
hi: अमेरिका/येलोनाइफ

en: Antarctica/Casey
hi: एंटार्कटिका/कसेय

en: Antarctica/Davis
hi: एंटार्कटिका/डेविस

en: Antarctica/DumontDUrville
hi: एंटार्कटिका/डुमॉंटडुवेल

en: Antarctica/Mawson
hi: एंटार्कटिका/माकसन

en: Antarctica/McMurdo
hi: एंटार्कटिका/मैकमुर्दो

en: Antarctica/Palmer
hi: एंटार्कटिका/पलमेर

en: Antarctica/Rothera
hi: एंटार्कटिका/राथेरा

en: Antarctica/South_Pole
hi: एंटार्कटिका/साउथपोल

en: Antarctica/Syowa
hi: एंटार्कटिका/स्योवा

en: Antarctica/Vostok
hi: एंटार्कटिका/वॉस्टोक

en: Arctic/Longyearbyen
hi: आर्टिक/लॉगयेआर्वियन

en: Asia/Aden
hi: एशिया/एडेन

en: Asia/Almaty
hi: एशिया/अलमाती

en: Asia/Amman
hi: एशिया/अमान

en: Asia/Anadyr
hi: एशिया/अनादीर

en: Asia/Aqtau
hi: एशिया/अक़्ताउ

en: Asia/Aqtobe
hi: एशिया/अक़्टोब

en: Asia/Ashgabat
hi: एशिया/अशगाबाट

en: Asia/Baghdad
hi: एशिया/बगदाद

en: Asia/Bahrain
hi: एश्या/बहरिन

en: Asia/Baku
hi: एशिया/बाकू

en: Asia/Bangkok
hi: एशिया/बैंककॉक

en: Asia/Beirut
hi: एशिया/बेरुत

en: Asia/Bishkek
hi: एशिया/बिशकेक

en: Asia/Brunei
hi: एशिया/ब्रुनइ

en: Asia/Calcutta
hi: एशिया/कोलकाता

en: Asia/Choibalsan
hi: एशिया/चोइबालसन

en: Asia/Chongqing
hi: एशिया/चोंगकिंग

en: Asia/Colombo
hi: एशिया/कोलोंबो

en: Asia/Damascus
hi: एशिया/डमास्कस

en: Asia/Dhaka
hi: एशिया/ढाका

en: Asia/Dili
hi: एशिया/दिली

en: Asia/Dubai
hi: एशिया/दुबई

en: Asia/Gaza
hi: एशिया/गाज़ा

en: Asia/Harbin
hi: एशिया/हरबिन

en: Asia/Hong_Kong
hi: एशिया/हॉंग_कॉंग

en: Asia/Hovd
hi: एशिया/हावड

en: Asia/Irkutsk
hi: एशिया/इरकुटस्क

en: Asia/Jakarta
hi: एशिया/जकार्ता

en: Asia/Jayapura
hi: एशिया/जयापुरा

en: Asia/Jerusalem
hi: एशिया/जेरुशलम

en: Asia/Kabul
hi: एशिया/काबुल

en: Asia/Kamchatka
hi: एशिया/कैमचटका

en: Asia/Karachi
hi: एशिया/कराची

en: Asia/Kashgar
hi: एशिया/काशगर

en: Asia/Katmandu
hi: एशिया/काठमांडू

en: Asia/Kolkata
hi: एशिया/कोलकाता

en: Asia/Krasnoyarsk
hi: एशिया/क्रास्नोयार्सक

en: Asia/Kuala_Lumpur
hi: एशिया/कौला_लामपुर

en: Asia/Kuching
hi: एशिया/कुचिंग

en: Asia/Kuwait
hi: एशिया/कुबैत

en: Asia/Macau
hi: एशिया/मक्का

en: Asia/Magadan
hi: एशिया/मगदान

en: Asia/Makassar
hi: एशिया/मकासार

en: Asia/Manila
hi: एशिया/मनीला

en: Asia/Muscat
hi: एशिया/मसकट

en: Asia/Nicosia
hi: एशिया/निकोसिया

en: Asia/Novosibirsk
hi: एशिया/नोवोसिबिर्क

en: Asia/Omsk
hi: एशिया/ओमस्क

en: Asia/Oral
hi: एशिया/ऑराल

en: Asia/Phnom_Penh
hi: एशिया/फेनॉम_पेनह

en: Asia/Pontianak
hi: एशिया/पांटिआनाक

en: Asia/Pyongyang
hi: एशिया/प्योंगयाग

en: Asia/Qatar
hi: एशिया/क़तर

en: Asia/Qyzylorda
hi: एशिया/क़्योज़ाइलोर्डा

en: Asia/Rangoon
hi: एशिया/रंगून

en: Asia/Riyadh
hi: एशिया/रियाद

en: Asia/Saigon
hi: एशिया/साइगॉन

en: Asia/Sakhalin
hi: एशिया/सकहालिन

en: Asia/Samarkand
hi: एशिया/समरकंद

en: Asia/Seoul
hi: एशिया/सियोल

en: Asia/Shanghai
hi: एशिया/शैंघाई

en: Asia/Singapore
hi: एशिया/सिंगापुर

en: Asia/Taipei
hi: एशिया/ताइवान

en: Asia/Tashkent
hi: एशिया/ताशकंद

en: Asia/Tbilisi
hi: एशिया/बिलिसी

en: Asia/Tehran
hi: एशिया/तेहरान

en: Asia/Thimphu
hi: एशिया/थिमफू

en: Asia/Tokyo
hi: एशिया/टोक्यो

en: Asia/Ujung_Pandang
hi: एशिया/उजंग_पंगडांग

en: Asia/Ulaanbaatar
hi: एशिया/उलानबाटर

en: Asia/Urumqi
hi: एशिया/उरुंगी

en: Asia/Vientiane
hi: एशिया/वियतनाम

en: Asia/Vladivostok
hi: एशिया/वलादिवोस्टोक

en: Asia/Yakutsk
hi: एशिया/याकुटस्क

en: Asia/Yekaterinburg
hi: एशिया/येकाटेरिंबर्ग

en: Asia/Yerevan
hi: एशिया/येरेवन

en: Atlantic/Azores
hi: अटलांटिक/अज़ोरेस

en: Atlantic/Bermuda
hi: अटलांटिक/बरमुडा

en: Atlantic/Canary
hi: अटलांटिक/कैनरी

en: Atlantic/Cape_Verde
hi: अमेरिका/केप_वर्डे

en: Atlantic/Faeroe
hi: अटलांटिक/फाएरे

en: Atlantic/Jan_Mayen
hi: अटलांटिक/जैन_मायेन

en: Atlantic/Madeira
hi: अटलांटिक/मैडेरा

en: Atlantic/Reykjavik
hi: अटलांटिक/रेकजाविक

en: Atlantic/South_Georgia
hi: अटलांटिक/साउथ_जोर्जिया

en: Atlantic/St_Helena
hi: अटलांटिक/सेंट_हेलेना

en: Atlantic/Stanley
hi: अटलांटिक/स्टांले

en: Australia/Adelaide
hi: ऑस्ट्रेलिया/एडलेड

en: Australia/Brisbane
hi: ऑस्ट्रेलिया/ब्रिसबन

en: Australia/Broken_Hill
hi: ऑस्ट्रेलिया/ब्रोकन_हिल

en: Australia/Darwin
hi: ऑस्ट्रेलिया/डार्विन

en: Australia/Hobart
hi: ऑस्ट्रेलिया/हॉबर्ट

en: Australia/Lindeman
hi: ऑस्ट्रेलिया/लिंडमन

en: Australia/Lord_Howe
hi: ऑस्ट्रेलिया/लॉर्ड_हॉव

en: Australia/Melbourne
hi: ऑस्ट्रेलिया/मेलबर्न

en: Australia/Perth
hi: ऑस्ट्रेलिया/पर्थ

en: Australia/Sydney
hi: ऑस्ट्रेलिया/सिडनी

en: Europe/Amsterdam
hi: यूरोप/एमस्टरडम

en: Europe/Andorra
hi: यूरोप/एंडोरा

en: Europe/Athens
hi: यूरोप/एथेंस

en: Europe/Belfast
hi: यूरोप/बेलफास्ट

en: Europe/Belgrade
hi: यूरोप/बेलग्रेड

en: Europe/Berlin
hi: यूरोप/बर्लिन

en: Europe/Bratislava
hi: यूरोप/ब्राटिस्लवा

en: Europe/Brussels
hi: यूरोप/ब्रुसल्स

en: Europe/Bucharest
hi: यूरोप/बुचारेस्ट

en: Europe/Budapest
hi: यूरोप/बुडापेस्ट

en: Europe/Chisinau
hi: यूरोप/चिसिंनाउ

en: Europe/Copenhagen
hi: यूरोप/कोपेनहागन

en: Europe/Dublin
hi: यूरोप/डबलिन

en: Europe/Gibraltar
hi: यूरोप/गिब्रालटर

en: Europe/Helsinki
hi: यूरोप/हेलसिंकी

en: Europe/Istanbul
hi: यूरोप/इसतानबुल

en: Europe/Kaliningrad
hi: यूरोप/कैलिनिंग्राद

en: Europe/Kiev
hi: यूरोप/केव

en: Europe/Lisbon
hi: यूरोप/लिस्बन

en: Europe/Ljubljana
hi: यूरोप/ज़ुबज़ाना

en: Europe/London
hi: यूरोप/लंडन

en: Europe/Luxembourg
hi: यूरोप/लक्सेमबर्ग

en: Europe/Madrid
hi: यूरोप/मैड्रिड

en: Europe/Malta
hi: यूरोप/मालटा

en: Europe/Mariehamn
hi: यूरोप/मरेयहेम

en: Europe/Minsk
hi: यूरोप/मिंस्क

en: Europe/Monaco
hi: यूरोप/मोनाको

en: Europe/Moscow
hi: यूरोप/मास्को

en: Europe/Oslo
hi: यूरोप/ओस्लो

en: Europe/Paris
hi: यूरोप/पेरिस

en: Europe/Prague
hi: यूरोप/प्रग

en: Europe/Riga
hi: यूरोप/रिगा

en: Europe/Rome
hi: यूरोप/रोम

en: Europe/Samara
hi: यूरोप/समारा

en: Europe/San_Marino
hi: यूरोप/सेन_मेरिनो

en: Europe/Sarajevo
hi: यूरोप/साराजवो

en: Europe/Simferopol
hi: यूरोप/सिमफेरोपॉल

en: Europe/Skopje
hi: यूरोप/स्कोपज

en: Europe/Sofia
hi: यूरोप/सोफिया

en: Europe/Stockholm
hi: यूरोप/स्टॉकहॉम

en: Europe/Tallinn
hi: यूरोप/टलिन

en: Europe/Tirane
hi: यूरोप/तिराने

en: Europe/Uzhgorod
hi: यूरोप/उज़गोरोड

en: Europe/Vaduz
hi: यूरोप/वदुज़

en: Europe/Vatican
hi: यूरोप/वेटिकन

en: Europe/Vienna
hi: यूरोप/वियना

en: Europe/Vilnius
hi: यूरोप/विलनियस

en: Europe/Warsaw
hi: यूरोप/वारसॉ

en: Europe/Zagreb
hi: यूरोप/जग्रेब

en: Europe/Zaporozhye
hi: यूरोप/ज़पोरोज़ाय

en: Europe/Zurich
hi: यूरोप/जुरिच

en: Indian/Antananarivo
hi: इंडियन/एंटानानारिवो

en: Indian/Chagos
hi: इंडियन/चगोस

en: Indian/Christmas
hi: इंडियन/क्रिसमस

en: Indian/Cocos
hi: इंडियन/कोकोस

en: Indian/Comoro
hi: इंडियन/कोमोरो

en: Indian/Kerguelen
hi: इंडियन/केर्गुएलिन

en: Indian/Mahe
hi: इंडियन/माहे

en: Indian/Maldives
hi: इंडियन/मालद्वीप

en: Indian/Mauritius
hi: इंडियन/मौरिसस

en: Indian/Mayotte
hi: इंडियन/मयोट्टे

en: Indian/Reunion
hi: इंडियन/रियुनियन

en: Pacific/Apia
hi: प्रशांत/एपिया

en: Pacific/Auckland
hi: प्रशांत/ऑकलैंड

en: Pacific/Chatham
hi: प्रशांत/चटहाम

en: Pacific/Easter
hi: प्रशांत/इस्टर

en: Pacific/Efate
hi: प्रशांत/इफेट

en: Pacific/Enderbury
hi: प्रशांत/एंडरबरी

en: Pacific/Fakaofo
hi: प्रशांत/फकाओफो

en: Pacific/Fiji
hi: प्रशांत/फिजी

en: Pacific/Funafuti
hi: प्रशांत/फुनाफुटी

en: Pacific/Galapagos
hi: प्रशांत/गलापगोस

en: Pacific/Gambier
hi: प्रशांत/गैंबियर

en: Pacific/Guadalcanal
hi: प्रशांत/गुआडालकनल

en: Pacific/Guam
hi: प्रशांत/गुआम

en: Pacific/Honolulu
hi: प्रशांत/होनोलूलू

en: Pacific/Johnston
hi: प्रशांत/जॉनस्टन

en: Pacific/Kiritimati
hi: प्रशांत/किरितिमाती

en: Pacific/Kosrae
hi: प्रशांत/कोस्रे

en: Pacific/Kwajalein
hi: प्रशांत/क्वाजलिन

en: Pacific/Majuro
hi: प्रशांत/मजुरा

en: Pacific/Marquesas
hi: प्रशांत/मारक्यूसास

en: Pacific/Midway
hi: प्रशांत/मिडवे

en: Pacific/Nauru
hi: प्रशांत/नाउरू

en: Pacific/Niue
hi: प्रशांत/निउ

en: Pacific/Norfolk
hi: प्रशांत/नॉरफॉक

en: Pacific/Noumea
hi: प्रशांत/नाउमिया

en: Pacific/Pago_Pago
hi: प्रशांत/पागो_पादो

en: Pacific/Palau
hi: प्रशांत/पलाउ

en: Pacific/Pitcairn
hi: प्रशांत/पिटकैम

en: Pacific/Ponape
hi: प्रशांत/पोनेप

en: Pacific/Port_Moresby
hi: प्रशांत/पॉर्ट_मोरेस्बी

en: Pacific/Rarotonga
hi: प्रशांत/रारोटोंगा

en: Pacific/Saipan
hi: प्रशांत/सैपान

en: Pacific/Tahiti
hi: प्रशांत/तहिती

en: Pacific/Tarawa
hi: प्रशांत/टरावा

en: Pacific/Tongatapu
hi: प्रशांत/टॉन्गाटापु

en: Pacific/Truk
hi: प्रशांत/ट्रुक

en: Pacific/Wake
hi: प्रशांत/वेक

en: Pacific/Wallis
hi: प्रशांत/वालिस

en: Pacific/Yap
hi: प्रशांत/याप

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
hi: संस-सेरिफ

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Serif
hi: सेरिफ

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
hi: मोनोस्पेस

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
hi: क्षेत्र

[ctx: Time zone]
en: Region
hi: समय क्षेत्र

en: The style '%1' was not found
hi: शैली  '%1'  नहीं मिली

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
hi: * हाल ही के रंग *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
hi: * मनपसंद रंग *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
hi: चालीस रंग

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
hi: ऑक्सीजन रंग

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
hi: इंद्रधनुषी रंग

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
hi: राजसी रंग

[ctx: palette name]
en: Web Colors
hi: वेब रंग

en: Named Colors
hi: नामांकित रंग

en: Select Color
hi: रंग चुनें

en: Hue:
hi: वर्ण:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
hi: मूल

en: Red:
hi: लाल:

en: Green:
hi: हराः

en: Blue:
hi: नीलाः

en: Alpha:
hi: अल्फ़ा:

en: &Add to Custom Colors
hi: पसंद के रंगों में जोड़ें (&A)

en: Name:
hi: नाम:

en: HTML:
hi: एचटीएमएलः

en: Default color
hi: डिफ़ॉल्ट रंग

en: -default-
hi: -डिफ़ॉल्ट-

en: -unnamed-
hi: -बेनाम-

[ctx: @title:window]
en: Print
hi: छापें

en: &Try
hi: कोशिश करें (&T)

en: modified
hi: परिवर्धित

en: &Details
hi: विवरण (&D)

en: Get help...
hi: मदद लें...

en: &Add
hi: जोड़ें (&A)

en: &Remove
hi: मिटाएँ (&R)

en: Move &Up
hi: ऊपर जाएं (&U)

en: Move &Down
hi: नीचे जाएं (&D)

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
hi: इंडलिनक्स केडीई हिन्दी टोली

en: Select Font
hi: फ़ॉन्ट चुनें

en: Could not load print preview part
hi: छपाई पूर्वावलोकन भाग लोड नहीं किया जा सका

en: Print Preview
hi: छपाई नमूना

en: Minimize
hi: न्यूनतम

en: &Minimize
hi: न्यूनतम (&M)

en: &Restore
hi: बहाल करें (&R)

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
hi: <qt>क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप <b>%1</b> से बाहर जाना चाहते हैं?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
hi: तंत्र तश्तरी से बाहर जाने की पुष्टि करें

en: Redo
hi: दोहराएँ

en: Undo
hi: पहले जैसा

en: Do not run in the background.
hi: पृष्ठ भूमि में नहीं चलाएँ.

en: Internally added if launched from Finder
hi: यदि फ़ाइंडर के द्वारा चालू किया जाता है तो आंतरिक रूप से जोड़ा गया

[ctx: @label]
en: Change...
hi: बदलें...

en: Device name
hi: उपकरण नाम

en: A file or folder named %1 already exists.
hi: एक फ़ाइल या फ़ोल्डर नाम %1 पहले से ही अस्तित्व में है.

en: You do not have permission to create that folder.
hi: इस फ़ोल्डर को बनाने के लिए आपके पास अनुमति नहीं है.

en: All Supported Files
hi: सभी समर्थित फ़ाइलें

en: Open
hi: खोलें

en: Save As
hi: ऐसे सहेजें

en: <Error>
hi: <त्रुटि>

en: All Pictures
hi: सभी छवियाँ

en: P&review
hi: पूर्वावलोकन (&r)

en: Acquire Image
hi: छवि प्राप्त करें

en: OCR Image
hi: ओसीआर छवि

en: File '%1' is not readable
hi: फ़ाइल '%1' पढ़ने लायक नहीं है

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
hi: त्रुटि: अज्ञात प्रोटोकॉल '%1'

en: Authorization Dialog
hi: अनुमोदन संवाद

en: No metainfo for %1
hi: %1 के लिए कोई मेटाजानकारी नहीं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
hi: हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
hi: जोड़ें...

en: Signature Algorithm:
hi: हस्ताक्षर एल्गोरिदम:

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Signature Contents:
hi: हस्ताक्षर विषयवस्तु:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
hi: अज्ञात कुंजी अल्गोरिद्म

en: Key type: RSA (%1 bit)
hi: कुंजी क़िस्म: आरएसए (%1 बिट)

en: Modulus:
hi: मॉडुलस:

en: Exponent: 0x
hi: एक्सपोनेंट: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
hi: कुंजी क़िस्म: डीएसए (%1 बिट)

en: Prime:
hi: प्राइम:

en: 160 bit prime factor:
hi: 160 बिट प्राइम फैक्टर:

en: Public key:
hi: सार्वजनिक कुंजीः

en: The certificate is valid.
hi: प्रमाणपत्र वैध है.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
hi: प्रमाणपत्र हस्ताक्षर करने वाली अधिकृत रूट फ़ाइल नहीं मिली अतः प्रमाणपत्र सत्यापित नहीं हुआ.

en: SSL support was not found.
hi: एसएसएल समर्थन नहीं मिला

en: Private key test failed.
hi: प्राइवेट कुंजी परीक्षण असफल

en: The certificate has not been issued for this host.
hi: इस होस्ट के लिए प्रमाणपत्र जारी नहीं हुआ है.

en: This certificate is not relevant.
hi: प्रमाणपत्र सम्बद्ध नहीं है.

en: The certificate is invalid.
hi: प्रमाणपत्र अवैध है.

en: GMT
hi: जीएमटी
