kdelibs4 - en to hne translation catalogue (181 entries)

en: Debug Settings
hne: डिबग सेटिंग

en: File
hne: फाइल

en: Message Box
hne: संदेस डब्बा

en: Shell
hne: सेल

en: Syslog
hne: सिसलाग

en: None
hne: कुछ नइ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
hne: जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
hne: आउटपुट एमां:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
hne: फाइलनामः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
hne: गलती

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
hne: गंभीर गलती आही त छोड़ देव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
hne: चेतावनी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
hne: गंभीर गलती

en: &Select All
hne: सब्बो चुनव (&S)

en: &Deselect All
hne: सब्बो मतचुनव (&D)

en: KDebugDialog
hne: के-डिबग-गोठ

en: A dialog box for setting preferences for debug output
hne: डिबग आउटपुट बर प्राथमिकता सेटिंग करे के एक गोठ डब्बा.

en: David Faure
hne: डेविड फाउर

en: Maintainer
hne: मेंटेनर

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
hne: डिफाल्ट सूची गोठ के बदला मा पूरा गोठ देखाव.

en: Turn area on
hne: छेत्र चालू करव

en: Turn area off
hne: छेत्र बन्द करव

en: no error
hne: कोई गलती नइ

en: requested family not supported for this host name
hne: ये होस्ट नाम बर निवेदित कुटुंब समर्थित नइ हे

en: temporary failure in name resolution
hne: नाम रिसाल्यूसन मं अस्थायी फेल

en: non-recoverable failure in name resolution
hne: नाम रिसाल्यूसन मं रिकवरी इन करे जा सके फेल

en: invalid flags
hne: अवैध झंडा

en: memory allocation failure
hne: मेमोरी एलोकेसन फेल

en: name or service not known
hne: नाम या सेवा ग्यात नइ हे

en: requested family not supported
hne: निवेदित कुटुंब समर्थित नइ हे

en: requested service not supported for this socket type
hne: ये साकेट किसिम बर निवेदित सेवा समर्थित नइ हे

en: requested socket type not supported
hne: निवेदित साकेट किसिम समर्थित नइ हे

en: unknown error
hne: अग्यात गलती

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
hne: तंत्र गलती: %1

en: request was canceled
hne: निवेदन खारिज करिस

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
hne: अग्यात कुटुंब %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
hne: कोई गलती नइ

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
hne: नाम लुकअप फेल

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
hne: पता पहिली से ही उपयोग मं हे

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
hne: साकेट पहिली से ही बाउन्ड हे

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
hne: साकेट पहिली से ही बनाय गे हे

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
hne: साकेट बाउन्ड नइ हे

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
hne: साकेट बनाय नइ जा सके

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
hne: काम रोक दे जाही

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
hne: कनेक्सन सक्रिय रूप से अस्वीकृत

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
hne: कनेक्सन टाइम आउट

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
hne: काम पहिली से ही प्रगति मं हे

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
hne: नेटवर्क फेल होइस

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
hne: काम समर्थित नइ हे

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
hne: समयबद्ध काम टाइम आउट होइस

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
hne: एक अग्यात/अप्रत्यासित गलती होइस

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
hne: रिमोट होस्ट से कनेक्सन बन्द करिस

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v2
hne: जीपीएल सं.२

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
hne: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करन २

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v2
hne: एलजीपीएल सं.२

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
hne: जीएनयू लेसर जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करन २

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
hne: बीएसडी लाइसेंस

[ctx: @item license]
en: BSD License
hne: बीएसडी लाइसेंस

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
hne: आर्टिस्टिक लाइसेंस

[ctx: @item license]
en: Artistic License
hne: आर्टिस्टिक लाइसेंस

[ctx: @item license (short name)]
en: QPL v1.0
hne: क्यूपीएल सं.1.0

[ctx: @item license]
en: Q Public License
hne: क्यू पब्लिक लाइसेंस

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v3
hne: जीपीएल सं.३

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
hne: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करन ३

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v3
hne: एलजीपीएल सं.३

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
hne: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करन ३

[ctx: @item license]
en: Custom
hne: मनमाफिक

[ctx: @item license]
en: Not specified
hne: निरधारित नइ

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
hne: <p>केडीई बहुत अकन भाखा मं अनुवाद करे गे हे. एखर बर विस्व भर के अनुवादक मन के टोली मन ल हार्दिक  धन्यवाद.</p><p>केडीई के अंतररास्ट्रीयकरन परिचय अउ अधिक जानकारी बर इहां जाव: <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
hne: ग्रेगोरियन

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
hne: हिब्रू

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
hne: जलाली

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
hne: अवैध कलेन्डर किसिम

en: Today
hne: आज

en: Yesterday
hne: कल

en: Use the X-server display 'displayname'
hne: एक्स-सर्वर डिस्पले 'displayname' उपयोग करव.

en: Restore the application for the given 'sessionId'
hne: अनुपरयोग ल दे 'sessionId' गे से पुनर्स्थापित करव.

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
hne: अनुपरयोग ल बाधित करथे  कि वो मैप मं निजी रंग
    8-बिट डिस्प्ले मं इनस्टाल करे.

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
hne: क्यूटी ल बताथे  कि मुसुवा या कीबोर्ड ल कभू नइ पकड़े.

en: switches to synchronous mode for debugging
hne: डिबगिंग बर सिंक्रोनस मोड मं बदलथे.

en: defines the application font
hne: अनुपरयोग फोंट परिभासित करथे

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
hne: डिफाल्ट पिछोत अंगना रंग अउ एक
    अनुपरयोग पैलेट (हल्के अउ गहरे सेड्स का
    गनन होथे ) सेट करथे.

en: sets the default foreground color
hne: डिफाल्ट आगू तरफ रंग सेट करथे

en: sets the default button color
hne: डिफाल्ट बटन रंग सेट करथे

en: sets the application name
hne: अनुपरयोग नाम सेट करथे

en: sets the application title (caption)
hne: अनुपरयोग सीर्सक सेट करथे  (कैप्सन)

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
hne: अनुपरयोग ल बाधित करथे  कि वो ट्रू-कलर विजुअल
    8-बिट डिस्प्ले मं उपयोग करे.

en: set XIM server
hne: एक्सआईएम सर्वर सेट करव

en: disable XIM
hne: एक्सआईएम अक्छम करव

en: mirrors the whole layout of widgets
hne: विजेट के पूरा खाका के नकल बनाथे

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
hne: अनुपरयोग विजेटों मं क्यूटी स्टाइलसीट लागू करथे

en: Use 'caption' as name in the titlebar
hne: सीर्सक पट्टी मं 'कैप्सन' नाम के जइसन उपयोग करव

en: Use 'icon' as the application icon
hne: चिनहा ल अनुपरयोग 'चिनहा' के जइसन उपयोग करव

en: Use alternative configuration file
hne: वैकल्पिक कान्फिगरेसन फाइल उपयोग करव

en: Disable crash handler, to get core dumps
hne: कोर डम्प पाय बर क्रेस हेंडलर अक्छम करव.

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
hne: एक WM_NET कम्पेटिबल विंडो-प्रबंधक बर देखहू

en: sets the application GUI style
hne: अनुपरयोग जीयूआई सैली सेट करथे

en: KDE Application
hne: केडीई अनुपरयोग

en: Qt
hne: क्यूटी

en: KDE
hne: केडीई

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
hne: '%1'  गंवा गे हे.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
hne: %1 ल 
    %2 के साथ लिखे गिस

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
hne: जऊन फाइल मन ल/यूआरएल ल अनुपरयोग से खोले गिस ओ मन ल उपयोग के बाद मिटा दे जाही

en: KDE-tempfile
hne: केडीई-टेम्पफाइल

en: pm
hne: मंझनियाँ

en: Library "%1" not found
hne: लाइब्रेरी  "%1".नइ मिलिस

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hne: %1 अउ %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hne: %1 अउ %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hne: %1 अउ %2

en: Timed out trying to connect to remote host
hne: रिमोट होस्ट से कनेक्ट होए के कोसिस मं टाइमआउट होइस

en: address family for nodename not supported
hne: नोड नाम बर पता कुटुंब समर्थित नइ हे

en: invalid value for 'ai_flags'
hne:  'ai_flags' बर अवैध मान

en: 'ai_family' not supported
hne: 'ai_family' समर्थित नइ हे

en: no address associated with nodename
hne: नोड नाम के साथ कोनो पता संबद्ध नइ हे

en: servname not supported for ai_socktype
hne: ai_socktype बर सर्वनेम समर्थित नइ हे

en: 'ai_socktype' not supported
hne: 'ai_socktype' समर्थित नइ हे

en: system error
hne: तंत्र गलती

en: KDE Test Program
hne: केडीई टेस्ट प्रोग्राम

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
hne: संस-सेरिफ

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Serif
hne: सेरिफ

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
hne: मोनोस्पेस

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
hne: छेत्र

[ctx: Time zone]
en: Region
hne: छेत्र

en: The style '%1' was not found
hne: सैली  '%1'  नइ मिलिस

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
hne: * हाल ही के रंग *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
hne: * मनमाफिक रंग *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
hne: चालीस रंग

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
hne: आक्सीजन रंग

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
hne: इंद्रधनुसी रंग

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
hne: राजसी रंग

[ctx: palette name]
en: Web Colors
hne: वेब रंग

en: Named Colors
hne: नामांकित रंग

en: Select Color
hne: रंग चुनव

en: Hue:
hne: वर्न:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
hne: मूल्यः

en: Red:
hne: लाल:

en: Green:
hne: हराः

en: Blue:
hne: नीलाः

en: &Add to Custom Colors
hne: पसंद के रंग मं जोड़व (&A)

en: Name:
hne: नाम:

en: HTML:
hne: एचटीएमएलः

en: Default color
hne: डिफाल्ट रंग

en: -default-
hne: -डिफाल्ट-

en: -unnamed-
hne: -बेनाम-

[ctx: @title:window]
en: Print
hne: छापव

en: &Try
hne: कोसिस करव (&T)

en: modified
hne: परिवर्धित

en: &Details
hne: विवरन (&D)

en: Get help...
hne: मदद लें...

en: &Add
hne: जोड़व (&A)

en: &Remove
hne: मेटाव (&R)

en: Move &Up
hne: ऊपर जाव (&U)

en: Move &Down
hne: नीचे जाव (&D)

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
hne: छत्तीसगढ़िया सबले बढ़िया

en: Select Font
hne: फोंट चुनव

en: Could not load print preview part
hne: छपाई प्रिव्यू हिस्सा लोड नइ कर सकिस

en: Print Preview
hne: छपाई नमूना

en: Minimize
hne: सबसे छोटे

en: &Minimize
hne: सबसे छोटे करव (&M)

en: &Restore
hne: बहाल करव (&R)

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
hne: <qt>का आप मन सही मं <b>%1</b> से बाहिर जाना चाहथो ?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
hne: तंत्र तस्तरी से बाहिर जाय के पुस्टि करव

en: Redo
hne: दुहराव

en: Undo
hne: पहिली जइसन

en: Do not run in the background.
hne: पिछोत अंगना मं नइ चलाव.

en: Internally added if launched from Finder
hne: यदि फाइंडर के साथ चालू होथे  तहां अंदर से जोड़ दे गिस

[ctx: @title:window]
en: New Folder
hne: नवा फोल्डर

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
hne: नवा फोल्डर:
    %1 मं बनाव

en: A file or folder named %1 already exists.
hne: एक फाइल या फोल्डर नाम %1  पहिली से ही अस्तित्व मं हे.

en: You do not have permission to create that folder.
hne: ये फोल्डर ल बनाए बर आप मन तिर अनुमति नइ हे.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
hne: फोल्डर चुनव

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
hne: नवा फोल्डर...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
hne: नवा फोल्डर...

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
hne: छुपे फोल्डर देखाव

en: All Supported Files
hne: सब्बो समर्थित फाइल मन ल

en: Open
hne: खोलव

en: Save As
hne: अइसन सहेजव

en: Show Hidden Folders
hne: छुपे फोल्डर देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
hne: हटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
hne: जोड़व...

en: Unknown
hne: अग्यात
