KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (1944 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
hu: alizkék

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
hu: törtfehér

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
hu: törtfehér 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
hu: törtfehér 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
hu: törtfehér 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
hu: törtfehér 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
hu: mandulabarna

[ctx: color]
en: BlueViolet
hu: violakék

[ctx: color]
en: CadetBlue
hu: kadettkék

[ctx: color]
en: CadetBlue1
hu: kadettkék 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
hu: kadettkék 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
hu: kadettkék 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
hu: kadettkék 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
hu: búzavirágkék

[ctx: color]
en: DarkBlue
hu: sötétkék

[ctx: color]
en: DarkCyan
hu: sötét ciánkék

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
hu: sötét aranybarna

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
hu: sötét aranybarna 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
hu: sötét aranybarna 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
hu: sötét aranybarna 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
hu: sötét aranybarna 4

[ctx: color]
en: DarkGray
hu: sötétszürke

[ctx: color]
en: DarkGreen
hu: sötétzöld

[ctx: color]
en: DarkGrey
hu: sötétszürke

[ctx: color]
en: DarkKhaki
hu: sötétkeki

[ctx: color]
en: DarkMagenta
hu: sötét püspöklila

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
hu: sötét olívazöld

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
hu: sötét olívazöld 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
hu: sötét olívazöld 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
hu: sötét olívazöld 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
hu: sötét olívazöld 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
hu: sötétnarancssárga

[ctx: color]
en: DarkOrange1
hu: sötétnarancssárga 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
hu: sötétnarancssárga 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
hu: sötétnarancssárga 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
hu: sötétnarancssárga 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
hu: sötét akáclila

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
hu: sötét akáclila 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
hu: sötét akáclila 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
hu: sötét akáclila 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
hu: sötét akáclila 4

[ctx: color]
en: DarkRed
hu: sötétpiros

[ctx: color]
en: DarkSalmon
hu: sötét lazacpiros

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
hu: sötét tengerzöld

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
hu: sötét tengerzöld 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
hu: sötét tengerzöld 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
hu: sötét tengerzöld 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
hu: sötét tengerzöld 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
hu: sötét palakék

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
hu: sötét palaszürke

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
hu: sötét palaszürke 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
hu: sötét palaszürke 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
hu: sötét palaszürke 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
hu: sötét palaszürke 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
hu: sötét palaszürke

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
hu: sötét türkizkék

[ctx: color]
en: DarkViolet
hu: sötét violakék

[ctx: color]
en: DeepPink
hu: mély rózsaszín

[ctx: color]
en: DeepPink1
hu: mély rózsaszín 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
hu: mély rózsaszín 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
hu: mély rózsaszín 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
hu: mély rózsaszín 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
hu: mélykék

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
hu: mélykék 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
hu: mélykék 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
hu: mélykék 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
hu: mélykék 4

[ctx: color]
en: DimGray
hu: tompa szürke

[ctx: color]
en: DimGrey
hu: tompa szürke

[ctx: color]
en: DodgerBlue
hu: hupikék

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
hu: hupikék 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
hu: hupikék 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
hu: hupikék 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
hu: hupikék 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
hu: liliomfehér

[ctx: color]
en: ForestGreen
hu: lombzöld

[ctx: color]
en: GhostWhite
hu: halvány kékesfehér

[ctx: color]
en: GreenYellow
hu: zöldessárga

[ctx: color]
en: HotPink
hu: sötét rózsaszín

[ctx: color]
en: HotPink1
hu: sötét rózsaszín 1

[ctx: color]
en: HotPink2
hu: sötét rózsaszín 2

[ctx: color]
en: HotPink3
hu: sötét rózsaszín 3

[ctx: color]
en: HotPink4
hu: sötét rózsaszín 4

[ctx: color]
en: IndianRed
hu: indiánvörös

[ctx: color]
en: IndianRed1
hu: indiánvörös 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
hu: indiánvörös 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
hu: indiánvörös 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
hu: indiánvörös 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
hu: levendulapír

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
hu: levendulapír 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
hu: levendulapír 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
hu: levendulapír 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
hu: levendulapír 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
hu: fűzöld

[ctx: color]
en: LemonChiffon
hu: világos citromsárga

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
hu: világos citromsárga 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
hu: világos citromsárga 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
hu: világos citromsárga 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
hu: világos citromsárga 4

[ctx: color]
en: LightBlue
hu: világoskék

[ctx: color]
en: LightBlue1
hu: világoskék 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
hu: világoskék 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
hu: világoskék 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
hu: világoskék 4

[ctx: color]
en: LightCoral
hu: halvány korallpiros

[ctx: color]
en: LightCyan
hu: halvány ciánkék

[ctx: color]
en: LightCyan1
hu: halvány ciánkék 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
hu: halvány ciánkék 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
hu: halvány ciánkék 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
hu: halvány ciánkék 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
hu: halvány aranysárga

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
hu: halvány aranysárga 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
hu: halvány aranysárga 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
hu: halvány aranysárga 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
hu: halvány aranysárga 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
hu: halvány aranybarna

[ctx: color]
en: LightGray
hu: halványszürke

[ctx: color]
en: LightGreen
hu: halványzöld

[ctx: color]
en: LightGrey
hu: halványszürke

[ctx: color]
en: LightPink
hu: halvány rózsaszín

[ctx: color]
en: LightPink1
hu: halvány rózsaszín 1

[ctx: color]
en: LightPink2
hu: halvány rózsaszín 2

[ctx: color]
en: LightPink3
hu: halvány rózsaszín 3

[ctx: color]
en: LightPink4
hu: halvány rózsaszín 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
hu: halvány lazacpiros

[ctx: color]
en: LightSalmon1
hu: halvány lazacpiros 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
hu: halvány lazacpiros 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
hu: halvány lazacpiros 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
hu: halvány lazacpiros 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
hu: halvány tengerzöld

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
hu: halvány égszínkék

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
hu: halvány égszínkék 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
hu: halvány égszínkék 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
hu: halvány égszínkék 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
hu: halvány égszínkék 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
hu: halvány palakék

[ctx: color]
en: LightSlateGray
hu: halvány palaszürke

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
hu: halvány palaszürke

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
hu: halvány acélkék

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
hu: halvány acélkék 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
hu: halvány acélkék 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
hu: halvány acélkék 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
hu: halvány acélkék 4

[ctx: color]
en: LightYellow
hu: halványsárga

[ctx: color]
en: LightYellow1
hu: halványsárga 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
hu: halványsárga 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
hu: halványsárga 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
hu: halványsárga 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
hu: citromzöld

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
hu: közepes kékeszöld

[ctx: color]
en: MediumBlue
hu: közepes kék

[ctx: color]
en: MediumOrchid
hu: közepes akáclila

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
hu: közepes akáclila 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
hu: közepes akáclila 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
hu: közepes akáclila 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
hu: közepes akáclila 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
hu: közepes lila

[ctx: color]
en: MediumPurple1
hu: közepes lila 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
hu: közepes lila 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
hu: közepes lila 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
hu: közepes lila 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
hu: közepes tengerzöld

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
hu: közepes palakék

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
hu: közepes tavaszi zöld

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
hu: halvány türkizkék

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
hu: közepes violavörös

[ctx: color]
en: MidnightBlue
hu: éjfélkék

[ctx: color]
en: MintCream
hu: mentakrém-szín

[ctx: color]
en: MistyRose
hu: mályvaszín

[ctx: color]
en: MistyRose1
hu: mályvaszín 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
hu: mályvaszín 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
hu: mályvaszín 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
hu: mályvaszín 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
hu: krémfehér

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
hu: krémfehér 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
hu: krémfehér 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
hu: krémfehér 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
hu: krémfehér 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
hu: tengerkék

[ctx: color]
en: OldLace
hu: krémsárga

[ctx: color]
en: OliveDrab
hu: olajbarna

[ctx: color]
en: OliveDrab1
hu: olajbarna 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
hu: olajbarna 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
hu: olajbarna 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
hu: olajbarna 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
hu: narancspiros

[ctx: color]
en: OrangeRed1
hu: narancspiros 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
hu: narancspiros 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
hu: narancspiros 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
hu: narancspiros 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
hu: halvány aranybarna

[ctx: color]
en: PaleGreen
hu: halványzöld

[ctx: color]
en: PaleGreen1
hu: halványzöld 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
hu: halványzöld 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
hu: halványzöld 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
hu: halványzöld 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
hu: halvány türkizkék

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
hu: halvány türkizkék 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
hu: halvány türkizkék 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
hu: halvány türkizkék 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
hu: halvány türkizkék 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
hu: halvány violavörös

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
hu: halvány violavörös 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
hu: halvány violavörös 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
hu: halvány violavörös 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
hu: halvány violavörös 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
hu: papajahab-sárga

[ctx: color]
en: PeachPuff
hu: baracksárga

[ctx: color]
en: PeachPuff1
hu: baracksárga 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
hu: baracksárga 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
hu: baracksárga 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
hu: baracksárga 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
hu: púderkék

[ctx: color]
en: RosyBrown
hu: rózsásbarna

[ctx: color]
en: RosyBrown1
hu: rózsásbarna 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
hu: rózsásbarna 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
hu: rózsásbarna 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
hu: rózsásbarna 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
hu: királykék

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
hu: királykék 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
hu: királykék 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
hu: királykék 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
hu: királykék 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
hu: nyeregbarna

[ctx: color]
en: SandyBrown
hu: homokbarna

[ctx: color]
en: SeaGreen
hu: tengerzöld

[ctx: color]
en: SeaGreen1
hu: tengerzöld 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
hu: tengerzöld 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
hu: tengerzöld 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
hu: tengerzöld 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
hu: égkék

[ctx: color]
en: SkyBlue1
hu: égkék 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
hu: égkék 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
hu: égkék 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
hu: égkék 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
hu: palakék

[ctx: color]
en: SlateBlue1
hu: palakék 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
hu: palakék 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
hu: palakék 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
hu: palakék 4

[ctx: color]
en: SlateGray
hu: palaszürke

[ctx: color]
en: SlateGray1
hu: palaszürke 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
hu: palaszürke 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
hu: palaszürke 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
hu: palaszürke 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
hu: palaszürke

[ctx: color]
en: SpringGreen
hu: tavaszi zöld

[ctx: color]
en: SpringGreen1
hu: tavaszi zöld 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
hu: tavaszi zöld 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
hu: tavaszi zöld 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
hu: tavaszi zöld 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
hu: acélkék

[ctx: color]
en: SteelBlue1
hu: acélkék 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
hu: acélkék 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
hu: acélkék 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
hu: acélkék 4

[ctx: color]
en: VioletRed
hu: violavörös

[ctx: color]
en: VioletRed1
hu: violavörös 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
hu: violavörös 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
hu: violavörös 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
hu: violavörös 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
hu: füstszürke

[ctx: color]
en: YellowGreen
hu: sárgászöld

[ctx: color]
en: aquamarine
hu: kékeszöld

[ctx: color]
en: aquamarine1
hu: kékeszöld 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
hu: kékeszöld 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
hu: kékeszöld 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
hu: kékeszöld 4

[ctx: color]
en: azure
hu: azúrkék

[ctx: color]
en: azure1
hu: azúrkék 1

[ctx: color]
en: azure2
hu: azúrkék 2

[ctx: color]
en: azure3
hu: azúrkék 3

[ctx: color]
en: azure4
hu: azúrkék 4

[ctx: color]
en: beige
hu: bézs

[ctx: color]
en: bisque
hu: drapp

[ctx: color]
en: bisque1
hu: drapp 1

[ctx: color]
en: bisque2
hu: drapp 2

[ctx: color]
en: bisque3
hu: drapp 3

[ctx: color]
en: bisque4
hu: drapp 4

[ctx: color]
en: black
hu: fekete

[ctx: color]
en: blue
hu: kék

[ctx: color]
en: blue1
hu: kék 1

[ctx: color]
en: blue2
hu: kék 2

[ctx: color]
en: blue3
hu: kék 3

[ctx: color]
en: blue4
hu: kék 4

[ctx: color]
en: brown
hu: barna

[ctx: color]
en: brown1
hu: barna 1

[ctx: color]
en: brown2
hu: barna 2

[ctx: color]
en: brown3
hu: barna 3

[ctx: color]
en: brown4
hu: barna 4

[ctx: color]
en: burlywood
hu: kéregbarna

[ctx: color]
en: burlywood1
hu: kéregbarna 1

[ctx: color]
en: burlywood2
hu: kéregbarna 2

[ctx: color]
en: burlywood3
hu: kéregbarna 3

[ctx: color]
en: burlywood4
hu: kéregbarna 4

[ctx: color]
en: chartreuse
hu: Chartreuse-zöld

[ctx: color]
en: chartreuse1
hu: Chartreuse-zöld 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
hu: Chartreuse-zöld 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
hu: Chartreuse-zöld 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
hu: Chartreuse-zöld 4

[ctx: color]
en: chocolate
hu: csokoládébarna

[ctx: color]
en: chocolate1
hu: csokoládébarna 1

[ctx: color]
en: chocolate2
hu: csokoládébarna 2

[ctx: color]
en: chocolate3
hu: csokoládébarna 3

[ctx: color]
en: chocolate4
hu: csokoládébarna 4

[ctx: color]
en: coral
hu: korallpiros

[ctx: color]
en: coral1
hu: korallpiros 1

[ctx: color]
en: coral2
hu: korallpiros 2

[ctx: color]
en: coral3
hu: korallpiros 3

[ctx: color]
en: coral4
hu: korallpiros 4

[ctx: color]
en: cornsilk
hu: kukoricaselyem-sárga

[ctx: color]
en: cornsilk1
hu: kukoricaselyem-sárga 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
hu: kukoricaselyem-sárga 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
hu: kukoricaselyem-sárga 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
hu: kukoricaselyem-sárga 4

[ctx: color]
en: cyan
hu: ciánkék

[ctx: color]
en: cyan1
hu: ciánkék 1

[ctx: color]
en: cyan2
hu: ciánkék 2

[ctx: color]
en: cyan3
hu: ciánkék 3

[ctx: color]
en: cyan4
hu: ciánkék 4

[ctx: color]
en: firebrick
hu: téglavörös

[ctx: color]
en: firebrick1
hu: téglavörös 1

[ctx: color]
en: firebrick2
hu: téglavörös 2

[ctx: color]
en: firebrick3
hu: téglavörös 3

[ctx: color]
en: firebrick4
hu: téglavörös 4

[ctx: color]
en: gainsboro
hu: esőszürke

[ctx: color]
en: gold
hu: aranysárga

[ctx: color]
en: gold1
hu: aranysárga 1

[ctx: color]
en: gold2
hu: aranysárga 2

[ctx: color]
en: gold3
hu: aranysárga 3

[ctx: color]
en: gold4
hu: aranysárga 4

[ctx: color]
en: goldenrod
hu: aranybarna

[ctx: color]
en: goldenrod1
hu: aranybarna 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
hu: aranybarna 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
hu: aranybarna 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
hu: aranybarna 4

[ctx: color]
en: green
hu: zöld

[ctx: color]
en: green1
hu: zöld 1

[ctx: color]
en: green2
hu: zöld 2

[ctx: color]
en: green3
hu: zöld 3

[ctx: color]
en: green4
hu: zöld 4

[ctx: color]
en: honeydew
hu: harmatzöld

[ctx: color]
en: honeydew1
hu: harmatzöld 1

[ctx: color]
en: honeydew2
hu: harmatzöld 2

[ctx: color]
en: honeydew3
hu: harmatzöld 3

[ctx: color]
en: honeydew4
hu: harmatzöld 4

[ctx: color]
en: ivory
hu: elefántcsontfehér

[ctx: color]
en: ivory1
hu: elefántcsontfehér 1

[ctx: color]
en: ivory2
hu: elefántcsontfehér 2

[ctx: color]
en: ivory3
hu: elefántcsontfehér 3

[ctx: color]
en: ivory4
hu: elefántcsontfehér 4

[ctx: color]
en: khaki
hu: keki

[ctx: color]
en: khaki1
hu: keki 1

[ctx: color]
en: khaki2
hu: keki 2

[ctx: color]
en: khaki3
hu: keki 3

[ctx: color]
en: khaki4
hu: keki 4

[ctx: color]
en: lavender
hu: levenderlila

[ctx: color]
en: linen
hu: vászonfehér

[ctx: color]
en: magenta
hu: püspöklila

[ctx: color]
en: magenta1
hu: püspöklila 1

[ctx: color]
en: magenta2
hu: püspöklila 2

[ctx: color]
en: magenta3
hu: püspöklila 3

[ctx: color]
en: magenta4
hu: püspöklila 4

[ctx: color]
en: maroon
hu: bordó

[ctx: color]
en: maroon1
hu: bordó 1

[ctx: color]
en: maroon2
hu: bordó 2

[ctx: color]
en: maroon3
hu: bordó 3

[ctx: color]
en: maroon4
hu: bordó 4

[ctx: color]
en: moccasin
hu: őzbarna

[ctx: color]
en: navy
hu: tengerkék

[ctx: color]
en: orange
hu: narancssárga

[ctx: color]
en: orange1
hu: narancssárga 1

[ctx: color]
en: orange2
hu: narancssárga 2

[ctx: color]
en: orange3
hu: narancssárga 3

[ctx: color]
en: orange4
hu: narancssárga 4

[ctx: color]
en: orchid
hu: akáclila

[ctx: color]
en: orchid1
hu: akáclila 1

[ctx: color]
en: orchid2
hu: akáclila 2

[ctx: color]
en: orchid3
hu: akáclila 3

[ctx: color]
en: orchid4
hu: akáclila 4

[ctx: color]
en: peru
hu: perubarna

[ctx: color]
en: pink
hu: rózsaszín

[ctx: color]
en: pink1
hu: rózsaszín 1

[ctx: color]
en: pink2
hu: rózsaszín 2

[ctx: color]
en: pink3
hu: rózsaszín 3

[ctx: color]
en: pink4
hu: rózsaszín 4

[ctx: color]
en: plum
hu: szilvakék

[ctx: color]
en: plum1
hu: szilvakék 1

[ctx: color]
en: plum2
hu: szilvakék 2

[ctx: color]
en: plum3
hu: szilvakék 3

[ctx: color]
en: plum4
hu: szilvakék 4

[ctx: color]
en: purple
hu: lila

[ctx: color]
en: purple1
hu: lila 1

[ctx: color]
en: purple2
hu: lila 2

[ctx: color]
en: purple3
hu: lila 3

[ctx: color]
en: purple4
hu: lila 4

[ctx: color]
en: red
hu: piros

[ctx: color]
en: red1
hu: piros 1

[ctx: color]
en: red2
hu: piros 2

[ctx: color]
en: red3
hu: piros 3

[ctx: color]
en: red4
hu: piros 4

[ctx: color]
en: salmon
hu: lazacpiros

[ctx: color]
en: salmon1
hu: lazacpiros 1

[ctx: color]
en: salmon2
hu: lazacpiros 2

[ctx: color]
en: salmon3
hu: lazacpiros 3

[ctx: color]
en: salmon4
hu: lazacpiros 4

[ctx: color]
en: seashell
hu: kagylófehér

[ctx: color]
en: seashell1
hu: kagylófehér 1

[ctx: color]
en: seashell2
hu: kagylófehér 2

[ctx: color]
en: seashell3
hu: kagylófehér 3

[ctx: color]
en: seashell4
hu: kagylófehér 4

[ctx: color]
en: sienna
hu: Sziéna-barna

[ctx: color]
en: sienna1
hu: Sziéna-barna 1

[ctx: color]
en: sienna2
hu: Sziéna-barna 2

[ctx: color]
en: sienna3
hu: Sziéna-barna 3

[ctx: color]
en: sienna4
hu: Sziéna-barna 4

[ctx: color]
en: snow
hu: hófehér

[ctx: color]
en: snow1
hu: hófehér 1

[ctx: color]
en: snow2
hu: hófehér 2

[ctx: color]
en: snow3
hu: hófehér 3

[ctx: color]
en: snow4
hu: hófehér 4

[ctx: color]
en: tan
hu: homoksárga

[ctx: color]
en: tan1
hu: homoksárga 1

[ctx: color]
en: tan2
hu: homoksárga 2

[ctx: color]
en: tan3
hu: homoksárga 3

[ctx: color]
en: tan4
hu: homoksárga 4

[ctx: color]
en: thistle
hu: fáradtlila

[ctx: color]
en: thistle1
hu: fáradtlila 1

[ctx: color]
en: thistle2
hu: fáradtlila 2

[ctx: color]
en: thistle3
hu: fáradtlila 3

[ctx: color]
en: thistle4
hu: fáradtlila 4

[ctx: color]
en: tomato
hu: paradicsompiros

[ctx: color]
en: tomato1
hu: paradicsompiros 1

[ctx: color]
en: tomato2
hu: paradicsompiros 2

[ctx: color]
en: tomato3
hu: paradicsompiros 3

[ctx: color]
en: tomato4
hu: paradicsompiros 4

[ctx: color]
en: turquoise
hu: türkizkék

[ctx: color]
en: turquoise1
hu: türkizkék 1

[ctx: color]
en: turquoise2
hu: türkizkék 2

[ctx: color]
en: turquoise3
hu: türkizkék 3

[ctx: color]
en: turquoise4
hu: türkizkék 4

[ctx: color]
en: violet
hu: violakék

[ctx: color]
en: wheat
hu: búzasárga

[ctx: color]
en: wheat1
hu: búzasárga 1

[ctx: color]
en: wheat2
hu: búzasárga 2

[ctx: color]
en: wheat3
hu: búzasárga 3

[ctx: color]
en: wheat4
hu: búzasárga 4

[ctx: color]
en: white
hu: fehér

[ctx: color]
en: yellow
hu: sárga

[ctx: color]
en: yellow1
hu: sárga 1

[ctx: color]
en: yellow2
hu: sárga 2

[ctx: color]
en: yellow3
hu: sárga 3

[ctx: color]
en: yellow4
hu: sárga 4

en: Debug Settings
hu: Hibakeresési beállítások

en: File
hu: Fájl

en: Message Box
hu: üzenetablak

en: Shell
hu: parancsértelmező

en: Syslog
hu: rendszernapló (syslog)

en: None
hu: (nincs)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
hu: Információ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
hu: Kimenet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
hu: Fájlnév:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
hu: Hiba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
hu: Kilépés végzetes hiba esetén

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
hu: Összes nyomkövetési kimenet letiltása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
hu: Figyelmeztetés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
hu: Végzetes hiba

en: &Select All
hu: Minden kije&lölése

en: &Deselect All
hu: A ki&jelölések megszüntetése

en: A dialog box for setting preferences for debug output
hu: A nyomkövetés kimenetének beállításai

en: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
hu: © David Faure <faure@kde.org>, 1999-2009.

en: Maintainer
hu: Karbantartó

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
hu: Teljes párbeszédablak megjelenítése az alapértelmezett listaablak helyett

en: Turn area on
hu: Terület be

en: Turn area off
hu: Terület ki

en: no error
hu: nincs hiba

en: requested family not supported for this host name
hu: a kért család nem támogatott ennél a gépnévnél

en: temporary failure in name resolution
hu: átmeneti hiba a névfelbontásnál

en: non-recoverable failure in name resolution
hu: végzetes hiba a névfelbontásnál

en: invalid flags
hu: érvénytelen jelzők

en: memory allocation failure
hu: memóriafoglalási hiba

en: name or service not known
hu: a név vagy a szolgáltatás ismeretlen

en: requested family not supported
hu: a kért család nem támogatott

en: requested service not supported for this socket type
hu: a kért szolgáltatás nem támogatott ennél az aljazattípusnál

en: requested socket type not supported
hu: a kért aljazattípus nem támogatott

en: unknown error
hu: ismeretlen hiba

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
hu: rendszerhiba: %1

en: request was canceled
hu: a kérés meg lett szüntetve

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
hu: Ismeretlen család: %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
hu: nincs hiba

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
hu: a névlekérdezés nem sikerült

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
hu: a cím már foglalt

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
hu: az aljazat már hozzá van rendelve máshoz

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
hu: az aljazat már létre van hozva

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
hu: az aljazat még nincs hozzárendelve

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
hu: az aljazat már létre van hozva

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
hu: a művelet blokkolódna

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
hu: a csatlakozási kérés vissza lett utasítva

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
hu: időtúllépés történt a kapcsolatban

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
hu: a művelet már folyamatban van

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
hu: hálózati hiba történt

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
hu: a művelet nem támogatott

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
hu: egy művelet túllépte a megengedett várakozási időt

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
hu: ismeretlen/váratlan hiba történt

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
hu: a távoli gép lezárta a kapcsolatot

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
hu: Ennek a programnak a licencfeltételei nincsenek meghatározva.
    Nézze meg a program dokumentációját és forráskódját a licencelési
    feltételekért.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
hu: Ez a program a(z) %1 jogi feltételeinek megfelelően használható.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
hu: GNU GPL v2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
hu: GNU LGPL Version 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
hu: BSD licenc

[ctx: @item license]
en: BSD License
hu: BSD licenc

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
hu: Művészi licenc

[ctx: @item license]
en: Artistic License
hu: Művészi licenc

[ctx: @item license]
en: Q Public License
hu: Q nyilvános licenc

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
hu: GNU GPL Version 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
hu: GNU LGPL Version 3

[ctx: @item license]
en: Custom
hu: Egyedi

[ctx: @item license]
en: Not specified
hu: Nincs megadva

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
hu: <p>A KDE grafikus környezet már több mint 60 nyelven használható. A projektben közreműködő magyar fordítók munkájának köszönhetően a KDE teljes egészében le van fordítva magyarra.</p><p>A KDE magyar fordításáról és az alkalmazások lokalizációjáról további információ található itt: <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
hu: Gergely-naptár

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
hu: Kopt

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
hu: Etióp

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
hu: Héber

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
hu: Iszlám / Hidzsri (civil)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
hu: Indiai

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
hu: Dzsalálí

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
hu: Japán

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
hu: Julián-féle

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
hu: Tajvani

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
hu: Érvénytelen naptártípus

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: Tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::NarrowName]
en: H
hu: Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::NarrowName]
en: K
hu: Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Pan

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
hu: Tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
hu: Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
hu: Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
hu: Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
hu: Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
hu: Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
hu: Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
hu: Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
hu: Pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
hu: Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
hu: Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
hu: Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
hu: Kou

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
hu: Thoout

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
hu: Paope

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
hu: Hathor

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
hu: Kiahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
hu: Tobe

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
hu: Meshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
hu: Paremhotep

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
hu: Parmoute

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
hu: Pashons

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
hu: Paone

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
hu: Epep

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
hu: Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
hu: Kouji nabot

[ctx: Coptic weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Pes

[ctx: Coptic weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Psh

[ctx: Coptic weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Pef

[ctx: Coptic weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Pti

[ctx: Coptic weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Pso

[ctx: Coptic weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: P
hu: Psa

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Tkyriakē
hu: Tkyriaké

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: Mas

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: H
hu: He

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: Ta

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: Te

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: Ma

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: Mi

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: H
hu: Ha

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
hu: Mes

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
hu: Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
hu: Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
hu: Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
hu: Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
hu: Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
hu: Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
hu: Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
hu: Gen

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
hu: San

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
hu: Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
hu: Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
hu: Pag

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Sen
hu: San

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
hu: Meskerem

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
hu: Teqemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
hu: Hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
hu: Tahsas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
hu: Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
hu: Yakatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
hu: Magabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
hu: Miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
hu: Genbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
hu: Sane

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
hu: Hamle

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
hu: Nehase

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
hu: Paguemen

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName]
en: Meskerem
hu: Maskaram

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName]
en: Tequemt
hu: Teqemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName]
en: Hedar
hu: Hehdar

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName]
en: Sene
hu: Sane

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName]
en: Pagumen
hu: Paguemen

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: Q
hu: K

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: E
hu: I

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Seg
hu: San

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Rob
hu: Rab

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
hu: Időszámításunk előtt

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
hu: K.e.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
hu: Krisztus előtt

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
hu: K.e.

[ctx: (kdedt-format) Gregorian, BC, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BC]
en: %Ey %EC
hu: %EC %Ey

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
hu: Időszámításunk szerint

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
hu: I.sz.

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
hu: Jan

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: Márc

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
hu: Á

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: Máj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
hu: Jún

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
hu: Júl

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
hu: Sz

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
hu: jan

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
hu: feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
hu: márc

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
hu: ápr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
hu: máj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
hu: jún

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
hu: júl

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
hu: aug

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
hu: szept

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
hu: okt

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
hu: nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
hu: dec

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
hu: jan

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
hu: feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
hu: márc

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
hu: ápr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
hu: máj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
hu: jún

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
hu: júl

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
hu: aug

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
hu: szept

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
hu: okt

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
hu: nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
hu: dec

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
hu: január

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
hu: február

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
hu: március

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
hu: április

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
hu: máj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
hu: június

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
hu: július

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
hu: augusztus

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
hu: szeptember

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
hu: október

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
hu: november

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
hu: december

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
hu: január

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
hu: február

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
hu: március

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
hu: április

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
hu: május

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
hu: június

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
hu: július

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
hu: augusztus

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
hu: szeptember

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
hu: október

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
hu: november

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
hu: december

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: H

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: K

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
hu: Sze

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: Cs

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
hu: P

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
hu: Szo

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
hu: V

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
hu: H

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
hu: K

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
hu: Sze

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
hu: Cs

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
hu: P

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
hu: Szo

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
hu: V

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
hu: hétfő

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
hu: kedd

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
hu: szerda

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
hu: csütörtök

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
hu: péntek

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
hu: szombat

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
hu: vasárnap

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
hu: Tisri

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
hu: Hesván

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
hu: Kiszlév

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
hu: Tévét

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
hu: Svát

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
hu: Ádár

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
hu: Niszán

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
hu: Ijár

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
hu: Sziván

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
hu: Tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
hu: Áv

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
hu: Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
hu: Ádár I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
hu: Ádár II

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName]
en: Tis
hu: Tisri

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName]
en: Hes
hu: Hesván

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName]
en: Kis
hu: Kiszlév

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tev
hu: Tévét

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shv
hu: Svát

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName]
en: Ada
hu: Ádár

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName]
en: Nis
hu: Niszán

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName]
en: Iya
hu: Ijár

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName]
en: Siv
hu: Sziván

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName]
en: Tam
hu: Tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName]
en: Av
hu: Áv

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName]
en: Elu
hu: Elul

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
hu: Tisri

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
hu: Hesván

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
hu: Kiszlév

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
hu: Tévét

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
hu: Svát

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
hu: Ádár

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
hu: Niszán

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
hu: Ijár

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
hu: Sziván

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
hu: Tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
hu: Áv

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
hu: Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
hu: Ádár rison

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
hu: Ádár séni

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName]
en: Tishrey
hu: Tisri

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName]
en: Heshvan
hu: Hesván

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName]
en: Kislev
hu: Kiszlév

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName]
en: Tevet
hu: Tévét

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName]
en: Shvat
hu: Svát

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName]
en: Adar
hu: Ádár

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName]
en: Nisan
hu: Niszán

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName]
en: Iyar
hu: Ijár

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName]
en: Sivan
hu: Szivan

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName]
en: Av
hu: Áv

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName]
en: Adar I
hu: Ádár rison

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName]
en: Adar II
hu: Ádár séni

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
hu: A

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
hu: Caitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
hu: Vaisakha

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
hu: Jyaistha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
hu: Asadha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
hu: Sravana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
hu: Bhadra

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
hu: Asvina

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
hu: Kartika

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
hu: Agrahayana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
hu: Pausa

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
hu: Mágha

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
hu: Phálguna

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName]
en: Cha
hu: Caitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName]
en: Vai
hu: Vaisakha

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName]
en: Jya
hu: Jyaistha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName]
en: Āsh
hu: Asadha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shr
hu: Sravana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName]
en: Bhā
hu: Bhádra

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName]
en: Āsw
hu: Asvina

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName]
en: Kār
hu: Kartika

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName]
en: Agr
hu: Agrahayana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pau
hu: Pausa

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName]
en: Māg
hu: Mágha

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName]
en: Phā
hu: Phálguna

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
hu: Chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
hu: Vaishákh

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
hu: Jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
hu: Áshádha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
hu: Shrávana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
hu: Bhádrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
hu: Áshvin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
hu: Kártik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
hu: Agrahajana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
hu: Paush

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
hu: Mágh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
hu: Phálgun

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName]
en: Vaishākh
hu: Vaishákh

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName]
en: Āshādha
hu: Áshádha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName]
en: Shrāvana
hu: Shrávana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName]
en: Bhādrapad
hu: Bhádrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName]
en: Āshwin
hu: Áshvin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName]
en: Kārtik
hu: Kártik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName]
en: Agrahayana
hu: Agrahajana

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName]
en: Māgh
hu: Mágh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName]
en: Phālgun
hu: Phálgun

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: S
hu: So

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
hu: Su

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
hu: Sh

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Mañ
hu: Man

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Somavãra
hu: Somavara

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Mañgalvã
hu: Mangalva

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Budhavãra
hu: Budhavara

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Guruvãra
hu: Guruvara

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Sukravãra
hu: Sukravara

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Sanivãra
hu: Sanivara

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Raviãra
hu: Raviara

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
hu: Aw

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: S

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::NarrowName]
en: A
hu: Aw

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: S

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
hu: Muh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
hu: Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
hu: R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
hu: R.S

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
hu: J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
hu: J.S

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
hu: Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
hu: Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
hu: Ram

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
hu: Shaw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
hu: Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
hu: Hij

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName]
en: R.T
hu: R.S

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName]
en: J.T
hu: J.S

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName]
en: Shw
hu: Shaw

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
hu: Muharram

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
hu: Safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
hu: Rabi` al-Awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
hu: Rabi` al-Thaani

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
hu: Jumaada al-Awal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
hu: Jumaada al-Thaani

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
hu: Rajab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
hu: Sha`ban

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
hu: Ramadán

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
hu: Shawwal

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
hu: Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
hu: Thu al-Hijjah

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
hu: Ramadán

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
hu: Ar

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: K
hu: H

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: A
hu: Ah

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
hu: Far

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
hu: Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
hu: Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
hu: Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
hu: Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
hu: Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
hu: Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
hu: Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
hu: Aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
hu: Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
hu: Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
hu: Esf

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
hu: Farvardin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
hu: Ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
hu: Khordad

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
hu: Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
hu: Mordad

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
hu: Shahrivar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
hu: Mehr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
hu: Aban

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
hu: Azar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
hu: Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
hu: Bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
hu: Esfand

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Taishō Era, LongFormat]
en: Taishō
hu: Taisó

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Shōwa Era, LongFormat]
en: Shōwa
hu: Sóva

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Heisei Era, LongFormat]
en: Heisei
hu: Heiszei

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
hu: Időszámításunk előtt

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
hu: K.e.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
hu: Krisztus előtt

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
hu: K.e.

[ctx: (kdedt-format) Julian, BC, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BC]
en: %Ey %EC
hu: %EC %Ey

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
hu: Időszámításunk szerint

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
hu: I.sz.

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
hu: Jan

[ctx: Julian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: Márc

[ctx: Julian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
hu: Á

[ctx: Julian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: Máj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
hu: Jún

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
hu: Júl

[ctx: Julian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
hu: Sz

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
hu: jan

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
hu: feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
hu: márc

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
hu: ápr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
hu: máj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
hu: jún

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
hu: júl

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
hu: aug

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
hu: szept

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
hu: okt

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
hu: nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
hu: dec

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
hu: jan

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
hu: feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
hu: márc

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
hu: ápr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
hu: máj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
hu: jún

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
hu: júl

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
hu: aug

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
hu: szept

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
hu: okt

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
hu: nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
hu: dec

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
hu: január

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
hu: február

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
hu: március

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
hu: április

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
hu: május

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
hu: június

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
hu: július

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
hu: augusztus

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
hu: szeptember

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
hu: október

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
hu: november

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
hu: december

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
hu: január

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
hu: február

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
hu: március

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
hu: április

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
hu: május

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
hu: június

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
hu: július

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
hu: augusztus

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
hu: szeptember

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
hu: október

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
hu: november

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
hu: december

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
hu: H

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: K

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
hu: Sze

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
hu: Cs

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
hu: P

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
hu: Szo

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
hu: V

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
hu: H

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
hu: K

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
hu: Sze

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
hu: Cs

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
hu: P

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
hu: Szo

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
hu: V

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
hu: hétfő

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
hu: kedd

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
hu: szerda

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
hu: csütörtök

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
hu: péntek

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
hu: szombat

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
hu: vasárnap

en: Use the X-server display 'displayname'
hu: A „displayname” X-képernyő használata

en: Restore the application for the given 'sessionId'
hu: Az alkalmazás visszaállítása a megadott „sessionID” alapján

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
hu: Az alkalmazás saját színpalettát hoz létre
    8 bites képernyőmód használata esetén

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
hu: Az alkalmazások által lefoglalható színek számának
    korlátozása 8 bites képernyőmód esetén, a
    QApplication::ManyColor színspecifikáció
    használatakor

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
hu: jelzi a Qt-nak, hogy soha ne fogja el az egeret és a billentyűzetet

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
hu: ha nyomkövető alatt fut a program, akkor bekapcsolódhat a
    -nograb opció, ezt egy -dograb-bel lehet felülbírálni

en: switches to synchronous mode for debugging
hu: szinkron üzemmódba váltás nyomkövetési célból

en: defines the application font
hu: beállítja az alkalmazás betűtípusát

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
hu: beállítja az alapértelmezett háttérszínt és egy
    alkalmazáspalettát (a világos és sötét árnyalatok
    ki lesznek számítva)

en: sets the default foreground color
hu: beállítja az alapértelmezett előtérszínt

en: sets the default button color
hu: beállítja a nyomógombok alapértelmezett színét

en: sets the application name
hu: beállítja az alkalmazás nevét

en: sets the application title (caption)
hu: beállítja az alkalmazás címsorának szövegét

en: load the testability framework
hu: tesztelő keretrendszer betöltése

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
hu: TrueColor színséma használatára utasítja az alkalmazást 8 bites
    képernyőmódnál is

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
hu: beállítja a XIM (X Input Method) bemeneti módját. A lehetséges
    értékek: onthespot, overthespot, offthespot
    és root

en: set XIM server
hu: beállítja a XIM-kiszolgálót

en: disable XIM
hu: kikapcsolja a XIM-et

en: mirrors the whole layout of widgets
hu: tükrözi a grafikus elemek elrendezését

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
hu: a Qt stíluslapot alkalmazza az alkalmazás elemeire

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
hu: az alapértelmezettől eltérő grafikus alrendszer használata, raster és opengl (kísérleti) mód választható

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
hu: QML JS hibakeresési információk. Az alkalmazást fordítását a
    -DQT_DECLARATIVE_DEBUG használatával kell végrehajtani a
    hibakereső engedélyezéséhez

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
hu: Az ablakkezelő rendszer platformja (például xcb vagy wayland)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
hu: A „caption” szöveg fog névként megjelenni a címsorban

en: Use 'icon' as the application icon
hu: Az „icon” nevű ikon lesz az alkalmazás ikonja

en: Use alternative configuration file
hu: Más konfigurációs fájl használata

en: Disable crash handler, to get core dumps
hu: Kikapcsolja a programhiba-kezelőt (core dumpok készülnek)

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
hu: Várakozik egy WM_NET-kompatibilis ablakkezelőre

en: sets the application GUI style
hu: beállítja az alkalmazás grafikus stílusát

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
hu: beállítja a fő grafikus elem kliensgeometriáját - az argumentum formátuma a man X paranccsal tekinthető meg (általában SzélességxMagasság+XPoz+YPoz)

en: KDE Application
hu: KDE alkalmazás

en: Unknown option '%1'.
hu: Ismeretlem opció: „%1”.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
hu: „%1” hiányzik.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
hu: A(z) %1 készítőinek névsora:
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
hu: Az alkalmazás szerzője nem kívánta feltüntetni a nevét.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
hu: Kérjük, hogy a talált hibákat jelentse be a https://bugs.kde.org címen.

en: Please report bugs to %1.
hu: Kérjük, hogy a talált hibákat jelentse be itt: %1.

en: Unexpected argument '%1'.
hu: Váratlan argumentum: „%1”.

en: Use --help to get a list of available command line options.
hu: Használja a --help kapcsolót az elérhetó parancssori opciók listázásához.

en: [options]
hu: [opciók]

en: [%1-options]
hu: [%1 opciók]

en: Usage: %1 %2
hu: Használat: %1 %2

en: 
    Generic options:
hu: 
    Általános opciók:

en: Show help about options
hu: Súgó megjelenítése az opciókról

en: Show %1 specific options
hu: A(z) %1 specifikus opciók megjelenítése

en: Show all options
hu: Összes beállítás megjelenítése

en: Show author information
hu: Szerzők adatainak megjelenítése

en: Show version information
hu: Verzióinformáció megjelenítése

en: Show license information
hu: Licencinformáció megjelenítése

en: End of options
hu: Opciók vége

en: 
    %1 options:
hu: 
    %1 opciók:

en: 
    Options:
hu: 
    Opciók:

en: 
    Arguments:
hu: 
    Argumentumok:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
hu: Az alkalmazás által megnyitott fájlok és URL-ek használat után törlődnek

en: KDE-tempfile
hu: KDE ideiglenes fájl

en: am
hu: de.

en: pm
hu: du

en: Library "%1" not found
hu: Egy programkönyvtár nem található: „%1”

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
hu: Arab-indiai

[ctx: digit set]
en: Bengali
hu: Bengáli

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
hu: Keleti arab-indiai

[ctx: digit set]
en: Gujarati
hu: Gudzsarati

[ctx: digit set]
en: Arabic
hu: Arab

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
hu: %1 nap

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
hu: %1 óra

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
hu: %1 perc

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
hu: %1 másodperc

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
hu[0]: %1 milliszekundum
hu[1]: %1 milliszekundum

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
hu[0]: 1 nap
hu[1]: %1 nap

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
hu[0]: 1 óra
hu[1]: %1 óra

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
hu[0]: 1 perc
hu[1]: %1 perc

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
hu[0]: 1 másodperc
hu[1]: %1 másodperc

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hu: %1 és %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hu: %1 és %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hu: %1 és %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
hu: Délelőtt

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
hu: DE.

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
hu: DE.

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
hu: Délután

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
hu: DU.

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
hu: DU.

en: No target filename has been given.
hu: Nincs megadva célfájl.

en: Already opened.
hu: Már meg van nyitva.

en: Insufficient permissions in target directory.
hu: Nincs megfelelő jogosultság a célmappában.

en: Unable to open temporary file.
hu: Nem lehet megnyitni az átmeneti fájlt.

en: Synchronization to disk failed
hu: Nem sikerült szinkronizálni a lemezt

en: Error during rename.
hu: Hiba az átnevezés során.

en: Timed out trying to connect to remote host
hu: Időtúllépési hiba történt a távoli gép elérésekor

en: address family for nodename not supported
hu: a csomópontnévnél nem lehet címcsaládot megadni

en: invalid value for 'ai_flags'
hu: érvénytelen „ai_flags” érték

en: 'ai_family' not supported
hu: az „ai_family” érték nem támogatott

en: no address associated with nodename
hu: nincs cím rendelve a csomópontnévhez

en: servname not supported for ai_socktype
hu: a szolgáltatásnév nem támogatott a megadott ai_socktype-nál

en: 'ai_socktype' not supported
hu: az „ai_socktype” nem támogatott

en: system error
hu: rendszerhiba

en: KDE Test Program
hu: KDE tesztprogram

en: Africa/Abidjan
hu: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
hu: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
hu: Afrika/Addis Abeba

en: Africa/Algiers
hu: Afrika/Algír

en: Africa/Asmara
hu: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
hu: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
hu: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
hu: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
hu: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
hu: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
hu: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
hu: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
hu: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
hu: Afrika/Kairó

en: Africa/Casablanca
hu: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
hu: Afrika/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
hu: Ceuta és Melila

en: Africa/Conakry
hu: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
hu: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
hu: Afrika/Dar es Salaam

en: Africa/Djibouti
hu: Afrika/Dzsibuti

en: Africa/Douala
hu: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
hu: Afrika/El Aaiun

en: Africa/Freetown
hu: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
hu: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
hu: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
hu: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
hu: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
hu: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
hu: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
hu: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
hu: Afrika/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság (nyugati rész)

en: Africa/Lagos
hu: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
hu: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
hu: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
hu: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
hu: Afrika/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság (keleti rész)

en: Africa/Lusaka
hu: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
hu: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
hu: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
hu: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
hu: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
hu: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
hu: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
hu: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
hu: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
hu: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
hu: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
hu: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
hu: Afrika/Porto Novo

en: Africa/Pretoria
hu: Afrika/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
hu: Afrika/Sao Tome

en: Africa/Timbuktu
hu: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
hu: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
hu: Afrika/Tunisz

en: Africa/Windhoek
hu: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
hu: Amerika/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
hu: Aleuti-szigetek

en: America/Anchorage
hu: Amerika/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
hu: Alaszkai idő

en: America/Anguilla
hu: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
hu: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
hu: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
hu: Amerika/Argentína/Buenos Aires

en: America/Argentina/Catamarca
hu: Amerika/Argentína/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
hu: Amerika/Argentína/Comod Rivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
hu: Amerika/Argentína/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
hu: CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF nagy része

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
hu: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF nagy része

en: America/Argentina/Jujuy
hu: Amerika/Argentína/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
hu: Amerika/Argentína/La Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
hu: Amerika/Argentína/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
hu: Amerika/Argentína/Rio Gallegos

en: America/Argentina/Salta
hu: Amerika/Argentína/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
hu: Amerika/Argentína/San Juan

en: America/Argentina/San_Luis
hu: Amerika/Argentína/San Luis

en: America/Argentina/Tucuman
hu: Amerika/Argentína/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
hu: Amerika/Argentína/Ushuaia

en: America/Aruba
hu: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
hu: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
hu: Amerika/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
hu: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario és Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
hu: Amerika/Atka

en: America/Bahia
hu: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
hu: Amerika/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
hu: Mexikói közép idő - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
hu: Amerika/Barbados

en: America/Belem
hu: Amerika/Belem

en: America/Belize
hu: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
hu: Amerika/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
hu: Amerika/Boa Vista

en: America/Bogota
hu: Amerika/Bogota

en: America/Boise
hu: Amerika/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
hu: Mountain Time - Dél-Idaho és Kelet-Oregon

en: America/Buenos_Aires
hu: Amerika/Buenos Aires

en: America/Calgary
hu: Amerika/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
hu: Mountain Time - Alberta, Brit Columbia keleti-, Saskatchewan nyugati része

en: America/Cambridge_Bay
hu: Amerika/Cambridge Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
hu: Mountain Time - Nunavut nyugati része

en: America/Campo_Grande
hu: Amerika/Campo Grande

en: America/Cancun
hu: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
hu: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
hu: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
hu: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
hu: Amerika/Kajmán-szigetek

en: America/Chicago
hu: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
hu: Amerika/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
hu: Mexican Mountain Time - Chihuahua távol az amerikai határtól

en: America/Coral_Harbour
hu: Amerika/Coral Harbour

en: America/Cordoba
hu: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
hu: Amerika/Costa Rica

en: America/Creston
hu: Amerika/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
hu: Mountain Standard Time - Creston, Brit Kolumbia

en: America/Cuiaba
hu: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
hu: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
hu: Amerika/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
hu: Keleti part, Scoresbysundtól nyugatra

en: America/Dawson
hu: Amerika/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
hu: Pacific Time - a Yukon északi része

en: America/Dawson_Creek
hu: Amerika/Dawson Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
hu: Mountain Standard Time - Dawson Creek és Fort Saint John, Brit Columbia

en: America/Denver
hu: Amerika/Denver

en: America/Detroit
hu: Amerika/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
hu: Eastern Time - Michigan legnagyobb része

en: America/Dominica
hu: Amerika/Dominika

en: America/Edmonton
hu: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
hu: Amerika/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
hu: Nyugat-Amazonas

en: America/El_Salvador
hu: Amerika/El Salvador

en: America/Ensenada
hu: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
hu: Amerika/Fort Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
hu: Eastern Time - Indiana legnagyobb része

en: America/Fortaleza
hu: Amerika/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
hu: Brazília északkeleti része (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
hu: Afrika/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
hu: Atlantic Time - Új-Skócia legnagyobb része, PEI

en: America/Glace_Bay
hu: Amerika/Glace Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
hu: Atlantic Time - Új-Skóciának olyan részei, ahol nem érvényes a DST 1966-1971 egyezmény

en: America/Godthab
hu: Amerika/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
hu: Legnagyobb része

en: America/Goose_Bay
hu: Amerika/Goose Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
hu: Atlantic Time - Labrador legnagyobb része

en: America/Grand_Turk
hu: Amerika/Grand Turk

en: America/Grenada
hu: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
hu: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
hu: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
hu: Amerika/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
hu: Szárazföldi rész

en: America/Guyana
hu: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
hu: Amerika/Halifax

en: America/Havana
hu: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
hu: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
hu: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
hu: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
hu: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
hu: Amerika/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
hu: Amerika/Indiana/Tell City

en: America/Indiana/Vevay
hu: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
hu: Amerika/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
hu: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox és Martin Counties

en: America/Indiana/Winamac
hu: Amerika/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
hu: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
hu: Amerika/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
hu: Mountain Time - a Northwest Territories nyugati része

en: America/Iqaluit
hu: Amerika/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
hu: Eastern Time - Nunavut keleti része (a legtöbb hely)

en: America/Jamaica
hu: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
hu: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
hu: Amerika/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
hu: Alaska Time - Alaska Panhandle

en: America/Kentucky/Louisville
hu: Amerika/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
hu: Eastern Time - Kentucky - Louisville-i terület

en: America/Kentucky/Monticello
hu: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
hu: Amerika/Knox IN

en: America/Kralendijk
hu: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
hu: Amerika/La Paz

en: America/Lima
hu: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
hu: Amerika/Los Angeles

en: America/Louisville
hu: Amerika/Louisville

en: America/Lower_Princes
hu: Amerika/Lower_Princes

en: America/Maceio
hu: Amerika/Maceio

en: America/Managua
hu: Amerika/Managua

en: America/Manaus
hu: Amerika/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
hu: Kelet-Amazonas

en: America/Marigot
hu: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
hu: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
hu: Amerika/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
hu: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas az amerikai határ közelében

en: America/Mazatlan
hu: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
hu: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
hu: Amerika/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
hu: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron és Menominee Counties

en: America/Merida
hu: Amerika/Merida

en: America/Metlakatla
hu: Amerika/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
hu: Metlakatla Time - Annette sziget

en: America/Mexico_City
hu: Amerika/Mexico City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
hu: Central Time - A legtöbb terület

en: America/Miquelon
hu: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
hu: Amerika/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
hu: Atlantic Time - Új-Brunswick

en: America/Monterrey
hu: Amerika/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
hu: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas az amerikai határtól távol

en: America/Montevideo
hu: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
hu: Amerika/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
hu: Eastern Time - Quebec legnagyobb része

en: America/Montserrat
hu: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
hu: Amerika/Nassau

en: America/New_York
hu: Amerika/New York

en: America/Nipigon
hu: Amerika/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
hu: Eastern Time - Ontario és Quebec azon részei, ahol nem érvényes a DST 1967-1973 szerződés

en: America/Nome
hu: Amerika/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
hu: Alaska Time - Alaszka nyugati része

en: America/Noronha
hu: Amerika/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
hu: Atlanti szigetek

en: America/North_Dakota/Beulah
hu: Amerika/Észak-Dakota/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
hu: Central Time - Észak-Dakota - Mercer County

en: America/North_Dakota/Center
hu: Amerika/Észak-Dakota/Középpont

en: America/North_Dakota/New_Salem
hu: Amerika/Észak-Dakota/New Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
hu: Central Time - Észak-Dakota - Morton County (kivéve a mandani területet)

en: America/Ojinaga
hu: Amerika/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
hu: US Mountain Time - Chihuahua az amerikai határhoz közel

en: America/Ontario
hu: Amerika/Ontario

en: America/Panama
hu: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
hu: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
hu: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
hu: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
hu: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
hu: Amerika/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
hu: Amerika/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
hu: Amerika/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
hu: Amerika/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
hu: Amerika/Rainy River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
hu: Central Time - Rainy River és Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
hu: Amerika/Rankin Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
hu: Central Time - Nunavut középső része

en: America/Recife
hu: Amerika/Recife

en: America/Regina
hu: Amerika/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
hu: Central Standard Time - Saskatchewan legnagyobb része

en: America/Resolute
hu: Amerika/Resolute

en: America/Rio_Branco
hu: Amerika/Rio Branco

en: America/Rosario
hu: Amerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
hu: Amerika/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
hu: Mexican Pacific Time - Baja Kalifornia az amerikai határtól távol

en: America/Santarem
hu: Amerika/Santarem

en: America/Santiago
hu: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
hu: Amerika/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
hu: Amerika/Sao Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
hu: Dél- és Délkelet-Brazília (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
hu: Amerika/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
hu: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
hu: Amerika/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
hu: Mountain Time - Navaho

en: America/Sitka
hu: Amerika/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
hu: Alaszkai idő - Délkelet-alaszkai földnyelv

en: America/St_Barthelemy
hu: Amerika/St Barthelemy

en: America/St_Johns
hu: Amerika/St. Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
hu: Newfoundland Time, Labrador délkeleti részét is beleértve

en: America/St_Kitts
hu: Amerika/St. Kitts

en: America/St_Lucia
hu: Amerika/St. Lucia

en: America/St_Thomas
hu: Amerika/St. Thomas

en: America/St_Vincent
hu: Amerika/St. Vincent

en: America/Swift_Current
hu: Amerika/Swift Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
hu: Central Standard Time - Saskatchewan - középnyugati rész

en: America/Tegucigalpa
hu: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
hu: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
hu: Amerika/Thunder Bay

en: America/Tijuana
hu: Amerika/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
hu: US Pacific Time - Baja Kalifornia az amerikai határhoz közel

en: America/Toronto
hu: Amerika/Torontó

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
hu: Eastern Time - Ontario legnagyobb része

en: America/Tortola
hu: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
hu: Amerika/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
hu: Pacific Time - Brit Columbia nyugati része

en: America/Virgin
hu: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
hu: Amerika/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
hu: Pacific Time - a Yukon déli része

en: America/Winnipeg
hu: Amerika/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
hu: Central Time - Manitoba és Ontario nyugati része

en: America/Yakutat
hu: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
hu: Amerika/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
hu: Mountain Time - a Northwest Territories középső része

en: Antarctica/Casey
hu: Antarktisz/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
hu: Casey Station, Bailey-félsziget

en: Antarctica/Davis
hu: Antarktisz/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
hu: Antarktisz/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
hu: Antarktisz/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
hu: Macquarie szigeti állomás, Macquarie sziget

en: Antarctica/Mawson
hu: Antarktisz/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
hu: Antarktisz/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
hu: Antarktisz/Palmer

en: Antarctica/Rothera
hu: Antarktisz/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
hu: Antarktisz/Déli-sark

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
hu: Amundsen-Scott Station, Déli-sark

en: Antarctica/Syowa
hu: Antarktisz/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
hu: Syowa Station, Kelet-Ongul I

en: Antarctica/Vostok
hu: Antarktisz/Vosztok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
hu: Vostok Station, Déli mágneses pólus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
hu: Vostok Station, Vostok-tó

en: Arctic/Longyearbyen
hu: Sarkkör/Longyearbyen

en: Asia/Aden
hu: Ázsia/Aden

en: Asia/Almaty
hu: Ázsia/Almaty

en: Asia/Amman
hu: Ázsia/Amman

en: Asia/Anadyr
hu: Ázsia/Anadír

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
hu: Moszkva+10 - Bering-tenger

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
hu: Moszkva+08 - Bering-tenger

en: Asia/Aqtau
hu: Ázsia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
hu: Ázsia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
hu: Ázsia/Asgabat

en: Asia/Ashkhabad
hu: Ázsia/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
hu: Ázsia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
hu: Ázsia/Bahrein

en: Asia/Baku
hu: Ázsia/Baku

en: Asia/Bangkok
hu: Ázsia/Bangkok

en: Asia/Beijing
hu: Ázsia/Peking

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
hu: Kelet-Kína - Peking, Guangdong, Sanghaj stb.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
hu: Kínai szabványos idő

en: Asia/Beirut
hu: Ázsia/Bejrút

en: Asia/Bishkek
hu: Ázsia/Bishkek

en: Asia/Brunei
hu: Ázsia/Brunei

en: Asia/Calcutta
hu: Ázsia/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
hu: Ázsia/Csojbalszan

en: Asia/Chongqing
hu: Ázsia/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
hu: Közép-Kína - Szecsuán, Jünnan, Guangxi, Shanxi, Guizhou stb.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
hu: Kínai hegyvidék

en: Asia/Chungking
hu: Ázsia/Csungking

en: Asia/Colombo
hu: Ázsia/Colombo

en: Asia/Dacca
hu: Ázsia/Dacca

en: Asia/Damascus
hu: Ázsia/Damaszkusz

en: Asia/Dhaka
hu: Ázsia/Dhaka

en: Asia/Dili
hu: Ázsia/Dili

en: Asia/Dubai
hu: Ázsia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
hu: Ázsia/Dushanbe

en: Asia/Gaza
hu: Ázsia/Gáza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
hu: Gázai övezet

en: Asia/Harbin
hu: Ázsia/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
hu: Heilongjiang (Mohe kivételével), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
hu: Észak-Kína

en: Asia/Hebron
hu: Ázsia/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
hu: Nyugati part

en: Asia/Ho_Chi_Minh
hu: Ázsia/Ho Si Minh-város

en: Asia/Hong_Kong
hu: Ázsia/Hongkong

en: Asia/Hovd
hu: Ázsia/Hovd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
hu: Bajan-Ölgij, Gobi-Altaj, Hovd, Uvsz, Dzavhan

en: Asia/Irkutsk
hu: Ázsia/Irkutszk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
hu: Moszkva+05 - Bajkál-tó

en: Asia/Jakarta
hu: Ázsia/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
hu: Jáva és Szumátra

en: Asia/Jayapura
hu: Ázsia/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
hu: Irian Jaya és a Maluku-szigetek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
hu: Nyugat-Új-Guinea (Irian Jaya) és Malukus (Moluccas)

en: Asia/Jerusalem
hu: Ázsia/Jeruzsálem

en: Asia/Kabul
hu: Ázsia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
hu: Ázsia/Kamcsatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
hu: Moszkva+09 - Kamcsatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
hu: Moszkva+08 - Kamcsatka

en: Asia/Karachi
hu: Ázsia/Karachi

en: Asia/Kashgar
hu: Ázsia/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
hu: Nyugat-Tibet és Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
hu: Kínai Nyugat-Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
hu: Ázsia/Katmandu

en: Asia/Katmandu
hu: Ázsia/Katmandu

en: Asia/Kolkata
hu: Ázsia/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
hu: Ázsia/Krasznojarszk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
hu: Moszkva+04 - Jenyiszej

en: Asia/Kuala_Lumpur
hu: Ázsia/Kuala Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
hu: Maláj-félsziget

en: Asia/Kuching
hu: Ázsia/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
hu: Sabah és Sarawak

en: Asia/Kuwait
hu: Ázsia/Kuvait

en: Asia/Macao
hu: Ázsia/Makaó

en: Asia/Macau
hu: Ázsia/Makaó

en: Asia/Magadan
hu: Ázsia/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
hu: Moszkva+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
hu: Ázsia/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
hu: Borneó keleti és déli része, Celebesz, Bali, Nusa Tengerra, Nyugat-Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
hu: Borneó keleti és déli része, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tengarra, Nyugat-Timor

en: Asia/Manila
hu: Ázsia/Manila

en: Asia/Muscat
hu: Ázsia/Muscat

en: Asia/Nicosia
hu: Ázsia/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
hu: Ázsia/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
hu: Moszkva+03 - Novoszibirszk

en: Asia/Novosibirsk
hu: Ázsia/Novoszibirszk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
hu: Moszkva+03 - Novoszibirszk

en: Asia/Omsk
hu: Ázsia/Omszk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
hu: Moszkva+03 - Nyugat-Szibéria

en: Asia/Oral
hu: Ázsia/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
hu: Nyugat-Kazahsztán

en: Asia/Phnom_Penh
hu: Ázsia/Phnom Penh

en: Asia/Pontianak
hu: Ázsia/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
hu: Borneó nyugati és középső része

en: Asia/Pyongyang
hu: Ázsia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
hu: Ázsia/Katar

en: Asia/Qyzylorda
hu: Ázsia/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
hu: Ázsia/Rangoon

en: Asia/Riyadh
hu: Ázsia/Rijad

en: Asia/Saigon
hu: Ázsia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
hu: Ázsia/Szahalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
hu: Moszkva+07 - Szahalin

en: Asia/Samarkand
hu: Ázsia/Szamarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
hu: Nyugat-Üzbegisztán

en: Asia/Seoul
hu: Ázsia/Szöul

en: Asia/Shanghai
hu: Ázsia/Sanghaj

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
hu: Kelet-Kína

en: Asia/Singapore
hu: Ázsia/Szingapúr

en: Asia/Taipei
hu: Ázsia/Tajpej

en: Asia/Tashkent
hu: Ázsia/Taskent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
hu: Kelet-Üzbegisztán

en: Asia/Tbilisi
hu: Ázsia/Tbiliszi

en: Asia/Tehran
hu: Ázsia/Teherán

en: Asia/Tel_Aviv
hu: Ázsia/Tel-Aviv

en: Asia/Thimbu
hu: Ázsia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
hu: Ázsia/Timpu

en: Asia/Tokyo
hu: Ázsia/Tokió

en: Asia/Ujung_Pandang
hu: Ázsia/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
hu: Ázsia/Ulánbátor

en: Asia/Ulan_Bator
hu: Ázsia/Ulánbátor

en: Asia/Urumqi
hu: Ázsia/Urumcsi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
hu: Tibet és Xinjiang legnagyobb része

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
hu: Kína Xinjiang-Tibet

en: Asia/Vientiane
hu: Ázsia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
hu: Ázsia/Vlagyivosztok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
hu: Moszkva+07 - Amur

en: Asia/Yakutsk
hu: Ázsia/Jakutszk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
hu: Moszkva+06 - Léna

en: Asia/Yekaterinburg
hu: Ázsia/Jekatyerinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
hu: Moszkva+02 - Urál

en: Asia/Yerevan
hu: Ázsia/Jereván

en: Atlantic/Azores
hu: Atlanti-óceán/Azori-szigetek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
hu: Azori-szigetek

en: Atlantic/Bermuda
hu: Atlanti-óceán/Bermuda

en: Atlantic/Canary
hu: Atlanti-óceán/Kanári-szigetek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
hu: Kanári-szigetek

en: Atlantic/Cape_Verde
hu: Atlanti-óceán/Zöldfoki-szigetek

en: Atlantic/Faeroe
hu: Atlanti-óceán/Feröer-szigetek

en: Atlantic/Faroe
hu: Atlanti-óceán/Feröer-szigetek

en: Atlantic/Jan_Mayen
hu: Atlanti-óceán/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
hu: Atlanti-óceán/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
hu: Madeira-szigetek

en: Atlantic/Reykjavik
hu: Atlanti-óceán/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
hu: Atlanti-óceán/Dél-Georgia

en: Atlantic/St_Helena
hu: Atlanti-óceán/St. Helena

en: Atlantic/Stanley
hu: Atlanti-óceán/Stanley

en: Australia/ACT
hu: Ausztrália/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
hu: Új-Dél-Wales legnagyobb része

en: Australia/Adelaide
hu: Ausztrália/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
hu: Dél-Ausztrália

en: Australia/Brisbane
hu: Ausztrália/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
hu: Queensland legnagyobb része

en: Australia/Broken_Hill
hu: Ausztrália/Broken Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
hu: Új-Dél-Wales - Yancowinna

en: Australia/Canberra
hu: Ausztrália/Canberra

en: Australia/Currie
hu: Ausztrália/Currie

en: Australia/Darwin
hu: Ausztrália/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
hu: Északi Terület

en: Australia/Eucla
hu: Ausztrália/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
hu: Nyugat-Ausztrália - Euclai terület

en: Australia/Hobart
hu: Ausztrália/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
hu: Tasmania legnagyobb része

en: Australia/LHI
hu: Ausztrália/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
hu: Lord Howe sziget

en: Australia/Lindeman
hu: Ausztrália/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
hu: Queensland - Holiday-szigetek

en: Australia/Lord_Howe
hu: Ausztrália/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
hu: Ausztrália/Melbourne

en: Australia/NSW
hu: Ausztrália/NSW

en: Australia/North
hu: Ausztrália/Északi rész

en: Australia/Perth
hu: Ausztrália/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
hu: Nyugat-Ausztrália legnagyobb része

en: Australia/Queensland
hu: Ausztrália/Queensland

en: Australia/South
hu: Ausztrália/Déli rész

en: Australia/Sydney
hu: Ausztrália/Sydney

en: Australia/Tasmania
hu: Ausztrália/Tasmania

en: Australia/Victoria
hu: Ausztrália/Victoria

en: Australia/West
hu: Ausztrália/Nyugati rész

en: Australia/Yancowinna
hu: Ausztrália/Yancowinna

en: Brazil/Acre
hu: Brazília/Acre

en: Brazil/DeNoronha
hu: Brazília/DeNoronha

en: Brazil/East
hu: Brazília/Keleti rész

en: Brazil/West
hu: Brazília/Nyugati rész

en: Canada/Atlantic
hu: Kanada/Atlanti-óceán

en: Canada/Central
hu: Kanada/Középső rész

en: Canada/East-Saskatchewan
hu: Kanada/Kelet-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
hu: Kanada/Keleti rész

en: Canada/Mountain
hu: Kanada/Hegyvidéki rész

en: Canada/Newfoundland
hu: Kanada/Újfundland

en: Canada/Pacific
hu: Kanada/Csendes-óceán

en: Canada/Saskatchewan
hu: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
hu: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
hu: Chile/Szárazföldi rész

en: Chile/EasterIsland
hu: Chile/Húsvét-szigetek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
hu: Húsvét-szigetek és Sala y Gomez

en: Cuba
hu: Kuba

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: Eire
hu: Írország

en: Europe/Amsterdam
hu: Európa/Amszterdam

en: Europe/Andorra
hu: Európa/Andorra

en: Europe/Athens
hu: Európa/Athén

en: Europe/Belfast
hu: Európa/Belfast

en: Europe/Belgrade
hu: Európa/Belgrád

en: Europe/Berlin
hu: Európa/Berlin

en: Europe/Bratislava
hu: Európa/Pozsony

en: Europe/Brussels
hu: Európa/Brüsszel

en: Europe/Bucharest
hu: Európa/Bukarest

en: Europe/Budapest
hu: Európa/Budapest

en: Europe/Chisinau
hu: Európa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
hu: Európa/Koppenhága

en: Europe/Dublin
hu: Európa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
hu: Európa/Gibraltár

en: Europe/Guernsey
hu: Európa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
hu: Európa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
hu: Európa/Man-sziget

en: Europe/Istanbul
hu: Európa/Isztanbul

en: Europe/Jersey
hu: Európa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
hu: Európa/Kalinyingrád

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
hu: Moszkva-01 - Kalinyingrád

en: Europe/Kiev
hu: Európa/Kijev

en: Europe/Lisbon
hu: Európa/Lisszabon

en: Europe/Ljubljana
hu: Európa/Ljubljana

en: Europe/London
hu: Európa/London

en: Europe/Luxembourg
hu: Európa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
hu: Európa/Madrid

en: Europe/Malta
hu: Európa/Málta

en: Europe/Mariehamn
hu: Európa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
hu: Európa/Minszk

en: Europe/Monaco
hu: Európa/Monaco

en: Europe/Moscow
hu: Európa/Moszkva

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
hu: Moszkva+00 - Nyugat-Oroszország

en: Europe/Oslo
hu: Európa/Oslo

en: Europe/Paris
hu: Európa/Párizs

en: Europe/Podgorica
hu: Európa/Podgorica

en: Europe/Prague
hu: Európa/Prága

en: Europe/Riga
hu: Európa/Riga

en: Europe/Rome
hu: Európa/Róma

en: Europe/Samara
hu: Európa/Szamara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
hu: Moszkva+01 - Szamara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
hu: Moszkva+00 - Szamara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
hu: Európa/San Marino

en: Europe/Sarajevo
hu: Európa/Szarajevó

en: Europe/Simferopol
hu: Európa/Szevasztopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
hu: Krím (középső rész)

en: Europe/Skopje
hu: Európa/Szkopje

en: Europe/Sofia
hu: Európa/Szófia

en: Europe/Stockholm
hu: Európa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
hu: Európa/Tallin

en: Europe/Tirane
hu: Európa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
hu: Európa/Tiraszpol

en: Europe/Uzhgorod
hu: Európa/Ungvár

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
hu: Ruténia

en: Europe/Vaduz
hu: Európa/Vaduz

en: Europe/Vatican
hu: Európa/Vatikán

en: Europe/Vienna
hu: Európa/Bécs

en: Europe/Vilnius
hu: Európa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
hu: Európa/Volgográd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
hu: Moszkva+00 - Kaszpi-tenger

en: Europe/Warsaw
hu: Európa/Varsó

en: Europe/Zagreb
hu: Európa/Zágráb

en: Europe/Zaporozhye
hu: Európa/Zaporozsje

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
hu: Zaporizzsja, Kelet-Luhanszk

en: Europe/Zurich
hu: Európa/Zürich

en: GB-Eire
hu: Nagy-Britannia - Írország

en: Iceland
hu: Izland

en: Indian/Antananarivo
hu: Indiai-óceán/Antananarivo

en: Indian/Chagos
hu: Indiai-óceán/Chagoa

en: Indian/Christmas
hu: Indiai-óceán/Karácsony-szigetek

en: Indian/Cocos
hu: Indiai-óceán/Cocos

en: Indian/Comoro
hu: Indiai-óceán/Comoro

en: Indian/Kerguelen
hu: Indiai-óceán/Kerguelen

en: Indian/Mahe
hu: Indiai-óceán/Mahe

en: Indian/Maldives
hu: Indiai-óceán/Maldív-szigetek

en: Indian/Mauritius
hu: Indiai-óceán/Mauritius

en: Indian/Mayotte
hu: Indiai-óceán/Mayotte

en: Indian/Reunion
hu: Indiai/Reunion

en: Iran
hu: Irán

en: Israel
hu: Izrael

en: Japan
hu: Japán

en: Libya
hu: Líbia

en: Mexico/BajaNorte
hu: Mexikó/Baja Norte

en: Mexico/BajaSur
hu: Mexikó/Baja Sur

en: Mexico/General
hu: Mexikó/Általános

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
hu: Chatham-szigetek

en: Navajo
hu: Navaho

en: Pacific/Apia
hu: Csendes-óceán/Apia

en: Pacific/Auckland
hu: Csendes-óceán/Auckland

en: Pacific/Chatham
hu: Csendes-óceán/Chatham

en: Pacific/Chuuk
hu: Csendes-óceán/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
hu: Chuuk (Truk) és Yap

en: Pacific/Easter
hu: Csendes-óceán/Húsvét-szigetek

en: Pacific/Efate
hu: Csendes-óceán/Efate

en: Pacific/Enderbury
hu: Csendes-óceán/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
hu: Phoenix-szigetek

en: Pacific/Fakaofo
hu: Csendes-óceán/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
hu: Csendes-óceán/Fidzsi

en: Pacific/Funafuti
hu: Csendes-óceán/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
hu: Csendes-óceán/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
hu: Galapagos-szigetek

en: Pacific/Gambier
hu: Csendes-óceán/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
hu: Gambier-szigetek

en: Pacific/Guadalcanal
hu: Csendes-óceán/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
hu: Csendes-óceán/Guam

en: Pacific/Honolulu
hu: Csendes-óceán/Honolulu

en: Pacific/Johnston
hu: Csendes-óceán/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
hu: Johnston-atoll

en: Pacific/Kiritimati
hu: Csendes-óceán/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
hu: Line-szigetek

en: Pacific/Kosrae
hu: Csendes-óceán/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
hu: Csendes-óceán/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
hu: Csendes-óceán/Majuro

en: Pacific/Marquesas
hu: Csendes-óceán/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
hu: Marquesas-szigetek

en: Pacific/Midway
hu: Csendes-óceán/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
hu: Midway-szigetek

en: Pacific/Nauru
hu: Csendes-óceán/Nauru

en: Pacific/Niue
hu: Csendes-óceán/Niue

en: Pacific/Norfolk
hu: Csendes-óceán/Norfolk

en: Pacific/Noumea
hu: Csendes-óceán/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
hu: Óceánia/Pago Pago

en: Pacific/Palau
hu: Csendes-óceán/Palau

en: Pacific/Pitcairn
hu: Csendes-óceán/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
hu: Csendes-óceán/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
hu: Csendes-óceán/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
hu: Csendes-óceán/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
hu: Csendes-óceán/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
hu: Csendes-óceán/Saipan

en: Pacific/Samoa
hu: Csendes-óceán/Szamoa

en: Pacific/Tahiti
hu: Csendes-óceán/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
hu: Társaság-szigetek

en: Pacific/Tarawa
hu: Csendes-óceán/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
hu: Gilbert-szigetek

en: Pacific/Tongatapu
hu: Csendes-óceán/Tongatapu

en: Pacific/Truk
hu: Csendes-óceán/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
hu: Truk (Chuuk) és Yap

en: Pacific/Wake
hu: Csendes-óceán/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
hu: Wake-sziget

en: Pacific/Wallis
hu: Csendes-óceán/Wallis

en: Pacific/Yap
hu: Csendes-óceán/Yap

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Turkey
hu: Törökország

en: US/Alaska
hu: Egyesült Államok/Alaszka

en: US/Aleutian
hu: Egyesült Államok/Aleuti-szigetek

en: US/Arizona
hu: Egyesült Államok/Arizona

en: US/Central
hu: Egyesült Államok/Középső rész

en: US/East-Indiana
hu: Egyesült Államok/Kelet-Indiana

en: US/Eastern
hu: Egyesült Államok/Keleti rész

en: US/Hawaii
hu: Egyesült Államok/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
hu: Egyesült Államok/Indiana-Starke

en: US/Michigan
hu: Egyesült Államok/Michigan

en: US/Mountain
hu: Egyesült Államok/Hegyvidék

en: US/Pacific
hu: Egyesült Államok/Csendes-óceán

en: US/Samoa
hu: Egyesült Államok/Szamoa

en: W-SU
hu: Nyugat-SU

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
hu: Terület

[ctx: Time zone]
en: Region
hu: Régió

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: The style '%1' was not found
hu: A(z) %1 stílus nem található

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
hu: * A legutóbbi színek *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
hu: * Egyéni színek *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
hu: Negyven szín

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
hu: Oxygen színek

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
hu: A szivárvány színei

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
hu: Royal színek

[ctx: palette name]
en: Web Colors
hu: Webes színek

en: Named Colors
hu: Színek névvel

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
hu[0]: Nem lehet olvasni az X11 RGB színszövegeket a következő helyről:
    %2
hu[1]: Nem lehet olvasni az X11 RGB színszövegeket a következő helyekről:
    %2

en: Select Color
hu: Színválasztás

en: Hue:
hu: Árnyalat (H):

en: Saturation:
hu: Telítettség:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
hu: Érték (V):

en: Red:
hu: Vörös:

en: Green:
hu: Zöld:

en: Blue:
hu: Kék:

en: Alpha:
hu: Alfa:

en: &Add to Custom Colors
hu: &Hozzáadás az egyéni színekhez

en: Name:
hu: Név:

en: Default color
hu: Az alapértelmezett szín

en: -default-
hu: -alapértelmezés-

en: -unnamed-
hu: -névtelen-

[ctx: @title:window]
en: Print
hu: Nyomtatás

en: &Try
hu: &Próba

en: modified
hu: módosítva

en: &Details
hu: &Részletek

en: Get help...
hu: Súgó…

en: &Add
hu: &Hozzáadás

en: &Remove
hu: &Eltávolítás

en: Move &Up
hu: &Mozgatás felfelé

en: Move &Down
hu: Mozgatás &lefelé

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
hu: Árvíztűrő Tükörfúrógép

en: Select Font
hu: Betűtípus-választás

en: Could not load print preview part
hu: Nem sikerült betölteni a nyomtatási előnézet objektumot

en: Print Preview
hu: Nyomtatási előnézet

en: Minimize
hu: Minimalizálás

en: &Minimize
hu: M&inimalizálás

en: &Restore
hu: &Visszaállítás

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
hu: <qt>Biztosan be szeretné zárni ezt: <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
hu: Bezárás a paneltálcában

en: Redo
hu: Mégis

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Do not run in the background.
hu: Ne a háttérben fusson.

en: Internally added if launched from Finder
hu: Automatikusan fel lesz véve, ha a Finderből indul

[ctx: @label]
en: Add Comment...
hu: Megjegyzés hozzáadása…

[ctx: @label]
en: Change...
hu: Módosítás…

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
hu: Megjegyzés módosítása

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
hu: Megjegyzés hozzáadása

en: Device name
hu: Eszköznév

[ctx: folder name]
en: New Folder
hu: Új mappa

[ctx: @title:window]
en: New Folder
hu: Új mappa

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
hu: Új mappa létrehozása itt:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
hu: %1 nevű fájl vagy mappa már létezik.

en: You do not have permission to create that folder.
hu: Nincs jogosultsága a mappa létrehozásához.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
hu: Könyvtár választása

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
hu: Új mappa...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
hu: Új mappa...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
hu: Áthelyezés a Kukába

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
hu: A rejtett mappák megjelenítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: *|All files
hu: *|Minden fájl

en: All Supported Files
hu: Minden támogatott fájltípus

en: Open
hu: Megnyitás

en: Save As
hu: Mentés másként

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
hu[0]: %1 elem
hu[1]: %1 elem

[ctx: @label]
en: Comment
hu: Megjegyzés

[ctx: @label]
en: Modified
hu: Módosítva

[ctx: @label]
en: Owner
hu: Tulajdonos

[ctx: @label]
en: Permissions
hu: Jogosultságok

[ctx: @label]
en: Rating
hu: Értékelés

[ctx: @label]
en: Size
hu: Méret

[ctx: @label]
en: Tags
hu: Címkék

[ctx: @label]
en: Total Size
hu: Teljes méret

[ctx: @label]
en: Type
hu: Típus

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
hu: A KFileMetaDataReader fájlok metaadatainak olvasására használható

en: (C) 2011, Peter Penz
hu: (C) Peter Penz, 2011.

en: Current maintainer
hu: Jelenlegi karbantartó

en: Only the meta data that is part of the file is read
hu: Csak a fájlhoz tartozó metaadatok kerültek beolvasásra

en: List of URLs where the meta-data should be read from
hu: URL címek listája, ahonnan be kell olvasni a metaadatokat

en: <Error>
hu: <Hiba>

en: Show Hidden Folders
hu: A rejtett mappák megjelenítése

en: All Pictures
hu: Minden kép

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
hu: A megjelenítendő adatok beállítása

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
hu: A megjelenítendő adatok kiválasztása:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
hu: Beállítás…

[ctx: @title:tab]
en: Information
hu: Információ

[ctx: @label creation date]
en: Created
hu: Létrehozva

[ctx: @label file content size]
en: Size
hu: Méret

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
hu: Függőségek

[ctx: @label]
en: Description
hu: Leírás

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
hu: Generáló

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
hu: Van része

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
hu: Van logikai része

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
hu: Szülőkönyvtár:

[ctx: @label]
en: Keyword
hu: Kulcsszó

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
hu: Módosítva

[ctx: @label]
en: MIME Type
hu: MIME-típus

[ctx: @label]
en: Content
hu: Tartalom

[ctx: @label]
en: Related To
hu: Kapcsolódik ehhez

[ctx: @label]
en: Subject
hu: Tárgy

[ctx: @label music title]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @label file URL]
en: File Location
hu: Fájl helye

[ctx: @label]
en: Creator
hu: Létrehozó

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
hu: Átlagos bitráta

[ctx: @label]
en: Channels
hu: Csatornák

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
hu: Karakterek

[ctx: @label]
en: Codec
hu: Kodek

[ctx: @label]
en: Color Depth
hu: Színmélység

[ctx: @label]
en: Duration
hu: Időtartam

[ctx: @label]
en: Filename
hu: Fájlnév

[ctx: @label]
en: Hash
hu: Ellenőrzőösszeg

[ctx: @label]
en: Height
hu: Magasság

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
hu: Képsorváltási mód

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
hu: Sorszám

[ctx: @label]
en: Programming Language
hu: Programozási nyelv

[ctx: @label]
en: Sample Rate
hu: Mintavételezési ráta

[ctx: @label]
en: Width
hu: Szélesség

[ctx: @label number of words]
en: Words
hu: Szavak

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
hu: Rekesz

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
hu: Exporzícióeltolási érték

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
hu: Exponálási idő

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
hu: Vaku

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
hu: Fókusztávolság

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
hu: 35 mm-es fókusztávolság

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
hu: ISO érzékenység

[ctx: @label EXIF]
en: Make
hu: Gyártó

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
hu: Mérési mód

[ctx: @label EXIF]
en: Model
hu: Modell

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
hu: Tájolás

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
hu: Fehéregyensúly

[ctx: @label video director]
en: Director
hu: Rendező

[ctx: @label music genre]
en: Genre
hu: Műfaj

[ctx: @label]
en: Performer
hu: Előadó

[ctx: @label]
en: Release Date
hu: Megjelenési dátum

[ctx: @label music track number]
en: Track
hu: Szám

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
hu: Erőforrás létrehozva

[ctx: @label]
en: Sub Resource
hu: Részerőforrás

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
hu: Erőforrás módosítva

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
hu: Értékelés

[ctx: @label]
en: Copied From
hu: Másolva innen

[ctx: @label]
en: First Usage
hu: Első használat

[ctx: @label]
en: Last Usage
hu: Utolsó használat

[ctx: @label]
en: Usage Count
hu: Használatok száma

[ctx: @label]
en: Unix File Group
hu: Unix-fájl csoportja

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
hu: Unix-fájl módja

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
hu: Unix-fájl tulajdonosa

[ctx: @label file type]
en: Type
hu: Típus

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
hu: Átnézendő fordítások

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
hu: Utolsó fordító

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
hu: Elavult fordítások

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
hu: Utolsó fordítás

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
hu: Összes fordítás

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
hu: Lefordítva

[ctx: @label]
en: Translation Date
hu: Sablonverzió

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
hu: Nincs lefordítva

en: P&review
hu: &Előnézet

en: Acquire Image
hu: Képbeolvasás

en: OCR Image
hu: A kép szöveggé alakítása (OCR)

en: File '%1' is not readable
hu: A(z) „%1” fájl nem olvasható.

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
hu: Hiba történt: ismeretlen protokoll („%1”)

en: Authorization Dialog
hu: Felhasználóazonosítás

en: No metainfo for %1
hu: Nem található metainformáció ehhez: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
hu: Szervezet/általános név

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
hu: Szervezeti egység

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
hu: Megjelenítés…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
hu: Letiltás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
hu: Engedélyezés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
hu: Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
hu: Hozzáadás…

en: System certificates
hu: Rendszer tanúsítványai

en: User-added certificates
hu: Felhasználói tanúsítványok

en: Pick Certificates
hu: Tanúsítvány választása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
hu: <b>Tulajdonosi információk</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
hu: <b>Kibocsátó adatai</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
hu: <b>Egyéb</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
hu: Érvényes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
hu: Sorozatszám

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
hu: MD5-összeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
hu: SHA1-összeg

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
hu: %1 - %2

en: SSL Configuration Module
hu: SSL beállítómodul

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
hu: (C) Andreas Hartmetz, 2010.

en: SSL Signers
hu: SSL kibocsátók

en: Signature Algorithm:
hu: Aláírási algoritmus:

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Signature Contents:
hu: Az aláírás tartalma:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
hu: Ismeretlen algoritmusú kulcs

en: Key type: RSA (%1 bit)
hu: A kulcs típusa: RSA (%1 bites)

en: Exponent: 0x
hu: Kitevő: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
hu: A kulcs típusa: DSA (%1 bites)

en: Prime:
hu: A prímszám:

en: 160 bit prime factor:
hu: 160 bites prímtényező:

en: Public key:
hu: Publikus kulcs:

en: The certificate is valid.
hu: A tanúsítvány érvényes.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
hu: A tanúsítványkiadó (CA) tanúsítványa nem található.

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
hu: A visszavonási lista (CRL) nem található.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
hu: A tanúsítvány aláírását nem sikerült visszafejteni. Ez azt jelenti, hogy valamilyen okból nem sikerült kiszámítani az ellenőrző összeget.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
hu: A visszavonási lista aláírását nem sikerült visszafejteni. Ez azt jelenti, hogy valamilyen okból nem sikerült kiszámítani az ellenőrző összeget.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
hu: A tanúsítványkiadó publikus kulcsát nem sikerült visszafejteni. Ez azt jelenti, hogy a tanúsítványkiadó (CA) tanúsítványa nem használható a tanúsítvány ellenőrzéséhez.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
hu: A tanúsítvány aláírása érvénytelen, ezért a tanúsítvány érvényessége nem ellenőrizhető.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
hu: A visszavonási lista aláírása érvénytelen, ezért a visszavonási lista érvényessége nem ellenőrizhető.

en: The certificate is not valid, yet.
hu: A tanúsítvány még nem érvényes.

en: The certificate is not valid, any more.
hu: A tanúsítvány már nem érvényes.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
hu: A tanúsítvány visszavonási listája még nem érvényes.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
hu: A tanúsítvány "notBefore" mezőjének dátumformátuma hibás.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
hu: A tanúsítvány "notAfter" mezőjének dátumformátuma hibás.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
hu: A visszavonási lista "lastUpdate" mezőjének dátumformátuma hibás.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
hu: A visszavonási lista "nextUpdate" mezőjének dátumformátuma hibás.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
hu: Az OpenSSL folyamat nem tudott elég memóriát lefoglalni.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
hu: A tanúsítvány saját magával van aláírva, és nem szerepel a megbízható tanúsítványok listájában. Ha el akarja fogadni, vegye fel a megbízható tanúsítványok közé.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
hu: A tanúsítvány saját magával van aláírva. A tanúsítványlánc felépíthető, de a tanúsítványkiadó (CA) tanúsítványa nem található.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
hu: A tanúsítványkiadó (CA) tanúsítványa nem található. Hibás a tanúsítványlánc.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
hu: A tanúsítvány nem ellenőrizhető, mert nincs más tanúsítvány a láncban és nem saját magával van aláírva. Ha aláírja a tanúsítványt saját magával, fel kell vennie a megbízható tanúsítványok közé.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
hu: A tanúsítványlánc hosszabb a megengedettnél.

en: The certificate has been revoked.
hu: A tanúsítványt visszavonták.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
hu: A tanúsítványban megadott tanúsítványkiadó (CA) érvénytelen.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
hu: A tanúsítványlánc hosszabb, mint a tanúsítványkiadó egyik "pathlength" értéke, ezért az ezután következő aláírások érvénytelenek.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
hu: A tanúsítvány aláírása nem használható a kért célra. A tanúsítványkiadó nem engedélyezi az ilyen módú felhasználást.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
hu: A tanúsítványkiadó nem megbízható arra a funkcióra, amelyre használni szeretné.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
hu: A tanúsítványkiadónál be van állítva, hogy nem használható a kért funkcióra.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
hu: A tanúsítványkiadó neve nem egyezik meg a tanúsítványban feltüntetett CA névvel.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
hu: A tanúsítványkiadó tanúsítványának kulcsazonosítója nem egyezik meg a tanúsítvány "Issuer" részében megadott kulcsazonosítóval.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
hu: A tanúsítványkiadó tanúsítványának kulcsazonosítója és neve nem egyezik meg a tanúsítvány "Issuer" részében megadott kulcsazonosítóval és névvel.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
hu: A tanúsítványkiadó nem jogosult tanúsítványok aláírására.

en: OpenSSL could not be verified.
hu: Nem sikerült elvégezni az OpenSSL ellenőrzését.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
hu: A tanúsítvány aláírását nem sikerült ellenőrizni. Ez azt jelenti, hogy a tanúsítvány vagy a tanúsítványlánc valamelyik tagjának aláírása érvénytelen, nem fejthető vissza, vagy a visszavonási lista nem ellenőrizhető. Ha ezt az üzenetet látja, kérje meg a szoftver fejlesztőjét, hogy használja az új, pontosabb üzeneteket.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
hu: A tanúsítvány, a tanúsítványlánc valamelyik tagja vagy a tanúsítványkiadó visszavonási listája még nem vagy már érvénytelen. Ha ezt az üzenetet látja, kérje meg a szoftver fejlesztőjét, hogy használja az új, pontosabb üzeneteket.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
hu: A tanúsítvány aláírójának azonosításához szükséges fájlok nem találhatók, ezért a tanúsívány nem lesz ellenőrizve.

en: SSL support was not found.
hu: SSL-támogatás telepítve.

en: Private key test failed.
hu: A privát kulcs ellenőrzése nem sikerült.

en: The certificate has not been issued for this host.
hu: A tanúsítványt nem ehhez a géphez adták ki.

en: This certificate is not relevant.
hu: Ez a tanúsítvány már nem aktuális.

en: The certificate is invalid.
hu: A tanúsítvány érvénytelen.
