kdelibs4 - en to id translation catalogue (1676 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
id: BiruAlice

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
id: PutihAntique

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
id: PutihAntique1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
id: PutihAntique2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
id: PutihAntique3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
id: PutihAntique4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
id: AlmondPucat

[ctx: color]
en: BlueViolet
id: VioletBiru

[ctx: color]
en: CadetBlue
id: BiruCadet

[ctx: color]
en: CadetBlue1
id: BiruCadet1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
id: BiruCadet2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
id: BiruCadet3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
id: BiruCadet4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
id: BiruCornflower

[ctx: color]
en: DarkBlue
id: BiruGelap

[ctx: color]
en: DarkCyan
id: SianGelap

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
id: GoldenrodGelap

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
id: GoldenrodGelap1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
id: GoldenrodGelap2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
id: GoldenrodGelap3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
id: GoldenrodGelap4

[ctx: color]
en: DarkGray
id: AbuGelap

[ctx: color]
en: DarkGreen
id: HijauGelap

[ctx: color]
en: DarkGrey
id: KelabuGelap

[ctx: color]
en: DarkKhaki
id: KhakiGelap

[ctx: color]
en: DarkMagenta
id: MagentaGelap

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
id: HijauOliveGelap

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
id: HijauOliveGelap1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
id: HijauOliveGelap2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
id: HijauOliveGelap3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
id: HijauOliveGelap4

[ctx: color]
en: DarkOrange
id: JinggaGelap

[ctx: color]
en: DarkOrange1
id: JinggaGelap1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
id: JinggaGelap2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
id: JinggaGelap3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
id: JinggaGelap4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
id: AnggrekGelap

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
id: AnggrekGelap1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
id: AnggrekGelap2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
id: AnggrekGelap3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
id: AnggrekGelap4

[ctx: color]
en: DarkRed
id: MerahGelap

[ctx: color]
en: DarkSalmon
id: SalmonGelap

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
id: HijauLautGelap

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
id: HijauLautGelap1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
id: HijauLautGelap2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
id: HijauLautGelap3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
id: HijauLautGelap4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
id: BiruSabakGelap

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
id: AbuSabakGelap

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
id: AbuSabakGelap1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
id: AbuSabakGelap2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
id: AbuSabakGelap3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
id: AbuSabakGelap4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
id: KelabuSabakGelap

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
id: PirusGelap

[ctx: color]
en: DarkViolet
id: VioletGelap

[ctx: color]
en: DeepPink
id: JambonMenor

[ctx: color]
en: DeepPink1
id: JambonMenor1

[ctx: color]
en: DeepPink2
id: JambonMenor2

[ctx: color]
en: DeepPink3
id: JambonMenor3

[ctx: color]
en: DeepPink4
id: JambonMenor4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
id: BiruLangitMenor

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
id: BiruLangitMenor1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
id: BiruLangitMenor2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
id: BiruLangitMenor3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
id: BiruLangitMenor4

[ctx: color]
en: DimGray
id: AbuRedup

[ctx: color]
en: DimGrey
id: KelabuRedup

[ctx: color]
en: DodgerBlue
id: BiruDodger

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
id: BiruDodger1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
id: BiruDodger2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
id: BiruDodger3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
id: BiruDodger4

[ctx: color]
en: FloralWhite
id: PutihBunga

[ctx: color]
en: ForestGreen
id: HijauHutan

[ctx: color]
en: GhostWhite
id: PutihRemang

[ctx: color]
en: GreenYellow
id: KuningKehijauan

[ctx: color]
en: HotPink
id: JambonPanas

[ctx: color]
en: HotPink1
id: JambonPanas1

[ctx: color]
en: HotPink2
id: JambonPanas2

[ctx: color]
en: HotPink3
id: JambonPanas3

[ctx: color]
en: HotPink4
id: JambonPanas4

[ctx: color]
en: IndianRed
id: MerahIndian

[ctx: color]
en: IndianRed1
id: MerahIndian1

[ctx: color]
en: IndianRed2
id: MerahIndian2

[ctx: color]
en: IndianRed3
id: MerahIndian3

[ctx: color]
en: IndianRed4
id: MerahIndian4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
id: SipuLavender

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
id: SipuLavender1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
id: SipuLavender2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
id: SipuLavender3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
id: SipuLavender4

[ctx: color]
en: LawnGreen
id: HijauRumput

[ctx: color]
en: LemonChiffon
id: SifonLemon

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
id: SifonLemon1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
id: SifonLemon2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
id: SifonLemon3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
id: SifonLemon4

[ctx: color]
en: LightBlue
id: BiruTerang

[ctx: color]
en: LightBlue1
id: BiruTerang1

[ctx: color]
en: LightBlue2
id: BiruTerang2

[ctx: color]
en: LightBlue3
id: BiruTerang3

[ctx: color]
en: LightBlue4
id: BiruTerang4

[ctx: color]
en: LightCoral
id: KarangTerang

[ctx: color]
en: LightCyan
id: SianTerang

[ctx: color]
en: LightCyan1
id: SianTerang1

[ctx: color]
en: LightCyan2
id: SianTerang2

[ctx: color]
en: LightCyan3
id: SianTerang3

[ctx: color]
en: LightCyan4
id: SianTerang4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
id: GoldenrodTerang

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
id: GoldenrodTerang1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
id: GoldenrodTerang2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
id: GoldenrodTerang3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
id: GoldenrodTerang4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
id: KuningGoldenrodTerang

[ctx: color]
en: LightGray
id: AbuTerang

[ctx: color]
en: LightGreen
id: HijauTerang

[ctx: color]
en: LightGrey
id: KelabuTerang

[ctx: color]
en: LightPink
id: JambonTerang

[ctx: color]
en: LightPink1
id: JambonTerang1

[ctx: color]
en: LightPink2
id: JambonTerang2

[ctx: color]
en: LightPink3
id: JambonTerang3

[ctx: color]
en: LightPink4
id: JambonTerang4

[ctx: color]
en: LightSalmon
id: SalmonTerang

[ctx: color]
en: LightSalmon1
id: SalmonTerang1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
id: SalmonTerang2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
id: SalmonTerang3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
id: SalmonTerang4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
id: HijauLautTerang

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
id: BiruLangitTerang

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
id: BiruLangitTerang1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
id: BiruLangitTerang2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
id: BiruLangitTerang3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
id: BiruLangitTerang4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
id: BiruSabakTerang

[ctx: color]
en: LightSlateGray
id: AbuSabakTerang

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
id: KelabuSabakTerang

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
id: BiruBajaTerang

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
id: BiruBajaTerang1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
id: BiruBajaTerang2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
id: BiruBajaTerang3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
id: BiruBajaTerang4

[ctx: color]
en: LightYellow
id: KuningTerang

[ctx: color]
en: LightYellow1
id: KuningTerang1

[ctx: color]
en: LightYellow2
id: KuningTerang2

[ctx: color]
en: LightYellow3
id: KuningTerang3

[ctx: color]
en: LightYellow4
id: KuningTerang4

[ctx: color]
en: LimeGreen
id: HijauLimau

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
id: AquamarineMedium

[ctx: color]
en: MediumBlue
id: BiruMedium

[ctx: color]
en: MediumOrchid
id: AnggrekMedium

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
id: AnggrekMedium1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
id: AnggrekMedium2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
id: AnggrekMedium3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
id: AnggrekMedium4

[ctx: color]
en: MediumPurple
id: UnguMedium

[ctx: color]
en: MediumPurple1
id: UnguMedium1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
id: UnguMedium2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
id: UnguMedium3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
id: UnguMedium4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
id: HijauLautMedium

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
id: BiruSabakMedium

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
id: HijauSpringMedium

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
id: PirusMedium

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
id: MerahVioletMedium

[ctx: color]
en: MidnightBlue
id: BiruPetang

[ctx: color]
en: MintCream
id: KremMint

[ctx: color]
en: MistyRose
id: BungaKabut

[ctx: color]
en: MistyRose1
id: BungaKabut1

[ctx: color]
en: MistyRose2
id: BungaKabut2

[ctx: color]
en: MistyRose3
id: BungaKabut3

[ctx: color]
en: MistyRose4
id: BungaKabut4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
id: PutihNavajo

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
id: PutihNavajo1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
id: PutihNavajo2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
id: PutihNavajo3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
id: PutihNavajo4

[ctx: color]
en: NavyBlue
id: BiruTua

[ctx: color]
en: OldLace
id: LaceTua

[ctx: color]
en: OliveDrab
id: LusuhZaitun

[ctx: color]
en: OliveDrab1
id: LusuhZaitun1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
id: LusuhZaitun2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
id: LusuhZaitun3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
id: LusuhZaitun4

[ctx: color]
en: OrangeRed
id: MerahJingga

[ctx: color]
en: OrangeRed1
id: MerahJingga1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
id: MerahJingga2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
id: MerahJingga3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
id: MerahJingga4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
id: GoldenrodPucat

[ctx: color]
en: PaleGreen
id: HijauPucat

[ctx: color]
en: PaleGreen1
id: HijauPucat1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
id: HijauPucat2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
id: HijauPucat3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
id: HijauPucat4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
id: PirusPucat

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
id: PirusPucat1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
id: PirusPucat2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
id: PirusPucat3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
id: PirusPucat4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
id: MerahVioletPucat

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
id: MerahVioletPucat1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
id: MerahVioletPucat2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
id: MerahVioletPucat3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
id: MerahVioletPucat4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
id: CambukPepaya

[ctx: color]
en: PeachPuff
id: PuffPersik

[ctx: color]
en: PeachPuff1
id: PuffPersik1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
id: PuffPersik2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
id: PuffPersik3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
id: PuffPersik4

[ctx: color]
en: PowderBlue
id: BiruTepung

[ctx: color]
en: RosyBrown
id: BrownCerah

[ctx: color]
en: RosyBrown1
id: BrownCerah1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
id: BrownCerah2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
id: BrownCerah3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
id: BrownCerah4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
id: BiruRoyal

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
id: BiruRoyal1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
id: BiruRoyal2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
id: BiruRoyal3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
id: BiruRoyal4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
id: BrownSadel

[ctx: color]
en: SandyBrown
id: BrownPasir

[ctx: color]
en: SeaGreen
id: HijauLaut

[ctx: color]
en: SeaGreen1
id: HijauLaut1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
id: HijauLaut2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
id: HijauLaut3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
id: HijauLaut4

[ctx: color]
en: SkyBlue
id: BiruLangit

[ctx: color]
en: SkyBlue1
id: BiruLangit1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
id: BiruLangit2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
id: BiruLangit3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
id: BiruLangit4

[ctx: color]
en: SlateBlue
id: BiruSabak

[ctx: color]
en: SlateBlue1
id: BiruSabak1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
id: BiruSabak2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
id: BiruSabak3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
id: BiruSabak4

[ctx: color]
en: SlateGray
id: AbuSabak

[ctx: color]
en: SlateGray1
id: AbuSabak1

[ctx: color]
en: SlateGray2
id: AbuSabak2

[ctx: color]
en: SlateGray3
id: AbuSabak3

[ctx: color]
en: SlateGray4
id: AbuSabak4

[ctx: color]
en: SlateGrey
id: KelabuSabak

[ctx: color]
en: SpringGreen
id: HijauSpring

[ctx: color]
en: SpringGreen1
id: HijauSpring1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
id: HijauSpring2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
id: HijauSpring3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
id: HijauSpring4

[ctx: color]
en: SteelBlue
id: BiruBaja

[ctx: color]
en: SteelBlue1
id: BiruBaja1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
id: BiruBaja2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
id: BiruBaja3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
id: BiruBaja4

[ctx: color]
en: VioletRed
id: MerahViolet

[ctx: color]
en: VioletRed1
id: MerahViolet1

[ctx: color]
en: VioletRed2
id: MerahViolet2

[ctx: color]
en: VioletRed3
id: MerahViolet3

[ctx: color]
en: VioletRed4
id: MerahViolet4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
id: AsapPutih

[ctx: color]
en: YellowGreen
id: HijauKuning

[ctx: color]
en: black
id: hitam

[ctx: color]
en: blue
id: biru

[ctx: color]
en: blue1
id: biru1

[ctx: color]
en: blue2
id: biru2

[ctx: color]
en: blue3
id: biru3

[ctx: color]
en: blue4
id: biru4

[ctx: color]
en: chartreuse
id: hijaumudakekuningan

[ctx: color]
en: chartreuse1
id: hijaumudakekuningan1

[ctx: color]
en: chartreuse2
id: hijaumudakekuningan2

[ctx: color]
en: chartreuse3
id: hijaumudakekuningan3

[ctx: color]
en: chartreuse4
id: hijaumudakekuningan4

[ctx: color]
en: chocolate
id: cokelat

[ctx: color]
en: chocolate1
id: cokelat1

[ctx: color]
en: chocolate2
id: cokelat2

[ctx: color]
en: chocolate3
id: cokelat3

[ctx: color]
en: chocolate4
id: cokelat4

[ctx: color]
en: coral
id: kerang

[ctx: color]
en: coral1
id: kerang1

[ctx: color]
en: coral2
id: kerang2

[ctx: color]
en: coral3
id: kerang3

[ctx: color]
en: coral4
id: kerang4

[ctx: color]
en: cornsilk
id: rambutjagung

[ctx: color]
en: cornsilk1
id: rambutjagung1

[ctx: color]
en: cornsilk2
id: rambutjagung2

[ctx: color]
en: cornsilk3
id: rambutjagung3

[ctx: color]
en: cornsilk4
id: rambutjagung4

[ctx: color]
en: cyan
id: sian

[ctx: color]
en: cyan1
id: sian1

[ctx: color]
en: cyan2
id: sian2

[ctx: color]
en: cyan3
id: sian3

[ctx: color]
en: cyan4
id: sian4

[ctx: color]
en: firebrick
id: bataapi

[ctx: color]
en: firebrick1
id: bataapi1

[ctx: color]
en: firebrick2
id: bataapi2

[ctx: color]
en: firebrick3
id: bataapi3

[ctx: color]
en: firebrick4
id: bataapi4

[ctx: color]
en: gold
id: emas

[ctx: color]
en: gold1
id: emas1

[ctx: color]
en: gold2
id: emas2

[ctx: color]
en: gold3
id: emas3

[ctx: color]
en: gold4
id: emas4

[ctx: color]
en: green
id: hijau

[ctx: color]
en: green1
id: hijau1

[ctx: color]
en: green2
id: hijau2

[ctx: color]
en: green3
id: hijau3

[ctx: color]
en: green4
id: hijau4

[ctx: color]
en: honeydew
id: melon

[ctx: color]
en: honeydew1
id: melon1

[ctx: color]
en: honeydew2
id: melon2

[ctx: color]
en: honeydew3
id: melon3

[ctx: color]
en: honeydew4
id: melon4

[ctx: color]
en: ivory
id: gading

[ctx: color]
en: ivory1
id: gading1

[ctx: color]
en: ivory2
id: gading2

[ctx: color]
en: ivory3
id: gading3

[ctx: color]
en: ivory4
id: gading4

[ctx: color]
en: maroon
id: marun

[ctx: color]
en: maroon1
id: marun1

[ctx: color]
en: maroon2
id: marun2

[ctx: color]
en: maroon3
id: marun3

[ctx: color]
en: maroon4
id: marun4

[ctx: color]
en: navy
id: navi

[ctx: color]
en: orange
id: jingga

[ctx: color]
en: orange1
id: jingga1

[ctx: color]
en: orange2
id: jingga2

[ctx: color]
en: orange3
id: jingga3

[ctx: color]
en: orange4
id: jingga4

[ctx: color]
en: orchid
id: anggrek

[ctx: color]
en: orchid1
id: anggrek1

[ctx: color]
en: orchid2
id: anggrek2

[ctx: color]
en: orchid3
id: anggrek3

[ctx: color]
en: orchid4
id: anggrek4

[ctx: color]
en: pink
id: jambon

[ctx: color]
en: pink1
id: jambon1

[ctx: color]
en: pink2
id: jambon2

[ctx: color]
en: pink3
id: jambon3

[ctx: color]
en: pink4
id: jambon4

[ctx: color]
en: purple
id: ungu

[ctx: color]
en: purple1
id: ungu1

[ctx: color]
en: purple2
id: ungu2

[ctx: color]
en: purple3
id: ungu3

[ctx: color]
en: purple4
id: ungu4

[ctx: color]
en: red
id: merah

[ctx: color]
en: red1
id: merah1

[ctx: color]
en: red2
id: merah2

[ctx: color]
en: red3
id: merah3

[ctx: color]
en: red4
id: merah4

[ctx: color]
en: seashell
id: lokanlaut

[ctx: color]
en: seashell1
id: lokanlaut1

[ctx: color]
en: seashell2
id: lokanlaut2

[ctx: color]
en: seashell3
id: lokanlaut3

[ctx: color]
en: seashell4
id: lokanlaut4

[ctx: color]
en: sienna
id: siena

[ctx: color]
en: sienna1
id: siena1

[ctx: color]
en: sienna2
id: siena2

[ctx: color]
en: sienna3
id: siena3

[ctx: color]
en: sienna4
id: siena4

[ctx: color]
en: snow
id: salju

[ctx: color]
en: snow1
id: salju1

[ctx: color]
en: snow2
id: salju2

[ctx: color]
en: snow3
id: salju3

[ctx: color]
en: snow4
id: salju4

[ctx: color]
en: tomato
id: tomat

[ctx: color]
en: tomato1
id: tomat1

[ctx: color]
en: tomato2
id: tomat2

[ctx: color]
en: tomato3
id: tomat3

[ctx: color]
en: tomato4
id: tomat4

[ctx: color]
en: turquoise
id: pirus

[ctx: color]
en: turquoise1
id: pirus1

[ctx: color]
en: turquoise2
id: pirus2

[ctx: color]
en: turquoise3
id: pirus3

[ctx: color]
en: turquoise4
id: pirus4

[ctx: color]
en: wheat
id: gandum

[ctx: color]
en: wheat1
id: gandum1

[ctx: color]
en: wheat2
id: gandum2

[ctx: color]
en: wheat3
id: gandum3

[ctx: color]
en: wheat4
id: gandum4

[ctx: color]
en: white
id: putih

[ctx: color]
en: yellow
id: kuning

[ctx: color]
en: yellow1
id: kuning1

[ctx: color]
en: yellow2
id: kuning2

[ctx: color]
en: yellow3
id: kuning3

[ctx: color]
en: yellow4
id: kuning4

en: Debug Settings
id: Pengaturan Debug

en: Message Box
id: Kotak Pesan

en: Syslog
id: Catatan Sistem

en: None
id: Nihil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
id: Informasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
id: Output ke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
id: Nama file:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
id: Pembatalan di error fatal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
id: Nonfungsikan semua output debug

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
id: Peringatan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
id: Error Fatal

en: &Select All
id: &Pilih Semua

en: &Deselect All
id: &Tidak Pilih Semua

en: A dialog box for setting preferences for debug output
id: Sebuah kotak dialog untuk mengeset preferensi atas output debug

en: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
id: Hak Cipta 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
id: Tampilkan dialog penuh ketimbang dialog senarai baku

en: Turn area on
id: Nyalakan area

en: Turn area off
id: Matikan area

en: no error
id: tak ada error

en: requested family not supported for this host name
id: famili yang diminta tidak didukung untuk nama host ini

en: temporary failure in name resolution
id: kegagalan temporer dalam resolusi nama

en: non-recoverable failure in name resolution
id: kegagalan tak dapat dibenahi dalam resolusi nama

en: invalid flags
id: bendera tidak absah

en: memory allocation failure
id: kegagalan alokasi memori

en: name or service not known
id: nama atau layanan tidak diketahui

en: requested family not supported
id: famili yang diminta tidak didukung

en: requested service not supported for this socket type
id: layanan yang diminta tidak didukung untuk tipe socket ini

en: requested socket type not supported
id: tipe socket yang diminta tidak didukung

en: unknown error
id: error tak diketahui

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
id: error sistem: %1

en: request was canceled
id: permintaan dibatalkan

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
id: Keluarga tak diketahui %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
id: tak ada error

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
id: pencarian nama telah gagal

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
id: alamat telah digunakan

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
id: socket telah diikat

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
id: socket telah diciptakan

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
id: socket tidak diikat

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
id: socket belum diciptakan

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
id: operasi akan menghalangi

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
id: koneksi secara aktif ditampik

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
id: waktu koneksi habis

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
id: operasi sedang berlangsung

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
id: kegagalan jaringan terjadi

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
id: operasi tidak didukung

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
id: waktu operasi berjangka waktu habis

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
id: error tak diketahui/tak diharapkan telah terjadi

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
id: host jarak jauh menutup koneksi

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
id: Tak ada perjanjian lisensi yang telah ditentukan untuk program ini.
    Silakan cek dokumentasi atau sumber untuk perjanjian
    lisensi apapun.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
id: Program ini didistribusikan di bawah perjanjian %1.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
id: Lisensi Publik Umum GNU Versi 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
id: Lisensi Publik Umum Lebih Kecil Versi 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
id: Lisensi BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
id: Lisensi BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
id: Lisensi Artistik

[ctx: @item license]
en: Artistic License
id: Lisensi Artistik

[ctx: @item license]
en: Q Public License
id: Lisensi Publik Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
id: Lisensi Publik Umum GNU Versi 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
id: Lisensi Publik Umum Lebih Kecil Versi 3

[ctx: @item license]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: @item license]
en: Not specified
id: Tak ditentukan

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
id: <p>KDE diterjemahkan ke dalam banyak bahasa berkat usaha dari tim penerjemah dari seluruh dunia.</p><p>Untuk informasi selebihnya tentang internasionalisasi KDE silakan kunjungi <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
id: Masehi

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
id: Koptik

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
id: Ethiopia

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
id: Yahudi

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
id: Islam / Hijriah (Sipil)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
id: Nasional India

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
id: Jepang

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
id: Taiwan

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
id: Tipe Kalender Tidak Absah

en: Today
id: Hari Ini

en: Yesterday
id: Kemarin

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
id: dari Tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
id: dari Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
id: dari Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
id: dari Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
id: dari Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
id: dari Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
id: dari Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
id: dari Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
id: dari Pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
id: dari Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
id: dari Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
id: dari Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
id: dari Kou

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
id: dari Thoout

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
id: dari Paope

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
id: dari Hathor

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
id: dari Kiahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
id: dari Tobe

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
id: dari Meshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
id: dari Paremhotep

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
id: dari Parmoute

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
id: dari Pashons

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
id: dari Paone

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
id: dari Epep

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
id: dari Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
id: dari Kouji nabot

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
id: dari Mes

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
id: dari Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
id: dari Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
id: dari Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
id: dari Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
id: dari Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
id: dari Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
id: dari Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
id: dari Gen

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
id: dari Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
id: dari Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
id: dari Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
id: dari Pag

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
id: dari Meskerem

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
id: dari Tequemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
id: dari Hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
id: dari Tahsas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
id: dari Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
id: dari Yakatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
id: dari Magabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
id: dari Miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
id: dari Genbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
id: dari Sene

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
id: dari Hamle

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
id: dari Nehase

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
id: dari Pagumen

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
id: Sebelum Era Umum

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
id: SEU

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
id: Sebelum Masehi

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
id: SM

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
id: Era Umum

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
id: EU

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
id: Masehi

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
id: M

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
id: dari Jan

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
id: dari Feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
id: dari Mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
id: dari Apr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
id: dari Mei

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
id: dari Jun

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
id: dari Jul

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
id: dari Agu

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
id: dari Sep

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
id: dari Okt

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
id: dari Nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
id: dari Des

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
id: Mei

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
id: Agu

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
id: Okt

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
id: Des

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
id: dari Januari

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
id: dari Februari

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
id: dari Maret

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
id: dari April

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
id: dari Mei

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
id: dari Juni

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
id: dari Juli

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
id: dari Agustus

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
id: dari September

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
id: dari Oktober

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
id: dari November

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
id: dari Desember

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
id: Januari

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
id: Februari

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
id: Maret

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
id: Mei

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
id: Juni

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
id: Juli

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
id: Agustus

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
id: Oktober

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
id: Desember

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
id: Sen

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
id: Sel

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
id: Rab

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
id: Kam

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
id: Jum

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
id: Sab

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
id: Ming

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
id: Senin

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
id: Selasa

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
id: Rabu

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
id: Kamis

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
id: Jumat

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
id: Sabtu

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
id: Minggu

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
id: dari Tis

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
id: dari Hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
id: dari Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
id: dari Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
id: dari Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
id: dari Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
id: dari Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
id: dari Iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
id: dari Siv

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
id: dari Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
id: dari Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
id: dari Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
id: dari Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
id: dari Ad2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
id: dari Tishrey

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
id: dari Heshvan

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
id: dari Kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
id: dari Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
id: dari Shvat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
id: dari Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
id: dari Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
id: dari Iyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
id: dari Sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
id: dari Tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
id: dari Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
id: dari Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
id: dari Adar I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
id: dari Adar II

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
id: Era Saka

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
id: dari Cha

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
id: dari Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
id: dari Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
id: dari Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
id: dari Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
id: dari Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
id: dari Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
id: dari Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
id: dari Agr

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
id: dari Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
id: dari Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
id: dari Phā

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
id: dari Chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
id: dari Vaishākh

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
id: dari Jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
id: dari Āshādha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
id: dari Shrāvana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
id: dari Bhādrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
id: dari Āshwin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
id: dari Kārtik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
id: dari Agrahayana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
id: dari Paush

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
id: dari Māgh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
id: dari Phālgun

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Hegirae
id: Hijriah

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, ShortFormat]
en: AH
id: H

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
id: dari Meh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
id: dari Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
id: dari R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
id: dari R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
id: dari J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
id: dari J.T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
id: dari Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
id: dari Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
id: dari Ram

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
id: dari Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
id: dari Qi

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
id: dari Hij

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
id: dari Muharram

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
id: dari Safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
id: dari Rabiul Awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
id: dari Rabiul Akhir

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
id: dari Jumadil Awal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
id: dari Jumadil Akhir

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
id: dari Rajab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
id: dari Sya`ban

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
id: dari Ramadan

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
id: dari Syawal

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
id: dari Dzulkaidah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
id: dari Dzulhijjah

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Awal
id: Rabiul Awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Thaani
id: Rabiul Akhir

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Awal
id: Jumadil Awal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Thaani
id: Jumadil Akhir

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName]
en: Sha`ban
id: Sya`ban

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName]
en: Shawwal
id: Syawal

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Qi`dah
id: Dzulkaidah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Hijjah
id: Dzulhijjah

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
id: dari Far

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
id: dari Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
id: dari Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
id: dari Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
id: dari Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
id: dari Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
id: dari Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
id: dari Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
id: dari Aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
id: dari Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
id: dari Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
id: dari Esf

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
id: dari Favradin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
id: dari Ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
id: dari Khordad

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
id: dari Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
id: dari Mordad

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
id: dari Shahrivar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
id: dari Mehr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
id: dari Aban

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
id: dari Azar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
id: dari Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
id: dari Bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
id: dari Esfand

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName]
en: Farvardin
id: Favradin

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
id: Sebelum Era Umum

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
id: SEU

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
id: Sebelum Masehi

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
id: SM

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
id: Era Umum

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
id: EU

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
id: Masehi

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
id: M

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
id: dari Jan

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
id: dari Feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
id: dari Mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
id: dari Apr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
id: dari Mei

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
id: dari Jun

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
id: dari Jul

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
id: dari Agu

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
id: dari Sep

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
id: dari Okt

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
id: dari Nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
id: dari Des

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
id: Mei

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
id: Agu

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
id: Okt

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
id: Des

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
id: dari Januari

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
id: dari Februari

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
id: dari Maret

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
id: dari April

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
id: dari Mei

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
id: dari Juni

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
id: dari Juli

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
id: dari Agustus

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
id: dari September

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
id: dari Oktober

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
id: dari November

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
id: dari Desember

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
id: Januari

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
id: Februari

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
id: Maret

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
id: Mei

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
id: Juni

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
id: Juli

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
id: Agustus

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
id: Oktober

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
id: Desember

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
id: S

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
id: S

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
id: R

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
id: K

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
id: J

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
id: Sen

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
id: Sel

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
id: Rab

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
id: Kam

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
id: Jum

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
id: Sab

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
id: Ming

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
id: Senin

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
id: Selasa

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
id: Rabu

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
id: Kamis

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
id: Jumat

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
id: Sabtu

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
id: Minggu

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
id: Era Republik China

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
id: ERC

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
id: Era Budhis

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
id: EB

en: Use the X-server display 'displayname'
id: Gunakan tampilan 'namatampilan' X-server

en: Restore the application for the given 'sessionId'
id: Kembalikan aplikasi untuk 'Idsesi' yang diberikan

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
id: Menyebabkan aplikasi untuk menginstal peta warna
    privat di tampilan 8-bit

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
id: Batasi jumlah warna yang dialokasikan di kubus
    warna pada tampilan 8-bit, jika aplikasi menggunakan
    spesifikasi warna QApplication::ManyColor

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
id: beritahu Qt agar jangan pernah menangkap mouse atau keyboard

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
id: menjalankan di bawah pendebug dapat menyebabkan --nograb
    yang implisit, gunakan -dograb untuk menimpanya

en: switches to synchronous mode for debugging
id: beralih ke mode sinkronisasi untuk pendebugan

en: defines the application font
id: menjelaskan font aplikasi

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
id: mengatur warna latar belakang baku dan
    sebuah palet aplikasi (bayang terang dan gelap
    dikalkukasikan)

en: sets the default foreground color
id: atur warna latar depan baku

en: sets the default button color
id: atur warna tombol baku

en: sets the application name
id: atur nama aplikasi

en: sets the application title (caption)
id: atur judul aplikasi (keterangan)

en: load the testability framework
id: memuat kerangka kerja kemampuan uji coba

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
id: paksa aplikasi untuk menggunakan visual TrueColor di
    tampilan 8-bit

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
id: mengatur gaya input XIM (X Input Method). Kemungkinan
    nilai meliputi onthespot, overthespot, offthespot dan
    root

en: set XIM server
id: atur server SIM

en: disable XIM
id: nonfungsikan XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
id: cerminkan seluruh tata letak widget

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
id: terapkan lembar gaya Qt ke widget aplikasi

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
id: gunakan sistem grafis yang berbeda ketimbang bakunya, opsinya adalah raster dan opengl (eksperimental)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
id: Informasi pendebug QML JS. Aplikasi harus
    dibangun dengan -DQT_DECLARATIVE_DEBUG agar pendebug
    dapat difungsikan

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
id: Platform sistem jendela (misalnya xcb atau wayland)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
id: Gunakan 'caption' sebagai nama di bilah judul

en: Use 'icon' as the application icon
id: Gunakan 'ikon' sebagai ikon aplikasi

en: Use alternative configuration file
id: Gunakan file konfigurasi alternatif

en: Disable crash handler, to get core dumps
id: Nonfungsikan penanganan tabrakan, untuk mendapatkan data inti

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
id: Tunggu pengelola jendela yang kompatibel dengan WM_NET

en: sets the application GUI style
id: atur gaya GUI aplikasi

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
id: mengatur geometri klien dari widget utama - lihat man X untuk format argumen (biasanya WidthxHeight+XPos+YPos)

en: KDE Application
id: Aplikasi KDE

en: Unknown option '%1'.
id: Opsi '%1' tak diketahui.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
id: '%1' hilang.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
id: %1 ditulis oleh
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
id: Aplikasi ini ditulis oleh seseorang yang ingin tetap menjadi anonim.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
id: Silakan gunakan http://bugs.kde.org untuk melaporkan bug.

en: Please report bugs to %1.
id: Silakan laporkan bug ke %1.

en: Unexpected argument '%1'.
id: Argumen tak diharapkan '%1'.

en: Use --help to get a list of available command line options.
id: Gunakan --help untuk melihat senarai opsi baris perintah yang tersedia.

en: [options]
id: [opsi]

en: [%1-options]
id: [%1-opsi]

en: Usage: %1 %2
id: Penggunaan:%1 %2

en: 
    Generic options:
id: 
    Opsi generik:

en: Show help about options
id: Tampilkan bantuan tentang opsi

en: Show %1 specific options
id: Tampilkan opsi spesifik %1

en: Show all options
id: Tampilkan semua opsi

en: Show author information
id: Tampilkan informasi pembuat

en: Show version information
id: Tampilkan informasi versi

en: Show license information
id: Tampilkan informasi lisensi

en: End of options
id: Akhir opsi

en: 
    %1 options:
id: 
    Opsi %1:

en: 
    Options:
id: 
    Opsi:

en: 
    Arguments:
id: 
    Argumen:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
id: File/URL dibuka oleh aplikasi yang akan dihapus setelah penggunaan

en: Library "%1" not found
id: Pustaka "%1" tidak ditemukan

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
id: Arab-India

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
id: Arab-India Timur

[ctx: digit set]
en: Arabic
id: Arab

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
id: %1 hari

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
id: %1 jam

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
id: %1 menit

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
id: %1 detik

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
id[0]: %1 milidetik
id[1]: %1 milidetik

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
id[0]: sehari
id[1]: %1 hari

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
id[0]: sejam
id[1]: %1 jam

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
id[0]: semenit
id[1]: %1 menit

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
id[0]: sedetik
id[1]: %1 detik

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
id: %1 dan %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
id: %1 dan %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
id: %1 dan %2

en: No target filename has been given.
id: Tak ada nama file sasaran yang diberikan.

en: Already opened.
id: Telah terbuka.

en: Insufficient permissions in target directory.
id: Hak akses tidak cukup di direktori tujuan.

en: Unable to open temporary file.
id: Tidak dapat membuka file temporer.

en: Synchronization to disk failed
id: Sinkronisasi ke cakram gagal

en: Error during rename.
id: Error ketika ganti nama

en: Timed out trying to connect to remote host
id: Waktu habis ketika coba mengkoneksikan ke host jarak jauh

en: address family for nodename not supported
id: famili alamat untuk nama node tidak didukung

en: invalid value for 'ai_flags'
id: nilai tidak absah untuk 'ai_flags'

en: 'ai_family' not supported
id: 'ai_family' tidak didukung

en: no address associated with nodename
id: tak ada alamat yang diasosiasikan dengan nama node

en: servname not supported for ai_socktype
id: servname tidak mendukung untuk ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
id: 'ai_socktype' tidak didukung

en: system error
id: error sistem

en: KDE Test Program
id: Program Uji KDE

en: Africa/Abidjan
id: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
id: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
id: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
id: Afrika/Aljir

en: Africa/Asmara
id: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
id: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
id: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
id: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
id: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
id: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
id: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
id: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
id: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
id: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
id: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
id: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
id: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
id: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
id: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
id: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
id: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
id: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
id: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
id: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
id: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
id: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
id: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
id: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
id: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
id: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
id: Afrika/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
id: Republik Demokratik Kongo barat

en: Africa/Lagos
id: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
id: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
id: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
id: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
id: Afrika/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
id: Republik Demokratik Kongo timur

en: Africa/Lusaka
id: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
id: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
id: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
id: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
id: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
id: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
id: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
id: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
id: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
id: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
id: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
id: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
id: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
id: Afrika/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
id: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
id: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
id: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
id: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
id: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
id: Amerika/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
id: Kepulauan Aleutian

en: America/Anchorage
id: Amerika/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
id: Waktu Alaska

en: America/Anguilla
id: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
id: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
id: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
id: Amerika/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
id: Amerika/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
id: Amerika/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
id: Amerika/Argentina/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
id: sebagian besar lokasi (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
id: sebagian besar lokasi (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
id: Amerika/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
id: Amerika/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
id: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
id: Amerika/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
id: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
id: Amerika/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
id: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
id: Amerika/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
id: Amerika/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
id: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
id: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
id: Amerika/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
id: Waktu Timur Standar - Atikokan, Ontario dan Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
id: Amerika/Atka

en: America/Bahia
id: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
id: Amerika/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
id: Waktu Meksiko Tengah - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
id: Amerika/Barbados

en: America/Belem
id: Amerika/Belem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (east); Amapa
id: Para (timur); Amapa

en: America/Belize
id: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
id: Amerika/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
id: Waktu Standar Atlantik - Quebec - Pantai Utara Bawah

en: America/Boa_Vista
id: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
id: Amerika/Bogota

en: America/Boise
id: Amerika/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
id: Waktu Pegunungan - Idaho selatan & Oregon timur

en: America/Buenos_Aires
id: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Calgary
id: Amerika/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
id: Waktu Pegunungan - Alberta, British Columbia timur & Saskatchewan barat

en: America/Cambridge_Bay
id: Amerika/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
id: Waktu Pegunungan - Nunavut barat

en: America/Campo_Grande
id: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
id: Amerika/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
id: Waktu Tengah - Quintana Roo

en: America/Caracas
id: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
id: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
id: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
id: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
id: Amerika/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
id: Waktu Tengah

en: America/Chihuahua
id: Amerika/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
id: Waktu Pengunungan - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
id: Waktu Pegunungan Meksiko - Chihuahua setelah perbatasan AS

en: America/Coral_Harbour
id: Amerika/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
id: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
id: Amerika/Kosta_Rika

en: America/Creston
id: Amerika/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
id: Waktu Standar Pegunungan - Creston, British Columbia

en: America/Cuiaba
id: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
id: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
id: Amerika/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
id: pantai timur, utara Scoresbysund

note: i18n: comment to the previous timezone
en: National Park (east coast)
id: Taman Nasional (pantai timur)

en: America/Dawson
id: Amerika/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
id: Waktu Pasifik - Yukon utara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (west)
id: MST - Yukon (barat)

en: America/Dawson_Creek
id: Amerika/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
id: Waktu Standar Pegunungan - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia

en: America/Denver
id: Amerika/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
id: Waktu Pegunungan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain (most areas)
id: Pegunungan (sebagian besar wilayah)

en: America/Detroit
id: Amerika/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
id: Waktu Timur - Michigan - sebagian besar lokasi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - MI (most areas)
id: Eastern - MI (sebagian besar wilayah)

en: America/Dominica
id: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
id: Amerika/Edmonton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - AB; BC (E); SK (W)
id: Pegunungan - AB; BC (E); SK (W)

en: America/Eirunepe
id: Amerika/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (west)
id: Amazonas (barat)

en: America/El_Salvador
id: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
id: Amerika/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
id: Waktu Pasifik

en: America/Fort_Wayne
id: Amerika/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
id: Waktu Timur - Indiana - sebagian besar lokasi

en: America/Fortaleza
id: Amerika/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
id: Brazil Timur Laut (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
id: Amerika/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
id: Waktu Atlantik - Nova Scotia (sebagian besar tempat), PEI

en: America/Glace_Bay
id: Amerika/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
id: Waktu Atlantik - Nova Scotia - yang tidak menerapkan DST 1966-1971

en: America/Godthab
id: Amerika/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
id: sebagian besar lokasi

en: America/Goose_Bay
id: Amerika/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
id: Waktu Atlantik - Labrador - sebagian besar lokasi

en: America/Grand_Turk
id: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
id: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
id: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
id: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
id: Amerika/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
id: daratan utama

en: America/Guyana
id: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
id: Amerika/Halifax

en: America/Havana
id: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
id: Amerika/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
id: Waktu Standar Pegunungan - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
id: Amerika/Indiana/Indianapolis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (most areas)
id: Eastern - IN (sebagian besar wilayah)

en: America/Indiana/Knox
id: Amerika/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
id: Waktu Timur - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
id: Waktu Tengah - Indiana - Starke County

en: America/Indiana/Marengo
id: Amerika/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
id: Waktu Timur - Indiana - Crawford County

en: America/Indiana/Petersburg
id: Amerika/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
id: Waktu Tengah - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
id: Waktu Timur - Indiana - Pike County

en: America/Indiana/Tell_City
id: Amerika/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
id: Waktu Tengah - Indiana - Perry County

en: America/Indiana/Vevay
id: Amerika/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
id: Waktu Timur - Indiana - Switzerland County

en: America/Indiana/Vincennes
id: Amerika/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
id: Waktu Timur - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

en: America/Indiana/Winamac
id: Amerika/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
id: Waktu Timur - Indiana - Pulaski County

en: America/Indianapolis
id: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
id: Amerika/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
id: Waktu Pegunungan - Northwest Territories barat

en: America/Iqaluit
id: Amerika/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
id: Waktu Timur - Nunavut timur - sebagian besar lokasi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (most east areas)
id: Eastern - NU (sebagian besar wilayah timur)

en: America/Jamaica
id: Amerika/Jamaika

en: America/Jujuy
id: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
id: Amerika/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
id: Waktu Alaska - semenanjung Alaska

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Juneau area
id: Alaska - Wilayah Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
id: Amerika/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
id: Waktu Timur - Kentucky - area Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
id: Amerika/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
id: Waktu Timur - Kentucky - Wayne County

en: America/Knox_IN
id: Amerika/Knox_IN

en: America/Kralendijk
id: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
id: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
id: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
id: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
id: Amerika/Louisville

en: America/Lower_Princes
id: Amerika/Lower_Princes

en: America/Maceio
id: Amerika/Maceio

en: America/Managua
id: Amerika/Managua

en: America/Manaus
id: Amerika/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
id: Amazonas Timur

en: America/Marigot
id: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
id: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
id: Amerika/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
id: Waktu AS Tengah - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas dekat perbatasan AS

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time US - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (US border)
id: Waktu AS Tengah - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (dekat perbatasan AS)

en: America/Mazatlan
id: Amerika/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
id: Waktu Pegunungan - Baja Selatan, Nayarit, Sinaloa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa
id: Waktu Pegunungan - Baja Kalifornia Sur, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
id: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
id: Amerika/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
id: Waktu Tengah - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menomiee Counties

en: America/Merida
id: Amerika/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
id: Waktu Tengah - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
id: Amerika/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
id: Waktu Metlakatla - Annette Island

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Annette Island
id: Waktu Metlakatla - Kepulauan Annette

en: America/Mexico_City
id: Amerika/Mexico_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
id: Waktu Tengah - sebagian besar lokasi

en: America/Miquelon
id: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
id: Amerika/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
id: Waktu Atlantik - New Brunswick

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - New Brunswick
id: Atlantik - Brunswick Baru

en: America/Monterrey
id: Amerika/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
id: Waktu Tengah - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
id: Waktu Meksiko Tengah - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas menjauh dari perbatasan AS

en: America/Montevideo
id: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
id: Amerika/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
id: Waktu Timur - Quebec - sebagian besar lokasi

en: America/Montserrat
id: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
id: Amerika/Nassau

en: America/New_York
id: Amerika/New_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
id: Waktu Timur

en: America/Nipigon
id: Amerika/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
id: Waktu Timur - Ontario & Quebec - tempat yang tidak menerapkan DST 1967-1973

en: America/Nome
id: Amerika/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
id: Waktu Alaska - Alaska barat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (west)
id: Alaska (barat)

en: America/Noronha
id: Amerika/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
id: Kepulauan Atlantik

en: America/North_Dakota/Beulah
id: Amerika/Dakota_Utara/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
id: Waktu Tengah - Dakota Utara - Mercer County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Mercer)
id: Bagian Tengah - ND (Mercer)

en: America/North_Dakota/Center
id: Amerika/Dakota_Utara/Tengah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
id: Waktu Tengah -Dakota Utara - Oliver County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Oliver)
id: Bagian Tengah

en: America/North_Dakota/New_Salem
id: Amerika/Dakota_Utara/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
id: Waktu Tengah - Dakota Utara - Morton County (kecuali area Mandan)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Morton rural)
id: Bagian Tengah - ND (pedesaan Morton)

en: America/Nuuk
id: Amerika/Nuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Greenland (most areas)
id: Greenland (sebagian besar wilayah)

en: America/Ojinaga
id: Amerika/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
id: Waktu Pegunungan AS - Chihuahua dekat perbatasan AS

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time US - Chihuahua (US border)
id: Waktu Pegunungan AS - Chihuahua (dekat perbatasan AS)

en: America/Ontario
id: Amerika/Ontario

en: America/Panama
id: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
id: Amerika/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
id: Waktu Timur - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
id: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
id: Amerika/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
id: Waktu Pegunungan Standar - Arizona

en: America/Port-au-Prince
id: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
id: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
id: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
id: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
id: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Punta_Arenas
id: Amerika/Punta_Arenas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Region of Magallanes
id: Region Magallanes

en: America/Rainy_River
id: Amerika/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
id: Waktu Tengah - Rainy River & Fort Frances, Ontario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (Rainy R, Ft Frances)
id: Bagian Tengah - ON (Rainy R,  Ft Frances)

en: America/Rankin_Inlet
id: Amerika/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
id: Waktu Tengah - Nunavut tengah

en: America/Recife
id: Amerika/Recife

en: America/Regina
id: Amerika/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
id: Waktu Tengah Standar - Saskatchewan - sebagian besar lokasi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (most areas)
id: CST - SK (sebagian wilayah)

en: America/Resolute
id: Amerika/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
id: Waktu Timur - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
id: Waktu Tengah Standar - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - NU (Resolute)
id: Bagian Tengah - NU (Resolute)

en: America/Rio_Branco
id: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
id: Amerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
id: Amerika/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
id: Waktu Meksiko Pasifik - Baja California menjauh dari perbatasan AS

en: America/Santarem
id: Amerika/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (west)
id: Para (barat)

en: America/Santiago
id: Amerika/Santiago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chile (most areas)
id: Chile (sebagian wilayah)

en: America/Santo_Domingo
id: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
id: Amerika/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
id: Brazil T & T (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
id: Amerika/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
id: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
id: Amerika/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
id: Waktu Pegunungan - Navajo

en: America/Sitka
id: Amerika/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
id: Waktu Alaska - semenanjung Alaska tenggara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Sitka area
id: Alaska - wilayah Sitka

en: America/St_Barthelemy
id: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
id: Amerika/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
id: Waktu Newfoundland, termasuk Labrador tenggara

en: America/St_Kitts
id: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
id: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
id: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
id: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
id: Amerika/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
id: Waktu Tengah Standar - Saskatchewan - barat tengah

en: America/Tegucigalpa
id: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
id: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
id: Amerika/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
id: Waktu Timur - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
id: Amerika/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
id: Waktu AS Pasifik - Baja California dekat perbatasan AS

en: America/Toronto
id: Amerika/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
id: Waktu Timur - Ontario - sebagian besar lokasi

en: America/Tortola
id: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
id: Amerika/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
id: Waktu Pasifik - British Columbia barat

en: America/Virgin
id: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
id: Amerika/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
id: Waktu Pasifik - Yukon selatan

en: America/Winnipeg
id: Amerika/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
id: Waktu Tengah - Manitoba & Ontario barat

en: America/Yakutat
id: Amerika/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
id: Waktu Alaska - leher semenanjung Alaska

en: America/Yellowknife
id: Amerika/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
id: Waktu Pegunungan - Northwest Territories tengah

en: Antarctica/Casey
id: Antartika/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
id: Stasiun Casey, Semenanjung Bailey

en: Antarctica/Davis
id: Antartika/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
id: Stasiun Davis, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
id: Antartika/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
id: Stasiun Dumont-d'Urville, Terre Adelie

en: Antarctica/Macquarie
id: Antartika/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
id: Stasiun Pulau Macquarie, Pulau Macquarie

en: Antarctica/Mawson
id: Antartika/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
id: Stasiun Mawson, Teluk Holme

en: Antarctica/McMurdo
id: Antartika/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
id: Stasiun McMurdo, Pulau Ross

en: Antarctica/Palmer
id: Antartika/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
id: Stasiun Palmer, Pulau Anvers

en: Antarctica/Rothera
id: Antartika/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
id: Stasiun Rothera, Pulau Adelaide

en: Antarctica/South_Pole
id: Antartika/Bugb_Selatan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
id: Stasiun Amundsen-Scott, Bugb Selatan

en: Antarctica/Syowa
id: Antartika/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
id: Stasiun Syowa, E Ongul I

en: Antarctica/Vostok
id: Antartika/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
id: Stasiun Vostok, Bugb Magnetik S

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
id: Stasiun Vostok, Danau Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
id: Arktik/Longyearbyen

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
id: Moskow+10 - Laut Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
id: Moskow+08 - Laut Bering

en: Asia/Baku
id: Asia/Default

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
id: China timur - Beijing, Guangdong, Shanghai, dll.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
id: Waktu Standar Cina

en: Asia/Calcutta
id: Asia/Kalkuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
id: Cina tengah - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, dll.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
id: Pegunungan Cina

en: Asia/Colombo
id: Asia/Kolombo

en: Asia/Damascus
id: Asia/Damaskus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
id: Jalur Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
id: Heilongjiang (kecuali Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
id: Cina utara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
id: Tepi Barat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
id: Moskow+05 - Danau Baikal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
id: Jawa & Sumatra

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
id: Irian Jaya & Sulawesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
id: Papua Barat (Irian Jaya) & Maluku

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Guinea (West Papua / Irian Jaya); Malukus/Moluccas
id: New Guinea (Papua Barat / Irian Jaya); Maluku

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
id: Moskow+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
id: Moskow+08 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
id: Tibet & Xinjiang barat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
id: Xinjiang barat Cina

en: Asia/Kolkata
id: Asia/Kalkuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
id: Moskow+04 - Sungai Yenisei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
id: semenanjung Malaysia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Malaysia (peninsula)
id: Malaysia (semenanjung)

en: Asia/Macau
id: Asia/Makau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
id: Moskow+08 - Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
id: Kalimantan timur & selatan, Sulawesi, Bali, Nusa Tenggara, Timor barat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
id: Kalimantan timur & selatan, Sulawesi, Bali, Nusa Tenggara, Timbor barat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (east, south); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (west)
id: Kalimantan (timur,selatan); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tenggara, Timor (barat)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Cyprus (most areas)
id: Cyprus (sebagian besar wilaya)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
id: Moskow+03 - Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
id: Moskow+03 - Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
id: Moskow+03 - Siberia barat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
id: Kazakhstan Barat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
id: Kalimantan barat & tengah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (west, central)
id: Kalimantan (barat, tengah)

en: Asia/Rangoon
id: Asia/Yangon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
id: Moskow+07 - Pulau Sakhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
id: Uzbekistan barat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
id: Cina timur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Beijing Time
id: Waktu Beijing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakha (E); North Kuril Is
id: MSK+08 - Sakha (E); Kuril Is Utara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
id: Uzbekistan timur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (east)
id: Uzbekistan (timur)

en: Asia/Tehran
id: Asia/Teheran

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mongolia (most areas)
id: Mongolia (sebagian besar wilayah)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
id: sebagian besar Tibet & Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
id: Xinjiang-Tibet Cina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
id: Moskow+07 - Sungai Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+07 - Amur River
id: MSK+07 - Sungai Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
id: Moskow+06 - Sungai Lena

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Lena River
id: MSK+06 - Sungai Lena

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
id: Moskow+02 - Urals

en: Atlantic/Azores
id: Atlantik/Azores

en: Atlantic/Bermuda
id: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
id: Atlantik/Canaria

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
id: Kepulauan Canaria

en: Atlantic/Cape_Verde
id: Atlantik/Tanjung_Verde

en: Atlantic/Faeroe
id: Atlantik/Faeroe

en: Atlantic/Faroe
id: Atlantik/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
id: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
id: Atlantik/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
id: Kepulauan Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
id: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
id: Atlantik/Georgia_Selatan

en: Atlantic/St_Helena
id: Atlantik/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
id: Atlantik/Stanley

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
id: New South Wales - sebagian besar lokasi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
id: Australia Selatan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
id: Queensland - sebagian besar lokasi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
id: Wilayah Utara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
id: Australia Barat - area Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (Eucla)
id: Australia Barat (Eucla)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
id: Tasmania - sebagian besar lokasi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
id: Pulau Lord Howe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
id: Queensland - Kepulauan Holiday

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (Whitsunday Islands)
id: Queensland (Kepulauan Whitsunday)

en: Australia/North
id: Australia/Utara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
id: Australia Barat - sebagian besar lokasi

en: Australia/South
id: Australia/Selatan

en: Australia/West
id: Australia/Barat

en: Brazil/Acre
id: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
id: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
id: Brasil/Timur

en: Brazil/West
id: Brasil/Barat

en: Canada/Atlantic
id: Kanada/Atlantik

en: Canada/Central
id: Kanada/Tengah

en: Canada/East-Saskatchewan
id: Kanada/Saskatchewan Timur

en: Canada/Eastern
id: Kanada/Timur

en: Canada/Mountain
id: Kanada/Gunung

en: Canada/Newfoundland
id: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
id: Kanada/Pasifik

en: Canada/Saskatchewan
id: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
id: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
id: Chili/Benua

en: Chile/EasterIsland
id: Chili/Pulau Paskah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
id: Pulau Paskah & Sala y Gomez

en: Cuba
id: Kuba

en: Egypt
id: Mesir

en: Europe/Amsterdam
id: Eropa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
id: Eropa/Andorra

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Astrakhan
id: MSK+01 - Astrakhan"

en: Europe/Athens
id: Eropa/Athena

en: Europe/Belfast
id: Eropa/Belfast

en: Europe/Belgrade
id: Eropa/Beograd

en: Europe/Berlin
id: Eropa/Berlin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Germany (most areas)
id: Jerman (sebagian besar wilayah)

en: Europe/Bratislava
id: Eropa/Bratislava

en: Europe/Brussels
id: Eropa/Brussel

en: Europe/Bucharest
id: Eropa/Bukares

en: Europe/Budapest
id: Eropa/Budapest

en: Europe/Chisinau
id: Eropa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
id: Eropa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
id: Eropa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
id: Eropa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
id: Eropa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
id: Eropa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
id: Eropa/Pulau_Man

en: Europe/Istanbul
id: Eropa/Istambul

en: Europe/Jersey
id: Eropa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
id: Eropa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
id: Moskow-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
id: Eropa/Kiev

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ukraine (most areas)
id: Ukraina (sebagian besar wilayah)

en: Europe/Lisbon
id: Eropa/Lisbon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Portugal (mainland)
id: Portugal (daratan)

en: Europe/Ljubljana
id: Eropa/Ljubljana

en: Europe/London
id: Eropa/London

en: Europe/Luxembourg
id: Eropa/Luksemburg

en: Europe/Madrid
id: Eropa/Madrid

en: Europe/Malta
id: Eropa/Malta

en: Europe/Mariehamn
id: Eropa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
id: Earopa/Minsk

en: Europe/Monaco
id: Eropa/Monako

en: Europe/Moscow
id: Eropa/Moskow

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
id: Moskow+00 - Rusia barat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Moscow area
id: MSK+00 - wilayah Moscow

en: Europe/Oslo
id: Eropa/Oslo

en: Europe/Paris
id: Eropa/Paris

en: Europe/Podgorica
id: Eropa/Podgorica

en: Europe/Prague
id: Eropa/Praha

en: Europe/Riga
id: Eropa/Riga

en: Europe/Rome
id: Eropa/Roma

en: Europe/Samara
id: Eropa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
id: Moskow+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
id: Moskow+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
id: Eropa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
id: Eropa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
id: Eropa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
id: Krimea tengah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Crimea
id: Krimea

en: Europe/Skopje
id: Eropa/Skopje

en: Europe/Sofia
id: Eropa/Sofia

en: Europe/Stockholm
id: Eropa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
id: Eropa/Tallinn

en: Europe/Tirane
id: Eropa/Tirane

en: Europe/Tiraspol
id: Eropa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
id: Eropa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
id: Eropa/Vadus

en: Europe/Vatican
id: Eropa/Vatikan

en: Europe/Vienna
id: Eropa/Wina

en: Europe/Vilnius
id: Eropa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
id: Eropa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
id: Moskow+00 - Laut Kaspia

en: Europe/Warsaw
id: Eropa/Warsawa

en: Europe/Zagreb
id: Eropa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
id: Eropa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
id: Eropa/Zurich

en: Iceland
id: Islandia

en: Indian/Antananarivo
id: India/Antananarivo

en: Indian/Chagos
id: India/Chagos

en: Indian/Christmas
id: India/Natal

en: Indian/Cocos
id: India/Cocos

en: Indian/Comoro
id: India/Komoro

en: Indian/Kerguelen
id: India/Kerguelen

en: Indian/Mahe
id: India/Mahe

en: Indian/Maldives
id: India/Maladewa

en: Indian/Mauritius
id: India/Mauritius

en: Indian/Mayotte
id: India/Mayotte

en: Indian/Reunion
id: India/Reuni

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Mexico/BajaNorte
id: Meksiko/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
id: Meksiko/BajaSur

en: Mexico/General
id: Meksiko/Umum

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
id: Kepulauan Chatham

en: Pacific/Apia
id: Pasifik/Apia

en: Pacific/Auckland
id: Pasifik/Auckland

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand (most areas)
id: Selandia Baru (sebagian besar wilayah)

en: Pacific/Bougainville
id: Pasifik/Bougainville

en: Pacific/Chatham
id: Pasifik/Chatham

en: Pacific/Chuuk
id: Pasifik/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
id: Chuuk (Truk) dan Yap

en: Pacific/Easter
id: Pasifik/Paskah

en: Pacific/Efate
id: Pasifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
id: Pasifik/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
id: Kepulauan Phoenix

en: Pacific/Fakaofo
id: Pasifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
id: Pasifik/Fiji

en: Pacific/Funafuti
id: Pasifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
id: Pasifik/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
id: Kepulauan Galapagos

en: Pacific/Gambier
id: Pasifik/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
id: Kepulauan Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
id: Pasifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
id: Pasifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
id: Pasifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
id: Pasifik/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
id: Atol Jonhston

en: Pacific/Kiritimati
id: Pasifik/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
id: Kepulauan Line

en: Pacific/Kosrae
id: Pasifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
id: Pasifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
id: Pasifik/Majuro

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marshall Islands (most areas)
id: Kepulauan Marshall (sebagian besar wilayah)

en: Pacific/Marquesas
id: Pasifik/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
id: Kepulauan Marquesas

en: Pacific/Midway
id: Pasifik/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
id: Kepulauan Midway

en: Pacific/Nauru
id: Pasifik/Nauru

en: Pacific/Niue
id: Pasifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
id: Pasifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
id: Pasifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
id: Pasifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
id: Pasifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
id: Pasifik/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
id: Pasifik/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
id: Pasifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
id: Pasifik/Port_Moresby

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Papua New Guinea (most areas)
id: Papua New Guinea (sebagian besar wilayah)

en: Pacific/Rarotonga
id: Pasifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
id: Pasifik/Saipan

en: Pacific/Samoa
id: Pasifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
id: Pacifik/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
id: Kepulauan Society

en: Pacific/Tarawa
id: Pasifik/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
id: Kepulauan Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
id: Pasifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
id: Pasifik/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
id: Truk (Chuuk) dan Yap

en: Pacific/Wake
id: Pasifik/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
id: Pulau Wake

en: Pacific/Wallis
id: Pasifik/Wallis

en: Pacific/Yap
id: Pasifik/Yap

en: Poland
id: Polandia

en: Singapore
id: Singapura

en: Turkey
id: Turki

en: Comment
id: Komentar

en: The style '%1' was not found
id: Gaya '%1' tidak ditemukan.

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
id: * Warna Baru-baru ini *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
id: * Warna Kustom *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
id: Empat Puluh Warna

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
id: Warna Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
id: Warna Pelangi

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
id: Warna Royal

[ctx: palette name]
en: Web Colors
id: Warna Web

en: Named Colors
id: Warna Bernama

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
id[0]: Tidak dapat membaca string warna RGB X11. Lokasi file berikut ini yang diperiksa:
    %2
id[1]: Tidak dapat membaca string warna RGB X11. Lokasi file berikut ini yang diperiksa:
    %2

en: Select Color
id: Pilih Warna

en: Hue:
id: Rona:

en: Saturation:
id: Suram:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
id: Nilai:

en: Red:
id: Merah:

en: Green:
id: Hijau:

en: Blue:
id: Biru:

en: Alpha:
id: Alfa:

en: &Add to Custom Colors
id: &Tambah ke Warna Kustom

en: Name:
id: Nama:

en: Default color
id: Warna baku

en: -default-
id: -baku-

en: -unnamed-
id: -tak bernama-

[ctx: @title:window]
en: Print
id: Cetak

en: &Try
id: &Coba

en: modified
id: dimodifikasi

en: &Details
id: &Perincian

en: Get help...
id: Dapatkan bantuan...

en: &Add
id: &Tambah

en: &Remove
id: H&apus

en: Move &Up
id: Pindah ke &Atas

en: Move &Down
id: Pindah ke &Bawah

en: Select Font
id: Pilih Font

en: Could not load print preview part
id: Tak dapat memuat bagian pratinjau cetak

en: Print Preview
id: Pratilik Cetak

en: Minimize
id: Minimalkan

en: &Minimize
id: &Minimalkan

en: &Restore
id: &Kembalikan

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
id: <qt>Apakah kamu yakin ingin memberhentikan <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
id: Konfirmasi Berhenti Dari System Tray

en: Redo
id: Ulang

en: Undo
id: Urung

en: Do not run in the background.
id: Jangan jalankan di latar belakang.

en: Internally added if launched from Finder
id: Ditambah secara internal jika dijalankan dari Pencari

[ctx: @label]
en: Add Comment...
id: Tambah Komentar...

[ctx: @label]
en: Change...
id: Ubah...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
id: Ubah Komentar

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
id: Tambahkan Komentar

en: Device name
id: Nama perangkat

[ctx: folder name]
en: New Folder
id: Folder Baru

[ctx: @title:window]
en: New Folder
id: Folder Baru

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
id: Ciptakan folder baru di:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
id: Sebuah file atau folder bernama %1 sudah ada.

en: You do not have permission to create that folder.
id: Kamu tidak memiliki perizinan untuk menciptakan folder tersebut.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
id: Pilih Folder

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
id: Folder Baru...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
id: Folder Baru...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
id: Pindah ke Tong Sampah

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
id: Tampilkan Folder Tersembunyi

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
id: Properti

en: *|All files
id: *|Semua file

en: All Supported Files
id: Semua File Didukung

en: Open
id: Buka

en: Save As
id: Simpan Sebagai

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
id[0]: %1 butir
id[1]: %1 butir

[ctx: @label]
en: Comment
id: Komentar

[ctx: @label]
en: Modified
id: Dimodifikasi

[ctx: @label]
en: Owner
id: Pemilik

[ctx: @label]
en: Permissions
id: Perizinan

[ctx: @label]
en: Rating
id: Peringkat

[ctx: @label]
en: Size
id: Ukuran

[ctx: @label]
en: Tags
id: Tag

[ctx: @label]
en: Total Size
id: Total Ukuran

[ctx: @label]
en: Type
id: Tipe

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
id: KFileMetaDataReader bisa digunakan untuk membaca metadata dari sebuah file

en: Current maintainer
id: Pemelihara saat ini

en: Only the meta data that is part of the file is read
id: Hanya meta data yang bagian dari file yang telah dibaca

en: List of URLs where the meta-data should be read from
id: Daftar URL di mana metadata seharusnya dibaca dari mana

en: Show Hidden Folders
id: Tampilkan Folder Tersembunyi

en: All Pictures
id: Semua Gambar

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
id: Konfigurasikan Data Tertampil

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
id: Pilih data mana yang seharusnya tampil:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
id: Konfigurasikan...

[ctx: @title:tab]
en: Information
id: Informasi

[ctx: @label creation date]
en: Created
id: Diciptakan

[ctx: @label file content size]
en: Size
id: Ukuran

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
id: Bergantung

[ctx: @label]
en: Description
id: Deskripsi

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
id: Penghasil

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
id: Bagian Has

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
id: Bagian Logikal Has

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
id: Bagian dari

[ctx: @label]
en: Keyword
id: Katakunci

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
id: Dimodifikasi

[ctx: @label]
en: MIME Type
id: Tipe MIME

[ctx: @label]
en: Content
id: Daftar Isi

[ctx: @label]
en: Related To
id: Berhubungan Ke

[ctx: @label]
en: Subject
id: Subjek

[ctx: @label music title]
en: Title
id: Judul

[ctx: @label file URL]
en: File Location
id: Lokasi File

[ctx: @label]
en: Creator
id: Pencipta

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
id: Bitrate Rata-rata

[ctx: @label]
en: Channels
id: Channel

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
id: Karakter

[ctx: @label]
en: Color Depth
id: Kedalaman Warna

[ctx: @label]
en: Duration
id: Durasi

[ctx: @label]
en: Filename
id: Nama file

[ctx: @label]
en: Hash
id: Cincangan

[ctx: @label]
en: Height
id: Tinggi

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
id: Mode Jalin

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
id: Baris

[ctx: @label]
en: Programming Language
id: Bahasa Pemrograman

[ctx: @label]
en: Width
id: Lebar

[ctx: @label number of words]
en: Words
id: Kata

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
id: Bukaan

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
id: Nilai Bias Paparan

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
id: Waktu Paparan

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
id: Kilat

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
id: Panjang Fokal

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
id: Panjang Fokal 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
id: Peringkat Kecepatan ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
id: Buat

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
id: Mode Pengukuran

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
id: Orientasi

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
id: Keseimbangan Putih

[ctx: @label video director]
en: Director
id: Direktur

[ctx: @label]
en: Performer
id: Keartisan

[ctx: @label]
en: Release Date
id: Tanggal Rilis

[ctx: @label music track number]
en: Track
id: Trek

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
id: Tercipta Sumberdaya

[ctx: @label]
en: Sub Resource
id: Sub Sumberdaya

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
id: Termodifikasi Sumberdaya

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
id: Peringkat Angka

[ctx: @label]
en: Copied From
id: Disalin Dari

[ctx: @label]
en: First Usage
id: Penggunaan Pertama

[ctx: @label]
en: Last Usage
id: Penggunaan Terakhir

[ctx: @label]
en: Usage Count
id: Cacah Penggunaan

[ctx: @label]
en: Unix File Group
id: Grup File Unik

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
id: Mode File Unik

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
id: Pemilik File Unik

[ctx: @label file type]
en: Type
id: Tipe

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
id: Terjemahan Fuzzy

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
id: Penerjemah Terakhir

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
id: Terjemahan Usang

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
id: Tanggal Sumber Terjemahan

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
id: Total Terjemahan

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
id: Diterjemahkan

[ctx: @label]
en: Translation Date
id: Tanggal Terjemahan

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
id: Belum diterjemahkan

en: P&review
id: &Pratinjau

en: Acquire Image
id: Citra Raihan

en: OCR Image
id: Citra OCR

en: File '%1' is not readable
id: File '%1' tidak dapat dibaca

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
id: ERROR: Protokol '%1' tak diketahui

en: Authorization Dialog
id: Dialog Otorisasi

en: No metainfo for %1
id: Tidak ada metainfo untuk %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
id: Nama Umum / Organisasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
id: Unit Organisasional

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
id: Tampilkan...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
id: Nonfungsikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
id: Fungsikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
id: Hapus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
id: Tambah...

en: System certificates
id: Sertifikat sistem

en: User-added certificates
id: Sertifikat ditambahkan pengguna

en: Pick Certificates
id: Comot Sertifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
id: <b>Informasi Subjek</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
id: <b>Informasi Penerbit</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
id: <b>Lainnya</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
id: Periode keabsahan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
id: Nomor serial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
id: Intisari MD5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
id: Intisari SHA1

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
id: %1 ke %2

en: SSL Configuration Module
id: Modul Konfigurasi SSL

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
id: Hak Cipta 2010 Andreas Hartmetz

en: SSL Signers
id: Penandatangan SSL

en: Signature Algorithm:
id: Algoritma Tandatangan:

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Signature Contents:
id: Isi Tandatangan:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
id: Algoritma kunci tak diketahui

en: Key type: RSA (%1 bit)
id: Tipe kunci: RSA (%1 bit)

en: Exponent: 0x
id: Eksponen: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
id: Tipe kunci: DSA (%1 bit)

en: Prime:
id: Prima:

en: 160 bit prime factor:
id: Faktor prima 160 bit:

en: Public key:
id: Kunci Publik:

en: The certificate is valid.
id: Sertifikat telah absah.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
id: Penarikan sertifikat penerbit gagal. Ini berarti sertifikat CA (Certificate Authority) tidak bisa ditemukan.

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
id: Penarikan sertifikat CRL (Certificate Revocation List) gagal. Ini berarti sertifikat CA (Certificate Authority) CRL tidak bisa ditemukan.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
id: Dekripsi tandatangan sertifikat telah gagal. Ini berarti tidak bisa, bahkan dihitung sebagai lawan hanya tidak cocok dengan hasil yang diharapkan.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
id: Dekripsi tandatangan sertifikat CRL (Certificate Revocation List) gagal. Ini berarti tidak bisa, bahkan dihitung sebagai lawan hanya tidak cocok dengan hasil yang diharapkan.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
id: Pendecodingan kunci publik penerbit gagal. Ini berarti sertifikat CA (Certificate Authority) tidak bisa digunakan untuk memverifikasi sertifikat yang ingin kamu gunakan.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
id: Tandatangan sertifikat tidak absah. Ini berarti sertifikat tersebut tidak bisa diverifikasi.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
id: Tandatangan CRL (Certificate Revocation List) tidak absah. Ini berarti CRL tersebut tidak bisa diverifikasi.

en: The certificate is not valid, yet.
id: Sertifikat belum absah.

en: The certificate is not valid, any more.
id: Sertifikat tidak absah, lagi.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
id: Sertifikat CRL (Certificate Revocation List) belum absah.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
id: Format waktu dari bidang sertifikat 'notBefore' tidak absah.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
id: Format waktu dari bidang sertifikat 'notAfter' tidak absah.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
id: Format waktu dari bidang CRL (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' tidak absah.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
id: Format waktu dari bidang CRL (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' tidak absah.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
id: Proses OpenSSL kehabisan memori.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
id: Sertifikat ditandatangani sendiri dan tidak masuk dalam daftar sertifikat tepercaya. Jika kamu ingin menyetujui sertifikat ini, imporlah ke dalam daftar sertifikat terpercaya.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
id: Sertifikat ditandatangani sendiri. Sedangkan rantai kepercayaan bisa dibangun, sertifikat CA (Certificate Authority) root tidak bisa ditemukan.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
id: Sertifikat CA (Certificate Authority) tidak dapat ditemukan. Biasanya, rantai kepercayaanmu rusak.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
id: Sertifikat tidak dapat diverifikasi karena merupakan satu-satunya sertifikat dalam rantai kepercayaan dan tidak ditandatangani sendiri. Jika kamu menandatangani sendiri sertifikat itu, pastikan untuk mengimpornya ke dalam daftar sertifikat tepercaya.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
id: Rantai sertifikat lebih panjang dari kedalaman maksimum yang ditentukan.

en: The certificate has been revoked.
id: Sertifikat telah dicabut kembali.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
id: Sertifikat CA (Certificate Authority) tidak absah.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
id: Panjang rantai kepercayaan melebihi satu sertifikat CA (Certificate Authority) parameter 'pathlength', membuat semua tandatangan berikutnya tidak absah.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
id: Sertifikat tidak memiliki tandatangan untuk tujuan yang kamu coba untuk menggunakannya. Ini berarti CA (Certificate Authority) tidak memperkenankan penggunaan ini.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
id: Root CA (Certificate Authority) tidak dipercaya untuk tujuan yang kamu coba untuk menggunakan sertifikatnya ini.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
id: Root CA (Certificate Authority) telah ditandai untuk diapkir atas tujuan yang kamu coba untuk menggunakannya.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
id: Sertifikat CA (Certificate Authority) tidak cocok dengan sertifikat nama CA.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
id: ID kunci sertifikat CA (Certificate Authority) tidak cocok dengan ID kunci di seksi 'Penerbit' dari sertifikat yang kamu coba gunakan.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
id: ID kunci dan nama sertifikat CA (Certificate Authority) tidak cocok dengan nama dan ID kunci di seksi 'Penerbit' dari sertifikat yang kamu coba gunakan.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
id: Sertifikat CA (Certificate Authority) tidak diperkenankan untuk menandatangani sertifikat.

en: OpenSSL could not be verified.
id: OpenSSL tidak bisa diverifikasi.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
id: Uji tandatangan untuk sertifikat ini gagal. Ini kemungkinan bisa bahwa tandatangan sertifikat ini atau alur kepercayaan di dalamnya tidak absah, tidak didecode atau CRL (Certificate Revocation List) tersebut tidak dapat diverifikasi. Jika kamu melihat pesan ini, tolong beritahu penulis perangkat lunak yang kamu gunakan tahu bahwa dia harus menggunakan pesan error lebih spesifik yang baru.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
id: Sertifikat ini, alur kepercayaan yang ada di dalamnya atau CA (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) tidak absah. Salah-satu dari mereka belum absah atau tidak absah lagi. Jika kamu melihat pesan ini, tolong beritahu penulis perangkat lunak yang kamu gunakan tahu bahwa dia harus menggunakan pesan error lebih spesifik yang baru.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
id: File root otoritas penandatanganan sertifikat tidak bisa ditemukan sehingga sertifikat tidak diverifikasi.

en: SSL support was not found.
id: Dukungan SSL tidak ditemukan.

en: Private key test failed.
id: Uji kunci pribadi gagal.

en: The certificate has not been issued for this host.
id: Sertifikat belum dikeluarkan untuk host ini.

en: This certificate is not relevant.
id: Sertifikat ini tidak bersangkutpaut.

en: The certificate is invalid.
id: Sertifikat tak absah.
