kdelibs4 - en to it translation catalogue (1929 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
it: Blu alice

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
it: Bianco antico

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
it: Bianco antico 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
it: Bianco antico 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
it: Bianco antico 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
it: Bianco antico 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
it: Mandorla mondata

[ctx: color]
en: BlueViolet
it: Blu-violetto

[ctx: color]
en: CadetBlue
it: Blu cadetto

[ctx: color]
en: CadetBlue1
it: Blu cadetto 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
it: Blu cadetto 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
it: Blu cadetto 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
it: Blu cadetto 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
it: Blu fiore di grano

[ctx: color]
en: DarkBlue
it: Blu scuro

[ctx: color]
en: DarkCyan
it: Ciano scuro

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
it: Oro vivo scuro

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
it: Oro vivo scuro 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
it: Oro vivo scuro 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
it: Oro vivo scuro 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
it: Oro vivo scuro 4

[ctx: color]
en: DarkGray
it: Grigio scuro

[ctx: color]
en: DarkGreen
it: Verde scuro

[ctx: color]
en: DarkGrey
it: Grigio scuro

[ctx: color]
en: DarkKhaki
it: Cachi scuro

[ctx: color]
en: DarkMagenta
it: Magenta scuro

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
it: Verde oliva scuro

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
it: Verde oliva scuro 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
it: Verde oliva scuro 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
it: Verde oliva scuro 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
it: Verde oliva scuro 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
it: Arancione scuro

[ctx: color]
en: DarkOrange1
it: Arancione scuro 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
it: Arancione scuro 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
it: Arancione scuro 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
it: Arancione scuro 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
it: Orchidea scuro

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
it: Orchidea scuro 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
it: Orchidea scuro 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
it: Orchidea scuro 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
it: Orchidea scuro 4

[ctx: color]
en: DarkRed
it: Rosso scuro

[ctx: color]
en: DarkSalmon
it: Salmone scuro

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
it: Verde marino scuro

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
it: Verde marino scuro 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
it: Verde marino scuro 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
it: Verde marino scuro 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
it: Verde marino scuro 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
it: Blu ardesia scuro

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
it: Grigio ardesia scuro

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
it: Grigio ardesia scuro

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
it: Grigio ardesia scuro 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
it: Grigio ardesia scuro 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
it: Grigio ardesia scuro 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
it: Grigio ardesia scuro

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
it: Turchese scuro

[ctx: color]
en: DarkViolet
it: Violetto scuro

[ctx: color]
en: DeepPink
it: Rosa scuro

[ctx: color]
en: DeepPink1
it: Rosa profondo 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
it: Rosa profondo 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
it: Rosa profondo 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
it: Rosa profondo 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
it: Blu cielo scuro

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
it: Blu cielo scuro 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
it: Blu cielo scuro 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
it: Blu cielo scuro 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
it: Blu cielo scuro 4

[ctx: color]
en: DimGray
it: Grigio spento

[ctx: color]
en: DimGrey
it: Grigio spento

[ctx: color]
en: DodgerBlue
it: Blu Dodger

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
it: Blu Dodger

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
it: Blu Dodger 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
it: Blu Dodger 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
it: Blu Dodger 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
it: Bianco floreale

[ctx: color]
en: ForestGreen
it: Verde foresta

[ctx: color]
en: GhostWhite
it: Bianco fantasma

[ctx: color]
en: GreenYellow
it: Giallo-verde

[ctx: color]
en: HotPink
it: Rosa caldo

[ctx: color]
en: HotPink1
it: Rosa caldo 1

[ctx: color]
en: HotPink2
it: Rosa caldo 2

[ctx: color]
en: HotPink3
it: Rosa caldo 3

[ctx: color]
en: HotPink4
it: Rosa caldo 4

[ctx: color]
en: IndianRed
it: Rosso indiano

[ctx: color]
en: IndianRed1
it: Rosso indiano 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
it: Rosso indiano 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
it: Rosso indiano 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
it: Rosso indiano 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
it: Rosa lavanda

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
it: Rosa lavanda 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
it: Rosa lavanda 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
it: Rosa lavanda 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
it: Rosa lavanda 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
it: Verde prato

[ctx: color]
en: LemonChiffon
it: Albume

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
it: Albume 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
it: Albume 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
it: Albume 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
it: Albume 4

[ctx: color]
en: LightBlue
it: Blu chiaro

[ctx: color]
en: LightBlue1
it: Blu chiaro 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
it: Blu chiaro 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
it: Blu chiaro 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
it: Blu chiaro 4

[ctx: color]
en: LightCoral
it: Corallo chiaro

[ctx: color]
en: LightCyan
it: Ciano chiaro

[ctx: color]
en: LightCyan1
it: Ciano chiaro 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
it: Ciano chiaro 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
it: Ciano chiaro 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
it: Ciano chiaro 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
it: Oro vivo chiaro

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
it: Oro vivo chiaro 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
it: Oro vivo chiaro 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
it: Oro vivo chiaro 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
it: Oro vivo chiaro 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
it: Giallo-oro vivo chiaro

[ctx: color]
en: LightGray
it: Grigio chiaro

[ctx: color]
en: LightGreen
it: Verde chiaro

[ctx: color]
en: LightGrey
it: Grigio chiaro

[ctx: color]
en: LightPink
it: Rosa chiaro

[ctx: color]
en: LightPink1
it: Rosa chiaro 1

[ctx: color]
en: LightPink2
it: Rosa chiaro 2

[ctx: color]
en: LightPink3
it: Rosa chiaro 3

[ctx: color]
en: LightPink4
it: Rosa chiaro 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
it: Salmone chiaro

[ctx: color]
en: LightSalmon1
it: Salmone chiaro 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
it: Salmone chiaro 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
it: Salmone chiaro 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
it: Salmone chiaro 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
it: Verde marino chiaro

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
it: Blu cielo chiaro

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
it: Blu cielo chiaro 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
it: Blu cielo chiaro 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
it: Blu cielo chiaro 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
it: Blu cielo chiaro 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
it: Blu ardesia chiaro

[ctx: color]
en: LightSlateGray
it: Grigio ardesia chiaro

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
it: Grigio ardesia chiaro

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
it: Blu acciaio chiaro

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
it: Blu acciaio chiaro 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
it: Blu acciaio chiaro 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
it: Blu acciaio chiaro 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
it: Blu acciaio chiaro 4

[ctx: color]
en: LightYellow
it: Giallo chiaro

[ctx: color]
en: LightYellow1
it: Giallo chiaro 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
it: Giallo chiaro 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
it: Giallo chiaro 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
it: Giallo chiaro 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
it: Verde lime

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
it: Acquamarina medio

[ctx: color]
en: MediumBlue
it: Blu medio

[ctx: color]
en: MediumOrchid
it: Orchidea medio

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
it: Orchidea medio 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
it: Orchidea medio 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
it: Orchidea medio 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
it: Orchidea medio 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
it: Viola medio

[ctx: color]
en: MediumPurple1
it: Viola medio 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
it: Viola medio 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
it: Viola medio 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
it: Viola medio 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
it: Verde marino medio

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
it: Blu ardesia medio

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
it: Verde primavera medio

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
it: Turchese medio

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
it: Rosso-violetto medio

[ctx: color]
en: MidnightBlue
it: Blu notte

[ctx: color]
en: MintCream
it: Crema di menta

[ctx: color]
en: MistyRose
it: Rosa sporco

[ctx: color]
en: MistyRose1
it: Rosa sporco 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
it: Rosa sporco 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
it: Rosa sporco 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
it: Rosa sporco 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
it: Bianco navajo

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
it: Bianco navajo 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
it: Bianco navajo 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
it: Bianco navajo 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
it: Bianco navajo 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
it: Blu marina

[ctx: color]
en: OldLace
it: Vecchio pizzo

[ctx: color]
en: OliveDrab
it: Grigioverde

[ctx: color]
en: OliveDrab1
it: Grigioverde 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
it: Grigioverde 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
it: Grigioverde 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
it: Grigioverde 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
it: Rosso-arancio

[ctx: color]
en: OrangeRed1
it: Rosso-arancio 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
it: Rosso-arancio 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
it: Rosso-arancio3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
it: Rosso-arancio 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
it: Oro vivo pallido

[ctx: color]
en: PaleGreen
it: Verde pallido

[ctx: color]
en: PaleGreen1
it: Verde pallido 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
it: Verde pallido 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
it: Verde pallido 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
it: Verde pallido 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
it: Turchese pallido

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
it: Turchese pallido 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
it: Turchese pallido 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
it: Turchese pallido 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
it: Turchese pallido 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
it: Rosso-violetto pallido

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
it: Rosso-violetto pallido 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
it: Rosso-violetto pallido 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
it: Rosso-violetto pallido 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
it: Rosso-violetto pallido 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
it: Papaya

[ctx: color]
en: PeachPuff
it: Pesca

[ctx: color]
en: PeachPuff1
it: Pesca 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
it: Pesca 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
it: Pesca 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
it: Pesca 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
it: Blu polvere

[ctx: color]
en: RosyBrown
it: Rosa-marrone

[ctx: color]
en: RosyBrown1
it: Rosa-marrone 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
it: Rosa-marrone 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
it: Rosa-marrone 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
it: Rosa-marrone 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
it: Blu reale

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
it: Blu reale 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
it: Blu reale 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
it: Blu reale 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
it: Blu reale 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
it: Marrone sella

[ctx: color]
en: SandyBrown
it: Marrone sabbia

[ctx: color]
en: SeaGreen
it: Verde marino

[ctx: color]
en: SeaGreen1
it: Verde marino 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
it: Verde marino 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
it: Verde marino 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
it: Verde marino 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
it: Blu cielo

[ctx: color]
en: SkyBlue1
it: Blu cielo 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
it: Blu cielo 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
it: Blu cielo 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
it: Blu cielo 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
it: Blu ardesia 1

[ctx: color]
en: SlateBlue1
it: Blu ardesia 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
it: Blu ardesia 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
it: Blu ardesia 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
it: Blu ardesia 4

[ctx: color]
en: SlateGray
it: Grigio ardesia

[ctx: color]
en: SlateGray1
it: Grigio ardesia 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
it: Grigio ardesia 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
it: Grigio ardesia 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
it: Grigio ardesia 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
it: Grigio ardesia

[ctx: color]
en: SpringGreen
it: Verde primavera

[ctx: color]
en: SpringGreen1
it: Verde primavera 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
it: Verde primavera 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
it: Verde primavera 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
it: Verde primavera 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
it: Blu acciaio

[ctx: color]
en: SteelBlue1
it: Blu acciaio 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
it: Blu acciaio 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
it: Blu acciaio 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
it: Blu acciaio 4

[ctx: color]
en: VioletRed
it: Rosso-violetto

[ctx: color]
en: VioletRed1
it: Rosso-violetto 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
it: Rosso-violetto 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
it: Rosso-violetto 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
it: Rosso-violetto 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
it: Bianco fumo

[ctx: color]
en: YellowGreen
it: Giallo-verde

[ctx: color]
en: aquamarine
it: acquamarina

[ctx: color]
en: aquamarine1
it: acquamarina 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
it: acquamarina 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
it: acquamarina 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
it: acquamarina 4

[ctx: color]
en: azure
it: azzurro

[ctx: color]
en: azure1
it: azzurro 1

[ctx: color]
en: azure2
it: azzurro 2

[ctx: color]
en: azure3
it: azzurro 3

[ctx: color]
en: azure4
it: azzurro 4

[ctx: color]
en: bisque1
it: bisque 1

[ctx: color]
en: bisque2
it: bisque 2

[ctx: color]
en: bisque3
it: bisque 3

[ctx: color]
en: bisque4
it: bisque 4

[ctx: color]
en: black
it: nero

[ctx: color]
en: blue
it: blu

[ctx: color]
en: blue1
it: blu 1

[ctx: color]
en: blue2
it: blu 2

[ctx: color]
en: blue3
it: blu 3

[ctx: color]
en: blue4
it: blu 4

[ctx: color]
en: brown
it: marrone

[ctx: color]
en: brown1
it: marrone 1

[ctx: color]
en: brown2
it: marrone 2

[ctx: color]
en: brown3
it: marrone 3

[ctx: color]
en: brown4
it: marrone 4

[ctx: color]
en: burlywood
it: legno

[ctx: color]
en: burlywood1
it: legno 1

[ctx: color]
en: burlywood2
it: legno 2

[ctx: color]
en: burlywood3
it: legno 3

[ctx: color]
en: burlywood4
it: legno 4

[ctx: color]
en: chartreuse1
it: chartreuse 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
it: chartreuse 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
it: chartreuse 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
it: chartreuse 4

[ctx: color]
en: chocolate
it: cioccolata

[ctx: color]
en: chocolate1
it: cioccolata 1

[ctx: color]
en: chocolate2
it: cioccolata 2

[ctx: color]
en: chocolate3
it: cioccolata 3

[ctx: color]
en: chocolate4
it: cioccolata 4

[ctx: color]
en: coral
it: corallo

[ctx: color]
en: coral1
it: corallo 1

[ctx: color]
en: coral2
it: corallo 2

[ctx: color]
en: coral3
it: corallo 3

[ctx: color]
en: coral4
it: corallo 4

[ctx: color]
en: cornsilk
it: seta di mais

[ctx: color]
en: cornsilk1
it: seta di mais 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
it: seta di mais 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
it: seta di mais 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
it: seta di mais 4

[ctx: color]
en: cyan
it: ciano

[ctx: color]
en: cyan1
it: ciano 1

[ctx: color]
en: cyan2
it: ciano 2

[ctx: color]
en: cyan3
it: ciano 3

[ctx: color]
en: cyan4
it: ciano 4

[ctx: color]
en: firebrick
it: mattone

[ctx: color]
en: firebrick1
it: mattone 1

[ctx: color]
en: firebrick2
it: mattone 2

[ctx: color]
en: firebrick3
it: mattone 3

[ctx: color]
en: firebrick4
it: mattone 4

[ctx: color]
en: gold
it: oro

[ctx: color]
en: gold1
it: oro 1

[ctx: color]
en: gold2
it: oro 2

[ctx: color]
en: gold3
it: oro 3

[ctx: color]
en: gold4
it: oro 4

[ctx: color]
en: goldenrod
it: oro vivo

[ctx: color]
en: goldenrod1
it: oro vivo 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
it: oro vivo 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
it: oro vivo 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
it: oro vivo 4

[ctx: color]
en: green
it: verde

[ctx: color]
en: green1
it: verde 1

[ctx: color]
en: green2
it: verde 2

[ctx: color]
en: green3
it: verde 3

[ctx: color]
en: green4
it: verde 4

[ctx: color]
en: honeydew
it: ambrosia

[ctx: color]
en: honeydew1
it: ambrosia 1

[ctx: color]
en: honeydew2
it: ambrosia 2

[ctx: color]
en: honeydew3
it: ambrosia 3

[ctx: color]
en: honeydew4
it: ambrosia 4

[ctx: color]
en: ivory
it: avorio

[ctx: color]
en: ivory1
it: avorio 1

[ctx: color]
en: ivory2
it: avorio 2

[ctx: color]
en: ivory3
it: avorio 3

[ctx: color]
en: ivory4
it: avorio 4

[ctx: color]
en: khaki
it: cachi

[ctx: color]
en: khaki1
it: cachi 1

[ctx: color]
en: khaki2
it: cachi 2

[ctx: color]
en: khaki3
it: cachi 3

[ctx: color]
en: khaki4
it: cachi 4

[ctx: color]
en: lavender
it: lavanda

[ctx: color]
en: linen
it: lino

[ctx: color]
en: magenta1
it: magenta 1

[ctx: color]
en: magenta2
it: magenta 2

[ctx: color]
en: magenta3
it: magenta 3

[ctx: color]
en: magenta4
it: magenta 4

[ctx: color]
en: maroon
it: bordeaux

[ctx: color]
en: maroon1
it: bordeaux 1

[ctx: color]
en: maroon2
it: bordeaux 2

[ctx: color]
en: maroon3
it: bordeaux 3

[ctx: color]
en: maroon4
it: bordeaux 4

[ctx: color]
en: moccasin
it: mocassino

[ctx: color]
en: navy
it: marina

[ctx: color]
en: orange
it: arancione

[ctx: color]
en: orange1
it: arancione 1

[ctx: color]
en: orange2
it: arancione 2

[ctx: color]
en: orange3
it: arancione 3

[ctx: color]
en: orange4
it: arancione 4

[ctx: color]
en: orchid
it: lilla

[ctx: color]
en: orchid1
it: lilla 1

[ctx: color]
en: orchid2
it: lilla 2

[ctx: color]
en: orchid3
it: lilla 3

[ctx: color]
en: orchid4
it: orchidea 4

[ctx: color]
en: peru
it: perù

[ctx: color]
en: pink
it: rosa

[ctx: color]
en: pink1
it: rosa 1

[ctx: color]
en: pink2
it: rosa 2

[ctx: color]
en: pink3
it: rosa 3

[ctx: color]
en: pink4
it: rosa 4

[ctx: color]
en: plum
it: prugna

[ctx: color]
en: plum1
it: prugna 1

[ctx: color]
en: plum2
it: prugna 2

[ctx: color]
en: plum3
it: prugna 3

[ctx: color]
en: plum4
it: prugna 4

[ctx: color]
en: purple
it: viola

[ctx: color]
en: purple1
it: viola 1

[ctx: color]
en: purple2
it: viola 2

[ctx: color]
en: purple3
it: viola 3

[ctx: color]
en: purple4
it: viola 4

[ctx: color]
en: red
it: rosso

[ctx: color]
en: red1
it: rosso 1

[ctx: color]
en: red2
it: rosso 2

[ctx: color]
en: red3
it: rosso 3

[ctx: color]
en: red4
it: rosso 4

[ctx: color]
en: salmon
it: salmone

[ctx: color]
en: salmon1
it: salmone 1

[ctx: color]
en: salmon2
it: salmone 2

[ctx: color]
en: salmon3
it: salmone 3

[ctx: color]
en: salmon4
it: salmone 4

[ctx: color]
en: seashell
it: conchiglia

[ctx: color]
en: seashell1
it: conchiglia 1

[ctx: color]
en: seashell2
it: conchiglia 2

[ctx: color]
en: seashell3
it: conchiglia 3

[ctx: color]
en: seashell4
it: conchiglia 4

[ctx: color]
en: sienna
it: terra di Siena

[ctx: color]
en: sienna1
it: terra di Siena 1

[ctx: color]
en: sienna2
it: terra di Siena 2

[ctx: color]
en: sienna3
it: terra di Siena 3

[ctx: color]
en: sienna4
it: terra di Siena 4

[ctx: color]
en: snow
it: neve

[ctx: color]
en: snow1
it: neve 1

[ctx: color]
en: snow2
it: neve 2

[ctx: color]
en: snow3
it: neve 3

[ctx: color]
en: snow4
it: neve 4

[ctx: color]
en: tan
it: biscotto

[ctx: color]
en: tan1
it: biscotto 1

[ctx: color]
en: tan2
it: biscotto 2

[ctx: color]
en: tan3
it: biscotto 3

[ctx: color]
en: tan4
it: biscotto 4

[ctx: color]
en: thistle
it: cardo selvatico

[ctx: color]
en: thistle1
it: cardo selvatico 1

[ctx: color]
en: thistle2
it: cardo selvatico 2

[ctx: color]
en: thistle3
it: cardo selvatico 3

[ctx: color]
en: thistle4
it: cardo selvatico 4

[ctx: color]
en: tomato
it: pomodoro

[ctx: color]
en: tomato1
it: pomodoro 1

[ctx: color]
en: tomato2
it: pomodoro 2

[ctx: color]
en: tomato3
it: pomodoro 3

[ctx: color]
en: tomato4
it: pomodoro 4

[ctx: color]
en: turquoise
it: turchese

[ctx: color]
en: turquoise1
it: turchese 1

[ctx: color]
en: turquoise2
it: turchese 2

[ctx: color]
en: turquoise3
it: turchese 3

[ctx: color]
en: turquoise4
it: turchese 4

[ctx: color]
en: violet
it: violetto

[ctx: color]
en: wheat
it: grano

[ctx: color]
en: wheat1
it: grano 1

[ctx: color]
en: wheat2
it: grano 2

[ctx: color]
en: wheat3
it: grano 3

[ctx: color]
en: wheat4
it: grano 4

[ctx: color]
en: white
it: bianco

[ctx: color]
en: yellow
it: giallo

[ctx: color]
en: yellow1
it: giallo 1

[ctx: color]
en: yellow2
it: giallo 2

[ctx: color]
en: yellow3
it: giallo 3

[ctx: color]
en: yellow4
it: giallo 4

en: Debug Settings
it: Impostazioni di debug

en: Message Box
it: Riquadro informativo

en: None
it: Nessuna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
it: Informazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
it: Output su:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
it: Nome file:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
it: Errore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
it: Termina in caso di errori fatali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
it: Disabilita tutto l'output di debug

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
it: Avvertimento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
it: Errore fatale

en: &Select All
it: &Seleziona tutto

en: &Deselect All
it: &Deseleziona tutto

en: A dialog box for setting preferences for debug output
it: Una finestra di dialogo per impostare le preferenze per l'output di debug.

en: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
it: Copyright 1999-2009 di David Faure <faure@kde.org>

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
it: Mostra la finestra di dialogo completa invece della finestra standard

en: Turn area on
it: Attiva area

en: Turn area off
it: Disattiva area

en: no error
it: nessun errore

en: requested family not supported for this host name
it: la famiglia richiesta non è supportata da questo host

en: temporary failure in name resolution
it: guasto temporaneo nella risoluzione dei nomi

en: non-recoverable failure in name resolution
it: guasto non recuperabile nella risoluzione dei nomi

en: invalid flags
it: flag non valide

en: memory allocation failure
it: guasto nell'allocazione della memoria

en: name or service not known
it: nome o servizio sconosciuto

en: requested family not supported
it: famiglia richiesta non supportata

en: requested service not supported for this socket type
it: servizio richiesto non supportato per questo tipo di socket

en: requested socket type not supported
it: tipo di socket richiesto non supportato

en: unknown error
it: errore sconosciuto

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
it: errore di sistema: %1

en: request was canceled
it: richiesta annullata

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
it: Famiglia «%1» sconosciuta

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
it: nessun errore

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
it: la ricerca del nome non è riuscita

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
it: indirizzo già in uso

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
it: socket già agganciato

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
it: socket già creato

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
it: socket non agganciato

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
it: il socket non è stato creato

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
it: l'operazione sarà bloccante

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
it: connessione rifiutata

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
it: tempo di connessione scaduto

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
it: operazione già in corso

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
it: si è verificato un guasto di rete

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
it: operazione non supportata

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
it: tempo operazione scaduto

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
it: si è verificato un errore sconosciuto o non atteso

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
it: connessione chiusa dall'host remoto

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
it: Nessun tipo di licenza è stato specificato per questo programma.
    Controlla la documentazione o il codice sorgente per i termini della
    licenza.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
it: Questo programma è distribuito sotto i termini della licenza %1.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
it: Licenza Pubblica Generica GNU, versione 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
it: Licenza Pubblica Generica Attenuata GNU, versione 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
it: Licenza BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
it: Licenza BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
it: Licenza Artistica

[ctx: @item license]
en: Artistic License
it: Licenza Artistica

[ctx: @item license]
en: Q Public License
it: Licenza Pubblica Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
it: Licenza Pubblica Generica GNU, versione 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
it: Licenza Pubblica Generica Attenuata GNU, versione 3

[ctx: @item license]
en: Custom
it: Personalizzata

[ctx: @item license]
en: Not specified
it: Non specificata

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
it: <p>KDE è tradotto in molte lingue grazie al lavoro dei vari gruppi di traduzione situati in tutto il mondo.</p><p>Per contattare il gruppo italiano, scrivi alla mailing list <a href="mailto:kde-i18n-it@kde.org">kde-i18n-it@kde.org</a> oppure visita il sito <a href="http://kdeit.softwarelibero.it">http://kdeit.software libero.it</a></p><p>Per informazioni sulla internazionalizzazione di KDE, visita il sito <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
it: Gregoriano

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
it: Copto

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
it: Etiopico

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
it: Islamico / Egira (civile)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
it: Nazionale indiano

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
it: Giapponese

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
it: Giuliano

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
it: Tailandese

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
it: Tipo di calendario non valido

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, LongFormat]
en: Anno Martyrum
it: dopo i martiri

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, ShortFormat]
en: AM
it: d.m.

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
it: di tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
it: di pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
it: di hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
it: di kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
it: di tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
it: di mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
it: di par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
it: di pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
it: di pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
it: di pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
it: di epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
it: di meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
it: di kou

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName]
en: Tho
it: tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName]
en: Pao
it: pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName]
en: Hat
it: hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName]
en: Kia
it: kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName]
en: Tob
it: tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName]
en: Mes
it: mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName]
en: Par
it: par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName]
en: Pam
it: pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName]
en: Pas
it: pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pan
it: pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName]
en: Epe
it: epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName]
en: Meo
it: meo

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName]
en: Kou
it: kou

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
it: di thoout

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
it: di paope

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
it: di hathor

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
it: di kiahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
it: di tobe

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
it: di meshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
it: di paremhotep

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
it: di parmoute

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
it: di pashons

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
it: di paone

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
it: di epep

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
it: di mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
it: di kouji nabot

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName]
en: Thoout
it: thoout

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName]
en: Paope
it: paope

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName]
en: Hathor
it: hathor

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName]
en: Kiahk
it: kiahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName]
en: Tobe
it: tobe

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName]
en: Meshir
it: meshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName]
en: Paremhotep
it: paremhotep

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName]
en: Parmoute
it: parmoute

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName]
en: Pashons
it: pashons

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName]
en: Paone
it: paone

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName]
en: Epep
it: epep

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName]
en: Mesore
it: mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName]
en: Kouji nabot
it: kouji nabot

[ctx: Coptic weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Pes
it: pes

[ctx: Coptic weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Psh
it: psh

[ctx: Coptic weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Pef
it: pef

[ctx: Coptic weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Pti
it: pti

[ctx: Coptic weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Pso
it: pso

[ctx: Coptic weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Psa
it: psa

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Tky
it: tky

[ctx: Coptic weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Pesnau
it: pesnau

[ctx: Coptic weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Pshoment
it: pshoment

[ctx: Coptic weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Peftoou
it: peftoou

[ctx: Coptic weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Ptiou
it: ptiou

[ctx: Coptic weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Psoou
it: psoou

[ctx: Coptic weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Psabbaton
it: psabbaton

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Tkyriakē
it: tkyriakē

[ctx: Calendar Era: Ethiopian Incarnation Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
it: a.m.

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
it: di mes

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
it: di teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
it: di hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
it: di tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
it: di ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
it: di yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
it: di mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
it: di miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
it: di gen

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
it: di sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
it: di ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
it: di neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
it: di pag

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Mes
it: mes

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Teq
it: teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Hed
it: hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tah
it: tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName]
en: Ter
it: ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Yak
it: yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Mag
it: mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Miy
it: miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Gen
it: gen

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Sen
it: sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Ham
it: ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Neh
it: neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName]
en: Pag
it: pag

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
it: di meskerem

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
it: di tequemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
it: di hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
it: di tahsas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
it: di ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
it: di yakatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
it: di magabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
it: di miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
it: di genbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
it: di sene

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
it: di hamle

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
it: di nehase

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
it: di pagumen

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName]
en: Meskerem
it: meskerem

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName]
en: Tequemt
it: tequemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName]
en: Hedar
it: hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName]
en: Tahsas
it: tahsas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName]
en: Ter
it: ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName]
en: Yakatit
it: yakatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName]
en: Magabit
it: magabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName]
en: Miyazya
it: miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName]
en: Genbot
it: genbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName]
en: Sene
it: sene

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName]
en: Hamle
it: hamle

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName]
en: Nehase
it: nehase

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName]
en: Pagumen
it: pagumen

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Seg
it: seg

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Mak
it: mak

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Rob
it: rob

[ctx: Ethiopian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Ham
it: ham

[ctx: Ethiopian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Arb
it: arb

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Qed
it: qed

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Ehu
it: ehu

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Segno
it: segno

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Maksegno
it: maksegno

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Rob
it: rob

[ctx: Ethiopian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Hamus
it: hamus

[ctx: Ethiopian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Arb
it: arb

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Qedame
it: qedame

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Ehud
it: ehud

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
it: avanti era volgare

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
it: a.e.v.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
it: avanti Cristo

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
it: a.C.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
it: Era volgare

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
it: e.v.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
it: dopo Cristo

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
it: d.C.

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
it: G

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
it: G

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
it: L

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
it: di gen

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
it: di feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
it: di mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
it: di apr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
it: di mag

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
it: di giu

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
it: di lug

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
it: di ago

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
it: di set

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
it: di ott

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
it: di nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
it: di dic

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
it: gen

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
it: feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
it: mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
it: apr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
it: mag

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
it: giu

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
it: lug

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
it: ago

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
it: set

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
it: ott

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
it: nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
it: dic

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
it: di gennaio

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
it: di febbraio

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
it: di marzo

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
it: di aprile

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
it: di maggio

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
it: di giugno

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
it: di luglio

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
it: di agosto

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
it: di settembre

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
it: di ottobre

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
it: di novembre

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
it: di dicembre

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
it: gennaio

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
it: febbraio

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
it: marzo

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
it: aprile

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
it: maggio

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
it: giugno

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
it: luglio

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
it: agosto

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
it: settembre

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
it: ottobre

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
it: novembre

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
it: dicembre

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
it: L

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
it: M

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
it: M

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
it: G

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
it: V

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
it: D

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
it: lun

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
it: mar

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
it: mer

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
it: gio

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
it: ven

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
it: sab

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
it: dom

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
it: lunedì

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
it: martedì

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
it: mercoledì

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
it: giovedì

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
it: venerdì

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
it: sabato

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
it: domenica

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Mundi
it: Calendario ebraico

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
it: a.m.

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
it: di tis

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
it: di hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
it: di kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
it: di tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
it: di shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
it: di ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
it: di nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
it: di iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
it: di siv

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
it: di tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
it: di av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
it: di elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
it: di ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
it: di ad2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName]
en: Tis
it: tis

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName]
en: Hes
it: hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName]
en: Kis
it: kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tev
it: tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shv
it: shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName]
en: Ada
it: ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName]
en: Nis
it: nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName]
en: Iya
it: iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName]
en: Siv
it: siv

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName]
en: Tam
it: tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName]
en: Av
it: av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName]
en: Elu
it: elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName]
en: Ad1
it: ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName]
en: Ad2
it: ad2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
it: di tishrey

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
it: di heshvan

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
it: di kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
it: di tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
it: di shvat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
it: di adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
it: di nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
it: di iyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
it: di sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
it: di tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
it: di av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
it: di elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
it: di adar I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
it: di adar II

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName]
en: Tishrey
it: tishrey

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName]
en: Heshvan
it: heshvan

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName]
en: Kislev
it: kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName]
en: Tevet
it: tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName]
en: Shvat
it: shvat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName]
en: Adar
it: adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName]
en: Nisan
it: nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName]
en: Iyar
it: iyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName]
en: Sivan
it: sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName]
en: Tamuz
it: tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName]
en: Av
it: av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName]
en: Elul
it: elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName]
en: Adar I
it: adar I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName]
en: Adar II
it: adar II

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
it: Era Saka

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, ShortFormat]
en: SE
it: e.S.

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
it: di cha

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
it: di vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
it: di jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
it: di āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
it: di shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
it: di bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
it: di āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
it: di kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
it: di agr

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
it: di pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
it: di māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
it: di phā

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName]
en: Cha
it: cha

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName]
en: Vai
it: vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName]
en: Jya
it: jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName]
en: Āsh
it: āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shr
it: shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName]
en: Bhā
it: bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName]
en: Āsw
it: āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName]
en: Kār
it: kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName]
en: Agr
it: agr

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pau
it: pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName]
en: Māg
it: māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName]
en: Phā
it: phā

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
it: di chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
it: di vaishākh

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
it: di jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
it: di āshādha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
it: di shrāvana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
it: di bhādrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
it: di āshwin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
it: di kārtik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
it: di agrahayana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
it: di paush

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
it: di māgh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
it: di phālgun

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName]
en: Chaitra
it: chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName]
en: Vaishākh
it: vaishākh

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName]
en: Jyaishtha
it: jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName]
en: Āshādha
it: āshādha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName]
en: Shrāvana
it: shrāvana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName]
en: Bhādrapad
it: bhādrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName]
en: Āshwin
it: āshwin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName]
en: Kārtik
it: kārtik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName]
en: Agrahayana
it: agrahayana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName]
en: Paush
it: paush

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName]
en: Māgh
it: māgh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName]
en: Phālgun
it: phālgun

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Som
it: som

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Mañ
it: mañ

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Bud
it: bud

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Gur
it: gur

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Suk
it: suk

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: San
it: san

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Rav
it: rav

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Somavãra
it: somavãra

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Mañgalvã
it: mañgalvã

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Budhavãra
it: budhavãra

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Guruvãra
it: guruvãra

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Sukravãra
it: sukravãra

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Sanivãra
it: sanivãra

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Raviãra
it: raviãra

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Hegirae
it: Calendario islamico

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, ShortFormat]
en: AH
it: a.e.

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
it: di muh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
it: di saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
it: di r.a

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
it: di r.t

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
it: di j.a

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
it: di j.t

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
it: di raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
it: di sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
it: di ram

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
it: di shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
it: di qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
it: di hij

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName]
en: Muh
it: muh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName]
en: Saf
it: saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName]
en: R.A
it: r.a

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName]
en: R.T
it: r.t

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName]
en: J.A
it: j.a

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName]
en: J.T
it: j.t

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName]
en: Raj
it: raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName]
en: Sha
it: sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName]
en: Ram
it: ram

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName]
en: Shw
it: shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName]
en: Qid
it: qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName]
en: Hij
it: hij

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
it: di muharram

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
it: di safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
it: di rabi` al-awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
it: di rabi` al-thāni

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
it: di jumāda al-awal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
it: di jumāda al-thāni

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
it: di rajab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
it: di sha`bān

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
it: di ramadān

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
it: di shawwāl

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
it: di dhu al-qi`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
it: di dhu al-hijjah

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName]
en: Muharram
it: muharram

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName]
en: Safar
it: safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Awal
it: rabi` al-awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Thaani
it: rabi` al-thāni

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Awal
it: jumaada al-awal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Thaani
it: jumaada al-thāni

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName]
en: Rajab
it: rajab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName]
en: Sha`ban
it: sha`bān

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
it: ramadān

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName]
en: Shawwal
it: shawwāl

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Qi`dah
it: dhu al-qi`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Hijjah
it: dhu al-hijjah

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Ith
it: ith

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Thl
it: thl

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Arb
it: arb

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Kha
it: kha

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Jum
it: jum

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sab
it: sab

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Ahd
it: ahd

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ithnain
it: yaum al-ithnain

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Yau al-Thulatha
it: yaum al-thalāthā

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Arbi'a
it: yaum al-arba'ā

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Khamees
it: yaum al-khamīs

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Jumma
it: yaum al-jumma

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Sabt
it: yaum al-sabt

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ahad
it: yaum al-ahad

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Persico
it: Calendario persiano

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
it: di far

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
it: di ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
it: di kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
it: di tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
it: di mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
it: di sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
it: di meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
it: di aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
it: di aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
it: di dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
it: di bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
it: di esf

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName]
en: Far
it: far

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName]
en: Ord
it: ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName]
en: Kho
it: kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tir
it: tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName]
en: Mor
it: mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName]
en: Sha
it: sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName]
en: Meh
it: meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aba
it: aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName]
en: Aza
it: aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName]
en: Dei
it: dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName]
en: Bah
it: bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName]
en: Esf
it: esf

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
it: di farvardin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
it: di ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
it: di khordād

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
it: di tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
it: di mordād

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
it: di shahrivar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
it: di mehr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
it: di ābān

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
it: di āzar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
it: di dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
it: di bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
it: di esfand

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName]
en: Farvardin
it: farvardin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName]
en: Ordibehesht
it: ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName]
en: Khordad
it: khordād

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName]
en: Tir
it: tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName]
en: Mordad
it: mordād

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName]
en: Shahrivar
it: shahrivar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName]
en: Mehr
it: mehr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName]
en: Aban
it: ābān

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName]
en: Azar
it: āzar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName]
en: Dei
it: dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName]
en: Bahman
it: bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName]
en: Esfand
it: esfand

[ctx: Jalali weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Do shanbe
it: do shanbe

[ctx: Jalali weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Se shanbe
it: se shanbe

[ctx: Jalali weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Chahar shanbe
it: chahār shanbe

[ctx: Jalali weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Panj shanbe
it: panj shanbe

[ctx: Jalali weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Jumee
it: jom-e

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Shanbe
it: shanbe

[ctx: Jalali weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yek-shanbe
it: yek shanbe

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
it: avanti era volgare

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
it: a.e.v.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
it: avanti Cristo

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
it: a.C.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
it: Era volgare

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
it: e.v.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
it: dopo Cristo

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
it: d.C.

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
it: G

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
it: G

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
it: L

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
it: di gen

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
it: di feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
it: di mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
it: di apr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
it: di mag

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
it: di giu

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
it: di lug

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
it: di ago

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
it: di set

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
it: di ott

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
it: di nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
it: di dic

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
it: gen

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
it: feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
it: mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
it: apr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
it: mag

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
it: giu

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
it: lug

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
it: ago

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
it: set

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
it: ott

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
it: nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
it: dic

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
it: di gennaio

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
it: di febbraio

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
it: di marzo

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
it: di aprile

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
it: di maggio

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
it: di giugno

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
it: di luglio

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
it: di agosto

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
it: di settembre

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
it: di ottobre

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
it: di novembre

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
it: di dicembre

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
it: gennaio

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
it: febbraio

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
it: marzo

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
it: aprile

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
it: maggio

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
it: giugno

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
it: luglio

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
it: agosto

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
it: settembre

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
it: ottobre

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
it: novembre

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
it: dicembre

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
it: lun

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
it: mar

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
it: mer

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
it: gio

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
it: ven

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
it: sab

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
it: dom

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
it: lunedì

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
it: martedì

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
it: mercoledì

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
it: giovedì

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
it: venerdì

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
it: sabato

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
it: domenica

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
it: Era della repubblica cinese

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
it: e.r.c.

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
it: Era buddista

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
it: e.b.

en: Use the X-server display 'displayname'
it: Usa il display «displayname» del server X

en: Restore the application for the given 'sessionId'
it: Ripristina l'applicazione per la sessione «sessionId»

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
it: Impone all'applicazione di installare una mappa
    di colori privata su uno schermo a 8 bit

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
it: Limita il numero di colori allocati nel cubo di
    colori su uno schermo a 8 bit, se l'applicazione
    usa la specifica colore QApplication::ManyColor

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
it: dice alle Qt di non catturare mai il mouse o la tastiera

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
it: l'esecuzione sotto un debugger può causare un implicito
    -nograb, usa -dograb per aggirare il problema

en: switches to synchronous mode for debugging
it: passa in modalità sincrona per il debug

en: defines the application font
it: definisce il carattere dell'applicazione

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
it: imposta il colore di sfondo predefinito e una
    tavolozza per l'applicazione (le sfumature chiare
    e scure vengono calcolate)

en: sets the default foreground color
it: imposta il colore di primo piano predefinito

en: sets the default button color
it: imposta il colore dei pulsanti predefinito

en: sets the application name
it: imposta il nome dell'applicazione

en: sets the application title (caption)
it: imposta il titolo (caption) dell'applicazione

en: load the testability framework
it: carica l'infrastruttura di collaudo

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
it: impone all'applicazione di usare una visuale TrueColor
    su un display a 8 bit

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
it: imposta lo stile di input XIM (X Input Method).
    I valori possibili sono onthespot, overthespot,
    offthespot e root

en: set XIM server
it: imposta il server XIM

en: disable XIM
it: disabilita XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
it: rispecchia l'intera disposizione degli elementi grafici

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
it: applica il foglio di stile Qt agli elementi dell'applicazione

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
it: usa un sistema grafico diverso invece di quello predefinito, le opzioni sono «raster» e «opengl» (sperimentale)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
it: Informazioni per il debugger QML JS. L'applicazione deve essere
    stata generata con -DQT_DECLARATIVE_DEBUG per poter abilitare il
    debugger

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
it: La piattaforma del sistema delle finestre (come xcb o Wayland)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
it: Usa «caption» come nome nella barra del titolo

en: Use 'icon' as the application icon
it: Usa «icon» come icona dell'applicazione

en: Use alternative configuration file
it: Usa un file di configurazione alternativo

en: Disable crash handler, to get core dumps
it: Disabilita la gestione dei crash, per ottenere i core dump

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
it: Aspetta un window manager compatibile WM_NET

en: sets the application GUI style
it: imposta lo stile dell'interfaccia grafica dell'applicazione

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
it: imposta la geometria della finestra principale - vedi il manuale di X per il formato degli argomenti (di solito Altezza×Larghezza+PosX+PosY)

en: KDE Application
it: Applicazione di KDE

en: Unknown option '%1'.
it: Opzione «%1» sconosciuta.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
it: «%1» mancante.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
it: %1 è stato scritto da
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
it: Questa applicazione è stata scritta da qualcuno che vuole rimanere anonimo.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
it: Usa http://bugs.kde.org per segnalare gli errori.

en: Please report bugs to %1.
it: Spedisci questa segnalazione di errori a %1.

en: Unexpected argument '%1'.
it: Argomento «%1» inaspettato.

en: Use --help to get a list of available command line options.
it: Usa --help per ottenere un elenco di opzioni da riga di comando disponibili.

en: [options]
it: [opzioni]

en: [%1-options]
it: [opzioni %1]

en: Usage: %1 %2
it: Uso: %1 %2

en: 
    Generic options:
it: 
    Opzioni generiche:

en: Show help about options
it: Mostra la guida sulle opzioni

en: Show %1 specific options
it: Mostra le opzioni specifiche per %1

en: Show all options
it: Mostra tutte le opzioni

en: Show author information
it: Mostra le informazioni sull'autore

en: Show version information
it: Mostra le informazioni sulla versione

en: Show license information
it: Mostra le informazioni sulla licenza

en: End of options
it: Fine delle opzioni

en: 
    %1 options:
it: 
    opzioni di %1:

en: 
    Options:
it: 
    Opzioni:

en: 
    Arguments:
it: 
    Argomenti:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
it: I file/URL aperti dall'applicazione verranno eliminati dopo l'uso

en: KDE-tempfile
it: tempfile di KDE

en: am
it: AM

en: pm
it: PM

en: Library "%1" not found
it: Libreria «%1» non trovata

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
it: Arabo-indiano

[ctx: digit set]
en: Bengali
it: Bengalese

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
it: Arabo-indiano orientale

[ctx: digit set]
en: Thai
it: Tailandese

[ctx: digit set]
en: Arabic
it: Arabo

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
it: %1 KiB

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
it: %1 MiB

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
it: %1 GiB

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
it: %1 TiB

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
it: %1 PiB

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
it: %1 EiB

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
it: %1 ZiB

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
it: %1 YiB

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
it: %1 giorni

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
it: %1 ore

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
it: %1 minuti

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
it: %1 secondi

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
it[0]: Un millisecondo
it[1]: %1 millisecondi

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
it[0]: Un giorno
it[1]: %1 giorni

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
it[0]: Un'ora
it[1]: %1 ore

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
it[0]: Un minuto
it[1]: %1 minuti

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
it[0]: Un secondo
it[1]: %1 secondi

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
it: Antimeridiane

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
it: Pomeridiane

en: No target filename has been given.
it: Non è stato dato nessun nome per il file destinazione.

en: Already opened.
it: Già aperto.

en: Insufficient permissions in target directory.
it: Permessi non sufficienti per la cartella di destinazione.

en: Unable to open temporary file.
it: Impossibile aprire il file temporaneo.

en: Synchronization to disk failed
it: Sincronizzazione con il disco non riuscita

en: Error during rename.
it: Errore durante la rinomina.

en: Timed out trying to connect to remote host
it: Tempo scaduto nel tentativo di connessione all'host remoto

en: address family for nodename not supported
it: famiglia di indirizzi per nodename non supportata

en: invalid value for 'ai_flags'
it: valore non valido per «ai_flags»

en: 'ai_family' not supported
it: «ai_family» non supportato

en: no address associated with nodename
it: nessun indirizzo associato a nodename

en: servname not supported for ai_socktype
it: servname non supportato per ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
it: «ai_socktype» non supportato

en: system error
it: errore di sistema

en: KDE Test Program
it: Programma di prova di KDE

en: Africa/Addis_Ababa
it: Africa/Addis Abeba

en: Africa/Algiers
it: Africa/Algeri

en: Africa/Asmera
it: Africa/Asmara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
it: Ceuta e Melilla

en: Africa/Dar_es_Salaam
it: Africa/Dar es-Salaam

en: Africa/Djibouti
it: Africa/Gibuti

en: Africa/El_Aaiun
it: Africa/El-Aaiun

en: Africa/Juba
it: Africa/Giuba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
it: Rep. Dem. del Congo occ.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (west)
it: Rep. Dem. del Congo (ovest)

en: Africa/Lome
it: Africa/Lomé

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
it: Rep. Dem. del Congo or.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (east)
it: Rep. Dem. del Congo (est)

en: Africa/Mogadishu
it: Africa/Mogadiscio

en: Africa/Ndjamena
it: Africa/N'djamena

en: Africa/Porto-Novo
it: Africa/Porto Novo

en: Africa/Sao_Tome
it: Africa/Sao Tomé

en: Africa/Tunis
it: Africa/Tunisi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
it: Isole Aleutine

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
it: Fuso dell'Alaska

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (most areas)
it: Alaska (maggior parte delle aree)

en: America/Araguaina
it: America/Araguaiana

en: America/Argentina/Buenos_Aires
it: America/Argentina/Buenos Aires

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
it: maggior parte dei luoghi (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
it: maggior parte dei luoghi (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Argentina (most areas: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
it: Argentina (maggior parte delle aree: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/La_Rioja
it: America/Argentina/La Rioja

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
it: America/Argentina/Rio Gallegos

en: America/Argentina/San_Juan
it: America/Argentina/San Juan

en: America/Argentina/San_Luis
it: America/Argentina/San Luis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
it: Terra del Fuoco (TF)

en: America/Asuncion
it: America/Asunción

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
it: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario e isola di Southampton, Nunavut

en: America/Bahia_Banderas
it: America/Bahia Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
it: Amapá, Pará orientale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (east); Amapa
it: Para (est); Amapa

en: America/Boa_Vista
it: America/Boa Vista

en: America/Bogota
it: America/Bogotà

en: America/Boise
it: America/Boise City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
it: Mountain Time - Idaho meridionale e Oregon orientale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - ID (south); OR (east)
it: Mountain - ID (sud); OR (est)

en: America/Buenos_Aires
it: America/Buenos Aires

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
it: Mountain Time - Alberta, Columbia Britannica orientale e Saskatchewan occidentale

en: America/Cambridge_Bay
it: America/Cambridge Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
it: Mountain Time - Nunavut occidentale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NU (west)
it: Mountain - NU (ovest)

en: America/Campo_Grande
it: America/Campo Grande

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Quintana Roo
it: Ora standard orientale - Quintana Roo

en: America/Cayenne
it: America/Caienna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central (most areas)
it: Central (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
it: Mexican Mountain Time - Chihuahua lontano dal confine con gli USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua (most areas)
it: Mountain Time - Chihuahua (maggior parte delle aree)

en: America/Coral_Harbour
it: America/Coral Harbour

en: America/Costa_Rica
it: America/Costa Rica

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
it: Mountain Standard Time - Creston, Columbia Britannica

en: America/Curacao
it: America/Curaçao

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
it: costa orientale, nord di Scoresbysund

note: i18n: comment to the previous timezone
en: National Park (east coast)
it: National Park (costa orientale)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
it: Pacific Time - Yukon settentrionale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (west)
it: MST - Yukon (ovest)

en: America/Dawson_Creek
it: America/Dawson Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
it: Mountain Standard Time - Dawson Creek e Fort Saint John, Columbia Britannica

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain (most areas)
it: Mountain (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
it: Eastern Time - Michigan - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - MI (most areas)
it: Eastern - MI (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
it: Amazonas occ.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (west)
it: Amazonas (ovest)

en: America/El_Salvador
it: America/El Salvador

en: America/Fort_Wayne
it: America/Fort Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
it: Eastern Time - Indiana - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
it: Brasile nordorientale (MA, PI, CE, RN, PB)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (northeast: MA, PI, CE, RN, PB)
it: Brasile (nordest: MA, PI, CE, RN, PB)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
it: Atlantic Time - Nuova Scozia (maggior parte dei luoghi), Isola del Principe Edoardo

en: America/Glace_Bay
it: America/Glace Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
it: Atlantic Time - Nuova Scozia - luoghi che non hanno applicato l'ora legale nel 1966-1971

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (Cape Breton)
it: Atlantico - NS (Cape Breton)

en: America/Godthab
it: America/Godthåb

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
it: maggior parte dei luoghi

en: America/Goose_Bay
it: America/Goose Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
it: Atlantic Time - Labrador - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - Labrador (most areas)
it: Atlantico - Labrador (maggior parte delle aree)

en: America/Grand_Turk
it: America/Grand Turk

en: America/Guadeloupe
it: America/Guadalupe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
it: terraferma

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ecuador (mainland)
it: Ecuador (terraferma)

en: America/Guyana
it: America/Guinea

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (most areas); PE
it: Atlantico - NS (maggior parte delle aree); PE

en: America/Havana
it: America/L'Avana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (most areas)
it: Eastern - IN (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
it: Eastern Time - Indiana - Contea di Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
it: Central Time - Indiana - Contea di Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
it: Eastern Time - Indiana - Contea di Crawford

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
it: Central Time - Indiana - Contea di Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
it: Eastern Time - Indiana - Contea di Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
it: Central Time - Indiana - Contea di Perry

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
it: Eastern Time - Indiana - Contea di Switzerland

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
it: Eastern Time - Indiana - Contee di Daviess, Dubois, Knox e Martin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
it: Eastern Time - Indiana - Contea di Pulaski

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
it: Mountain Time - Territori del Nord-Ovest occidentali

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (west)
it: Mountain - NT (ovest)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
it: Eastern Time - Nunavut orientale - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (most east areas)
it: Eastern - NU (maggior parte delle aree)

en: America/Jamaica
it: America/Giamaica

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Juneau area
it: Alaska - Area Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
it: Eastern Time - Kentucky - area di Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - KY (Louisville area)
it: Eastern - KY (area di Louisville)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
it: Eastern Time - Kentucky - Contea di Wayne

en: America/Knox_IN
it: America/Knox IN

en: America/La_Paz
it: America/La Paz

en: America/Los_Angeles
it: America/Los Angeles

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific
it: Pacifico

en: America/Lower_Princes
it: America/Lower Princes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
it: Amazonas orient.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (east)
it: Amazonas (est)

en: America/Martinique
it: America/Martinica

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
it: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas vicino al confine con gli USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time US - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (US border)
it: Central Time US - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (confine US)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
it: Mountain Time - Baja meridionale, Nayarit, Sinaloa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
it: Central Time - Michigan - Contee di Dickinson, Gogebic, Iron e Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - MI (Wisconsin border)
it: Central - MI (confine Wisconsin)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
it: Metlakatla Time - Isola di Annette

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Annette Island
it: Alaska - Isola di Annette

en: America/Mexico_City
it: America/Città del Messico

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
it: Central Time - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
it: Atlantic Time - Nuovo Brunswick

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - New Brunswick
it: Atlantic - Nuovo Brunswick

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
it: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas lontano dal confine con gli USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (most areas)
it: Central Time - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
it: Eastern Time - Quebec - maggior parte dei luoghi

en: America/New_York
it: America/New York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern (most areas)
it: Eastern (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
it: Eastern Time - Ontario e Quebec - luoghi che non hanno applicato l'ora legale nel 1967-1973

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
it: Alaska Time - Alaska occidentale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (west)
it: Alaska (ovest)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
it: Isole dell'Atlantico

en: America/North_Dakota/Beulah
it: America/Dakota del Nord/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
it: Central Time - Dakota del Nord - Contea di Mercer

en: America/North_Dakota/Center
it: America/Dakota del Nord/Centro

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
it: Central Time - Dakota del Nord - Contea di Oliver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
it: Central Time - Dakota del Nord - Contea di Morton (esclusa l'area di Mandan)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Greenland (most areas)
it: Groenlandia (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
it: US Mountain Time - Chihuahua vicino al confine con gli USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time US - Chihuahua (US border)
it: Mountain Time US - Chihuahua (confine US)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Arizona (except Navajo)
it: MST - Arizona (eccetto Navajo)

en: America/Port_of_Spain
it: America/Port-of-Spain

en: America/Porto_Acre
it: America/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
it: America/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
it: America/Portorico

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Region of Magallanes
it: Regione di Magellano

en: America/Rainy_River
it: America/Rainy River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
it: Central Time - Fiume Rainy e Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
it: America/Rankin Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
it: Central Time - Nunavut centrale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - NU (central)
it: Central - NU (centrale)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
it: Central Standard Time - Saskatchewan - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (most areas)
it: CST - SK (maggior parte delle aree)

en: America/Rio_Branco
it: America/Rio Branco

en: America/Santa_Isabel
it: America/Santa Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
it: Mexican Pacific Time - Bassa California lontano dal confine con gli USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
it: Pará occ.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (west)
it: Para (ovest)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chile (most areas)
it: Cile (maggior parte delle aree)

en: America/Santo_Domingo
it: America/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
it: America/San Paolo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
it: Brasile meridionale e sudorientale (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (southeast: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
it: Brasile (sudest: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
it: Alaska Time - panhandle dell'Alaska Sud-Orientale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Sitka area
it: Alaska - Area Sitka

en: America/St_Barthelemy
it: America/Saint-Barthelemy

en: America/St_Johns
it: America/San Juan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
it: Fuso orario di Terranova, incluso Labrador sudorientale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland; Labrador (southeast)
it: Newfoundland; Labrador (sudest)

en: America/St_Kitts
it: America/Saint Kitts

en: America/St_Lucia
it: America/Santa Lucia

en: America/St_Thomas
it: America/St. Thomas

en: America/St_Vincent
it: America/St. Vincent

en: America/Swift_Current
it: America/Swift Current

en: America/Thunder_Bay
it: America/Thunder Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
it: US Pacific Time - Bassa California vicino al confine con gli USA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
it: Eastern Time - Ontario - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON, QC (most areas)
it: Eastern - ON, QC (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
it: Pacific Time - Columbia Britannica occidentale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific - BC (most areas)
it: Pacifico - BC (maggior parte delle aree)

en: America/Virgin
it: America/Vergini

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
it: Pacific Time - Yukon meridionale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (east)
it: MST - Yukon (est)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
it: Central Time - Manitoba e Ontario occidentale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (west); Manitoba
it: Central - ON (ovest); Manitoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
it: Mountain Time - Territori del Nord-Ovest centrali

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (central)
it: Mountain - NT (centrale)

en: Antarctica/Casey
it: Antartide/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
it: Stazione Casey, penisola Bailey

en: Antarctica/Davis
it: Antartide/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
it: Stazione Davis, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
it: Antartide/Dumont d'Urville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
it: Stazione Dumont d'Urville, Terra Adelia

en: Antarctica/Macquarie
it: Antartide/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
it: Stazione Isola Macquarie, isola Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island
it: Isola Macquarie

en: Antarctica/Mawson
it: Antartide/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
it: Stazione Mawson, baia di Holme

en: Antarctica/McMurdo
it: Antartide/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
it: Stazione McMurdo, isola di Ross

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand time - McMurdo, South Pole
it: Tempo della Nuova Zelanda - McMurdo, Polo Sud

en: Antarctica/Palmer
it: Antartide/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
it: Stazione Palmer, isola Anversa

en: Antarctica/Rothera
it: Antartide/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
it: Stazione Rohtera, isola Adelaide

en: Antarctica/South_Pole
it: Antartide/Polo Sud

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
it: Base Amundsen-Scott, Polo Sud

en: Antarctica/Syowa
it: Antartide/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
it: Base Syowa, isola di Ongul Est

en: Antarctica/Troll
it: Antartide/Troll

en: Antarctica/Vostok
it: Antartide/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
it: Stazione Vostok, Polo Sud magnetico

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
it: Stazione Vostok, lago Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
it: Artide/Longyearbyen

en: Asia/Almaty
it: Asia/Alma-Ata

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kazakhstan (most areas)
it: Kazakhstan (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
it: Mosca+10 - Mare di Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
it: Mosca+08 - Mare di Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+09 - Bering Sea
it: MSK+09 - Mare di Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
it: Atyrau (Guriev), Mangghystau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
it: Aqtöbe (Aktobe)

en: Asia/Ashkhabad
it: Asia/Aşgabat

en: Asia/Baghdad
it: Asia/Bagdad

en: Asia/Beijing
it: Asia/Pechino

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
it: Cina orientale - Pechino, Guangdong, Shanghai, ecc

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
it: China Standard Time (Tempo di Pechino)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
it: Dornod, Sühbaatar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
it: Cina centrale - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, ecc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
it: Montagne della Cina

en: Asia/Chungking
it: Asia/Chongqing

en: Asia/Damascus
it: Asia/Damasco

en: Asia/Dhaka
it: Asia/Dacca

en: Asia/Dushanbe
it: Asia/Dusanbe

en: Asia/Famagusta
it: Asia/Famagosta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Cyprus
it: Cipro settentrionale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
it: Striscia di Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
it: Heilongjiang (esclusa Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
it: Cina settentrionale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
it: Cisgiordania

en: Asia/Ho_Chi_Minh
it: Asia/Ho Chi Minh

en: Asia/Hong_Kong
it: Asia/Hong Kong

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
it: Mosca+05 - Lago Baikal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
it: Java e Sumatra

en: Asia/Jayapura
it: Asia/Jaipur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
it: Papua e le Molucche

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
it: Nuova Guinea Occidentale (Irian Jaya) e Maluku (Molucche)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Guinea (West Papua / Irian Jaya); Malukus/Moluccas
it: Nuova Guinea (Papua occidentale / Irian Jaya); Maluku/Molucche

en: Asia/Jerusalem
it: Asia/Gerusalemme

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
it: Mosca+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
it: Mosca+08 - Kamchatka

en: Asia/Kashgar
it: Asia/Kashmar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
it: Tibet occidentale e Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
it: Cina occidentale Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
it: Asia/Katmandu

en: Asia/Kolkata
it: Asia/Calcutta

en: Asia/Krasnoyarsk
it: Asia/Krasnojarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
it: Mosca+04 - Fiume Enisej

en: Asia/Kuala_Lumpur
it: Asia/Kuala Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
it: Malesia peninsulare

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Malaysia (peninsula)
it: Malesia (penisola)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
it: Sabah e Sarawak

en: Asia/Macau
it: Asia/Macao

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
it: Mosca+08 - Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
it: Borneo orientale e meridionale, Celebes, Bali, Piccole Isole della Sonda, Timor occidentale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
it: Borneo orientale e meridionale, Sulawesi (Celebes), Bali, Piccole Isole della Sonda, Timor occidentale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (east, south); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (west)
it: Borneo (est, sud); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra, Timor (ovest)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Cyprus (most areas)
it: Cipro (maggior parte delle aree)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
it: Mosca+03 - Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
it: Mosca+03 - Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
it: Mosca+03 - Sibera occ.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
it: Kazakistan occ.

en: Asia/Phnom_Penh
it: Asia/Phnom Penh

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
it: Borneo occ. e centrale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (west, central)
it: Borneo (ovest, centrale)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
it: Qyzylorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
it: Mosca+07 - Isola Sachalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakhalin Island
it: MSK+08 - Isola Sachalin

en: Asia/Samarkand
it: Asia/Samarcanda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
it: Uzbekistan occ.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (west)
it: Uzbekistan (ovest)

en: Asia/Seoul
it: Asia/Seul

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
it: Cina orientale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Beijing Time
it: Ora di Pechino

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
it: Uzbekistan orient.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (east)
it: Uzbekistan (est)

en: Asia/Tehran
it: Asia/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
it: Asia/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
it: Asia/Thimphu

en: Asia/Ujung_Pandang
it: Asia/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
it: Asia/Ulan-Bator

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mongolia (most areas)
it: Mongolia (maggior parte delle aree)

en: Asia/Ulan_Bator
it: Asia/Ulan Bator

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
it: La maggior parte di Tibet e Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
it: Cina Xinjiang-Tibet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Xinjiang Time
it: Ora di Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
it: Mosca+07 - Fiume Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+07 - Amur River
it: MSK+07 - Fiume Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
it: Mosca+06 - Fiume Lena

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Lena River
it: MSK+06 - Fiume Lena

en: Asia/Yekaterinburg
it: Asia/Ekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
it: Mosca+02 - Urali

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+02 - Urals
it: MSK+02 - Urali

en: Asia/Yerevan
it: Asia/Jerevan

en: Atlantic/Azores
it: Atlantico/Azzorre

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
it: Azzorre

en: Atlantic/Bermuda
it: Atlantico/Bermuda

en: Atlantic/Canary
it: Atlantico/Canarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
it: Isole Canarie

en: Atlantic/Cape_Verde
it: Atlantico/Capo Verde

en: Atlantic/Faeroe
it: Atlantico/Fær Øer

en: Atlantic/Jan_Mayen
it: Atlantico/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
it: Atlantico/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
it: Isole Madera

en: Atlantic/Reykjavik
it: Atlantico/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
it: Atlantico/Georgia del Sud

en: Atlantic/St_Helena
it: Atlantico/Sant'Elena

en: Atlantic/Stanley
it: Atlantico/Stanley

en: Australia/ACT
it: Australia/Territorio della capitale australiana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
it: Nuovo Galles del Sud - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
it: Australia Meridionale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
it: Queensland - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (most areas)
it: Queensland (maggior parte delle aree)

en: Australia/Broken_Hill
it: Australia/Broken Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
it: Nuovo Galles del Sud - Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (Yancowinna)
it: Nuovo Galles del Sud (Yancowinna)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
it: Tasmania - Isola di King

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
it: Territorio del Nord

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
it: Australia Occidentale - area di Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (Eucla)
it: Australia Occidentale (Eucla)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
it: Tasmania - maggior parte dei luoghi

en: Australia/LHI
it: Australia/Isola di Lord Howe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
it: Isola di Lord Howe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
it: Queensland - Isole Whitsunday

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (Whitsunday Islands)
it: Queensland (Isole Whitsunday)

en: Australia/Lord_Howe
it: Australia/Lord Howe

en: Australia/NSW
it: Australia/Nuovo Galles del Sud

en: Australia/North
it: Australia/Territorio del Nord

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
it: Australia Occidentale - maggior parte dei luoghi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (most areas)
it: Australia Occidentale (maggior parte delle aree)

en: Australia/South
it: Australia/Meridionale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (most areas)
it: Nuovo Galles del Sud (maggior parte delle aree)

en: Australia/West
it: Australia/Occidentale

en: Brazil/Acre
it: Brasile/Acre

en: Brazil/DeNoronha
it: Brasile/de Noronha

en: Brazil/East
it: Brasile/Orientale

en: Brazil/West
it: Brasile/Occidentale

en: Canada/Atlantic
it: Canada/Atlantico

en: Canada/Central
it: Canada/Centrale

en: Canada/East-Saskatchewan
it: Canada/Saskatchewan orientale

en: Canada/Eastern
it: Canada/Orientale

en: Canada/Mountain
it: Canada/Montagne

en: Canada/Newfoundland
it: Canada/Terranova

en: Canada/Pacific
it: Canada/Pacifico

en: Chile/Continental
it: Cile/Continentale

en: Chile/EasterIsland
it: Cile/Isola di Pasqua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
it: Isola di Pasqua e Sala y Gomez

en: Egypt
it: Egitto

en: Eire
it: Irlanda

en: Europe/Amsterdam
it: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
it: Europa/Andorra

en: Europe/Astrakhan
it: Europa/Astrakhan

en: Europe/Athens
it: Europa/Atene

en: Europe/Belfast
it: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
it: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
it: Europa/Berlino

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Germany (most areas)
it: Germania (maggior parte delle aree)

en: Europe/Bratislava
it: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
it: Europa/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
it: Europa/Bucarest

en: Europe/Budapest
it: Europa/Budapest

en: Europe/Busingen
it: Europa/Busingen

en: Europe/Chisinau
it: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
it: Europa/Copenaghen

en: Europe/Dublin
it: Europa/Dublino

en: Europe/Gibraltar
it: Europa/Gibilterra

en: Europe/Helsinki
it: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
it: Europe/Isola di Man

en: Europe/Istanbul
it: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
it: Europa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
it: Mosca-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
it: Europa/Kiev

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ukraine (most areas)
it: Ucraina (maggior parte delle aree)

en: Europe/Kirov
it: Europa/Kirov

en: Europe/Lisbon
it: Europa/Lisbona

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Portugal (mainland)
it: Portogallo (terraferma)

en: Europe/Ljubljana
it: Europa/Lubiana

en: Europe/London
it: Europa/Londra

en: Europe/Luxembourg
it: Europa/Lussemburgo

en: Europe/Madrid
it: Europa/Madrid

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Spain (mainland)
it: Spagna (terraferma)

en: Europe/Malta
it: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
it: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
it: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
it: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
it: Europa/Mosca

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
it: Mosca+00 - Russia occidentale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Moscow area
it: MSK+00 - Area di Mosca

en: Europe/Oslo
it: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
it: Europa/Parigi

en: Europe/Prague
it: Europa/Praga

en: Europe/Riga
it: Europa/Riga

en: Europe/Rome
it: Europa/Roma

en: Europe/Samara
it: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
it: Mosca+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
it: Mosca+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
it: Europa/San Marino

en: Europe/Sarajevo
it: Europa/Sarajevo

en: Europe/Saratov
it: Europa/Saratov

en: Europe/Simferopol
it: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
it: Crimea centrale

en: Europe/Skopje
it: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
it: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
it: Europa/Stoccolma

en: Europe/Tallinn
it: Europa/Tallin

en: Europe/Tirane
it: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
it: Europa/Tiraspol

en: Europe/Ulyanovsk
it: Europa/Ulyanovsk

en: Europe/Uzhgorod
it: Europa/Uzhgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
it: Rutenia subcarpatica

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Transcarpathia
it: Transcarpazia

en: Europe/Vaduz
it: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
it: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
it: Europa/Vienna

en: Europe/Vilnius
it: Europa/Vilnius

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
it: Mosca+00 - Mar Caspio

en: Europe/Warsaw
it: Europa/Varsavia

en: Europe/Zagreb
it: Europa/Zagabria

en: Europe/Zaporozhye
it: Europa/Zaporižžja

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
it: Zaporižžja, Luhans'k orientale

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozhye and east Lugansk
it: Zaporižžja e Lugansk orientale

en: Europe/Zurich
it: Europa/Zurigo

en: GB-Eire
it: GB-Irlanda

en: Hongkong
it: Hong Kong

en: Iceland
it: Islanda

en: Indian/Antananarivo
it: Indiano/Antananarivo

en: Indian/Chagos
it: Indiano/Chagos

en: Indian/Christmas
it: Indiano/Christmas

en: Indian/Cocos
it: Indiano/Cocos

en: Indian/Comoro
it: Indiano/Comore

en: Indian/Kerguelen
it: Indiano/Kerguelen

en: Indian/Mahe
it: Indiano/Mahé

en: Indian/Maldives
it: Indiano/Maldive

en: Indian/Mauritius
it: Indiano/Mauritius

en: Indian/Mayotte
it: Indiano/Mayotte

en: Indian/Reunion
it: Indiano/Reunion

en: Israel
it: Israele

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Libya
it: Libia

en: Mexico/BajaNorte
it: Messico/Baja Nord

en: Mexico/BajaSur
it: Messico/Baja Sud

en: Mexico/General
it: Messico/Generale

en: NZ
it: Nuova Zelanda

en: NZ-CHAT
it: Nuova Zelanda - Isole Chatham

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
it: Isole Chatham

en: PRC
it: Repubblica Popolare Cinese

en: Pacific/Apia
it: Pacifico/Apia

en: Pacific/Auckland
it: Pacifico/Auckland

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand (most areas)
it: Nuova Zelanda (maggior parte delle aree)

en: Pacific/Bougainville
it: Pacifico/Bougainville

en: Pacific/Chatham
it: Pacifico/Chatham

en: Pacific/Chuuk
it: Pacifico/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
it: Chuuk (Truk) e Yap

en: Pacific/Easter
it: Pacifico/Isola di Pasqua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island
it: Isola di Pasqua

en: Pacific/Efate
it: Pacifico/Efate

en: Pacific/Enderbury
it: Pacifico/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
it: Isole della Fenice

en: Pacific/Fakaofo
it: Pacifico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
it: Pacifico/Figi

en: Pacific/Funafuti
it: Pacifico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
it: Pacifico/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
it: Isole Galapagos

en: Pacific/Gambier
it: Pacifico/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
it: Isole Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
it: Pacifico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
it: Pacifico/Guam

en: Pacific/Honolulu
it: Pacifico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
it: Pacifico/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
it: Atollo Johnston

en: Pacific/Kiritimati
it: Pacifico/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
it: Sporadi equatoriali

en: Pacific/Kosrae
it: Pacifico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
it: Pacifico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
it: Pacifico/Majuro

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marshall Islands (most areas)
it: Isole Marshall (maggior parte delle aree)

en: Pacific/Marquesas
it: Pacifico/Marchesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
it: Isole Marchesi

en: Pacific/Midway
it: Pacifico/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
it: Atollo di Midway

en: Pacific/Nauru
it: Pacifico/Nauru

en: Pacific/Niue
it: Pacifico/Niue

en: Pacific/Norfolk
it: Pacifico/Norfolk

en: Pacific/Noumea
it: Pacifico/Nouméa

en: Pacific/Pago_Pago
it: Pacifico/Pago Pago

en: Pacific/Palau
it: Pacifico/Palau

en: Pacific/Pitcairn
it: Pacifico/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
it: Pacifico/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
it: Pacifico/Ponape

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
it: Pohnpei (Ponape)

en: Pacific/Port_Moresby
it: Pacifico/Port Moresby

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Papua New Guinea (most areas)
it: Papua Nuova Guinea (maggior parte delle aree)

en: Pacific/Rarotonga
it: Pacifico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
it: Pacifico/Saipan

en: Pacific/Samoa
it: Pacifico/Samoa

en: Pacific/Tahiti
it: Pacifico/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
it: Isole della Società

en: Pacific/Tarawa
it: Pacifico/Taravao

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
it: Isole Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
it: Pacifico/Tongatapu

en: Pacific/Truk
it: Pacifico/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
it: Chuuk (Truk) e Yap

en: Pacific/Wake
it: Pacifico/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
it: Isola di Wake

en: Pacific/Wallis
it: Pacifico/Wallis

en: Pacific/Yap
it: Pacifico/Yap

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: ROC
it: Repubblica di Cina

en: ROK
it: Corea del Sud

en: Turkey
it: Turchia

en: US/Alaska
it: USA/Alaska

en: US/Aleutian
it: USA/Aleutine

en: US/Arizona
it: USA/Arizona

en: US/Central
it: USA/Centrale

en: US/East-Indiana
it: USA/Indiana orient.

en: US/Eastern
it: USA/Orientale

en: US/Hawaii
it: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
it: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
it: USA/Michigan

en: US/Mountain
it: USA/Montagne

en: US/Pacific
it: USA/Pacifico

en: US/Samoa
it: USA/Samoa

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
it: Senza grazie

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Serif
it: Con grazie

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
it: Non proporzionale

[ctx: Time zone]
en: Region
it: Regione

en: Comment
it: Commento

en: The style '%1' was not found
it: Lo stile «%1» non è stato trovato

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
it: * Colori recenti *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
it: * Colori personalizzati *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
it: Quaranta colori

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
it: Colori Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
it: Colori arcobaleno

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
it: Colori intensi

[ctx: palette name]
en: Web Colors
it: Colori web

en: Named Colors
it: Colori con nome

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
it[0]: Impossibile leggere le stringhe dei colori RGB di X11. È stata esaminata la seguente posizione:
    %2
it[1]: Impossibile leggere le stringhe dei colori RGB di X11. Sono state esaminate le seguenti posizioni:
    %2

en: Select Color
it: Scegli il colore

en: Hue:
it: Tinta:

en: Saturation:
it: Saturazione:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
it: Valore:

en: Red:
it: Rosso:

en: Green:
it: Verde:

en: Blue:
it: Blu:

en: Alpha:
it: Alfa:

en: &Add to Custom Colors
it: &Aggiungi ai colori personalizzati

en: Name:
it: Nome:

en: Default color
it: Colore predefinito

en: -default-
it: -predefinito-

en: -unnamed-
it: -senza nome-

[ctx: @title:window]
en: Print
it: Stampa

en: &Try
it: &Prova

en: modified
it: modificato

en: &Details
it: &Dettagli

en: Get help...
it: Chiama la guida...

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: Move &Up
it: Sposta in &alto

en: Move &Down
it: Sposta in &basso

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
it: Ma La Volpe Col Suo Balzo Ha Raggiunto Il Quieto Fido

en: Select Font
it: Seleziona il carattere

en: Could not load print preview part
it: Non è stato possibile caricare la parte per l'anteprima di stampa

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Minimize
it: Minimizza

en: &Minimize
it: &Minimizza

en: &Restore
it: &Ripristina

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
it: <qt>Sei sicuro di voler uscire da <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
it: Conferma uscita dal vassoio di sistema

en: Redo
it: Rifai

en: Undo
it: Annulla

en: Do not run in the background.
it: Non eseguire in sottofondo.

en: Internally added if launched from Finder
it: Aggiunto internamente se avviato da Finder

[ctx: @label]
en: Add Comment...
it: Aggiungi commento...

[ctx: @label]
en: Change...
it: Cambia...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
it: Modifica commento

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
it: Aggiungi commento

en: Device name
it: Nome dispositivo

[ctx: folder name]
en: New Folder
it: Nuova cartella

[ctx: @title:window]
en: New Folder
it: Nuova cartella

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
it: Crea una nuova cartella in:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
it: Esiste già un file o una cartella con nome %1.

en: You do not have permission to create that folder.
it: Non hai il permesso di creare questa cartella.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
it: Scegli cartella

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
it: Nuova cartella...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
it: Nuova cartella...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
it: Cestina

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
it: Mostra le cartelle nascoste

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
it: Proprietà

en: *|All files
it: *|Tutti i file

en: All Supported Files
it: Tutti i file supportati

en: Open
it: Apri

en: Save As
it: Salva come

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
it[0]: %1 elemento
it[1]: %1 elementi

[ctx: @label]
en: Comment
it: Commento

[ctx: @label]
en: Modified
it: Modificato

[ctx: @label]
en: Owner
it: Proprietario

[ctx: @label]
en: Permissions
it: Permessi

[ctx: @label]
en: Rating
it: Voto

[ctx: @label]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: @label]
en: Tags
it: Etichette

[ctx: @label]
en: Total Size
it: Dimensione totale

[ctx: @label]
en: Type
it: Tipo

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
it: KFileMetaDataReader può essere usato per leggere i metadati da un file

en: Current maintainer
it: Responsabile attuale

en: Only the meta data that is part of the file is read
it: Solo i metadati che sono parte del file sono letti

en: List of URLs where the meta-data should be read from
it: Lista di URL da cui leggere i metadati

en: <Error>
it: <Errore>

en: Show Hidden Folders
it: Mostra le cartelle nascoste

en: All Pictures
it: Tutte le immagini

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
it: Configura dati visualizzati

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
it: Configura quali dati devono essere mostrati:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
it: Configura...

[ctx: @title:tab]
en: Information
it: Informazioni

[ctx: @label creation date]
en: Created
it: Creato

[ctx: @label file content size]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
it: Dipende da

[ctx: @label]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
it: Generatore

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
it: Ha una componente

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
it: Ha una componente logica

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
it: Parte di

[ctx: @label]
en: Keyword
it: Parola chiave

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
it: Modificato

[ctx: @label]
en: MIME Type
it: Tipo MIME

[ctx: @label]
en: Content
it: Contenuto

[ctx: @label]
en: Related To
it: Correlato a

[ctx: @label]
en: Subject
it: Oggetto

[ctx: @label music title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @label file URL]
en: File Location
it: Posizione del file

[ctx: @label]
en: Creator
it: Creatore

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
it: Bitrate medio

[ctx: @label]
en: Channels
it: Canali

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
it: Caratteri

[ctx: @label]
en: Codec
it: Codifica

[ctx: @label]
en: Color Depth
it: Profondità di colore

[ctx: @label]
en: Duration
it: Durata

[ctx: @label]
en: Filename
it: Nome file

[ctx: @label]
en: Height
it: Altezza

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
it: Modalità interlacciata

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
it: Righe

[ctx: @label]
en: Programming Language
it: Linguaggio di programmazione

[ctx: @label]
en: Sample Rate
it: Campionamento

[ctx: @label]
en: Width
it: Larghezza

[ctx: @label number of words]
en: Words
it: Parole

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
it: Diaframma

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
it: Compensazione esposizione

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
it: Tempo di esposizione:

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
it: Lunghezza focale

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
it: Lunghezza focale 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
it: Valori sensibilità ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
it: Marca

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
it: Modalità di misurazione

[ctx: @label EXIF]
en: Model
it: Modello

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
it: Orientazione

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
it: Bilanciamento del bianco

[ctx: @label video director]
en: Director
it: Regista

[ctx: @label music genre]
en: Genre
it: Genere

[ctx: @label]
en: Performer
it: Esecutore

[ctx: @label]
en: Release Date
it: Data di uscita

[ctx: @label music track number]
en: Track
it: Traccia

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
it: Risorsa creata

[ctx: @label]
en: Sub Resource
it: Sottorisorsa

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
it: Risorsa modificata

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
it: Voto numerico

[ctx: @label]
en: Copied From
it: Copiata da

[ctx: @label]
en: First Usage
it: Primo utilizzo

[ctx: @label]
en: Last Usage
it: Ultimo utilizzo

[ctx: @label]
en: Usage Count
it: Conteggio utilizzo

[ctx: @label]
en: Unix File Group
it: Gruppo Unix del file

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
it: Permessi Unix del file

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
it: Proprietario Unix del file

[ctx: @label file type]
en: Type
it: Tipo

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
it: Traduzioni da verificare

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
it: Ultimo traduttore

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
it: Traduzioni obsolete

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
it: Data dell'originale della traduzione

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
it: Traduzioni totali

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
it: Tradotto

[ctx: @label]
en: Translation Date
it: Data di traduzione

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
it: Da tradurre

en: P&review
it: Antep&rima

en: Acquire Image
it: Acquisisci immagine

en: OCR Image
it: Effettua OCR sull'immagine

en: File '%1' is not readable
it: Il file «%1» non è leggibile

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
it: ERRORE: Protocollo «%1» sconosciuto

en: Authorization Dialog
it: Finestra di autorizzazione

en: No metainfo for %1
it: Nessuna informazione aggiuntiva per %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
it: Organizzazione / Nome comune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
it: Unità organizzazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
it: Mostra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
it: Disabilita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
it: Abilita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
it: Aggiungi...

en: System certificates
it: Certificati di sistema

en: User-added certificates
it: Certificati aggiunti dall'utente

en: Pick Certificates
it: Recupera certificati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
it: <b>Informazioni soggetto</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
it: <b>Informazioni emittente</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
it: <b>Altro</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
it: Periodo di validità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
it: Numero di serie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
it: Digest MD5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
it: Digest SHA1

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
it: %1 a %2

en: SSL Configuration Module
it: Modulo per la configurazione di SSL

en: SSL Signers
it: Firmatari SSL

en: Signature Algorithm:
it: Algoritmo di firma:

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Signature Contents:
it: Contenuti firma:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
it: Algoritmo chiave sconosciuto

en: Key type: RSA (%1 bit)
it: Tipo chiave: RSA (%1 bit)

en: Modulus:
it: Modulo:

en: Exponent: 0x
it: Esponente: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
it: Tipo chiave: DSA (%1 bit)

en: Prime:
it: Primo:

en: 160 bit prime factor:
it: Fattore primo a 160 bit:

en: Public key:
it: Chiave pubblica:

en: The certificate is valid.
it: Il certificato è valido.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
it: Recupero del certificato dell'emittente non riuscito. Questo vuol dire che non è stato possibile trovare il certificato dell'autorità di certificazione (CA).

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
it: Recupero del CRL (lista di revoca dei certificati) non riuscito. Questo vuol dire che non è stato possibile trovare il CRL dell'autorità di certificazione.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
it: Decifratura della firma del certificato non riuscita. Questo vuol dire che potrebbe non essere neppure stata calcolata, piuttosto che una semplice discrepanza con il risultato atteso.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
it: Decifratura della firma della lista di revoca dei certificati (CRL) non riuscita. Questo vuol dire che potrebbe non essere neppure stata calcolata, piuttosto che una semplice discrepanza con il risultato atteso.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
it: Decodifica della chiave pubblica dell'emittente non riuscita. Questo vuol dire che il certificato dell'autorità di certificazione (CA) non può essere usato per verificare il certificato che volevi utilizzare.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
it: La firma del certificato non è valida. Questo significa che il certificato non può essere verificato.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
it: La firma della lista di revoca dei certificati (CRL) non è valida. Questo significa che tale lista non può essere verificata.

en: The certificate is not valid, yet.
it: Il certificato non è ancora valido.

en: The certificate is not valid, any more.
it: Il certificato non è più valido.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
it: La lista di revoca dei certificati (CRL) non è ancora valida.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
it: Il formato della data nel campo «notBefore» del certificato non è valido.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
it: Il formato della data nel campo «notAfter» del certificato non è valido.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
it: Il formato della data nel campo «lastUpdate» della lista di revoca dei certificati (CRL) non è valido.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
it: Il formato della data nel campo «nextUpdate» della lista di revoca dei certificati (CRL) non è valido.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
it: Il processo OpenSSL ha esaurito la memoria.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
it: Il certificato è autofirmato e non è nella lista dei certificati affidabili. Se vuoi accettare questo certificato, importalo nella lista dei certificati affidabili.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
it: Il certificato è autofirmato. Anche se la catena di fiducia può essere ricostruita, non è possibile trovare il certificato dell'autorità di certificazione (CA) principale.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
it: Impossibile trovare il certificato dell'autorità di certificazione (CA). Probabilmente la catena di fiducia è interrotta.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
it: Il certificato non può essere verificato poiché è l'unico certificato presente nella catena di fiducia e non è autofirmato. Se autofirmi il certificato, assicurati di importarlo nella lista dei certificati affidabili.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
it: La catena dei certificati è più lunga della massima dimensione specificata.

en: The certificate has been revoked.
it: Il certificato è stato revocato.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
it: L'autorità di certificazione (CA) del certificato non è valida.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
it: La lunghezza della catena di fiducia eccede uno dei parametri «pathlength» dell'autorità di certificazione (CA), rendendo così non valide tutte le firme successive.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
it: Il certificato non è stato firmato per la funzione per cui hai cercato di usarlo. Questo vuol dire che l'autorità di certificazione (CA) non consente questo utilizzo.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
it: L'autorità di certificazione (CA) principale non è considerata affidabile per gli scopi per cui hai tentato di usare questo certificato.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
it: Il sistema è configurato per rigettare automaticamente l'autorità di certificazione (CA) principale relativamente agli scopi per cui hai tentato di usarla.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
it: L'autorità di certificazione (CA) del certificato non coincide con il nome della CA specificato nel certificato stesso.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
it: L'identificativo della chiave del certificato dell'autorità di certificazione (CA) non coincide con l'identificativo della chiave nella sezione «Issuer» del certificato che stai cercando di utilizzare.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
it: L'identificativo ed il nome della chiave del certificato dell'autorità di certificazione (CA) non coincidono con l'identificativo ed il nome della chiave nella sezione «Issuer» del certificato che stai cercando di utilizzare.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
it: L'autorità di certificazione (CA) del certificato non è autorizzata a firmare certificati.

en: OpenSSL could not be verified.
it: OpenSSL non può essere verificato.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
it: Il test della firma per questo certificato non è riuscito. Questo vuol dire che le firme di questo certificato o di qualche altro nel suo percorso di fiducia non sono valide, potrebbero non essere decifrabili o che la lista di revoca dei certificati (CRL) non può essere verificata. Se vedi questo messaggio, fai sapere all'autore del software che stai usando di utilizzare uno dei nuovi messaggi di errore, più specifici.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
it: Questo certificato, qualche altro nel suo percorso di fiducia o la lista di revoca dei certificati (CRL) della sua autorità di certificazione non sono validi. Uno di questi potrebbe non essere ancora valido o non essere più valido. Se vedi questo messaggio, fai sapere all'autore del software che stai usando di utilizzare uno dei nuovi messaggi di errore, più specifici.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
it: I file root della autorità per la firma dei certificati non sono stati trovati, quindi il certificato non è stato verificato.

en: SSL support was not found.
it: Supporto SSL non trovato.

en: Private key test failed.
it: Controllo chiave privata non riuscito.

en: The certificate has not been issued for this host.
it: Il certificato non è stato emesso per questo host.

en: This certificate is not relevant.
it: Il certificato non è rilevante.

en: The certificate is invalid.
it: Il certificato non è valido.
