kdelibs4support - en to ka translation catalogue (889 entries)

[ctx: color]
en: DarkRed
ka: მუქიწითელი

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
ka: მუქიზღვისმწვანე

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
ka: მუქიზღვისმწვანე1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
ka: მუქიზღვისმწვანე2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
ka: მუქიზღვისმწვანე3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
ka: მუქიზღვისმწვანე4

[ctx: color]
en: aquamarine
ka: აკვამარინული

[ctx: color]
en: black
ka: შავი

[ctx: color]
en: blue
ka: ლურჯი

[ctx: color]
en: brown
ka: ყავისფერი

[ctx: color]
en: chocolate
ka: შოკოლადი

[ctx: color]
en: cyan
ka: ცისფერი

[ctx: color]
en: gold
ka: ოქროსფერი

[ctx: color]
en: green
ka: მწვანე

[ctx: color]
en: magenta
ka: ალისფერი

[ctx: color]
en: orange
ka: ნარინჯისფერი

[ctx: color]
en: orchid
ka: ორქიდეა

[ctx: color]
en: pink
ka: ვარდისფერი

[ctx: color]
en: plum
ka: ქლიავისფერი

[ctx: color]
en: purple
ka: იისფერი

[ctx: color]
en: red
ka: წითელი

[ctx: color]
en: salmon
ka: ორაგული

[ctx: color]
en: snow
ka: თოვლი

[ctx: color]
en: wheat
ka: ხორბალი

[ctx: color]
en: white
ka: თეთრი

[ctx: color]
en: yellow
ka: ყვითელი

en: File
ka: ფაილი

en: Shell
ka: გარსი

en: Syslog
ka: სისტემური ჟურნალი

en: None
ka: არაფერი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
ka: ინფორმაცია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
ka: ფაილის სახელი:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
ka: შეცდომა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
ka: შეტყობინება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
ka: ფატალური შეცდომა

en: &Select All
ka: &ყველას არჩევა

en: &Deselect All
ka: მონიშვნის &მოხსნა

en: Maintainer
ka: წამყვანი პროგრამისტი

en: unknown error
ka: უცნობი შეცდომა

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
ka: მოცემულ პროგრამაში ლიცენზია არ მითითებულა.
    გთხოვთ გადაამოწმოთ პირველწყარო შესაძლო
    სალიცენზიო პირობების შესახებ.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
ka: პროგრამა ვრცელდება %1 სალიცენზიო პირობებით.

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v2
ka: GPL

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v2
ka: LGPL

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
ka: BSD-ის ლიცენზია

[ctx: @item license]
en: BSD License
ka: BSD-ის ლიცენზია

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
ka: ხელოვანების ლიცენზია

[ctx: @item license]
en: Artistic License
ka: ხელოვანების ლიცენზია

[ctx: @item license]
en: Custom
ka: განსხვავებული

[ctx: @item license]
en: Not specified
ka: მითითებული არაა

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
ka: კოპტური

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
ka: ივრითი

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
ka: იაპონური

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
ka: იულიუსისეული

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
ka: ტაივანური

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
ka: ტაილანდური

en: Today
ka: დღეს

en: Yesterday
ka: გუშინ

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::NarrowName]
en: H
ka: სიმ

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::NarrowName]
en: E
ka: ეგზა

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pan
ka: პანინგი

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName]
en: Hathor
ka: ჰატჰორი

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName]
en: Meshir
ka: მეშირი

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName]
en: Pashons
ka: პაშონსი

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: H
ka: სიმ

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: Y
ka: ი

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: H
ka: სიმ

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Mag
ka: ვარს. სიდ

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: R
ka: მარჯ

[ctx: Ethiopian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: H
ka: სიმ

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: E
ka: ეგზა

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Segno
ka: სენიო

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
ka: პ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
ka: რე

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ka: იანვრის

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ka: თებერვლის

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ka: მარტის

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ka: აპრილის

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ka: მაისის

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ka: ივნისის

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ka: ივლისის

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ka: აგვისტოს

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ka: სექტემბრის

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ka: ოქტომბრის

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ka: ნოემბრის

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ka: დეკემბრის

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ka: იან

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
ka: თებ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
ka: მარ

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ka: აპრ

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ka: მაისი

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ka: ივნ

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ka: ივლ

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ka: აგვ

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ka: სექ

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
ka: ოქტ

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ka: ნოე

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ka: დეკ

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ka: იანვრის

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ka: თებერვლის

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ka: მარტის

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ka: აპრილის

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ka: მაისის

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ka: ივნისის

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ka: ივლისის

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ka: აგვისტოს

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ka: სექტემბრის

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ka: ოქტომბრის

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ka: ნოემბრის

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ka: დეკემბრის

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ka: იანვარი

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ka: თებერვალი

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ka: მარტი

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ka: აპრილი

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ka: მაისი

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ka: ივნისი

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ka: ივლისი

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ka: აგვისტო

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ka: სექტემბერი

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ka: ოქტომბერი

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ka: ნოემბერი

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ka: დეკემბერი

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ka: სიგ

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ka: პ

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ka: ორშ

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ka: სამ

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ka: ოთხ

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ka: ხუთ

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ka: პარ

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ka: შაბ

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ka: კვი

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ka: ორშაბათი

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ka: სამშაბათი

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ka: ოთხშაბათი

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ka: ხუთშაბათი

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ka: პარასკევი

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ka: შაბათი

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ka: კვირა

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::NarrowName]
en: H
ka: სიმ

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::NarrowName]
en: E
ka: ეგზა

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName]
en: Ada
ka: ადა

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, ShortFormat]
en: SE
ka: სა

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::NarrowName]
en: C
ka: ცენტრ

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::NarrowName]
en: B
ka: ბაიტი

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName]
en: Vai
ka: ვაი

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pau
ka: პო

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName]
en: Chaitra
ka: ჩაიტრა

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName]
en: Āshādha
ka: აშადჰა

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName]
en: Shrāvana
ka: შრავანა

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName]
en: Agrahayana
ka: აგრაჰაიანა

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: B
ka: ბაიტი

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: R
ka: მარჯ

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Som
ka: სომი

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::NarrowName]
en: R
ka: მარჯ

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::NarrowName]
en: R
ka: მარჯ

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::NarrowName]
en: H
ka: სიმ

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::NarrowName]
en: F
ka: პ

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::NarrowName]
en: B
ka: ბაიტი

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::NarrowName]
en: E
ka: ეგზა

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName]
en: Ord
ka: ორდ

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tir
ka: ტირი

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName]
en: Meh
ka: ისე რა

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName]
en: Khordad
ka: ხურდადი

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName]
en: Tir
ka: ტირი

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName]
en: Mordad
ka: მურდადი

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName]
en: Shahrivar
ka: შახრივარი

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName]
en: Mehr
ka: მიჰრი

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName]
en: Aban
ka: აბანი

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName]
en: Azar
ka: აზარი

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName]
en: Bahman
ka: ბაჰმანი

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName]
en: Esfand
ka: ისფანდარმუზი

[ctx: Julian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
ka: პ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Julian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Julian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
ka: რე

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ka: იანვრის

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ka: თებერვლის

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ka: მარტის

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ka: აპრილის

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ka: მაისის

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ka: ივნისის

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ka: ივლისის

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ka: აგვისტოს

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ka: სექტემბრის

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ka: ოქტომბრის

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ka: ნოემბრის

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ka: დეკემბრის

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ka: იან

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
ka: თებ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
ka: მარ

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ka: აპრ

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ka: მაისი

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ka: ივნ

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ka: ივლ

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ka: აგვ

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ka: სექ

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
ka: ოქტ

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ka: ნოე

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ka: დეკ

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ka: იანვრის

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ka: თებერვლის

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ka: მარტის

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ka: აპრილის

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ka: მაისის

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ka: ივნისის

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ka: ივლისის

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ka: აგვისტოს

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ka: სექტემბრის

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ka: ოქტომბრის

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ka: ნოემბრის

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ka: დეკემბრის

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ka: იანვარი

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ka: თებერვალი

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ka: მარტი

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ka: აპრილი

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ka: მაისი

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ka: ივნისი

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ka: ივლისი

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ka: აგვისტო

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ka: სექტემბერი

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ka: ოქტომბერი

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ka: ნოემბერი

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ka: დეკემბერი

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ka: მ

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ka: სიგ

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ka: ტერა

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ka: პ

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ka: ორშ

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ka: სამ

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ka: ოთხ

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ka: ხუთ

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ka: პარ

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ka: შაბ

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ka: კვი

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ka: ორშაბათი

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ka: სამშაბათი

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ka: ოთხშაბათი

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ka: ხუთშაბათი

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ka: პარასკევი

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ka: შაბათი

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ka: კვირა

en: disable XIM
ka: xim-ის გამორთვა

en: KDE Application
ka: KDE-ის აპლიკაცია

en: Unknown option '%1'.
ka: უცნობი პარამეტრი '%1'.

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ka: პროგრამის ავტორმა ანონიმად დარჩენა მოისურვა.

en: Please report bugs to %1.
ka: გამოიყენეთ %1 შეცდომების შეტყობინებისთვის.

en: [options]
ka: [პარამეტრები]

en: 
    Options:
ka: 
      პარამეტრები

en: 
    Arguments:
ka: 
    არგუმენტები:

[ctx: digit set]
en: Bengali
ka: ბენგალური

[ctx: digit set]
en: Devanagari
ka: დევაგანური

[ctx: digit set]
en: Gujarati
ka: გუჯარათი

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
ka: გურმუხული

[ctx: digit set]
en: Kannada
ka: კანნადა

[ctx: digit set]
en: Khmer
ka: კხმერული

[ctx: digit set]
en: Malayalam
ka: მალაური

[ctx: digit set]
en: Oriya
ka: ორია

[ctx: digit set]
en: Tamil
ka: თამილური

[ctx: digit set]
en: Telugu
ka: თელუგუ

[ctx: digit set]
en: Thai
ka: ტაილანდური

[ctx: digit set]
en: Arabic
ka: არაბული

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
ka: %1 ბ

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
ka: %1 კბ

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
ka: %1 მბ

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
ka: %1 გბ

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
ka: %1 ტბ

[ctx: size in 10^15 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
ka: %1 პბ

[ctx: size in 10^18 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
ka: %1 ფბ

[ctx: size in 10^21 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
ka: %1 ზბ

[ctx: size in 10^24 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
ka: %1 იბ

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
ka: %1 კბ

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
ka: %1 მბ

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
ka: %1 გბ

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
ka: %1 ტბ

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
ka: %1 პბ

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
ka: %1 ფბ

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
ka: %1 ზბ

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
ka: %1 იბ

[ctx: size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KiB
ka: %1 კიბ

[ctx: size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MiB
ka: %1 მიბ

[ctx: size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GiB
ka: %1 გიბ

[ctx: size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TiB
ka: %1 ტიბ

[ctx: size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PiB
ka: %1 პიბ

[ctx: size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EiB
ka: %1 ეიბ

[ctx: size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZiB
ka: %1 ზიბ

[ctx: size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YiB
ka: %1 იიბ

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ka: %1 დღე

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ka: %1 საათი

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ka: %1 წუთი

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ka: %1 წამი

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ka[0]: %1 მილიწამი
ka[1]: %1 მილიწამი

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
ka[0]: 1 დღე
ka[1]: %1 დღე

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
ka[0]: %1 საათი
ka[1]: %1 საათი

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
ka[0]: 1 წუთი
ka[1]: %1 წუთი

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
ka[0]: 1 წამი
ka[1]: %1 წამი

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ka: %1 და %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ka: %1 და %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ka: %1 და %2

en: Unable to open temporary file.
ka: დროებითი ფაილის გახსნის შეცდომა.

en: Africa/Abidjan
ka: აფრიკა/აბიჯანი

en: Africa/Accra
ka: აფრიკა/აკრა

en: Africa/Addis_Ababa
ka: აფრიკა/ადის აბება

en: Africa/Algiers
ka: აფრიკა/ალჟირი

en: Africa/Asmera
ka: აფრიკა/ასმერა

en: Africa/Bamako
ka: აფრიკა/ბამაკო

en: Africa/Bangui
ka: აფრიკა/აფრიკა

en: Africa/Banjul
ka: აფრიკა/ბანჯული

en: Africa/Bissau
ka: აფრიკა/ბისაუ

en: Africa/Blantyre
ka: აფრიკა/ბლანტირე

en: Africa/Brazzaville
ka: აფრიკა/ბრაზავილი

en: Africa/Bujumbura
ka: აფრიკა/ბუჟუმბურა

en: Africa/Cairo
ka: აფრიკა/ქაირო

en: Africa/Casablanca
ka: აფრიკა/კასაბლანკა

en: Africa/Ceuta
ka: აფრიკა/სეუტა

en: Africa/Conakry
ka: აფრიკა/კონაკრი

en: Africa/Dakar
ka: აფრიკა/დაკარი

en: Africa/Dar_es_Salaam
ka: აფრიკა/დარ ეს სალაამი

en: Africa/Djibouti
ka: აფრიკა/ჯიბუტი

en: Africa/Douala
ka: აფრიკა/დუალა

en: Africa/El_Aaiun
ka: აფრიკა/ელ ააიუნი

en: Africa/Freetown
ka: აფრიკა/ფრითაუნი

en: Africa/Gaborone
ka: აფრიკა/გაბონი

en: Africa/Harare
ka: აფრიკა/ჰარარე

en: Africa/Johannesburg
ka: აფრიკა/იოჰანესბურგი

en: Africa/Kampala
ka: აფრიკა/კამპალა

en: Africa/Khartoum
ka: აფრიკა/ხართუმი

en: Africa/Kigali
ka: აფრიკა/კიგალი

en: Africa/Kinshasa
ka: აფრიკა/კინშასა

en: Africa/Lagos
ka: აფრიკა/ლაგოსი

en: Africa/Libreville
ka: აფრიკა/ლიბერვილი

en: Africa/Lome
ka: აფრიკა/ლომი

en: Africa/Luanda
ka: აფრიკა/ლუანდა

en: Africa/Lubumbashi
ka: აფრიკა/ლუბუმბაში

en: Africa/Lusaka
ka: აფრიკა/ლუსაკა

en: Africa/Malabo
ka: აფრიკა/მალაბო

en: Africa/Maputo
ka: აფრიკა/მაპუტუ

en: Africa/Maseru
ka: აფრიკა/მასერუ

en: Africa/Mbabane
ka: აფრიკა/მბაბანე

en: Africa/Mogadishu
ka: აფრიკა/მოგადიშუ

en: Africa/Monrovia
ka: აფრიკა/მონროვია

en: Africa/Nairobi
ka: აფრიკა/ნაირობი

en: Africa/Ndjamena
ka: აფრიკა/ნჯამენა

en: Africa/Niamey
ka: აფრიკა/ნიამეი

en: Africa/Nouakchott
ka: აფრიკა/ნოიაკჩოტი

en: Africa/Ouagadougou
ka: აფრიკა/უაგადუგუ

en: Africa/Porto-Novo
ka: აფრიკა/პორტო ნოვო

en: Africa/Sao_Tome
ka: აფრიკა/საო ტომე

en: Africa/Timbuktu
ka: აფრიკა/არა აფრიკა

en: Africa/Tripoli
ka: აფრიკა/ტრიპოლი

en: Africa/Tunis
ka: აფრიკა/ტუნისი

en: Africa/Windhoek
ka: აფრიკა/ვინდჰოეკი

en: America/Adak
ka: ამერიკა/ადაკი

en: America/Anchorage
ka: ამერიკა/ანკორჯი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
ka: ალიასკის დრო

en: America/Anguilla
ka: ამერიკა/ამერიკა

en: America/Antigua
ka: ამერიკა/ამერიკა

en: America/Araguaina
ka: ამერიკა/არაგვიანა

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
ka: ტოკანტისი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
ka: სან ხუანი (SJ)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
ka: სან ლუისი (SL)

en: America/Aruba
ka: ამერიკა/არუბა

en: America/Asuncion
ka: ამერიკა/ასუნსიონი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
ka: ბაია

en: America/Barbados
ka: ამერიკა/ბარბადოსი

en: America/Belem
ka: ამერიკა/ბელემი

en: America/Belize
ka: ამერიკა/ბელიზი

en: America/Boa_Vista
ka: ამერიკა/ბოა ვისტა

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
ka: რორაიმა

en: America/Bogota
ka: ამერიკა/ბოგოტა

en: America/Boise
ka: ამერიკა/ბოისე

en: America/Buenos_Aires
ka: ამერიკა/ბუენოს აირესი(სითი)

en: America/Cambridge_Bay
ka: ამერიკა/კემბრიჯის სრუტე

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
ka: მატო გროსო დო სული

en: America/Cancun
ka: ამერიკა/კანკუნი

en: America/Caracas
ka: ამერიკა/კარაკასი

en: America/Catamarca
ka: ამერიკა/კატამარკა

en: America/Cayenne
ka: ამერიკა/კაიენი

en: America/Cayman
ka: ამერიკა/კეიმენი

en: America/Chicago
ka: ამერიკა/ჩიკაგო

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
ka: ცენტრალური დრო

en: America/Chihuahua
ka: ამერიკა/ჩიხუახუა

en: America/Cordoba
ka: ამერიკა/კორდობა

en: America/Costa_Rica
ka: ამერიკა/არა-კოსტა რიკა

en: America/Cuiaba
ka: ამერიკა/კუიაბა

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
ka: მატო გროსო

en: America/Curacao
ka: ამერიკა/კურაკაო

en: America/Danmarkshavn
ka: ამერიკა/დანმარკსჰავნი

en: America/Dawson
ka: ამერიკა/დოსონი

en: America/Dawson_Creek
ka: ამერიკა/დოსონ კრიკი

en: America/Denver
ka: ამერიკა/დენვერი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
ka: მთის დრო

en: America/Detroit
ka: ამერიკა/დეტროიტი

en: America/Dominica
ka: ამერიკა/დომინიკა

en: America/Edmonton
ka: ამერიკა/ედმონტონი

en: America/Eirunepe
ka: ამერიკა/ეირუნეპე

en: America/El_Salvador
ka: ამერიკა/არა-ელ სალვადორი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
ka: წყნარი ოკეანის დრო

en: America/Fortaleza
ka: ამერიკა/ფორტალესა

en: America/Glace_Bay
ka: ამერიკა/გლეისის სრუტე

en: America/Godthab
ka: ამერიკა/ნუუკი

en: America/Goose_Bay
ka: ამერიკა/ბატების სრუტე

en: America/Grand_Turk
ka: ამერიკა/გრანდ ტურკი

en: America/Grenada
ka: ამერიკა/გრენადა

en: America/Guadeloupe
ka: ამერიკა/გვადალუპე

en: America/Guatemala
ka: ამერიკა/არა-გვატემალა

en: America/Guayaquil
ka: ამერიკა/გუაიაკილი

en: America/Guyana
ka: ამერიკა/არა-გვიანა

en: America/Halifax
ka: ამერიკა/ჰალიფაქსი

en: America/Havana
ka: ამერიკა/ჰავანა

en: America/Hermosillo
ka: ამერიკა/ერმოსილო

en: America/Indiana/Indianapolis
ka: ამერიკა/ინდიანა/ინდიანაპოლისი

en: America/Indiana/Knox
ka: ამერიკა/ინდიანა/კნოქსი

en: America/Indiana/Marengo
ka: ამერიკა/ინდიანა/მარენგო

en: America/Indiana/Vevay
ka: ამერიკა/ინდიანა/ვევაი

en: America/Indianapolis
ka: ამერიკა/ინდიანაპოლისი

en: America/Inuvik
ka: ამერიკა/ინუვიკი

en: America/Iqaluit
ka: ამერიკა/იკალუიტი

en: America/Jamaica
ka: ამერიკა/იამაიკა

en: America/Jujuy
ka: ამერიკა/ხუხუი

en: America/Juneau
ka: ამერიკა/ჯუნო

en: America/Kentucky/Louisville
ka: ამერიკა/კენტუკი/ლუსვილი

en: America/Kentucky/Monticello
ka: ამერიკა/კენტუკი/მონტიჩელო

en: America/La_Paz
ka: ამერიკა/ლა პასი

en: America/Lima
ka: ამერიკა/ლიმა

en: America/Los_Angeles
ka: ამერიკა/ლოს ანჯელესი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific
ka: წყნარი ოკეანე

en: America/Louisville
ka: ამერიკა/ლუისვილი

en: America/Maceio
ka: ამერიკა/მასეიო

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alagoas, Sergipe
ka: ალაგოასი

en: America/Managua
ka: ამერიკა/მანაგუა

en: America/Manaus
ka: ამერიკა/მანაუსი

en: America/Martinique
ka: ამერიკა/მარტინიკა

en: America/Mazatlan
ka: ამერიკა/მაზალტანი

en: America/Mendoza
ka: ამერიკა/მენდოზა

en: America/Menominee
ka: ამერიკა/მენომინი

en: America/Merida
ka: ამერიკა/მერიდა

en: America/Mexico_City
ka: ამერიკა/მეხიკო სითი

en: America/Miquelon
ka: ამერიკა/მიქველონი

en: America/Monterrey
ka: ამერიკა/მონტერეი

en: America/Montevideo
ka: ამერიკა/მონტევიდეო

en: America/Montreal
ka: ამერიკა/მონტრეალი

en: America/Montserrat
ka: ამერიკა/მონტსერატი

en: America/Nassau
ka: ამერიკა/ნასაუ

en: America/New_York
ka: ამერიკა/ნიუ იორკი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
ka: დასავლეთის დრო

en: America/Nipigon
ka: ამერიკა/ნიპიგონი

en: America/Nome
ka: ამერიკა/ნომე

en: America/Noronha
ka: ამერიკა/ნორონია

en: America/North_Dakota/Center
ka: ამერიკა/ჩრდილოეთი_დაკოტა/ცენტრი

en: America/Panama
ka: ამერიკა/პანამა

en: America/Pangnirtung
ka: ამერიკა/პანგნირტანგი

en: America/Paramaribo
ka: ამერიკა/პარამარიბო

en: America/Phoenix
ka: ამერიკა/ფენიქსი

en: America/Port-au-Prince
ka: ამერიკა/პორტ-აუ-პრინსი

en: America/Port_of_Spain
ka: ამერიკა/ესპანეთის პორტი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Acre
ka: აკრე

en: America/Porto_Velho
ka: ამერიკა/პორტო ველო

en: America/Puerto_Rico
ka: ამერიკა/პუერტო რიკო

en: America/Rainy_River
ka: ამერიკა/რეინი რივერი

en: America/Rankin_Inlet
ka: ამერიკა/რანკინ ინლეტი

en: America/Recife
ka: ამერიკა/რესიფე

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
ka: პერნამბუკო

en: America/Regina
ka: ამერიკა/რეგინა

en: America/Rio_Branco
ka: ამერიკა/რიო ბრანკო

en: America/Rosario
ka: ამერიკა/პუერტო დელ როზარიო

en: America/Santiago
ka: ამერიკა/სანტიაგო

en: America/Santo_Domingo
ka: ამერიკა/სანტო დომინიგო

en: America/Sao_Paulo
ka: ამერიკა/საო პაულო

en: America/Scoresbysund
ka: იტოკორტოორმიიტიამერიკა/

en: America/Shiprock
ka: ამერიკა/შიპროკი

en: America/St_Johns
ka: ამერიკა/სენტ. ჯონსი

en: America/St_Kitts
ka: ამერიკა/სენტ კიტსი

en: America/St_Lucia
ka: ამერიკა/სტ. ლუცია

en: America/St_Thomas
ka: ამერიკა/სტ. თომასი

en: America/St_Vincent
ka: ამერიკა/წმ. ვინსენტი

en: America/Swift_Current
ka: ამერიკა/სუიფტ კარენტი

en: America/Tegucigalpa
ka: ამერიკა/ტეგუსიგალპა

en: America/Thule
ka: ამერიკა/თულე

en: America/Thunder_Bay
ka: ამერიკა/თანდერ ბეი

en: America/Tijuana
ka: ამერიკა/ტიხუანა

en: America/Tortola
ka: ამერიკა/ტორტოლა

en: America/Vancouver
ka: ამერიკა/ვანკუვერი

en: America/Whitehorse
ka: ამერიკა/ვაითჰორსი

en: America/Winnipeg
ka: ამერიკა/ვინიპეგი

en: America/Yakutat
ka: ამერიკა/იაკუტატი

en: America/Yellowknife
ka: ამერიკა/იელოუნაიფი

en: Antarctica/Casey
ka: ანტარქტიკა/კეისი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey
ka: კეისი

en: Antarctica/Davis
ka: ანტარქტიკა/დევისი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis
ka: დევისი

en: Antarctica/DumontDUrville
ka: ანტარქტიკა/დუმონდურვილი

en: Antarctica/Mawson
ka: ანტარქტიკა/მოუსონი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson
ka: მოუსონი

en: Antarctica/McMurdo
ka: ანტარქტიკა/მაკმურდო

en: Antarctica/Palmer
ka: ანტარქტიკა/პალმერი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer
ka: პალმერი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera
ka: როტერა

en: Antarctica/South_Pole
ka: ანტარქტიკა/სამხრეთი პოლუსი

en: Antarctica/Syowa
ka: ანტარქტიკა/საიოვა

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa
ka: საიოვა

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Troll
ka: ტროლი

en: Antarctica/Vostok
ka: ანტარქტიკა/ვოსტოკი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok
ka: ვოსტოკი

en: Arctic/Longyearbyen
ka: არქტიკა/ლონგიეარბაინი

en: Asia/Aden
ka: აზია/ადენი

en: Asia/Almaty
ka: აზია/ალმათი

en: Asia/Amman
ka: აზია/ამანი

en: Asia/Anadyr
ka: აზია/ანადირი

en: Asia/Aqtau
ka: აზია/აქტაუ

en: Asia/Aqtobe
ka: აზია/აქტობი

en: Asia/Ashgabat
ka: აზია/აშხაბადი

en: Asia/Baghdad
ka: აზია/ბაღდადი

en: Asia/Bahrain
ka: აზია/ბაჰრეინი

en: Asia/Baku
ka: აზია/ბაქო

en: Asia/Bangkok
ka: აზია/ბანკოკი

en: Asia/Beirut
ka: აზია/ბეირუტი

en: Asia/Bishkek
ka: აზია/ბიშკეკი

en: Asia/Brunei
ka: აზია/ბრუნეი

en: Asia/Calcutta
ka: აზია/კალკუტა

en: Asia/Choibalsan
ka: აზია/ჩოიბალსანი

en: Asia/Chongqing
ka: აზია/ჩონგკინგი

en: Asia/Colombo
ka: აზია/კოლომბო

en: Asia/Damascus
ka: აზია/დამასკო

en: Asia/Dhaka
ka: აზია/დაკა

en: Asia/Dili
ka: აზია/დილი

en: Asia/Dubai
ka: აზია/დუბაი

en: Asia/Dushanbe
ka: აზია/დუშანბე

en: Asia/Gaza
ka: აზია/ღაზა

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
ka: ღაზის სექტორი

en: Asia/Harbin
ka: აზია/ჰარბინი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
ka: დასავლეთ სანაპირო

en: Asia/Hong_Kong
ka: აზია/ჰონგკონგი

en: Asia/Hovd
ka: აზია/ჰოვდი

en: Asia/Irkutsk
ka: აზია/ირკუტსკი

en: Asia/Jakarta
ka: აზია/ჯაკარტა

en: Asia/Jayapura
ka: აზია/ჯაიაპურა

en: Asia/Jerusalem
ka: აზია/იერუსალიმი

en: Asia/Kabul
ka: აზია/ქაბული

en: Asia/Kamchatka
ka: აზია/კამჩატკა

en: Asia/Karachi
ka: აზია/კარაჩი

en: Asia/Kashgar
ka: აზია/კაშგარი

en: Asia/Kathmandu
ka: აზია/კატმანდუ

en: Asia/Krasnoyarsk
ka: აზია/კრასნოიარსკი

en: Asia/Kuala_Lumpur
ka: აზია/კუალა ლუმპური

en: Asia/Kuching
ka: აზია/კუჩინგი

en: Asia/Kuwait
ka: აზია/ქუვეიტი

en: Asia/Macao
ka: აზია/მაკაო

en: Asia/Macau
ka: აზია/მაკაუ

en: Asia/Magadan
ka: აზია/მაგადანი

en: Asia/Makassar
ka: აზია/მაკასარი

en: Asia/Manila
ka: აზია/მანილა

en: Asia/Muscat
ka: აზია/მუსკატი

en: Asia/Nicosia
ka: აზია/ნიკოსია

en: Asia/Novosibirsk
ka: აზია/ნოვოსიბირსკი

en: Asia/Omsk
ka: აზია/ომსკი

en: Asia/Oral
ka: აზია/ორალი

en: Asia/Phnom_Penh
ka: აზია/ფნომ ფენჰი

en: Asia/Pontianak
ka: აზია/პონტიანაკი

en: Asia/Pyongyang
ka: აზია/ფხენიანი

en: Asia/Qatar
ka: აზია/ყატარი

en: Asia/Qyzylorda
ka: აზია/ყიზილორდა

en: Asia/Rangoon
ka: აზია/რენგუნი

en: Asia/Riyadh
ka: აზია/რიადი

en: Asia/Saigon
ka: აზია/საიგონი

en: Asia/Sakhalin
ka: აზია/სახალინი

en: Asia/Samarkand
ka: აზია/სამარყანდი

en: Asia/Seoul
ka: აზია/სეული

en: Asia/Shanghai
ka: აზია/შანხაი

en: Asia/Singapore
ka: აზია/სინგაპური

en: Asia/Taipei
ka: აზია/ტაიპეი

en: Asia/Tashkent
ka: აზია/ტაშკენტი

en: Asia/Tbilisi
ka: აზია/თბილისი

en: Asia/Tehran
ka: აზია/თეირანი

en: Asia/Thimphu
ka: აზია/თხიმფხუ

en: Asia/Tokyo
ka: აზია/ტოკიო

en: Asia/Ujung_Pandang
ka: აზია/მაკასარი

en: Asia/Ulaanbaatar
ka: აზია/ულაანბატორი

en: Asia/Urumqi
ka: აზია/ურუმქი

en: Asia/Vientiane
ka: აზია/ვიენტიანი

en: Asia/Vladivostok
ka: აზია/ვლადივოსტოკი

en: Asia/Yakutsk
ka: აზია/იაკუტსკი

en: Asia/Yekaterinburg
ka: აზია/ეკატერინბურგი

en: Asia/Yerevan
ka: აზია/ერევანი

en: Atlantic/Azores
ka: ატლანტიკა/აზორები

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
ka: აზორები

en: Atlantic/Bermuda
ka: ატლანტიკა/ბერმუდა

en: Atlantic/Canary
ka: ატლანტიკა/კანარის კუნძულები

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
ka: კანარის კუნძულები

en: Atlantic/Cape_Verde
ka: კაბო ატლანტიკა/ვერდე

en: Atlantic/Faeroe
ka: ატლანტიკა/ფარერი

en: Atlantic/Jan_Mayen
ka: ატლანტიკა/იან მაიენი

en: Atlantic/Madeira
ka: ატლანტიკა/მადეირა

en: Atlantic/Reykjavik
ka: ატლანტიკა/რეიკიავიკი

en: Atlantic/South_Georgia
ka: ატლანტიკა/სამხრეთ ჯორჯია

en: Atlantic/St_Helena
ka: ატლანტიკა/სენტ. ჰელენა

en: Atlantic/Stanley
ka: ატლანტიკა/სტენლი

en: Australia/Adelaide
ka: ავსტრალია/ადელაიდე

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
ka: სამხრეთი ავსტრალია

en: Australia/Brisbane
ka: ავსტრალია/ბრიზბონი

en: Australia/Broken_Hill
ka: ავსტრალია/ბროუქენ ჰილი

en: Australia/Darwin
ka: ავსტრალია/დარვინი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
ka: ჩრდილო ტერიტორია

en: Australia/Hobart
ka: ავსტრალია/ჰობარტი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania
ka: ტასმანია

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
ka: ლორდ ლოუვი

en: Australia/Lindeman
ka: ავსტრალია/ლინდერმანი

en: Australia/Lord_Howe
ka: ავსტრალია/ლორდ ლოუვი

en: Australia/Melbourne
ka: ავსტრალია/მელბურნი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
ka: ვიქტორია

en: Australia/Perth
ka: ავსტრალია/პერტი

en: Australia/Sydney
ka: სიდნეიავსტრალია/

en: Cuba
ka: კუბა

en: Egypt
ka: ეგვიპტე

en: Europe/Amsterdam
ka: ევროპა/ამსტერდამი

en: Europe/Andorra
ka: ევროპა/ანდორა

en: Europe/Athens
ka: ევროპა/ათენი

en: Europe/Belfast
ka: ევროპა/ბელფასტი

en: Europe/Belgrade
ka: ევროპა/ბელგრადი

en: Europe/Berlin
ka: ევროპა/ბერლინი

en: Europe/Bratislava
ka: ევროპა/ბრატისლავა

en: Europe/Brussels
ka: ევროპა/ბრუსელი

en: Europe/Bucharest
ka: ევროპა/ბუქარესტი

en: Europe/Budapest
ka: ევროპა/ბუდაპეშტი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Busingen
ka: ბუზინგენი

en: Europe/Chisinau
ka: ევროპა/ჩინსაუ

en: Europe/Copenhagen
ka: ევროპა/კოპენჰაგენი

en: Europe/Dublin
ka: ევროპა/დუბლინი

en: Europe/Gibraltar
ka: ევროპა/გიბრალტარი

en: Europe/Helsinki
ka: ევროპა/ჰელსინკი

en: Europe/Istanbul
ka: ევროპა/ისტანბული

en: Europe/Kaliningrad
ka: ევროპა/კალინინგრადი

en: Europe/Kiev
ka: ევროპა/კიევი

en: Europe/Lisbon
ka: ევროპა/ლისაბონი

en: Europe/Ljubljana
ka: ევროპა/ლუბლიანა

en: Europe/London
ka: ევროპა/ლონდონი

en: Europe/Luxembourg
ka: ევროპა/ლუქსემბურგი

en: Europe/Madrid
ka: ევროპა/მადრიდი

en: Europe/Malta
ka: ევროპა/მალტა

en: Europe/Minsk
ka: ევროპა/მინსკი

en: Europe/Monaco
ka: ევროპა/მონაკო

en: Europe/Moscow
ka: ევროპა/მოსკოვი

en: Europe/Oslo
ka: ევროპა/ოსლო

en: Europe/Paris
ka: ევროპა/პარიზი

en: Europe/Prague
ka: ევროპა/პრაღა

en: Europe/Riga
ka: ევროპა/რიგა

en: Europe/Rome
ka: ევროპა/რომი

en: Europe/Samara
ka: ევროპა/სამარა

en: Europe/San_Marino
ka: ევროპა/სან მარინო

en: Europe/Sarajevo
ka: ევროპა/სარაევო

en: Europe/Simferopol
ka: ევროპა/სიმფეროპოლი

en: Europe/Skopje
ka: ევროპა/სკოპიე

en: Europe/Sofia
ka: ევროპა/სოფია

en: Europe/Stockholm
ka: ევროპა/სტოქჰოლმი

en: Europe/Tallinn
ka: ევროპა/ტალინი

en: Europe/Tirane
ka: ევროპა/ტირანა

en: Europe/Uzhgorod
ka: ევროპა/უჟგოროდი

en: Europe/Vaduz
ka: ევროპა/ვადუზი

en: Europe/Vatican
ka: ევროპა/ვატიკანი

en: Europe/Vienna
ka: ევროპა/ვენა

en: Europe/Vilnius
ka: ევროპა/ვილნუსი

en: Europe/Warsaw
ka: ევროპა/ვარშავა

en: Europe/Zagreb
ka: ევროპა/ზაგრები

en: Europe/Zaporozhye
ka: ევროპა/ზაპოროჟიე

en: Europe/Zurich
ka: ევროპა/ციურიხი

en: GB
ka: გბ

en: Hongkong
ka: ჰონგკონგი

en: Iceland
ka: ისლანდია

en: Indian/Antananarivo
ka: ინდოეთი/ანტანანარივო

en: Indian/Chagos
ka: ინდოეთი/ჩაგოსი

en: Indian/Christmas
ka: ინდოეთი/აღდგომა

en: Indian/Cocos
ka: ინდოეთი/კოკოსი

en: Indian/Comoro
ka: ინდოეთი/კომორო

en: Indian/Kerguelen
ka: ინდოეთი/კერგელენი

en: Indian/Mahe
ka: ინდოეთი/მაჰე

en: Indian/Maldives
ka: ინდოეთი/მალდივები

en: Indian/Mauritius
ka: ინდოეთი/მავრიკი

en: Indian/Mayotte
ka: ინდოეთი/მეიოტი

en: Indian/Reunion
ka: ინდოეთი/რეიუნიონი

en: Iran
ka: ირანი

en: Israel
ka: ისრაელი

en: Jamaica
ka: იამაიკა

en: Japan
ka: იაპონია

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
ka: კვაჯალეინი

en: Libya
ka: ლიბია

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
ka: ჩატამი

en: Navajo
ka: ნავაიო

en: Pacific/Apia
ka: წყნარი ოკეანე/აპია

en: Pacific/Auckland
ka: წყნარი ოკეანე/ოკლენდი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bougainville
ka: ბუგანვილე

en: Pacific/Chatham
ka: წყნარი ოკეანე/ჩატამი

en: Pacific/Easter
ka: წყნარი ოკეანე/აღდგომის კუნძული

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island
ka: აღდგომის კუნძული

en: Pacific/Efate
ka: წყნარი ოკეანე/ეფატე

en: Pacific/Enderbury
ka: წყნარი ოკეანე/ენდერბური

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
ka: ფენიქსის კუნძულები

en: Pacific/Fakaofo
ka: წყნარი ოკეანე/ფაკაოფო

en: Pacific/Fiji
ka: წყნარი ოკეანე/ფიჯი

en: Pacific/Funafuti
ka: წყნარი ოკეანე/ფუნაფუტი

en: Pacific/Galapagos
ka: წყნარი ოკეანე/გალაპაგოსი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
ka: გალაპაგოსის კუნძულები

en: Pacific/Gambier
ka: წყნარი ოკეანე/გამბიე

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
ka: გამბიე

en: Pacific/Guadalcanal
ka: წყნარი ოკეანე/გვადალკანალი

en: Pacific/Guam
ka: წყნარი ოკეანე/გუამი

en: Pacific/Honolulu
ka: წყნარი ოკეანე/ჰონოლულუ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
ka: ჰავაი

en: Pacific/Johnston
ka: წყნარი ოკეანე/ჯონსტონი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
ka: ჯონსტონ ატოლი

en: Pacific/Kiritimati
ka: წყნარი ოკეანე/კირიტიმატი

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
ka: ლაინის კუნძულები

en: Pacific/Kosrae
ka: წყნარი ოკეანე/კოსრაე

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
ka: კოსრაე

en: Pacific/Kwajalein
ka: წყნარი ოკეანე/კვაჯალეინი

en: Pacific/Majuro
ka: წყნარი ოკეანე/მაჯურო

en: Pacific/Marquesas
ka: წყნარი ოკეანე/მარკიზის კუნძულები

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
ka: მარკიზის კუნძულები

en: Pacific/Midway
ka: წყნარი ოკეანე/მიდვეი

en: Pacific/Nauru
ka: წყნარი ოკეანე/ნაურუ

en: Pacific/Niue
ka: წყნარი ოკეანე/ნიუე

en: Pacific/Norfolk
ka: წყნარი ოკეანე/ნორფოლკი

en: Pacific/Noumea
ka: წყნარი ოკეანე/ნუმეა

en: Pacific/Pago_Pago
ka: წყნარი ოკეანე/პაგო პაგო

en: Pacific/Palau
ka: წყნარი ოკეანე/პალაუ

en: Pacific/Pitcairn
ka: წყნარი ოკეანე/პიტკერნი

en: Pacific/Ponape
ka: წყნარი ოკეანე/წყნარი ოკეანე

en: Pacific/Port_Moresby
ka: წყნარი ოკეანე/პორტ მორესბი

en: Pacific/Rarotonga
ka: წყნარი ოკეანე/რაროტონგა

en: Pacific/Saipan
ka: წყნარი ოკეანე/სეიპანი

en: Pacific/Tahiti
ka: წყნარი ოკეანე/ტაიტი

en: Pacific/Tarawa
ka: წყნარი ოკეანე/ტარავა

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
ka: გილბერტის კუნძულები

en: Pacific/Tongatapu
ka: წყნარი ოკეანე/ტონგატაპუ

en: Pacific/Truk
ka: წყნარი ოკეანე/ტრაკ ატოლი

en: Pacific/Wake
ka: წყნარი ოკეანე/ვაკე

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
ka: უეიკ აილენდი

en: Pacific/Wallis
ka: წყნარი ოკეანე/ამბლესტონი

en: Pacific/Yap
ka: წყნარი ოკეანე/იაპი

en: Poland
ka: პოლონეთი

en: Portugal
ka: პორტუგალია

en: Singapore
ka: სინგაპური

en: Turkey
ka: თურქეთი

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
ka: შესახებ

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
ka: ერთსიგანიანი

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ka: ფართობი

[ctx: Time zone]
en: Region
ka: რეგიონი

en: Comment
ka: კომენტარი

en: Named Colors
ka: სახელიანი ფერები

en: Select Color
ka: ფერი

en: Hue:
ka: ტონი:

en: Saturation:
ka: ჯერადობა:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ka: მნიშვნელობა:

en: Red:
ka: წითელი:

en: Green:
ka: მწვანე:

en: Blue:
ka: ლურჯი:

en: Alpha:
ka: ალფა:

en: &Add to Custom Colors
ka: &ხელით მითითებული ფერების ადამატება

en: Name:
ka: სახელი:

[ctx: @title:window]
en: Print
ka: ბეჭდვა

en: &Try
ka: &ცდა

en: modified
ka: შეიცვალა

en: &Details
ka: &დეტალები

en: Get help...
ka: დახმარების მიღება...

en: &Add
ka: &დამატება

en: &Remove
ka: &წაშლა

en: Move &Up
ka: აწევა

en: Move &Down
ka: ჩამოწევა

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ka: ბაყაყი წყალში ყიყინებს

en: Select Font
ka: აირჩიეთ ფონტი

en: Print Preview
ka: დასაბეჭდის გადახედვა

en: Minimize
ka: ჩაკეცვა

en: &Minimize
ka: &ჩაკეცვა

en: &Restore
ka: ა&ღდგენა

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ka: <qt>ნამდვილად გსურთ გასვლა <b>%1</b>'?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
ka: სისტემური პანელიდან გამოსვლის დასტური

en: Redo
ka: თავიდან

en: Undo
ka: ბრძანების გაუქმება

[ctx: @label]
en: Change...
ka: შეცვლა...

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
ka: კომენტარის დამატება

en: Device name
ka: მოწყობილობის სახელი

[ctx: folder name]
en: New Folder
ka: ახალი საქაღალდე

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ka: ახალი საქაღალდე

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ka: ახალი საქაღალდის შექმნა: 
    %1-ში

en: A file or folder named %1 already exists.
ka: საქაღალდე ფაილი სახელით %1 უკვე არსებობს.

en: You do not have permission to create that folder.
ka: საქაღალდის შექმნის უფლება არ გაქვთ.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ka: აირჩიეთ საქაღალდე

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ka: ახალი საქაღალდე...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ka: ახალი საქაღალდე...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ka: ნაგავში გადატანა

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ka: დამალული საქაღალდეების ჩვენება

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ka: პარამეტრები

en: *|All files
ka: *|ყველა ფაილი

en: All Supported Files
ka: ყველა მხარდაჭერილი ფაილი

en: Save As
ka: შეინახე როგორც

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ka[0]: %1 ჩანაწერი
ka[1]: %1 ჩანაწერი

[ctx: @label]
en: Comment
ka: კომენტარი

[ctx: @label]
en: Modified
ka: შეცვლილია

[ctx: @label]
en: Owner
ka: მფლობელი

[ctx: @label]
en: Permissions
ka: წვდომები

[ctx: @label]
en: Rating
ka: შეფასება

[ctx: @label]
en: Tags
ka: ჭდეები

[ctx: @label]
en: Total Size
ka: ჯამური ზომა

en: Peter Penz
ka: პიტერ პენცი

en: Current maintainer
ka: პროექტის მიმდინარე ხელმძღვანელი

en: Show Hidden Folders
ka: დამალული საქაღალდეების ჩვენება

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ka: აირჩიეთ საჩვენებელი მონაცემები:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
ka: გამართვა...

[ctx: @title:tab]
en: Information
ka: ინფორმაცია

[ctx: @label creation date]
en: Created
ka: შექმნილია

[ctx: @label]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
ka: გენერატორი

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
ka: წარმოადგენს ნაწილს

[ctx: @label]
en: Keyword
ka: საკვანძო სიტყვა

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
ka: შეცვლილია

[ctx: @label]
en: MIME Type
ka: MIME ტიპი

[ctx: @label]
en: Content
ka: შემცველობა

[ctx: @label]
en: Subject
ka: თემა

[ctx: @label music title]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @label file URL]
en: File Location
ka: ფაილის მდებარეობა

[ctx: @label]
en: Creator
ka: შემქმნელი

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
ka: საშუალო ბიტრეიტი

[ctx: @label]
en: Channels
ka: არხები

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
ka: სიმბოლოები

[ctx: @label]
en: Codec
ka: კოდეკი

[ctx: @label]
en: Color Depth
ka: ფერის სიღრმე

[ctx: @label]
en: Duration
ka: ხანგრძლივობა

[ctx: @label]
en: Filename
ka: ფაილის სახელი

[ctx: @label]
en: Hash
ka: ჰეში

[ctx: @label]
en: Height
ka: სიმაღლე

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
ka: ხაზები

[ctx: @label]
en: Sample Rate
ka: სემპლების სიჩქარე

[ctx: @label]
en: Width
ka: სიგანე

[ctx: @label number of words]
en: Words
ka: სიტყვა

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
ka: დიაფრაგმის მნიშვნელობა

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
ka: ექსპოზიციის დრო

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
ka: განათება

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
ka: ფოკალური მანძილი

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
ka: გაზომვის რეჟიმი

[ctx: @label EXIF]
en: Model
ka: მოდელი

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
ka: ორიენტაცია

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
ka: თეთრის ბალანსი

[ctx: @label video director]
en: Director
ka: რეჟისორი

[ctx: @label music genre]
en: Genre
ka: ჟანრი

[ctx: @label music album]
en: Album
ka: ალბომი

[ctx: @label]
en: Performer
ka: შემსრულებელი

[ctx: @label]
en: Release Date
ka: რელიზის თარიღი

[ctx: @label music track number]
en: Track
ka: ბილიკი

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
ka: თარგმნილია

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
ka: უთარგმნელი

en: Acquire Image
ka: გამოსახულების მიღება

en: File '%1' is not readable
ka: ფაილი "%1" წაკითხვადი არაა

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ka: შეცდომა: უცნობი პროტოკოლი '%1'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
ka: ორგანიზაციული ერთეული

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
ka: გამორთვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
ka: ჩართვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
ka: ზონის ამოღება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
ka: <b>სხვა</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
ka: სერიული ნომერი

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ka: %1 %2-მდე

en: The certificate has been revoked.
ka: სერტიფიკატი გაუქმებულია.
