kdelibs4 - en to ku translation catalogue (179 entries)

[ctx: color]
en: white
ku: sipî

en: Debug Settings
ku: Mîhengên Debug

en: File
ku: Pel

en: Message Box
ku: Qutiya Peyaman

en: None
ku: Ne yek jî

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
ku: Agahî

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
ku: Anîn ji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
ku: Navê Pelê:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
ku: Çewtî

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
ku: Demê çewtiyên kujer çê bûn raweste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
ku: Hişyarî

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
ku: Çewtiya Kujer

en: &Select All
ku: Hemû yan &Hilbijartî bike

en: &Deselect All
ku: Hemû yan &Nehilbijartî bike

en: A dialog box for setting preferences for debug output
ku: Qutiya dialog ji bo avakirina mîhengên anîna debug

en: Maintainer
ku: Peydeker

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
ku: Şûna dialoga lîsteya standard, dialoga fully-fledged nîşan bide

en: Turn area on
ku: Qadê veke

en: Turn area off
ku: Qadê bigire

en: no error
ku: bê çewtî

en: requested family not supported for this host name
ku: malbata protokolan ya tê xwestin navê vê makîneyê destek nake

en: temporary failure in name resolution
ku: Dema jiheveqetandina navan de çewtiya derbasdar

en: non-recoverable failure in name resolution
ku: dema veçirandina navan de çewtiye nayê tamîrkirin

en: invalid flags
ku: alayên nederbasdar

en: memory allocation failure
ku: pirsgirêka di bîrê de cihvekirin

en: name or service not known
ku: nav an jî servîs nayê zanîn

en: requested family not supported
ku: malbata protokola ku tê xwestin nayê destekirin

en: requested service not supported for this socket type
ku: servîsa ku ji bo vî cureyê soketan tê xwestin nayê destekkirin

en: requested socket type not supported
ku: cureyê soketên ku tê xwestin nayê destekkirin

en: unknown error
ku: çewtiya nenas

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ku: çewtiya pergalê: %1

en: request was canceled
ku: daxwaz hate betalkirin

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ku: Malbata nenas %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ku: bê çewtî

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ku: navê makîneyê nehat dîtin

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ku: navnîşan jixwe tê bikaranîn

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ku: soket jixwe girêdayî ye

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ku: soket jixwe hatiye afirandin

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ku: soket negirêdayî ye

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ku: soket nehatiye afirandin

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ku: dibe ku kiryar bê blokirin

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ku: ji bo girêdanê destûr nehat dayîn

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ku: dem têra girêdanê nekir

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ku: kar jixwe tê meşandin

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ku: pirsgirêkeke torê derket

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ku: kar nayê destekirin

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ku: dem têra kiyarê nekir

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ku: çewtiyeke nenas/nebende derket

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ku: makîneya dûr girêdan qut kir

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
ku: Lîsansa Raya Giştî a GNU, Guherto 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
ku: Lîsansa Gelempera Giştî ya Biçûktir a GNU, Guhertoya 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
ku: Lîsansa BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
ku: Lîsansa BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
ku: Lîsansa Hunerî

[ctx: @item license]
en: Artistic License
ku: Lîsansa Hunerî

[ctx: @item license]
en: Q Public License
ku: Lîsansa Gelempera Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
ku: Lîsansa Gelempera Giştî ya GNU, Guhertoya 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
ku: Lîsansa Gelempera Giştî ya Biçûktir a GNU, Guhertoya 3

[ctx: @item license]
en: Custom
ku: Taybet

[ctx: @item license]
en: Not specified
ku: Nehatiye diyarkirin

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ku: <p>Wergerandina KDE'yê ji hêla Koma PCKurdê ve hatiye kirin. Malpera Koma PCKurdê: <a href="http:www.pckurd.net">http://www.pckurd.net</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
ku: Mîladî

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
ku: Îbranî

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
ku: Celalî

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
ku: Cureyê Salnameyê Nederbasdar

en: Today
ku: Îro

en: Yesterday
ku: Do

en: Use the X-server display 'displayname'
ku: Dîmenderê pêşkêşkerê grafîka 'displayname' bikar bîne

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ku: Bo 'sessionId'  sepanê dîsa bar bike

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ku: Dihêle ku sepandin nexşeya rengên xwe yên taybet daxe
    di dîmendera pêşkêşker 8-bit de bixebitîne

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ku: Heke sepan taybetmendiya QApplication::ManyColor bikar bîne, 
    rengên ku li ser rengdankê 
    yên li ser dîmena 8-bît e wê sînor bike

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ku: Qt agehdar dike ji bo ku mişk an klavye nede bikaranîn

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ku: heke di bin neqanderê çewtiyan de bixebite wê bibe sedema -nograb
    ji bo guherandinê -nograbê bikar bîne

en: switches to synchronous mode for debugging
ku: ji bo neqandina çewtiyan dikeve moda senkronîze

en: defines the application font
ku: curetîpê sepandinê diyar dike

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ku: rengê rûerd yê pêşdanasînî û paleta sepanan (rengên girtî û vekirî tê hesabkirin) mîheng dike

en: sets the default foreground color
ku: rengê pêşplana pêşdanasînî mîheng dike

en: sets the default button color
ku: rengê bişkoka pêşdanasînî mîheng dike

en: sets the application name
ku: navê sepanê mîheng dike

en: sets the application title (caption)
ku: sernavê sepanê mîheng dike

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ku: Sepandinê mecbûr dike ku rengên rastî bi firehiya 
    8-bitan bikar bîne

en: set XIM server
ku: Pêşkêşkerê XIM binasîne

en: disable XIM
ku: XIMê bêbandor bike

en: mirrors the whole layout of widgets
ku: bicihbûna perçeyan vajî dike (neynik)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ku: Di darikê sernavan de weke nav "sernav" bikar bîne

en: Use 'icon' as the application icon
ku: Weke sembola sepanê 'sembol'ekê bikar bîne

en: Use alternative configuration file
ku: Pelê veavakirina alternatîf bîkar bîne

en: Disable crash handler, to get core dumps
ku: Nûçegîhanê hilweşandinê bêbandor bike

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ku: WM_NET benda gerînendeyekî paceyan yê guncav disekine

en: sets the application GUI style
ku: şêwaza grafîka sepanê mîheng dike

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
ku: geometriya parçeya daxwazkar a parçeya navendî mîheng dike - ji bo teşeya argumanê rêberê X binihêre (piranî FirehîxBilindahî+XCih+YCih)

en: KDE Application
ku: Sepana KDE

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ku: '%1' kêm e.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ku: %1 ji hêla
    %2 ve hatiye nivîsandin

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ku: Pel/URL'ên ku ji aliyê sepanê hatiye vekirin wê piştî bikaranînê werine girtin

en: pm
ku: pn

en: Library "%1" not found
ku: Pirtûkxana "%1" nehat dîtin

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ku: Erebî - Hîndîk

[ctx: digit set]
en: Bengali
ku: Bengalî

[ctx: digit set]
en: Devanagari
ku: Devanagarî

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ku: Erebî-Hindî ya Rojhilatî

[ctx: digit set]
en: Gujarati
ku: Gucaratî

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
ku: Gurmuxî

[ctx: digit set]
en: Tamil
ku: Tamîl

[ctx: digit set]
en: Arabic
ku: Erebî

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ku: %1 roj

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ku: %1 demjimêr

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ku: %1 xulek

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ku: %1 çirke

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ku: %1 û %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ku: %1 û %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ku: %1 û %2

en: Timed out trying to connect to remote host
ku: demê têra girêdana makîneya dûr nekir

en: address family for nodename not supported
ku: Navnîşana malbatê an jî navê alî ne derbasbare

en: invalid value for 'ai_flags'
ku: ji bo 'ai_flags' nirxa nederbasdar

en: 'ai_family' not supported
ku: 'ai_family' nayê destekirin

en: no address associated with nodename
ku: ji bo navê girêkê navnîşanek hatiye danasîn

en: servname not supported for ai_socktype
ku: Navê pêşkêşker ji bo cureyê ai_socktype ne derbasdar e

en: 'ai_socktype' not supported
ku: 'ai_socktype' nayê destekirin

en: system error
ku: çewtiya pergalê

en: KDE Test Program
ku: Bernameya Testa KDE'yê

en: Europe/Athens
ku: Ewropa/Atîna

en: Europe/Belfast
ku: Ewropa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ku: Ewropa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ku: Ewropa/Berlîn

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
ku: Bê Serîf

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Serif
ku: Serîf

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ku: Saha

[ctx: Time zone]
en: Region
ku: Herêm

en: The style '%1' was not found
ku: Şêwaza %1 nehate dîtin

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ku: * Rengên Dawî *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ku: * Rengên Taybet *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ku: Çil Reng

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ku: Rengên Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ku: Rengên Keskesorê

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ku: Rengên Royal

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ku: Rengên Torê

en: Named Colors
ku: Rengên ku Hatine Binavkirin

en: Select Color
ku: Reng Hilbijêre

en: Hue:
ku: Kirpandina rengan:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ku: Nirx:

en: Red:
ku: Sor:

en: Green:
ku: Kesk:

en: Blue:
ku: Heşîn:

en: &Add to Custom Colors
ku: &Têxe Nav Rengên Taybet

en: Name:
ku: Nav:

en: Default color
ku: Rengê pêşdanasînî

en: -default-
ku: -pêşdanasînî-

en: -unnamed-
ku: -bênav-

[ctx: @title:window]
en: Print
ku: Çapkirin

en: &Try
ku: &Ceribandin

en: modified
ku: guherî

en: &Details
ku: &Kîtekît

en: Get help...
ku: Alîkariyê bistîne...

en: &Add
ku: &Têxê

en: &Remove
ku: &Rake

en: Move &Up
ku: Bikşîne &Jor

en: Move &Down
ku: Bikşîne &Jêr

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ku: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog Aa Bb Cc Çç Dd Ee Ff Gg

en: Select Font
ku: Curetîpê Hilbijêre

en: Could not load print preview part
ku: Barkirina pêşdîtina çapê biserneket

en: Print Preview
ku: Pêşdîtina berî Çapkirinê

en: Minimize
ku: Biçûk bike

en: &Minimize
ku: &Biçûk Bike

en: &Restore
ku: &Paşde bîne

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ku: tu dixwazî ji bernameya <qt><b>%1</b> derkevî?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
ku: Derketina Ji Berkêşka Pergalê Erê Bike

en: Redo
ku: Dîsa bike

en: Undo
ku: Vegerîne

[ctx: @label]
en: Change...
ku: Biguherîne...

en: Open
ku: Veke

en: Save As
ku: Cuda tomar bike

en: All Pictures
ku: Tevî Wêne

en: P&review
ku: P&êşdîtin

en: File '%1' is not readable
ku: Pelê '%1' nayê xwendin

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ku: ÇEWTî: Protokola '%1' nayê zanîn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
ku: Rake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
ku: Lê zêde bike...

en: Unknown
ku: Nayê zanîn
