kdelibs4 - en to mk translation catalogue (1082 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
mk: Алиса-сина

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
mk: Античка бела

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
mk: Античка бела 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
mk: Античка бела 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
mk: Античка бела 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
mk: Античка бела 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
mk: Бланширан бадем

[ctx: color]
en: BlueViolet
mk: Сино-виолетова

[ctx: color]
en: CadetBlue
mk: Кадетска сина

[ctx: color]
en: CadetBlue1
mk: Кадетска сина 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
mk: Кадетска сина 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
mk: Кадетска сина 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
mk: Кадетска сина 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
mk: Синчец-сина

[ctx: color]
en: DarkBlue
mk: Темносина

[ctx: color]
en: DarkCyan
mk: Темна цијан

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
mk: Темна златица

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
mk: Темна златица 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
mk: Темна златица 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
mk: Темна златица 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
mk: Темна златица 4

[ctx: color]
en: DarkGray
mk: Темносива

[ctx: color]
en: DarkGreen
mk: Темнозелена

[ctx: color]
en: DarkGrey
mk: Темносива

[ctx: color]
en: DarkKhaki
mk: Темна каки

[ctx: color]
en: DarkMagenta
mk: Темна магента

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
mk: Темна маслинесто-зелена

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
mk: Темна маслинесто-зелена 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
mk: Темна маслинесто-зелена 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
mk: Темна маслинесто-зелена 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
mk: Темна маслинесто-зелена 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
mk: Темнопортокалова

[ctx: color]
en: DarkOrange1
mk: Темнопортокалова 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
mk: Темнопортокалова 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
mk: Темнопортокалова 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
mk: Темнопортокалова 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
mk: Темна орхидеја

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
mk: Темна орхидеја 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
mk: Темна орхидеја 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
mk: Темна орхидеја 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
mk: Темна орхидеја 4

[ctx: color]
en: DarkRed
mk: Темноцрвена

[ctx: color]
en: DarkSalmon
mk: Темен лосос

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
mk: Темна морско-зелена

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
mk: Темна морско-зелена 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
mk: Темна морско-зелена 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
mk: Темна морско-зелена 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
mk: Темна морско-зелена 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
mk: Темна темносина

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
mk: Темна темносива

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
mk: Темна темносива 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
mk: Темна темносива 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
mk: Темна темносива 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
mk: Темна темносива 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
mk: Темна темносива

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
mk: Темнотиркизна

[ctx: color]
en: DarkViolet
mk: Темновиолетова

[ctx: color]
en: DeepPink
mk: Јака розова

[ctx: color]
en: DeepPink1
mk: Јака розова 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
mk: Јака розова 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
mk: Јака розова 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
mk: Јака розова 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
mk: Јака небесносина

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
mk: Јака небесносина 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
mk: Јака небесносина 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
mk: Јака небесносина 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
mk: Јака небесносина 4

[ctx: color]
en: DimGray
mk: Пригушена сива

[ctx: color]
en: DimGrey
mk: Пригушена сива

[ctx: color]
en: FloralWhite
mk: Цветно бела

[ctx: color]
en: ForestGreen
mk: Шумска зелена

[ctx: color]
en: GhostWhite
mk: Бел дух

[ctx: color]
en: GreenYellow
mk: Зелено-жолта

[ctx: color]
en: HotPink
mk: Жешка розова

[ctx: color]
en: HotPink1
mk: Жешка розова 1

[ctx: color]
en: HotPink2
mk: Жешка розова 2

[ctx: color]
en: HotPink3
mk: Жешка розова 3

[ctx: color]
en: HotPink4
mk: Жешка розова 4

[ctx: color]
en: IndianRed
mk: Индијанска црвена

[ctx: color]
en: IndianRed1
mk: Индијанска црвена 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
mk: Индијанска црвена 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
mk: Индијанска црвена 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
mk: Индијанска црвена 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
mk: Лаванда-црвенило

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
mk: Лаванда-црвенило 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
mk: Лаванда-црвенило 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
mk: Лаванда-црвенило 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
mk: Лаванда-црвенило 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
mk: Тревник-зелена

[ctx: color]
en: LemonChiffon
mk: Лимон-шифон

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
mk: Лимон-шифон 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
mk: Лимон-шифон 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
mk: Лимон-шифон 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
mk: Лимон-шифон 4

[ctx: color]
en: LightBlue
mk: Светлосина

[ctx: color]
en: LightBlue1
mk: Светлосина 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
mk: Светлосина 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
mk: Светлосина 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
mk: Светлосина 4

[ctx: color]
en: LightCoral
mk: Светол корал

[ctx: color]
en: LightCyan
mk: Светла цијан

[ctx: color]
en: LightCyan1
mk: Светла цијан 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
mk: Светла цијан 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
mk: Светла цијан 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
mk: Светла цијан 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
mk: Светла златица

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
mk: Светла златица 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
mk: Светла златица 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
mk: Светла златица 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
mk: Светла златица 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
mk: Светложолта златица

[ctx: color]
en: LightGray
mk: Светлосива

[ctx: color]
en: LightGreen
mk: Светлозелена

[ctx: color]
en: LightGrey
mk: Светлосива

[ctx: color]
en: LightPink
mk: Светлорозова

[ctx: color]
en: LightPink1
mk: Светлорозова 1

[ctx: color]
en: LightPink2
mk: Светлорозова 2

[ctx: color]
en: LightPink3
mk: Светлорозова 3

[ctx: color]
en: LightPink4
mk: Светлорозова 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
mk: Светла лосос

[ctx: color]
en: LightSalmon1
mk: Светла лосос 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
mk: Светла лосос 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
mk: Светла лосос 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
mk: Светла лосос 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
mk: Светла морско-зелена

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
mk: Светла небесносина

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
mk: Светла небесносина 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
mk: Светла небесносина 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
mk: Светла небесносина 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
mk: Светла небесносина 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
mk: Светла темносина

[ctx: color]
en: LightSlateGray
mk: Светла темносива

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
mk: Светла темносива

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
mk: Светла челично сина

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
mk: Светла челично сина 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
mk: Светла челично сина 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
mk: Светла челично сина 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
mk: Светла челично сина 4

[ctx: color]
en: LightYellow
mk: Светложолта

[ctx: color]
en: LightYellow1
mk: Светложолта 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
mk: Светложолта 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
mk: Светложолта 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
mk: Светложолта 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
mk: Лимон-зелена

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
mk: Средна аквамарин

[ctx: color]
en: MediumBlue
mk: Средна сина

[ctx: color]
en: MediumOrchid
mk: Средна орхидеја

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
mk: Средна орхидеја 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
mk: Средна орхидеја 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
mk: Средна орхидеја 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
mk: Средна орхидеја 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
mk: Средна пурпурна

[ctx: color]
en: MediumPurple1
mk: Средна пурпурна 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
mk: Средна пурпурна 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
mk: Средна пурпурна 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
mk: Средна пурпурна 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
mk: Средна морско-зелена

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
mk: Средна темносина

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
mk: Средна пролетно-зелена

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
mk: Средна тиркизна

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
mk: Средна виолетово-црвена

[ctx: color]
en: MidnightBlue
mk: Полноќно-сина

[ctx: color]
en: MintCream
mk: Ментол-крем

[ctx: color]
en: MistyRose
mk: Замаглена роза

[ctx: color]
en: MistyRose1
mk: Замаглена роза 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
mk: Замаглена роза 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
mk: Замаглена роза 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
mk: Замаглена роза 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
mk: Навахо-бела

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
mk: Навахо-бела 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
mk: Навахо-бела 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
mk: Навахо-бела 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
mk: Навахо-бела 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
mk: Маринско-сина

[ctx: color]
en: OldLace
mk: Стара тантела

[ctx: color]
en: OliveDrab
mk: Маслинесто-сива

[ctx: color]
en: OliveDrab1
mk: Маслинесто-сива 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
mk: Маслинесто-сива 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
mk: Маслинесто-сива 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
mk: Маслинесто-сива 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
mk: Портокалово-црвена

[ctx: color]
en: OrangeRed1
mk: Портокалово-црвена 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
mk: Портокалово-црвена 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
mk: Портокалово-црвена 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
mk: Портокалово-црвена 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
mk: Бледа златица

[ctx: color]
en: PaleGreen
mk: Бледозелена

[ctx: color]
en: PaleGreen1
mk: Бледозелена 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
mk: Бледозелена 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
mk: Бледозелена 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
mk: Бледозелена 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
mk: Бледотиркизна

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
mk: Бледотиркизна 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
mk: Бледотиркизна 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
mk: Бледотиркизна 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
mk: Бледотиркизна 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
mk: Бледа виолетово-црвена

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
mk: Бледа виолетово-црвена 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
mk: Бледа виолетово-црвена 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
mk: Бледа виолетово-црвена 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
mk: Бледа виолетово-црвена 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
mk: Папаја-крем

[ctx: color]
en: PeachPuff
mk: Бледа праска

[ctx: color]
en: PeachPuff1
mk: Бледа праска 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
mk: Бледа праска 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
mk: Бледа праска 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
mk: Бледа праска 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
mk: Прашкаста сина

[ctx: color]
en: RosyBrown
mk: Розово-кафеава

[ctx: color]
en: RosyBrown1
mk: Розово-кафеава 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
mk: Розово-кафеава 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
mk: Розово-кафеава 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
mk: Розово-кафеава 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
mk: Кралска сина

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
mk: Кралска сина 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
mk: Кралска сина 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
mk: Кралска сина 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
mk: Кралска сина 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
mk: Седло-кафеава

[ctx: color]
en: SandyBrown
mk: Песочно-кафеава

[ctx: color]
en: SeaGreen
mk: Морска зелена

[ctx: color]
en: SeaGreen1
mk: Морска зелена 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
mk: Морска зелена 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
mk: Морска зелена 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
mk: Морска зелена 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
mk: Небесносина

[ctx: color]
en: SkyBlue1
mk: Небесносина 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
mk: Небесносина 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
mk: Небесносина 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
mk: Небесносина 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
mk: Темносина

[ctx: color]
en: SlateBlue1
mk: Темносина 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
mk: Темносина 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
mk: Темносина 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
mk: Темносина 4

[ctx: color]
en: SlateGray
mk: Темносива

[ctx: color]
en: SlateGray1
mk: Темносива 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
mk: Темносива 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
mk: Темносива 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
mk: Темносива 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
mk: Темносива

[ctx: color]
en: SpringGreen
mk: Пролетно-зелена

[ctx: color]
en: SpringGreen1
mk: Пролетно-зелена 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
mk: Пролетно-зелена 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
mk: Пролетно-зелена 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
mk: Пролетно-зелена 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
mk: Челично сина

[ctx: color]
en: SteelBlue1
mk: Челично сина 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
mk: Челично сина 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
mk: Челично сина 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
mk: Челично сина 4

[ctx: color]
en: VioletRed
mk: Виолетово-црвена

[ctx: color]
en: VioletRed1
mk: Виолетово-црвена 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
mk: Виолетово-црвена 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
mk: Виолетово-црвена 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
mk: Виолетово-црвена 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
mk: Бел чад

[ctx: color]
en: YellowGreen
mk: Жолто-зелена

[ctx: color]
en: aquamarine
mk: аквамарин

[ctx: color]
en: aquamarine1
mk: аквамарин 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
mk: аквамарин 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
mk: аквамарин 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
mk: аквамарин 4

[ctx: color]
en: azure
mk: азурна

[ctx: color]
en: azure1
mk: азурна 1

[ctx: color]
en: azure2
mk: азурна 2

[ctx: color]
en: azure3
mk: азурна 3

[ctx: color]
en: azure4
mk: азурна 4

[ctx: color]
en: beige
mk: беж

[ctx: color]
en: bisque
mk: порцелан

[ctx: color]
en: bisque1
mk: порцелан 1

[ctx: color]
en: bisque2
mk: порцелан 2

[ctx: color]
en: bisque3
mk: порцелан 3

[ctx: color]
en: bisque4
mk: порцелан 4

[ctx: color]
en: black
mk: црна

[ctx: color]
en: blue
mk: сина

[ctx: color]
en: blue1
mk: сина 1

[ctx: color]
en: blue2
mk: сина 2

[ctx: color]
en: blue3
mk: сина 3

[ctx: color]
en: blue4
mk: сина 4

[ctx: color]
en: brown
mk: кафеава

[ctx: color]
en: brown1
mk: кафеава 1

[ctx: color]
en: brown2
mk: кафеава 2

[ctx: color]
en: brown3
mk: кафеава 3

[ctx: color]
en: brown4
mk: кафеава 4

[ctx: color]
en: chartreuse
mk: шартруз-зелена

[ctx: color]
en: chartreuse1
mk: шартруз-зелена 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
mk: шартруз-зелена 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
mk: шартруз-зелена 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
mk: шартруз-зелена 4

[ctx: color]
en: chocolate
mk: чоколадна

[ctx: color]
en: chocolate1
mk: чоколадна 1

[ctx: color]
en: chocolate2
mk: чоколадна 2

[ctx: color]
en: chocolate3
mk: чоколадна 3

[ctx: color]
en: chocolate4
mk: чоколадна 4

[ctx: color]
en: coral
mk: корална

[ctx: color]
en: coral1
mk: корална 1

[ctx: color]
en: coral2
mk: корална 2

[ctx: color]
en: coral3
mk: корална 3

[ctx: color]
en: coral4
mk: корална 4

[ctx: color]
en: cyan
mk: цијан

[ctx: color]
en: cyan1
mk: цијан 1

[ctx: color]
en: cyan2
mk: цијан 2

[ctx: color]
en: cyan3
mk: цијан 3

[ctx: color]
en: cyan4
mk: цијан 4

[ctx: color]
en: firebrick
mk: огноотпорна тула

[ctx: color]
en: firebrick1
mk: огноотпорна тула 1

[ctx: color]
en: firebrick2
mk: огноотпорна тула 2

[ctx: color]
en: firebrick3
mk: огноотпорна тула 3

[ctx: color]
en: firebrick4
mk: огноотпорна тула 4

[ctx: color]
en: gold
mk: златна

[ctx: color]
en: gold1
mk: златна 1

[ctx: color]
en: gold2
mk: златна 2

[ctx: color]
en: gold3
mk: златна 3

[ctx: color]
en: gold4
mk: златна 4

[ctx: color]
en: goldenrod
mk: златица

[ctx: color]
en: goldenrod1
mk: златица 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
mk: златица 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
mk: златица 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
mk: златица 4

[ctx: color]
en: green
mk: зелена

[ctx: color]
en: green1
mk: зелена 1

[ctx: color]
en: green2
mk: зелена 2

[ctx: color]
en: green3
mk: зелена 3

[ctx: color]
en: green4
mk: зелена 4

[ctx: color]
en: honeydew
mk: медовина

[ctx: color]
en: honeydew1
mk: медовина 1

[ctx: color]
en: honeydew2
mk: медовина 2

[ctx: color]
en: honeydew3
mk: медовина 3

[ctx: color]
en: honeydew4
mk: медовина 4

[ctx: color]
en: ivory
mk: слонова коска

[ctx: color]
en: ivory1
mk: слонова коска 1

[ctx: color]
en: ivory2
mk: слонова коска 2

[ctx: color]
en: ivory3
mk: слонова коска 3

[ctx: color]
en: ivory4
mk: слонова коска 4

[ctx: color]
en: khaki
mk: каки

[ctx: color]
en: khaki1
mk: каки 1

[ctx: color]
en: khaki2
mk: каки 2

[ctx: color]
en: khaki3
mk: каки 3

[ctx: color]
en: khaki4
mk: каки 4

[ctx: color]
en: lavender
mk: лаванда

[ctx: color]
en: linen
mk: лен

[ctx: color]
en: magenta
mk: магента

[ctx: color]
en: magenta1
mk: магента 1

[ctx: color]
en: magenta2
mk: магента 2

[ctx: color]
en: magenta3
mk: магента 3

[ctx: color]
en: magenta4
mk: магента 4

[ctx: color]
en: maroon
mk: костенлива

[ctx: color]
en: maroon1
mk: костенлива 1

[ctx: color]
en: maroon2
mk: костенлива 2

[ctx: color]
en: maroon3
mk: костенлива 3

[ctx: color]
en: maroon4
mk: костенлива 4

[ctx: color]
en: moccasin
mk: мокасина

[ctx: color]
en: navy
mk: морнаричка

[ctx: color]
en: orange
mk: портокалова

[ctx: color]
en: orange1
mk: портокалова 1

[ctx: color]
en: orange2
mk: портокалова 2

[ctx: color]
en: orange3
mk: портокалова 3

[ctx: color]
en: orange4
mk: портокалова 4

[ctx: color]
en: orchid
mk: орхидеја

[ctx: color]
en: orchid1
mk: орхидеја 1

[ctx: color]
en: orchid2
mk: орхидеја 2

[ctx: color]
en: orchid3
mk: орхидеја 3

[ctx: color]
en: orchid4
mk: орхидеја 4

[ctx: color]
en: peru
mk: перу

[ctx: color]
en: pink
mk: розова

[ctx: color]
en: pink1
mk: розова 1

[ctx: color]
en: pink2
mk: розова 2

[ctx: color]
en: pink3
mk: розова 3

[ctx: color]
en: pink4
mk: розова 4

[ctx: color]
en: plum
mk: слива

[ctx: color]
en: plum1
mk: слива 1

[ctx: color]
en: plum2
mk: слива 2

[ctx: color]
en: plum3
mk: слива 3

[ctx: color]
en: plum4
mk: слива 4

[ctx: color]
en: purple
mk: пурпурна

[ctx: color]
en: purple1
mk: пурпурна 1

[ctx: color]
en: purple2
mk: пурпурна 2

[ctx: color]
en: purple3
mk: пурпурна 3

[ctx: color]
en: purple4
mk: пурпурна 4

[ctx: color]
en: red1
mk: црвена 1

[ctx: color]
en: red2
mk: црвена 2

[ctx: color]
en: red3
mk: црвена 3

[ctx: color]
en: red4
mk: црвена 4

[ctx: color]
en: salmon
mk: лосос

[ctx: color]
en: salmon1
mk: лосос 1

[ctx: color]
en: salmon2
mk: лосос 2

[ctx: color]
en: salmon3
mk: лосос 3

[ctx: color]
en: salmon4
mk: лосос 4

[ctx: color]
en: seashell
mk: морска школка

[ctx: color]
en: seashell1
mk: морска школка 1

[ctx: color]
en: seashell2
mk: морска школка 2

[ctx: color]
en: seashell3
mk: морска школка 3

[ctx: color]
en: seashell4
mk: морска школка 4

[ctx: color]
en: sienna
mk: сиена

[ctx: color]
en: sienna1
mk: сиена 1

[ctx: color]
en: sienna2
mk: сиена 2

[ctx: color]
en: sienna3
mk: сиена 3

[ctx: color]
en: sienna4
mk: сиена 4

[ctx: color]
en: snow
mk: снежна

[ctx: color]
en: snow1
mk: снежна 1

[ctx: color]
en: snow2
mk: снежна 2

[ctx: color]
en: snow3
mk: снежна 3

[ctx: color]
en: snow4
mk: снежна 4

[ctx: color]
en: tan1
mk: тен 1

[ctx: color]
en: tan2
mk: тен 2

[ctx: color]
en: tan3
mk: тен 3

[ctx: color]
en: tan4
mk: тен 4

[ctx: color]
en: thistle
mk: црн трн

[ctx: color]
en: thistle1
mk: црн трн 1

[ctx: color]
en: thistle2
mk: црн трн 2

[ctx: color]
en: thistle3
mk: црн трн 3

[ctx: color]
en: thistle4
mk: црн трн 4

[ctx: color]
en: tomato
mk: домат

[ctx: color]
en: tomato1
mk: домат 1

[ctx: color]
en: tomato2
mk: домат 2

[ctx: color]
en: tomato3
mk: домат 3

[ctx: color]
en: tomato4
mk: домат 4

[ctx: color]
en: turquoise
mk: тиркизна

[ctx: color]
en: turquoise1
mk: тиркизна 1

[ctx: color]
en: turquoise2
mk: тиркизна 2

[ctx: color]
en: turquoise3
mk: тиркизна 3

[ctx: color]
en: turquoise4
mk: тиркизна 4

[ctx: color]
en: violet
mk: виолетова

[ctx: color]
en: wheat
mk: жито

[ctx: color]
en: wheat1
mk: жито 1

[ctx: color]
en: wheat2
mk: жито 2

[ctx: color]
en: wheat3
mk: жито 3

[ctx: color]
en: wheat4
mk: жито 4

[ctx: color]
en: white
mk: бела

[ctx: color]
en: yellow
mk: жолта

[ctx: color]
en: yellow1
mk: жолта 1

[ctx: color]
en: yellow2
mk: жолта 2

[ctx: color]
en: yellow3
mk: жолта 3

[ctx: color]
en: yellow4
mk: жолта 4

en: Debug Settings
mk: Поставувања за чистење од бубачки

en: File
mk: Датотека

en: Message Box
mk: Порака

en: Shell
mk: Школка

en: Syslog
mk: Системски дневник

en: None
mk: Нема

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
mk: Информација

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
mk: Излез во:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
mk: Име на датотека:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
mk: Грешка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
mk: Прекини при фатални грешки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
mk: Внимание

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
mk: Фатална грешка

en: &Select All
mk: &Избери ги сите

en: &Deselect All
mk: О&дизбери ги сите

en: A dialog box for setting preferences for debug output
mk: Дијалог за поставување на својствата на излезот од чистењето од бубачки

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
mk: Прикажи го комплетниот дијалог, наместо стандардниот дијалог со листа

en: Turn area on
mk: Вклучи област

en: Turn area off
mk: Исклучи област

en: no error
mk: нема грешка

en: requested family not supported for this host name
mk: бараната фамилија не е поддржана за компјутерот со ова име

en: temporary failure in name resolution
mk: привремен неуспех при разрешување на име

en: non-recoverable failure in name resolution
mk: неповратен неуспех при разрешување на име

en: invalid flags
mk: невалидни знаменца

en: memory allocation failure
mk: неуспех при доделување меморија

en: name or service not known
mk: непознато име или сервис

en: requested family not supported
mk: бараната фамилија не е поддржана

en: requested service not supported for this socket type
mk: бараниот сервис не е поддржан за овој тип socket

en: requested socket type not supported
mk: бараниот тип socket не е поддржан

en: unknown error
mk: непозната грешка

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
mk: системска грешка: %1

en: request was canceled
mk: барањето беше откажано

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
mk: Непозната фамилија %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
mk: нема грешка

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
mk: барањето име не успеа

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
mk: адресата веќе се користи

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
mk: приклучникот е веќе врзан

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
mk: socket е веќе создаден

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
mk: приклучникот не е врзан

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
mk: socket не е создаден

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
mk: операцијата ќе блокира

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
mk: поврзувањето е активно одбиено

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
mk: поврзувањето го пречекори времето

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
mk: операцијата веќе напредува

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
mk: се случи пад на мрежата

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
mk: операцијата не е поддржана

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
mk: временската операција го пречекори даденото време

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
mk: се случи непозната/неочекувана грешка

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
mk: Оддалечениот компјутер ја затвори врската

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
mk: Лиценцата BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
mk: Лиценцата BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
mk: Лиценцата Artistic

[ctx: @item license]
en: Artistic License
mk: Лиценцата Artistic

[ctx: @item license]
en: Q Public License
mk: Лиценцата Q Public License

[ctx: @item license]
en: Custom
mk: Сопствено

[ctx: @item license]
en: Not specified
mk: Не е зададено

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
mk: <p>KDE е преведен на повеќе светски јазици благодарение на работата на повеќе преведувачки тимови низ целиот свет.</p><p>За повеќе информации посетете ја Интернет-страницата http://i18n.kde.org</p><p>Информации за нашата работа може да добиете на страницата http://mkde.sourceforge.net</p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
mk: Грегоријански

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
mk: Еврејски

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
mk: Џалали

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
mk: Невалиден тип на календар

en: Today
mk: Денес

en: Yesterday
mk: Вчера

en: Use the X-server display 'displayname'
mk: Користи го екранот „именаекран“ на X-серверот

en: Restore the application for the given 'sessionId'
mk: Обнови ја апликацијата за дадениот „sessionId“

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
mk: Предизвикува апликацијата да инсталира сопствена
    мапа на бои на осумбитни уреди

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
mk: Го ограничува бројот на бои алоцирани на
    осумбитни уреди, ако ја користи апликацијата
    спецификацијата на бои
    QApplication::ManyColor

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
mk: му наложува на Qt никогаш да не ги зафаќа глушецот и тастатурата

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
mk: Активирањето под чистач може да предизвика
    имплицитен -nograb; користете -dograb за да го
    избегнете тоа

en: switches to synchronous mode for debugging
mk: се префрлува во синхронизиран режим за чистење од бубачки

en: defines the application font
mk: го дефинира фонтот на апликацијата

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
mk: ги мести стандардната боја на позадината и
    на палетата на апликацијата (светлите и
    темните сенки се пресметуваат)

en: sets the default foreground color
mk: ја поставува стандардната боја на испис

en: sets the default button color
mk: ја поставува стандардната боја на копчиња

en: sets the application name
mk: поставува име на апликацијата

en: sets the application title (caption)
mk: поставува наслов на апликацијата (заглавие)

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
mk: ја принудува апликацијата да користи TrueColor visual
    на осумбитни уреди

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
mk: го поставува стилот на внес XIM (X Input Method). Можни
    вредности се onthespot, overthespot, offthespot и
    root

en: set XIM server
mk: поставува сервер XIM

en: disable XIM
mk: оневозможи XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
mk: го превртува огледално целиот распоред на елементите

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
mk: ги применува стиловите на Qt на графичките контроли во апликацијата

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
mk: користи различен систем за графика од стандардниот, можни опции се „raster“ и „opengl“ (експериментално)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
mk: Користи „заглавие“ за име во насловната линија

en: Use 'icon' as the application icon
mk: Користи „икона“ за икона на апликацијата

en: Use alternative configuration file
mk: Користи алтернативна конфигурациска датотека

en: Disable crash handler, to get core dumps
mk: Оневозможи го ракувачот со падови за да се добие исфрлување на јадрото

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
mk: Чека на компатибилен менаџер на прозорци со WM_NET

en: sets the application GUI style
mk: поставува GUI-стил за апликацијата

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
mk: поставува геометрија на клиент за главната графичка контрола - видете „man X“ за форматот на аргументот (вообичаено е ширинаxвисина+поз_x+поз_y, пр 800x600+0+0)

en: KDE Application
mk: KDE-апликација

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
mk: Недостасува „%1“.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
mk: %1 е напишано од
    %2

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
mk: Датотеките/адресите што се отворени од апликацијата ќе бидат избришани по употребата

en: Library "%1" not found
mk: Библиотеката „%1“ не е пронајдена

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
mk: Арапски-индиски

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
mk: Источен арапски-индиски

[ctx: digit set]
en: Arabic
mk: Арапски

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
mk: %1 дена

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
mk: %1 часа

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
mk: %1 минути

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
mk: %1 секунди

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
mk: %1 и %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
mk: %1 и %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
mk: %1 и %2

en: Timed out trying to connect to remote host
mk: Истече времето при обидот да се поврзам со оддалечениот компјутер

en: address family for nodename not supported
mk: Не е поддржана фамилијата на адреси за име на јазол

en: invalid value for 'ai_flags'
mk: невалидни вредности за „ai_flags“

en: 'ai_family' not supported
mk: не е поддржана „ai_family“

en: no address associated with nodename
mk: нема придружена адреса со име на јазол

en: servname not supported for ai_socktype
mk: Не е поддржано servname за ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
mk: Не е поддржан „ai_socktype“

en: system error
mk: системска грешка

en: KDE Test Program
mk: Програма на KDE за тестирање

en: Africa/Abidjan
mk: Африка/Абиџан

en: Africa/Accra
mk: Африка/Акра

en: Africa/Addis_Ababa
mk: Африка/Адис_Абеба

en: Africa/Algiers
mk: Африка/Алжир

en: Africa/Asmara
mk: Африка/Асмара

en: Africa/Asmera
mk: Африка/Асмера

en: Africa/Bamako
mk: Африка/Бамако

en: Africa/Bangui
mk: Африка/Бангуи

en: Africa/Banjul
mk: Африка/Банџул

en: Africa/Bissau
mk: Африка/Бисау

en: Africa/Blantyre
mk: Африка/Блантир

en: Africa/Brazzaville
mk: Африка/Бразавил

en: Africa/Bujumbura
mk: Африка/Буџумбура

en: Africa/Cairo
mk: Африка/Каиро

en: Africa/Casablanca
mk: Африка/Казабланка

en: Africa/Ceuta
mk: Африка/Сеута

en: Africa/Conakry
mk: Африка/Конакри

en: Africa/Dakar
mk: Африка/Дакар

en: Africa/Dar_es_Salaam
mk: Африка/Дар-ес-Салам

en: Africa/Djibouti
mk: Африка/Џибути

en: Africa/Douala
mk: Африка/Дуала

en: Africa/El_Aaiun
mk: Африка/Ел_Ајун

en: Africa/Freetown
mk: Африка/Фритаун

en: Africa/Gaborone
mk: Африка/Габороне

en: Africa/Harare
mk: Африка/Хараре

en: Africa/Johannesburg
mk: Африка/Јоханесбург

en: Africa/Kampala
mk: Африка/Кампала

en: Africa/Khartoum
mk: Африка/Картум

en: Africa/Kigali
mk: Африка/Кигали

en: Africa/Kinshasa
mk: Африка/Киншаса

en: Africa/Lagos
mk: Африка/Лагос

en: Africa/Libreville
mk: Африка/Либревил

en: Africa/Lome
mk: Африка/Ломе

en: Africa/Luanda
mk: Африка/Луанда

en: Africa/Lubumbashi
mk: Африка/Лубумбаши

en: Africa/Lusaka
mk: Африка/Лусака

en: Africa/Malabo
mk: Африка/Малабо

en: Africa/Maputo
mk: Африка/Мапуто

en: Africa/Maseru
mk: Африка/Масеру

en: Africa/Mbabane
mk: Африка/Мбабане

en: Africa/Mogadishu
mk: Африка/Могадишу

en: Africa/Monrovia
mk: Африка/Монровиjа

en: Africa/Nairobi
mk: Африка/Најроби

en: Africa/Ndjamena
mk: Африка/Нџамена

en: Africa/Niamey
mk: Африка/Ниамеј

en: Africa/Nouakchott
mk: Африка/Нуакшот

en: Africa/Ouagadougou
mk: Африка/Уагадугу

en: Africa/Porto-Novo
mk: Африка/Порто_Ново

en: Africa/Sao_Tome
mk: Африка/Сао_Томе

en: Africa/Timbuktu
mk: Африка/Тимбукту

en: Africa/Tripoli
mk: Африка/Триполи

en: Africa/Tunis
mk: Африка/Тунис

en: Africa/Windhoek
mk: Африка/Виндхук

en: America/Adak
mk: Америка/Адак

en: America/Anchorage
mk: Америка/Енкориџ

en: America/Anguilla
mk: Америка/Ангилја

en: America/Antigua
mk: Америка/Антигва

en: America/Araguaina
mk: Америка/Арагвајана

en: America/Argentina/Buenos_Aires
mk: Америка/Аргентина/Буенос_Аирес

en: America/Argentina/Catamarca
mk: Америка/Аргентина/Катамарка

en: America/Argentina/ComodRivadavia
mk: Америка/Аргентина/КомодРивадавиа

en: America/Argentina/Cordoba
mk: Америка/Аргентина/Кордоба

en: America/Argentina/Jujuy
mk: Америка/Аргентина/Џуџуи

en: America/Argentina/La_Rioja
mk: Америка/Аргентина/Ла_Риоха

en: America/Argentina/Mendoza
mk: Америка/Аргентина/Мендоза

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
mk: Америка/Аргентина/Рио_Галјегос

en: America/Argentina/San_Juan
mk: Америка/Аргентина/Сан_Хуан

en: America/Argentina/Tucuman
mk: Америка/Аргентина/Тукуман

en: America/Argentina/Ushuaia
mk: Америка/Аргентина/Ушуаја

en: America/Aruba
mk: Америка/Аруба

en: America/Asuncion
mk: Америка/Асунсион

en: America/Atikokan
mk: Америка/Атикокан

en: America/Bahia
mk: Америка/Бaија

en: America/Barbados
mk: Америка/Барбадос

en: America/Belem
mk: Америка/Белем

en: America/Belize
mk: Америка/Белизе

en: America/Blanc-Sablon
mk: Америка/Бланк-Саблон

en: America/Boa_Vista
mk: Америка/Боа_Виста

en: America/Bogota
mk: Америка/Богота

en: America/Boise
mk: Америка/Боиси

en: America/Buenos_Aires
mk: Америка/Буенос_Аирес

en: America/Cambridge_Bay
mk: Америка/Кембриџ_Беј

en: America/Campo_Grande
mk: Америка/Кампо_Гранде

en: America/Cancun
mk: Америка/Канкун

en: America/Caracas
mk: Америка/Каракас

en: America/Catamarca
mk: Америка/Катамарка

en: America/Cayenne
mk: Америка/Кајен

en: America/Cayman
mk: Америка/Кајман

en: America/Chicago
mk: Америка/Чикаго

en: America/Chihuahua
mk: Америка/Чихуахуа

en: America/Cordoba
mk: Америка/Кордоба

en: America/Costa_Rica
mk: Америка/Костарика

en: America/Cuiaba
mk: Америка/Кујаба

en: America/Curacao
mk: Америка/Курасао

en: America/Danmarkshavn
mk: Америка/ДанмарксХавн

en: America/Dawson
mk: Америка/Доусон

en: America/Dawson_Creek
mk: Америка/Доусон_Крик

en: America/Denver
mk: Америка/Денвер

en: America/Detroit
mk: Америка/Детроит

en: America/Dominica
mk: Америка/Доминика

en: America/Edmonton
mk: Америка/Едмонтон

en: America/Eirunepe
mk: Америка/Еирунепе

en: America/El_Salvador
mk: Америка/Ел_Салвадор

en: America/Fortaleza
mk: Америка/Форталеза

en: America/Glace_Bay
mk: Америка/Глејс_Беј

en: America/Godthab
mk: Америка/Готхоб

en: America/Goose_Bay
mk: Америка/Гус_Беј

en: America/Grand_Turk
mk: Америка/Гранд_Турк

en: America/Grenada
mk: Америка/Гренада

en: America/Guadeloupe
mk: Америка/Гвадалупе

en: America/Guatemala
mk: Америка/Гватемала

en: America/Guayaquil
mk: Америка/Гвајакил

en: America/Guyana
mk: Америка/Гвајана

en: America/Halifax
mk: Америка/Халифакс

en: America/Havana
mk: Америка/Хавана

en: America/Hermosillo
mk: Америка/Хермосиљо

en: America/Indiana/Indianapolis
mk: Америка/Индијана/Индијанаполис

en: America/Indiana/Knox
mk: Америка/Индијана/Нокс

en: America/Indiana/Marengo
mk: Америка/Индијана/Маренго

en: America/Indiana/Petersburg
mk: Америка/Индијана/Петерсбург

en: America/Indiana/Tell_City
mk: Америка/Индијана/Тел_Сити

en: America/Indiana/Vevay
mk: Америка/Индијана/Вивеј

en: America/Indiana/Vincennes
mk: Америка/Индијана/Винсенс

en: America/Indiana/Winamac
mk: Америка/Индијана/Уинамак

en: America/Indianapolis
mk: Америка/Индијанаполис

en: America/Inuvik
mk: Америка/Инувик

en: America/Iqaluit
mk: Америка/Икалуит

en: America/Jamaica
mk: Америка/Јамајка

en: America/Jujuy
mk: Америка/Џуџуи

en: America/Juneau
mk: Америка/Џуно

en: America/Kentucky/Louisville
mk: Америка/Кентаки/Луисвил

en: America/Kentucky/Monticello
mk: Америка/Кентаки/Монтичело

en: America/La_Paz
mk: Америка/Ла_Паз

en: America/Lima
mk: Америка/Лима

en: America/Los_Angeles
mk: Америка/Лос_Анџелес

en: America/Louisville
mk: Америка/Луисвил

en: America/Maceio
mk: Америка/Масеио

en: America/Managua
mk: Америка/Манагва

en: America/Manaus
mk: Америка/Манаус

en: America/Martinique
mk: Америка/Мартиник

en: America/Mazatlan
mk: Америка/Мазатлан

en: America/Mendoza
mk: Америка/Мендоза

en: America/Menominee
mk: Америка/Меномини

en: America/Merida
mk: Америка/Мерида

en: America/Mexico_City
mk: Америка/Мексико_Сити

en: America/Miquelon
mk: Америка/Микелон

en: America/Moncton
mk: Америка/Монктон

en: America/Monterrey
mk: Америка/Монтереј

en: America/Montevideo
mk: Америка/Монтевидео

en: America/Montreal
mk: Америка/Монтреал

en: America/Montserrat
mk: Америка/Монсерат

en: America/Nassau
mk: Америка/Насау

en: America/New_York
mk: Америка/Њу_Јорк

en: America/Nipigon
mk: Америка/Нипигон

en: America/Nome
mk: Америка/Ном

en: America/Noronha
mk: Америка/Норонха

en: America/North_Dakota/Center
mk: Америка/Северна_Дакота/Центар

en: America/North_Dakota/New_Salem
mk: Америка/Северна_Дакота/Њу_Салем

en: America/Panama
mk: Америка/Панама

en: America/Pangnirtung
mk: Америка/Пангниртунг

en: America/Paramaribo
mk: Америка/Парамарибо

en: America/Phoenix
mk: Америка/Феникс

en: America/Port-au-Prince
mk: Америка/Порт-о-Пренс

en: America/Port_of_Spain
mk: Америка/Порт_оф_Спејн

en: America/Porto_Velho
mk: Америка/Порто_Велјо

en: America/Puerto_Rico
mk: Америка/Порторико

en: America/Rainy_River
mk: Америка/Рејни_Ривер

en: America/Rankin_Inlet
mk: Америка/Ранкин_Инлет

en: America/Recife
mk: Америка/Ресифе

en: America/Regina
mk: Америка/Реџина

en: America/Resolute
mk: Америка/Резолут

en: America/Rio_Branco
mk: Америка/Рио_Бранко

en: America/Rosario
mk: Америка/Росарио

en: America/Santiago
mk: Америка/Сантијаго

en: America/Santo_Domingo
mk: Америка/Санто_Доминго

en: America/Sao_Paulo
mk: Америка/Сао_Паоло

en: America/Scoresbysund
mk: Америка/Скорсбисунд

en: America/Shiprock
mk: Америка/Шипрок

en: America/St_Johns
mk: Америка/Сент_Џонс

en: America/St_Kitts
mk: Америка/Сент_Китс

en: America/St_Lucia
mk: Америка/Света_Лусија

en: America/St_Thomas
mk: Америка/Свети_Томас

en: America/St_Vincent
mk: Америка/Сент_Винсент

en: America/Swift_Current
mk: Америка/Свифт_Карент

en: America/Tegucigalpa
mk: Америка/Тегусигалпа

en: America/Thule
mk: Америка/Туле

en: America/Thunder_Bay
mk: Америка/Тандер_Беј

en: America/Tijuana
mk: Америка/Тихуана

en: America/Toronto
mk: Америка/Торонто

en: America/Tortola
mk: Америка/Тортола

en: America/Vancouver
mk: Америка/Ванкувер

en: America/Whitehorse
mk: Америка/Вајтхорс

en: America/Winnipeg
mk: Америка/Винипег

en: America/Yakutat
mk: Америка/Јакутат

en: America/Yellowknife
mk: Америка/Јелоунајф

en: Antarctica/Casey
mk: Антарктик/Кејси

en: Antarctica/Davis
mk: Антарктик/Дејвис

en: Antarctica/DumontDUrville
mk: Антарктик/Димон_дУрвил

en: Antarctica/Mawson
mk: Антарктик/Моусон

en: Antarctica/McMurdo
mk: Антарктик/МакМердо

en: Antarctica/Palmer
mk: Антарктик/Палмер

en: Antarctica/Rothera
mk: Антарктик/Ротера

en: Antarctica/South_Pole
mk: Антарктик/Јужен_Пол

en: Antarctica/Syowa
mk: Антарктик/Сјова

en: Antarctica/Vostok
mk: Антарктик/Восток

en: Arctic/Longyearbyen
mk: Арктик/Лонгјербјен

en: Asia/Aden
mk: Азија/Аден

en: Asia/Almaty
mk: Азија/Алмати

en: Asia/Amman
mk: Азија/Аман

en: Asia/Anadyr
mk: Азија/Анадир

en: Asia/Aqtau
mk: Азија/Актау

en: Asia/Aqtobe
mk: Азија/Актобе

en: Asia/Ashgabat
mk: Азија/Ашгабат

en: Asia/Baghdad
mk: Азија/Багдад

en: Asia/Bahrain
mk: Азија/Бахреин

en: Asia/Baku
mk: Азија/Баку

en: Asia/Bangkok
mk: Азија/Банког

en: Asia/Beirut
mk: Азија/Бејрут

en: Asia/Bishkek
mk: Азија/Бишкек

en: Asia/Brunei
mk: Азија/Брунеи

en: Asia/Calcutta
mk: Азија/Калкута

en: Asia/Choibalsan
mk: Азија/Чоибалсан

en: Asia/Chongqing
mk: Азија/Чунгкинг

en: Asia/Colombo
mk: Азија/Коломбо

en: Asia/Damascus
mk: Азија/Дамаск

en: Asia/Dhaka
mk: Азија/Дака

en: Asia/Dili
mk: Азија/Дили

en: Asia/Dubai
mk: Азија/Дубаи

en: Asia/Gaza
mk: Азија/Газа

en: Asia/Harbin
mk: Азија/Харбин

en: Asia/Hong_Kong
mk: Азија/Хонг_Конг

en: Asia/Hovd
mk: Азија/Ховд

en: Asia/Irkutsk
mk: Азија/Иркутск

en: Asia/Jakarta
mk: Азија/Џакарта

en: Asia/Jayapura
mk: Азија/Гајапура

en: Asia/Jerusalem
mk: Азија/Ерусалим

en: Asia/Kabul
mk: Азија/Кабул

en: Asia/Kamchatka
mk: Азија/Камчатка

en: Asia/Karachi
mk: Азија/Карачи

en: Asia/Kashgar
mk: Азија/Кашгар

en: Asia/Katmandu
mk: Азија/Катманду

en: Asia/Krasnoyarsk
mk: Азија/Краснојарск

en: Asia/Kuala_Lumpur
mk: Азија/Куала_Лумпур

en: Asia/Kuching
mk: Азија/Кучинг

en: Asia/Kuwait
mk: Азија/Кувајт

en: Asia/Macau
mk: Азија/Макао

en: Asia/Magadan
mk: Азија/Магадан

en: Asia/Makassar
mk: Азија/Макасар

en: Asia/Manila
mk: Азија/Манила

en: Asia/Muscat
mk: Азија/Мускат

en: Asia/Nicosia
mk: Азија/Никозија

en: Asia/Novosibirsk
mk: Азија/Новосибирск

en: Asia/Omsk
mk: Азија/Омск

en: Asia/Oral
mk: Азија/Орал

en: Asia/Phnom_Penh
mk: Азија/Пном_Пен

en: Asia/Pontianak
mk: Азија/Понтијанак

en: Asia/Pyongyang
mk: Азија/Пјонгјанг

en: Asia/Qatar
mk: Азија/Катар

en: Asia/Qyzylorda
mk: Азија/Кизилорда

en: Asia/Rangoon
mk: Азија/Рангун

en: Asia/Riyadh
mk: Азија/Ријад

en: Asia/Saigon
mk: Азија/Сајгон

en: Asia/Sakhalin
mk: Азија/Сахалин

en: Asia/Samarkand
mk: Азија/Самарканд

en: Asia/Seoul
mk: Азија/Сеул

en: Asia/Shanghai
mk: Азија/Шангај

en: Asia/Singapore
mk: Азија/Сингапур

en: Asia/Taipei
mk: Азија/Тајпеј

en: Asia/Tashkent
mk: Азија/Ташкент

en: Asia/Tbilisi
mk: Азија/Тбилиси

en: Asia/Tehran
mk: Азија/Техеран

en: Asia/Thimphu
mk: Азија/Тимфу

en: Asia/Tokyo
mk: Азија/Токио

en: Asia/Ujung_Pandang
mk: Азија/Ујунг_Панданг

en: Asia/Ulaanbaatar
mk: Азија/Уланбатор

en: Asia/Urumqi
mk: Азија/Урумчи

en: Asia/Vientiane
mk: Азија/Виентиан

en: Asia/Vladivostok
mk: Азија/Владивосток

en: Asia/Yakutsk
mk: Азија/Јакутск

en: Asia/Yekaterinburg
mk: Азија/Екатеринбург

en: Asia/Yerevan
mk: Азија/Ереван

en: Atlantic/Azores
mk: Атлантик/Азури

en: Atlantic/Bermuda
mk: Атлантик/Бермуди

en: Atlantic/Canary
mk: Атлантик/Канарски_Острови

en: Atlantic/Cape_Verde
mk: Атлантик/Кејп_Верде

en: Atlantic/Faeroe
mk: Атлантик/Фарски_Острови

en: Atlantic/Faroe
mk: Атлантик/Фарски_Острови

en: Atlantic/Jan_Mayen
mk: Атлантик/Јан_Мајен

en: Atlantic/Madeira
mk: Атлантик/Мадеира

en: Atlantic/Reykjavik
mk: Атлантик/Рејкјавик

en: Atlantic/South_Georgia
mk: Атлантик/Јужна_Џорџија

en: Atlantic/St_Helena
mk: Атлантик/Света_Елена

en: Atlantic/Stanley
mk: Атлантик/Стенли

en: Australia/Adelaide
mk: Австралија/Аделаида

en: Australia/Brisbane
mk: Австралија/Бризбејн

en: Australia/Broken_Hill
mk: Австралија/Брокен_Хил

en: Australia/Currie
mk: Австралија/Кари

en: Australia/Darwin
mk: Австралија/Дарвин

en: Australia/Eucla
mk: Австралија/Еукла

en: Australia/Hobart
mk: Австралија/Хобарт

en: Australia/Lindeman
mk: Австралија/Линдеман

en: Australia/Lord_Howe
mk: Австралија/Лорд_Хоу

en: Australia/Melbourne
mk: Австралија/Мелбурн

en: Australia/Perth
mk: Австралија/Перт

en: Australia/Sydney
mk: Австралија/Сиднеј

en: Europe/Amsterdam
mk: Европа/Амстердам

en: Europe/Andorra
mk: Европа/Андора

en: Europe/Athens
mk: Европа/Атина

en: Europe/Belfast
mk: Европа/Белфаст

en: Europe/Belgrade
mk: Европа/Белград

en: Europe/Berlin
mk: Европа/Берлин

en: Europe/Bratislava
mk: Европа/Братислава

en: Europe/Brussels
mk: Европа/Брисел

en: Europe/Bucharest
mk: Европа/Букурешт

en: Europe/Budapest
mk: Европа/Будимпешта

en: Europe/Chisinau
mk: Европа/Чишинау

en: Europe/Copenhagen
mk: Европа/Копенхаген

en: Europe/Dublin
mk: Европа/Даблин

en: Europe/Gibraltar
mk: Европа/Гибралтар

en: Europe/Guernsey
mk: Европа/Гернзи

en: Europe/Helsinki
mk: Европа/Хелсинки

en: Europe/Istanbul
mk: Европа/Истанбул

en: Europe/Jersey
mk: Европа/Џерзи

en: Europe/Kaliningrad
mk: Европа/Калининград

en: Europe/Kiev
mk: Европа/Киев

en: Europe/Lisbon
mk: Европа/Лисабон

en: Europe/Ljubljana
mk: Европа/Љубљана

en: Europe/London
mk: Европа/Лондон

en: Europe/Luxembourg
mk: Европа/Луксембург

en: Europe/Madrid
mk: Европа/Мадрид

en: Europe/Malta
mk: Европа/Малта

en: Europe/Mariehamn
mk: Европа/Мариехам

en: Europe/Minsk
mk: Европа/Минск

en: Europe/Monaco
mk: Европа/Монако

en: Europe/Moscow
mk: Европа/Москва

en: Europe/Oslo
mk: Европа/Осло

en: Europe/Paris
mk: Европа/Париз

en: Europe/Podgorica
mk: Европа/Подгорица

en: Europe/Prague
mk: Европа/Прага

en: Europe/Riga
mk: Европа/Рига

en: Europe/Rome
mk: Европа/Рим

en: Europe/Samara
mk: Европа/Самара

en: Europe/San_Marino
mk: Европа/Сан_Марино

en: Europe/Sarajevo
mk: Европа/Сараево

en: Europe/Simferopol
mk: Европа/Симферопол

en: Europe/Skopje
mk: Европа/Скопје

en: Europe/Sofia
mk: Европа/Софија

en: Europe/Stockholm
mk: Европа/Стокхолм

en: Europe/Tallinn
mk: Европа/Талин

en: Europe/Tirane
mk: Европа/Тирана

en: Europe/Uzhgorod
mk: Европа/Ужгород

en: Europe/Vaduz
mk: Европа/Вадуз

en: Europe/Vatican
mk: Европа/Ватикан

en: Europe/Vienna
mk: Европа/Виена

en: Europe/Vilnius
mk: Европа/Вилниус

en: Europe/Volgograd
mk: Европа/Волгоград

en: Europe/Warsaw
mk: Европа/Варшава

en: Europe/Zagreb
mk: Европа/Загреб

en: Europe/Zaporozhye
mk: Европа/Запорожје

en: Europe/Zurich
mk: Европа/Цирих

en: Indian/Antananarivo
mk: Индија/Тананариве

en: Indian/Chagos
mk: Индија/Чагос

en: Indian/Christmas
mk: Индија/Крисмас

en: Indian/Cocos
mk: Индија/Кокос

en: Indian/Comoro
mk: Индија/Комори

en: Indian/Kerguelen
mk: Индија/Кергелен

en: Indian/Mahe
mk: Индија/Махе

en: Indian/Maldives
mk: Индија/Малдиви

en: Indian/Mauritius
mk: Индија/Маврициус

en: Indian/Mayotte
mk: Индија/Мајот

en: Indian/Reunion
mk: Индија/Реинион

en: Pacific/Apia
mk: Пацифик/Апиа

en: Pacific/Auckland
mk: Пацифик/Окланд

en: Pacific/Chatham
mk: Пацифик/Чатам

en: Pacific/Easter
mk: Пацифик/Истер

en: Pacific/Efate
mk: Пацифик/Ефејт

en: Pacific/Enderbury
mk: Пацифик/Ендербери

en: Pacific/Fakaofo
mk: Пацифик/Факаофо

en: Pacific/Fiji
mk: Пацифик/Фиџи

en: Pacific/Funafuti
mk: Пацифик/Фунафути

en: Pacific/Galapagos
mk: Пацифик/Галапагос

en: Pacific/Gambier
mk: Пацифик/Гамбиер

en: Pacific/Guadalcanal
mk: Пацифик/Гвадалканал

en: Pacific/Guam
mk: Пацифик/Гуам

en: Pacific/Honolulu
mk: Пацифик/Хонолулу

en: Pacific/Johnston
mk: Пацифик/Џонстон

en: Pacific/Kiritimati
mk: Пацифик/Киритимати

en: Pacific/Kosrae
mk: Пацифик/Косрае

en: Pacific/Kwajalein
mk: Пацифик/Кваџелин

en: Pacific/Majuro
mk: Пацифик/Махуро

en: Pacific/Marquesas
mk: Пацифик/Маркесас

en: Pacific/Midway
mk: Пацифик/Мидвеј

en: Pacific/Nauru
mk: Пацифик/Науру

en: Pacific/Niue
mk: Пацифик/Ниуе

en: Pacific/Norfolk
mk: Пацифик/Норфолк

en: Pacific/Noumea
mk: Пацифик/Нумеа

en: Pacific/Pago_Pago
mk: Пацифик/Паго_Паго

en: Pacific/Palau
mk: Пацифик/Палау

en: Pacific/Pitcairn
mk: Пацифик/Питкерн

en: Pacific/Ponape
mk: Пацифик/Понапе

en: Pacific/Port_Moresby
mk: Пацифик/Порт_Морсби

en: Pacific/Rarotonga
mk: Пацифик/Раротонга

en: Pacific/Saipan
mk: Пацифик/Сајпан

en: Pacific/Tahiti
mk: Пацифик/Тахити

en: Pacific/Tarawa
mk: Пацифик/Тарава

en: Pacific/Tongatapu
mk: Пацифик/Тонгатапу

en: Pacific/Truk
mk: Пацифик/Трук

en: Pacific/Wake
mk: Пацифик/Вејк

en: Pacific/Wallis
mk: Пацифик/Валис

en: Pacific/Yap
mk: Пацифик/Јап

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
mk: Област

[ctx: Time zone]
en: Region
mk: Регион

en: The style '%1' was not found
mk: Стилот „%1“ не беше пронајден

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
mk: * Последни бои *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
mk: * Ваши бои *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
mk: Четириесет бои

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
mk: Бои на Оксиген

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
mk: Бои на виножито

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
mk: Кралски бои

[ctx: palette name]
en: Web Colors
mk: Бои за веб

en: Named Colors
mk: Именувани бои

en: Select Color
mk: Избери боја

en: Hue:
mk: Нијанси:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
mk: Вредност:

en: Red:
mk: Црвена:

en: Green:
mk: Зелена:

en: Blue:
mk: Сина:

en: &Add to Custom Colors
mk: &Додајте кај вашите бои

en: Name:
mk: Име:

en: Default color
mk: Стандардна боја

en: -default-
mk: -стандардно-

en: -unnamed-
mk: -неименувано-

[ctx: @title:window]
en: Print
mk: Печатење

en: &Try
mk: П&робај

en: modified
mk: изменето

en: &Details
mk: &Детали

en: Get help...
mk: Помош...

en: &Add
mk: &Додај

en: &Remove
mk: О&тстрани

en: Move &Up
mk: Помести &горе

en: Move &Down
mk: Помести &долу

en: Select Font
mk: Избери фонт

en: Could not load print preview part
mk: Не можам да го вчитам делот за преглед на печатење

en: Print Preview
mk: Преглед на печатење

en: Minimize
mk: Спушти

en: &Minimize
mk: &Спушти

en: &Restore
mk: &Врати

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
mk: <qt>Дали навистина сакате да ја напуштите <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
mk: Потврда за напуштање од системската лента

en: Redo
mk: Повтори

en: Undo
mk: Врати

en: Do not run in the background.
mk: Не се извршува во заднина.

en: Internally added if launched from Finder
mk: Се додава внатрешно ако е стартувано од Finder

en: Device name
mk: Име на уред

[ctx: folder name]
en: New Folder
mk: Нова папка

[ctx: @title:window]
en: New Folder
mk: Нова папка

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
mk: Креирање нова папка во:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
mk: Веќе постои датотека или папка со име %1.

en: You do not have permission to create that folder.
mk: Немате дозволи за создавање на таа папка.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
mk: Избор на папка

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
mk: Нова папка...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
mk: Нова папка...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
mk: Избриши

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
mk: Покажи скриени папки

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
mk: Својства

en: *|All files
mk: *|Сите датотеки

en: All Supported Files
mk: Сите поддржани датотеки

en: Open
mk: Отвори

en: Save As
mk: Зачувај како

en: <Error>
mk: <Грешка>

en: Show Hidden Folders
mk: Покажи скриени папки

en: All Pictures
mk: Сите слики

en: P&review
mk: П&реглед

en: Acquire Image
mk: Преземи слика

en: OCR Image
mk: OCR на слика

en: File '%1' is not readable
mk: Датотеката „%1“ не е читлива

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
mk: ГРЕШКА: Непознат протокол „%1“

en: Authorization Dialog
mk: Дијалог за авторизација

en: No metainfo for %1
mk: Нема метаподатоци за %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
mk: Отстрани

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
mk: Додај...

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
mk: %1 на %2

en: Signature Algorithm:
mk: Алгоритам за сигнатура:

en: Unknown
mk: Непознато

en: Signature Contents:
mk: Содржина на сигнатура:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
mk: Непознат алгоритам за клуч

en: Key type: RSA (%1 bit)
mk: Тип клуч: RSA (%1 бита)

en: Modulus:
mk: Остаток:

en: Exponent: 0x
mk: Експонент: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
mk: Тип клуч: DSA (%1 бита)

en: Prime:
mk: Прост број:

en: 160 bit prime factor:
mk: 160-битен фактор на прост број:

en: Public key:
mk: Јавен клуч:

en: The certificate is valid.
mk: Сертификатот е валиден.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
mk: Преземањето на сертификатот на издавачот не успеа. Тоа значи дека сертификатот на авторитетот за сертификати (CA) не може да биде пронајден.

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
mk: Преземањето на листата со отповикани сертификати (Certificate Revocation List) не успеа. Тоа значи дека листата со отповикани сертификати на авторитетот за сертификати (CA) не може да биде пронајдена.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
mk: Декриптирањето на потписот на сертификатот не успеа. Тоа значи дека не можело дури ни да се пресмета, наспроти несовпаѓањето на очекуваниот резултат.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
mk: Декриптирањето на потписот на CRL (листа со отповикани сертификати, Certificate Revocation List) не успеа. Тоа значи дека не можело дури ни да се пресмета, наспроти несовпаѓањето на очекуваниот резултат.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
mk: Декодирањето на јавниот клуч на издавачот не успеа. Тоа значи дека сертификатот на авторитетот за сертификати не може да се користи за верификација на сертификатот што сакате да го користите.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
mk: Потписот на сертификатот не е валиден. Тоа значи дека сертификатот не може да биде верификуван.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
mk: Потписот на листата со отповикани сертификати не е валиден. Тоа значи дека листата не може да биде верификувана.

en: The certificate is not valid, yet.
mk: Сертификатот не е сѐ уште валиден.

en: The certificate is not valid, any more.
mk: Сертификатот не е повеќе валиден.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
mk: Листата со отповикани сертификати не е сѐ уште валидна.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
mk: Форматот за време на полето „notBefore“ од сертификатот не е валиден.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
mk: Форматот за време на полето „notAfter“ од сертификатот не е валиден.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
mk: Форматот за време на полето „lastUpdate“ од листата со отповикани сертификати не е валиден.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
mk: Форматот за време на полето „nextUpdate“ од листата со отповикани сертификати не е валиден.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
mk: На процесот OpenSSL му снема меморија.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
mk: Сертификатот е самопотпишан и го нема во листата на доверливи сертификати. Ако сакате да го прифатите овој сертификат, внесете го во листата на доверливи сертификати.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
mk: Сертификатот е самопотпишан. Иако може да се изгради синџир на доверба, не може да биде пронајден сертификатот на коренскиот авторитет за сертификати.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
mk: Сертификатот на авторитетот за сертификати не може да биде пронајден. Најверојатно е прекинат вашиот синџир на доверба.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
mk: Сертификатот не може да биде верификуван бидејќи е единствен сертификат во синџирот на доверба и не е самопотпишан. Ако сами го потпишете сертификатот, осигурете се дека сте го внеле во листата на доверливи сертификати.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
mk: Синџирот со сертификати е подолг од максималната наведена големина.

en: The certificate has been revoked.
mk: Сертификатот е отповикан.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
mk: Авторитетот за сертификати (CA) на сертификатот не е валиден.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
mk: Должината на синџирот на доверба е поголема од еден од параметрите „pathlength“ на авторитетот за сертификати, што ги прави сите наредни потписи невалидни.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
mk: Сертификатот не е потпишан за употребата за која се обидовте да го користите. Тоа значи дека авторитетот за сертификати (CA) не ја дозволува оваа употреба.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
mk: Коренскиот авторитет за сертификати не е доверлив за целта за која се обидовте да го употребите.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
mk: Коренскиот авторитет за сертификати е означен да биде одбиен за целта за која се обидовте да го употребите.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
mk: Сертификатот на авторитетот за сертификати не се совпаѓа со името на авторитетот во сертификатот.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
mk: Идент. на клуч од сертификатот на авторитетот за сертификати не се совпаѓа со идент. на клуч во одделот „Издавач“ од сертификатот што се обидувате да го употребите.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
mk: Идент. на клуч и името од сертификатот на авторитетот за сертификати не се совпаѓа со идент. на клуч и името во одделот „Издавач“ од сертификатот што се обидувате да го употребите.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
mk: Сертификатот на авторитетот за сертификати не е дозволено да потпишува сертификати.

en: OpenSSL could not be verified.
mk: OpenSSL не можеше да биде верификуван.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
mk: Тестот за потпишување за овој сертификат не успеа. Тоа може да значи дека потписот на овој сертификат или некој во неговата патека на доверба е невалиден, не може да биде декодиран или дека листата со отповикани сертификати CRL (Certificate Revocation List) не може да биде верификувана. Ако ја видите поракава, информирајте го авторот на софтверот што го користите дека би требало да ги користи новите поконкретни пораки за грешки.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
mk: Главните датотеки на авторитетот за потпишување на сертификатот не беа пронајдени и затоа сертификатот не е верификуван.

en: SSL support was not found.
mk: Не е пронајдена поддршка за SSL.

en: Private key test failed.
mk: Тестот на приватниот клуч не успеа.

en: The certificate has not been issued for this host.
mk: Сертификатот не е издаден за овој компјутер.

en: This certificate is not relevant.
mk: Овој сертификат не е релевантен.

en: The certificate is invalid.
mk: Сертификатот не е валиден.
