kdelibs4 - en to mr translation catalogue (1718 entries)

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
mr: एन्टीक-सफेद

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
mr: एन्टीक-सफेद1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
mr: एन्टीक-सफेद2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
mr: एन्टीक-सफेद3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
mr: एन्टीक-सफेद4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
mr: ब्लाँच्ड-बादामी

[ctx: color]
en: BlueViolet
mr: बैंगनी

[ctx: color]
en: CadetBlue
mr: केडेट-नीला

[ctx: color]
en: CadetBlue1
mr: केडेट-नीला

[ctx: color]
en: CadetBlue2
mr: केडेट-नीला2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
mr: केडेट-नीला3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
mr: केडेट-नीला

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
mr: कॉर्नफ्लावर-नीला

[ctx: color]
en: DarkBlue
mr: गहरा नीलाः

[ctx: color]
en: DarkCyan
mr: गहरा क्यानः

[ctx: color]
en: DarkGray
mr: गाढ़ा धूसर

[ctx: color]
en: DarkGreen
mr: गहरा हराः

[ctx: color]
en: DarkGrey
mr: गाढ़ा धूसर

[ctx: color]
en: DarkKhaki
mr: गहरा-खाकी

[ctx: color]
en: DarkMagenta
mr: मजेंटा

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
mr: गहरा-जैतूनी-हरा1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
mr: गहरा-जैतूनी-हरा1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
mr: गहरा-जैतूनी-हरा2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
mr: गहरा-जैतूनी-हरा1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
mr: गहरा-जैतूनी-हरा1

[ctx: color]
en: DarkOrange
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrange1
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrange2
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrange3
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrange4
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: DarkOrchid
mr: ज्यादा गहरा

[ctx: color]
en: DarkRed
mr: ज्यादा गहरा

[ctx: color]
en: DarkSalmon
mr: गहरा-गेरूऑ

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
mr: गहरा-समुद्री-हरा

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
mr: गहरा-समुद्री-हरा1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
mr: गहरा-समुद्री-हरा2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
mr: गहरा-समुद्री-हरा3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
mr: गहरा-समुद्री-हरा4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
mr: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
mr: गाढ़ा धूसर

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
mr: गहरा-स्लेटी-ग्रे1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
mr: गहरा-स्लेटी-ग्रे2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
mr: गहरा-स्लेटी-ग्रे3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
mr: गहरा-स्लेटी-ग्रे1

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
mr: गहरा-स्लेटी-ग्रे1

[ctx: color]
en: DarkViolet
mr: बैंगनी

[ctx: color]
en: DeepPink
mr: गहरा

[ctx: color]
en: DeepPink1
mr: गहरा

[ctx: color]
en: DeepPink2
mr: गहरा

[ctx: color]
en: DeepPink3
mr: गहरा

[ctx: color]
en: DeepPink4
mr: गहरा

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DimGray
mr: धूसर

[ctx: color]
en: DimGrey
mr: डिम-ग्रे

[ctx: color]
en: DodgerBlue
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: FloralWhite
mr: फ्लोरल-सफेद

[ctx: color]
en: ForestGreen
mr: जंगल

[ctx: color]
en: GhostWhite
mr: के-घोस्ट-व्यू

[ctx: color]
en: GreenYellow
mr: पीला

[ctx: color]
en: HotPink
mr: गर्म-गुलाबी

[ctx: color]
en: HotPink1
mr: गर्म-गुलाबी1

[ctx: color]
en: HotPink2
mr: गर्म-गुलाबी2

[ctx: color]
en: HotPink3
mr: गर्म-गुलाबी3

[ctx: color]
en: HotPink4
mr: गर्म-गुलाबी4

[ctx: color]
en: IndianRed
mr: इंडियन-रेड

[ctx: color]
en: IndianRed1
mr: इंडियन-रेड1

[ctx: color]
en: IndianRed2
mr: इंडियन-रेड2

[ctx: color]
en: IndianRed3
mr: इंडियन-रेड3

[ctx: color]
en: IndianRed4
mr: इंडियन-रेड4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
mr: लैवेण्डर-ब्लश

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
mr: लैवेण्डर-ब्लश1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
mr: लैवेण्डर-ब्लश2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
mr: लैवेण्डर-ब्लश3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
mr: लैवेण्डर-ब्लश4

[ctx: color]
en: LawnGreen
mr: हरा

[ctx: color]
en: LemonChiffon
mr: लेमन-शिफॉन

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
mr: लेमन-शिफॉन1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
mr: लेमन-शिफॉन2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
mr: लेमन-शिफॉन3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
mr: लेमन-शिफॉन4

[ctx: color]
en: LightBlue
mr: हल्का

[ctx: color]
en: LightBlue1
mr: हल्का

[ctx: color]
en: LightBlue2
mr: हल्का

[ctx: color]
en: LightBlue3
mr: हल्का

[ctx: color]
en: LightBlue4
mr: हल्का

[ctx: color]
en: LightCoral
mr: हल्के रंग

[ctx: color]
en: LightCyan
mr: हल्का

[ctx: color]
en: LightCyan1
mr: हल्का-स्यान1

[ctx: color]
en: LightCyan2
mr: हल्का-स्यान2

[ctx: color]
en: LightCyan3
mr: हल्का-स्यान3

[ctx: color]
en: LightCyan4
mr: हल्का-स्यान4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
mr: हल्का-सुनहरादंड

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
mr: हल्का-सुनहरादंड1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
mr: हल्का-सुनहरादंड2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
mr: हल्का-सुनहरादंड3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
mr: हल्का-सुनहरादंड

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
mr: हल्का-सुनहरादंड-पीला

[ctx: color]
en: LightGray
mr: हल्का धूसर

[ctx: color]
en: LightGreen
mr: हल्का हरा

[ctx: color]
en: LightGrey
mr: हल्का धूसर

[ctx: color]
en: LightPink
mr: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightPink1
mr: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightPink2
mr: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightPink3
mr: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightPink4
mr: बिजली-गिरना

[ctx: color]
en: LightSalmon
mr: हल्का-गेरूऑ

[ctx: color]
en: LightSalmon1
mr: हल्का-गेरूऑ1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
mr: हल्का-गेरूऑ2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
mr: हल्का-गेरूऑ

[ctx: color]
en: LightSalmon4
mr: हल्का-गेरूऑ

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
mr: हल्का हरा

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
mr: हल्का-आसमानी

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
mr: हल्का-आसमानी1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
mr: हल्का-आसमानी2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
mr: हल्का-आसमानी3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
mr: हल्का-आसमानी

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
mr: हल्का-स्लेटी-नीला

[ctx: color]
en: LightSlateGray
mr: हल्का-स्लेटी-ग्रे

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
mr: हल्का-स्लेटी-ग्रे

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
mr: हल्का-स्टील-ब्लू

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
mr: हल्का-स्टील-ब्लू1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
mr: हल्का-स्टील-ब्लू12

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
mr: हल्का-स्टील-ब्लू13

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
mr: हल्का-स्टील-ब्लू14

[ctx: color]
en: LightYellow
mr: हल्का-पीला

[ctx: color]
en: LightYellow1
mr: हल्का-पीला1

[ctx: color]
en: LightYellow2
mr: हल्का-पीला2

[ctx: color]
en: LightYellow3
mr: हल्का-पीला3

[ctx: color]
en: LightYellow4
mr: हल्का-पीला4

[ctx: color]
en: LimeGreen
mr: हरा

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
mr: मध्यम-अक्वॉमरीन

[ctx: color]
en: MediumBlue
mr: मध्यमनीला

[ctx: color]
en: MediumOrchid
mr: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
mr: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
mr: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
mr: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
mr: मध्यम-ऑर्चिड

[ctx: color]
en: MediumPurple
mr: मध्यम-जामुनी

[ctx: color]
en: MediumPurple1
mr: मध्यम-जामुनी1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
mr: मध्यम-जामुनी2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
mr: मध्यम-जामुनी3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
mr: मध्यम-जामुनी

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
mr: प्रसंग चयन

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
mr: मध्यम-स्लेटी-नीला

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
mr: प्रसंग चयन

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
mr: मध्यम आउटलाइन

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
mr: मध्यम फ़ॉन्ट

[ctx: color]
en: MidnightBlue
mr: मध्यरात्रि (&M)

[ctx: color]
en: MintCream
mr: मिंट-क्रीम

[ctx: color]
en: MistyRose
mr: मिस्टी-रोज़

[ctx: color]
en: MistyRose1
mr: मिस्टी-रोज़1

[ctx: color]
en: MistyRose2
mr: मिस्टी-रोज़2

[ctx: color]
en: MistyRose3
mr: मिस्टी-रोज़3

[ctx: color]
en: MistyRose4
mr: मिस्टी-रोज़4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
mr: नवाजो-सफेद

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
mr: नवाजो-सफेद1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
mr: नवाजो-सफेद1

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
mr: नवाजो-सफेद1

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
mr: नवाजो-सफेद

[ctx: color]
en: NavyBlue
mr: नीला

[ctx: color]
en: OldLace
mr: ओल्ड-लेस

[ctx: color]
en: OrangeRed
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: OrangeRed1
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: OrangeRed2
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: OrangeRed3
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: OrangeRed4
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
mr: फ़ीका-स्वर्णदण्ड

[ctx: color]
en: PaleGreen
mr: हरा

[ctx: color]
en: PaleGreen1
mr: फ़ीका-हरा1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
mr: फ़ीका-हरा2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
mr: फ़ीका-हरा3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
mr: हरा

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
mr: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
mr: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
mr: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
mr: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
mr: फ़ीका-टर्किश

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
mr: फ़ीका-बैंगनी-लाल

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
mr: फ़ीका-बैंगनी-लाल1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
mr: फ़ीका-बैंगनी-लाल2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
mr: फ़ीका-बैंगनी-लाल3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
mr: फ़ीका-बैंगनी-लाल

[ctx: color]
en: PapayaWhip
mr: पापाया-व्हिप

[ctx: color]
en: PeachPuff
mr: पीच-पफ़

[ctx: color]
en: PeachPuff1
mr: पीच-पफ़1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
mr: पीच-पफ़2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
mr: पीच-पफ़3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
mr: पीच-पफ़4

[ctx: color]
en: PowderBlue
mr: पाउडर-नीला

[ctx: color]
en: RosyBrown
mr: रोजी-ब्राउन

[ctx: color]
en: RosyBrown1
mr: रोजी-ब्राउन1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
mr: रोजी-ब्राउन2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
mr: रोजी-ब्राउन3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
mr: रोजी-ब्राउन4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
mr: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
mr: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
mr: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
mr: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
mr: रॉयल फ्लश

[ctx: color]
en: SandyBrown
mr: भूराः

[ctx: color]
en: SeaGreen
mr: हरा

[ctx: color]
en: SeaGreen1
mr: हरा

[ctx: color]
en: SeaGreen2
mr: हरा

[ctx: color]
en: SeaGreen3
mr: हरा

[ctx: color]
en: SeaGreen4
mr: हरा

[ctx: color]
en: SkyBlue
mr: नीला

[ctx: color]
en: SkyBlue1
mr: नीला

[ctx: color]
en: SkyBlue2
mr: नीला

[ctx: color]
en: SkyBlue3
mr: नीला

[ctx: color]
en: SkyBlue4
mr: नीला

[ctx: color]
en: SlateBlue
mr: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: SlateBlue1
mr: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
mr: स्लेटी-नीला2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
mr: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: SlateBlue4
mr: स्लेटी-नीला1

[ctx: color]
en: SlateGray
mr: स्लेटी-ग्रे

[ctx: color]
en: SlateGray1
mr: स्लेटी-ग्रे1

[ctx: color]
en: SlateGray2
mr: स्लेटी-ग्रे2

[ctx: color]
en: SlateGray3
mr: स्लेटी-ग्रे3

[ctx: color]
en: SlateGray4
mr: स्लेटी-ग्रे4

[ctx: color]
en: SlateGrey
mr: स्लेटी-ग्रे

[ctx: color]
en: SpringGreen
mr: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SpringGreen1
mr: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SpringGreen2
mr: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SpringGreen3
mr: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SpringGreen4
mr: स्प्रिंगीनेस

[ctx: color]
en: SteelBlue
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: SteelBlue1
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: SteelBlue2
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: SteelBlue3
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: SteelBlue4
mr: गहरा नीला

[ctx: color]
en: VioletRed
mr: बैंगनी

[ctx: color]
en: VioletRed1
mr: बैंगनी

[ctx: color]
en: VioletRed2
mr: बैंगनी

[ctx: color]
en: VioletRed3
mr: बैंगनी

[ctx: color]
en: VioletRed4
mr: बैंगनी

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
mr: धुँधला-सफेद

[ctx: color]
en: YellowGreen
mr: पीला

[ctx: color]
en: aquamarine
mr: अक्वॉमरीन

[ctx: color]
en: aquamarine1
mr: अक्वॉमरीन1

[ctx: color]
en: aquamarine2
mr: अक्वॉमरीन2

[ctx: color]
en: aquamarine3
mr: अक्वॉमरीन3

[ctx: color]
en: aquamarine4
mr: अक्वॉमरीन

[ctx: color]
en: bisque
mr: बास्क

[ctx: color]
en: bisque1
mr: बास्क

[ctx: color]
en: bisque2
mr: बास्क

[ctx: color]
en: bisque3
mr: बास्क

[ctx: color]
en: bisque4
mr: बास्क

[ctx: color]
en: black
mr: काला

[ctx: color]
en: blue
mr: नीलाः

[ctx: color]
en: blue1
mr: नीलाः

[ctx: color]
en: blue2
mr: नीलाः

[ctx: color]
en: blue3
mr: नीलाः

[ctx: color]
en: blue4
mr: नीलाः

[ctx: color]
en: brown
mr: भूराः

[ctx: color]
en: brown1
mr: भूराः

[ctx: color]
en: brown2
mr: भूराः

[ctx: color]
en: brown3
mr: भूराः

[ctx: color]
en: brown4
mr: भूराः

[ctx: color]
en: burlywood
mr: बर्ली-वुड

[ctx: color]
en: burlywood1
mr: बर्ली-वुड1

[ctx: color]
en: burlywood2
mr: बर्ली-वुड2

[ctx: color]
en: burlywood3
mr: बर्ली-वुड3

[ctx: color]
en: burlywood4
mr: बर्ली-वुड

[ctx: color]
en: coral
mr: मूंगा

[ctx: color]
en: coral1
mr: मूंगा

[ctx: color]
en: coral2
mr: मूंगा

[ctx: color]
en: coral3
mr: मूंगा

[ctx: color]
en: coral4
mr: मूंगा

[ctx: color]
en: cornsilk
mr: कॉर्न-सिल्क

[ctx: color]
en: cornsilk1
mr: कॉर्न-सिल्क1

[ctx: color]
en: cornsilk2
mr: कॉर्न-सिल्क2

[ctx: color]
en: cornsilk3
mr: कॉर्न-सिल्क3

[ctx: color]
en: cornsilk4
mr: कॉर्न-सिल्क4

[ctx: color]
en: gainsboro
mr: गेन्स-बोरो

[ctx: color]
en: gold
mr: सोनेरी

[ctx: color]
en: gold1
mr: सोनेरी1

[ctx: color]
en: gold2
mr: सोनेरी2

[ctx: color]
en: gold3
mr: सोनेरी3

[ctx: color]
en: gold4
mr: सोनेरी4

[ctx: color]
en: goldenrod
mr: फ़ोल्डर (&F)

[ctx: color]
en: green
mr: हराः

[ctx: color]
en: green1
mr: हराः

[ctx: color]
en: green2
mr: हराः

[ctx: color]
en: green3
mr: हराः

[ctx: color]
en: green4
mr: हराः

[ctx: color]
en: honeydew
mr: हनी-ड्यू

[ctx: color]
en: honeydew1
mr: हनी-ड्यू1

[ctx: color]
en: honeydew2
mr: हनी-ड्यू2

[ctx: color]
en: honeydew3
mr: हनी-ड्यू3

[ctx: color]
en: honeydew4
mr: हनी-ड्यू4

[ctx: color]
en: ivory
mr: डी-वाइस

[ctx: color]
en: magenta
mr: मजेंटा

[ctx: color]
en: magenta1
mr: मजेंटा

[ctx: color]
en: magenta2
mr: मजेंटा

[ctx: color]
en: magenta3
mr: मजेंटा

[ctx: color]
en: magenta4
mr: मजेंटा

[ctx: color]
en: maroon
mr: कैमरून

[ctx: color]
en: maroon1
mr: कैमरून

[ctx: color]
en: maroon2
mr: कैमरून

[ctx: color]
en: maroon3
mr: कैमरून

[ctx: color]
en: maroon4
mr: कैमरून

[ctx: color]
en: moccasin
mr: मोकासिन

[ctx: color]
en: orange
mr: नारंगी

[ctx: color]
en: orange1
mr: नारंगी1

[ctx: color]
en: orange2
mr: नारंगी2

[ctx: color]
en: orange3
mr: नारंगी3

[ctx: color]
en: orange4
mr: नारंगी4

[ctx: color]
en: orchid
mr: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: orchid1
mr: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: orchid2
mr: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: orchid3
mr: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: orchid4
mr: अभिलेखित (&A)

[ctx: color]
en: peru
mr: पेरू

[ctx: color]
en: pink
mr: गुलाबी

[ctx: color]
en: pink1
mr: गुलाबी1

[ctx: color]
en: pink2
mr: गुलाबी2

[ctx: color]
en: pink3
mr: गुलाबी3

[ctx: color]
en: pink4
mr: गुलाबी4

[ctx: color]
en: purple
mr: जांभळा

[ctx: color]
en: purple1
mr: जांभळा1

[ctx: color]
en: purple2
mr: जांभळा2

[ctx: color]
en: purple3
mr: जांभळा3

[ctx: color]
en: purple4
mr: जांभळा4

[ctx: color]
en: red
mr: लाल

[ctx: color]
en: red1
mr: लाल1

[ctx: color]
en: red2
mr: लाल2

[ctx: color]
en: red3
mr: लाल3

[ctx: color]
en: red4
mr: लाल4

[ctx: color]
en: salmon1
mr: गेरूऑ1

[ctx: color]
en: seashell
mr: सी-शैल

[ctx: color]
en: seashell1
mr: सी-शैल1

[ctx: color]
en: seashell2
mr: सी-शैल2

[ctx: color]
en: seashell3
mr: सी-शैल3

[ctx: color]
en: seashell4
mr: सी-शैल4

[ctx: color]
en: snow
mr: एक्स-स्नो

[ctx: color]
en: snow1
mr: एक्स-स्नो1

[ctx: color]
en: snow2
mr: एक्स-स्नो2

[ctx: color]
en: snow3
mr: एक्स-स्नो3

[ctx: color]
en: snow4
mr: एक्स-स्नो4

[ctx: color]
en: thistle
mr: सीटी

[ctx: color]
en: thistle1
mr: सीटी1

[ctx: color]
en: thistle2
mr: सीटी2

[ctx: color]
en: thistle3
mr: सीटी3

[ctx: color]
en: thistle4
mr: सीटी4

[ctx: color]
en: tomato
mr: स्वचलन

[ctx: color]
en: tomato1
mr: स्वचलन

[ctx: color]
en: tomato2
mr: स्वचलन

[ctx: color]
en: tomato3
mr: स्वचलन

[ctx: color]
en: tomato4
mr: स्वचलन

[ctx: color]
en: violet
mr: जांभळा

[ctx: color]
en: wheat
mr: चीट (&C)

[ctx: color]
en: wheat1
mr: चीट (&C)

[ctx: color]
en: wheat2
mr: चीट (&C)

[ctx: color]
en: wheat3
mr: चीट (&C)

[ctx: color]
en: wheat4
mr: चीट (&C)

[ctx: color]
en: white
mr: पांढरा

[ctx: color]
en: yellow
mr: पिवळा

[ctx: color]
en: yellow1
mr: पिवळा1

[ctx: color]
en: yellow2
mr: पिवळा2

[ctx: color]
en: yellow3
mr: पिवळा3

[ctx: color]
en: yellow4
mr: पिवळा4

en: Debug Settings
mr: संयोजना डिबग करा

en: File
mr: फाईल

en: Message Box
mr: संदेश पेटी

en: Shell
mr: शेल

en: None
mr: काही नाही

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
mr: माहिती

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
mr: येथे आऊटपुट पाठवा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
mr: फाईलनाव:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
mr: त्रुटी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
mr: गंभीर त्रुटी आढळल्यास रद्द करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
mr: सर्व डिबग आऊटपुट बंद करा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
mr: इशारा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
mr: गंभीर त्रुटी

en: &Select All
mr: सर्व निवडा (&S)

en: &Deselect All
mr: सर्व निवडू नका (&D)

en: A dialog box for setting preferences for debug output
mr: डिबग आऊटपुट करिता प्राधान्यता संयोजीत करण्याकरिता संवाद पेटी

en: David Faure
mr: डेविड फ़ॉउर

en: Maintainer
mr: पालक

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
mr: मूलभूत यादी संवाद ऐवजी पूर्णतया-सज्ज संवाद दर्शवा

en: Turn area on
mr: क्षेत्र सक्रिय करा

en: Turn area off
mr: क्षेत्र निष्क्रिय करा

en: no error
mr: त्रुटी नाही

en: requested family not supported for this host name
mr: या यजमान नावाकरिता विनंतीकृत समूह समर्थीत नाही

en: temporary failure in name resolution
mr: नाव निर्धारण मध्ये तात्पूरते अपयश आढळले

en: non-recoverable failure in name resolution
mr: नाव निर्धारण करताना विना-पुन्हा-प्राप्त अपयश

en: invalid flags
mr: अवैध बाब

en: memory allocation failure
mr: स्मृती वाटप अपयश

en: name or service not known
mr: नाव किंवा सेवा परिचीत नाही

en: requested family not supported
mr: विनंतीकृत समूह समर्थीत नाही

en: requested service not supported for this socket type
mr: या सॉकेट प्रकार करिता विनंतीकृत सेवा समर्थीत नाही

en: requested socket type not supported
mr: विनंतीकृत सॉकेट प्रकार समर्थीत नाही

en: unknown error
mr: अपरिचीत त्रुटी

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
mr: प्रणाली त्रुटी : %1

en: request was canceled
mr: विनंती रद्द केली

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
mr: अपरिचीत परिवार %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
mr: त्रुटी नाही

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
mr: नाव लुकअप अपयशी

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
mr: पत्ता आधीपासूनच वापरात आहे

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
mr: सॉकेट आधीपासूनच बांधलेला आहे

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
mr: सॉकेट आधीपासूनच बणविला आहे

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
mr: सॉकेट बांधलेला नाही

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
mr: सॉकेट बनविला गेला नाही

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
mr: कार्यपध्दती बाधीत करेल

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
mr: जुळवणी सक्रियपणे नकरले गेले

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
mr: जुळवणीची वेळ संपली

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
mr: कार्यपध्दती आधीपासूनच प्रगतीशील आहे

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
mr: संजाळ अपयश आढळले

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
mr: कार्यपध्दती समर्थीत नाही

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
mr: काळक्षम कार्यपध्दतीची वेळ संपली

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
mr: अपरिचीत/अनपेक्षीत त्रुटी घडली

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
mr: दूर्रस्थ यजमानाने जुळवणी बंद केली

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
mr: BSD परवाना

[ctx: @item license]
en: BSD License
mr: BSD परवाना

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
mr: आर्टिस्टिक परवाना

[ctx: @item license]
en: Artistic License
mr: आर्टिस्टिक परवाना

[ctx: @item license]
en: Custom
mr: ऐच्छिक

[ctx: @item license]
en: Not specified
mr: निश्चित नाही

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
mr: <p>केडीई अनेक भाषांमध्ये भाषांतरीत आहे याकरिता जग भरातील सर्व अनुवादकांना हार्दिक शुभेच्छा.</p><p>केडीई आंतर्राष्ट्रीयीकरणा विषयी अधिक माहिती करिता <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a> येथे जा</p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
mr: ग्रेगोरियन

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
mr: कॉप्टीक

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
mr: इथियोपियन

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
mr: हिब्रू

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
mr: इस्लामी / हिजरी (नागरिक)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
mr: भारतीय राष्ट्रीय

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
mr: जलाली

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
mr: जपानीज

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
mr: ज्युलियन

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
mr: तैवानीज

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
mr: थाई

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
mr: अवैध दिनदर्शिका प्रकार

en: Today
mr: आज

en: Yesterday
mr: काल

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, LongFormat]
en: Anno Martyrum
mr: अन्नो मार्टीरम

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
mr: सामान्य काल पूर्व

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
mr: ख्रिस्त पूर्व काल

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
mr: सामान्य काल

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
mr: इसविसन

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
mr: इस

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
mr: जा

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
mr: फे

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
mr: मा

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
mr: ए

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
mr: मे

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
mr: जू

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
mr: जु

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
mr: ऑ

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: स

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
mr: ऑ

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
mr: नो

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
mr: डि

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
mr: जाने चा

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
mr: फेब्रु चा

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
mr: मार्च चा

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
mr: एप्री चा

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
mr: मे चा

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
mr: जून चा

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
mr: जुलै चा

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
mr: ऑग चा

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
mr: सप्टें चा

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
mr: ऑक्ट चा

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
mr: नोव्हें चा

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
mr: डिसें चा

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
mr: जाने

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
mr: फेब्रु

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
mr: मार्च

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
mr: एप्री

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
mr: मे

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
mr: जून

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
mr: जुलै

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
mr: ऑग

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
mr: सप्टें

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
mr: ऑक्ट

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
mr: नोव्हें

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
mr: डिसें

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
mr: जानेवारी चा

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
mr: फेब्रुवारी चा

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
mr: मार्च चा

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
mr: एप्रील चा

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
mr: मे चा

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
mr: जून चा

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
mr: जुलै चा

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
mr: ऑगस्ट चा

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
mr: सप्टेंबर चा

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
mr: ऑक्टोबर चा

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
mr: नोव्हेंबर चा

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
mr: डिसेंबर चा

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
mr: जानेवारी

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
mr: फेब्रुवारी

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
mr: मार्च

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
mr: एप्रील

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
mr: मे

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
mr: जून

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
mr: जुलै

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
mr: ऑगस्ट

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
mr: सप्टेंबर

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
mr: ऑक्टोबर

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
mr: नोव्हेंबर

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
mr: डिसेंबर

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
mr: सो

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
mr: मं

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
mr: बु

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
mr: गु

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
mr: शु

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: श

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: र

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
mr: सोम

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
mr: मंगळ

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
mr: बुध

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
mr: गुरू

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
mr: शुक्र

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
mr: शनि

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
mr: रवि

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
mr: सोमवार

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
mr: मंगळवार

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
mr: बुधवार

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
mr: गुरूवार

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
mr: शुक्रवार

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
mr: शनिवार

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
mr: रविवार

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Mundi
mr: अन्नो मुंडि

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
mr: तिशरे चा

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
mr: हेशवान चा

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
mr: किसलेव चा

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
mr: तेवेत चा

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
mr: शवत चा

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
mr: अदार चा

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
mr: निसान चा

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
mr: इयार चा

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
mr: सिवान चा

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
mr: तमुज चा

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
mr: एव चा

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
mr: एलुल चा

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
mr: अदार I चा

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
mr: अदार II चा

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName]
en: Tishrey
mr: तिशरे

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName]
en: Heshvan
mr: हेश्वान

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName]
en: Kislev
mr: किस्लेव

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName]
en: Tevet
mr: तेवत

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName]
en: Shvat
mr: श्वत

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName]
en: Adar
mr: अदर

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName]
en: Nisan
mr: निसान

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName]
en: Iyar
mr: इयार

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName]
en: Sivan
mr: सिवान

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName]
en: Tamuz
mr: तामुज

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName]
en: Av
mr: एव

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName]
en: Elul
mr: एलुल

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName]
en: Adar I
mr: अदर I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName]
en: Adar II
mr: अदर II

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
mr: शके

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, ShortFormat]
en: SE
mr: शके

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::NarrowName]
en: C
mr: चै

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::NarrowName]
en: V
mr: वै

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::NarrowName]
en: J
mr: ज्ये

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
mr: आ

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: श्रा

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::NarrowName]
en: B
mr: भा

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
mr: अ

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::NarrowName]
en: K
mr: का

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::NarrowName]
en: A
mr: अ

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::NarrowName]
en: P
mr: पौ

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::NarrowName]
en: M
mr: मा

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::NarrowName]
en: P
mr: फा

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
mr: चैत्र चा

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
mr: वैशा चा

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
mr: ज्येष्ठ चा

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
mr: आषा चा

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
mr: श्राव चा

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
mr: भाद्र चा

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
mr: अश्वि चा

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
mr: कार्ति चा

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
mr: अग्र चा

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
mr: पौष चा

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
mr: मार्ग चा

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
mr: फाल्गु चा

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName]
en: Cha
mr: चैत्र

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName]
en: Vai
mr: वैशा

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName]
en: Jya
mr: ज्येष्ठ

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName]
en: Āsh
mr: आषा

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shr
mr: श्राव

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName]
en: Bhā
mr: भाद्र

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName]
en: Āsw
mr: अश्वि

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName]
en: Kār
mr: कार्ति

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName]
en: Agr
mr: अग्र

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pau
mr: पौष

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName]
en: Māg
mr: मार्ग

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName]
en: Phā
mr: फाल्गु

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
mr: चैत्र चा

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
mr: वैशाख चा

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
mr: ज्येष्ठ चा

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
mr: आषाढ चा

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
mr: श्रावण चा

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
mr: भाद्रपद चा

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
mr: अश्विन चा

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
mr: कार्तिक चा

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
mr: अग्रहयण चा

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
mr: पौष चा

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
mr: माघ चा

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
mr: फाल्गुन चा

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName]
en: Chaitra
mr: चैत्र

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName]
en: Vaishākh
mr: वैशाख

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName]
en: Jyaishtha
mr: ज्येष्ठ

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName]
en: Āshādha
mr: आषाढ

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName]
en: Shrāvana
mr: श्रावण

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName]
en: Bhādrapad
mr: भाद्रपद

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName]
en: Āshwin
mr: अश्विन

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName]
en: Kārtik
mr: कार्तिक

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName]
en: Agrahayana
mr: अग्रहयण

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName]
en: Paush
mr: पौष

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName]
en: Māgh
mr: माघ

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName]
en: Phālgun
mr: फाल्गुन

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: सो

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: M
mr: मं

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: B
mr: बु

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: G
mr: गु

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: शु

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: श

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: R
mr: र

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Som
mr: सोम

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Mañ
mr: मंग

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Bud
mr: बुध

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Gur
mr: गुरु

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Suk
mr: शुक्र

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: San
mr: शनि

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Rav
mr: रवि

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Somavãra
mr: सोमवार

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Mañgalvã
mr: मंगळवार

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Budhavãra
mr: बुधवार

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Guruvãra
mr: गुरुवार

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Sukravãra
mr: शुक्रवार

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Sanivãra
mr: शनिवार

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Raviãra
mr: रविवार

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
mr: मोहर्रम चा

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
mr: सफर चा

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
mr: रबी उल-अव्वल चा

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
mr: रबी उल-थानी चा

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
mr: जमादिल अव्वल चा

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
mr: जमादिल थानी चा

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
mr: रज्जब चा

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
mr: शाबान चा

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
mr: रमज़ान चा

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
mr: शब्बाल चा

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
mr: तू उल-की चा

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
mr: तू हिज्जा चा

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName]
en: Muharram
mr: मोहर्रम

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName]
en: Safar
mr: सफर

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Awal
mr: रबि उल-अव्वल

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Thaani
mr: रबि उल-थानी

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Awal
mr: जमादिल उल-अव्वल

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Thaani
mr: जमादिल उल-थानी

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName]
en: Rajab
mr: रज्जब

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName]
en: Sha`ban
mr: शाबान

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
mr: रमज़ान

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName]
en: Shawwal
mr: शब्बाल

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Qi`dah
mr: तू उल-जिल्काद

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Hijjah
mr: तू उल-हिज्जा

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ithnain
mr: यम अल-इथन

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Yau al-Thulatha
mr: या अल-दलथ

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Arbi'a
mr: यम अल-अरबिया

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Khamees
mr: यम अल-खमीज़

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Jumma
mr: यम अल-जुमा

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Sabt
mr: यम अल-सब्त

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ahad
mr: यम अल-अहद

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Persico
mr: अन्नो पर्सिको

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
mr: फवरदीन चा

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
mr: ऑरदीबेहेस्त चा

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
mr: खोरदाद चा

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
mr: तिर चा

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
mr: मोरदाद चा

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
mr: शाहहिरवार चा

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
mr: मेहर चा

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
mr: अबान चा

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
mr: अजर चा

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
mr: देई चा

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
mr: बहमान चा

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
mr: एसफंद चा

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName]
en: Farvardin
mr: फरवरदीन

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName]
en: Ordibehesht
mr: ओरदीबेहेस्त

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName]
en: Khordad
mr: खोरदाद

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName]
en: Tir
mr: तिर

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName]
en: Mordad
mr: मोरदाद

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName]
en: Shahrivar
mr: शाहरिवार

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName]
en: Mehr
mr: मेहर

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName]
en: Aban
mr: अबान

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName]
en: Azar
mr: अजर

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName]
en: Dei
mr: देई

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName]
en: Bahman
mr: बहमान

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName]
en: Esfand
mr: एसफंद

[ctx: Jalali weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Do shanbe
mr: दो शान्बे

[ctx: Jalali weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Se shanbe
mr: से शान्बे

[ctx: Jalali weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Chahar shanbe
mr: चहर शान्बे

[ctx: Jalali weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Panj shanbe
mr: पंज शान्बे

[ctx: Jalali weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Jumee
mr: जूमी

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Shanbe
mr: शान्बे

[ctx: Jalali weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yek-shanbe
mr: येक-शान्बे

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
mr: सामान्य काल पूर्व

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
mr: ख्रिस्त पूर्व काल

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
mr: सामान्य काल

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
mr: इसविसन

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
mr: इस

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
mr: जा

[ctx: Julian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
mr: फे

[ctx: Julian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
mr: मा

[ctx: Julian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
mr: ए

[ctx: Julian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
mr: मे

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
mr: जू

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
mr: जु

[ctx: Julian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
mr: ऑ

[ctx: Julian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: स

[ctx: Julian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
mr: ऑ

[ctx: Julian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
mr: नो

[ctx: Julian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
mr: डि

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
mr: जाने चा

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
mr: फेब्रु चा

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
mr: मार्च चा

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
mr: एप्री चा

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
mr: मे चा

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
mr: जून चा

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
mr: जुलै चा

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
mr: ऑग चा

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
mr: सप्टें चा

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
mr: ऑक्ट चा

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
mr: नोव्हें चा

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
mr: डिसें चा

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
mr: जाने

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
mr: फेब्रु

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
mr: मार्च

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
mr: एप्री

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
mr: मे

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
mr: जून

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
mr: जुलै

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
mr: ऑग

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
mr: सप्टें

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
mr: ऑक्ट

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
mr: नोव्हें

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
mr: डिसें

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
mr: जानेवारी चा

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
mr: फेब्रुवारी चा

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
mr: मार्च चा

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
mr: एप्रील चा

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
mr: मे चा

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
mr: जून चा

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
mr: जुलै चा

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
mr: ऑगस्ट चा

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
mr: सप्टेंबर चा

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
mr: ऑक्टोबर चा

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
mr: नोव्हेंबर चा

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
mr: डिसेंबर चा

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
mr: जानेवारी

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
mr: फेब्रुवारी

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
mr: मार्च

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
mr: एप्रील

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
mr: मे

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
mr: जून

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
mr: जुलै

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
mr: ऑगस्ट

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
mr: सप्टेंबर

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
mr: ऑक्टोबर

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
mr: नोव्हेंबर

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
mr: डिसेंबर

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
mr: सो

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
mr: मं

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
mr: बु

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
mr: गु

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
mr: शु

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: श

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
mr: र

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
mr: सोम

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
mr: मंगळ

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
mr: बुध

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
mr: गुरू

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
mr: शुक्र

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
mr: शनि

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
mr: रवि

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
mr: सोमवार

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
mr: मंगळवार

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
mr: बुधवार

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
mr: गुरूवार

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
mr: शुक्रवार

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
mr: शनिवार

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
mr: रविवार

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
mr: चीनचे प्रजासत्ताक काल

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
mr: बुद्ध काल

en: Use the X-server display 'displayname'
mr: X-server दृश्य 'displayname' चा वापर करा

en: Restore the application for the given 'sessionId'
mr: दाखल 'sessionId' करिता अनुप्रयोग पुन्हस्थापित करा

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
mr: अनुप्रयोगाला 8-bit पडद्यावर खाजगी रंग मॅप प्रतिष्ठापीत
    करण्यास सज्ज करतो

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
mr: रंगघनातील रंगांची संख्या ८-बिट डिस्प्लेवर मर्यादित करतो. 
    (जर अनुप्रयोग QApplication::ManyColor ही व्याख्या 
    वापरत असेल)

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
mr: माऊस किंवा कळफलक न पकडण्यापासून Qt ला सावध करतो

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
mr: डिबगर सोबत काम करताना -nograb पर्याय लागु होतो, तो रद्द करण्याकरिता -dograb पर्याय वापरा

en: switches to synchronous mode for debugging
mr: डिबगिंग करिता समजुळवणी पध्दतीचा वापर करतो

en: defines the application font
mr: अनुप्रयोग फॉन्टचे वर्णन करतो

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
mr: मूलभूत पार्श्वभूमीतील रंग व
    अनुप्रयोग पॅलेट निश्चित करतो (हलके व गडद छटांचे मोजमाप
    केले जाते)

en: sets the default foreground color
mr: मूलभूत पृष्ठभूमीतील रंग निश्चित करतो

en: sets the default button color
mr: मूलभूत बटन रंग निश्चित करतो

en: sets the application name
mr: अनुप्रयोग नाव निश्चित करतो

en: sets the application title (caption)
mr: अनुप्रयोग शिर्षक निश्चित करतो (कॅप्शन)

en: load the testability framework
mr: चाचणीचा साचा लोड करा

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
mr: 8-बिट डिस्प्लेवर अनुप्रयोगास बळपूर्वक ट्रू-कलर विजुअल वापरण्यास
    सज्ज करतो

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
mr: XIM (X Input Method) ही इनपुट शैली निश्चित करतो.
    onthespot, overthespot, offthespot व root
    ही संभवित मूल्ये आहेत

en: set XIM server
mr: XIM सर्व्हर निश्चित करा

en: disable XIM
mr: XIM अकार्यान्वित करा

en: mirrors the whole layout of widgets
mr: विजेटच्या संपूर्ण रचनेचे प्रतिबिंब बनवितो

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
mr: Qt शैलीतक्ता अनुप्रयोग विजेट्स साठी लागु होतो

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
mr: मूलभूत ग्राफिक प्रणाली ऐवजी वेगळी ग्राफिक प्रणाली वापरा. raster व opengl (प्रायोगिक) हे पर्याय आहेत.

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
mr: QML JS डिबगर माहिती. अनुप्रयोग बांधताना 
    -DQT_DECLARATIVE_DEBUG हे डिबगर साठी 
    कार्यान्वित करणे आवश्यक आहे

en: Use 'caption' as name in the titlebar
mr: शिर्षकपट्टी मध्ये 'कैप्शन' ला नावानुरूप वापरा

en: Use 'icon' as the application icon
mr: 'चिन्ह' यांस अनुप्रयोगाचे चिन्ह म्हणून वापरा

en: Use alternative configuration file
mr: वैकल्पिक संयोजना फाईल वापर

en: Disable crash handler, to get core dumps
mr: कोर डंप प्राप्त करण्याकरिता, क्रॅश हॅन्डलर अकार्यान्वित करा

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
mr: WM_NET अनुकूल चौकट प्रबंधक करिता प्रतीक्षा करतो

en: sets the application GUI style
mr: अनुप्रयोगाची GUI शैली निश्चित करतो

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
mr: मुख्य विजेटची ग्राहक भूमिती निश्चित करतो - बघा man X (शक्यतोवर WidthxHeight+XPos+YPos)

en: KDE Application
mr: केडीई अनुप्रयोग

en: KDE
mr: केडीई

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
mr: '%1' आढाळला नाही.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
mr: %1 ला
    %2 द्वारे लिहीले गेले

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
mr: अनुप्रयोग द्वारे उघडले गेलेली फाईल/URL वापरणी केल्या नंतर रद्द केले जातील

en: KDE-tempfile
mr: केडीई-tempfile

en: Library "%1" not found
mr: लायब्ररी "%1" आढळली नाही

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
mr: अरेबिक

[ctx: digit set]
en: Bengali
mr: बंगाली

[ctx: digit set]
en: Devanagari
mr: देवनागरी

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
mr: पुर्व अरेबिक

[ctx: digit set]
en: Gujarati
mr: गुजराती

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
mr: गुरमुखी

[ctx: digit set]
en: Kannada
mr: कन्नड

[ctx: digit set]
en: Khmer
mr: ख्मेर

[ctx: digit set]
en: Malayalam
mr: मल्यालम

[ctx: digit set]
en: Oriya
mr: ओरिया

[ctx: digit set]
en: Tamil
mr: तामिळ

[ctx: digit set]
en: Telugu
mr: तेलुगु

[ctx: digit set]
en: Thai
mr: थाई

[ctx: digit set]
en: Arabic
mr: अरेबिक

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
mr: %1 दिवस

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
mr: %1 तास

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
mr: %1 मिनीट

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
mr: %1 सेकंद

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
mr: %1 व %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
mr: %1 व %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
mr: %1 व %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
mr: दुपार पुर्व

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
mr: दुपार नंतर

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
mr: p

en: Timed out trying to connect to remote host
mr: दूर्रस्थ यजमानाशी जुळवणी स्थपीत करण्याची वेळ संपली

en: address family for nodename not supported
mr: पत्त्यांचा परीवार या नोड नावाकरिता समर्थीत नाही

en: invalid value for 'ai_flags'
mr: 'ai_flags' करिता अवैध मूल्य

en: 'ai_family' not supported
mr: 'ai_family' समर्थीत नाही

en: no address associated with nodename
mr: नोडनावासह पत्ता जुळलेला नाही

en: servname not supported for ai_socktype
mr: ai_socktype करिता servname समर्थीत नाही

en: 'ai_socktype' not supported
mr: 'ai_socktype' समर्थीत नाही

en: system error
mr: प्रणाली त्रुटी

en: KDE Test Program
mr: केडीई चाचणी कार्यक्रम

en: Africa/Abidjan
mr: आफ्रीका/अबीदियन

en: Africa/Accra
mr: आफ्रीका/एक्रा

en: Africa/Addis_Ababa
mr: आफ्रीका/अदिस_अबाबा

en: Africa/Algiers
mr: आफ्रीका/अलगियर्स

en: Africa/Asmara
mr: आफ्रीका/असमेरा

en: Africa/Asmera
mr: आफ्रीका/असमेरा

en: Africa/Bamako
mr: आफ्रीका/बमाको

en: Africa/Bangui
mr: आफ्रीका/बानगुइ

en: Africa/Banjul
mr: आफ्रीका/बैनजुल

en: Africa/Bissau
mr: आफ्रीका/बिसाउ

en: Africa/Blantyre
mr: आफ्रीका/ब्लांटायर

en: Africa/Brazzaville
mr: आफ्रीका/ब्राज़ावेल

en: Africa/Bujumbura
mr: आफ्रीका/बुजुंबुरा

en: Africa/Cairo
mr: आफ्रीका/कायरो

en: Africa/Casablanca
mr: आफ्रीका/कैसबलंका

en: Africa/Ceuta
mr: आफ्रीका/सेउटा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
mr: सेउटा व मेलिल्ला

en: Africa/Conakry
mr: आफ्रीका/कोनाक्री

en: Africa/Dakar
mr: आफ्रीका/डकर

en: Africa/Dar_es_Salaam
mr: आफ्रीका/डर_एस_सलाम

en: Africa/Djibouti
mr: आफ्रीका/जिबोउटी

en: Africa/Douala
mr: आफ्रीका/डॉउला

en: Africa/El_Aaiun
mr: आफ्रीका/अल_आएउन

en: Africa/Freetown
mr: आफ्रीका/फ्रीटाउन

en: Africa/Gaborone
mr: आफ्रीका/गबोरोन

en: Africa/Harare
mr: आफ्रीका/हरारे

en: Africa/Johannesburg
mr: आफ्रीका/जॉनेसबर्ग

en: Africa/Juba
mr: आफ्रीका/ज्युबा

en: Africa/Kampala
mr: आफ्रीका/कमपाला

en: Africa/Khartoum
mr: आफ्रीका/खार्टोउम

en: Africa/Kigali
mr: आफ्रीका/किगाली

en: Africa/Kinshasa
mr: आफ्रीका/किंसहासा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
mr: पश्चिम कोंगोचे डेमोक्रेटिक रिपब्लिक

en: Africa/Lagos
mr: आफ्रीका/लागोस

en: Africa/Libreville
mr: आफ्रीका/लिब्रेवेल

en: Africa/Lome
mr: आफ्रीका/लोम

en: Africa/Luanda
mr: अफ्रिका/लुआंडा

en: Africa/Lubumbashi
mr: आफ्रीका/लुबुंबाशी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
mr: पूर्व कोंगोचे डेमोक्रेटिक रिपब्लिक

en: Africa/Lusaka
mr: आफ्रीका/लुसाका

en: Africa/Malabo
mr: आफ्रीका/मालाबो

en: Africa/Maputo
mr: आफ्रीका/मपुटो

en: Africa/Maseru
mr: आफ्रीका/मासेरु

en: Africa/Mbabane
mr: आफ्रीका/बाबने

en: Africa/Mogadishu
mr: आफ्रीका/मॉगाडिशु

en: Africa/Monrovia
mr: आफ्रीका/मॉनरोविया

en: Africa/Nairobi
mr: आफ्रीका/नारौबी

en: Africa/Ndjamena
mr: आफ्रीका/जमीना

en: Africa/Niamey
mr: आफ्रीका/नियमये

en: Africa/Nouakchott
mr: आफ्रीका/नाउआकोट

en: Africa/Ouagadougou
mr: आफ्रीका/ओयूगाडॉउगॉउ

en: Africa/Porto-Novo
mr: आफ्रीका/पॉर्टो_नोवो

en: Africa/Pretoria
mr: आफ्रीका/प्रेटोरिया

en: Africa/Sao_Tome
mr: आफ्रीका/साओ_टोम

en: Africa/Timbuktu
mr: आफ्रीका/टिम्बुक्टू

en: Africa/Tripoli
mr: आफ्रीका/ट्रिपोली

en: Africa/Tunis
mr: आफ्रीका/तुनिस

en: Africa/Windhoek
mr: आफ्रीका/विंडहोक

en: America/Adak
mr: अमेरिका/अडाक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
mr: अल्युशिआन द्वीप

en: America/Anchorage
mr: अमेरिका/एंकोरेज

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
mr: अलास्का वेळ

en: America/Anguilla
mr: अमेरिका/एंगुला

en: America/Antigua
mr: अमेरिका/एंटिगुआ

en: America/Araguaina
mr: अमेरिका/अरगुयेना

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
mr: टोकान्टिन्स

en: America/Argentina/Buenos_Aires
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/बुएनॉस_एरिस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Buenos Aires (BA, CF)
mr: बुएनॉस एरिस (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/कैटामारका

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
mr: काटामार्का (CT), चुबुट (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/कोमोडरिवाडाविया

en: America/Argentina/Cordoba
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/कॉर्डोबा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
mr: बहुतेक स्थाने (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
mr: बहुतेक स्थाने (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/जुजुई

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Jujuy (JY)
mr: जुजुई (JY)

en: America/Argentina/La_Rioja
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/ला_रियोहा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: La Rioja (LR)
mr: ला_रियोहा (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/मेंडोज़ा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mendoza (MZ)
mr: मेंडोज़ा (MZ)

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/रियो_गेल्लेगोस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Santa Cruz (SC)
mr: सान्ता क्रुझ (SC)

en: America/Argentina/Salta
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/साल्टा

en: America/Argentina/San_Juan
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/सान_जुआँ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
mr: सान जुआँ (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/सान_लुइस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
mr: सान लुइस (SL)

en: America/Argentina/Tucuman
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/टुकुमन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
mr: टुकुमन (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
mr: अमेरिका/अर्जेन्टीना/युशुइया

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
mr: टिएर्रा डेल फ्युगो (TF)

en: America/Aruba
mr: अमेरिका/अरुबा

en: America/Asuncion
mr: अमेरिका/असुनसन

en: America/Atikokan
mr: अमेरिका/आटिकोकान

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
mr: पूर्वीय प्रमाणित वेळ - आटिकोकान, ओन्टारिओ व साउथहेम्पटन I, नुनावुट

en: America/Atka
mr: अमेरिका/अट्का

en: America/Bahia
mr: अमेरिका/बाहिया

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
mr: बाहिया

en: America/Bahia_Banderas
mr: अमेरिका/बाहिया_बांदेरास

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
mr: मेक्सिकन केंद्रीय वेळ - बाहिया डे बांदेरास

en: America/Barbados
mr: अमेरिका/बारबेडोस

en: America/Belem
mr: अमेरिका/बेलेम

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
mr: अमापा, इ पारा

en: America/Belize
mr: अमेरिका/बेलाइज

en: America/Blanc-Sablon
mr: अमेरिका/ब्लांक-साब्लोन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
mr: अटलांटिक प्रमाणित वेळ - क्युबेक - लोअर नॉर्थ शोअर

en: America/Boa_Vista
mr: अमेरिका/बोआ_विस्टा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
mr: रोराइमा

en: America/Bogota
mr: अमेरिका/बोगोटा

en: America/Boise
mr: अमेरिका/बोइज

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
mr: माऊंटन वेळ - साउथ इडाहो व ईस्ट ओरेगोन

en: America/Buenos_Aires
mr: अमेरिका/बुएनॉस_एरिस

en: America/Calgary
mr: अमेरिका/केल्गारी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
mr: माऊंटन वेळ - अल्बर्टा, ईस्ट ब्रिटिश कोलंबिया व वेस्ट सास्काट्चेवान

en: America/Cambridge_Bay
mr: अमेरिका/कैमब्रिज_बे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
mr: माऊंटन वेळ - वेस्ट नुनावुट

en: America/Campo_Grande
mr: अमेरिका/केम्पो_ग्रान्दे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
mr: माटो ग्रोस्सो डो सुल

en: America/Cancun
mr: अमेरिका/कैनकुन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
mr: सेंट्रल वेळ - क्विन्टाना रू

en: America/Caracas
mr: अमेरिका/कराकस

en: America/Catamarca
mr: अमेरिका/कैटामारका

en: America/Cayenne
mr: अमेरिका/सायेने

en: America/Cayman
mr: अमेरिका/केमान

en: America/Chicago
mr: अमेरिका/शिकागो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
mr: सेंट्रल वेळ

en: America/Chihuahua
mr: अमेरिका/चिहुआहुआ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
mr: माऊंटन वेळ - चिहुआहुआ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
mr: मेक्सिकन माऊंटन वेळ - चिहुआहुआ US सीमारेषेपासून दूर

en: America/Coral_Harbour
mr: अमेरिका/कोरल_हार्बर

en: America/Cordoba
mr: अमेरिका/कॉर्डोबा

en: America/Costa_Rica
mr: अमेरिका/कोस्टा_रिका

en: America/Creston
mr: अमेरिका/क्रेस्टोन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
mr: माऊंटन प्रमाणित वेळ - क्रेस्टोन, ब्रिटिश कोलंबिया

en: America/Cuiaba
mr: अमेरिका/कुएबा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
mr: माटो ग्रोस्सो

en: America/Curacao
mr: अमेरिका/कुराकाओ

en: America/Danmarkshavn
mr: अमेरिका/डेनमार्कशावन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
mr: ईस्ट कोस्ट, स्कोर्सबाइसुंड च्या उत्तरेस

en: America/Dawson
mr: अमेरिका/डॉसन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
mr: प्रशांत वेळ - नॉर्थ युकोन

en: America/Dawson_Creek
mr: अमेरिका/डॉसन_क्रिक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
mr: माऊंटन प्रमाणित वेळ - डौसन क्रीक व फोर्ट सेंट जॉन, ब्रिटिश कोलंबिया

en: America/Denver
mr: अमेरिका/डेनवर

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
mr: माऊंटन वेळ

en: America/Detroit
mr: अमेरिका/डैट्रिरॉइट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
mr: ईस्टर्न वेळ - मिशिगन - बहुतेक स्थाने

en: America/Dominica
mr: अमेरिका/डोमिनिका

en: America/Edmonton
mr: अमेरिका/इडमॉनटॉन

en: America/Eirunepe
mr: अमेरिका/एयरुनपे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
mr: वेस्ट अमेझोनाज

en: America/El_Salvador
mr: अमेरिका/एल_सलवाडोर

en: America/Ensenada
mr: अमेरिका/एन्सेनाडा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
mr: प्रशांत वेळ

en: America/Fort_Wayne
mr: अमेरिका/फॉर्ट-वेइन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
mr: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - बहुतेक स्थाने

en: America/Fortaleza
mr: अमेरिका/फॉर्टलेज़ा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
mr: उत्तर पूर्व ब्राझील (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
mr: अमेरिका/फ्रेडेरिक्टोन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
mr: अटलांटिक वेळ - नोव्हा स्कोटिआ (बहुतेक स्थाने), PEI

en: America/Glace_Bay
mr: अमेरिका/ग्लेस_बे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
mr: अटलांटिक वेळ - नोव्हा स्कोटिआ - DST 1966-1971 मान्य न केलेली स्थाने

en: America/Godthab
mr: अमेरिका/गॉडथब

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
mr: बहुतेक स्थाने

en: America/Goose_Bay
mr: अमेरिका/गूज_बे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
mr: अटलांटिक वेळ - लेब्राडोर - बहुतेक स्थाने

en: America/Grand_Turk
mr: अमेरिका/ग्रैंड_तुर्क

en: America/Grenada
mr: अमेरिका/ग्रेनडा

en: America/Guadeloupe
mr: अमेरिका/गुआडेलोउप

en: America/Guatemala
mr: अमेरिका/गुआटेमाला

en: America/Guayaquil
mr: अमेरिका/गुआयाक़्युल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
mr: मुख्य भूमी

en: America/Guyana
mr: अमेरिका/गुयाना

en: America/Halifax
mr: अमेरिका/हैलीफ़ैक्स

en: America/Havana
mr: अमेरिका/हवाना

en: America/Hermosillo
mr: अमेरिका/हरमॉसिलो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
mr: माऊंटन प्रमाणित वेळ - सोनोरा

en: America/Indiana/Indianapolis
mr: अमेरिका/इंडियाना/इंडियानापॉलिस

en: America/Indiana/Knox
mr: अमेरिका/इंडियाना/नॉक्स

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
mr: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - स्टार्क काऊंटी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
mr: सेंट्रल वेळ - इंडियाना - स्टार्क काऊंटी

en: America/Indiana/Marengo
mr: अमेरिका/इंडियाना/मारेंगो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
mr: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - क्रोफोर्ड काऊंटी

en: America/Indiana/Petersburg
mr: अमेरिका/इंडियाना/पीटर्सबर्ग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
mr: सेंट्रल वेळ - इंडियाना - पाइक काऊंटी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
mr: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - पाइक काऊंटी

en: America/Indiana/Tell_City
mr: अमेरिका/इंडियाना/टेल_सिटी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
mr: सेंट्रल वेळ - इंडियाना - पेरी काऊंटी

en: America/Indiana/Vevay
mr: अमेरिका/इंडियाना/वेवेय

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
mr: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - स्वित्झरलँड काऊंटी

en: America/Indiana/Vincennes
mr: अमेरिका/इंडियाना/विन्सेन्नस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
mr: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - डेव्हिएस्स, ड्युबोइस, नोक्स व मार्टिन काऊंटीज

en: America/Indiana/Winamac
mr: अमेरिका/इंडियाना/विनामाक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
mr: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - पुलास्की काऊंटी

en: America/Indianapolis
mr: अमेरिका/इंडियापॉलिस

en: America/Inuvik
mr: अमेरिका/इनुविक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
mr: माऊंटन वेळ - पश्चिम उत्तर-पश्चिम क्षेत्रे

en: America/Iqaluit
mr: अमेरिका/इक़्लुइट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
mr: ईस्टर्न वेळ - ईस्ट नुनावुट - बहुतेक स्थाने

en: America/Jamaica
mr: अमेरिका/जैमाएका

en: America/Jujuy
mr: अमेरिका/जुजुई

en: America/Juneau
mr: अमेरिका/जुनेआयू

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
mr: अलास्का वेळ - अलास्का पान्हान्डल

en: America/Kentucky/Louisville
mr: अमेरिका/केन्टुकी/लुइसवेल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
mr: पूर्व वेळ - केन्टुकी - लुइसवेल क्षेत्र

en: America/Kentucky/Monticello
mr: अमेरिका/कैंटकी/मॉंटिसेलो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
mr: ईस्टर्न वेळ - केंटुकी - वेइन काऊंटी

en: America/Knox_IN
mr: अमेरिका/नॉक्स_इन

en: America/Kralendijk
mr: अमेरिका/क्रेलेन्डीज्क

en: America/La_Paz
mr: अमेरिका/ला_पाज

en: America/Lima
mr: अमेरिका/लिमा

en: America/Los_Angeles
mr: अमेरिका/लॉस_एंजेलिस

en: America/Louisville
mr: अमेरिका/लुइसवेल

en: America/Lower_Princes
mr: अमेरिका/लोअर_प्रिंसेस

en: America/Maceio
mr: अमेरिका/मैसिओ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alagoas, Sergipe
mr: अलागोआस, सेर्गाइप

en: America/Managua
mr: अमेरिका/मानागुआ

en: America/Manaus
mr: अमेरिका/मनौअस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
mr: ईस्ट अमेझोनाज

en: America/Marigot
mr: अमेरिका/मेरिगोट

en: America/Martinique
mr: अमेरिका/मार्टिनिक

en: America/Matamoros
mr: अमेरिका/माटामोरोस

en: America/Mazatlan
mr: अमेरिका/मजाटलान

en: America/Mendoza
mr: अमेरिका/मेंडोज़ा

en: America/Menominee
mr: अमेरिका/मेनोमिनी

en: America/Merida
mr: अमेरिका/मरिदा

en: America/Metlakatla
mr: अमेरिका/मेटालाकाट्ला

en: America/Mexico_City
mr: अमेरिका/मैक्सिको_शहर

en: America/Miquelon
mr: अमेरिका/मिक्यूलॉन

en: America/Moncton
mr: अमेरिका/मोन्क्टोन

en: America/Monterrey
mr: अमेरिका/मॉन्टेरेय

en: America/Montevideo
mr: अमेरिका/मोंटेविडिओ

en: America/Montreal
mr: अमेरिका/मॉंटरियल

en: America/Montserrat
mr: अमेरिका/मॉन्टसेरट

en: America/Nassau
mr: अमेरिका/नासाउ

en: America/New_York
mr: अमेरिका/न्यूयॉर्क

en: America/Nipigon
mr: अमेरिका/निपिगन

en: America/Nome
mr: अमेरिका/नोम

en: America/Noronha
mr: अमेरिका/नॉरॉनहा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
mr: अटलांटिक द्वीप

en: America/North_Dakota/Beulah
mr: अमेरिका/नॉर्थ_डकोटा/ब्युलाह

en: America/North_Dakota/Center
mr: अमेरिका/नॉर्थ_डकोटा/सेंटर

en: America/North_Dakota/New_Salem
mr: अमेरिका/नॉर्थ_डकोटा/न्यु_सालेम

en: America/Ojinaga
mr: अमेरिका/ओजिनागा

en: America/Ontario
mr: अमेरिका/ओन्टारिओ

en: America/Panama
mr: अमेरिका/पनामा

en: America/Pangnirtung
mr: अमेरिका/पांगनिर्टंग

en: America/Paramaribo
mr: अमेरिका/पैरामारिबो

en: America/Phoenix
mr: अमेरिका/फीनिक्स

en: America/Port-au-Prince
mr: अमेरिका/पॉर्ट_ऑ_प्रिंस

en: America/Port_of_Spain
mr: अमेरिका/पॉर्ट_ऑफ_स्पेन

en: America/Porto_Acre
mr: अमेरिका/पॉर्टो_आक्रे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Acre
mr: आक्रे

en: America/Porto_Velho
mr: अमेरिका/पॉर्टो_वेलहो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
mr: रोन्डोनिया

en: America/Puerto_Rico
mr: अमेरिका/पुएर्टो_रिको

en: America/Rainy_River
mr: अमेरिका/रेनी_रिवर

en: America/Rankin_Inlet
mr: अमेरिका/रेंकिन_इंलेट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
mr: केंद्रीय वेळ - केंद्रीय नुनावुट

en: America/Recife
mr: अमेरिका/रेसाइफ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
mr: पर्नाम्बुको

en: America/Regina
mr: अमेरिका/रेगिना

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
mr: केंद्रीय प्रमाणित वेळ - सास्काट्चेवान - बहुतेक स्थाने

en: America/Resolute
mr: अमेरिका/रिझोल्युट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
mr: पूर्व वेळ - रेझोल्युट, नुनावुट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
mr: केंद्रीय प्रमाणित वेळ - रेझोल्युट, नुनावुट

en: America/Rio_Branco
mr: अमेरिका/रिओ_ब्रांको

en: America/Rosario
mr: अमेरिका/रॉसरियो

en: America/Santa_Isabel
mr: अमेरिका/सान्ता_इसाबेल

en: America/Santarem
mr: अमेरिका/सान्तारेम

en: America/Santiago
mr: अमेरिका/सेनिटिआगो

en: America/Santo_Domingo
mr: अमेरिका/सेंटो_डोमिनिका

en: America/Sao_Paulo
mr: अमेरिका/साओ_पालॉ

en: America/Saskatoon
mr: अमेरिका/सास्काटून

en: America/Scoresbysund
mr: अमेरिका/स्कोर्सबाइसुंड

en: America/Shiprock
mr: अमेरिका/शिपरॉक

en: America/Sitka
mr: अमेरिका/सिट्का

en: America/St_Barthelemy
mr: अमेरिका/सेंट_बार्थेलेमी

en: America/St_Johns
mr: अमेरिका/सेंट_जॉन्स

en: America/St_Kitts
mr: अमेरिका/सेंट_किटस

en: America/St_Lucia
mr: अमेरिका/सेंट_लुसिया

en: America/St_Thomas
mr: अमेरिका/सेंट_थॉमस

en: America/St_Vincent
mr: अमेरिका/सेंट_विंसेंट

en: America/Swift_Current
mr: अमेरिका/स्फिट_करेंट

en: America/Tegucigalpa
mr: अमेरिका/टेगुसिगलपा

en: America/Thule
mr: अमेरिका/थूले

en: America/Thunder_Bay
mr: अमेरिका/थंडर_बे

en: America/Tijuana
mr: अमेरिका/टिजुआना

en: America/Toronto
mr: अमेरिका/टोरंटो

en: America/Tortola
mr: अमेरिका/टॉरटोला

en: America/Vancouver
mr: अमेरिका/वनकाउवर

en: America/Virgin
mr: अमेरिका/व्हर्जिन

en: America/Whitehorse
mr: अमेरिका/वाइट_हॉर्स

en: America/Winnipeg
mr: अमेरिका/विनीपेग

en: America/Yakutat
mr: अमेरिका/यकुटट

en: America/Yellowknife
mr: अमेरिका/येलोनाइफ

en: Antarctica/Casey
mr: अंटार्क्टिका/कसेय

en: Antarctica/Davis
mr: अंटार्क्टिका/डेविस

en: Antarctica/DumontDUrville
mr: अंटार्क्टिका/डुमॉंटडुवेल

en: Antarctica/Macquarie
mr: अन्टार्क्टिका/मैक्क्वारी

en: Antarctica/Mawson
mr: अंटार्क्टिका/माकसन

en: Antarctica/McMurdo
mr: अंटार्क्टिका/मैकमुर्दो

en: Antarctica/Palmer
mr: अंटार्क्टिका/पलमेर

en: Antarctica/Rothera
mr: अंटार्क्टिका/राथेरा

en: Antarctica/South_Pole
mr: अंटार्क्टिका/साउथपोल

en: Antarctica/Syowa
mr: अंटार्क्टिका/स्योवा

en: Antarctica/Vostok
mr: अंटार्क्टिका/वॉस्टोक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
mr: वॉस्टोक स्टेशन, दक्षिण चुंबकीय पोल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
mr: वॉस्टोक स्टेशन, लेक वॉस्टोक

en: Arctic/Longyearbyen
mr: आर्टिक/लॉगयेआर्वियन

en: Asia/Aden
mr: आशिया/एडेन

en: Asia/Almaty
mr: आशिया/अलमाती

en: Asia/Amman
mr: आशिया/अमान

en: Asia/Anadyr
mr: आशिया/अनादीर

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
mr: मोस्को+१० - बेअरिंग समुद्र

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
mr: मोस्को+०८ - बेअरिंग समुद्र

en: Asia/Aqtau
mr: आशिया/अक़्ताउ

en: Asia/Aqtobe
mr: आशिया/अक़्टोब

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
mr: आक्टोबे

en: Asia/Ashgabat
mr: आशिया/अशगाबाट

en: Asia/Ashkhabad
mr: आशिया/अश्खाबाद

en: Asia/Baghdad
mr: आशिया/बगदाद

en: Asia/Bahrain
mr: एश्या/बहरिन

en: Asia/Baku
mr: आशिया/बाकू

en: Asia/Bangkok
mr: आशिया/बैंककॉक

en: Asia/Beijing
mr: आशिया/बिजिंग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
mr: चीन प्रमाणित वेळ

en: Asia/Beirut
mr: आशिया/बेरुत

en: Asia/Bishkek
mr: आशिया/बिशकेक

en: Asia/Brunei
mr: आशिया/ब्रुनइ

en: Asia/Calcutta
mr: आशिया/कोलकाता

en: Asia/Choibalsan
mr: आशिया/चोइबालसन

en: Asia/Chongqing
mr: आशिया/चोंगकिंग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
mr: चीन माऊंटन

en: Asia/Chungking
mr: आशिया/चुंगकिंग

en: Asia/Colombo
mr: आशिया/कोलोंबो

en: Asia/Dacca
mr: आशिया/ढाका

en: Asia/Damascus
mr: आशिया/डमास्कस

en: Asia/Dhaka
mr: आशिया/ढाका

en: Asia/Dili
mr: आशिया/दिली

en: Asia/Dubai
mr: आशिया/दुबई

en: Asia/Dushanbe
mr: आशिया/दोशान्बे

en: Asia/Gaza
mr: आशिया/गाज़ा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
mr: गाझा पट्टी

en: Asia/Harbin
mr: आशिया/हरबिन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
mr: चीन उत्तर

en: Asia/Hebron
mr: आशिया/हेब्रोन

en: Asia/Ho_Chi_Minh
mr: आशिया/हो_चि_मिन्ह

en: Asia/Hong_Kong
mr: आशिया/हॉंग_कॉंग

en: Asia/Hovd
mr: आशिया/हावड

en: Asia/Irkutsk
mr: आशिया/इरकुटस्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
mr: मोस्को+०५ - लेक बैकाल

en: Asia/Jakarta
mr: आशिया/जकार्ता

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
mr: जावा व सुमात्रा

en: Asia/Jayapura
mr: आशिया/जयापुरा

en: Asia/Jerusalem
mr: आशिया/जेरुशलम

en: Asia/Kabul
mr: आशिया/काबुल

en: Asia/Kamchatka
mr: आशिया/कैमचटका

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
mr: मोस्को+०९ - कामचाटका

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
mr: मोस्को+०८ - कामचाटका

en: Asia/Karachi
mr: आशिया/कराची

en: Asia/Kashgar
mr: आशिया/काशगर

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
mr: पश्चिम तिबेट व झिन्जिआन्ग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
mr: चीन पश्चिम झिन्जिआन्ग

en: Asia/Kathmandu
mr: आशिया/काठमांडू

en: Asia/Katmandu
mr: आशिया/काठमांडू

en: Asia/Kolkata
mr: आशिया/कोलकाता

en: Asia/Krasnoyarsk
mr: आशिया/क्रास्नोयार्सक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
mr: मोस्को+०४ - येनिसेइ नदी

en: Asia/Kuala_Lumpur
mr: आशिया/कौला_लामपुर

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
mr: पेनिन्सुलर मलेशिया

en: Asia/Kuching
mr: आशिया/कुचिंग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
mr: साबाह व सारावाक

en: Asia/Kuwait
mr: आशिया/कुबैत

en: Asia/Macao
mr: आशिया/मकाओ

en: Asia/Macau
mr: आशिया/मक्का

en: Asia/Magadan
mr: आशिया/मगदान

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
mr: मोस्को+०८ - मागादान

en: Asia/Makassar
mr: आशिया/मकासार

en: Asia/Manila
mr: आशिया/मनीला

en: Asia/Muscat
mr: आशिया/मसकट

en: Asia/Nicosia
mr: आशिया/निकोसिया

en: Asia/Novokuznetsk
mr: आशिया/नोव्होकुझ्नेट्स्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
mr: मोस्को+०३ - नोव्होकुझ्नेट्स्क

en: Asia/Novosibirsk
mr: आशिया/नोवोसिबिर्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
mr: मोस्को+०३ - नोव्होसिबिर्स्क

en: Asia/Omsk
mr: आशिया/ओमस्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
mr: मोस्को+०३ - पश्चिम सायबेरिया

en: Asia/Oral
mr: आशिया/ऑराल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
mr: पश्चिम कझाखस्तान

en: Asia/Phnom_Penh
mr: आशिया/फेनॉम_पेनह

en: Asia/Pontianak
mr: आशिया/पांटिआनाक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
mr: पश्चिम व मध्य बोर्निओ

en: Asia/Pyongyang
mr: आशिया/प्योंगयाग

en: Asia/Qatar
mr: आशिया/क़तर

en: Asia/Qyzylorda
mr: आशिया/क़्योज़ाइलोर्डा

en: Asia/Rangoon
mr: आशिया/रंगून

en: Asia/Riyadh
mr: आशिया/रियाद

en: Asia/Saigon
mr: आशिया/साइगॉन

en: Asia/Sakhalin
mr: आशिया/सकहालिन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
mr: मोस्को+०७ - साखालिन द्वीप

en: Asia/Samarkand
mr: आशिया/समरकंद

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
mr: पश्चिम उझबेकिस्तान

en: Asia/Seoul
mr: आशिया/सियोल

en: Asia/Shanghai
mr: आशिया/शांघाई

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
mr: चीन पूर्व

en: Asia/Singapore
mr: आशिया/सिंगापुर

en: Asia/Taipei
mr: आशिया/ताइवान

en: Asia/Tashkent
mr: आशिया/ताशकंद

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
mr: पूर्व उझबेकिस्तान

en: Asia/Tbilisi
mr: आशिया/बिलिसी

en: Asia/Tehran
mr: आशिया/तेहरान

en: Asia/Tel_Aviv
mr: आशिया/तेल_अव्हिव

en: Asia/Thimbu
mr: आशिया/थिम्बु

en: Asia/Thimphu
mr: आशिया/थिमफू

en: Asia/Tokyo
mr: आशिया/टोक्यो

en: Asia/Ujung_Pandang
mr: आशिया/उजंग_पंगडांग

en: Asia/Ulaanbaatar
mr: आशिया/उलानबाटर

en: Asia/Ulan_Bator
mr: आशिया/उलान_बाटोर

en: Asia/Urumqi
mr: आशिया/उरुंगी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
mr: झिन्जिआन्ग व तिबेट मधील बहुतांश

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
mr: चीन झिन्जिआन्ग-तिबेट

en: Asia/Vientiane
mr: आशिया/वियतनाम

en: Asia/Vladivostok
mr: आशिया/वलादिवोस्टोक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
mr: मोस्को+०७ - आमुर नदी

en: Asia/Yakutsk
mr: आशिया/याकुटस्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
mr: मोस्को+०६ - लेना नदी

en: Asia/Yekaterinburg
mr: आशिया/येकाटेरिंबर्ग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
mr: मोस्को+०२ - उरल्स

en: Asia/Yerevan
mr: आशिया/येरेवन

en: Atlantic/Azores
mr: अटलांटिक/अज़ोरेस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
mr: आझोरेस

en: Atlantic/Bermuda
mr: अटलांटिक/बरमुडा

en: Atlantic/Canary
mr: अटलांटिक/केनेरी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
mr: केनेरी द्वीप

en: Atlantic/Cape_Verde
mr: अमेरिका/केप_वर्डे

en: Atlantic/Faeroe
mr: अटलांटिक/फाएरे

en: Atlantic/Faroe
mr: अटलांटिक/फारोए

en: Atlantic/Jan_Mayen
mr: अटलांटिक/जैन_मायेन

en: Atlantic/Madeira
mr: अटलांटिक/मडैरा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
mr: मडैरा द्वीप

en: Atlantic/Reykjavik
mr: अटलांटिक/रेकजाविक

en: Atlantic/South_Georgia
mr: अटलांटिक/साउथ_जोर्जिया

en: Atlantic/St_Helena
mr: अटलांटिक/सेंट_हेलेना

en: Atlantic/Stanley
mr: अटलांटिक/स्टांले

en: Australia/ACT
mr: ऑस्ट्रेलिया/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
mr: न्यु साउथ वेल्स - बहुतेक ठिकाणे

en: Australia/Adelaide
mr: ऑस्ट्रेलिया/एडलेड

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
mr: साउथ ऑस्ट्रेलिया

en: Australia/Brisbane
mr: ऑस्ट्रेलिया/ब्रिसबन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
mr: क्वीन्सलैंड - बहुतेक ठिकाणे

en: Australia/Broken_Hill
mr: ऑस्ट्रेलिया/ब्रोकन_हिल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
mr: न्यु साऊथ वेल्स - यान्कोविन्ना

en: Australia/Canberra
mr: ऑस्ट्रेलिया/केनबेर्रा

en: Australia/Currie
mr: ऑस्ट्रेलिया/क्युरी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
mr: टास्मानिया - किंग द्वीप

en: Australia/Darwin
mr: ऑस्ट्रेलिया/डार्विन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
mr: उत्तर क्षेत्र

en: Australia/Eucla
mr: ऑस्ट्रेलिया/युक्ला

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
mr: वेस्टर्न ऑस्ट्रेलिया - युक्ला क्षेत्र

en: Australia/Hobart
mr: ऑस्ट्रेलिया/हॉबर्ट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
mr: टास्मानिया - बहुतेक ठिकाणे

en: Australia/LHI
mr: ऑस्ट्रेलिया/LHI

en: Australia/Lindeman
mr: ऑस्ट्रेलिया/लिंडमन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
mr: क्वीन्सलैंड - होलिडे द्वीप

en: Australia/Lord_Howe
mr: ऑस्ट्रेलिया/लॉर्ड_हॉव

en: Australia/Melbourne
mr: ऑस्ट्रेलिया/मेलबर्न

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
mr: व्हिक्टोरिया

en: Australia/NSW
mr: ऑस्ट्रेलिया/NSW

en: Australia/North
mr: ऑस्ट्रेलिया/नॉर्थ

en: Australia/Perth
mr: ऑस्ट्रेलिया/पर्थ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
mr: वेस्टर्न ऑस्ट्रेलिया - बहुतेक ठिकाणे

en: Australia/Queensland
mr: ऑस्ट्रेलिया/क्वीन्सलैंड

en: Australia/South
mr: ऑस्ट्रेलिया/साउथ

en: Australia/Sydney
mr: ऑस्ट्रेलिया/सिडनी

en: Australia/Tasmania
mr: ऑस्ट्रेलिया/टास्मानिया

en: Australia/Victoria
mr: ऑस्ट्रेलिया/व्हिक्टोरिया

en: Australia/West
mr: ऑस्ट्रेलिया/वेस्ट

en: Australia/Yancowinna
mr: ऑस्ट्रेलिया/यान्कोविन्ना

en: Brazil/Acre
mr: ब्राझील/आक्रे

en: Brazil/DeNoronha
mr: ब्राझील/डेनॉरॉन्हा

en: Brazil/East
mr: ब्राझील/पूर्व

en: Brazil/West
mr: ब्राझील/पश्चिम

en: Canada/Atlantic
mr: कॅनडा/अटलांटिक

en: Canada/Central
mr: कॅनडा/मध्य

en: Canada/East-Saskatchewan
mr: कॅनडा/पूर्व-सास्काट्चेवान

en: Canada/Eastern
mr: कॅनडा/पूर्व

en: Canada/Mountain
mr: कॅनडा/माऊंटन

en: Canada/Newfoundland
mr: कॅनडा/न्यु फाउंडलँड

en: Canada/Pacific
mr: कॅनडा/प्रशांत

en: Canada/Saskatchewan
mr: कॅनडा/सास्काट्चेवान

en: Canada/Yukon
mr: कॅनडा/युकोन

en: Chile/Continental
mr: चिली/काँटिनेन्टल

en: Chile/EasterIsland
mr: चिली/इस्टर द्वीप

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
mr: इस्टर द्वीप व सला वाय गोमेझ

en: Cuba
mr: क्युबा

en: Egypt
mr: इजिप्त

en: Eire
mr: आइरे

en: Europe/Amsterdam
mr: यूरोप/एमस्टरडम

en: Europe/Andorra
mr: यूरोप/एंडोरा

en: Europe/Athens
mr: यूरोप/एथेंस

en: Europe/Belfast
mr: यूरोप/बेलफास्ट

en: Europe/Belgrade
mr: यूरोप/बेलग्रेड

en: Europe/Berlin
mr: यूरोप/बर्लिन

en: Europe/Bratislava
mr: यूरोप/ब्राटिस्लवा

en: Europe/Brussels
mr: यूरोप/ब्रुसल्स

en: Europe/Bucharest
mr: यूरोप/बुचारेस्ट

en: Europe/Budapest
mr: यूरोप/बुडापेस्ट

en: Europe/Chisinau
mr: यूरोप/चिसिंनाउ

en: Europe/Copenhagen
mr: यूरोप/कोपेनहागन

en: Europe/Dublin
mr: यूरोप/डबलिन

en: Europe/Gibraltar
mr: यूरोप/गिब्रालटर

en: Europe/Guernsey
mr: यूरोप/ग्यूर्नसी

en: Europe/Helsinki
mr: यूरोप/हेलसिंकी

en: Europe/Isle_of_Man
mr: यूरोप/आइल_औफ_मान

en: Europe/Istanbul
mr: यूरोप/इस्तन्बुल

en: Europe/Jersey
mr: यूरोप/जर्सी

en: Europe/Kaliningrad
mr: यूरोप/कैलिनिंग्राद

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
mr: मोस्को-०१ - कालिनिग्राड

en: Europe/Kiev
mr: यूरोप/केव

en: Europe/Lisbon
mr: यूरोप/लिस्बन

en: Europe/Ljubljana
mr: यूरोप/ज़ुबज़ाना

en: Europe/London
mr: यूरोप/लंडन

en: Europe/Luxembourg
mr: यूरोप/लक्सेमबर्ग

en: Europe/Madrid
mr: यूरोप/मैड्रिड

en: Europe/Malta
mr: यूरोप/मालटा

en: Europe/Mariehamn
mr: यूरोप/मरेयहेम

en: Europe/Minsk
mr: यूरोप/मिंस्क

en: Europe/Monaco
mr: यूरोप/मोनाको

en: Europe/Moscow
mr: यूरोप/मोस्को

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
mr: मोस्को+०० - पश्चिम रशिया

en: Europe/Oslo
mr: यूरोप/ओस्लो

en: Europe/Paris
mr: यूरोप/पेरिस

en: Europe/Podgorica
mr: यूरोप/पोड्गोरिका

en: Europe/Prague
mr: यूरोप/प्रग

en: Europe/Riga
mr: यूरोप/रिगा

en: Europe/Rome
mr: यूरोप/रोम

en: Europe/Samara
mr: यूरोप/समारा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
mr: मोस्को+०१ - समरा, उड्मुर्टिया

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
mr: मोस्को+०० - समरा, उड्मुर्टिया

en: Europe/San_Marino
mr: यूरोप/सेन_मेरिनो

en: Europe/Sarajevo
mr: यूरोप/साराजवो

en: Europe/Simferopol
mr: यूरोप/सिमफेरोपॉल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
mr: सेन्ट्रल क्रिमीआ

en: Europe/Skopje
mr: यूरोप/स्कोपज

en: Europe/Sofia
mr: यूरोप/सोफिया

en: Europe/Stockholm
mr: यूरोप/स्टॉकहॉम

en: Europe/Tallinn
mr: यूरोप/टलिन

en: Europe/Tirane
mr: यूरोप/तिराने

en: Europe/Tiraspol
mr: यूरोप/तिरास्पोल

en: Europe/Uzhgorod
mr: यूरोप/उज़गोरोड

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
mr: रुथेनिया

en: Europe/Vaduz
mr: यूरोप/वदुज़

en: Europe/Vatican
mr: यूरोप/वेटिकन

en: Europe/Vienna
mr: यूरोप/वियना

en: Europe/Vilnius
mr: यूरोप/विलनियस

en: Europe/Volgograd
mr: यूरोप/वोल्गोग्राड

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
mr: मोस्को+०० - कास्पिआन समुद्र

en: Europe/Warsaw
mr: यूरोप/वारसॉ

en: Europe/Zagreb
mr: यूरोप/जग्रेब

en: Europe/Zaporozhye
mr: यूरोप/ज़पोरोज़ाय

en: Europe/Zurich
mr: यूरोप/जुरिच

en: GB-Eire
mr: GB-आइर

en: Hongkong
mr: हाँगकाँग

en: Iceland
mr: आइसलैंड

en: Indian/Antananarivo
mr: इंडियन/एंटानानारिवो

en: Indian/Chagos
mr: इंडियन/चगोस

en: Indian/Christmas
mr: इंडियन/क्रिसमस

en: Indian/Cocos
mr: इंडियन/कोकोस

en: Indian/Comoro
mr: इंडियन/कोमोरो

en: Indian/Kerguelen
mr: इंडियन/केर्गुएलिन

en: Indian/Mahe
mr: इंडियन/माहे

en: Indian/Maldives
mr: इंडियन/मालद्वीप

en: Indian/Mauritius
mr: इंडियन/मौरिसस

en: Indian/Mayotte
mr: इंडियन/मयोट्टे

en: Indian/Reunion
mr: भारतीय राष्ट्रीय

en: Iran
mr: इराण

en: Israel
mr: इस्राएल

en: Jamaica
mr: जमैका

en: Japan
mr: जपान

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
mr: क्वाजलिन

en: Libya
mr: लिबिया

en: Mexico/BajaNorte
mr: मेक्सिको/बाजानोर्टे

en: Mexico/BajaSur
mr: मेक्सिको/बाजासुर

en: Mexico/General
mr: मेक्सिको/जनरल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
mr: चाथाम द्वीप

en: Navajo
mr: नाव्हाजो

en: Pacific/Apia
mr: प्रशांत/एपिया

en: Pacific/Auckland
mr: प्रशांत/ऑकलैंड

en: Pacific/Chatham
mr: प्रशांत/चटहाम

en: Pacific/Chuuk
mr: प्रशांत/चूक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
mr: चूक (ट्रुक) व याप

en: Pacific/Easter
mr: प्रशांत/इस्टर

en: Pacific/Efate
mr: प्रशांत/इफेट

en: Pacific/Enderbury
mr: प्रशांत/एंडरबरी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
mr: फिनिक्स द्वीप

en: Pacific/Fakaofo
mr: प्रशांत/फकाओफो

en: Pacific/Fiji
mr: प्रशांत/फिजी

en: Pacific/Funafuti
mr: प्रशांत/फुनाफुटी

en: Pacific/Galapagos
mr: प्रशांत/गलापगोस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
mr: गलापगोस द्वीप

en: Pacific/Gambier
mr: प्रशांत/गाम्बियार

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
mr: गाम्बियार द्वीप

en: Pacific/Guadalcanal
mr: प्रशांत/गुआडालकनल

en: Pacific/Guam
mr: प्रशांत/गुआम

en: Pacific/Honolulu
mr: प्रशांत/होनोलूलू

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
mr: हवाई

en: Pacific/Johnston
mr: प्रशांत/जॉनस्टन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
mr: जॉनस्टन अटोल

en: Pacific/Kiritimati
mr: प्रशांत/किरितिमाती

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
mr: लाइन द्वीप

en: Pacific/Kosrae
mr: प्रशांत/कोस्रे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
mr: कोस्रे

en: Pacific/Kwajalein
mr: प्रशांत/क्वाजलिन

en: Pacific/Majuro
mr: प्रशांत/मजुरा

en: Pacific/Marquesas
mr: प्रशांत/मारक्यूसास

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
mr: मारक्यूसास द्वीप

en: Pacific/Midway
mr: प्रशांत/मिडवे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
mr: मिडवे द्वीप

en: Pacific/Nauru
mr: प्रशांत/नाउरू

en: Pacific/Niue
mr: प्रशांत/निउ

en: Pacific/Norfolk
mr: प्रशांत/नॉरफॉक

en: Pacific/Noumea
mr: प्रशांत/नाउमिया

en: Pacific/Pago_Pago
mr: प्रशांत/पागो_पादो

en: Pacific/Palau
mr: प्रशांत/पलाउ

en: Pacific/Pitcairn
mr: प्रशांत/पिटकैम

en: Pacific/Pohnpei
mr: प्रशांत/पोह्नपै

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pohnpei (Ponape)
mr: पोह्नपै (पोनेप)

en: Pacific/Ponape
mr: प्रशांत/पोनेप

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
mr: पोनेप (पोह्नपै)

en: Pacific/Port_Moresby
mr: प्रशांत/पॉर्ट_मोरेस्बी

en: Pacific/Rarotonga
mr: प्रशांत/रारोटोंगा

en: Pacific/Saipan
mr: प्रशांत/सैपान

en: Pacific/Samoa
mr: प्रशांत/सामोआ

en: Pacific/Tahiti
mr: प्रशांत/तहिती

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
mr: सोसायटी द्वीप

en: Pacific/Tarawa
mr: प्रशांत/टरावा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
mr: गिल्बर्ट द्वीप

en: Pacific/Tongatapu
mr: प्रशांत/टॉन्गाटापु

en: Pacific/Truk
mr: प्रशांत/ट्रुक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
mr: ट्रुक (चूक) व याप

en: Pacific/Wake
mr: प्रशांत/वेक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
mr: वेक द्वीप

en: Pacific/Wallis
mr: प्रशांत/वालिस

en: Pacific/Yap
mr: प्रशांत/याप

en: Poland
mr: पोलंड

en: Portugal
mr: पोर्तुगाल

en: Singapore
mr: सिंगापुर

en: Turkey
mr: टर्की

en: US/Alaska
mr: युएस/अलास्का

en: US/Aleutian
mr: युएस/अल्युशिआन

en: US/Arizona
mr: युएस/आरिझोना

en: US/Central
mr: युएस/सेन्ट्रल

en: US/East-Indiana
mr: युएस/ईस्ट-इन्डियाना

en: US/Eastern
mr: युएस/ईस्टर्न

en: US/Hawaii
mr: युएस/हवाई

en: US/Indiana-Starke
mr: युएस/इन्डियाना-स्टार्क

en: US/Michigan
mr: युएस/मिशिगन

en: US/Mountain
mr: युएस/माउन्टेन

en: US/Pacific
mr: युएस/प्रशांत

en: US/Samoa
mr: युएस/सामोआ

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
mr: सॅन्स् सेरीफ

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Serif
mr: सेरीफ

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
mr: मोनोस्पेस

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
mr: क्षेत्र

[ctx: Time zone]
en: Region
mr: विभाग

en: The style '%1' was not found
mr: शैली '%1' आढळली नाही

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
mr: * अलिकडील रंग *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
mr: * ऐच्छिक रंग *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
mr: फॉर्टी रंग

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
mr: ऑक्सीजन रंग

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
mr: इंद्रधनुषी रंग

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
mr: राजेशाही रंग

[ctx: palette name]
en: Web Colors
mr: वेब रंग

en: Named Colors
mr: नामांकीत रंग

en: Select Color
mr: रंग निवडा

en: Hue:
mr: वर्ण:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
mr: मूल्य:

en: Red:
mr: लाल:

en: Green:
mr: हिरवा:

en: Blue:
mr: निळा:

en: Alpha:
mr: अल्फा:

en: &Add to Custom Colors
mr: ऐच्छिक रंग जोडा (&A)

en: Name:
mr: नाव:

en: Default color
mr: मूलभूत रंग

en: -default-
mr: -मूलभूत-

en: -unnamed-
mr: -निनावी-

[ctx: @title:window]
en: Print
mr: छापा

en: &Try
mr: प्रयत्न करा (&T)

en: modified
mr: संपादित

en: &Details
mr: तपशील (&D)

en: Get help...
mr: मदत मिळवा...

en: &Add
mr: जोडा(&A)

en: &Remove
mr: काढून टाका (&R)

en: Move &Up
mr: वर हलवा (&U)

en: Move &Down
mr: खाली हलवा (&D)

en: Select Font
mr: फॉन्ट निवडा

en: Could not load print preview part
mr: छपाई पूर्वावलोकन भाग दाखल करू शकत नाही

en: Print Preview
mr: छपाई पूर्वावलोकन

en: Minimize
mr: लहान करा

en: &Minimize
mr: लहान करा (&M)

en: &Restore
mr: पुन्हस्थापन (&R)

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
mr: <qt><b>%1</b> : मधून तुम्हाला नक्की बाहेर पडायचे आहे का?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
mr: प्रणाली ट्रे जाण्याची पुष्टि करा

en: Redo
mr: पुन्हा करा

en: Undo
mr: पूर्ववत करा

en: Do not run in the background.
mr: पार्श्वभूमीत चालवू नका.

en: Internally added if launched from Finder
mr: शोधकापासून दाखल केले असल्यास आंतरिकरिती जोडले

[ctx: @label]
en: Add Comment...
mr: टीप जोडा...

[ctx: @label]
en: Change...
mr: बदला...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
mr: टीप बदला

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
mr: टीप जोडा

en: Device name
mr: साधन नाव

[ctx: folder name]
en: New Folder
mr: नवीन संचयीका

[ctx: @title:window]
en: New Folder
mr: नवीन संचयीका

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
mr: यामध्ये नवीन संचयीका तयार करा :
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
mr: %1 नावाची फाईल किंवा संचयीका अगोदरच अस्तित्वात आहे.

en: You do not have permission to create that folder.
mr: हि संचयीका तयार करण्याची तुम्हाला परवानगी नाही.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
mr: संचयीका निवडा

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
mr: नवीन संचयीका...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
mr: नवीन संचयीका...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
mr: कचरापेटीत टाका

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
mr: काढून टाका

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
mr: लपलेल्या संचयीका दर्शवा

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
mr: गुणधर्म

en: *|All files
mr: *|सर्व फाईल्स

en: All Supported Files
mr: सर्व समर्थीत फाईल्स

en: Open
mr: उघडा

en: Save As
mr: असे साठवा

[ctx: @label]
en: Modified
mr: बदल दिनांक

[ctx: @label]
en: Owner
mr: मालक

[ctx: @label]
en: Permissions
mr: परवानगी

[ctx: @label]
en: Rating
mr: गुणवत्ताश्रेणी

[ctx: @label]
en: Size
mr: आकार

[ctx: @label]
en: Tags
mr: टॅग्स

[ctx: @label]
en: Total Size
mr: एकूण आकार

[ctx: @label]
en: Type
mr: प्रकार

en: (C) 2011, Peter Penz
mr: (C) 2011, पीटर पेन्झ

en: Peter Penz
mr: पीटर पेन्झ

en: Current maintainer
mr: वर्तमान नियंत्रक

en: Show Hidden Folders
mr: लपलेल्या संचयीका दर्शवा

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
mr: दर्शविलेला डेटा संयोजीत करा

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
mr: कोणता डेटा दर्शविला पाहिजे ते निवडा :

[ctx: @action:button]
en: Configure...
mr: संयोजीत करा...

[ctx: @title:tab]
en: Information
mr: माहिती

[ctx: @label creation date]
en: Created
mr: तयार केले

[ctx: @label file content size]
en: Size
mr: आकार

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
mr: आधारित आहे

[ctx: @label]
en: Description
mr: वर्णन

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
mr: निर्माता

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
mr: याचा भाग आहे

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
mr: याचा तार्किक भाग आहे

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
mr: चा भाग

[ctx: @label]
en: Keyword
mr: कळीचा शब्द

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
mr: बदल दिनांक

[ctx: @label]
en: MIME Type
mr: MIME प्रकार

[ctx: @label]
en: Content
mr: मजकूर

[ctx: @label]
en: Related To
mr: याच्याशी संबंधित

[ctx: @label]
en: Subject
mr: विषय

[ctx: @label music title]
en: Title
mr: शिर्षक

[ctx: @label]
en: Creator
mr: निर्माता

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
mr: सरासरी बिट दर

[ctx: @label]
en: Channels
mr: मार्ग

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
mr: अक्षरे

[ctx: @label]
en: Codec
mr: कोडेक

[ctx: @label]
en: Color Depth
mr: रंग खोली

[ctx: @label]
en: Duration
mr: कालावधी

[ctx: @label]
en: Filename
mr: फाईल नाव

[ctx: @label]
en: Hash
mr: हैश

[ctx: @label]
en: Height
mr: उंची

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
mr: इंटरलेस पद्धत

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
mr: ओळी

[ctx: @label]
en: Programming Language
mr: प्रोग्रामींग भाषा

[ctx: @label]
en: Sample Rate
mr: नमूना दर

[ctx: @label]
en: Width
mr: रूंदी

[ctx: @label number of words]
en: Words
mr: शब्द

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
mr: अपेर्चर

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
mr: एक्सपोजर बायस मुल्य

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
mr: एक्सपोजर काळ

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
mr: फ्लॅश

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
mr: फोकल लांबी

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
mr: फोकल लांबी 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
mr: ISO वेग गुणवत्ताश्रेणी

[ctx: @label EXIF]
en: Make
mr: बनावट

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
mr: मीटरींग पद्धत

[ctx: @label EXIF]
en: Model
mr: मॉडेल

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
mr: कल

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
mr: पांढरे संतुलन

[ctx: @label video director]
en: Director
mr: दिग्दर्शक

[ctx: @label music genre]
en: Genre
mr: शैली

[ctx: @label music album]
en: Album
mr: अल्बम

[ctx: @label]
en: Performer
mr: अदाकार

[ctx: @label]
en: Release Date
mr: रीलीज दिनांक

[ctx: @label music track number]
en: Track
mr: ट्रॅक

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
mr: संसाधन निर्माण दिनांक

[ctx: @label]
en: Sub Resource
mr: उप संसाधन

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
mr: संसाधन बदल दिनांक

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
mr: सांख्यिक गुणवत्ताश्रेणी

[ctx: @label]
en: Copied From
mr: या पासून प्रतिकृत केले

[ctx: @label]
en: First Usage
mr: प्रथम वापर

[ctx: @label]
en: Last Usage
mr: शेवटचा वापर

[ctx: @label]
en: Usage Count
mr: वापर संख्या

[ctx: @label]
en: Unix File Group
mr: युनिक्स फाईल समूह

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
mr: युनिक्स फाईल पद्धत

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
mr: युनिक्स फाईल मालक

[ctx: @label file type]
en: Type
mr: प्रकार

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
mr: अस्पष्ट भाषांतर

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
mr: शेवटचा अनुवादक

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
mr: अप्रचलित भाषांतर

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
mr: भाषांतर स्रोतदिनांक

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
mr: एकूण भाषांतर

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
mr: भाषांतरीत

[ctx: @label]
en: Translation Date
mr: भाषांतर दिनांक

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
mr: अभाषांतरीत

en: P&review
mr: पूर्वावलोकन (&R)

en: Acquire Image
mr: प्रतिमा प्राप्त करा

en: OCR Image
mr: ओसीआर प्रतिमा

en: File '%1' is not readable
mr: फाईल '%1' वाचण्यायोग्य नाही

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
mr: त्रुटी : अपरिचीत शिष्टाचार '%1'

en: Authorization Dialog
mr: अधिप्रमाण संवाद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
mr: संस्था / सामान्य नाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
mr: संस्था विभाग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
mr: दर्शवा...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
mr: अकार्यान्वित करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
mr: कार्यान्वित करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
mr: हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
mr: जोड़ें...

en: System certificates
mr: प्रणाली प्रमाणपत्रे

en: User-added certificates
mr: वापरकर्त्याने जोडलेली प्रमाणपत्रे

en: Pick Certificates
mr: प्रमाणपत्रे निवडा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
mr: <b>विषयाची माहिती</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
mr: <b>प्रमाणपत्र देणाऱ्याची माहिती</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
mr: <b>इतर</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
mr: वैधता कालावधी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
mr: सिरीयल क्रमांक

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
mr: %1 ते %2

en: SSL Configuration Module
mr: SSL संयोजना विभाग

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
mr: सर्वाधिकार 2010 आन्द्रीआस हार्रमेट्झ

en: Andreas Hartmetz
mr: आन्द्रीआस हार्रमेट्झ

en: SSL Signers
mr: SSL स्वाक्षरी करणारे

en: Signature Algorithm:
mr: स्वाक्षरी अल्गोरिथम :

en: Unknown
mr: अपरिचीत

en: Signature Contents:
mr: स्वाक्षरी मजकूर :

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
mr: अपरिचीत कळ अल्गोरिथम

en: Key type: RSA (%1 bit)
mr: कळ प्रकार : आरएसए (%1 बिट)

en: Modulus:
mr: मॉड्युलस :

en: Exponent: 0x
mr: एक्सपोनेंट : 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
mr: कळ प्रकार : डीएसए (%1 बिट)

en: Prime:
mr: प्राइम :

en: 160 bit prime factor:
mr: 160 बिट प्राइम प्रमाण :

en: Public key:
mr: सार्वजनिक कळ :

en: The certificate is valid.
mr: प्रमाणपत्र वैध आहे.

en: The certificate has been revoked.
mr: प्रमाणपत्र रद्द केलेले आहे.

en: SSL support was not found.
mr: एसएसएल समर्थन मिळाले नाही.

en: Private key test failed.
mr: वैयक्तिक कळ चाचणी अपयशी.

en: This certificate is not relevant.
mr: हे प्रमाणपत्र संबंधित नाही.

en: The certificate is invalid.
mr: प्रमाणपत्र अवैध आहे.
