kdelibs4 - en to ps translation catalogue (153 entries)

en: File
ps: دوتنه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
ps: خبرتيا

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
ps: تېروتنه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
ps: خبرتيا

en: David Faure
ps: ډېوېډ فوري

en: no error
ps: هېڅ تېروتنه

en: requested family not supported for this host name
ps: د دې کوربه نوم لپاره غوښتل شوې کورنۍ نه منل کيږي

en: temporary failure in name resolution
ps: د نوم په ژورليدلو کې لنډمهاله پاتيينه

en: non-recoverable failure in name resolution
ps: د نوم په ژورليدلو کې نه ګرځېدونکې پاتيينه

en: invalid flags
ps: ناسمې جنډې

en: memory allocation failure
ps: د ياد ځانګړونې پاتيينه

en: name or service not known
ps: نوم يا پالنه نه ده پېژندل شوې

en: requested family not supported
ps: غوښتل شوې کورنۍ نه منل کيږي

en: requested service not supported for this socket type
ps: دې ساکټ ډول لپاره غوښتل شوې پالنه نه منل کيږي

en: requested socket type not supported
ps: غوښتل شوی ساکټ ډول نه منل کيږي

en: unknown error
ps: ناپېژندلې تېروتنه

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ps: %1 غونډال تېروتنه:

en: request was canceled
ps: غوښتنه بنده شوه

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ps: %1 ناپېژندلې کورنۍ

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ps: هېڅ تېروتنه

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ps: د نوم کتنه پاتې راغله

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ps: پته د مخکې نه کارول کيږي

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ps: ساکټ د مخکې نه تړل شوی

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ps: ساکټ د مخکې نه جوړ شوی

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ps: ساکټ نه دی تړل شوی

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ps: ساکټ نه دی جوړ شوی

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ps: چلښت به بند کړي

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ps: نښلېدنه په چارنده ډول ونه منل شوه

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ps: د نښلېدنې مهال بشپړ شو

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ps: چلښت د مخکې نه په پرمختګ کې دی

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ps: د ځال پاتيينه رامنځته شوه

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ps: چلښت نه منل کيږي

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ps: د مهاليز چلښت مهال بشپړ شو

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ps: کومه ناپېژندلې/ناڅاپي تېروتنه رامنځته شوې ده.

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ps: لرې کوربه نښلېدنه بنده کړه

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v2
ps: ج.پ.ل ۲مه نسخه

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
ps: د ج.ن.ي ټولګړی منښتليک ۲مه نسخه

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v2
ps: ل.ج.پ.ل ۲مه نسخه

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
ps: د ج.ن.ي کوچنی ټولګړی منښتليک ۲مه نسخه

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
ps: ب.س.ډ منښتليک

[ctx: @item license]
en: BSD License
ps: ب.س.ډ منښتليک

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
ps: کلاکاريز منښتليک

[ctx: @item license]
en: Artistic License
ps: کلاکاريز منښتليک

[ctx: @item license (short name)]
en: QPL v1.0
ps: ک.پ.ل ۱.۰مه نسخه

[ctx: @item license]
en: Q Public License
ps: ک ټولګړی منښتليک

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v3
ps: ګ.پ.ل ۳مه نسخه

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
ps: د ج.ن.ي ټولګړی منښتليک ۳مه نسخه

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v3
ps: ل.ګ.پ.ل ۳مه نسخه

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
ps: د ج.ن.ي کوچنی ټولګړی منښتليک ۳مه نسخه

[ctx: @item license]
en: Custom
ps: دوديز

[ctx: @item license]
en: Not specified
ps: نه دی ټاکل شوی

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ps: <p>کډي ډېرو ژبو ته ژباړل شوې ده. د ټولې نړۍ د  ژباړه ډلو نه ډېره مننه.</p><p>د کډي د نړېوالونې په اړه د نورو خبرتياو لپاره وګورﺉ<a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
ps: عيسوي

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
ps: هېبرو

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
ps: جلالي

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
ps: ناسم کليز ډول

en: Today
ps: نن

en: Yesterday
ps: پرون

en: Use the X-server display 'displayname'
ps: -پالنګر ښوون 'ښووننوم' کارولX د

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ps: کاريال د ورکړل شوې 'ناستې پېژند' لپاره بيازېرمل

en: defines the application font
ps: د کاريال ليکبڼه ټاکي

en: sets the default foreground color
ps: د تلواله پاسليد رنګ ټاکي

en: sets the default button color
ps: د تلوالې تڼۍ رنګ ټاکي

en: sets the application name
ps: د کاريال نوم ټاکي

en: sets the application title (caption)
ps: د کاريال سرليک ټاکي (نيونګه)

en: set XIM server
ps: پالنګر امستل XIM

en: disable XIM
ps: ناتوانول XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
ps: د کاروونو ټوله هډوانه هېنداروي

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ps: لکه نوم په انکړپټه کې کارول 'نيونګه'

en: Use 'icon' as the application icon
ps: لکه د کاريال انځورن کارول 'انځورن'

en: Use alternative configuration file
ps: دوېمګړې سازونې دوتنه کارول

en: sets the application GUI style
ps: د کاريال د کښنيز کارن برسېر ډول ټاکي

en: KDE Application
ps: کډي کاريال

en: Qt
ps: ک.ټ

en: KDE
ps: کډي

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ps: .ورک دی '%1'

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ps: ليکلی وو %1
    %2

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ps: چې د کاريال لخوا پرانيستل شي د کارونې وروسته به وړنګول شي URLsهغه دوتنې/

en: KDE-tempfile
ps: کډي-لنډمهالدوتنه

en: pm
ps: غ.و

en: Library "%1" not found
ps: کتابتون ونه موندل شو "%1"

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ps: %2 او‏‎‎ %1

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ps: %2 او‏‎‎ %1

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ps: %2 او‏‎‎ %1

en: Timed out trying to connect to remote host
ps: لرې کوربه سره د نښلېدلو هڅه کې مهال بشپړ شو

en: address family for nodename not supported
ps: د غوټه نوم لپاره پته کورنۍ نه منل کيږي

en: invalid value for 'ai_flags'
ps: لپاره ناسم ارزښت 'ai_جنډې' د

en: 'ai_family' not supported
ps: نه منل کيږي 'ai_کورنۍ'

en: no address associated with nodename
ps: د غوټه نوم سره کومه پته نه ده نښتې

en: servname not supported for ai_socktype
ps: لپاره پالننوم نه منل کيږي ai_socktype د

en: 'ai_socktype' not supported
ps: نه منل کيږي 'ai_socktype'

en: system error
ps: غونډال تېروتنه

en: KDE Test Program
ps: د کډي ازموېنې کړنلار

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
ps: سېنس سېرېف

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Serif
ps: سېرېف

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
ps: مونوتشه

en: The style '%1' was not found
ps: ډول ونه موندل شو '%1'

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ps: * اوسني رنګونه *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ps: * دوديز رنګونه *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ps: څلوېښت رنګونه

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ps: اکسېجني رنګونه

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ps: شنه زرغون رنګونه

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ps: پاچاهي رنګونه

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ps: ګورت رنګونه

en: Named Colors
ps: نومول شوي رنګونه

en: Select Color
ps: رنګ ټاکل

en: Hue:
ps: :کريږې

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ps: :ارزښت

en: Red:
ps: :سور

en: Green:
ps: :شين

en: Blue:
ps: :نيل

en: &Add to Custom Colors
ps: دوديز رنګونو کې زياتول

en: Name:
ps: :نوم

en: HTML:
ps: :HTML

en: Default color
ps: تلواله رنګ

en: -default-
ps: -تلواله-

en: -unnamed-
ps: -بېنومه-

[ctx: @title:window]
en: Print
ps: چاپول

en: &Try
ps: هڅه

en: modified
ps: بدل شوی

en: &Details
ps: خبرتياوې

en: Get help...
ps: ...مرسته اخيستل

en: &Add
ps: زياتول

en: &Remove
ps: ړنګول

en: Move &Up
ps: بره &خوځول

en: Move &Down
ps: ښکته &خوځول

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ps: چټک نسواري ګيدړ په لټ سپي ټوپ وهي

en: Select Font
ps: ليکبڼه ټاکل

en: Could not load print preview part
ps: د چاپ مخکوت برخه نه شي لېښلی

en: Print Preview
ps: چاپ مخليد

en: Minimize
ps: ووړول

en: &Minimize
ps: ووړول

en: &Restore
ps: بيازېرمل

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ps: <qt>بند کړﺉ؟ <b>%1</b> تاسو په ډاډمنه توګه غواړﺉ چې</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
ps: د غونډال مجمې نه بندول باوري کړﺉ

en: Redo
ps: بياکړ

en: Undo
ps: ناکړ

en: Do not run in the background.
ps: .په شاليد کې نه ځغلېدل

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ps: نوې پوښۍ

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ps: :نوې پوښۍ جوړول په
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
ps: .نومې دوتنه يا پوښۍ د مخکې نه شتون لري %1

en: You do not have permission to create that folder.
ps: .د هغې پوښۍ د جوړولو پرېښلې نه لرﺉ

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ps: پوښۍ ټاکل

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ps: ...نوې پوښۍ

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ps: ...نوې پوښۍ

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ps: پټې پوښۍ ښودل

en: All Supported Files
ps: ټولې منل کېدونکې دوتنې

en: Open
ps: پرانيستل

en: Save As
ps: ساتل په

en: Show Hidden Folders
ps: پټې پوښۍ ښودل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
ps: ړنګول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
ps: ...زياتول

en: Unknown
ps: ناپېژندلی
