kdelibs4 - en to ru translation catalogue (2505 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
ru: Блекло-голубой

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
ru: Белый-антик

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
ru: Белый-антик 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
ru: Белый-антик 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
ru: Белый-антик 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
ru: Белый-антик 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
ru: Светло-кремовый

[ctx: color]
en: BlueViolet
ru: Светло-фиолетовый

[ctx: color]
en: CadetBlue
ru: Серо-синий

[ctx: color]
en: CadetBlue1
ru: Серо-синий 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
ru: Серо-синий 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
ru: Серо-синий 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
ru: Серо-синий 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
ru: Васильковый

[ctx: color]
en: DarkBlue
ru: Тёмно-синий

[ctx: color]
en: DarkCyan
ru: Тёмный циан

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
ru: Тёмно-золотистый

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
ru: Тёмно-золотистый 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
ru: Тёмно-золотистый 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
ru: Тёмно-золотистый 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
ru: Тёмно-золотистый 4

[ctx: color]
en: DarkGray
ru: Тёмно-серый

[ctx: color]
en: DarkGreen
ru: Тёмно-зелёный

[ctx: color]
en: DarkGrey
ru: Тёмно-серый

[ctx: color]
en: DarkKhaki
ru: Тёмный хаки

[ctx: color]
en: DarkMagenta
ru: Тёмный фуксин

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
ru: Тёмно-оливковый

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
ru: Тёмно-оливковый 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
ru: Тёмно-оливковый 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
ru: Тёмно-оливковый 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
ru: Тёмно-оливковый 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
ru: Тёмно-оранжевый

[ctx: color]
en: DarkOrange1
ru: Тёмно-оранжевый 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
ru: Тёмно-оранжевый 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
ru: Тёмно-оранжевый 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
ru: Тёмно-оранжевый 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
ru: Тёмный орсель

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
ru: Тёмный орсель 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
ru: Тёмный орсель 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
ru: Тёмный орсель 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
ru: Тёмный орсель 4

[ctx: color]
en: DarkRed
ru: Тёмно-красный

[ctx: color]
en: DarkSalmon
ru: Тёмный оранжево-розовый

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
ru: Тёмный морской волны

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
ru: Тёмный морской волны 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
ru: Тёмный морской волны 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
ru: Тёмный морской волны 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
ru: Тёмный морской волны 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
ru: Тёмный грифельно-синий

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
ru: Тёмный грифельно-серый

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
ru: Тёмный грифельно-серый 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
ru: Тёмный грифельно-серый 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
ru: Тёмный грифельно-серый 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
ru: Тёмный грифельно-серый 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
ru: Тёмный грифельно-серый

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
ru: Тёмно-бирюзовый

[ctx: color]
en: DarkViolet
ru: Тёмно-фиолетовый

[ctx: color]
en: DeepPink
ru: Тёмно-розовый

[ctx: color]
en: DeepPink1
ru: Тёмно-розовый 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
ru: Тёмно-розовый 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
ru: Тёмно-розовый 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
ru: Тёмно-розовый 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
ru: Тёмный небесно-голубой

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
ru: Тёмный небесно-голубой 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
ru: Тёмный небесно-голубой 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
ru: Тёмный небесно-голубой 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
ru: Тёмный небесно-голубой 4

[ctx: color]
en: DimGray
ru: Тускло-серый

[ctx: color]
en: DimGrey
ru: Тускло-серый

[ctx: color]
en: DodgerBlue
ru: Тускло-васильковый

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
ru: Тускло-васильковый 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
ru: Тускло-васильковый 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
ru: Тускло-васильковый 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
ru: Тускло-васильковый 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
ru: Цветочно-белый

[ctx: color]
en: ForestGreen
ru: Зелёный лесной

[ctx: color]
en: GhostWhite
ru: Призрачно-белый

[ctx: color]
en: GreenYellow
ru: Жёлто-зелёный

[ctx: color]
en: HotPink
ru: Ярко-розовый

[ctx: color]
en: HotPink1
ru: Ярко-розовый 1

[ctx: color]
en: HotPink2
ru: Ярко-розовый 2

[ctx: color]
en: HotPink3
ru: Ярко-розовый 3

[ctx: color]
en: HotPink4
ru: Ярко-розовый 4

[ctx: color]
en: IndianRed
ru: Ярко-красный

[ctx: color]
en: IndianRed1
ru: Ярко-красный 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
ru: Ярко-красный 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
ru: Ярко-красный 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
ru: Ярко-красный 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
ru: Голубой с красным отливом

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
ru: Голубой с красным отливом 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
ru: Голубой с красным отливом 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
ru: Голубой с красным отливом 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
ru: Голубой с красным отливом 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
ru: Зелёная лужайка

[ctx: color]
en: LemonChiffon
ru: Лимонный

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
ru: Лимонный 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
ru: Лимонный 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
ru: Лимонный 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
ru: Лимонный 4

[ctx: color]
en: LightBlue
ru: Светло-синий

[ctx: color]
en: LightBlue1
ru: Светло-синий 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
ru: Светло-синий 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
ru: Светло-синий 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
ru: Светло-синий 4

[ctx: color]
en: LightCoral
ru: Светло-коралловый

[ctx: color]
en: LightCyan
ru: Светлый циан

[ctx: color]
en: LightCyan1
ru: Светлый циан 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
ru: Светлый циан 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
ru: Светлый циан 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
ru: Светлый циан 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
ru: Светло-золотистый

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
ru: Светло-золотистый 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
ru: Светло-золотистый 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
ru: Светло-золотистый 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
ru: Светло-золотистый 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
ru: Светло-жёлтый золотистый

[ctx: color]
en: LightGray
ru: Светло-серый

[ctx: color]
en: LightGreen
ru: Светло-зелёный

[ctx: color]
en: LightGrey
ru: Светло-серый

[ctx: color]
en: LightPink
ru: Светло-розовый

[ctx: color]
en: LightPink1
ru: Светло-розовый 1

[ctx: color]
en: LightPink2
ru: Светло-розовый 2

[ctx: color]
en: LightPink3
ru: Светло-розовый 3

[ctx: color]
en: LightPink4
ru: Светло-розовый 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
ru: Светлый сомон

[ctx: color]
en: LightSalmon1
ru: Светлый сомон 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
ru: Светлый сомон 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
ru: Светлый сомон 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
ru: Светлый сомон 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
ru: Светлый морской волны

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
ru: Светлый небесно-голубой

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
ru: Светлый небесно-голубой 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
ru: Светлый небесно-голубой 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
ru: Светлый небесно-голубой 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
ru: Светлый небесно-голубой 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
ru: Светлый грифельно-синий

[ctx: color]
en: LightSlateGray
ru: Грифельно-серый

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
ru: Грифельно-серый

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
ru: Голубой со стальным оттенком

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
ru: Голубой со стальным оттенком 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
ru: Голубой со стальным оттенком 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
ru: Голубой со стальным оттенком 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
ru: Голубой со стальным оттенком 4

[ctx: color]
en: LightYellow
ru: Светло-жёлтый

[ctx: color]
en: LightYellow1
ru: Светло-жёлтый 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
ru: Светло-жёлтый 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
ru: Светло-жёлтый 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
ru: Светло-жёлтый 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
ru: Лимонно-зелёный

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
ru: Умеренный аквамарин

[ctx: color]
en: MediumBlue
ru: Умеренный синий

[ctx: color]
en: MediumOrchid
ru: Умеренный орсель

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
ru: Умеренный орсель 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
ru: Умеренный орсель 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
ru: Умеренный орсель 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
ru: Умеренный орсель 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
ru: Умеренный пурпурный

[ctx: color]
en: MediumPurple1
ru: Умеренный пурпурный 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
ru: Умеренный пурпурный 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
ru: Умеренный пурпурный 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
ru: Умеренный пурпурный 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
ru: Умеренный морской волны

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
ru: Умеренный грифельно-синий

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
ru: Умеренный весенне-зелёный

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
ru: Умеренный бирюзовый

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
ru: Умеренный красно-фиолетовый

[ctx: color]
en: MidnightBlue
ru: Полуночно-синий

[ctx: color]
en: MintCream
ru: Мятно-кремовый

[ctx: color]
en: MistyRose
ru: Бледно-розовый

[ctx: color]
en: MistyRose1
ru: Бледно-розовый 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
ru: Бледно-розовый 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
ru: Бледно-розовый 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
ru: Бледно-розовый 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
ru: Белый навахо

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
ru: Белый навахо 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
ru: Белый навахо 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
ru: Белый навахо 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
ru: Белый навахо 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
ru: Тёмно-синий морской

[ctx: color]
en: OldLace
ru: Старого коньяка

[ctx: color]
en: OliveDrab
ru: Нежно-оливковый

[ctx: color]
en: OliveDrab1
ru: Нежно-оливковый 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
ru: Нежно-оливковый 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
ru: Нежно-оливковый 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
ru: Нежно-оливковый 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
ru: Оранжево-красный

[ctx: color]
en: OrangeRed1
ru: Оранжево-красный 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
ru: Оранжево-красный 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
ru: Оранжево-красный 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
ru: Оранжево-красный 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
ru: Бледно-золотистый

[ctx: color]
en: PaleGreen
ru: Бледно-зелёный

[ctx: color]
en: PaleGreen1
ru: Бледно-зелёный 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
ru: Бледно-зелёный 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
ru: Бледно-зелёный 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
ru: Бледно-зелёный 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
ru: Бледно-бирюзовый

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
ru: Бледно-бирюзовый 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
ru: Бледно-бирюзовый 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
ru: Бледно-бирюзовый 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
ru: Бледно-бирюзовый 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
ru: Бледный красно-фиолетовый

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
ru: Бледный красно-фиолетовый 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
ru: Бледный красно-фиолетовый 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
ru: Бледный красно-фиолетовый 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
ru: Бледный красно-фиолетовый 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
ru: Дынный

[ctx: color]
en: PeachPuff
ru: Персиковый

[ctx: color]
en: PeachPuff1
ru: Персиковый 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
ru: Персиковый 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
ru: Персиковый 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
ru: Персиковый 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
ru: Синий с пороховым оттенком

[ctx: color]
en: RosyBrown
ru: Розово-коричневый

[ctx: color]
en: RosyBrown1
ru: Розово-коричневый 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
ru: Розово-коричневый 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
ru: Розово-коричневый 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
ru: Розово-коричневый 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
ru: Голубой королевский

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
ru: Голубой королевский 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
ru: Голубой королевский 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
ru: Голубой королевский 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
ru: Голубой королевский 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
ru: Кожано-коричневый

[ctx: color]
en: SandyBrown
ru: Песочно-коричневый

[ctx: color]
en: SeaGreen
ru: Морской волны

[ctx: color]
en: SeaGreen1
ru: Морской волны 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
ru: Морской волны 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
ru: Морской волны 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
ru: Морской волны 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
ru: Небесно-голубой

[ctx: color]
en: SkyBlue1
ru: Небесно-голубой 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
ru: Небесно-голубой 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
ru: Небесно-голубой 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
ru: Небесно-голубой 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
ru: Грифельно-синий

[ctx: color]
en: SlateBlue1
ru: Грифельно-синий 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
ru: Грифельно-синий 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
ru: Грифельно-синий 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
ru: Грифельно-синий 4

[ctx: color]
en: SlateGray
ru: Синевато-серый

[ctx: color]
en: SlateGray1
ru: Синевато-серый 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
ru: Синевато-серый 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
ru: Синевато-серый 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
ru: Синевато-серый 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
ru: Синевато-серый

[ctx: color]
en: SpringGreen
ru: Весенне-зелёный

[ctx: color]
en: SpringGreen1
ru: Весенне-зелёный 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
ru: Весенне-зелёный 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
ru: Весенне-зелёный 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
ru: Весенне-зелёный 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
ru: Синий со стальным оттенком

[ctx: color]
en: SteelBlue1
ru: Синий со стальным оттенком 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
ru: Синий со стальным оттенком 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
ru: Синий со стальным оттенком 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
ru: Синий со стальным оттенком 4

[ctx: color]
en: VioletRed
ru: Красно-фиолетовый

[ctx: color]
en: VioletRed1
ru: Красно-фиолетовый 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
ru: Красно-фиолетовый 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
ru: Красно-фиолетовый 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
ru: Красно-фиолетовый 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
ru: Белый дымчатый

[ctx: color]
en: YellowGreen
ru: Жёлто-зелёный

[ctx: color]
en: aquamarine
ru: Аквамарин

[ctx: color]
en: aquamarine1
ru: Аквамарин 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
ru: Аквамарин 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
ru: Аквамарин 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
ru: Аквамарин 4

[ctx: color]
en: azure
ru: Лазурный

[ctx: color]
en: azure1
ru: Лазурный 1

[ctx: color]
en: azure2
ru: Лазурный 2

[ctx: color]
en: azure3
ru: Лазурный 3

[ctx: color]
en: azure4
ru: Лазурный 4

[ctx: color]
en: beige
ru: Бежевый

[ctx: color]
en: bisque
ru: Бисквитный

[ctx: color]
en: bisque1
ru: Бисквитный 1

[ctx: color]
en: bisque2
ru: Бисквитный 2

[ctx: color]
en: bisque3
ru: Бисквитный 3

[ctx: color]
en: bisque4
ru: Бисквитный 4

[ctx: color]
en: black
ru: Чёрный

[ctx: color]
en: blue
ru: Синий

[ctx: color]
en: blue1
ru: Синий 1

[ctx: color]
en: blue2
ru: Синий 2

[ctx: color]
en: blue3
ru: Синий 3

[ctx: color]
en: blue4
ru: Синий 4

[ctx: color]
en: brown
ru: Коричневый

[ctx: color]
en: brown1
ru: Коричневый 1

[ctx: color]
en: brown2
ru: Коричневый 2

[ctx: color]
en: brown3
ru: Коричневый 3

[ctx: color]
en: brown4
ru: Коричневый 4

[ctx: color]
en: burlywood
ru: Желтоватый

[ctx: color]
en: burlywood1
ru: Желтоватый 1

[ctx: color]
en: burlywood2
ru: Желтоватый 2

[ctx: color]
en: burlywood3
ru: Желтоватый 3

[ctx: color]
en: burlywood4
ru: Желтоватый 4

[ctx: color]
en: chartreuse
ru: Зеленовато-жёлтый

[ctx: color]
en: chartreuse1
ru: Зеленовато-жёлтый 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
ru: Зеленовато-жёлтый 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
ru: Зеленовато-жёлтый 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
ru: Зеленовато-жёлтый 4

[ctx: color]
en: chocolate
ru: Шоколадный

[ctx: color]
en: chocolate1
ru: Шоколадный 1

[ctx: color]
en: chocolate2
ru: Шоколадный 2

[ctx: color]
en: chocolate3
ru: Шоколадный 3

[ctx: color]
en: chocolate4
ru: Шоколадный 4

[ctx: color]
en: coral
ru: Коралловый

[ctx: color]
en: coral1
ru: Коралловый 1

[ctx: color]
en: coral2
ru: Коралловый 2

[ctx: color]
en: coral3
ru: Коралловый 3

[ctx: color]
en: coral4
ru: Коралловый 4

[ctx: color]
en: cornsilk
ru: Шёлковый оттенок

[ctx: color]
en: cornsilk1
ru: Шёлковый оттенок 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
ru: Шёлковый оттенок 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
ru: Шёлковый оттенок 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
ru: Шёлковый оттенок 4

[ctx: color]
en: cyan
ru: Зеленовато-голубой

[ctx: color]
en: cyan1
ru: Зеленовато-голубой 1

[ctx: color]
en: cyan2
ru: Зеленовато-голубой 2

[ctx: color]
en: cyan3
ru: Зеленовато-голубой 3

[ctx: color]
en: cyan4
ru: Зеленовато-голубой 4

[ctx: color]
en: firebrick
ru: Кирпичный

[ctx: color]
en: firebrick1
ru: Кирпичный 1

[ctx: color]
en: firebrick2
ru: Кирпичный 2

[ctx: color]
en: firebrick3
ru: Кирпичный 3

[ctx: color]
en: firebrick4
ru: Кирпичный 4

[ctx: color]
en: gainsboro
ru: Гейнсборо

[ctx: color]
en: gold
ru: Золотой

[ctx: color]
en: gold1
ru: Золотой 1

[ctx: color]
en: gold2
ru: Золотой 2

[ctx: color]
en: gold3
ru: Золотой 3

[ctx: color]
en: gold4
ru: Золотой 4

[ctx: color]
en: goldenrod
ru: Золотистый

[ctx: color]
en: goldenrod1
ru: Золотистый 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
ru: Золотистый 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
ru: Золотистый 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
ru: Золотистый 4

[ctx: color]
en: green
ru: Зелёный

[ctx: color]
en: green1
ru: Зелёный 1

[ctx: color]
en: green2
ru: Зелёный 2

[ctx: color]
en: green3
ru: Зелёный 3

[ctx: color]
en: green4
ru: Зелёный 4

[ctx: color]
en: honeydew
ru: Медовый

[ctx: color]
en: honeydew1
ru: Медовый 1

[ctx: color]
en: honeydew2
ru: Медовый 2

[ctx: color]
en: honeydew3
ru: Медовый 3

[ctx: color]
en: honeydew4
ru: Медовый 4

[ctx: color]
en: ivory
ru: Слоновая кость

[ctx: color]
en: ivory1
ru: Слоновая кость 1

[ctx: color]
en: ivory2
ru: Слоновая кость 2

[ctx: color]
en: ivory3
ru: Слоновая кость 3

[ctx: color]
en: ivory4
ru: Слоновая кость 4

[ctx: color]
en: khaki
ru: Хаки

[ctx: color]
en: khaki1
ru: Хаки 1

[ctx: color]
en: khaki2
ru: Хаки 2

[ctx: color]
en: khaki3
ru: Хаки 3

[ctx: color]
en: khaki4
ru: Хаки 4

[ctx: color]
en: lavender
ru: Бледно-лиловый

[ctx: color]
en: linen
ru: Льняной

[ctx: color]
en: magenta
ru: Фуксин

[ctx: color]
en: magenta1
ru: Фуксин 1

[ctx: color]
en: magenta2
ru: Фуксин 2

[ctx: color]
en: magenta3
ru: Фуксин 3

[ctx: color]
en: magenta4
ru: Фуксин 4

[ctx: color]
en: maroon
ru: Тёмно-бордовый

[ctx: color]
en: maroon1
ru: Тёмно-бордовый 1

[ctx: color]
en: maroon2
ru: Тёмно-бордовый 2

[ctx: color]
en: maroon3
ru: Тёмно-бордовый 3

[ctx: color]
en: maroon4
ru: Тёмно-бордовый 4

[ctx: color]
en: moccasin
ru: Телесный

[ctx: color]
en: navy
ru: Тёмно-синий морской

[ctx: color]
en: orange
ru: Оранжевый

[ctx: color]
en: orange1
ru: Оранжевый 1

[ctx: color]
en: orange2
ru: Оранжевый 2

[ctx: color]
en: orange3
ru: Оранжевый 3

[ctx: color]
en: orange4
ru: Оранжевый 4

[ctx: color]
en: orchid
ru: Орсель

[ctx: color]
en: orchid1
ru: Орсель 1

[ctx: color]
en: orchid2
ru: Орсель 2

[ctx: color]
en: orchid3
ru: Орсель 3

[ctx: color]
en: orchid4
ru: Орсель 4

[ctx: color]
en: peru
ru: Тёмно-рыжий

[ctx: color]
en: pink
ru: Розовый

[ctx: color]
en: pink1
ru: Розовый 1

[ctx: color]
en: pink2
ru: Розовый 2

[ctx: color]
en: pink3
ru: Розовый 3

[ctx: color]
en: pink4
ru: Розовый 4

[ctx: color]
en: plum
ru: Сливовый

[ctx: color]
en: plum1
ru: Сливовый 1

[ctx: color]
en: plum2
ru: Сливовый 2

[ctx: color]
en: plum3
ru: Сливовый 3

[ctx: color]
en: plum4
ru: Сливовый 4

[ctx: color]
en: purple
ru: Пурпурный

[ctx: color]
en: purple1
ru: Пурпурный 1

[ctx: color]
en: purple2
ru: Пурпурный 2

[ctx: color]
en: purple3
ru: Пурпурный 3

[ctx: color]
en: purple4
ru: Пурпурный 4

[ctx: color]
en: red
ru: Красный

[ctx: color]
en: red1
ru: Красный 1

[ctx: color]
en: red2
ru: Красный 2

[ctx: color]
en: red3
ru: Красный 3

[ctx: color]
en: red4
ru: Красный 4

[ctx: color]
en: salmon
ru: Сомон

[ctx: color]
en: salmon1
ru: Сомон 1

[ctx: color]
en: salmon2
ru: Сомон 2

[ctx: color]
en: salmon3
ru: Сомон 3

[ctx: color]
en: salmon4
ru: Сомон 4

[ctx: color]
en: seashell
ru: Морской раковины

[ctx: color]
en: seashell1
ru: Морской раковины 1

[ctx: color]
en: seashell2
ru: Морской раковины 2

[ctx: color]
en: seashell3
ru: Морской раковины 3

[ctx: color]
en: seashell4
ru: Морской раковины 4

[ctx: color]
en: sienna
ru: Охра

[ctx: color]
en: sienna1
ru: Охра 1

[ctx: color]
en: sienna2
ru: Охра 2

[ctx: color]
en: sienna3
ru: Охра 3

[ctx: color]
en: sienna4
ru: Охра 4

[ctx: color]
en: snow
ru: Белоснежный

[ctx: color]
en: snow1
ru: Белоснежный 1

[ctx: color]
en: snow2
ru: Белоснежный 2

[ctx: color]
en: snow3
ru: Белоснежный 3

[ctx: color]
en: snow4
ru: Белоснежный 4

[ctx: color]
en: tan
ru: Рыжевато-коричневый

[ctx: color]
en: tan1
ru: Рыжевато-коричневый 1

[ctx: color]
en: tan2
ru: Рыжевато-коричневый 2

[ctx: color]
en: tan3
ru: Рыжевато-коричневый 3

[ctx: color]
en: tan4
ru: Рыжевато-коричневый 4

[ctx: color]
en: thistle
ru: Чертополоха

[ctx: color]
en: thistle1
ru: Чертополоха 1

[ctx: color]
en: thistle2
ru: Чертополоха 2

[ctx: color]
en: thistle3
ru: Чертополоха 3

[ctx: color]
en: thistle4
ru: Чертополоха 4

[ctx: color]
en: tomato
ru: Томатный

[ctx: color]
en: tomato1
ru: Томатный 1

[ctx: color]
en: tomato2
ru: Томатный 2

[ctx: color]
en: tomato3
ru: Томатный 3

[ctx: color]
en: tomato4
ru: Томатный 4

[ctx: color]
en: turquoise
ru: Бирюзовый

[ctx: color]
en: turquoise1
ru: Бирюзовый 1

[ctx: color]
en: turquoise2
ru: Бирюзовый 2

[ctx: color]
en: turquoise3
ru: Бирюзовый 3

[ctx: color]
en: turquoise4
ru: Бирюзовый 4

[ctx: color]
en: violet
ru: Фиолетовый

[ctx: color]
en: wheat
ru: Пшеничный

[ctx: color]
en: wheat1
ru: Пшеничный 1

[ctx: color]
en: wheat2
ru: Пшеничный 2

[ctx: color]
en: wheat3
ru: Пшеничный 3

[ctx: color]
en: wheat4
ru: Пшеничный 4

[ctx: color]
en: white
ru: Белый

[ctx: color]
en: yellow
ru: Жёлтый

[ctx: color]
en: yellow1
ru: Жёлтый 1

[ctx: color]
en: yellow2
ru: Жёлтый 2

[ctx: color]
en: yellow3
ru: Жёлтый 3

[ctx: color]
en: yellow4
ru: Жёлтый 4

en: Debug Settings
ru: Настройка отладки

en: File
ru: Файл

en: Message Box
ru: Окно сообщения

en: Shell
ru: Оболочка

en: Syslog
ru: Журнал системных сообщений

en: None
ru: Ничего

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
ru: Сведения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
ru: Вывод в:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
ru: Имя файла:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
ru: Ошибка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
ru: Отмена при фатальных ошибках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
ru: Отключить вывод любой отладочной информации

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
ru: Предупреждение

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
ru: Критическая ошибка

en: &Select All
ru: Выбрать в&се

en: &Deselect All
ru: Отменить весь вы&бор

en: A dialog box for setting preferences for debug output
ru: Диалог настройки свойств вывода отладки

en: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
ru: © David Faure <faure@kde.org>, 1999-2009

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
ru: Показать полнофункциональный диалог вместо диалога по умолчанию.

en: Turn area on
ru: Показывать отладочную информацию

en: Turn area off
ru: Не показывать отладочную информацию

en: no error
ru: нет ошибки

en: requested family not supported for this host name
ru: Для указанного имени сервера требуемое семейство не поддерживается

en: temporary failure in name resolution
ru: временный сбой разрешения имён

en: non-recoverable failure in name resolution
ru: фатальный сбой разрешения имён

en: invalid flags
ru: неверные флаги

en: memory allocation failure
ru: ошибка выделения памяти

en: name or service not known
ru: неизвестное имя или сервис

en: requested family not supported
ru: запрошенное семейство не поддерживается

en: requested service not supported for this socket type
ru: запрошенный сервис не поддерживается этим типом сокета

en: requested socket type not supported
ru: запрошенный тип сокета не поддерживается

en: unknown error
ru: неизвестная ошибка

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ru: системная ошибка: %1

en: request was canceled
ru: запрос отменён

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ru: Неизвестная гарнитура %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ru: нет ошибки

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ru: ошибка разрешения имени

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ru: адрес уже используется

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ru: сокет уже связан с адресом и портом

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ru: сокет уже создан

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ru: сокет свободен

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ru: сокет не создан

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ru: операция привела бы к блокировке

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ru: соединение отвергнуто

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ru: время ожидания соединения истекло

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ru: операция уже выполняется

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ru: сбой сети

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ru: операция не поддерживается

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ru: истекло время ожидания операции

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ru: неизвестная или непредвиденная ошибка

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ru: Удалённый узел закрыл соединение

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
ru: Лицензия в данной программе не указана.
    Возможно, она указана в документации или в исходных текстах этой программы.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
ru: Программа распространяется на условиях %1.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
ru: GNU General Public License, версия 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
ru: GNU Lesser General Public License, версия 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
ru: Лицензия BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
ru: Лицензия BSD

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
ru: GNU General Public License, версия 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
ru: GNU Lesser General Public License, версия 3

[ctx: @item license]
en: Custom
ru: Другая лицензия

[ctx: @item license]
en: Not specified
ru: Лицензия не указана

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ru: <p>Графическая среда KDE переведена на многие языки благодаря работе команд переводчиков в разных странах.</p><p>Для дополнительной информации о переводе KDE зайдите на <a href="https://l10n.kde.org">l10n.kde.org</a>, а также на <a href="https://kde.ru/translation">kde.ru/translation</a>. Там вы сможете узнать о работе команды, переводившей KDE на русский язык, и, возможно, сами захотите участвовать в этой работе.</p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
ru: Григорианский

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
ru: Коптский

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
ru: Эфиопский

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
ru: Еврейский

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
ru: Исламский

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
ru: Индийский национальный

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
ru: Джалали

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
ru: Японский

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
ru: Юлианский

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
ru: Тайваньский

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
ru: Тайский

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
ru: Неверный тип календаря

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, LongFormat]
en: Anno Martyrum
ru: эры Диоклетиана

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, ShortFormat]
en: AM
ru: э. Д.

[ctx: (kdedt-format) Coptic, AM, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AM]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: ф

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::NarrowName]
en: H
ru: а

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::NarrowName]
en: K
ru: х

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: ф

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: ф

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: п

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: п

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::NarrowName]
en: E
ru: э

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::NarrowName]
en: K
ru: к

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
ru: тот

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
ru: фао

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
ru: ати

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
ru: хоя

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
ru: тиб

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
ru: мех

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
ru: фам

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
ru: фар

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
ru: пах

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
ru: пай

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
ru: эпи

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
ru: мес

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
ru: куд

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName]
en: Tho
ru: Тот

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName]
en: Pao
ru: Фао

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName]
en: Hat
ru: Ати

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName]
en: Kia
ru: Хоя

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName]
en: Tob
ru: Тиб

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName]
en: Mes
ru: Мех

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName]
en: Par
ru: Фам

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName]
en: Pam
ru: Фар

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName]
en: Pas
ru: Пах

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pan
ru: Пай

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName]
en: Epe
ru: Эпи

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName]
en: Meo
ru: Мес

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName]
en: Kou
ru: Куд

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
ru: тота

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
ru: фаофи

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
ru: атира

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
ru: хойяка

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
ru: тиби

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
ru: мехира

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
ru: фаменота

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
ru: фармути

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
ru: пахона

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
ru: пайни

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
ru: эпифи

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
ru: месори

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
ru: куджи-набота

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName]
en: Thoout
ru: Тот

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName]
en: Paope
ru: Фаофи

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName]
en: Hathor
ru: Атир

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName]
en: Kiahk
ru: Хойяк

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName]
en: Tobe
ru: Тиби

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName]
en: Meshir
ru: Мехир

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName]
en: Paremhotep
ru: Фаменот

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName]
en: Parmoute
ru: Фармути

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName]
en: Pashons
ru: Пахон

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName]
en: Paone
ru: Пайни

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName]
en: Epep
ru: Эпифи

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName]
en: Mesore
ru: Месори

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName]
en: Kouji nabot
ru: Куджи-набот

[ctx: Coptic weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: ф

[ctx: Coptic weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: ф

[ctx: Coptic weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: ф

[ctx: Coptic weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: ф

[ctx: Coptic weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: ф

[ctx: Coptic weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: ф

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Coptic weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Pes
ru: Фес

[ctx: Coptic weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Psh
ru: Фсх

[ctx: Coptic weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Pef
ru: Феф

[ctx: Coptic weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Pti
ru: Фти

[ctx: Coptic weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Pso
ru: Фсу

[ctx: Coptic weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Psa
ru: Фса

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Tky
ru: Тки

[ctx: Coptic weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Pesnau
ru: Фесно

[ctx: Coptic weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Pshoment
ru: Фсхомент

[ctx: Coptic weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Peftoou
ru: Фефту

[ctx: Coptic weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Ptiou
ru: Фтиу

[ctx: Coptic weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Psoou
ru: Фсуу

[ctx: Coptic weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Psabbaton
ru: Фсабатон

[ctx: Coptic weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Tkyriakē
ru: Ткириаке

[ctx: Calendar Era: Ethiopian Incarnation Era, years > 0, LongFormat]
en: Amata Mehrat
ru: эры милосердия

[ctx: Calendar Era: Ethiopian Incarnation Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
ru: э. м.

[ctx: (kdedt-format) Ethiopian, AM, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AM]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: H
ru: х

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: Y
ru: я

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: G
ru: г

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: H
ru: х

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: N
ru: н

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: э

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
ru: мех

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
ru: тек

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
ru: хед

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
ru: тах

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
ru: тер

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
ru: яка

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
ru: маг

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
ru: мия

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
ru: ген

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
ru: сэн

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
ru: хам

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
ru: нах

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
ru: эпа

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Mes
ru: Мех

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Teq
ru: Тек

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Hed
ru: Хед

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tah
ru: Тах

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName]
en: Ter
ru: Тер

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Yak
ru: Яка

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Mag
ru: Маг

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Miy
ru: Мия

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Gen
ru: Ген

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Sen
ru: Сэн

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Ham
ru: Хам

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Neh
ru: Нах

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName]
en: Pag
ru: Эпа

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
ru: мескерема

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
ru: текемта

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
ru: хедара

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
ru: тахсаса

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
ru: тер

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
ru: якатита

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
ru: магабита

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
ru: миязии

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
ru: генбота

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
ru: сэнэ

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
ru: хамлэ

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
ru: нахасэ

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
ru: эпагомена

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName]
en: Meskerem
ru: Мескерем

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName]
en: Tequemt
ru: Текемт

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName]
en: Hedar
ru: Хедар

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName]
en: Tahsas
ru: Тахсас

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName]
en: Ter
ru: Тер

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName]
en: Yakatit
ru: Якатит

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName]
en: Magabit
ru: Магабит

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName]
en: Miyazya
ru: Миязия

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName]
en: Genbot
ru: Генбот

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName]
en: Sene
ru: Сэнэ

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName]
en: Hamle
ru: Хамлэ

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName]
en: Nehase
ru: Нахасэ

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName]
en: Pagumen
ru: Эпагомен

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: R
ru: р

[ctx: Ethiopian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: H
ru: х

[ctx: Ethiopian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: Q
ru: к

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: E
ru: э

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Seg
ru: Сег

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Mak
ru: Мак

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Rob
ru: Роб

[ctx: Ethiopian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Ham
ru: Хам

[ctx: Ethiopian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Arb
ru: Арб

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Qed
ru: Кед

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Ehu
ru: Эху

[ctx: Ethiopian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Segno
ru: Сегно

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Maksegno
ru: Максегно

[ctx: Ethiopian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Rob
ru: Роб

[ctx: Ethiopian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Hamus
ru: Хамус

[ctx: Ethiopian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Arb
ru: арб

[ctx: Ethiopian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Qedame
ru: Кедам

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Ehud
ru: Эхуд

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
ru: до нашей эры

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
ru: до н. э.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
ru: до Рождества Христова

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
ru: до Р. Х.

[ctx: (kdedt-format) Gregorian, BC, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BC]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
ru: нашей эры

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
ru: н. э.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
ru: от Рождества Христова

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
ru: Р. Х.

[ctx: (kdedt-format) Gregorian, AD, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AD]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
ru: я

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
ru: ф

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
ru: и

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
ru: и

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
ru: о

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
ru: н

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
ru: д

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ru: янв

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ru: фев

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ru: мар

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ru: апр

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ru: мая

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ru: июн

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ru: июл

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ru: авг

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ru: сен

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ru: окт

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ru: ноя

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ru: дек

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ru: Янв

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
ru: Фев

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
ru: Мар

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ru: Апр

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ru: Май

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ru: Июн

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ru: Июл

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ru: Авг

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ru: Сен

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
ru: Окт

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ru: Ноя

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ru: Дек

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ru: января

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ru: февраля

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ru: марта

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ru: апреля

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ru: мая

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ru: июня

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ru: июля

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ru: августа

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ru: сентября

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ru: октября

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ru: ноября

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ru: декабря

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ru: Январь

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ru: Февраль

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ru: Март

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ru: Апрель

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ru: Май

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ru: Июнь

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ru: Июль

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ru: Август

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ru: Сентябрь

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ru: Октябрь

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ru: Ноябрь

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ru: Декабрь

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: п

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: в

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ru: с

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: ч

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ru: п

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: в

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ru: Пн

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ru: Вт

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ru: Ср

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ru: Чт

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ru: Пт

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ru: Сб

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ru: Вс

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ru: Понедельник

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ru: Вторник

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ru: Среда

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ru: Четверг

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ru: Пятница

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ru: Суббота

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ru: Воскресенье

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Mundi
ru: от сотворения мира

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
ru: мира

[ctx: (kdedt-format) Hebrew, AM, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AM]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::NarrowName]
en: H
ru: х

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::NarrowName]
en: K
ru: к

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: ш

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::NarrowName]
en: N
ru: н

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::NarrowName]
en: I
ru: и

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::NarrowName]
en: E
ru: э

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
ru: тиш

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
ru: хеш

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
ru: кис

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
ru: тев

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
ru: шва

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
ru: ада

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
ru: нис

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
ru: ияр

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
ru: сив

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
ru: там

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
ru: ава

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
ru: элу

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
ru: ад1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
ru: ад2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName]
en: Tis
ru: Тиш

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName]
en: Hes
ru: Хеш

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName]
en: Kis
ru: Кис

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tev
ru: Тев

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shv
ru: Шва

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName]
en: Ada
ru: Ада

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName]
en: Nis
ru: Нис

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName]
en: Iya
ru: Ияр

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName]
en: Siv
ru: Сив

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName]
en: Tam
ru: Там

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName]
en: Av
ru: Ав

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName]
en: Elu
ru: Элу

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName]
en: Ad1
ru: Ад1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName]
en: Ad2
ru: Ад2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
ru: тишри

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
ru: хешвана

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
ru: кислева

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
ru: тевета

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
ru: швата

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
ru: адара

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
ru: нисана

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
ru: ияра

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
ru: сивана

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
ru: тамуза

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
ru: ава

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
ru: элула

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
ru: адара

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
ru: адара бет

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName]
en: Tishrey
ru: Тишри

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName]
en: Heshvan
ru: Хешван

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName]
en: Kislev
ru: Кислев

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName]
en: Tevet
ru: Тевет

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName]
en: Shvat
ru: Шват

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName]
en: Adar
ru: Адар

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName]
en: Nisan
ru: Нисан

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName]
en: Iyar
ru: Ияр

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName]
en: Sivan
ru: Сиван

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName]
en: Tamuz
ru: Тамуз

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName]
en: Av
ru: Ав

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName]
en: Elul
ru: Элул

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName]
en: Adar I
ru: Адар I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName]
en: Adar II
ru: Адар II

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
ru: эры Сака

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, ShortFormat]
en: SE
ru: э. С.

[ctx: (kdedt-format) Indian National, SE, full era year format used for %EY, e.g. 2000 SE]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::NarrowName]
en: C
ru: ч

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::NarrowName]
en: V
ru: в

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::NarrowName]
en: J
ru: д

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
ru: а

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::NarrowName]
en: B
ru: б

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
ru: а

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::NarrowName]
en: K
ru: к

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: п

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::NarrowName]
en: P
ru: п

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
ru: Чай

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
ru: Ваи

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
ru: Джа

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
ru: Аса

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
ru: Сра

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
ru: Бха

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
ru: Азв

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
ru: Кар

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
ru: Агр

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
ru: Пау

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
ru: Маг

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
ru: Пха

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName]
en: Cha
ru: Чай

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName]
en: Vai
ru: Ваи

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName]
en: Jya
ru: Джа

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName]
en: Āsh
ru: Аса

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shr
ru: Сра

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName]
en: Bhā
ru: Бха

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName]
en: Āsw
ru: Азв

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName]
en: Kār
ru: Кар

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName]
en: Agr
ru: Агр

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName]
en: Pau
ru: Пау

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName]
en: Māg
ru: Маг

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName]
en: Phā
ru: Пха

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
ru: Чайтра

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
ru: Ваисакха

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
ru: Джанштха

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
ru: Асадха

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
ru: Сравана

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
ru: Бхадра

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
ru: Азвина

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
ru: Картика

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
ru: Аграхайана

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
ru: Пауза

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
ru: Магха

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
ru: Пхалгуна

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName]
en: Chaitra
ru: Чайтра

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName]
en: Vaishākh
ru: Ваисакха

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName]
en: Jyaishtha
ru: Джанштха

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName]
en: Āshādha
ru: Асадха

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName]
en: Shrāvana
ru: Сравана

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName]
en: Bhādrapad
ru: Бхадра

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName]
en: Āshwin
ru: Азвина

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName]
en: Kārtik
ru: Картика

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName]
en: Agrahayana
ru: Аграхайана

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName]
en: Paush
ru: Пауза

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName]
en: Māgh
ru: Магха

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName]
en: Phālgun
ru: Пхалгуна

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: B
ru: б

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: G
ru: г

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: ш

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: ш

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: R
ru: б

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Som
ru: Сом

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Mañ
ru: Ман

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Bud
ru: Буд

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Gur
ru: Гур

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Suk
ru: Шук

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: San
ru: Шан

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Rav
ru: Бха

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Somavãra
ru: Сома Ваара

[ctx: Indian National weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Mañgalvã
ru: Мангала Ваара

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Budhavãra
ru: Будха Ваара

[ctx: Indian National weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Guruvãra
ru: Гуру Ваара

[ctx: Indian National weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Sukravãra
ru: Шукра Ваара

[ctx: Indian National weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Sanivãra
ru: Шани Ваара

[ctx: Indian National weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Raviãra
ru: Бхану Ваара

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Hegirae
ru: от Хиджры

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, ShortFormat]
en: AH
ru: Х.

[ctx: (kdedt-format) Hijri, AH, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AH]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: М

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: С

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: А

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: Х

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: А

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: Х

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::NarrowName]
en: R
ru: Р

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: Ш

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::NarrowName]
en: R
ru: Р

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: Ш

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::NarrowName]
en: Q
ru: К

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::NarrowName]
en: H
ru: Х

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
ru: Мух

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
ru: Саф

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
ru: Р.а

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
ru: Р.х

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
ru: Д.а

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
ru: Д.х

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
ru: Рад

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ru: Шаа

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
ru: Рам

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
ru: Шав

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
ru: Каа

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
ru: Хид

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName]
en: Muh
ru: Мух

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName]
en: Saf
ru: Саф

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName]
en: R.A
ru: Р.а

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName]
en: R.T
ru: Р.х

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName]
en: J.A
ru: Д.а

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName]
en: J.T
ru: Д.х

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName]
en: Raj
ru: Рад

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName]
en: Sha
ru: Шаа

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName]
en: Ram
ru: Рам

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName]
en: Shw
ru: Шав

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName]
en: Qid
ru: Каа

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName]
en: Hij
ru: Хид

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
ru: Мухаррама

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
ru: Сафара

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
ru: Раби-уль-авваля

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
ru: Раби-уль-ахира

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
ru: Джумад-уль-авваля

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
ru: Джумад-уль-ахира

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
ru: Раджаба

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
ru: Шаабана

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
ru: Рамадана

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
ru: Шавваля

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
ru: Зуль-Каады

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
ru: Зуль-Хиджжи

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName]
en: Muharram
ru: Мухаррам

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName]
en: Safar
ru: Сафар

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Awal
ru: Раби-уль-авваль

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Thaani
ru: Раби-уль-ахир

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Awal
ru: Джумад-уль-авваль

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Thaani
ru: Джумад-уль-ахир

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName]
en: Rajab
ru: Раджаб

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName]
en: Sha`ban
ru: Шаабан

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
ru: Рамадан

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName]
en: Shawwal
ru: Шавваль

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Qi`dah
ru: Зуль-Каада

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Hijjah
ru: Зуль-Хиджжа

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: I
ru: и

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: с

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: K
ru: х

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: J
ru: д

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Ith
ru: исн

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Thl
ru: сал

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Arb
ru: арб

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Kha
ru: хам

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Jum
ru: джу

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sab
ru: саб

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Ahd
ru: аха

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ithnain
ru: Йаум аль-иснаи

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Yau al-Thulatha
ru: Йаум ас-саласа

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Arbi'a
ru: Йаум аль-арбаа

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Khamees
ru: Йаум аль-хамис

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Jumma
ru: Йаум аль-джум'а

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Sabt
ru: Йаум ас-сабт

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ahad
ru: Йаум аль-ахад

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Persico
ru: хиджры

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, ShortFormat]
en: AP
ru: х.

[ctx: (kdedt-format) Jalali, AP, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AP]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::NarrowName]
en: F
ru: ф

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::NarrowName]
en: O
ru: о

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::NarrowName]
en: K
ru: х

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: т

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: ш

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::NarrowName]
en: D
ru: д

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::NarrowName]
en: B
ru: б

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::NarrowName]
en: E
ru: э

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
ru: Фар

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
ru: Орд

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
ru: Хор

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
ru: Тир

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
ru: Мор

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ru: Шах

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
ru: Мех

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
ru: Аба

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
ru: Азе

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
ru: Дей

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
ru: Бах

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
ru: Эсф

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName]
en: Far
ru: Фар

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName]
en: Ord
ru: Орд

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName]
en: Kho
ru: Хор

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tir
ru: Тир

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName]
en: Mor
ru: Мор

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName]
en: Sha
ru: Шах

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName]
en: Meh
ru: Мех

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aba
ru: Аба

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName]
en: Aza
ru: Аза

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName]
en: Dei
ru: Дей

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName]
en: Bah
ru: Бах

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName]
en: Esf
ru: Эсф

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
ru: Фарвардин

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
ru: Ордибехешт

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
ru: Хордад

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
ru: Тир

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
ru: Мордад

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
ru: Шахривар

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
ru: Мехр

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
ru: Абан

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
ru: Азар

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
ru: Дей

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
ru: Бахман

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
ru: Эсфанд

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName]
en: Farvardin
ru: Фарвардин

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName]
en: Ordibehesht
ru: Ордибехешт

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName]
en: Khordad
ru: Хордад

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName]
en: Tir
ru: Тир

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName]
en: Mordad
ru: Мордад

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName]
en: Shahrivar
ru: Шахривар

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName]
en: Mehr
ru: Мехр

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName]
en: Aban
ru: Абан

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName]
en: Azar
ru: Азар

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName]
en: Dei
ru: Дей

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName]
en: Bahman
ru: Бахман

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName]
en: Esfand
ru: Эсфанд

[ctx: Jalali weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: J
ru: д

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: ш

[ctx: Jalali weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: 2sh
ru: 2

[ctx: Jalali weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: 3sh
ru: 3

[ctx: Jalali weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: 4sh
ru: 4

[ctx: Jalali weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: 5sh
ru: 5

[ctx: Jalali weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Jom
ru: джо

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Shn
ru: шан

[ctx: Jalali weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: 1sh
ru: 1

[ctx: Jalali weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Do shanbe
ru: Душанбе

[ctx: Jalali weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Se shanbe
ru: Сешанбе

[ctx: Jalali weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Chahar shanbe
ru: Чахаршанбе

[ctx: Jalali weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Panj shanbe
ru: Панджшанбе

[ctx: Jalali weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Jumee
ru: Джоме

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Shanbe
ru: Шанбе

[ctx: Jalali weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yek-shanbe
ru: Йекшанбе

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Meiji Era, LongFormat]
en: Meiji
ru: Мэйдзи

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Meiji, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Meiji 1]
en: %EC Gannen
ru: 1 г. %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Meiji, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Meiji 22]
en: %EC %Ey
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Taishō Era, LongFormat]
en: Taishō
ru: Тайсё

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Taishō, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Taishō 1]
en: %EC Gannen
ru: 1 г. %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Taishō, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Taishō 22]
en: %EC %Ey
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Shōwa Era, LongFormat]
en: Shōwa
ru: Сёва

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Shōwa, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Shōwa 1]
en: %EC Gannen
ru: 1 г. %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Shōwa, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Shōwa 22]
en: %EC %Ey
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Heisei Era, LongFormat]
en: Heisei
ru: Хэйсэй

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Heisei, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Heisei 1]
en: %EC Gannen
ru: 1 г. %EC

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Heisei, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Heisei 22]
en: %EC %Ey
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Japanese year 1 of era]
en: Gannen
ru: 1 г.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
ru: до нашей эры

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
ru: до н. э.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
ru: до Рождества Христова

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
ru: до Р. Х.

[ctx: (kdedt-format) Julian, BC, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BC]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
ru: нашей эры

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
ru: н. э.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
ru: от Рождества Христова

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
ru: Р. Х.

[ctx: (kdedt-format) Julian, AD, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AD]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
ru: я

[ctx: Julian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
ru: ф

[ctx: Julian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Julian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Julian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: м

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
ru: и

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
ru: и

[ctx: Julian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
ru: а

[ctx: Julian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Julian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
ru: о

[ctx: Julian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
ru: н

[ctx: Julian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
ru: д

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ru: янв

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ru: фев

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ru: мар

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ru: апр

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ru: мая

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ru: июн

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ru: июл

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ru: авг

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ru: сен

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ru: окт

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ru: ноя

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ru: дек

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ru: Янв

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
ru: Фев

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
ru: Мар

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ru: Апр

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ru: Май

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ru: Июн

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ru: Июл

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ru: Авг

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ru: Сен

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
ru: Окт

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ru: Ноя

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ru: Дек

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ru: января

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ru: февраля

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ru: марта

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ru: апреля

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ru: мая

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ru: июня

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ru: июля

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ru: августа

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ru: сентября

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ru: октября

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ru: ноября

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ru: декабря

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ru: Январь

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ru: Февраль

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ru: Март

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ru: Апрель

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ru: Май

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ru: Июнь

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ru: Июль

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ru: Август

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ru: Сентябрь

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ru: Октябрь

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ru: Ноябрь

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ru: Декабрь

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ru: п

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: в

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ru: с

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ru: ч

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ru: п

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: с

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
ru: в

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ru: Пн

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ru: Вт

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ru: Ср

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ru: Чт

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ru: Пт

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ru: Сб

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ru: Вс

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ru: Понедельник

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ru: Вторник

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ru: Среда

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ru: Четверг

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ru: Пятница

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ru: Суббота

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ru: Воскресенье

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
ru: эры Китайской Республики (Тайвань)

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
ru: эры КР

[ctx: (kdedt-format) Taiwan, ROC, full era year format used for %EY, e.g. ROC 99]
en: %EC %Ey
ru: %Ey г. %EC

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
ru: буддийской эры

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
ru: б. э.

[ctx: (kdedt-format) Thai, BE, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BE]
en: %Ey %EC
ru: %Ey г. %EC

en: Use the X-server display 'displayname'
ru: Использовать дисплей X-сервера «displayname»

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ru: Восстановить сеанс приложения по ключу «sessionId»

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ru: В случае 8-битного дисплея приложение
    будет использовать собственную таблицу
    цветов

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ru: Ограничить количество используемых 
    цветов на 8-битном дисплее. Этот параметр 
    работает только для приложений, 
    использующих режим
    QApplication::ManyColor.

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ru: Запрещает Qt перехватывать мышь или клавиатуру

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ru: при запуске в отладчике применять
    -nograb. Используйте -dograb, чтобы явно включить этот режим

en: switches to synchronous mode for debugging
ru: включает синхронный режим для отладки

en: defines the application font
ru: определяет шрифт приложения

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ru: задаёт цвет фона по умолчанию и палитру
    приложения (светлые и тёмные тени
    вычисляются).

en: sets the default foreground color
ru: определяет цвет текста по умолчанию

en: sets the default button color
ru: определяет цвет кнопок по умолчанию

en: sets the application name
ru: определяет имя приложения

en: sets the application title (caption)
ru: устанавливает заголовок приложения

en: load the testability framework
ru: загрузить тестовое окружение

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ru: Приложение будет работать с 8-битным
    дисплеем как с полноцветным устройством.

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
ru: Устанавливает тип ввода XIM (X Input Method).
    Возможные значения: onthespot, overthespot, offthespot и 
    root.

en: set XIM server
ru: устанавливает сервер XIM

en: disable XIM
ru: запретить XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
ru: отразить расположение виджетов

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
ru: применяет стиль Qt к графическим элементам приложения

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
ru: использовать указанную графическую подсистему для эффектов: raster или opengl

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
ru: Отладочная информация QML JS. Для включения
    отладчика приложение должно быть собрано с ключом
    -DQT_DECLARATIVE_DEBUG

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
ru: Платформа графического сервера (например, xcb или wayland)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ru: Использовать имя «caption» в заголовке

en: Use 'icon' as the application icon
ru: Использовать «icon» как значок приложения

en: Use alternative configuration file
ru: Использовать альтернативный файл конфигурации

en: Disable crash handler, to get core dumps
ru: Отключить обработчик сбоев. Это позволит в случае сбоя получить core dump.

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ru: Ожидать инициализации WM_NET-совместимого оконного менеджера

en: sets the application GUI style
ru: устанавливает стиль графического интерфейса приложения

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
ru: устанавливает положение и размер главного окна приложения - формат аргумента см. в man X (обычно это ШИРИНА×ВЫСОТА+X+Y)

en: KDE Application
ru: Приложение KDE

en: Unknown option '%1'.
ru: Неизвестный параметр «%1».

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ru: Отсутствует %1.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ru: %1 написали:
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ru: Автор программы пожелал остаться неизвестным.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
ru: Используйте http://bugs.kde.org для отправки сообщений об ошибках.

en: Please report bugs to %1.
ru: Используйте %1 для отправки сообщений об ошибках.

en: Unexpected argument '%1'.
ru: Недопустимый аргумент «%1».

en: Use --help to get a list of available command line options.
ru: Используйте --help для вывода списка доступных параметров.

en: [options]
ru: [параметры]

en: [%1-options]
ru: [параметры %1]

en: Usage: %1 %2
ru: Использование: %1 %2

en: 
    Generic options:
ru: 
    Общие параметры:

en: Show help about options
ru: Показать справку о параметрах.

en: Show %1 specific options
ru: Показать специфические параметры %1.

en: Show all options
ru: Показать список всех параметров.

en: Show author information
ru: Показать сведения об авторе.

en: Show version information
ru: Показать сведения о версии.

en: Show license information
ru: Показать сведения о лицензии.

en: End of options
ru: Конец параметров.

en: 
    %1 options:
ru: 
    Параметры %1:

en: 
    Options:
ru: 
    Параметры:

en: 
    Arguments:
ru: 
    Аргументы:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ru: Файлы или ссылки, открытые приложением, будут удалены после использования

en: am
ru: д.п.

en: pm
ru: п.п.

en: Library "%1" not found
ru: Библиотека «%1» не найдена

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ru: Арабские цифры, используемые в арабских странах

[ctx: digit set]
en: Bengali
ru: Бенгальские цифры

[ctx: digit set]
en: Devanagari
ru: Цифры деванагари

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ru: Персидские цифры

[ctx: digit set]
en: Gujarati
ru: Цифры гуджарати

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
ru: Цифры гурмукхи

[ctx: digit set]
en: Kannada
ru: Цифры каннада

[ctx: digit set]
en: Khmer
ru: Кхмерские цифры

[ctx: digit set]
en: Malayalam
ru: Цифры малаялам

[ctx: digit set]
en: Oriya
ru: Цифры ория

[ctx: digit set]
en: Tamil
ru: Тамильские цифры

[ctx: digit set]
en: Telugu
ru: Цифры телугу

[ctx: digit set]
en: Thai
ru: Тайские цифры

[ctx: digit set]
en: Arabic
ru: Арабские цифры

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
ru: %1 Б

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
ru: %1 КБ

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
ru: %1 МБ

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
ru: %1 ГБ

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
ru: %1 ТБ

[ctx: size in 10^15 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
ru: %1 ПБ

[ctx: size in 10^18 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
ru: %1 ЭБ

[ctx: size in 10^21 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
ru: %1 ЗБ

[ctx: size in 10^24 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
ru: %1 ЙБ

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
ru: %1 КБ

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
ru: %1 МБ

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
ru: %1 ГБ

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
ru: %1 ТБ

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
ru: %1 ПБ

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
ru: %1 ЭБ

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
ru: %1 ЗБ

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
ru: %1 ЙБ

[ctx: size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KiB
ru: %1 КиБ

[ctx: size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MiB
ru: %1 МиБ

[ctx: size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GiB
ru: %1 ГиБ

[ctx: size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TiB
ru: %1 ТиБ

[ctx: size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PiB
ru: %1 ПиБ

[ctx: size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EiB
ru: %1 ЭиБ

[ctx: size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZiB
ru: %1 ЗиБ

[ctx: size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YiB
ru: %1 ЙиБ

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ru: %1 дня

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ru: %1 часа

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ru: %1 минуты

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ru: %1 секунды

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ru[0]: %1 миллисекунда
ru[1]: %1 миллисекунды
ru[2]: %1 миллисекунд
ru[3]: %1 миллисекунда

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
ru[0]: %1 день
ru[1]: %1 дня
ru[2]: %1 дней
ru[3]: %1 день

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
ru[0]: %1 час
ru[1]: %1 часа
ru[2]: %1 часов
ru[3]: %1 час

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
ru[0]: %1 минута
ru[1]: %1 минуты
ru[2]: %1 минут
ru[3]: %1 минута

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
ru[0]: %1 секунда
ru[1]: %1 секунды
ru[2]: %1 секунд
ru[3]: %1 секунда

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ru: %1 %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ru: %1 %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ru: %1 %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
ru: до полудня

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
ru: д.п.

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
ru: д.

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
ru: после полудня

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
ru: п.п.

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
ru: п.

en: No target filename has been given.
ru: Не указан целевой файл.

en: Already opened.
ru: Файл уже открыт.

en: Insufficient permissions in target directory.
ru: Недостаточно прав для записи в целевую папку.

en: Unable to open temporary file.
ru: Не удалось открыть временный файл.

en: Synchronization to disk failed
ru: Не удалось записать буферы операционной системы на диск.

en: Error during rename.
ru: Не удалось переименовать файл.

en: Timed out trying to connect to remote host
ru: Истекло время ожидания ответа от удалённого узла

en: address family for nodename not supported
ru: семейство адресов для не поддерживается для данного nodename

en: invalid value for 'ai_flags'
ru: неверное значение для «ai_flags»

en: 'ai_family' not supported
ru: семейство «ai_family» не поддерживается

en: no address associated with nodename
ru: с данным узлом (nodename) не связан никакой адрес

en: servname not supported for ai_socktype
ru: servname не поддерживается для типа ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
ru: тип «ai_socktype» не поддерживается

en: system error
ru: системная ошибка

en: KDE Test Program
ru: Тестовая программа KDE

en: Africa/Abidjan
ru: Африка/Абиджан

en: Africa/Accra
ru: Африка/Аккра

en: Africa/Addis_Ababa
ru: Африка/Аддис-Абеба

en: Africa/Algiers
ru: Африка/Алжир

en: Africa/Asmara
ru: Африка/Асмара

en: Africa/Asmera
ru: Африка/Асмара

en: Africa/Bamako
ru: Африка/Бамако

en: Africa/Bangui
ru: Африка/Банги

en: Africa/Banjul
ru: Африка/Банжул

en: Africa/Bissau
ru: Африка/Бисау

en: Africa/Blantyre
ru: Африка/Блантир

en: Africa/Brazzaville
ru: Африка/Браззавиль

en: Africa/Bujumbura
ru: Африка/Бужумбура

en: Africa/Cairo
ru: Африка/Каир

en: Africa/Casablanca
ru: Африка/Касабланка

en: Africa/Ceuta
ru: Африка/Сеута

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
ru: Сеута и Мелилья

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta, Melilla
ru: Сеута, Мелилья

en: Africa/Conakry
ru: Африка/Конакри

en: Africa/Dakar
ru: Африка/Дакар

en: Africa/Dar_es_Salaam
ru: Африка/Дар-эс-Салам

en: Africa/Djibouti
ru: Африка/Джибути

en: Africa/Douala
ru: Африка/Дуала

en: Africa/El_Aaiun
ru: Африка/Эль-Ааиун

en: Africa/Freetown
ru: Африка/Фритаун

en: Africa/Gaborone
ru: Африка/Габороне

en: Africa/Harare
ru: Африка/Хараре

en: Africa/Johannesburg
ru: Африка/Йоханнесбург

en: Africa/Juba
ru: Африка/Джуба

en: Africa/Kampala
ru: Африка/Кампала

en: Africa/Khartoum
ru: Африка/Хартум

en: Africa/Kigali
ru: Африка/Кигали

en: Africa/Kinshasa
ru: Африка/Киншаса

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
ru: Запад Демократической республики Конго

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (west)
ru: Демократическая республика Конго (запад)

en: Africa/Lagos
ru: Африка/Лагос

en: Africa/Libreville
ru: Африка/Либревиль

en: Africa/Lome
ru: Африка/Ломе

en: Africa/Luanda
ru: Африка/Луанда

en: Africa/Lubumbashi
ru: Африка/Лубумбаши

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
ru: Восток Демократической республики Конго

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (east)
ru: Демократическая республика Конго (восток)

en: Africa/Lusaka
ru: Африка/Лусака

en: Africa/Malabo
ru: Африка/Малабо

en: Africa/Maputo
ru: Африка/Мапуту

en: Africa/Maseru
ru: Африка/Масеру

en: Africa/Mbabane
ru: Африка/Мбабане

en: Africa/Mogadishu
ru: Африка/Могадишо

en: Africa/Monrovia
ru: Африка/Монровия

en: Africa/Nairobi
ru: Африка/Найроби

en: Africa/Ndjamena
ru: Африка/Нджамена

en: Africa/Niamey
ru: Африка/Ниамей

en: Africa/Nouakchott
ru: Африка/Нуакшот

en: Africa/Ouagadougou
ru: Африка/Уагадугу

en: Africa/Porto-Novo
ru: Африка/Порто-Ново

en: Africa/Pretoria
ru: Африка/Претория

en: Africa/Sao_Tome
ru: Африка/Сан-Томе

en: Africa/Timbuktu
ru: Африка/Тимбукту

en: Africa/Tripoli
ru: Африка/Триполи

en: Africa/Tunis
ru: Африка/Тунис

en: Africa/Windhoek
ru: Африка/Виндхук

en: America/Adak
ru: Америка/Адак

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
ru: Алеутские острова

en: America/Anchorage
ru: Америка/Анкоридж

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
ru: Часовой пояс Аляски

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (most areas)
ru: Аляска (большая часть)

en: America/Anguilla
ru: Америка/Ангилья

en: America/Antigua
ru: Америка/Антигуа

en: America/Araguaina
ru: Америка/Арагуари

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
ru: Токантинс

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ru: Америка/Аргентина/Буэнос-Айрес

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Buenos Aires (BA, CF)
ru: Буэнос-Айрес (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
ru: Америка/Аргентина/Катамарка

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
ru: Катамарка (CT), Чубут (CH)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT); Chubut (CH)
ru: Катамарка (CT); Чубут (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ru: Америка/Аргентина/Комодривадавия

en: America/Argentina/Cordoba
ru: Америка/Аргентина/Кордова

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ru: большая часть (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ru: большая часть (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Argentina (most areas: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ru: Аргентина (большая часть: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
ru: Америка/Аргентина/Хухуи

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Jujuy (JY)
ru: Жужуй (JY)

en: America/Argentina/La_Rioja
ru: Америка/Аргентина/Ла-Риоха

note: i18n: comment to the previous timezone
en: La Rioja (LR)
ru: Ла-Риоха (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
ru: Америка/Аргентина/Мендоса

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mendoza (MZ)
ru: Мендоса (MZ)

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ru: Америка/Аргентина/Рио-Гальегос

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Santa Cruz (SC)
ru: Санта-Крус (SC)

en: America/Argentina/Salta
ru: Америка/Аргентина/Сальта

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Salta (SA, LP, NQ, RN)
ru: Сальта (SA, LP, NQ, RN)

en: America/Argentina/San_Juan
ru: Америка/Аргентина/Сан-Хуан

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
ru: Сан-Хуан (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
ru: Америка/Аргентина/Сан-Луис

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
ru: Сан Луис (SL)

en: America/Argentina/Tucuman
ru: Америка/Аргентина/Тукуман

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
ru: Тукуман (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
ru: Америка/Аргентина/Ушуая

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
ru: Огненная Земля (TF)

en: America/Aruba
ru: Америка/Аруба

en: America/Asuncion
ru: Америка/Асунсьон

en: America/Atikokan
ru: Америка/Атикокан

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ru: Стандартное восточное время — Атикокан, Онтарио и остров Саутгемптон, Нунавут

note: i18n: comment to the previous timezone
en: EST - ON (Atikokan); NU (Coral H)
ru: Стандартное восточное время — Онтарио (Атикокан); Нунавут (Корал-Харбор)

en: America/Atka
ru: Америка/Атка

en: America/Bahia
ru: Америка/Байя

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
ru: Баия

en: America/Bahia_Banderas
ru: Америка/Баия-де-Бандерас

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
ru: Мексиканское центральное поясное время — Баия-де-Бандерас

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Bahia de Banderas
ru: Центральное поясное время — Баия-де-Бандерас

en: America/Barbados
ru: Америка/Барбадос

en: America/Belem
ru: Америка/Белем

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
ru: Амапа, восток штата Пара

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (east); Amapa
ru: Пара (восток); Амапа

en: America/Belize
ru: Америка/Белиз

en: America/Blanc-Sablon
ru: Америка/Бланк-Саблон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
ru: Стандартное атлантическое время — Квебек, низовье Северного Побережья

note: i18n: comment to the previous timezone
en: AST - QC (Lower North Shore)
ru: Стандартное атлантическое время — Квебек (низовье Северного Побережья)

en: America/Boa_Vista
ru: Америка/Боа Виста

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
ru: Рорайма

en: America/Bogota
ru: Америка/Богота

en: America/Boise
ru: Америка/Бойсе

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ru: Зимнее время — южный Айдахо и восточный Орегон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - ID (south); OR (east)
ru: Зимнее время — Айдахо (юг); Орегон (восток)

en: America/Buenos_Aires
ru: Америка/Буэнос-Айрес

en: America/Calgary
ru: Америка/Калгари

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ru: Зимнее время — Альберта, восточная Британская Колумбия и западный Саскачеван

en: America/Cambridge_Bay
ru: Америка/Кембридж-Бей

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
ru: Зимнее время — западный Нунавут

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NU (west)
ru: Зимнее время — Нунавут (запад)

en: America/Campo_Grande
ru: Америка/Кампо-Гранде

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
ru: Мату-Гросу-ду-Сул

en: America/Cancun
ru: Америка/Канкун

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
ru: Центральное поясное время — Кинтана-Роо

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Quintana Roo
ru: Стандартное восточное время — Кинтана-Роо

en: America/Caracas
ru: Америка/Каракас

en: America/Catamarca
ru: Америка/Катамарка

en: America/Cayenne
ru: Америка/Кайенна

en: America/Cayman
ru: Америка/Кайман

en: America/Chicago
ru: Америка/Чикаго

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
ru: Центральное поясное время

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central (most areas)
ru: Центральное поясное время (большая часть)

en: America/Chihuahua
ru: Америка/Чиуауа

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
ru: Зимнее время — Чиуауа

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
ru: Мексиканское зимнее время — Чиуауа за границей США

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua (most areas)
ru: Зимнее время — Чиуауа (большая часть)

en: America/Coral_Harbour
ru: Америка/Корал-Харбор

en: America/Cordoba
ru: Америка/Кордоба

en: America/Costa_Rica
ru: Америка/Коста-Рика

en: America/Creston
ru: Америка/Крестон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
ru: Стандартное зимнее время — Крестон, Британская Колумбия

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - BC (Creston)
ru: Стандартное зимнее время — Британская Колумбия (Крестон)

en: America/Cuiaba
ru: Америка/Куяба

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
ru: Мату-Гросу

en: America/Curacao
ru: Америка/Кюрасао

en: America/Danmarkshavn
ru: Америка/Денмаркшавн

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
ru: восточное побережье, север Скоресбисунда

note: i18n: comment to the previous timezone
en: National Park (east coast)
ru: Национальный парк (восточное побережье)

en: America/Dawson
ru: Америка/Доусон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
ru: Тихоокеанское время — север Юкона

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (west)
ru: Стандартное зимнее время — Юкон (запад)

en: America/Dawson_Creek
ru: Америка/Доусон-Крик

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ru: Стандартное зимнее время — Доусон-Крик и Форт-Сент-Джон, Британская Колумбия

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - BC (Dawson Cr, Ft St John)
ru: Стандартное зимнее время — Британская Колумбия (Доусон-Крик, Форт-Сент-Джон)

en: America/Denver
ru: Америка/Денвер

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
ru: Зимнее время

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain (most areas)
ru: Зимнее время (большая часть)

en: America/Detroit
ru: Америка/Детройт

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
ru: Восточное время — Мичиган (большая часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - MI (most areas)
ru: Восточное время — Мичиган (большая часть)

en: America/Dominica
ru: Америка/Доминика

en: America/Edmonton
ru: Америка/Эдмонтон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - AB; BC (E); SK (W)
ru: Зимнее время — Альберта; Британская Колумбия (восток); Саскачеван (запад)

en: America/Eirunepe
ru: Америка/Эйрунепе

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
ru: Запад штата Амазонас

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (west)
ru: Амазонас (запад)

en: America/El_Salvador
ru: Америка/Сальвадор

en: America/Ensenada
ru: Америка/Энсенада

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
ru: Тихоокеанское время

en: America/Fort_Nelson
ru: Америка/Форт-Нельсон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - BC (Ft Nelson)
ru: Стандартное зимнее время — Британская Колумбия (Форт-Нельсон)

en: America/Fort_Wayne
ru: Америка/Форт_Уэйн

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
ru: Восточное время — Индиана (большая часть)

en: America/Fortaleza
ru: Америка/Форталеза

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ru: Северо-восток Бразилии (MA, PI, CE, RN, PB)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (northeast: MA, PI, CE, RN, PB)
ru: Бразилия (северо-восток: MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
ru: Америка/Фредериктон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ru: Атлантическое время — Новая Шотландия, остров Принца Эдуарда

en: America/Glace_Bay
ru: Америка/Глейс-Бей

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ru: Атлантическое время — Новая Шотландия, места, не попавшие под Акт о едином времени (1966)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (Cape Breton)
ru: Атлантическое время — Новая Шотландия (Кейп-Бретон)

en: America/Godthab
ru: Америка/Готхоб

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
ru: большая часть

en: America/Goose_Bay
ru: Америка/Гус-Бей

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ru: Атлантическое время — Лабрадор (большая часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - Labrador (most areas)
ru: Атлантическое время — Лабрадор (большая часть)

en: America/Grand_Turk
ru: Америка/Гранд-Терк

en: America/Grenada
ru: Америка/Гренада

en: America/Guadeloupe
ru: Америка/Гваделупа

en: America/Guatemala
ru: Америка/Гватемала

en: America/Guayaquil
ru: Америка/Гуаякиль

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
ru: основная территория

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ecuador (mainland)
ru: Эквадор (основная территория)

en: America/Guyana
ru: Америка/Гайана

en: America/Halifax
ru: Америка/Галифакс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (most areas); PE
ru: Атлантическое время — Новая Шотландия (большая часть), остров Принца Эдуарда

en: America/Havana
ru: Америка/Гавана

en: America/Hermosillo
ru: Америка/Эрмосильо

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
ru: Стандартное зимнее время — Сонора

en: America/Indiana/Indianapolis
ru: Америка/Индиана/Индианаполис

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (most areas)
ru: Восточное время — Индиана (большая часть)

en: America/Indiana/Knox
ru: Америка/Индиана/Нокс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ru: Восточное время — Индиана, округ Старк

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
ru: Центральное поясное время — Индиана, округ Старк

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - IN (Starke)
ru: Центральное поясное время — Индиана (округ Старк)

en: America/Indiana/Marengo
ru: Америка/Индиана/Маренго

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ru: Восточное время — Индиана, округ Кроуфорд

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Crawford)
ru: Восточное время — Индиана (округ Кроуфорд)

en: America/Indiana/Petersburg
ru: Америка/Индиана/Петербург

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
ru: Центральное поясное время — Индиана, округ Пайк

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ru: Восточное время — Индиана, округ Пайк

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Pike)
ru: Восточное время — Индиана (округ Пайк)

en: America/Indiana/Tell_City
ru: Америка/Индиана/Телл-Сити

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
ru: Центральное поясное время — Индиана, округ Перри

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - IN (Perry)
ru: Центральное поясное время — Индиана (округ Перри)

en: America/Indiana/Vevay
ru: Америка/Индиана/Вивей

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ru: Восточное время — Индиана, округ Швейцария

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Switzerland)
ru: Восточное время — Индиана (округ Швейцария)

en: America/Indiana/Vincennes
ru: Америка/Индиана/Винсеннс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ru: Восточное время — Индиана, Округа Дейвиесс, Дюбуа, Нокс, Мартин

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Da, Du, K, Mn)
ru: Восточное время — Индиана (округа Дэвисс, Дюбуа, Нокс, Мартин)

en: America/Indiana/Winamac
ru: Америка/Индиана/Винамак

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ru: Восточное время — Индиана, округ Пуласки

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Pulaski)
ru: Восточное время — Индиана (округ Пуласки)

en: America/Indianapolis
ru: Америка/Индианаполис

en: America/Inuvik
ru: Америка/Инувик

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
ru: Зимнее время — запад Северо-Западных территорий

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (west)
ru: Зимнее время — Северо-Западные территории (запад)

en: America/Iqaluit
ru: Америка/Икалуит

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ru: Восточное время — восточный Нунавут (большая часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (most east areas)
ru: Восточное время — Нунавут (большая часть восточной территории)

en: America/Jamaica
ru: Америка/Ямайка

en: America/Jujuy
ru: Америка/Хухуи

en: America/Juneau
ru: Америка/Джуно

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
ru: Аляска (юго-восточная часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Juneau area
ru: Аляска — район Джуно

en: America/Kentucky/Louisville
ru: Америка/Кентукки/Луисвилль

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ru: Восточное время — Кентукки, Луисвилль

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - KY (Louisville area)
ru: Восточное время — Кентукки (Луисвилль)

en: America/Kentucky/Monticello
ru: Америка/Кентуки/Монтицелло

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ru: Восточное время — Кентукки, округ Уэйн

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - KY (Wayne)
ru: Восточное время — Кентукки (округ Уэйн)

en: America/Knox_IN
ru: Америка/Нокс

en: America/Kralendijk
ru: Америка/Кралендейк

en: America/La_Paz
ru: Америка/Ла-Пас

en: America/Lima
ru: Америка/Лима

en: America/Los_Angeles
ru: Америка/Лос-Анджелес

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific
ru: Тихоокеанское время

en: America/Louisville
ru: Америка/Луисвиль

en: America/Lower_Princes
ru: Америка/водопад Нижняя Принцесса, Онтарио

en: America/Maceio
ru: Америка/Масейо

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alagoas, Sergipe
ru: Алагоас, Сержипи

en: America/Managua
ru: Америка/Манагуа

en: America/Manaus
ru: Америка/Манаус

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
ru: Восток штата Амазонас

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (east)
ru: Амазонас (восток)

en: America/Marigot
ru: Америка/Мариго

en: America/Martinique
ru: Америка/Мартиника

en: America/Matamoros
ru: Америка/Матаморос

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
ru: Центральное поясное время США — Коауила, Дуранго, Нуэво-Леон, Тамаулипас (вблизи границы США)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time US - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (US border)
ru: Центральное поясное время США — Коауила, Нуэво-Леон, Тамаулипас (граница США)

en: America/Mazatlan
ru: Америка/Масатлан

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ru: Зимнее время — Южная Нижняя Калифорния, Наярит, Синалоа

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa
ru: Зимнее время — Южная Нижняя Калифорния, Наярит, Синалоа

en: America/Mendoza
ru: Америка/Мендоса

en: America/Menominee
ru: Америка/Меномини

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ru: Центральное поясное время — Мичиган — округа Дикинсон, Гогибик, Айрон и Миномини

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - MI (Wisconsin border)
ru: Центральное поясное время — Мичиган (граница с Висконсином)

en: America/Merida
ru: Америка/Мерида

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
ru: Центральное поясное время — Кампече, Юкатан

en: America/Metlakatla
ru: Америка/Метлакатла

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
ru: Время Метлакатла — Аннет-Айленд

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Annette Island
ru: Аляска — Аннет-Айленд

en: America/Mexico_City
ru: Америка/Мехико

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
ru: Центральное поясное время — большинство локаций

en: America/Miquelon
ru: Америка/Микелон

en: America/Moncton
ru: Америка/Монктон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
ru: Атлантическое время — Нью-Брансуик

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - New Brunswick
ru: Атлантическое время — Нью-Брансуик

en: America/Monterrey
ru: Америка/Монтерей

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ru: Центральное поясное время — Коауила, Дуранго, Нуэво-Леон, Тамаулипас

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
ru: Мексиканское центральное поясное время — Коауила, Дуранго, Нуэво-Леон, Тамаулипас вдали от границы США

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (most areas)
ru: Центральное поясное время — Дуранго; Коауила; Нуэво-Леон; Тамаулипас (большая часть)

en: America/Montevideo
ru: Америка/Монтевидео

en: America/Montreal
ru: Америка/Монреаль

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
ru: Восточное время — Квебек (большая часть)

en: America/Montserrat
ru: Америка/Монтсеррат

en: America/Nassau
ru: Америка/Нассау

en: America/New_York
ru: Америка/Нью-Йорк

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
ru: Восточное время

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern (most areas)
ru: Восточное время (большая часть)

en: America/Nipigon
ru: Америка/Нипигон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ru: Восточное время — Онтарио и Квебек, места, не попавшие под Акт о едином времени (1966)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON, QC (no DST 1967-73)
ru: Восточное время — Онтарио, Квебек (без летнего времени с 1967 по 1973 гг.)

en: America/Nome
ru: Америка/Ном

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
ru: Аляска (западная часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (west)
ru: Аляска (запад)

en: America/Noronha
ru: Америка/Норонха

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
ru: Острова в Атлантическом океане

en: America/North_Dakota/Beulah
ru: Америка/Северная_Дакота/Бьюла

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
ru: Центральное поясное время — Северная Дакота, округ Мерсер

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Mercer)
ru: Центральное поясное время — Северная Дакота (округ Мерсер)

en: America/North_Dakota/Center
ru: Америка/Северная_Дакота/Центр

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ru: Центральное поясное время — Северная Дакота, округ Оливер

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Oliver)
ru: Центральное поясное время — Северная Дакота (округ Оливер)

en: America/North_Dakota/New_Salem
ru: Америка/Северная_Дакота/Нью-Салем

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ru: Центральное поясное время — Северная Дакота, округ Мортон (кроме Мандана)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Morton rural)
ru: Центральное поясное время — Северная Дакота (сельский округ Мортон)

en: America/Nuuk
ru: Америка/Нуук

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Greenland (most areas)
ru: Гренландия (большая часть)

en: America/Ojinaga
ru: Америка/Охинага

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
ru: Зимнее время США — Чиуауа вблизи границы США

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time US - Chihuahua (US border)
ru: Зимнее время США — Чиуауа (граница США)

en: America/Ontario
ru: Америка/Онтарио

en: America/Panama
ru: Америка/Панама

en: America/Pangnirtung
ru: Америка/Пангниртанг

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ru: Восточное время — Пангниртунг, Нунавут

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (Pangnirtung)
ru: Восточное время — Нунавут (Пангниртунг)

en: America/Paramaribo
ru: Америка/Парамарибо

en: America/Phoenix
ru: Америка/Феникс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
ru: Стандартное зимнее время — Аризона

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Arizona (except Navajo)
ru: Стандартное зимнее время — Аризона (кроме Навахо)

en: America/Port-au-Prince
ru: Америка/Порт-о-Пренс

en: America/Port_of_Spain
ru: Америка/Порт-оф-Спейн

en: America/Porto_Acre
ru: Америка/Порту-Акри

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Acre
ru: Акри

en: America/Porto_Velho
ru: Америка/Порту-Велью

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
ru: Рондония

en: America/Puerto_Rico
ru: Америка/Пуэрто-Рико

en: America/Punta_Arenas
ru: Америка/Пунта-Аренас

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Region of Magallanes
ru: Область Магальянес

en: America/Rainy_River
ru: Америка/Рэйни-Ривер

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ru: Центральное поясное время — Онтарио, Рейни Ривер и Форт Франс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (Rainy R, Ft Frances)
ru: Центральное поясное время — Онтарио (Рейни Ривер, Форт Франс)

en: America/Rankin_Inlet
ru: Америка/Рэнкин-Инлет

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
ru: Центральное поясное время — центральный Нунавут

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - NU (central)
ru: Центральное поясное время — Нунавут (центр)

en: America/Recife
ru: Америка/Ресифи

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
ru: Пернамбуку

en: America/Regina
ru: Америка/Регина

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ru: Стандартное центральное время — Саскачеван — большинство локаций

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (most areas)
ru: Центральное поясное время — Саскачеван (большая часть)

en: America/Resolute
ru: Америка/Резолют

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ru: Восточное время — Резольют, Нунавут

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
ru: Стандартное центральное время— Резольют, Нунавут

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - NU (Resolute)
ru: Центральное поясное время — Нунавут (Резольют)

en: America/Rio_Branco
ru: Америка/Рио-Бранко

en: America/Rosario
ru: Америка/Розарио

en: America/Santa_Isabel
ru: Америка/Санта-Исабель

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
ru: Мексиканское тихоокеанское время — Нижняя Калифорния за границей США

en: America/Santarem
ru: Америка/Сантарен

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
ru: Запад штата Пара

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (west)
ru: Пара (запад)

en: America/Santiago
ru: Америка/Сантьяго

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chile (most areas)
ru: Чили (большая часть)

en: America/Santo_Domingo
ru: Америка/Санто-Доминго

en: America/Sao_Paulo
ru: Америка/Сан-Пауло

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ru: Юг и юго-восток Бразилии (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (southeast: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ru: Бразилия (юго-восток: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
ru: Америка/Саскатун

en: America/Scoresbysund
ru: Америка/Скорсбисунн

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
ru: Иттоккортоормиит (дат. Скоресбисунд)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Scoresbysund/Ittoqqortoormiit
ru: Скоресбисунд/Иттоккортоормиит

en: America/Shiprock
ru: Америка/Шипрок

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
ru: Зимнее время — Навахо

en: America/Sitka
ru: Америка/Ситка

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
ru: Часовой пояс Аляски — Юго-Восточная Аляска (Аляска Панхэндл)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Sitka area
ru: Аляска — район Ситки

en: America/St_Barthelemy
ru: Америка/Сен-Бартельми

en: America/St_Johns
ru: Америка/Сент-Джонс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ru: Часовой пояс Ньюфаундленда, включая юго-восток Лабрадора

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland; Labrador (southeast)
ru: Ньюфаундленд; Лабрадор (юго-восток)

en: America/St_Kitts
ru: Америка/Сент-Китс и Невис

en: America/St_Lucia
ru: Америка/Сент-Люсия

en: America/St_Thomas
ru: Америка/Сент-Томас

en: America/St_Vincent
ru: Америка/Сент-Винсент

en: America/Swift_Current
ru: Америка/Свифт-Карент

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ru: Стандартное центральное время — Саскачеван — Средний Запад

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (midwest)
ru: Стандартное центральное время — Саскачеван (Средний Запад)

en: America/Tegucigalpa
ru: Америка/Тегусигальпа

en: America/Thule
ru: Америка/Туле

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Thule / Pituffik
ru: Туле

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Thule/Pituffik
ru: Туле

en: America/Thunder_Bay
ru: Америка/Сандер-Бэй

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ru: Восточное время — Тандер-Бей, Онтарио

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON (Thunder Bay)
ru: Восточное время — Онтарио (Тандер-Бей)

en: America/Tijuana
ru: Америка/Тихуана

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
ru: Тихоокеанское время США — Нижняя Калифорния вблизи границы США

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time US - Baja California
ru: Тихоокеанское время США — Нижняя Калифорния

en: America/Toronto
ru: Америка/Торонто

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
ru: Восточное время — Онтарио (большая часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON, QC (most areas)
ru: Восточное время — Онтарио, Квебек (большая часть)

en: America/Tortola
ru: Америка/Тортола

en: America/Vancouver
ru: Америка/Ванкувер

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
ru: Тихоокеанское время — запад Британской Колумбии

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific - BC (most areas)
ru: Тихоокеанское время — Британская Колумбия (большая часть)

en: America/Virgin
ru: Америка/Виргинские_острова

en: America/Whitehorse
ru: Америка/Вайтхорс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
ru: Тихоокеанское время — юг Юкона

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (east)
ru: Стандартное зимнее время — Юкон (восток)

en: America/Winnipeg
ru: Америка/Виннипег

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ru: Центральное поясное время — Манитоба и западный Онтарио

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (west); Manitoba
ru: Центральное поясное время — Онтарио (запад); Манитоба

en: America/Yakutat
ru: Америка/Якутат

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ru: Аляска (центральная часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Yakutat
ru: Аляска — Якутат

en: America/Yellowknife
ru: Америка/Йеллоунайф

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
ru: Зимнее время — центр Северо-Западных территорий

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (central)
ru: Зимнее время — Северо-Западные территории (центр)

en: Antarctica/Casey
ru: Антарктида/Кейси

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
ru: Станция Кейси, полуостров Бэйли

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey
ru: Кейси

en: Antarctica/Davis
ru: Антарктида/Дейвис

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
ru: Станция Дейвис, Вестфолд-Хиллз

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis
ru: Дейвис

en: Antarctica/DumontDUrville
ru: Антарктида/Дюмон_д'Юрвиль

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
ru: Станция Дюмон д'Юрвиль, Земля Адели

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville
ru: Дюмон д'Юрвиль

en: Antarctica/Macquarie
ru: Антарктида/Маккуори

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
ru: Станция Маккуори, остров Маккуори

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island
ru: Остров Маккуори

en: Antarctica/Mawson
ru: Антарктида/Моусон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
ru: Станция Моусон, залив Холм

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson
ru: Моусон

en: Antarctica/McMurdo
ru: Антарктида/Мак-Мёрдо

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
ru: Станция Мак-Мёрдо, остров Росса

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand time - McMurdo, South Pole
ru: Новозеландское время — Мак-Мёрдо, Южный полюс

en: Antarctica/Palmer
ru: Антарктида/Палмер

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
ru: Станция Палмер, остров Анверс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer
ru: Палмер

en: Antarctica/Rothera
ru: Антарктида/Ротера

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
ru: Станция Ротера, остров Аделаида

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera
ru: Ротера

en: Antarctica/South_Pole
ru: Антарктида/Южный_полюс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ru: Станция Амундсен-Скотт, Южный полюс

en: Antarctica/Syowa
ru: Антарктида/Сёва

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
ru: Станция Сёва, восток острова Ист-Онгуль

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa
ru: Сёва

en: Antarctica/Troll
ru: Антарктида/Тролл

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Troll
ru: Тролл

en: Antarctica/Vostok
ru: Антарктида/Восток

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ru: Станция Восток, Южный магнитный полюс

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
ru: Станция Восток, озеро Восток

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok
ru: Восток

en: Arctic/Longyearbyen
ru: Арктика/Лонгйербиен

en: Asia/Aden
ru: Азия/Аден

en: Asia/Almaty
ru: Азия/Алма-Ата

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kazakhstan (most areas)
ru: Казахстан (большая часть)

en: Asia/Amman
ru: Азия/Амман

en: Asia/Anadyr
ru: Азия/Анадырь

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
ru: Московское время+10 — Берингово море

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
ru: Московское время+08 — Берингово море

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+09 - Bering Sea
ru: Москва+09 — Берингово море

en: Asia/Aqtau
ru: Азия/Актау

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
ru: Атырауская (Атырау) и Мангистауская (Мангистау) области

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mangghystau/Mankistau
ru: Мангистауская область/Мангистау

en: Asia/Aqtobe
ru: Азия/Актобе

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
ru: Актюбинская область (Актобе)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe/Aktobe
ru: Актобе

en: Asia/Ashgabat
ru: Азия/Ашхабад

en: Asia/Ashkhabad
ru: Азия/Ашхабад

en: Asia/Atyrau
ru: Азия/Атырау

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau/Atirau/Gur'yev
ru: Атырау

en: Asia/Baghdad
ru: Азия/Багдад

en: Asia/Bahrain
ru: Азия/Бахрейн

en: Asia/Baku
ru: Азия/Баку

en: Asia/Bangkok
ru: Азия/Бангкок

en: Asia/Barnaul
ru: Азия/Барнаул

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Altai
ru: Москва+04 — Алтайский край

en: Asia/Beijing
ru: Азия/Пекин

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ru: Западный Китай — Пекин, Гуандун, Шанхай и тд

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
ru: Китайское стандартное время

en: Asia/Beirut
ru: Азия/Бейрут

en: Asia/Bishkek
ru: Азия/Бишкек

en: Asia/Brunei
ru: Азия/Бруней

en: Asia/Calcutta
ru: Азия/Калькутта

en: Asia/Chita
ru: Азия/Чита

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Zabaykalsky
ru: Москва+06 — Забайкальский край

en: Asia/Choibalsan
ru: Азия/Чойбалсан

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
ru: Сухэ-Батор

en: Asia/Chongqing
ru: Азия/Чунцин

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ru: Центральный Китай — Сычуань, Юньнань, Гуанси, Шэньси, Гуйчжоу и тд

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
ru: Горный Китай

en: Asia/Chungking
ru: Азия/Чунцин

en: Asia/Colombo
ru: Азия/Коломбо

en: Asia/Dacca
ru: Азия/Дакка

en: Asia/Damascus
ru: Азия/Дамаск

en: Asia/Dhaka
ru: Азия/Дакка

en: Asia/Dili
ru: Азия/Дили

en: Asia/Dubai
ru: Азия/Дубай

en: Asia/Dushanbe
ru: Азия/Душанбе

en: Asia/Famagusta
ru: Азия/Фамагуста

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Cyprus
ru: Северный Кипр

en: Asia/Gaza
ru: Азия/Газа

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
ru: Сектор Газа

en: Asia/Harbin
ru: Азия/Харбин

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ru: Хэйлунцзян (кроме Мохе), Цзилинь

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
ru: Северный Китай

en: Asia/Hebron
ru: Азия/Хеврон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
ru: Западный берег р.Иордан

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ru: Азия/Хо_Ши_Мин

en: Asia/Hong_Kong
ru: Азия/Гонконг

en: Asia/Hovd
ru: Азия/Ховд

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
ru: Баян-Улэгэйский, Гоби-Алтайский, Кобдоский, Убсунурский и Дзабханский аймаки

en: Asia/Irkutsk
ru: Азия/Иркутск

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
ru: Московское время+05 — озеро Байкал

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+05 - Irkutsk, Buryatia
ru: Москва+05 — Иркутская область, Бурятия

en: Asia/Jakarta
ru: Азия/Джакарта

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
ru: Ява и Суматра

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java, Sumatra
ru: Ява, Суматра

en: Asia/Jayapura
ru: Азия/Джаяпур

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
ru: Молуккские острова и Ириан-Джая

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
ru: Западное Папуа (Ириан-Джая) и Молуккские острова

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Guinea (West Papua / Irian Jaya); Malukus/Moluccas
ru: Новая Гвинея (Западное Папуа / Ириан-Джая); Молуккские острова

en: Asia/Jerusalem
ru: Азия/Иерусалим

en: Asia/Kabul
ru: Азия/Кабул

en: Asia/Kamchatka
ru: Азия/Камчатка

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
ru: Московское время+09 — Камчатка

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
ru: Московское время+08 — Камчатка

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+09 - Kamchatka
ru: Москва+09 — Камчатский край

en: Asia/Karachi
ru: Азия/Карачи

en: Asia/Kashgar
ru: Азия/Кашгар

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
ru: Западная часть Тибета и Синьцзян-Уйгурского автономного района

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
ru: Китай, западный Синьцзян

en: Asia/Kathmandu
ru: Азия/Катманду

en: Asia/Katmandu
ru: Азия/Катманду

en: Asia/Khandyga
ru: Азия/Хандыга

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Tomponsky, Ust-Maysky
ru: Москва+06 — Томпонский район, Усть-Майский район

en: Asia/Kolkata
ru: Азия/Калькутта

en: Asia/Krasnoyarsk
ru: Азия/Красноярск

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
ru: Московское время+04 — река Енисей

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Krasnoyarsk area
ru: Москва+04 — Красноярский край

en: Asia/Kuala_Lumpur
ru: Азия/Куала-Лумпур

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
ru: Западная Малайзия

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Malaysia (peninsula)
ru: Малайзия (полуостров)

en: Asia/Kuching
ru: Азия/Кучинг

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
ru: Сабах и Саравак

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah, Sarawak
ru: Сабах, Саравак

en: Asia/Kuwait
ru: Азия/Кувейт

en: Asia/Macao
ru: Азия/Макао

en: Asia/Macau
ru: Азия/Макао

en: Asia/Magadan
ru: Азия/Магадан

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
ru: Московское время+08 — Магадан

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Magadan
ru: Москва+08 — Магаданская область

en: Asia/Makassar
ru: Азия/Макассар

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
ru: Восточный и Южный Калимантан, Сулавеси, Бали, Малые Зондские острова, Западный Тимор

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
ru: Восточный и Южный Калимантан, Сулавеси, Бали, Малые Зондские острова, Западный Тимор

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (east, south); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (west)
ru: Калимантан (восток, юг); Сулавеси; Бали; Малые Зондские острова; Тимор (запад)

en: Asia/Manila
ru: Азия/Манила

en: Asia/Muscat
ru: Азия/Мускат

en: Asia/Nicosia
ru: Азия/Никосия

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Cyprus (most areas)
ru: Кипр (большая часть)

en: Asia/Novokuznetsk
ru: Азия/Новокузнецк

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
ru: Московское время+03 — Новокузнецк

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Kemerovo
ru: Москва+04 — Кемеровская область

en: Asia/Novosibirsk
ru: Азия/Новосибирск

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
ru: Московское время+03 — Новосибирск

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Novosibirsk
ru: Москва+04 — Новосибирская область

en: Asia/Omsk
ru: Азия/Омск

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
ru: Московское время+03 — Западная Сибирь

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+03 - Omsk
ru: Москва+03 — Омская область

en: Asia/Oral
ru: Азия/Орал

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
ru: Западный Казахстан

en: Asia/Phnom_Penh
ru: Азия/Пномпень

en: Asia/Pontianak
ru: Азия/Понтианак

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
ru: Западный и Центральный Калимантан

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (west, central)
ru: Калимантан (запад, центр)

en: Asia/Pyongyang
ru: Азия/Пхеньян

en: Asia/Qatar
ru: Азия/Катар

en: Asia/Qostanay
ru: Азия/Костанай

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qostanay/Kostanay/Kustanay
ru: Костанай

en: Asia/Qyzylorda
ru: Азия/Кзыл-Орда

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
ru: Кызылорда

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda/Kyzylorda/Kzyl-Orda
ru: Кызылорда

en: Asia/Rangoon
ru: Азия/Янгон

en: Asia/Riyadh
ru: Азия/Эр-Рияд

en: Asia/Saigon
ru: Азия/Сайгон

en: Asia/Sakhalin
ru: Азия/Сахалин

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ru: Московское время+07 — остров Сахалин

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakhalin Island
ru: Москва+08 — остров Сахалин

en: Asia/Samarkand
ru: Азия/Самарканд

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
ru: Западный Узбекистан

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (west)
ru: Узбекистан (запад)

en: Asia/Seoul
ru: Азия/Сеул

en: Asia/Shanghai
ru: Азия/Шанхай

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
ru: Восточный Китай

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Beijing Time
ru: Пекинское время

en: Asia/Singapore
ru: Азия/Сингапур

en: Asia/Srednekolymsk
ru: Азия/Среднеколымск

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakha (E); North Kuril Is
ru: Москва+08 — Республика Саха (восточная часть), Северные Курильские острова

en: Asia/Taipei
ru: Азия/Тайпей

en: Asia/Tashkent
ru: Азия/Ташкент

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
ru: Восточный Узбекистан

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (east)
ru: Узбекистан (восток)

en: Asia/Tbilisi
ru: Азия/Тбилиси

en: Asia/Tehran
ru: Азия/Тегеран

en: Asia/Tel_Aviv
ru: Азия/Тель-Авив

en: Asia/Thimbu
ru: Азия/Тхимпху

en: Asia/Thimphu
ru: Азия/Тхимпху

en: Asia/Tokyo
ru: Азия/Токио

en: Asia/Tomsk
ru: Азия/Томск

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Tomsk
ru: Москва+04 — Томская область

en: Asia/Ujung_Pandang
ru: Азия/Уджунг-Панданг

en: Asia/Ulaanbaatar
ru: Азия/Улан-Батор

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mongolia (most areas)
ru: Монголия (большая часть)

en: Asia/Ulan_Bator
ru: Азия/Улан-Батор

en: Asia/Urumqi
ru: Азия/Урумчи

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
ru: Большая часть Тибета и Синьцзян-Уйгурского автономного района

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
ru: Китай, Синьцзян-Тибет

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Xinjiang Time
ru: Синьцзянское время

en: Asia/Ust-Nera
ru: Азия/Усть-Нера

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+07 - Oymyakonsky
ru: Москва+07 — Оймяконский район

en: Asia/Vientiane
ru: Азия/Вьентьян

en: Asia/Vladivostok
ru: Азия/Владивосток

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
ru: Московское время+07 — река Амур

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+07 - Amur River
ru: Москва+07 — река Амур

en: Asia/Yakutsk
ru: Азия/Якутск

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
ru: Московское время+06 — река Лена

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Lena River
ru: Москва+06 — река Лена

en: Asia/Yangon
ru: Азия/Янгон

en: Asia/Yekaterinburg
ru: Азия/Екатеринбург

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
ru: Московское время+02 — Урал

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+02 - Urals
ru: Москва+02 — Урал

en: Asia/Yerevan
ru: Азия/Ереван

en: Atlantic/Azores
ru: Атлантика/Азоры

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
ru: Азорские острова

en: Atlantic/Bermuda
ru: Атлантика/Бермуды

en: Atlantic/Canary
ru: Атлантика/Канары

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
ru: Канарские острова

en: Atlantic/Cape_Verde
ru: Атлантика/Капо-Верде

en: Atlantic/Faeroe
ru: Атлантика/Фаэро

en: Atlantic/Faroe
ru: Атлантика/Фаэро

en: Atlantic/Jan_Mayen
ru: Атлантика/Ян-Майен

en: Atlantic/Madeira
ru: Атлантика/Мадейра

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
ru: Мадейра

en: Atlantic/Reykjavik
ru: Атлантика/Рейкъявик

en: Atlantic/South_Georgia
ru: Атлантика/Южная Георгия

en: Atlantic/St_Helena
ru: Атлантика/Св.Елена

en: Atlantic/Stanley
ru: Атлантика/Стэнли

en: Australia/ACT
ru: Австралия/Австралийская_столичная_территория

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
ru: Новый Южный Уэльс (большая часть)

en: Australia/Adelaide
ru: Австралия/Аделаида

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
ru: Южная Австралия

en: Australia/Brisbane
ru: Австралия/Брисбен

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
ru: Квинсленд (большая часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (most areas)
ru: Квинсленд (большая часть)

en: Australia/Broken_Hill
ru: Австралия/Брокен-Хилл

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
ru: Новый Южный Уэльс (Янковинна)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (Yancowinna)
ru: Новый Южный Уэльс (Янковинна)

en: Australia/Canberra
ru: Австралия/Канберра

en: Australia/Currie
ru: Австралия/Курри

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
ru: Остров Кинг (Тасмания)

en: Australia/Darwin
ru: Австралия/Дарвин

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
ru: Северная территория

en: Australia/Eucla
ru: Австралия/Юкла

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
ru: Юкла (Западная Австралия)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (Eucla)
ru: Западная Австралия (Юкла)

en: Australia/Hobart
ru: Австралия/Хобарт

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
ru: Тасмания (большая часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania
ru: Тасмания

en: Australia/LHI
ru: Австралия/Лорд-Хау

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
ru: Лорд-Хау

en: Australia/Lindeman
ru: Австралия/Линдеман

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
ru: Квинсленд

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (Whitsunday Islands)
ru: Квинсленд (острова Уитсандей)

en: Australia/Lord_Howe
ru: Австралия/Лорд-Хау

en: Australia/Melbourne
ru: Австралия/Мельбурн

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
ru: Виктория

en: Australia/NSW
ru: Австралия/Северная_территория

en: Australia/North
ru: Австралия/Северная_территория

en: Australia/Perth
ru: Австралия/Перт

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
ru: Западная Австралия (большая часть)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (most areas)
ru: Западная Австралия (большая часть)

en: Australia/Queensland
ru: Австралия/Квинсленд

en: Australia/South
ru: Австралия/Южная_Австралия

en: Australia/Sydney
ru: Австралия/Сидней

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (most areas)
ru: Новый Южный Уэльс (большая часть)

en: Australia/Tasmania
ru: Австралия/Тасмания

en: Australia/Victoria
ru: Австралия/Виктория

en: Australia/West
ru: Австралия/Западная_Австралия

en: Australia/Yancowinna
ru: Австралия/Новый_Южный_Уэльс

en: Brazil/Acre
ru: Бразилия/Акри

en: Brazil/DeNoronha
ru: Brazil/Фернанду-ди-Норонья

en: Brazil/East
ru: Brazil/Восточная_часть

en: Brazil/West
ru: Brazil/Западная_часть

en: Canada/Atlantic
ru: Канада/Атлантическое_время

en: Canada/Central
ru: Канада/Среднеамериканское_время

en: Canada/East-Saskatchewan
ru: Канада/Восточный_Саскачеван

en: Canada/Eastern
ru: Канада/Восточное_время

en: Canada/Mountain
ru: Канада/Горное_время

en: Canada/Newfoundland
ru: Канада/Ньюфаундленд

en: Canada/Pacific
ru: Канада/Тихоокеанское_время

en: Canada/Saskatchewan
ru: Канада/Саскачеван

en: Canada/Yukon
ru: Канада/Юкон

en: Chile/Continental
ru: Чили/Континентальная_часть

en: Chile/EasterIsland
ru: Чили/Остров_Пасхи

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
ru: Острова Пасхи и Сала-и-Гомес

en: Cuba
ru: Куба

en: Egypt
ru: Египет

en: Eire
ru: Ирландия

en: Europe/Amsterdam
ru: Европа/Амстердам

en: Europe/Andorra
ru: Европа/Андорра

en: Europe/Astrakhan
ru: Европа/Астрахань

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Astrakhan
ru: Москва+01 — Астраханская область

en: Europe/Athens
ru: Европа/Афины

en: Europe/Belfast
ru: Европа/Белфаст

en: Europe/Belgrade
ru: Европа/Белград

en: Europe/Berlin
ru: Европа/Берлин

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Germany (most areas)
ru: Германия (большая часть)

en: Europe/Bratislava
ru: Европа/Братислава

en: Europe/Brussels
ru: Европа/Брюссель

en: Europe/Bucharest
ru: Европа/Бухарест

en: Europe/Budapest
ru: Европа/Будапешт

en: Europe/Busingen
ru: Европа/Бюзинген

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Busingen
ru: Бюзинген

en: Europe/Chisinau
ru: Европа/Кишинёв

en: Europe/Copenhagen
ru: Европа/Копенгаген

en: Europe/Dublin
ru: Европа/Дублин

en: Europe/Gibraltar
ru: Европа/Гибралтар

en: Europe/Guernsey
ru: Европа/Гернси

en: Europe/Helsinki
ru: Европа/Хельсинки

en: Europe/Isle_of_Man
ru: Европа/Остров_Мэн

en: Europe/Istanbul
ru: Европа/Стамбул

en: Europe/Jersey
ru: Европа/Джерси

en: Europe/Kaliningrad
ru: Европа/Калининград

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
ru: Московское время-01 — Калининград

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK-01 - Kaliningrad
ru: Москва-01 — Калининградская область

en: Europe/Kiev
ru: Европа/Киев

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ukraine (most areas)
ru: Украина (большая часть)

en: Europe/Kirov
ru: Европа/Киров

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Kirov
ru: Москва+00 — Кировская область

en: Europe/Lisbon
ru: Европа/Лиссабон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Portugal (mainland)
ru: Португалия (основная территория)

en: Europe/Ljubljana
ru: Европа/Любляна

en: Europe/London
ru: Европа/Лондон

en: Europe/Luxembourg
ru: Европа/Люксембург

en: Europe/Madrid
ru: Европа/Мадрид

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Spain (mainland)
ru: Испания (основная территория)

en: Europe/Malta
ru: Европа/Мальта

en: Europe/Mariehamn
ru: Европа/Мариехамн

en: Europe/Minsk
ru: Европа/Минск

en: Europe/Monaco
ru: Европа/Монако

en: Europe/Moscow
ru: Европа/Москва

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
ru: Московское время+00 — европейская часть России

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Moscow area
ru: Москва+00 — Московская область

en: Europe/Oslo
ru: Европа/Осло

en: Europe/Paris
ru: Европа/Париж

en: Europe/Podgorica
ru: Европа/Подгорица

en: Europe/Prague
ru: Европа/Прага

en: Europe/Riga
ru: Европа/Рига

en: Europe/Rome
ru: Европа/Рим

en: Europe/Samara
ru: Европа/Самара

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ru: Московское время+01 — Самара, Удмуртия

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
ru: Московское время+00 — Самара, Удмуртия

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Samara, Udmurtia
ru: Москва+01 — Самарская область, Удмуртия

en: Europe/San_Marino
ru: Европа/Сан-Марино

en: Europe/Sarajevo
ru: Европа/Сараево

en: Europe/Saratov
ru: Европа/Саратов

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Saratov
ru: Москва+01 — Саратовская область

en: Europe/Simferopol
ru: Европа/Симферополь

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
ru: Центральный Крым

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Crimea
ru: Крым

en: Europe/Skopje
ru: Европа/Скопье

en: Europe/Sofia
ru: Европа/София

en: Europe/Stockholm
ru: Европа/Стокгольм

en: Europe/Tallinn
ru: Европа/Таллинн

en: Europe/Tirane
ru: Европа/Тирана

en: Europe/Tiraspol
ru: Европа/Тирасполь

en: Europe/Ulyanovsk
ru: Европа/Ульяновск

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Ulyanovsk
ru: Москва+01 — Ульяновская область

en: Europe/Uzhgorod
ru: Европа/Ужгород

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
ru: Русь

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Transcarpathia
ru: Закарпатье

en: Europe/Vaduz
ru: Европа/Вадуц

en: Europe/Vatican
ru: Европа/Ватикан

en: Europe/Vienna
ru: Европа/Вена

en: Europe/Vilnius
ru: Европа/Вильнюс

en: Europe/Volgograd
ru: Европа/Волгоград

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
ru: Московское время+00 — Каспийское море

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Volgograd
ru: Москва+00 — Волгоградская область

en: Europe/Warsaw
ru: Европа/Варшава

en: Europe/Zagreb
ru: Европа/Загреб

en: Europe/Zaporozhye
ru: Европа/Запорожье

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
ru: Запорожье, восток Луганской области

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozhye and east Lugansk
ru: Запорожье и восток Луганской области

en: Europe/Zurich
ru: Европа/Цюрих

en: GB
ru: Великобритания

en: GB-Eire
ru: Ирландия (Великобритания)

en: Hongkong
ru: Гонконг

en: Iceland
ru: Исландия

en: Indian/Antananarivo
ru: Индийский океан/Антананариву

en: Indian/Chagos
ru: Индийский океан/арх. Чагос

en: Indian/Christmas
ru: Индийский океан/о. Рождества

en: Indian/Cocos
ru: Индийский океан/Кокосовые острова

en: Indian/Comoro
ru: Индийский океан/Коморские острова

en: Indian/Kerguelen
ru: Индийский океан/Кергелен

en: Indian/Mahe
ru: Индийский океан/Маэ

en: Indian/Maldives
ru: Индийский океан/Мальдивские острова

en: Indian/Mauritius
ru: Индийский океан/Маврикий

en: Indian/Mayotte
ru: Индийский океан/Майотта

en: Indian/Reunion
ru: Индийский океан/Реюньон

en: Iran
ru: Иран

en: Israel
ru: Израиль

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
ru: Квайалейн

en: Libya
ru: Ливия

en: Mexico/BajaNorte
ru: Мексика/Нижняя_Калифорния

en: Mexico/BajaSur
ru: Мексика/Южная_Нижняя_Калифорния

en: Mexico/General
ru: Мексика/Основная_территория

en: NZ
ru: Новая Зеландия

en: NZ-CHAT
ru: Чатем (Новая Зеландия)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
ru: Острова Чатем

en: Navajo
ru: Навахо

en: PRC
ru: Китай

en: Pacific/Apia
ru: Тихий океан/Апиа

en: Pacific/Auckland
ru: Тихий океан/Окленд

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand (most areas)
ru: Новая Зеландия (большая часть)

en: Pacific/Bougainville
ru: Тихий океан/Бугенвиль

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bougainville
ru: Бугенвиль

en: Pacific/Chatham
ru: Тихий океан/Чатем

en: Pacific/Chuuk
ru: Тихий океан/острова Чуук (Трук)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
ru: Острова Чуук (Трук) и Яп

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk/Truk, Yap
ru: Чуук/Трук, Яп

en: Pacific/Easter
ru: Тихий океан/Пасхи

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island
ru: Остров Пасхи

en: Pacific/Efate
ru: Тихий океан/Эфате

en: Pacific/Enderbury
ru: Тихий океан/Эндербери

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
ru: Острова Феникс

en: Pacific/Fakaofo
ru: Тихий океан/Факаофо

en: Pacific/Fiji
ru: Тихий океан/Фиджи

en: Pacific/Funafuti
ru: Тихий океан/Фунафути

en: Pacific/Galapagos
ru: Тихий океан/Галапагосские острова

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
ru: Галапагосские острова

en: Pacific/Gambier
ru: Тихий океан/острова Гамбье

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
ru: Острова Гамбье

en: Pacific/Guadalcanal
ru: Тихий океан/Гуадалканал

en: Pacific/Guam
ru: Тихий океан/Гуам

en: Pacific/Honolulu
ru: Тихий океан/Гонолулу

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Pacific/Johnston
ru: Тихий океан/Джонстон

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
ru: Атолл Джонстон

en: Pacific/Kiritimati
ru: Тихий океан/Киритимати

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
ru: Острова Лайн

en: Pacific/Kosrae
ru: Тихий океан/Косрае

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
ru: Косрае

en: Pacific/Kwajalein
ru: Тихий океан/Квайалейн

en: Pacific/Majuro
ru: Тихий океан/Маджуро

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marshall Islands (most areas)
ru: Маршалловы острова (большая часть)

en: Pacific/Marquesas
ru: Тихий океан/Маркизские острова

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
ru: Маркизские острова

en: Pacific/Midway
ru: Тихий океан/Мидуэй

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
ru: Острова Мидуэй

en: Pacific/Nauru
ru: Тихий океан/Науру

en: Pacific/Niue
ru: Тихий океан/Нуе

en: Pacific/Norfolk
ru: Тихий океан/Норфолк

en: Pacific/Noumea
ru: Тихий океан/Нумеа

en: Pacific/Pago_Pago
ru: Тихий океан/Паго-Паго

en: Pacific/Palau
ru: Тихий океан/Палау

en: Pacific/Pitcairn
ru: Тихий океан/Питкэрн

en: Pacific/Pohnpei
ru: Тихий океан/Понпеи

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pohnpei (Ponape)
ru: Понпеи (Понапе)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pohnpei/Ponape
ru: Понпеи/Понапе

en: Pacific/Ponape
ru: Тихий океан/Понапе

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
ru: Понпеи (Понапе)

en: Pacific/Port_Moresby
ru: Тихий океан/Порт-Морсби

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Papua New Guinea (most areas)
ru: Папуа — Новая Гвинея (большая часть)

en: Pacific/Rarotonga
ru: Тихий океан/Раротонга

en: Pacific/Saipan
ru: Тихий океан/Сайпан

en: Pacific/Samoa
ru: Тихий океан/Самоа

en: Pacific/Tahiti
ru: Тихий океан/Таити

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
ru: Острова Общества

en: Pacific/Tarawa
ru: Тихий океан/Тарава

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
ru: Острова Гилберта и Эллис

en: Pacific/Tongatapu
ru: Тихий океан/Тонгатапу

en: Pacific/Truk
ru: Тихий океан/острова Трук

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
ru: Острова Чуук

en: Pacific/Wake
ru: Тихий океан/Уэйк

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
ru: Остров Уэйк

en: Pacific/Wallis
ru: Тихий океан/Уоллис

en: Pacific/Yap
ru: Тихий океан/Яп

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: ROC
ru: Тайвань

en: ROK
ru: Южная Корея

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: US/Alaska
ru: США/Аляска

en: US/Aleutian
ru: США/Алеутские_острова

en: US/Arizona
ru: США/Аризона

en: US/Central
ru: США/Среднеамериканское_время

en: US/East-Indiana
ru: США/Восточная_Индиана

en: US/Eastern
ru: США/Восточное_время

en: US/Hawaii
ru: США/Гавайи

en: US/Indiana-Starke
ru: США/Индиана-Старк

en: US/Michigan
ru: США/Мичиган

en: US/Mountain
ru: США/Горное_время

en: US/Pacific
ru: США/Тихоокеанское_время

en: US/Samoa
ru: США/Самоа

en: W-SU
ru: Европейская часть России

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ru: Регион

[ctx: Time zone]
en: Region
ru: Область

en: Comment
ru: Комментарий

en: The style '%1' was not found
ru: Стиль «%1» не найден

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ru: * Последние цвета *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ru: * Собственные цвета *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ru: Сорок основных цветов

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ru: Цвета Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ru: Радужные цвета

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ru: Королевские цвета

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ru: Цвета веб

en: Named Colors
ru: Именованные цвета

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
ru[0]: Не удалось получить определения цветов X11 ни из одного из следующих расположений:
    %2
ru[1]: Не удалось получить определения цветов X11 ни из одного из следующих расположений:
    %2
ru[2]: Не удалось получить определения цветов X11 ни из одного из следующих расположений:
    %2
ru[3]: Не удалось получить определения цветов X11 из следующего расположения:
    %2

en: Select Color
ru: Выбор цвета

en: Hue:
ru: Тон:

en: Saturation:
ru: Насыщенность:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ru: Значение:

en: Red:
ru: Красный:

en: Green:
ru: Зелёный:

en: Blue:
ru: Синий:

en: Alpha:
ru: Альфа-канал:

en: &Add to Custom Colors
ru: &Добавить в собственные цвета

en: Name:
ru: Название:

en: Default color
ru: Цвет по умолчанию

en: -default-
ru: -по умолчанию-

en: -unnamed-
ru: -безымянный-

[ctx: @title:window]
en: Print
ru: Печать

en: &Try
ru: &Попробовать

en: modified
ru: изменён

[ctx: Document/application separator in titlebar]
en:  –
ru:  —

en: &Details
ru: &Подробности

en: Get help...
ru: Справка...

en: &Add
ru: Доб&авить

en: &Remove
ru: &Удалить

en: Move &Up
ru: Переместить вв&ерх

en: Move &Down
ru: Переместить &вниз

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ru: Широкая электрификация южных губерний даст мощный толчок подъёму сельского хозяйства

[ctx: Numeric IDs of scripts for font previews]
note: i18n: Integer which indicates the script you used in the sample text for font previews in your language. For the possible values, see https://doc.qt.io/qt-5/qfontdatabase.html#WritingSystem-enum If the sample text contains several scripts, their IDs can be given as a comma-separated list (e.g. for J
en: 1
ru: 3

en: Select Font
ru: Выбор шрифта

en: Could not load print preview part
ru: Не удалось загрузить компонент предварительного просмотра

en: Print Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Minimize
ru: Свернуть

en: &Minimize
ru: &Свернуть

en: &Restore
ru: Восст&ановить

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ru: <qt>Выйти из программы <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
ru: Подтверждение выхода из программы

en: Redo
ru: Повторить

en: Undo
ru: Отменить

en: Do not run in the background.
ru: Не запускать в фоновом режиме.

en: Internally added if launched from Finder
ru: Добавлено изнутри, если запущено из Finder

[ctx: @label]
en: Add Comment...
ru: Добавить...

[ctx: @label]
en: Change...
ru: Изменить...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
ru: Изменение комментария

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
ru: Добавление комментария

en: Device name
ru: Имя устройства

[ctx: folder name]
en: New Folder
ru: Новая папка

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ru: Новая папка

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ru: Создать новую папку в:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
ru: Файл или папка с именем %1 уже существует.

en: You do not have permission to create that folder.
ru: У вас нет прав для создания этой папки.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ru: Выбор папки

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ru: Создать папку...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ru: Создать папку...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ru: Удалить в корзину

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ru: Показывать скрытые папки

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ru: Свойства

en: *|All files
ru: *|Все файлы

en: All Supported Files
ru: Все поддерживаемые файлы

en: Open
ru: Открыть

en: Save As
ru: Сохранить как

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ru[0]: %1 объект
ru[1]: %1 объекта
ru[2]: %1 объектов
ru[3]: %1 объект

[ctx: @label]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: @label]
en: Modified
ru: Дата изменения

[ctx: @label]
en: Owner
ru: Владелец

[ctx: @label]
en: Permissions
ru: Права доступа

[ctx: @label]
en: Rating
ru: Оценка

[ctx: @label]
en: Size
ru: Размер

[ctx: @label]
en: Tags
ru: Метки

[ctx: @label]
en: Total Size
ru: Общий размер

[ctx: @label]
en: Type
ru: Тип

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
ru: KFileMetaDataReader предназначен для чтения метаданных из файлов

en: (C) 2011, Peter Penz
ru: © Peter Penz, 2011

en: Current maintainer
ru: Сопровождающий

en: Only the meta data that is part of the file is read
ru: Читать только метаданные, которые являются частью файла

en: List of URLs where the meta-data should be read from
ru: Список адресов (URL) файлов, из которых следует прочитать метаданные

en: <Error>
ru: <Ошибка>

en: Show Hidden Folders
ru: Показывать скрытые папки

en: All Pictures
ru: Все изображения

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
ru: Выбор показываемых сведений

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ru: Выберите сведения, которые вы хотите видеть:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
ru: Настроить...

[ctx: @title:tab]
en: Information
ru: Сведения

[ctx: @label creation date]
en: Created
ru: Создано

[ctx: @label file content size]
en: Size
ru: Размер

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
ru: Зависимости

[ctx: @label]
en: Description
ru: Описание

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
ru: Программа

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
ru: Является частью

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
ru: Является частью

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
ru: В папке

[ctx: @label]
en: Keyword
ru: Ключевое слово

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
ru: Дата изменения

[ctx: @label]
en: MIME Type
ru: Тип MIME

[ctx: @label]
en: Content
ru: Содержимое

[ctx: @label]
en: Related To
ru: Относится к

[ctx: @label]
en: Subject
ru: Тема

[ctx: @label music title]
en: Title
ru: Название

[ctx: @label file URL]
en: File Location
ru: Расположение файла

[ctx: @label]
en: Creator
ru: Автор

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
ru: Средний битрейт

[ctx: @label]
en: Channels
ru: Число каналов

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
ru: Символов

[ctx: @label]
en: Codec
ru: Кодек

[ctx: @label]
en: Color Depth
ru: Глубина цвета

[ctx: @label]
en: Duration
ru: Длительность

[ctx: @label]
en: Filename
ru: Имя файла

[ctx: @label]
en: Hash
ru: Хэш

[ctx: @label]
en: Height
ru: Высота

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
ru: Чересстрочность

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
ru: Строк

[ctx: @label]
en: Programming Language
ru: Язык программирования

[ctx: @label]
en: Sample Rate
ru: Частота дискретизации

[ctx: @label]
en: Width
ru: Ширина

[ctx: @label number of words]
en: Words
ru: Слов

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
ru: Диафрагма

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
ru: Экспокоррекция

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
ru: Длительность выдержки

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
ru: Вспышка

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
ru: Фокусное расстояние

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
ru: Фокусное расстояние в 35 мм эквиваленте

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
ru: Чувствительность (ISO)

[ctx: @label EXIF]
en: Make
ru: Производитель

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
ru: Экспозамер

[ctx: @label EXIF]
en: Model
ru: Модель

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
ru: Ориентация

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
ru: Баланс белого

[ctx: @label video director]
en: Director
ru: Режиссёр

[ctx: @label music genre]
en: Genre
ru: Жанр

[ctx: @label music album]
en: Album
ru: Альбом

[ctx: @label]
en: Performer
ru: Исполнитель

[ctx: @label]
en: Release Date
ru: Дата выпуска

[ctx: @label music track number]
en: Track
ru: Номер дорожки

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
ru: Создание ресурса

[ctx: @label]
en: Sub Resource
ru: Подресурс

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
ru: Изменение ресурса

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
ru: Числовая оценка

[ctx: @label]
en: Copied From
ru: Источник копирования

[ctx: @label]
en: First Usage
ru: Первое использование

[ctx: @label]
en: Last Usage
ru: Последнее использование

[ctx: @label]
en: Usage Count
ru: Количество использований

[ctx: @label]
en: Unix File Group
ru: Группа файла в Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
ru: Режим файла Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
ru: Владелец файла в Unix

[ctx: @label file type]
en: Type
ru: Тип

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
ru: Неготовых переводов

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
ru: Последний переводчик

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
ru: Устаревших переводов

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
ru: Дата оригинала

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
ru: Всего переводов

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
ru: Переведено

[ctx: @label]
en: Translation Date
ru: Дата перевода

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
ru: Без перевода

en: P&review
ru: П&редварительный просмотр

en: Acquire Image
ru: Сканировать изображение

en: OCR Image
ru: Распознать текст

en: File '%1' is not readable
ru: Файл «%1» недоступен для чтения

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ru: Ошибка: неизвестный протокол «%1».

en: Authorization Dialog
ru: Диалог авторизации

en: No metainfo for %1
ru: Нет метаданных для %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
ru: Организация/общее имя (CN)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
ru: Подразделение (OU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
ru: Свойства

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
ru: Не использовать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
ru: Использовать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
ru: Добавить...

en: System certificates
ru: Системные сертификаты

en: User-added certificates
ru: Сертификаты пользователя

en: Pick Certificates
ru: Выберите сертификаты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
ru: <b>Кому выдано</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
ru: <b>Кем выдано</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
ru: <b>Разное</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
ru: Срок действия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
ru: Серийный номер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
ru: Контрольная сумма MD5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
ru: Контрольная сумма SHA1:

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ru: с %1 по %2

en: SSL Configuration Module
ru: Модуль настройки SSL

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
ru: © Andreas Hartmetz, 2010

en: SSL Signers
ru: Центры сертификации SSL

en: Signature Algorithm:
ru: Алгоритм подписи:

en: Unknown
ru: неизвестный

en: Signature Contents:
ru: Подпись содержит:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
ru: Неизвестный алгоритм ключа

en: Key type: RSA (%1 bit)
ru: Тип ключа: RSA (%1 бит)

en: Key type: DSA (%1 bit)
ru: Тип ключа: DSA (%1 бит)

en: Public key:
ru: Публичный ключ:

en: The certificate is valid.
ru: Сертификат действителен.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ru: Ошибка получения центра выдачи: не найден сертификат удостоверяющего центра.

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
ru: Ошибка получения списка отозванных сертификатов: не найден сертификат удостоверяющего центра.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ru: Ошибка расшифровки подписи сертификата.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ru: Ошибка расшифровки списка отозванных сертификатов.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
ru: Ошибка расшифровки открытого ключа центра выдачи: невозможно использовать сертификат удостоверяющего центра для проверки этого сертификата.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
ru: Ошибка в подписи сертификата. Это означает, что сертификат не может быть проверен.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
ru: Ошибка в списке отозванных сертификатов. Это означает, что сертификат не может быть проверен.

en: The certificate is not valid, yet.
ru: Сертификат ещё не действителен.

en: The certificate is not valid, any more.
ru: Сертификат уже не действителен.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
ru: Ошибка в списке отозванных сертификатов.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
ru: Ошибка указания времени в поле «notBefore» (использовать не раньше) сертификата.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
ru: Ошибка указания времени в поле «notAfter» (использовать не позднее) сертификата.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
ru: Ошибка указания времени в поле «lastUpdate» (последнее обновление) списка отозванных сертификатов.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
ru: Ошибка указания времени в поле «nextUpdate» (следующее обновление) списка отозванных сертификатов.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
ru: Процессу OpenSSL не хватает памяти.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
ru: Сертификат самоподписан и не находится в списке доверяемых сертификатов. Для того, чтобы принять этот сертификат, импортируйте его в список доверяемых.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ru: Сертификат самоподписан. Цепочка доверия сертификатам может быть построена, однако сертификат удостоверяющего центра не обнаружен.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
ru: Не найден сертификат удостоверяющего центра.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
ru: Сертификат не может быть проверен, так как он не находится в доверяемой цепочке или самоподписан. Если сертификат самоподписан, убедитесь, что он импортирован в список доверяемых сертификатов.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
ru: Цепочка сертификата длиннее максимально допустимой глубины.

en: The certificate has been revoked.
ru: Сертификат был отозван.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
ru: Неверный удостоверяющий центр у сертификата.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
ru: Длина доверяемой цепочки превышает параметр «pathlength», заданный удостоверяющим центром.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
ru: Сертификат не соответствует деятельности, в которой вы хотите его применить. Удостоверяющий центр не разрешает такое использование.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
ru: К удостоверяющему центру пропадает доверие при таком использовании сертификата.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
ru: Удостоверяющий центр отмечен для игнорирования при таком использовании сертификата.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
ru: Удостоверяющий центр сертификата не соответствует имени удостоверяющего центра в сертификате.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ru: Идентификатор ключа сертификата удостоверяющего центра не соответствует идентификатору ключа центра выдачи сертификата.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ru: Идентификатор и имя ключа сертификата удостоверяющего центра не соответствуют идентификатору и имени ключа центра выдачи сертификата.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
ru: Удостоверяющий центр сертификата не позволяет подписывать другие сертификаты.

en: OpenSSL could not be verified.
ru: Невозможно проверить OpenSSL.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ru: Ошибка при проверке подписи сертификата. Причиной этого может быть то, что подпись или любая часть цепочки сертификатов неправильная, не может быть расшифрована или невозможно проверить список отозванных сертификатов.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ru: Подпись, любая часть цепочки сертификатов или список отозванных сертификатов не являются правильными.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
ru: Невозможно найти корневые файлы организаций, заверяющих сертификаты, поэтому сертификат не проверен.

en: SSL support was not found.
ru: Поддержка SSL не найдена.

en: Private key test failed.
ru: Сбой проверки секретного ключа.

en: The certificate has not been issued for this host.
ru: Сертификат не был выпущен для этого узла.

en: This certificate is not relevant.
ru: Сертификат недействителен.

en: The certificate is invalid.
ru: Сертификат недействителен.
