kde4libs - en to sq translation catalogue (173 entries)

[ctx: color]
en: aquamarine
sq: blu e hapur

[ctx: color]
en: black
sq: e zezë

[ctx: color]
en: blue
sq: blu

[ctx: color]
en: brown
sq: kafe

[ctx: color]
en: chocolate
sq: çokollatë

[ctx: color]
en: coral
sq: koral

[ctx: color]
en: cyan
sq: lejla

[ctx: color]
en: gold
sq: ngjyrë ari

[ctx: color]
en: green
sq: e gjelbër

[ctx: color]
en: ivory
sq: fildish

[ctx: color]
en: navy
sq: marina

[ctx: color]
en: orange
sq: portokalli

[ctx: color]
en: pink
sq: rozë

[ctx: color]
en: purple
sq: vjollcë

[ctx: color]
en: red
sq: e kuqe

[ctx: color]
en: seashell
sq: midhje

[ctx: color]
en: sienna
sq: baltë qeramike

[ctx: color]
en: snow
sq: borë

[ctx: color]
en: tomato
sq: domate

[ctx: color]
en: turquoise
sq: jeshil-blu

[ctx: color]
en: wheat
sq: miell

[ctx: color]
en: white
sq: e bardhë

[ctx: color]
en: yellow
sq: e verdhë

en: File
sq: Skedari

en: None
sq: Asnjë

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
sq: Informacioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
sq: Emri i skedarit:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
sq: Gabim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
sq: Paralajmërim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
sq: Gabim Fatal

en: Maintainer
sq: Mirëmbajtësi

en: no error
sq: pa gabim

en: requested family not supported for this host name
sq: familja e kërkuar nuk suportohet për këtë emër mbartësi

en: temporary failure in name resolution
sq: dështim i përkohshëm në rezolucionin e emrit.

en: non-recoverable failure in name resolution
sq: dështim i parekuperueshëm në rezolucionin e emrit

en: invalid flags
sq: flamurë të pavlefshëm

en: memory allocation failure
sq: dështim në caktimin e kujtesës

en: name or service not known
sq: emri ose shërbimi nuk njihen

en: requested family not supported
sq: familja e kërkuar nuk suportohet

en: requested service not supported for this socket type
sq: shërbimi i kërkuar nuk suportohet për këtë lloj socket

en: requested socket type not supported
sq: tipi i kërkuar i socket nuk suportohet

en: unknown error
sq: gabim i panjohur

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
sq: gabim sistemi: %1

en: request was canceled
sq: kërkesa u pezullua

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
sq: Familje e panjohur %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
sq: pa gabim

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
sq: kërkimi i emrit dështoi

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
sq: adresa është tashmënë përdorim

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
sq: socket është tashmë në kufi

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
sq: socket është krijuar tashmë

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
sq: socket nuk është në kufi

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
sq: socket nuk është krijuar

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
sq: veprimi do të bllokohet

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
sq: lidhja u refuzua në mënyrë aktive

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
sq: lidhjes i skadoi koha

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
sq: veprimi është në punë tashmë

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
sq: ndodhi një dështim rrjeti

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
sq: veprimi nuk mbështetet

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
sq: veprimit kohor i përfundoi koha

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
sq: ndodhi një gabim i pajohur/i papritur

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
sq: mbartësi i largët e mbylli lidhjen

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
sq: Liçensa e Përgjithshme Publike GNU Versioni 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
sq: Liçensa Më Pak e Përgjithshme Publike GNU Versioni 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
sq: Liçensa BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
sq: Liçensa BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
sq: Liçensa Artistike

[ctx: @item license]
en: Artistic License
sq: Liçensa Artistike

[ctx: @item license]
en: Q Public License
sq: Liçensa Publike Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
sq: Liçensa e Përgjithshme Publike GNU Versioni 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
sq: Liçensa Më Pak e Përgjithshme Publike GNU Versioni 3

[ctx: @item license]
en: Custom
sq: Personalizuar

[ctx: @item license]
en: Not specified
sq: I papërcaktuar

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
sq: <p>KDE është përkthyer në shumë gjuhë falë punës së skuadrave të përkthimit kudo nëpër botë.</p><p>Për më tepër informacion rreth ndërkombëtarizimit të KDE vizitoni <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

en: Today
sq: Sot

en: Yesterday
sq: Dje

en: Use the X-server display 'displayname'
sq: Përdor ekranin e X-server 'displayname'

en: Restore the application for the given 'sessionId'
sq: Rikthe programin për 'sessionld' të dhënë

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
sq: Bën që programi të instalojë një hartë të vetën
    në një ekran 8-bit

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
sq: Kufizon numrin e ngjyrave të bashkangjitura në një ngjyrë
    kub në një ekran 8-bit. Nëse programi është
    duke përdorur ngjyrën QApplication::ManyColor
    në specifikim

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
sq: i thotë Qt që asnjëherë të mos marrë miun apo tastierën

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
sq: Nisja nën një kontrollues gabimesh mund të shkaktojë një komandë
    -nograb, të përdorë -dograb për ta mbishkruar

en: switches to synchronous mode for debugging
sq: kalon në mënyrën sinkron për korrigjim gabimesh

en: defines the application font
sq: përkufizon gërmat e programit

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
sq: vendos ngjyrën e parazgjedhur të sfondit dhe një
    shirit programi (hijet e lehta dhe të errëta do të
    llogariten)

en: sets the default foreground color
sq: vendos ngjyrën e përparme të përzgjedhur

en: sets the default button color
sq: vendos ngjyrën e përzgjedhur për butonat

en: sets the application name
sq: vendos emrin e programit

en: sets the application title (caption)
sq: vendos titullin e programit (të kapur)

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
sq: e detyron programin të përdorë një pamje TrueColor në
    një ekran 8-bit

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
sq: vendos stilin e hyrjes së XIM (X Input Method). Vlerat e
    mundshme janë onthespot, overthespot, offthespot dhe
    root

en: set XIM server
sq: vendos serverin XIM

en: disable XIM
sq: çaktivizo XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
sq: pasqyron të gjithë daljen e widget-ëve

en: Use 'caption' as name in the titlebar
sq: Përdor 'kapjen' si emër në shiritin e titullit

en: Use 'icon' as the application icon
sq: Përdor 'ikonën' si ikonë të programit

en: Use alternative configuration file
sq: Përdor skedar alternativ konfigurimi

en: Disable crash handler, to get core dumps
sq: Çaktivizon kontrollorin e dëmtimeve, për të marrë të dhëna nga burimi

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
sq: Pret për një menaxhues dritaresh kompatibël me WM_NET

en: sets the application GUI style
sq: e vendos programin në stil GUI

en: KDE Application
sq: Program KDE

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
sq: '%1' mungon.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
sq: %1 u shkruajt nga
    %2

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sq: Skedarët/URL-të e hapura nga programi do të fshihen pas përdorimit

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sq: %1 dhe %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sq: %1 dhe %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sq: %1 dhe %2

en: Timed out trying to connect to remote host
sq: Koha skadoi duke u përpjekur të lidhemi me hostin e largët

en: address family for nodename not supported
sq: familja e adresës për nodename nuk suportohet

en: invalid value for 'ai_flags'
sq: vlerë e pavërtetë për 'ai_flags'

en: 'ai_family' not supported
sq: 'ai_family' nuk suportohet

en: no address associated with nodename
sq: nuk ka adresë të bashkangjitur me nodename

en: servname not supported for ai_socktype
sq: servname nuk suportohet për ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
sq: 'ai_socktype' nuk suportohet

en: system error
sq: gabim sistemi

en: KDE Test Program
sq: Program Testi KDE

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
sq: Zona

[ctx: Time zone]
en: Region
sq: Rajoni

en: Comment
sq: Komento

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
sq: * Ngjyrat e Tanishme *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
sq: * Ngjyra të Vetëzgjedhura *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
sq: Dyzet Ngjyra

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
sq: Ngjyra Oksigjeni

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
sq: Ngjyra Ylberi

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
sq: Ngjyra Mbretërore

[ctx: palette name]
en: Web Colors
sq: Ngjyra Interneti

en: Named Colors
sq: Ngjyra të Emërtuara

en: Select Color
sq: Zgjidh Ngjyrën

en: Hue:
sq: Ndriçimi:

en: Saturation:
sq: Ngopja:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
sq: Vlera:

en: Red:
sq: E Kuqe:

en: Alpha:
sq: Alfa (e tejdukshme):

en: &Add to Custom Colors
sq: &Shto Ngjyra Të Vetëzgjedhura

en: Name:
sq: Emri:

en: Default color
sq: Ngjyrë e parazgjedhur

[ctx: @title:window]
en: Print
sq: Printo

en: &Try
sq: &Provo

en: modified
sq: modifikuar

en: &Details
sq: &Detajet

en: Get help...
sq: Merr ndihmë...

en: &Add
sq: &Shto

en: &Remove
sq: &Hiq

en: Move &Up
sq: Lëviz &Sipër

en: Move &Down
sq: Lëviz &Poshtë

en: Select Font
sq: Zgjidh Gërmën

en: Print Preview
sq: Pamja e parë e printimit

en: Minimize
sq: Minimizo

en: &Minimize
sq: &Minimizo

en: &Restore
sq: &Kthe

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
sq: <qt>Jeni i sigurtë që dëshironi të dilni <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
sq: Konfirmo Daljen nga Shiriti i Sistemit

en: Redo
sq: Ribëj

en: Undo
sq: Zhbëj

[ctx: @title:window]
en: New Folder
sq: Dosje e Re

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
sq: Zgjidhni Dosjen

en: Open
sq: Hape

en: Save As
sq: Ruaje Si

en: All Pictures
sq: Të Gjitha Fotografitë

en: Acquire Image
sq: Merr Pamje

en: OCR Image
sq: Imazh OCR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
sq: Hiqe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
sq: Shto...

en: Signature Algorithm:
sq: Algoritëm Shënues:

en: Unknown
sq: E Panjohur

en: Signature Contents:
sq: Përmbajtja e Shënimeve:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
sq: Algoritëm kyç i panjohur

en: Key type: RSA (%1 bit)
sq: Lloji i kyçit: RSA (%1 bit)

en: Modulus:
sq: Moduli:

en: Exponent: 0x
sq: Eksponenti: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
sq: Lloji i kyçit: DSA (%1 bit)

en: 160 bit prime factor:
sq: 160 bit prime faktor:

en: Public key:
sq: Çelësi publik:

en: The certificate is valid.
sq: Çertifikata është e vlefshme.
