kdelibs4 - en to th translation catalogue (1099 entries)

[ctx: color]
en: DarkGray
th: สีเทาเข้ม

[ctx: color]
en: DarkGrey
th: สีเทาเข้ม

[ctx: color]
en: DarkOrange
th: สีส้มเข้ม

[ctx: color]
en: DarkRed
th: สีแดงเข้ม

[ctx: color]
en: LightGray
th: สีเทาอ่อน

[ctx: color]
en: LightGreen
th: สีเขียวอ่อน

[ctx: color]
en: LightGrey
th: สีเทาอ่อน

[ctx: color]
en: LightPink
th: สีชมพูอ่อน

[ctx: color]
en: LightYellow
th: สีเหลืองอ่อน

[ctx: color]
en: LightYellow1
th: สีเหลืองอ่อน1

[ctx: color]
en: LightYellow2
th: สีเหลืองอ่อน2

[ctx: color]
en: LightYellow3
th: สีเหลืองอ่อน3

[ctx: color]
en: LightYellow4
th: สีเหลืองอ่อน4

[ctx: color]
en: SeaGreen
th: สีเขียวน้ำทะเล

[ctx: color]
en: SeaGreen1
th: สีเขียวน้ำทะเล1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
th: สีเขียวน้ำทะเล2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
th: สีเขียวน้ำทะเล3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
th: สีเขียวน้ำทะเล4

[ctx: color]
en: SkyBlue
th: สีฟ้าท้องฟ้า

[ctx: color]
en: SkyBlue1
th: สีฟ้าท้องฟ้า1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
th: สีฟ้าท้องฟ้า2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
th: สีฟ้าท้องฟ้า3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
th: สีฟ้าท้องฟ้า4

[ctx: color]
en: YellowGreen
th: สีเหลืองเขียว

[ctx: color]
en: aquamarine
th: สีเขียวน้ำเงินอ่อน

[ctx: color]
en: aquamarine1
th: สีเขียวน้ำเงินอ่อน1

[ctx: color]
en: aquamarine2
th: สีเขียวน้ำเงินอ่อน2

[ctx: color]
en: aquamarine3
th: สีเขียวน้ำเงินอ่อน3

[ctx: color]
en: aquamarine4
th: สีเขียวน้ำเงินอ่อน4

[ctx: color]
en: beige
th: สีน้ำตาลอ่อน

[ctx: color]
en: black
th: สีดำ

[ctx: color]
en: blue
th: สีน้ำเงิน

[ctx: color]
en: blue1
th: สีน้ำเงิน1

[ctx: color]
en: blue2
th: สีน้ำเงิน2

[ctx: color]
en: blue3
th: สีน้ำเงิน3

[ctx: color]
en: blue4
th: สีน้ำเงิน4

[ctx: color]
en: brown
th: สีน้ำตาล

[ctx: color]
en: brown1
th: สีน้ำตาล1

[ctx: color]
en: brown2
th: สีน้ำตาล2

[ctx: color]
en: brown3
th: สีน้ำตาล3

[ctx: color]
en: brown4
th: สีน้ำตาล4

[ctx: color]
en: chocolate
th: ช็อกโกแล็ต

[ctx: color]
en: chocolate1
th: ช็อกโกแล็ต1

[ctx: color]
en: chocolate2
th: ช็อกโกแล็ต2

[ctx: color]
en: chocolate3
th: ช็อกโกแล็ต3

[ctx: color]
en: chocolate4
th: ช็อกโกแล็ต4

[ctx: color]
en: coral
th: สีแสดเข้ม

[ctx: color]
en: coral1
th: สีแสดเข้ม1

[ctx: color]
en: coral2
th: สีแสดเข้ม2

[ctx: color]
en: coral3
th: สีแสดเข้ม3

[ctx: color]
en: coral4
th: สีแสดเข้ม4

[ctx: color]
en: firebrick
th: สีอิฐ

[ctx: color]
en: firebrick1
th: สีอิฐ1

[ctx: color]
en: firebrick2
th: สีอิฐ2

[ctx: color]
en: firebrick3
th: สีอิฐ3

[ctx: color]
en: firebrick4
th: สีอิฐ4

[ctx: color]
en: gold
th: สีทอง

[ctx: color]
en: gold1
th: สีทอง1

[ctx: color]
en: gold2
th: สีทอง2

[ctx: color]
en: gold3
th: สีทอง3

[ctx: color]
en: gold4
th: สีทอง4

[ctx: color]
en: green
th: สีเขียว

[ctx: color]
en: green1
th: สีเขียว1

[ctx: color]
en: green2
th: สีเขียว2

[ctx: color]
en: green3
th: สีเขียว3

[ctx: color]
en: green4
th: สีเขียว4

[ctx: color]
en: ivory
th: สีงาช้าง

[ctx: color]
en: ivory1
th: สีงาช้าง1

[ctx: color]
en: ivory2
th: สีงาช้าง2

[ctx: color]
en: ivory3
th: สีงาช้าง3

[ctx: color]
en: ivory4
th: สีงาช้าง4

[ctx: color]
en: khaki
th: สีกากี

[ctx: color]
en: khaki1
th: สีกากี1

[ctx: color]
en: khaki2
th: สีกากี2

[ctx: color]
en: khaki3
th: สีกากี3

[ctx: color]
en: khaki4
th: สีกากี4

[ctx: color]
en: lavender
th: สีม่วงอ่อน

[ctx: color]
en: magenta
th: สีม่วงแดง

[ctx: color]
en: magenta1
th: สีม่วงแดง1

[ctx: color]
en: magenta2
th: สีม่วงแดง2

[ctx: color]
en: magenta3
th: สีม่วงแดง3

[ctx: color]
en: magenta4
th: สีม่วงแดง4

[ctx: color]
en: maroon
th: สีแดงม่วงเข้มอมน้ำตาล

[ctx: color]
en: maroon1
th: สีแดงม่วงเข้มอมน้ำตาล1

[ctx: color]
en: maroon2
th: สีแดงม่วงเข้มอมน้ำตาล2

[ctx: color]
en: maroon3
th: สีแดงม่วงเข้มอมน้ำตาล3

[ctx: color]
en: maroon4
th: สีแดงม่วงเข้มอมน้ำตาล4

[ctx: color]
en: navy
th: สีกรมท่า

[ctx: color]
en: orange
th: สีส้ม

[ctx: color]
en: orange1
th: สีส้ม1

[ctx: color]
en: orange2
th: สีส้ม2

[ctx: color]
en: orange3
th: สีส้ม3

[ctx: color]
en: orange4
th: สีส้ม4

[ctx: color]
en: orchid
th: สีกล้วยไม้

[ctx: color]
en: orchid1
th: สีกล้วยไม้1

[ctx: color]
en: orchid2
th: สีกล้วยไม้2

[ctx: color]
en: orchid3
th: สีกล้วยไม้3

[ctx: color]
en: orchid4
th: สีกล้วยไม้4

[ctx: color]
en: pink
th: สีชมพู

[ctx: color]
en: pink1
th: สีชมพู1

[ctx: color]
en: pink2
th: สีชมพู2

[ctx: color]
en: pink3
th: สีชมพู3

[ctx: color]
en: pink4
th: สีชมพู4

[ctx: color]
en: plum
th: สีลูกพลัม

[ctx: color]
en: plum1
th: สีลูกพลัม1

[ctx: color]
en: plum2
th: สีลูกพลัม2

[ctx: color]
en: plum3
th: สีลูกพลัม3

[ctx: color]
en: plum4
th: สีลูกพลัม4

[ctx: color]
en: purple
th: สีม่วงแดง

[ctx: color]
en: purple1
th: สีม่วงแดง1

[ctx: color]
en: purple2
th: สีม่วงแดง2

[ctx: color]
en: purple3
th: สีม่วงแดง3

[ctx: color]
en: purple4
th: สีม่วงแดง4

[ctx: color]
en: red1
th: สีแดง1

[ctx: color]
en: red2
th: สีแดง2

[ctx: color]
en: red3
th: สีแดง3

[ctx: color]
en: red4
th: สีแดง4

[ctx: color]
en: sienna
th: สีดินเผา

[ctx: color]
en: sienna1
th: สีดินเผา1

[ctx: color]
en: sienna2
th: สีดินเผา2

[ctx: color]
en: sienna3
th: สีดินเผา3

[ctx: color]
en: sienna4
th: สีดินเผา4

[ctx: color]
en: snow
th: สีขาวหิมะ

[ctx: color]
en: snow1
th: สีขาวหิมะ1

[ctx: color]
en: snow2
th: สีขาวหิมะ2

[ctx: color]
en: snow3
th: สีขาวหิมะ3

[ctx: color]
en: snow4
th: สีขาวหิมะ4

[ctx: color]
en: tan1
th: สีแทน1

[ctx: color]
en: tan2
th: สีแทน2

[ctx: color]
en: tan3
th: สีแทน3

[ctx: color]
en: tan4
th: สีแทน4

[ctx: color]
en: tomato
th: สีแดงมะเขือเทศ

[ctx: color]
en: violet
th: สีม่วง

[ctx: color]
en: white
th: สีขาว

[ctx: color]
en: yellow
th: สีเหลือง

[ctx: color]
en: yellow1
th: สีเหลือง1

[ctx: color]
en: yellow2
th: สีเหลือง2

[ctx: color]
en: yellow3
th: สีเหลือง3

[ctx: color]
en: yellow4
th: สีเหลือง4

en: Debug Settings
th: ตั้งค่าการดีบั๊ก

en: File
th: แฟ้ม

en: Message Box
th: กล่องข้อความ

en: Shell
th: เชลล์

en: Syslog
th: บันทึกระบบ

en: None
th: ไม่มี

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
th: ข้อมูล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
th: ส่งผลไปยัง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
th: ชื่อแฟ้ม:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
th: ข้อผิดพลาด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
th: หยุดเมื่อมีข้อผิดพลาดอย่างรุนแรง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
th: ปิดผลส่งออกทั้งหมดของการดีบั๊ก

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
th: คำเตือน

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
th: ข้อผิดพลาดอย่างรุนแรง

en: &Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: &Deselect All
th: ยกเลิกการเลือกทั้งหมด

en: KDebugDialog
th: กล่องการดีบั๊ก

en: A dialog box for setting preferences for debug output
th: กล่องแสดงการปรับแต่งค่าสำหรับการแสดงผลลัพธ์การดีบั๊ก

en: Maintainer
th: ผู้ดูแล

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
th: แสดงกล่องโต้ตอบแบบ fully-fledged แทนที่กล่องรายการ

en: Turn area on
th: เปิดพื้นที่

en: Turn area off
th: ปิดพื้นที่

en: no error
th: ไม่มีข้อผิดพลาด

en: requested family not supported for this host name
th: ยังไม่รองรับตระกูลที่ร้องขอมาบนเครื่องชื่อนี้

en: temporary failure in name resolution
th: การแปลงหรือค้นหาชื่อล้มเหลว

en: non-recoverable failure in name resolution
th: เกิดความล้มเหลวที่ไม่สามารถกู้คืนได้ ในการแปลงหรือค้นหาชื่อ

en: invalid flags
th: แฟล็กใช้งานไม่ได้

en: memory allocation failure
th: การจองหน่วยความจำล้มเหลว

en: name or service not known
th: ไม่รู้จักชื่อหรือบริการ

en: requested family not supported
th: ยังไม่รองรับตระกูลที่ร้องขอมา

en: requested service not supported for this socket type
th: บริการที่ร้องขอยังไม่รองรับซ็อกเกตประเภทนี้

en: requested socket type not supported
th: ยังไม่รองรับประเภทของซ็อกเก็ตที่ร้องขอ

en: unknown error
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
th: ระบบผิดพลาด: %1

en: request was canceled
th: การร้องขอถูกยกเลิก

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
th: ไม่รู้จักตระกูลของ %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
th: ไม่มีข้อผิดพลาด

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
th: การค้นหาหรือแปลงชื่อล้มเหลว

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
th: มีการใช้งานตำแหน่งนี้อยู่แล้ว

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
th: ซ็อกเก็ตถูกเชื่อมอยู่แล้ว

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
th: ซ็อกเก็ตถูกสร้างไว้อยู่แล้ว

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
th: ซ็อกเก็ตไม่ได้ถูกเชื่อม

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
th: ซ็อกเก็ตยังไม่ถูกสร้าง

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
th: การดำเนินการถูกบล็อค

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
th: การเชื่อมต่อที่ทำงานอยู่ถูกปฏิเสธ

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
th: หมดเวลาการเชื่อมต่อ

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
th: กำลังทำการดำเนินการอยู่แล้ว

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
th: เกิดความล้มเหลวของเครือข่าย

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
th: ยังไม่รองรับการดำเนินการ

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
th: หมดเวลาดำเนินการ

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก/ข้อผิดพลาดที่ไม่คาดคิดขึ้น

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
th: เครื่องปลายทางทำการยุติการเชื่อมต่อ

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v2
th: แบบ GPL รุ่น 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
th: สัญญาอนุญาตแบบ GNU - GPL รุ่น 2

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v2
th: แบบ LGPL รุ่น 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
th: สัญญาอนุญาตแบบ GNU - LGPL รุ่น 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
th: สัญญาอนุญาตแบบ BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
th: สัญญาอนุญาตแบบ BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
th: สัญญาอนุญาตแบบ Artistic

[ctx: @item license]
en: Artistic License
th: สัญญาอนุญาตแบบ Artistic

[ctx: @item license (short name)]
en: QPL v1.0
th: แบบ QPL รุ่น 1.0

[ctx: @item license]
en: Q Public License
th: สัญญาอนุญาตสาธารณะแบบ Q

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v3
th: แบบ GPL รุ่น 3

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
th: สัญญาอนุญาตแบบ GNU - GPL รุ่น 3

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v3
th: แบบ LGPL รุ่น 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
th: สัญญาอนุญาตแบบ GNU - LGPL รุ่น 3

[ctx: @item license]
en: Custom
th: กำหนดเอง

[ctx: @item license]
en: Not specified
th: ยังไม่ระบุ

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
th: <p>ขอขอบคุณสำหรับการทำงานของทีมแปลภาษาทั่วโลก ในการแปล KDE เป็นภาษาต่าง ๆ มากมาย</p> <p>สำหรับรายละเอียดเพิ่มเติมเกี่ยวกับการทำให้ KDE เป็นภาษาชาติต่าง ๆ สามารถดูได้ที่เว็บไซต์ <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
th: เกรกอเรียน

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
th: คอปติก

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
th: เอธิโอเปีย

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
th: ฮิบรู

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
th: อิสลาม / ฮิจเราะหฺ (ตามหลักศาสนา)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
th: อินเดีย (ปฏิทินแห่งชาติ)

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
th: ญะลาลี

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
th: จูเลียน

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
th: ไต้หวัน

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
th: ไทย

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
th: ชนิดของปฏิทินไม่ถูกต้อง

en: Today
th: วันนี้

en: Yesterday
th: เมื่อวานนี้

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
th: ก่อนสามัญศักราช

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
th: ก.ส.ศ.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
th: ก่อนศริสตศักราช

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
th: ก.ค.ศ.

[ctx: (kdedt-format) Gregorian, BC, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BC]
en: %Ey %EC
th: %EC%Ey

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
th: สามัญศักราช

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
th: ส.ศ.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
th: คริสตศักราช

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
th: ค.ศ.

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
th: สักกะศักราช

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, ShortFormat]
en: SE
th: สักกะศักราช

[ctx: (kdedt-format) Indian National, SE, full era year format used for %EY, e.g. 2000 SE]
en: %Ey %EC
th: %EC %Ey

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Meiji Era, LongFormat]
en: Meiji
th: ปีเมจิ

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Meiji, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Meiji 1]
en: %EC Gannen
th: %ECที่

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Meiji, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Meiji 22]
en: %EC %Ey
th: %ECที่ %Ey

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Taishō Era, LongFormat]
en: Taishō
th: ปีไทโช

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Taishō, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Taishō 1]
en: %EC Gannen
th: %ECที่

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Taishō, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Taishō 22]
en: %EC %Ey
th: %ECที่ %Ey

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Shōwa Era, LongFormat]
en: Shōwa
th: ปีโชวะ

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Shōwa, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Shōwa 1]
en: %EC Gannen
th: %ECที่

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Shōwa, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Shōwa 22]
en: %EC %Ey
th: %ECที่ %Ey

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Heisei Era, LongFormat]
en: Heisei
th: ปีไฮเซ

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Heisei, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Heisei 1]
en: %EC Gannen
th: %ECที่

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Heisei, full era year format used for %EY, year > 1, e.g. Heisei 22]
en: %EC %Ey
th: %ECที่ %Ey

[ctx: Japanese year 1 of era]
en: Gannen
th: ที่

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
th: ก่อนสามัญศักราช

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
th: ก.ส.ศ.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
th: ก่อนศริสตศักราช

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
th: ก.ค.ศ.

[ctx: (kdedt-format) Julian, BC, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BC]
en: %Ey %EC
th: %EC%Ey

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
th: สามัญศักราช

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
th: ส.ศ.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
th: คริสตศักราช

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
th: ค.ศ.

[ctx: (kdedt-format) Julian, AD, full era year format used for %EY, e.g. 2000 AD]
en: %Ey %EC
th: %EC%Ey

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
th: สาธารณรัฐประชาชนจีนศักราช

[ctx: (kdedt-format) Taiwan, ROC, full era year format used for %EY, e.g. ROC 99]
en: %EC %Ey
th: %ECที่ %Ey

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
th: พุทธศักราช

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
th: พ.ศ.

[ctx: (kdedt-format) Thai, BE, full era year format used for %EY, e.g. 2000 BE]
en: %Ey %EC
th: %EC%Ey

en: Use the X-server display 'displayname'
th: ใช้การแสดงผลของแม่ข่าย X 'displayname'

en: Restore the application for the given 'sessionId'
th: เรียกคืนสถานะโปรแกรมจากค่า 'sessionId' ที่ให้

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
th: เนื่องจากโปรแกรมทำการติดตั้งสีของตัวเอง
    บนฐานการแสดงผลแบบ 8 บิต

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
th: จำกัดจำนวนการจองสีในกล่องสี บนฐานการแสดงผลแบบ 8 บิต
    หากโปรแกรมใช้ QApplication::ManyColor
    ในการกำหนดสี

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
th: ไม่ให้ Qt ดักจับสัญญาณเมาส์และแป้นพิมพ์

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
th: การทำงานภายใต้ตัวดีบั๊กเกอร์ สามารถมีการใชัตัวเลือก
    -nogr โดยไม่มีการแจ้งได้ 
    ให้ใช้ตัวเลือก -dograb เพื่อข้ามปัญหานี้

en: switches to synchronous mode for debugging
th: เปลี่ยนเป็นการทำงานแบบ synchronous สำหรับการดีบั๊ก

en: defines the application font
th: กำหนดแบบอักษรของโปรแกรม

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
th: ตั้งค่าปริยายของสีพื้นและจานสีของโปรแกรม
    (สีจ้าและสีทึบจะถูกคำนวณขึ้นเอง)

en: sets the default foreground color
th: ตั้งค่าปริยายของสีด้านหน้า

en: sets the default button color
th: ตั้งค่าสีปริยายของปุ่ม

en: sets the application name
th: ตั้งค่าชื่อของโปรแกรม

en: sets the application title (caption)
th: ตั้งค่าหัวเรื่องของโปรแกรม (ส่วนหัวหน้าต่าง)

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
th: บังคับให้โปรแกรมใช้สีเสมือนจริง
    บนฐานการแสดงผลแบบ 8 บิต

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
th: ตั้งค่ารูปแบบการรับข้อมูลเข้าของ XIM (X Input Method)
    ค่าที่เป็นไปได้คือ onthespot, overthespot, offthespot
    และ root

en: set XIM server
th: ตั้งค่าบริการ XIM

en: disable XIM
th: ปิดการใช้งาน XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
th: ทำสำเนาการจัดวางทั้งหมดของวิดเจ็ต

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
th: ปรับใช้สไตล์ชีตของ Qt กับวิดเจ็ตของโปรแกรม

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
th: ใช้ระบบกราฟิกที่แตกต่างแทนที่ค่าปริยาย (คือ raster และ opengl รุ่นทดลอง)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
th: ใช้ส่วน 'หัวหน้าต่าง' เป็นชื่อบนแถบหัวเรื่อง

en: Use 'icon' as the application icon
th: ใช้ 'ไอคอน' เป็นไอคอนของโปรแกรม

en: Use alternative configuration file
th: ใช้แฟ้มค่าปรับแต่งตัวอื่น ๆ

en: Disable crash handler, to get core dumps
th: ยกเลิกการทำงานส่วนดักจับความล้มเหลวของโปรแกรม
    เพื่อจะบันทึกลงในส่วนการทำงานผิดพลาด (core dumps)

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
th: รอสัญญาณที่เข้ากันได้กับสัญญาณ WM_NET ของโปรแกรมจัดการหน้าต่าง

en: sets the application GUI style
th: ตั้งค่ารูปแบบส่วนติดต่อผู้ใช้แบบกราฟิกของโปรแกรม

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
th: ตั้งค่ากว้างยาวของไคลเอนท์ของวิดเจ็ตหลัก - ดูที่ man X สำหรับรูปแบบของอาร์กิวเมนต์ (โดยทั่วไปมักจะใช้ กว้างxยาว+XPos+YPos)

en: KDE Application
th: โปรแกรม KDE

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
th: ไม่มี '%1'

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
th: %1 ถูกเขียนขึ้นโดย
    %2

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
th: แฟ้ม/ที่อยู่ URL ที่ถูกเปิดใช้อยู่โดยโปรแกรม จะถูกลบออกหลังจากใช้แล้ว

en: KDE-tempfile
th: แฟ้มชั่วคราว-KDE

en: Library "%1" not found
th: ไม่พบไลบรารี "%1"

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
th: อารบิก-อินดิก

[ctx: digit set]
en: Bengali
th: เบงกาลี

[ctx: digit set]
en: Devanagari
th: เทวนาครี

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
th: อารบิก-อินดิก ตะวันออก

[ctx: digit set]
en: Gujarati
th: คุชราตี

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
th: คุรมุขี

[ctx: digit set]
en: Kannada
th: กัณณาฐ

[ctx: digit set]
en: Khmer
th: เขมร

[ctx: digit set]
en: Malayalam
th: มะละยาลัม

[ctx: digit set]
en: Oriya
th: โอริยา

[ctx: digit set]
en: Tamil
th: ทมิฬ

[ctx: digit set]
en: Telugu
th: เทลูกู

[ctx: digit set]
en: Arabic
th: อารบิก

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
th: %1 ไบต์

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
th: %1 กิโลไบต์

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
th: %1 เมกะไบต์

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
th: %1 กิกะไบต์

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
th: %1 เทระไบต์

[ctx: size in 10^15 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
th: %1 เพตะไบต์

[ctx: size in 10^18 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
th: %1 เอกซะไบต์

[ctx: size in 10^21 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
th: %1 เซตะไบต์

[ctx: size in 10^24 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
th: %1 ยอตตะไบต์

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
th: %1 กิโลไบต์

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
th: %1 เมกะไบต์

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
th: %1 กิกะไบต์

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
th: %1 เทระไบต์

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
th: %1 เพตะไบต์

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
th: %1 เอกซะไบต์

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
th: %1 เซตะไบต์

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
th: %1 ยอตตะไบต์

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
th: %1 วัน

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
th: %1 ชั่วโมง

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
th: %1 นาที

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
th: %1 วินาที

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
th[0]: %1 มิลลิวินาที

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
th[0]: %1 วัน

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
th[0]: %1 ชั่วโมง

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
th[0]: %1 นาที

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
th[0]: %1 วินาที

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
th: %1 %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
th: %1 %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
th: %1 %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
th: ก่อนเที่ยง

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
th: หลังเที่ยง

en: Timed out trying to connect to remote host
th: หมดเวลาในการพยายามติดต่อไปยังเครื่องทางไกล

en: address family for nodename not supported
th: ยังไม่รองรับกลุ่มที่อยู่ของชื่อโหนด

en: invalid value for 'ai_flags'
th: ค่าสำหรับ 'ai_flags' ไม่ถูกต้อง

en: 'ai_family' not supported
th: ไม่สนับสนุน 'ai_family'

en: no address associated with nodename
th: ไม่มีที่อยู่ที่ถูกกำหนดไว้กับชื่อโหนด

en: servname not supported for ai_socktype
th: ai_socktype ยังไม่รองรับ servname

en: 'ai_socktype' not supported
th: ยังไม่รองรับ 'ai_socktype'

en: system error
th: ระบบผิดพลาด

en: KDE Test Program
th: โปรแกรมทดสอบสำหรับ KDE

en: Africa/Abidjan
th: แอฟริกา/อาบิดจัน

en: Africa/Accra
th: แอฟริกา/อักกรา

en: Africa/Addis_Ababa
th: แอฟริกา/แอดดิสอาบาบา

en: Africa/Algiers
th: แอฟริกา/แอลเจียร์

en: Africa/Asmara
th: แอฟริกา/แอสมาร่า

en: Africa/Asmera
th: แอฟริกา/แอสมีรา

en: Africa/Bamako
th: แอฟริกา/บามาโก

en: Africa/Bangui
th: แอฟริกา/บังกี

en: Africa/Banjul
th: แอฟริกา/บันจูล

en: Africa/Bissau
th: แอฟริกา/บิสเซา

en: Africa/Blantyre
th: แอฟริกา/บลันไทร์

en: Africa/Brazzaville
th: แอฟริกา/บราซซาวิล

en: Africa/Bujumbura
th: แอฟริกา/บูจุมบูรา

en: Africa/Cairo
th: แอฟริกา/ไคโร

en: Africa/Casablanca
th: แอฟริกา/คาซาบลังกา

en: Africa/Ceuta
th: แอฟริกา/เซวตา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
th: เซวตาและเมลียา

en: Africa/Conakry
th: แอฟริกา/โกนากรี

en: Africa/Dakar
th: แอฟริกา/ดาการ์

en: Africa/Dar_es_Salaam
th: แอฟริกา/ดาร์-เอส-ซาลาม

en: Africa/Djibouti
th: แอฟริกา/จิบูตี

en: Africa/Douala
th: แอฟริกา/ดูอาลา

en: Africa/El_Aaiun
th: แอฟริกา/เอลลายูน

en: Africa/Freetown
th: แอฟริกา/ฟรีทาวน์

en: Africa/Gaborone
th: แอฟริกา/กาโบโรเน

en: Africa/Harare
th: แอฟริกา/ฮาราเร

en: Africa/Johannesburg
th: แอฟริกา/โยฮันเนสเบอร์ก

en: Africa/Kampala
th: แอฟริกา/กัมปาลา

en: Africa/Khartoum
th: แอฟริกา/คาร์ทูม

en: Africa/Kigali
th: แอฟริกา/คิกาลี

en: Africa/Kinshasa
th: แอฟริกา/กินชาซา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
th: คองโกตะวันตก

en: Africa/Lagos
th: แอฟริกา/ลากอส

en: Africa/Libreville
th: แอฟริกา/ลีเบรอวิล

en: Africa/Lome
th: แอฟริกา/โลเม

en: Africa/Luanda
th: แอฟริกา/ลูอันดา

en: Africa/Lubumbashi
th: แอฟริกา/ลูบุมบาชี

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
th: คองโกตะวันออก

en: Africa/Lusaka
th: แอฟริกา/ลูซากา

en: Africa/Malabo
th: แอฟริกา/มาลาโบ

en: Africa/Maputo
th: แอฟริกา/มาปูโต

en: Africa/Maseru
th: แอฟริกา/มาเซรู

en: Africa/Mbabane
th: แอฟริกา/อัมบาบาเน

en: Africa/Mogadishu
th: แอฟริกา/โมกาดิชู

en: Africa/Monrovia
th: แอฟริกา/มันโรเวีย

en: Africa/Nairobi
th: แอฟริกา/ไนโรบี

en: Africa/Ndjamena
th: แอฟริกา/อึนจาเมนา

en: Africa/Niamey
th: แอฟริกา/นีอาเม

en: Africa/Nouakchott
th: แอฟริกา/นูอักชอต

en: Africa/Ouagadougou
th: แอฟริกา/วากาดูกู

en: Africa/Porto-Novo
th: แอฟริกา/ปอร์โต-โนโว

en: Africa/Pretoria
th: แอฟริกา/พรีโตเรีย

en: Africa/Sao_Tome
th: แอฟริกา/ซาวน์โตเม

en: Africa/Timbuktu
th: แอฟริกา/ทิมบัคทู

en: Africa/Tripoli
th: แอฟริกา/ตริโปลี

en: Africa/Tunis
th: แอฟริกา/ตูนิส

en: Africa/Windhoek
th: แอฟริกา/วินด์ฮุก

en: America/Adak
th: อเมริกา/เอแดค

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
th: หมู่เกาะ Aleutian

en: America/Anchorage
th: อเมริกา/แองคูเรจ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
th: เวลาอะแลสกา

en: America/Anguilla
th: อเมริกา/แองกวิลลา

en: America/Antigua
th: อเมริกา/แอนติกา

en: America/Araguaina
th: อเมริกา/อารากวานา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
th: โลกันตินส์

en: America/Argentina/Buenos_Aires
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/บัวโนสไอเรส

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Buenos Aires (BA, CF)
th: บัวโนสไอเรส (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/คาตามาร์คา

en: America/Argentina/ComodRivadavia
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/โคโมโดโร ริวาดาเวีย

en: America/Argentina/Cordoba
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/คอร์โดบา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
th: สถานที่ส่วนใหญ่ (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
th: สถานที่ส่วนใหญ่ (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/ฮูฮวี

en: America/Argentina/La_Rioja
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/ลารีโอฮา

en: America/Argentina/Mendoza
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/เมนโดซา

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/ริโอ กาเยกอส

en: America/Argentina/Salta
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/ซานฮวน

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
th: ซานฮวน (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/ซันลุยส์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
th: ซันลุยส์ (SL)

en: America/Argentina/Tucuman
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/ทูคูมาน

en: America/Argentina/Ushuaia
th: อเมริกา/อาร์เจนตินา/อุชไวอา

en: America/Aruba
th: อเมริกา/อารูบา

en: America/Asuncion
th: อเมริกา/อาซุนซิออน

en: America/Atikokan
th: อเมริกา/อติโกกัน

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
th: เวลามาตรฐานตะวันออก - Atikokan, Ontario และ Southampton I,  นูนาวุต

en: America/Atka
th: อเมริกา/Atka

en: America/Bahia
th: อเมริกา/บาเยีย

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
th: บาเยีย

en: America/Barbados
th: อเมริกา/บาร์เบโดส

en: America/Belem
th: อเมริกา/เบเลม

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
th: อามาปา, อี ปารา

en: America/Belize
th: อเมริกา/เบลีซ

en: America/Blanc-Sablon
th: อเมริกา/บลองค์-ซาบลอน

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
th: เวลามาตรฐานแอตแลนติก - ควิเบก - Lower North Shore

en: America/Boa_Vista
th: อเมริกา/บัววิสตา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
th: รอไรมา

en: America/Bogota
th: อเมริกา/โบโกตา

en: America/Boise
th: อเมริกา/บอยซี

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
th: เวลาภูเขา - Idaho ใต้และ Oregon ตะวันออก

en: America/Buenos_Aires
th: อเมริกา/บัวโนสไอเรส

en: America/Calgary
th: อเมริกา/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
th: เวลาภูเขา - Alberta, British Columbia ตะวันออกและ Saskatchewan ตะวันตก

en: America/Cambridge_Bay
th: อเมริกา/อ่าวเคมบริดจ์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
th: เวลาภูเขา - นูนาวุตตะวันตก

en: America/Campo_Grande
th: อเมริกา/แคมโปกรานดี

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
th: มาตูโกรสซูโดซูล

en: America/Cancun
th: อเมริกา/แคนคูน

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
th: เวลากลาง - กินตานาโร

en: America/Caracas
th: อเมริกา/การากัส

en: America/Catamarca
th: อเมริกา/คาตามาร์คา

en: America/Cayenne
th: อเมริกา/กาแยน

en: America/Cayman
th: อเมริกา/เคย์แมน

en: America/Chicago
th: อเมริกา/ชิคาโก

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
th: เวลากลาง

en: America/Chihuahua
th: อเมริกา/ชีวาวา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
th: เวลาภูเขา - ชีวาวา

en: America/Coral_Harbour
th: อเมริกา/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
th: อเมริกา/คอร์โดบา

en: America/Costa_Rica
th: อเมริกา/คอสตาริกา

en: America/Cuiaba
th: อเมริกา/คูอิบา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
th: มาตูโกรสซู

en: America/Curacao
th: อเมริกา/คูราซาว

en: America/Danmarkshavn
th: อเมริกา/ดันมาร์กชาฟน์

en: America/Dawson
th: อเมริกา/ดอว์ซัน

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
th: เวลาแปซิฟิก - ยูคอนเหนือ

en: America/Dawson_Creek
th: อเมริกา/ดอว์ซันครีก

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
th: เวลามาตรฐานภูเขา - Dawson Creek & Fort Saint John, บริติชโคลัมเบีย

en: America/Denver
th: อเมริกา/เดนเวอร์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
th: เวลาภูเขา

en: America/Detroit
th: อเมริกา/ดีทรอยท์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
th: เวลาฝั่งตะวันออก - มิชิแกน - สถานที่ส่วนใหญ่

en: America/Dominica
th: อเมริกา/โดมินิกา

en: America/Edmonton
th: อเมริกา/เอดมันตัน

en: America/Eirunepe
th: อเมริกา/เอรูเนเป

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
th: W อามาโซนัส

en: America/El_Salvador
th: อเมริกา/เอลซัลวาดอร์

en: America/Ensenada
th: อเมริกา/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
th: เวลาแปซิฟิก

en: America/Fort_Wayne
th: อเมริกา/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
th: เวลาฝั่งตะวันออก - อินเดียนา - สถานที่ส่วนใหญ่

en: America/Fortaleza
th: อเมริกา/ฟอร์ตาเลซา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
th: บราซิลตะวันออกเฉียงเหนือ (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
th: แอฟริกา/เฟรดริกตัน

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
th: เวลาแอตแลนติก - โนวาสโกเชีย (สถานที่ส่วนใหญ่), PEI

en: America/Glace_Bay
th: อเมริกา/อ่าวเกลซ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
th: เวลาฝั่งแอตแลนติก - โนวาสโกเชีย - สถานที่ที่ไม่ได้สำรวจ DST 1966-1971

en: America/Godthab
th: อเมริกา/กอธอบ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
th: สถานที่ส่วนใหญ่

en: America/Goose_Bay
th: อเมริกา/อ่าวกูส

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
th: เวลาแอตแลนติก - Labrador - สถานที่ส่วนใหญ่

en: America/Grand_Turk
th: อเมริกา/แกรนด์เติร์ก

en: America/Grenada
th: อเมริกา/เกรนาดา

en: America/Guadeloupe
th: อเมริกา/กวาเดอลูป

en: America/Guatemala
th: อเมริกา/กัวเตมาลา

en: America/Guayaquil
th: อเมริกา/ไกวคิล

en: America/Guyana
th: อเมริกา/กายอานา

en: America/Halifax
th: อเมริกา/แฮลิแฟกซ์

en: America/Havana
th: อเมริกา/ฮาวานา

en: America/Hermosillo
th: อเมริกา/เอร์โมซีโย

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
th: เวลามาตรฐานภูเขา - โซโนรา

en: America/Indiana/Indianapolis
th: อเมริกา/อินเดียนา/อินเดียนาโปลิส

en: America/Indiana/Knox
th: อเมริกา/อินเดียนา/นอกซ์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
th: เวลาฝั่งตะวันออก - อินเดียนา - เขตสตาร์ก

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
th: เวลากลาง - อินเดียนา - เขตสตาร์ก

en: America/Indiana/Marengo
th: อเมริกา/อินเดียนา/มาเรงโก

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
th: เวลาฝั่งตะวันออก - อินเดียนา - เขตครอว์ฟอร์ด

en: America/Indiana/Petersburg
th: อเมริกา/อินเดียนา/ปีเตอร์สเบิร์ก

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
th: เวลากลาง - อินเดียนา - เขตไปค์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
th: เวลาฝั่งตะวันออก - อินเดียนา - เขตไปค์

en: America/Indiana/Tell_City
th: อเมริกา/อินเดียนา/เทลล์ซิตี้

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
th: เวลากลาง - อินเดียนา - เขตเพอร์รี

en: America/Indiana/Vevay
th: อเมริกา/อินเดียนา/เวอเวย์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
th: เวลาฝั่งตะวันออก - อินเดียนา - ประเทศสวิตเซอร์แลนด์

en: America/Indiana/Vincennes
th: อเมริกา/อินเดียนา/วินเซนซ์

en: America/Indiana/Winamac
th: อเมริกา/อินเดียนา/วินาแม็ก

en: America/Indianapolis
th: อเมริกา/อินเดียแนโปลิส

en: America/Inuvik
th: อเมริกา/อินูวิค

en: America/Iqaluit
th: อเมริกา/อิคาลูอิต

en: America/Jamaica
th: อเมริกา/จาเมกา

en: America/Jujuy
th: อเมริกา/ฮูฮุย

en: America/Juneau
th: อเมริกา/จูโน

en: America/Kentucky/Louisville
th: อเมริกา/เคนทักกี/หลุยส์วิลล์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
th: เวลาฝั่งตะวันออก - เคนทักกี - พื้นที่หลุยส์วิลล์

en: America/Kentucky/Monticello
th: อเมริกา/เคนทักกี/มอนติเชลโล

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
th: เวลาฝั่งตะวันออก - เคนทักกี - เขตเวย์น

en: America/La_Paz
th: อเมริกา/ลาปาซ

en: America/Lima
th: อเมริกา/ลิมา

en: America/Los_Angeles
th: อเมริกา/ลอสแอนเจลิส

en: America/Louisville
th: อเมริกา/หลุยส์วิลล์

en: America/Maceio
th: อเมริกา/มาเซโอ

en: America/Managua
th: อเมริกา/มานากัว

en: America/Manaus
th: อเมริกา/มาเนาส์

en: America/Marigot
th: อเมริกา/มาริโกท์

en: America/Martinique
th: อเมริกา/มาร์ตินิก

en: America/Mazatlan
th: อเมริกา/มาเซทลาน

en: America/Mendoza
th: อเมริกา/เมนโดซา

en: America/Menominee
th: อเมริกา/เมโนมินี

en: America/Merida
th: อเมริกา/เมอริดา

en: America/Mexico_City
th: อเมริกา/เม็กซิโกซิตี

en: America/Miquelon
th: อเมริกา/มีเกอลง

en: America/Moncton
th: อเมริกา/มองค์ตัน

en: America/Monterrey
th: อเมริกา/มอนเตอร์เเรย์

en: America/Montevideo
th: อเมริกา/มอนเตวิเดโอ

en: America/Montreal
th: อเมริกา/มอนทรีอัล

en: America/Montserrat
th: อเมริกา/มอนต์เซอร์รัต

en: America/Nassau
th: อเมริกา/แนสซอ

en: America/New_York
th: อเมริกา/นิวยอร์ก

en: America/Nipigon
th: อเมริกา/นิปปิกอน

en: America/Nome
th: อเมริกา/โนม

en: America/Noronha
th: อเมริกา/โนรอนญา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
th: หมู่เกาะแอตแลนติก

en: America/North_Dakota/Center
th: อเมริกา/นอร์ธดาโกตา/กลาง

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
th: เวลากลาง - นอร์ธดาโกต้า - เขตโอลิเวอร์

en: America/North_Dakota/New_Salem
th: อเมริกา/นอร์ธดาโกตา/นิวซาเล็ม

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
th: เวลากลาง - นอร์ธดาโกต้า - เขตมอร์ตัน (ยกเว้นพื้นที่แมนแดน)

en: America/Ontario
th: อเมริกา/ออนแทริโอ

en: America/Panama
th: อเมริกา/ปานามา

en: America/Pangnirtung
th: อเมริกา/แพงเนอร์ทัง

en: America/Paramaribo
th: อเมริกา/ปารามาริโบ

en: America/Phoenix
th: อเมริกา/ฟินิกซ์

en: America/Port-au-Prince
th: อเมริกา/ปอร์โตแปรงซ์

en: America/Port_of_Spain
th: อเมริกา/ท่าสเปน

en: America/Porto_Velho
th: อเมริกา/ปอร์ตูเวลโย

en: America/Puerto_Rico
th: อเมริกา/เปอร์โตริโก

en: America/Rainy_River
th: อเมริกา/เรนนีริเวอร์

en: America/Rankin_Inlet
th: อเมริกา/แรงกินอินเลท

en: America/Recife
th: อเมริกา/เรซีเฟ

en: America/Regina
th: อเมริกา/ริไจนา

en: America/Resolute
th: อเมริกา/เรโซลุท

en: America/Rio_Branco
th: อเมริกา/รีโอบรังโก

en: America/Rosario
th: อเมริกา/โรซาริโอ

en: America/Santiago
th: อเมริกา/ซันติอาโก

en: America/Santo_Domingo
th: อเมริกา/ซานโตโดมิงโก

en: America/Sao_Paulo
th: อเมริกา/เซาเปาลู

en: America/Scoresbysund
th: อเมริกา/สคอร์สบีซันด์

en: America/Shiprock
th: อเมริกา/ชิปร็อค

en: America/St_Johns
th: อเมริกา/เซนต์จอห์น

en: America/St_Kitts
th: อเมริกา/เซนต์คิตส์

en: America/St_Lucia
th: อเมริกา/เซนต์ลูเซีย

en: America/St_Thomas
th: อเมริกา/เซนต์โธมัส

en: America/St_Vincent
th: อเมริกา/เซนต์วินเซนต์

en: America/Swift_Current
th: อเมริกา/สวิฟท์เคอร์เรนท์

en: America/Tegucigalpa
th: อเมริกา/เตกูซิกัลปา

en: America/Thule
th: อเมริกา/ธูเล

en: America/Thunder_Bay
th: อเมริกา/อ่าวธันเดอร์

en: America/Tijuana
th: อเมริกา/ทิฮวนนา

en: America/Toronto
th: อเมริกา/โตรอนโต

en: America/Tortola
th: อเมริกา/ทอร์โตลา

en: America/Vancouver
th: อเมริกา/แวนคูเวอร์

en: America/Virgin
th: อเมริกา/เวอร์จิน

en: America/Whitehorse
th: อเมริกา/ไวต์ฮอร์ส

en: America/Winnipeg
th: อเมริกา/วินนิเพก

en: America/Yakutat
th: อเมริกา/ยาคูแทต

en: America/Yellowknife
th: อเมริกา/เยลโลว์ไนฟ์

en: Antarctica/Casey
th: แอนตาร์กติกา/เคซีย์

en: Antarctica/Davis
th: แอนตาร์กติกา/เดวิส

en: Antarctica/DumontDUrville
th: แอนตาร์กติกา/ดูมอนดูวีล

en: Antarctica/Mawson
th: แอนตาร์กติกา/มอว์ซัน

en: Antarctica/McMurdo
th: แอนตาร์กติกา/แมคเมอร์โด

en: Antarctica/Palmer
th: แอนตาร์กติกา/ปาล์มเมอร์

en: Antarctica/Rothera
th: แอนตาร์กติกา/รอทเธอรา

en: Antarctica/South_Pole
th: แอนตาร์กติกา/ขั้วโลกใต้

en: Antarctica/Syowa
th: แอนตาร์กติกา/เซียววะ

en: Antarctica/Vostok
th: แอนตาร์กติกา/วอสต็อก

en: Arctic/Longyearbyen
th: อาร์คติก/ลองเยียร์เบียน

en: Asia/Aden
th: เอเชีย/เอเดน

en: Asia/Almaty
th: เอเชีย/อัลมาตี

en: Asia/Amman
th: เอเชีย/อัมมาน

en: Asia/Anadyr
th: เอเชีย/อนาเดียร์

en: Asia/Aqtau
th: เอเชีย/อัคทาว

en: Asia/Aqtobe
th: เอเชีย/อัคโทเบ

en: Asia/Ashgabat
th: เอเชีย/อาชกาบัต

en: Asia/Ashkhabad
th: เอเชีย/อาชกาบัด

en: Asia/Baghdad
th: เอเชีย/แบกแดด

en: Asia/Bahrain
th: เอเชีย/บาห์เรน

en: Asia/Baku
th: เอเชีย/บากู

en: Asia/Bangkok
th: เอเชีย/กรุงเทพ

en: Asia/Beijing
th: เอเชีย/ปักกิ่ง

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
th: จีนกลาง - ปักกิ่ง, กวางดง, เซี่ยงไฮ้ เป็นต้น

en: Asia/Beirut
th: เอเชีย/เบรุต

en: Asia/Bishkek
th: เอเชีย/บิชเคก

en: Asia/Brunei
th: เอเชีย/บรูไน

en: Asia/Calcutta
th: เอเชีย/กัลกัตตา

en: Asia/Choibalsan
th: เอเชีย/ชอยบัลซาน

en: Asia/Chongqing
th: เอเชีย/ฉงชิ่ง

en: Asia/Colombo
th: เอเชีย/โคลอมโบ

en: Asia/Dacca
th: เอเชีย/ดัคก้า

en: Asia/Damascus
th: เอเชีย/ดามัสกัส

en: Asia/Dhaka
th: เอเชีย/ธากา

en: Asia/Dili
th: เอเชีย/ดิลี

en: Asia/Dubai
th: เอเชีย/ดูไบ

en: Asia/Gaza
th: เอเชีย/กาซา

en: Asia/Harbin
th: เอเชีย/ฮาร์บิน

en: Asia/Ho_Chi_Minh
th: เอเชีย/โฮจิมินห์

en: Asia/Hong_Kong
th: เอเชีย/ฮ่องกง

en: Asia/Hovd
th: เอเชีย/ฮอฟด์

en: Asia/Irkutsk
th: เอเชีย/อีร์คูสต์

en: Asia/Jakarta
th: เอเชีย/จาการ์ตา

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
th: ชวาและสุมาตรา

en: Asia/Jayapura
th: เอเชีย/ชัยปุระ

en: Asia/Jerusalem
th: เอเชีย/เยรูซาเล็ม

en: Asia/Kabul
th: เอเชีย/คาบูล

en: Asia/Kamchatka
th: เอเชีย/กัมชัตกา

en: Asia/Karachi
th: เอเชีย/การาจี

en: Asia/Kashgar
th: เอเชีย/แคชการ์

en: Asia/Katmandu
th: เอเชีย/กัตมันฑุ

en: Asia/Kolkata
th: เอเชีย/โกลกาต้า

en: Asia/Krasnoyarsk
th: เอเชีย/คราสนอยาร์สกฺ

en: Asia/Kuala_Lumpur
th: เอเชีย/กัวลาลัมเปอร์

en: Asia/Kuching
th: เอเชีย/กูชิง

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
th: ซาบาห์และซาราวัก

en: Asia/Kuwait
th: เอเชีย/คูเวต

en: Asia/Macao
th: เอเชีย/มาเก๊า

en: Asia/Macau
th: เอเชีย/มาเก๊า

en: Asia/Magadan
th: เอเชีย/มากาดาน

en: Asia/Makassar
th: เอเชีย/มากัสซาร์

en: Asia/Manila
th: เอเชีย/มะนิลา

en: Asia/Muscat
th: เอเชีย/มัสกัต

en: Asia/Nicosia
th: เอเชีย/นิโคเซีย

en: Asia/Novosibirsk
th: เอเชีย/โนโวสิบริสก์

en: Asia/Omsk
th: เอเชีย/ออมสก์

en: Asia/Oral
th: เอเชีย/ออราล

en: Asia/Phnom_Penh
th: เอเชีย/พนมเปญ

en: Asia/Pontianak
th: เอเชีย/ปอนตีอานัค

en: Asia/Pyongyang
th: เอเชีย/เปียงยาง

en: Asia/Qatar
th: เอเชีย/กาตาร์

en: Asia/Qyzylorda
th: เอเชีย/คีซิลอร์ดา

en: Asia/Rangoon
th: เอเชีย/ย่างกุ้ง

en: Asia/Riyadh
th: เอเชีย/ริยาด

en: Asia/Saigon
th: เอเชีย/ไซ่ง่อน

en: Asia/Sakhalin
th: เอเชีย/ซัคคาลิน

en: Asia/Samarkand
th: เอเชีย/แซมเมอร์แคนด์

en: Asia/Seoul
th: เอเชีย/โซล

en: Asia/Shanghai
th: เอเชีย/เซี่ยงไฮ้

en: Asia/Singapore
th: เอเชีย/สิงคโปร์

en: Asia/Taipei
th: เอเชีย/ไทเป

en: Asia/Tashkent
th: เอเชีย/ทาชเคนต์

en: Asia/Tbilisi
th: เอเชีย/ทบิลิซิ

en: Asia/Tehran
th: เอเชีย/เตหะราน

en: Asia/Tel_Aviv
th: เอเชีย/เทลอาวีฟ

en: Asia/Thimphu
th: เอเชีย/ทิมพู

en: Asia/Tokyo
th: เอเชีย/โตเกียว

en: Asia/Ujung_Pandang
th: เอเชีย/อุจังปันดัง

en: Asia/Ulaanbaatar
th: เอเชีย/อูลานบาตอร์

en: Asia/Urumqi
th: เอเชีย/อูรุมชี

en: Asia/Vientiane
th: เอเชีย/เวียงจันทน์

en: Asia/Vladivostok
th: เอเชีย/วลาดิวอสต็อก

en: Asia/Yakutsk
th: เอเชีย/ยาคุตสค์

en: Asia/Yekaterinburg
th: เอเชีย/ยีคาเตอร์รินเบิร์ก

en: Asia/Yerevan
th: เอเชีย/เยเรวาน

en: Atlantic/Azores
th: แอตแลนติก/เอซอร์ส

en: Atlantic/Bermuda
th: แอตแลนติก/เบอร์มิวดา

en: Atlantic/Canary
th: แอตแลนติก/คะเนรี

en: Atlantic/Cape_Verde
th: แอตแลนติก/เคปเวิร์ด

en: Atlantic/Faeroe
th: แอตแลนติก/เกาะแฟโร

en: Atlantic/Faroe
th: แอตแลนติก/แฟโร

en: Atlantic/Jan_Mayen
th: แอตแลนติก/แจนมาเยน

en: Atlantic/Madeira
th: แอตแลนติก/มาเดรา

en: Atlantic/Reykjavik
th: แอตแลนติก/เรคยาวิก

en: Atlantic/South_Georgia
th: แอตแลนติก/จอร์เจียใต้

en: Atlantic/St_Helena
th: แอตแลนติก/เซนต์เฮเลนา

en: Atlantic/Stanley
th: แอตแลนติก/สแตนลีย์

en: Australia/ACT
th: ออสเตรเลีย/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
th: นิวเซาท์เวลส์ - สถานที่ส่วนใหญ่

en: Australia/Adelaide
th: ออสเตรเลีย/แอดิเลด

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
th: ออสเตรเลียใต้

en: Australia/Brisbane
th: ออสเตรเลีย/บริสเบน

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
th: ควีนส์แลนด์ - สถานที่ส่วนใหญ่

en: Australia/Broken_Hill
th: ออสเตรเลีย/โบรกเคนฮิลล์

en: Australia/Canberra
th: ออสเตรเลีย/แคนเบอร์รา

en: Australia/Currie
th: ออสเตรเลีย/เคอร์รี

en: Australia/Darwin
th: ออสเตรเลีย/ดาร์วิน

en: Australia/Eucla
th: ออสเตรเลีย/ยูเซีย

en: Australia/Hobart
th: ออสเตรเลีย/โฮบาร์ต

en: Australia/LHI
th: ออสเตรเลีย/LHI

en: Australia/Lindeman
th: ออสเตรเลีย/ลินเดอร์แมน

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
th: ควีนส์แลนด์ - หมู่เกาะฮอลิเดย์

en: Australia/Lord_Howe
th: ออสเตรเลีย/ลอร์ดฮาว

en: Australia/Melbourne
th: ออสเตรเลีย/เมลเบิร์น

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

en: Australia/NSW
th: ออสเตรเลีย/NSW

en: Australia/North
th: ออสเตรเลีย/เหนือ

en: Australia/Perth
th: ออสเตรเลีย/เพิร์ธ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
th: ออสเตรเลียตะวันตก - สถานที่ส่วนใหญ่

en: Australia/Queensland
th: ออสเตรเลีย/ควีนส์แลนด์

en: Australia/South
th: ออสเตรเลีย/ใต้

en: Australia/Sydney
th: ออสเตรเลีย/ซิดนีย์

en: Australia/Victoria
th: ออสเตรเลีย/วิกตอเรีย

en: Australia/West
th: ออสเตรเลีย/ตะวันตก

en: Brazil/East
th: บราซิล/ฝั่งตะวันออก

en: Brazil/West
th: บราซิล/ฝั่งตะวันตก

en: Canada/Atlantic
th: แคนาดา/ฝั่งแอตแลนติก

en: Canada/Central
th: แคนาดา/ภาคกลาง

en: Canada/Eastern
th: แคนาดา/ฝั่งตะวันออก

en: Canada/Mountain
th: แคนาดา/ฝั่งภูเขา

en: Canada/Pacific
th: แคนาดา/ฝั่งแปซิฟิก

en: Cuba
th: คิวบา

en: Egypt
th: อียิปต์

en: Europe/Amsterdam
th: ยุโรป/อัมสเตอร์ดัม

en: Europe/Andorra
th: ยุโรป/อันดอร์รา

en: Europe/Athens
th: ยุโรป/เอเธนส์

en: Europe/Belfast
th: ยุโรป/เบลฟัสต์

en: Europe/Belgrade
th: ยุโรป/เบลเกรด

en: Europe/Berlin
th: ยุโรป/เบอร์ลิน

en: Europe/Bratislava
th: ยุโรป/บราติสลาวา

en: Europe/Brussels
th: ยุโรป/บรัสเซลส์

en: Europe/Bucharest
th: ยุโรป/บูคาเรสต์

en: Europe/Budapest
th: ยุโรป/บูดาเปสต์

en: Europe/Chisinau
th: ยุโรป/คีชีเนา

en: Europe/Copenhagen
th: ยุโรป/โคเปนเฮเกน

en: Europe/Dublin
th: ยุโรป/ดับลิน

en: Europe/Gibraltar
th: ยุโรป/ยิบรอลตาร์

en: Europe/Guernsey
th: ยุโรป/เกอร์นซี

en: Europe/Helsinki
th: ยุโรป/เฮลซิงกิ

en: Europe/Isle_of_Man
th: ยุโรป/ไอเซิลออฟแมน

en: Europe/Istanbul
th: ยุโรป/อิสตันบูล

en: Europe/Jersey
th: ยุโรป/เจอร์ซีย์

en: Europe/Kaliningrad
th: ยุโรป/คาลีนินกราด

en: Europe/Kiev
th: ยุโรป/เคียฟ

en: Europe/Lisbon
th: ยุโรป/ลิสบอน

en: Europe/Ljubljana
th: ยุโรป/ลูบลิยานา

en: Europe/London
th: ยุโรป/ลอนดอน

en: Europe/Luxembourg
th: ยุโรป/ลักเซมเบิร์ก

en: Europe/Madrid
th: ยุโรป/มาดริด

en: Europe/Malta
th: ยุโรป/มอลตา

en: Europe/Mariehamn
th: ยุโรป/มารีฮามน์

en: Europe/Minsk
th: ยุโรป/มินสก์

en: Europe/Monaco
th: ยุโรป/โมนาโก

en: Europe/Moscow
th: ยุโรป/มอสโก

en: Europe/Oslo
th: ยุโรป/ออสโล

en: Europe/Paris
th: ยุโรป/ปารีส

en: Europe/Podgorica
th: ยุโรป/พอดโกริกา

en: Europe/Prague
th: ยุโรป/ปราก

en: Europe/Riga
th: ยุโรป/ริกา

en: Europe/Rome
th: ยุโรป/โรม

en: Europe/Samara
th: ยุโรป/ซามารา

en: Europe/San_Marino
th: ยุโรป/ซานมาริโน

en: Europe/Sarajevo
th: ยุโรป/ซาราเยโว

en: Europe/Simferopol
th: ยุโรป/ซิมเฟียรอปเปิล

en: Europe/Skopje
th: ยุโรป/สโกเปีย

en: Europe/Sofia
th: ยุโรป/โซเฟีย

en: Europe/Stockholm
th: ยุโรป/สตอกโฮล์ม

en: Europe/Tallinn
th: ยุโรป/ทาลลินน์

en: Europe/Tirane
th: ยุโรป/เทอร์ราน

en: Europe/Uzhgorod
th: ยุโรป/อุซกอรอด

en: Europe/Vaduz
th: ยุโรป/วาดุซ

en: Europe/Vatican
th: ยุโรป/วาติกัน

en: Europe/Vienna
th: ยุโรป/เวียนนา

en: Europe/Vilnius
th: ยุโรป/วิลนีอุส

en: Europe/Volgograd
th: ยุโรป/โวลกากราด

en: Europe/Warsaw
th: ยุโรป/วอร์ซอ

en: Europe/Zagreb
th: ยุโรป/ซาเกร็บ

en: Europe/Zaporozhye
th: ยุโรป/ซาโปรอซซี

en: Europe/Zurich
th: ยุโรป/ซูริก

en: Hongkong
th: ฮ่องกง

en: Iceland
th: ไอซ์แลนด์

en: Indian/Antananarivo
th: อินเดียน/อันตานานาริโว

en: Indian/Chagos
th: อินเดียน/ชากัส

en: Indian/Christmas
th: อินเดียน/คริสต์มาส

en: Indian/Cocos
th: อินเดียน/โคโคส

en: Indian/Comoro
th: อินเดียน/คอโมโรส

en: Indian/Kerguelen
th: อินเดียน/เคอร์กวิเลน

en: Indian/Mahe
th: อินเดียน/มาเฮย์

en: Indian/Maldives
th: อินเดียน/มัลดีฟส์

en: Indian/Mauritius
th: อินเดียน/มอริเชียส

en: Indian/Mayotte
th: อินเดียน/มายอต

en: Iran
th: อิหร่าน

en: Israel
th: อิสราเอล

en: Jamaica
th: จาไมก้า

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
th: ควาเจเลน

en: Libya
th: ลิเบีย

en: Pacific/Apia
th: แปซิฟิก/อาปีอา

en: Pacific/Auckland
th: แปซิฟิก/อ็อคแลนด์

en: Pacific/Chatham
th: แปซิฟิก/แชตแทม

en: Pacific/Easter
th: แปซิฟิก/อีสเตอร์

en: Pacific/Efate
th: แปซิฟิก/เอฟาเท

en: Pacific/Enderbury
th: แปซิฟิก/เอนเดอร์เบอร์รี

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
th: หมู่เกาะฟินิกซ์

en: Pacific/Fakaofo
th: แปซิฟิก/ฟาเคาโฟ

en: Pacific/Fiji
th: แปซิฟิก/ฟิจิ

en: Pacific/Funafuti
th: แปซิฟิก/ฟูนะฟูตี

en: Pacific/Galapagos
th: แปซิฟิก/กาลาปากอส

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
th: หมู่เกาะกาลาปากอซ

en: Pacific/Gambier
th: แปซิฟิก/แกมเบียร์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
th: หมู่เกาะแกมเบียร์

en: Pacific/Guadalcanal
th: แปซิฟิก/กัวดาลคานาล

en: Pacific/Guam
th: แปซิฟิก/กวม

en: Pacific/Honolulu
th: แปซิฟิก/โฮโนลูลู

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
th: ฮาวาย

en: Pacific/Johnston
th: แปซิฟิก/จอห์นสตัน

en: Pacific/Kiritimati
th: แปซิฟิก/คิริติมาติ

en: Pacific/Kosrae
th: แปซิฟิก/คอสแร

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
th: คอสแร

en: Pacific/Kwajalein
th: แปซิฟิก/ควาเจเลน

en: Pacific/Majuro
th: แปซิฟิก/มาจูโร

en: Pacific/Marquesas
th: แปซิฟิก/มาร์เคซัส

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
th: หมู่เกาะมาร์เคซัส

en: Pacific/Midway
th: แปซิฟิก/มิดเวย์

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
th: หมู่เกาะมิดเวย์

en: Pacific/Nauru
th: แปซิฟิก/นาอูรู

en: Pacific/Niue
th: แปซิฟิก/นิอุเอ

en: Pacific/Norfolk
th: แปซิฟิก/นอร์ฟอล์ก

en: Pacific/Noumea
th: แปซิฟิก/นูเมอา

en: Pacific/Pago_Pago
th: แปซิฟิก/ปาโกปาโก

en: Pacific/Palau
th: แปซิฟิก/ปาเลา

en: Pacific/Pitcairn
th: แปซิฟิก/พิตแคร์น

en: Pacific/Ponape
th: แปซิฟิก/โพนาเพ

en: Pacific/Port_Moresby
th: แปซิฟิก/พอร์ตมอร์สบี

en: Pacific/Rarotonga
th: แปซิฟิก/รารอทองกา

en: Pacific/Saipan
th: แปซิฟิก/ไซปัน

en: Pacific/Tahiti
th: แปซิฟิก/ตาฮีติ

en: Pacific/Tarawa
th: แปซิฟิก/ตาระวา

en: Pacific/Tongatapu
th: แปซิฟิก/ทองกาทาปู

en: Pacific/Truk
th: แปซิฟิก/ทรัค

en: Pacific/Wake
th: แปซิฟิก/เวก

en: Pacific/Wallis
th: แปซิฟิก/วาลลิส

en: Pacific/Yap
th: แปซิฟิก/ยาป

en: Poland
th: โปแลนด์

en: Portugal
th: โปรตุเกส

en: Singapore
th: สิงคโปร์

en: Turkey
th: ตุรกี

en: US/Alaska
th: สหรัฐอเมริกา/อลาสก้า

en: US/Arizona
th: สหรัฐอเมริกา/อริโซนา

en: US/Central
th: สหรัฐอเมริกา/ภาคกลาง

en: US/East-Indiana
th: สหรัฐอเมริกา/อินเดียนาตะวันออก

en: US/Eastern
th: สหรัฐอเมริกา/ฝั่งตะวันออก

en: US/Hawaii
th: สหรัฐอเมริกา/ฮาวาย

en: US/Indiana-Starke
th: สหรัฐอเมริกา/อินเดียนา-สตาร์ก

en: US/Michigan
th: สหรัฐอเมริกา/มิชิแกน

en: US/Mountain
th: สหรัฐอเมริกา/เมาน์เทน

en: US/Pacific
th: สหรัฐอเมริกา/ฝั่งแปซิฟิก

en: US/Samoa
th: สหรัฐอเมริกา/ซามัว

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
th: แบบอักษรกลุ่ม Sans Serif

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Serif
th: แบบอักษรกลุ่ม Serif

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
th: แบบอักษรความกว้างคงที่

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
th: พื้นที่

[ctx: Time zone]
en: Region
th: ขอบเขต

en: The style '%1' was not found
th: ไม่พบรูปแบบ %1

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
th: * สีที่ใช้เมื่อเร็ว ๆ นี้ *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
th: * สีที่ตั้งค่าเอง *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
th: สี่สิบสี

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
th: สีของ Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
th: สีสายรุ้ง

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
th: สีโรยัล

[ctx: palette name]
en: Web Colors
th: สีของเว็บ

en: Named Colors
th: สีที่มีชื่อ

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
th[0]: ไม่สามารถอ่านค่าสี X11 RGB ได้ ตรวจสอบที่อยู่ของแฟ้มต่อไปนี้:
    %2

en: Select Color
th: เลือกสี

en: Hue:
th: ความเข้มสี:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
th: ค่า:

en: Red:
th: สีแดง:

en: Green:
th: สีเขียว:

en: Blue:
th: สีน้ำเงิน:

en: Alpha:
th: ค่าอัลฟา:

en: &Add to Custom Colors
th: เพิ่&มเข้าไปในสีที่กำหนดเอง

en: Name:
th: ชื่อ:

en: HTML:
th: ค่าสำหรับ HTML:

en: Default color
th: สีปริยาย

en: -default-
th: -ค่าปริยาย-

en: -unnamed-
th: -ยังไม่มีชื่อ-

[ctx: @title:window]
en: Print
th: พิมพ์

en: &Try
th: &ลองใหม่

en: modified
th: ถูกปรับเปลี่ยน

en: &Details
th: &รายละเอียด

en: Get help...
th: ขอความช่วยเหลือ...

en: &Add
th: เ&พิ่ม

en: &Remove
th: เ&อาออก

en: Move &Up
th: ย้าย&ขึ้น

en: Move &Down
th: ย้าย&ลง

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
th: The Fox Jumps Over The Dog - เป็นมนุษย์สุดประเสริฐเลิศคุณค่า

en: Select Font
th: เลือกแบบอักษร

en: Could not load print preview part
th: ไม่สามารถโหลดส่วนของการแสดงตัวอย่างก่อนพิมพ์ได้

en: Print Preview
th: ตัวอย่างก่อนพิมพ์

en: Minimize
th: ย่อหาย

en: &Minimize
th: ย่อ&หาย

en: &Restore
th: เ&รียกคืน

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
th: <qt>คุณต้องการจะออกจาก '<b>%1</b>' จริงหรือไม่ ?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
th: ยืนยันการออกจากถาดระบบ

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Do not run in the background.
th: ไม่ให้ทำงานในเบื้องหลัง

en: Internally added if launched from Finder
th: เพิ่มเข้าไว้ภายในถ้าเรียกจาก Finder

[ctx: @label]
en: Add Comment...
th: เพิ่มหมายเหตุ...

[ctx: @label]
en: Change...
th: เปลี่ยน...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
th: แก้ไขหมายเหตุ...

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
th: เพิ่มหมายเหตุ

en: Device name
th: ชื่ออุปกรณ์

[ctx: folder name]
en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

[ctx: @title:window]
en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่ใน:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
th: มีแฟ้มหรือโฟลเดอร์ชื่อ %1 อยู่ก่อนแล้ว

en: You do not have permission to create that folder.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการสร้างโฟลเดอร์นี้

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
th: เลือกโฟลเดอร์

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
th: โฟลเดอร์ใหม่...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
th: โฟลเดอร์ใหม่...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
th: ทิ้งลงถังขยะ

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
th: ลบ

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
th: แสดงโฟลเดอร์ที่ถูกซ่อน

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: *|All files
th: *|ทุกแฟ้ม

en: All Supported Files
th: ทุกแฟ้มที่รองรับ

en: Open
th: เปิด

en: Save As
th: บันทึกเป็น

[ctx: @label]
en: Modified
th: แก้ไขเมื่อ

[ctx: @label]
en: Owner
th: เจ้าของ

[ctx: @label]
en: Permissions
th: สิทธิ์ที่อนุญาต

[ctx: @label]
en: Rating
th: การจัดอันดับ

[ctx: @label]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: @label]
en: Tags
th: ป้ายกำกับ

[ctx: @label]
en: Total Size
th: ขนาดทั้งหมด

[ctx: @label]
en: Type
th: ประเภท

en: <Error>
th: <ผิดพลาด>

en: Show Hidden Folders
th: แสดงโฟลเดอร์ที่ถูกซ่อน

en: All Pictures
th: ภาพทั้งหมด

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
th: ปรับแต่งข้อมูลที่แสดงผล

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
th: เลือกว่าจะให้แสดงข้อมูลใดบ้าง:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
th: ปรับแต่ง...

[ctx: @title:tab]
en: Information
th: ข้อมูล

[ctx: @label creation date]
en: Created
th: สร้างเมื่อ

[ctx: @label file content size]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
th: ขึ้นอยู่กับ

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
th: สร้างโดย

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
th: มีส่วนของตรรกะ

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
th: เป็นส่วนของ

[ctx: @label]
en: Keyword
th: คำค้นคำ

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
th: แก้ไขเมื่อ

[ctx: @label]
en: MIME Type
th: ประเภท Mime ของแฟ้ม

[ctx: @label]
en: Content
th: เนื้อหา

[ctx: @label]
en: Subject
th: หัวข้อ

[ctx: @label music title]
en: Title
th: ชื่อ

[ctx: @label]
en: Creator
th: ผู้สร้าง

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
th: อัตราบิทเฉลี่ย

[ctx: @label]
en: Channels
th: ช่องเสียง

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
th: จำนวนตัวอักษร

[ctx: @label]
en: Codec
th: ตัวถอด/เข้ารหัส

[ctx: @label]
en: Color Depth
th: ความลึกสี

[ctx: @label]
en: Duration
th: เวลา

[ctx: @label]
en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

[ctx: @label]
en: Height
th: ความสูง

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
th: โหมดอินเทอร์เลส

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
th: จำนวนบรรทัด

[ctx: @label]
en: Programming Language
th: ภาษาโปรแกรม

[ctx: @label]
en: Sample Rate
th: อัตราสุ่มตัวอย่าง

[ctx: @label]
en: Width
th: ความกว้าง

[ctx: @label number of words]
en: Words
th: จำนวนคำ

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
th: ค่ารูรับแสง

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
th: ค่าชดเชยแสง

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
th: ความไวชัตเตอร์

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
th: การใช้แฟลช

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
th: ทางยาวโฟกัส

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
th: ทางยาวโฟกัสระบบ 35 ม.ม.

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
th: ค่า ISO ความไวแสง

[ctx: @label EXIF]
en: Make
th: สร้างจาก

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
th: โหมดการวัดแสง

[ctx: @label EXIF]
en: Model
th: รุ่น

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
th: ทิศทางของภาพ

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
th: สมดุลสีขาว

[ctx: @label music genre]
en: Genre
th: หมวดหมู่

[ctx: @label music album]
en: Album
th: อัลบั้ม

[ctx: @label]
en: Performer
th: ผู้สร้าง

[ctx: @label music track number]
en: Track
th: แทร็กที่

[ctx: @label file type]
en: Type
th: ประเภท

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
th: การแปลภาษาที่เป็นส่วน Fuzzy

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
th: ผู้แปลภาษาคนล่าสุด

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
th: การแปลภาษาที่อาจเลิกใช้แล้ว

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
th: วันที่ต้นฉบับการแปลภาษา

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
th: การแปลภาษาทั้งหมด

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
th: แปลไปแล้ว

[ctx: @label]
en: Translation Date
th: วันที่ทำการแปล

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
th: ยังไม่มีการแปล

en: P&review
th: แ&สดงตัวอย่าง

en: Acquire Image
th: ร้องขอภาพ

en: OCR Image
th: ภาพจาก OCR

en: File '%1' is not readable
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้ม '%1' ได้

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
th: ข้อผิดพลาด: ไม่รู้จักโพรโทคอล '%1'

en: Authorization Dialog
th: กล่องตรวจสอบสิทธิ์

en: No metainfo for %1
th: ไม่พบข้อมูลกำกับของ %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
th: องค์กร/ชื่อทั่วไป

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
th: หน่วยองค์กร

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
th: แสดงผล...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
th: ปิดการทำงาน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
th: เปิดใช้งาน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
th: เอาออก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
th: เพิ่ม...

en: System certificates
th: ใบรับรองของระบบ

en: User-added certificates
th: ใบรับรองที่ผู้ใช้เพิ่มเอง

en: Pick Certificates
th: เลือกใบรับรอง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
th: <b>ข้อมูลเป้าหมาย</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
th:  <b>ข้อมูลผู้ออกใบรับรอง</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
th: <b>อื่น ๆ</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
th: ช่วงที่ใช้งานได้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
th: หมายเลขลำดับ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
th: ผลการย่อยข้อมูล MD5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
th: ผลการย่อยข้อมูล SHA1

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
th: %1 ถึง %2

en: SSL Configuration Module
th: มอดูลการปรับแต่ง SSL

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
th: สงวนลิขสิทธิ์ 2553 โดย Andreas Hartmetz

en: SSL Signers
th: ผู้ลงนาม SSL

en: Signature Algorithm:
th: อัลกอริธึมของลายเซ็น:

en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: Signature Contents:
th: เนื้อหาของลายเซ็น:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
th: ไม่รู้จักอัลกอริธึมของกุญแจ

en: Key type: RSA (%1 bit)
th: ชนิดของกุญแจ: RSA (%1 บิต)

en: Modulus:
th: มอดูลัส:

en: Exponent: 0x
th: เอ็กซ์โปเนนท์: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
th: ชนิดของกุญแจ: DSA (%1 บิต)

en: Prime:
th: ชั้นแรก:

en: 160 bit prime factor:
th: ตัวประกอบชั้นแรกแบบ 160 บิต:

en: Public key:
th: กุญแจสาธารณะ:

en: The certificate is valid.
th: ใบรับรองใช้งานได้

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
th: การกู้คืนใบรับรองของผู้ออกให้ล้มเหลว ซึ่งหมายความว่า ไม่สามารถพบใบรับรองขององค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA) ได้

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
th: การกู้คืนของ CRL (รายการยกเลิกใบรับรอง) ล้มเหลว ซึ่งหมายความว่า ไม่พบ CRL ขององค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA)

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
th: การถอดรหัสลายเซ็นของใบรับรองล้มเหลว ซึ่งหมายความว่ามันจะไม่สามารถถูกคำนวณ เพื่อให้ได้ผลลัพธ์ตามที่คาดหวังได้

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
th: การถอดรหัสลายเซ็นของ CRL (รายการยกเลิกใบรับรอง) ล้มเหลว ซึ่งหมายความว่า มันจะไม่สามารถใช้ในการคำนวณเพื่อให้ได้ผลลัพธ์ตามที่คาดหวังได้

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
th: การถอดรัหสของกุญแจสาธารณะของผู้ออกให้ล้มเหลว ซึ่งหมายความว่า จะไม่สามารถนำใบรับรองของ CA (องค์กรผู้ออกใบรับรอง) มาใช้ในการตรวจความถูกต้องของใบรับรองที่คุณต้องการจะใช้ได้

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
th: ลายเซ็นของใบรับรองใช้งานไม่ได้ ดังนั้นจะไม่สามารถตรวจสอบใบรับรองได้

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
th: ลายเซ็นของ CRL (รายการเพิกถอนใบรับรอง) ใช้งานไม่ได้ ดังนั้น CRL จะไม่ถูกตรวจสอบ

en: The certificate is not valid, yet.
th: ใบรับรองยังใช้งานไม่ได้ในตอนนี้

en: The certificate is not valid, any more.
th: ใบรับรองใช้งานต่อไปไม่ได้อีกแล้ว

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
th: รายการเพิกถอนใบรับรอง (CRL) ยังไม่สามารถใช้งานได้ในตอนนี้

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
th: รูปแบบเวลาในช่องข้อมูล 'notBefore' ของใบรับรองใช้ไม่ได้

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
th: รูปแบบเวลาในช่องข้อมูล 'notAfter' ของใบรับรองใช้ไม่ได้

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
th: รูปแบบเวลาของช่องข้อมูล 'lastUpdate' ของรายการเพิกถอนใบรับรอง (CRL) ใช้ไม่ได้

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
th: รูปแบบเวลาของช่องข้อมูล 'nextUpdate' ของรายการเพิกถอนใบรับรอง (CRL) ใช้ไม่ได้

en: The OpenSSL process ran out of memory.
th: โพรเซส OpenSSL ใช้งานหน่วยความจำจนหมดแล้ว

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
th: ใบรับรองเป็นแบบเซ็นรับรองด้วยตนเอง และยังไม่ได้อยู่ในรายการของใบรับรองที่เชื่อถือได้ หากคุณต้องการยอมรับใบรับรองนี้ ให้ทำการนำเข้ามันมายังรายการของใบรับรองที่เชื่อถือได้เสียก่อน

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
th: ใบรับรองเป็นแบบเซ็นรับรองด้วยตนเอง ในขณะที่ห่วงโซ่ใบรับรองที่เชื่อถือได้สามารถจะถูกสร้างขึ้นมาได้ ดังนั้นจะทำให้ไม่พบใบรับรองขององค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA) ได้

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
th: ไม่พบใบรับรองขององค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA) อาจเป็นไปได้ว่าห่วงโซ่ใบรับรองที่เชื่อถือได้ของคุณอาจจะเสียหาย

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
th: ไม่สามารถทำการตรวจสอบความถูกต้องของใบรับรองได้ เนื่องจากมันเป็นเพียงใบรับรองที่อยู่ในห่วงโซ่ใบรับรองที่เชื่อถือได้ และไม่ได้มีการเซ็นรับรองด้วยตนเอง หากคุณทำการเซ็นรับรองใบรับรองด้วยตนเอง โปรดแน่ใจว่าได้นำเข้ามันมายังรายการของใบรับรองที่เชื่อถือได้เรียบร้อยแล้ว

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
th: ห่วงโซ่ใบรับรองที่เชื่อถือได้มีความยาวมากกว่าระดับชั้นความลึกสูงสุดที่กำหนดไว้

en: The certificate has been revoked.
th: ใบรับรองนี้ ถูกเพิกถอนแล้ว

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
th: องค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA - Certificate Authority) ใช้งานไม่ได้

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
th: ความยาวของห่วงโซ่ใบรับรองที่เชื่อถือได้มากเกินกว่าค่าพารามิเตอร์ 'pathlength' ขององค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA - Certificate Authority) ตัวหนึ่ง ทำให้การสร้างลายเซ็นย่อยอื่น ๆ จะใช้งานไม่ได้ไปด้วย

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
th: ใบรับรองไม่ได้ถูกเซ็นรับรองเพื่อใช้กับวัตถุประสงค์ที่คุณได้นำมันไปใช้ ซึ่งหมายความว่า องค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA - Certificate Authority) ไม่อนุญาตให้นำไปใช้งานเช่นนี้

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
th: องค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA - Certificate Authority) ระดับราก (root)จะไม่ได้รับความเชื่อถือหากนำใบรับรองไปใช้งานตามวัตถุประสงค์ที่คุณพยายามใช้อยู่นี้

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
th: องค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA - Certificate Authority) ระดับราก (root)ถูกกำหนดให้ปฏิเสธในการนำใบรับรองไปใช้งานตามวัตถุประสงค์ที่คุณพยายามใช้อยู่นี้

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
th: ใบรับรองขององค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA - Certificate Authority) ไม่ตรงกับชื่อขององค์กรผู้ออกใบรับรองที่อยู่ในใบรับรอง

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
th: กุญแจในใบรับรองขององค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA - Certificate Authority) ไม่ตรงกับหมายเลขกุญแจในส่วน 'ผู้ออกให้' ของใบรับรองที่คุณกำลังพยายามจะใช้งาน

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
th: ค่าประจำตัวของกุญแจในใบรับรองขององค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA - Certificate Authority) ไม่ตรงกับค่าประจำตัวของกุญแจในส่วน 'ผู้ออกให้' ของใบรับรองที่คุณกำลังพยายามจะใช้งาน

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
th: องค์กรผู้ออกใบรับรอง (CA - Certificate Authority) ไม่ได้รับอนุญาตให้ทำการเซ็นรับรองใบรับรอง

en: OpenSSL could not be verified.
th: OpenSSL ไม่สามารถตรวจสอบความถูกต้องได้

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
th: การทดสอบลายเซ็นของใบรับรองนี้ล้มเหลว ซึ่งจะทำให้ลายเซ็นของใบรับรองนี้ หรือสิ่งใด ๆ ในพาธที่เชื่อถือของใบรับรองนี้จะไม่ถูกต้อง, ไม่สามารถถอดรหัส หรือไม่สามารถตรวจความถูกต้องของการเพิกถอนใบรับรอง (CRL) ได้ หากคุณพบข้อความนี้ โปรดแจ้งให้ผู้เขียนโปรแกรมที่คุณกำลังใช้งานอยู่ทราบ เพื่อเปลี่ยนไปใช้ตัวใหม่

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
th: มีบางสิ่งในพาธที่เชื่อถือของใบรับรองนี้ หรือรายการเพิกถอนใบรับรอง (CRL) ของ CA (องค์กรผู้ออกใบรับรอง) ไม่ถูกต้อง บางสิ่งเหล่านั้นของมันจะไม่สามารถถูกตรวจสอบได้ หรือทำให้ใช้งานไม่ได้อีกต่อไป หากคุณพบข้อความนี้ โปรดแจ้งให้ผู้เขียนโปรแกรม ที่คุณกำลังใช้งานอยู่ทราบ เพื่อเปลี่ยนไปใช้ตัวใหม่

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
th: ไม่พบแฟ้มลายเซ็นของหน่วยงานที่ออกใบรับรอง ดังนั้นใบรับรองจะไม่ถูกตรวจสอบความถูกต้อง

en: SSL support was not found.
th: ไม่พบส่วนรองรับการทำงานกับ SSL

en: Private key test failed.
th: การทดสอบกุญแจส่วนตัวล้มเหลว

en: The certificate has not been issued for this host.
th: เครื่องนี้นี้ไม่เคยได้รับการออกใบรับรอง

en: This certificate is not relevant.
th: ใบรับรองไม่สัมพันธ์กัน

en: The certificate is invalid.
th: ใบรับรองใช้งานไม่ได้
