kdelibs4 - en to tr translation catalogue (2059 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
tr: Alice Mavisi

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
tr: Antika Beyaz

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
tr: Antika Beyaz1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
tr: Antika Beyaz 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
tr: Antika Beyaz 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
tr: Antika Beyaz 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
tr: Haşlanmış Badem

[ctx: color]
en: BlueViolet
tr: Menekşe Mavisi

[ctx: color]
en: CadetBlue
tr: Asker Mavisi

[ctx: color]
en: CadetBlue1
tr: Asker Mavisi 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
tr: Asker Mavisi 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
tr: Asker Mavisi 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
tr: Asker Mavisi 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
tr: Patlak Mısır Mavisi

[ctx: color]
en: DarkBlue
tr: Koyu Mavi

[ctx: color]
en: DarkCyan
tr: KoyuCamgöbeği

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
tr: Koyu Altın Filizi

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
tr: Koyu Altın Filizi 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
tr: Koyu Altın Filizi 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
tr: Koyu Altın Filizi 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
tr: Koyu Altın Filizi 4

[ctx: color]
en: DarkGray
tr: Koyu Gri

[ctx: color]
en: DarkGreen
tr: Koyu Yeşil

[ctx: color]
en: DarkGrey
tr: Koyu Gri

[ctx: color]
en: DarkKhaki
tr: Koyu Haki

[ctx: color]
en: DarkMagenta
tr: Koyu Morumsu Kırmızı

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
tr: Koyu Zeytin Yeşili

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
tr: Koyu Zeytin Yeşili 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
tr: Koyu Zeytin Yeşili 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
tr: Koyu Zeytin Yeşili 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
tr: Koyu Zeytin Yeşili 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
tr: Koyu Turuncu

[ctx: color]
en: DarkOrange1
tr: Koyu Turuncu 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
tr: Koyu Turuncu 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
tr: Koyu Turuncu 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
tr: Koyu Turuncu 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
tr: Koyu Orkide

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
tr: Koyu Orkide 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
tr: Koyu Orkide 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
tr: Koyu Orkide 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
tr: Koyu Orkide 4

[ctx: color]
en: DarkRed
tr: Koyu Kırmızı

[ctx: color]
en: DarkSalmon
tr: Koyu Somon

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
tr: Koyu Deniz Yeşili

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
tr: Koyu Deniz Yeşili 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
tr: Koyu Deniz Yeşili 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
tr: Koyu Deniz Yeşili 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
tr: Koyu Deniz Yeşili 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
tr: Koyu Barut Mavisi

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
tr: Koyu Barut Grisi

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
tr: Koyu Barut Grisi 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
tr: Koyu Barut Grisi 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
tr: Koyu Barut Grisi 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
tr: Koyu Barut Grisi 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
tr: Koyu Barut Grisi

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
tr: Koyu Turkuaz

[ctx: color]
en: DarkViolet
tr: Koyu Menekşe

[ctx: color]
en: DeepPink
tr: Derin Pembe

[ctx: color]
en: DeepPink1
tr: Derin Pembe 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
tr: Derin Pembe 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
tr: Derin Pembe 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
tr: Derin Pembe 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
tr: Derin Gök Mavisi

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
tr: Derin Gök Mavisi 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
tr: Derin Gök Mavisi 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
tr: Derin Gök Mavisi 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
tr: Derin Gök Mavisi 4

[ctx: color]
en: DimGray
tr: Donuk Gri

[ctx: color]
en: DimGrey
tr: Donuk Gri

[ctx: color]
en: DodgerBlue
tr: Hilekar Mavi

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
tr: Hilekar Mavi 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
tr: Hilekar Mavi 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
tr: Hilekar Mavi 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
tr: Hilekar Mavi 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
tr: Çiçek Beyazı

[ctx: color]
en: ForestGreen
tr: Orman Yeşili

[ctx: color]
en: GhostWhite
tr: Hayalet Beyazı

[ctx: color]
en: GreenYellow
tr: Yeşil Sarı

[ctx: color]
en: HotPink
tr: Sıcak Pembe

[ctx: color]
en: HotPink1
tr: Sıcak Pembe 1

[ctx: color]
en: HotPink2
tr: Sıcak Pembe 2

[ctx: color]
en: HotPink3
tr: Sıcak Pembe 3

[ctx: color]
en: HotPink4
tr: Sıcak Pembe 4

[ctx: color]
en: IndianRed
tr: Kızılderili Kırmızısı

[ctx: color]
en: IndianRed1
tr: Kızılderili Kırmızısı 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
tr: Kızılderili Kırmızısı 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
tr: Kızılderili Kırmızısı 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
tr: Kızılderili Kırmızısı 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
tr: Lavanta Pembesi

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
tr: Lavanta Pembesi 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
tr: Lavanta Pembesi 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
tr: Lavanta Pembesi 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
tr: Lavanta Pembesi 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
tr: Çimen Yeşili

[ctx: color]
en: LemonChiffon
tr: Limoni

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
tr: Limoni 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
tr: Limoni 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
tr: Limoni 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
tr: Limoni 4

[ctx: color]
en: LightBlue
tr: Açık Mavi

[ctx: color]
en: LightBlue1
tr: Açık Mavi 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
tr: Açık Mavi 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
tr: Açık Mavi 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
tr: Açık Mavi 4

[ctx: color]
en: LightCoral
tr: Açık mercan

[ctx: color]
en: LightCyan
tr: AçıkCamgöbeği

[ctx: color]
en: LightCyan1
tr: AçıkCamgöbeği1

[ctx: color]
en: LightCyan2
tr: AçıkCamgöbeği2

[ctx: color]
en: LightCyan3
tr: AçıkCamgöbeği3

[ctx: color]
en: LightCyan4
tr: AçıkCamgöbeği4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
tr: Açık Altın Filizi

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
tr: Açık Altın Filizi 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
tr: Açık Altın Filizi 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
tr: Açık Altın Filizi 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
tr: Açık Altın Filizi 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
tr: Açık Altın Filizi Sarısı

[ctx: color]
en: LightGray
tr: Açık Gri

[ctx: color]
en: LightGreen
tr: Açık Yeşil

[ctx: color]
en: LightGrey
tr: Açık Gri

[ctx: color]
en: LightPink
tr: Açık Pembe

[ctx: color]
en: LightPink1
tr: Açık Pembe 1

[ctx: color]
en: LightPink2
tr: Açık Pembe 2

[ctx: color]
en: LightPink3
tr: Açık Pembe 3

[ctx: color]
en: LightPink4
tr: Açık Pembe 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
tr: Açık Somon

[ctx: color]
en: LightSalmon1
tr: Açık Somon 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
tr: Açık Somon 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
tr: Açık Somon 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
tr: Açık Somon 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
tr: Açık Deniz Yeşili

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
tr: Açık Gök Mavisi

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
tr: Açık Gök Mavisi 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
tr: Açık Gök Mavisi 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
tr: Açık Gök Mavisi 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
tr: Açık Gök Mavisi 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
tr: Açık Barut Mavisi

[ctx: color]
en: LightSlateGray
tr: Açık Barut Grisi

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
tr: Açık Kaya Grisi

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
tr: Açık Çelik Mavisi

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
tr: Açık Çelik Mavisi 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
tr: Açık Çelik Mavisi 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
tr: Açık Çelik Mavisi 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
tr: Açık Çelik Mavisi 4

[ctx: color]
en: LightYellow
tr: Açık Sarı

[ctx: color]
en: LightYellow1
tr: Açık Sarı 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
tr: Açık Sarı 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
tr: Açık Sarı 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
tr: Açık Sarı 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
tr: Kireç Yeşili

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
tr: Orta Deniz Mavisi

[ctx: color]
en: MediumBlue
tr: Orta Mavi

[ctx: color]
en: MediumOrchid
tr: Orta Orkide

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
tr: Orta Orkide 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
tr: Orta Orkide 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
tr: Orta Orkide 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
tr: Orta Orkide 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
tr: Orta Mor

[ctx: color]
en: MediumPurple1
tr: Orta Mor 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
tr: Orta Mor 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
tr: Orta Mor 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
tr: Orta Mor 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
tr: Orta Deniz Yeşili

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
tr: Orta Barut Mavisi

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
tr: Orta Deniz Mavisi

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
tr: Orta Turkuaz

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
tr: Orta Menekşe Kırmızısı

[ctx: color]
en: MidnightBlue
tr: Gece Yarısı Mavisi

[ctx: color]
en: MintCream
tr: Nane Kremi

[ctx: color]
en: MistyRose
tr: Gülkurusu

[ctx: color]
en: MistyRose1
tr: Gülkurusu 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
tr: Gülkurusu 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
tr: Gülkurusu 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
tr: Gülkurusu 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
tr: Navajo Beyazı

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
tr: Navajo Beyazı 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
tr: Navajo Beyazı 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
tr: Navajo Beyazı 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
tr: Navajo Beyazı 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
tr: Koyu Mavi

[ctx: color]
en: OldLace
tr: Eski Dantel Rengi

[ctx: color]
en: OliveDrab
tr: Zeytin Kahverengisi

[ctx: color]
en: OliveDrab1
tr: Zeytin Kahverengisi 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
tr: Zeytin Kahverengisi 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
tr: Zeytin Kahverengisi 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
tr: Zeytin Kahverengisi 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
tr: Turuncu Kırmızı

[ctx: color]
en: OrangeRed1
tr: Turuncu Kırmızı 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
tr: Turuncu Kırmızı 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
tr: Turuncu Kırmızı 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
tr: Turuncu Kırmızı 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
tr: Solgun Altın Filizi

[ctx: color]
en: PaleGreen
tr: Solgun Yeşil

[ctx: color]
en: PaleGreen1
tr: Solgun Yeşil 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
tr: Solgun Yeşil 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
tr: Solgun Yeşil 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
tr: Solgun Yeşil 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
tr: Solgun Türkuaz

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
tr: Solgun Türkuaz 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
tr: Solgun Türkuaz 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
tr: Solgun Türkuaz 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
tr: Solgun Türkuaz 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
tr: Solgun Menekşe Kırmızısı

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
tr: Solgun Menekşe Kırmızısı 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
tr: Solgun Menekşe Kırmızısı 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
tr: Solgun Menekşe Kırmızısı 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
tr: Solgun Menekşe Kırmızısı 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
tr: Papaya Sapı

[ctx: color]
en: PeachPuff
tr: Şeftali Esintisi

[ctx: color]
en: PeachPuff1
tr: Şeftali Esintisi 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
tr: Şeftali Esintisi 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
tr: Şeftali Esintisi 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
tr: Şeftali Esintisi 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
tr: Toz Mavisi

[ctx: color]
en: RosyBrown
tr: Gülümsü Kahverengi

[ctx: color]
en: RosyBrown1
tr: Gülümsü Kahverengi 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
tr: Gülümsü Kahverengi 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
tr: Gülümsü Kahverengi 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
tr: Gülümsü Kahverengi 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
tr: Asil Mavi

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
tr: Asil Mavi 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
tr: Asil Mavi 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
tr: Asil Mavi 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
tr: Asil Mavi 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
tr: Semer Kahverengisi

[ctx: color]
en: SandyBrown
tr: Kirli Kahverengi

[ctx: color]
en: SeaGreen
tr: Deniz Yeşili

[ctx: color]
en: SeaGreen1
tr: Deniz Yeşili 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
tr: Deniz Yeşili 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
tr: Deniz Yeşili 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
tr: Deniz Yeşili 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
tr: Gök Mavisi

[ctx: color]
en: SkyBlue1
tr: Gök Mavisi 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
tr: Gök Mavisi 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
tr: Gök Mavisi 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
tr: Gök Mavisi 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
tr: Barut Mavisi

[ctx: color]
en: SlateBlue1
tr: Barut Mavisi 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
tr: Barut Mavisi 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
tr: Barut Mavisi 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
tr: Barut Mavisi 4

[ctx: color]
en: SlateGray
tr: Barut Grisi

[ctx: color]
en: SlateGray1
tr: Barut Grisi 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
tr: Barut Grisi 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
tr: Barut Grisi 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
tr: Barut Grisi 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
tr: Barut Grisi

[ctx: color]
en: SpringGreen
tr: Bahar Yeşili

[ctx: color]
en: SpringGreen1
tr: Bahar Yeşili 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
tr: Bahar Yeşili 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
tr: Bahar Yeşili 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
tr: Bahar Yeşili 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
tr: Çelik Mavisi

[ctx: color]
en: SteelBlue1
tr: Çelik Mavisi 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
tr: Çelik Mavisi 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
tr: Çelik Mavisi 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
tr: Çelik Mavisi 4

[ctx: color]
en: VioletRed
tr: Menekşe Kırmızısı

[ctx: color]
en: VioletRed1
tr: Menekşe Kırmızısı 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
tr: Menekşe Kırmızısı 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
tr: Menekşe Kırmızısı 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
tr: Menekşe Kırmızısı 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
tr: Beyaz Duman

[ctx: color]
en: YellowGreen
tr: Sarı Yeşil

[ctx: color]
en: aquamarine
tr: mavimsi yeşil

[ctx: color]
en: aquamarine1
tr: mavimsi yeşil 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
tr: mavimsi yeşil 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
tr: mavimsi yeşil 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
tr: mavimsi yeşil 4

[ctx: color]
en: azure
tr: gök mavisi

[ctx: color]
en: azure1
tr: gök mavisi 1

[ctx: color]
en: azure2
tr: gök mavisi 2

[ctx: color]
en: azure3
tr: gök mavisi 3

[ctx: color]
en: azure4
tr: gök mavisi 4

[ctx: color]
en: beige
tr: bej

[ctx: color]
en: bisque
tr: bulamaç

[ctx: color]
en: bisque1
tr: bulamaç 1

[ctx: color]
en: bisque2
tr: bulamaç 2

[ctx: color]
en: bisque3
tr: bulamaç 3

[ctx: color]
en: bisque4
tr: bulamaç 4

[ctx: color]
en: black
tr: siyah

[ctx: color]
en: blue
tr: mavi

[ctx: color]
en: blue1
tr: mavi 1

[ctx: color]
en: blue2
tr: mavi 2

[ctx: color]
en: blue3
tr: mavi 3

[ctx: color]
en: blue4
tr: mavi 4

[ctx: color]
en: brown
tr: kahverengi

[ctx: color]
en: brown1
tr: kahverengi 1

[ctx: color]
en: brown2
tr: kahverengi 2

[ctx: color]
en: brown3
tr: kahverengi 3

[ctx: color]
en: brown4
tr: kahverengi 4

[ctx: color]
en: burlywood
tr: iri ağaç

[ctx: color]
en: burlywood1
tr: iri ağaç 1

[ctx: color]
en: burlywood2
tr: iri ağaç 2

[ctx: color]
en: burlywood3
tr: iri ağaç 3

[ctx: color]
en: burlywood4
tr: iri ağaç 4

[ctx: color]
en: chartreuse
tr: sarımsı yeşil

[ctx: color]
en: chartreuse1
tr: sarımsı yeşil 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
tr: sarımsı yeşil 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
tr: sarımsı yeşil 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
tr: sarımsı yeşil 4

[ctx: color]
en: chocolate
tr: çikolata

[ctx: color]
en: chocolate1
tr: çikolata 1

[ctx: color]
en: chocolate2
tr: çikolata 2

[ctx: color]
en: chocolate3
tr: çikolata 3

[ctx: color]
en: chocolate4
tr: çikolata 4

[ctx: color]
en: coral
tr: mercan

[ctx: color]
en: coral1
tr: mercan 1

[ctx: color]
en: coral2
tr: mercan 2

[ctx: color]
en: coral3
tr: mercan 3

[ctx: color]
en: coral4
tr: mercan 4

[ctx: color]
en: cornsilk
tr: ekin sarısı

[ctx: color]
en: cornsilk1
tr: ekin sarısı 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
tr: ekin sarısı 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
tr: ekin sarısı 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
tr: ekin sarısı 4

[ctx: color]
en: cyan
tr: camgöbeği

[ctx: color]
en: cyan1
tr: camgöbeği1

[ctx: color]
en: cyan2
tr: camgöbeği2

[ctx: color]
en: cyan3
tr: camgöbeği3

[ctx: color]
en: cyan4
tr: camgöbeği4

[ctx: color]
en: firebrick
tr: ateş tuğlası

[ctx: color]
en: firebrick1
tr: ateş tuğlası 1

[ctx: color]
en: firebrick2
tr: ateş tuğlası 2

[ctx: color]
en: firebrick3
tr: ateş tuğlası 3

[ctx: color]
en: firebrick4
tr: ateş tuğlası 4

[ctx: color]
en: gold
tr: altın

[ctx: color]
en: gold1
tr: altın 1

[ctx: color]
en: gold2
tr: altın 2

[ctx: color]
en: gold3
tr: altın 3

[ctx: color]
en: gold4
tr: altın 4

[ctx: color]
en: goldenrod
tr: altın filizi

[ctx: color]
en: goldenrod1
tr: altın filizi 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
tr: altın filizi 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
tr: altın filizi 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
tr: altın filizi 4

[ctx: color]
en: green
tr: yeşil

[ctx: color]
en: green1
tr: yeşil 1

[ctx: color]
en: green2
tr: yeşil 2

[ctx: color]
en: green3
tr: yeşil 3

[ctx: color]
en: green4
tr: yeşil 4

[ctx: color]
en: honeydew
tr: bal damlası

[ctx: color]
en: honeydew1
tr: bal damlası 1

[ctx: color]
en: honeydew2
tr: bal damlası 2

[ctx: color]
en: honeydew3
tr: bal damlası 3

[ctx: color]
en: honeydew4
tr: bal damlası 4

[ctx: color]
en: ivory
tr: fildişi

[ctx: color]
en: ivory1
tr: fildişi 1

[ctx: color]
en: ivory2
tr: fildişi 2

[ctx: color]
en: ivory3
tr: fildişi 3

[ctx: color]
en: ivory4
tr: fildişi 4

[ctx: color]
en: khaki
tr: haki

[ctx: color]
en: khaki1
tr: haki 1

[ctx: color]
en: khaki2
tr: haki 2

[ctx: color]
en: khaki3
tr: haki 3

[ctx: color]
en: khaki4
tr: haki 4

[ctx: color]
en: lavender
tr: lavanta

[ctx: color]
en: linen
tr: keten

[ctx: color]
en: magenta
tr: morumsu kırmızı

[ctx: color]
en: magenta1
tr: morumsu kırmızı 1

[ctx: color]
en: magenta2
tr: morumsu kırmızı 2

[ctx: color]
en: magenta3
tr: morumsu kırmızı 3

[ctx: color]
en: magenta4
tr: morumsu kırmızı 4

[ctx: color]
en: maroon
tr: kestane rengi

[ctx: color]
en: maroon1
tr: kestane rengi 1

[ctx: color]
en: maroon2
tr: kestane rengi 2

[ctx: color]
en: maroon3
tr: kestane rengi 3

[ctx: color]
en: maroon4
tr: kestane rengi 4

[ctx: color]
en: moccasin
tr: kösele

[ctx: color]
en: navy
tr: lacivert

[ctx: color]
en: orange
tr: turuncu

[ctx: color]
en: orange1
tr: turuncu 1

[ctx: color]
en: orange2
tr: turuncu 2

[ctx: color]
en: orange3
tr: turuncu 3

[ctx: color]
en: orange4
tr: turuncu 4

[ctx: color]
en: orchid
tr: orkide

[ctx: color]
en: orchid1
tr: orkide 1

[ctx: color]
en: orchid2
tr: orkide 2

[ctx: color]
en: orchid3
tr: orkide 3

[ctx: color]
en: orchid4
tr: orkide 4

[ctx: color]
en: pink
tr: pembe

[ctx: color]
en: pink1
tr: pembe 1

[ctx: color]
en: pink2
tr: pembe 2

[ctx: color]
en: pink3
tr: pembe 3

[ctx: color]
en: pink4
tr: pembe 4

[ctx: color]
en: plum
tr: erik

[ctx: color]
en: plum1
tr: erik 1

[ctx: color]
en: plum2
tr: erik 2

[ctx: color]
en: plum3
tr: erik 3

[ctx: color]
en: plum4
tr: erik 4

[ctx: color]
en: purple
tr: mor

[ctx: color]
en: purple1
tr: mor 1

[ctx: color]
en: purple2
tr: mor 2

[ctx: color]
en: purple3
tr: mor 3

[ctx: color]
en: purple4
tr: mor 4

[ctx: color]
en: red
tr: kırmızı

[ctx: color]
en: red1
tr: kırmızı 1

[ctx: color]
en: red2
tr: kırmızı 2

[ctx: color]
en: red3
tr: kırmızı 3

[ctx: color]
en: red4
tr: kırmızı 4

[ctx: color]
en: salmon
tr: somon

[ctx: color]
en: salmon1
tr: somon 1

[ctx: color]
en: salmon2
tr: somon 2

[ctx: color]
en: salmon3
tr: somon 3

[ctx: color]
en: salmon4
tr: somon 4

[ctx: color]
en: seashell
tr: deniz kabuğu

[ctx: color]
en: seashell1
tr: deniz kabuğu 1

[ctx: color]
en: seashell2
tr: deniz kabuğu 2

[ctx: color]
en: seashell3
tr: deniz kabuğu 3

[ctx: color]
en: seashell4
tr: deniz kabuğu 4

[ctx: color]
en: sienna
tr: koyu kahverengi

[ctx: color]
en: sienna1
tr: koyu kahverengi 1

[ctx: color]
en: sienna2
tr: koyu kahverengi 2

[ctx: color]
en: sienna3
tr: koyu kahverengi 3

[ctx: color]
en: sienna4
tr: koyu kahverengi 4

[ctx: color]
en: snow
tr: kar

[ctx: color]
en: snow1
tr: kar 1

[ctx: color]
en: snow2
tr: kar 2

[ctx: color]
en: snow3
tr: kar 3

[ctx: color]
en: snow4
tr: kar 4

[ctx: color]
en: tan
tr: taba rengi

[ctx: color]
en: tan1
tr: güneş yanığı 1

[ctx: color]
en: tan2
tr: güneş yanığı 2

[ctx: color]
en: tan3
tr: güneş yanığı 3

[ctx: color]
en: tan4
tr: güneş yanığı 4

[ctx: color]
en: thistle
tr: devedikeni

[ctx: color]
en: thistle1
tr: devedikeni 1

[ctx: color]
en: thistle2
tr: devedikeni 2

[ctx: color]
en: thistle3
tr: devedikeni 3

[ctx: color]
en: thistle4
tr: devedikeni 4

[ctx: color]
en: tomato
tr: domates

[ctx: color]
en: tomato1
tr: domates 1

[ctx: color]
en: tomato2
tr: domates 2

[ctx: color]
en: tomato3
tr: domates 3

[ctx: color]
en: tomato4
tr: domates 4

[ctx: color]
en: turquoise
tr: turkuaz

[ctx: color]
en: turquoise1
tr: turkuaz 1

[ctx: color]
en: turquoise2
tr: turkuaz 2

[ctx: color]
en: turquoise3
tr: turkuaz 3

[ctx: color]
en: turquoise4
tr: turkuaz 4

[ctx: color]
en: violet
tr: menekşe

[ctx: color]
en: wheat
tr: buğday

[ctx: color]
en: wheat1
tr: buğday 1

[ctx: color]
en: wheat2
tr: buğday 2

[ctx: color]
en: wheat3
tr: buğday 3

[ctx: color]
en: wheat4
tr: buğday 4

[ctx: color]
en: white
tr: Beyaz

[ctx: color]
en: yellow
tr: sarı

[ctx: color]
en: yellow1
tr: sarı 1

[ctx: color]
en: yellow2
tr: sarı 2

[ctx: color]
en: yellow3
tr: sarı 3

[ctx: color]
en: yellow4
tr: sarı 4

en: Debug Settings
tr: Hata Ayıklama Ayarları

en: File
tr: Dosya

en: Message Box
tr: Mesaj Kutusu

en: Shell
tr: Kabuk

en: Syslog
tr: Sistem Günlüğü

en: None
tr: Hiçbiri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
tr: Bilgi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
tr: Çıktı yeri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
tr: Dosya adı:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
tr: Sonlandırıcı Hata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
tr: Sonlandırıcı hatalarda işlemi durdur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
tr: Tüm hata ayıklama çıktılarını devre dışı bırak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
tr: Uyarı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
tr: Sonlandırıcı Hata

en: &Select All
tr: &Tümünü Seç

en: &Deselect All
tr: Tümünün Seçimini &Kaldır

en: KDebugDialog
tr: KDebug Mesaj Kutusu

en: A dialog box for setting preferences for debug output
tr: Hata ayıklama çıktısı seçeneklerini düzenlemek için mesaj kutusu

en: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
tr: Telif Hakkı 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>

en: Maintainer
tr: Yazar

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
tr: Öntanımlı liste pencere kutusu yerine gelişmiş diyalog kutusunu göster

en: Turn area on
tr: Alanı aç

en: Turn area off
tr: Alanı kapat

en: no error
tr: hata yok

en: requested family not supported for this host name
tr: istenen protokol ailesi bu makine adı için desteklenmiyor

en: temporary failure in name resolution
tr: ad çözümlemede geçici hata

en: non-recoverable failure in name resolution
tr: ad çözümlemede onarılamaz hata

en: invalid flags
tr: geçersiz bayraklar

en: memory allocation failure
tr: bellekte yer açma sorunu

en: name or service not known
tr: ad veya hizmet bilinmiyor

en: requested family not supported
tr: istenen protokol ailesi desteklenmiyor

en: requested service not supported for this socket type
tr: bu yuva türü için istenen hizmet desteklenmiyor

en: requested socket type not supported
tr: istenen yuva türü desteklenmiyor

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
tr: sistem hatası: %1

en: request was canceled
tr: istek iptal edildi

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
tr: Bilinmeyen protokol ailesi %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
tr: hata yok

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
tr: makine adı bulunamadı

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
tr: bu adres kullanımda

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
tr: yuva zaten bağlı

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
tr: yuva zaten oluşturulmuş

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
tr: yuva bağlı değil

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
tr: yuva oluşturulmamış

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
tr: işlem bloklanabilir

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
tr: bağlantıya izin verilmedi

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
tr: bağlantı zaman aşımına uğradı

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
tr: işlem halen sürüyor

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
tr: bir ağ sorunu yaşandı

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
tr: işlem desteklenmiyor

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
tr: işlem zaman aşımına uğradı

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
tr: bilinmeyen/beklenmeyen bir hata oluştu

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
tr: uzaktaki makine bağlantıyı sonlandırdı

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
tr: Bu program için lisanslama şartları belirtilmedi.
    Lütfen kaynak için olan belgeleri lisanslama şartları için
    kontrol edin.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
tr: Bu program %1 lisansı altında dağıtılmaktadır.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
tr: GNU Genel Kamu Lisansı Sürüm 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
tr: GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı Sürüm 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
tr: BSD Lisansı

[ctx: @item license]
en: BSD License
tr: BSD Lisansı

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
tr: Sanatsal Lisans

[ctx: @item license]
en: Artistic License
tr: Sanatsal Lisans

[ctx: @item license]
en: Q Public License
tr: Q Kamu Lisansı

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
tr: GNU Genel Kamu Lisansı Sürüm 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
tr: GNU Genel Kamu Lisansı Sürüm 3

[ctx: @item license]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @item license]
en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
tr: <p>KDE birçok dile çevrilmiştir; dünyanın dört bir yanındaki çeviri ekiplerine çalışmaları için teşekkür ederiz.</p><p>KDE uluslararasılaştırılması hakkında daha fazla bilgi almak için <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a> adresini ziyaret edin.</p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
tr: Miladi

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
tr: Habeş

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
tr: İbranice

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
tr: İslâmi / Hicri

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
tr: Hint Ulusal

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
tr: Celali

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
tr: Japon

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
tr: Jülyen

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
tr: Tayvan

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
tr: Tay

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
tr: Geçersiz Takvim Türü

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
tr: Tho'nun

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
tr: Pao'nun

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
tr: Hat'ın

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
tr: Kia'nın

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
tr: Tob'un

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
tr: Mes'in

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
tr: Par'ın

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
tr: Pam'ın

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
tr: Pas'ın

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
tr: Pan'ın

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
tr: Epe'nin

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
tr: Meo'nun

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
tr: Kou'nun

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
tr: Thoout'un

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
tr: Paope'nin

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
tr: Hathor'un

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
tr: Kiahk'ın

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
tr: Tobe'nin

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
tr: Meshir'in

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
tr: Paremhotep'in

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
tr: Parmoute'un

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
tr: Pashons'un

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
tr: Paone'nin

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
tr: Epep'in

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
tr: Mesore'nin

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
tr: Kouji nabot'un

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
tr: Mes'in

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
tr: Teq'in

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
tr: Hed'in

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
tr: Tah'ın

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
tr: Ter'in

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
tr: Yak'ın

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
tr: Mag'ın

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
tr: Miy'in

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
tr: Gen'in

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
tr: Sen'in

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
tr: Ham'ın

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
tr: Neh'in

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
tr: Pag'ın

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
tr: Meskerem'in

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
tr: Tequemt'in

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
tr: Hedar'ın

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
tr: Tahsas'ın

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
tr: Ter'in

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
tr: Yakatit'in

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
tr: Magabit'in

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
tr: Miyazya'nın

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
tr: Genbot'un

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
tr: Sene'nin

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
tr: Hamle'nin

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
tr: Nehase'nin

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
tr: Pagumen'in

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
tr: Ortak Çağdan Önce

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
tr: M.Ö.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
tr: İsa'dan Önce

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
tr: İ.Ö.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
tr: Ortak Çağ

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
tr: M.S

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
tr: İ.S.

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
tr: O

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
tr: Ş

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
tr: N

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
tr: H

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
tr: T

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
tr: E

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
tr: E

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
tr: K

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
tr: A

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
tr: Oca

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
tr: Şub

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
tr: Mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
tr: Nis

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
tr: May

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
tr: Haz

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
tr: Tem

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
tr: Ağu

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
tr: Eyl

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
tr: Eki

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
tr: Kas

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
tr: Ara

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
tr: Oca

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
tr: Şub

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
tr: Nis

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
tr: Haz

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
tr: Tem

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
tr: Ağu

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
tr: Eyl

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
tr: Eki

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
tr: Kas

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
tr: Ara

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
tr: Ocak

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
tr: Şubat

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
tr: Mart

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
tr: Nisan

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
tr: Mayıs

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
tr: Haziran

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
tr: Temmuz

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
tr: Ağustos

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
tr: Eylül

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
tr: Ekim

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
tr: Kasım

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
tr: Aralık

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
tr: Ocak

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
tr: Şubat

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
tr: Mart

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
tr: Nisan

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
tr: Mayıs

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
tr: Haziran

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
tr: Temmuz

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
tr: Ağustos

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
tr: Eylül

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
tr: Ekim

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
tr: Kasım

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
tr: Aralık

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
tr: P

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
tr: S

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
tr: Ç

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
tr: P

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
tr: C

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
tr: C

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
tr: P

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
tr: Pts

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
tr: Sal

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
tr: Çar

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
tr: Per

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
tr: Cum

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
tr: Cts

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
tr: Paz

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
tr: Pazartesi

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
tr: Salı

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
tr: Çarşamba

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
tr: Perşembe

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
tr: Cuma

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
tr: Cumartesi

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
tr: Pazar

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
tr: Tir'in

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
tr: Mes'in

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
tr: Kia'nın

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
tr: Tev'in

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
tr: Shvat'ın

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
tr: Adar'ın

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
tr: Nis'in

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
tr: Iyar'ın

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
tr: Sivan'ın

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
tr: Tamuz'un

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
tr: Av'ın

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
tr: Elu'nun

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
tr: Ad1'in

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
tr: Ad2'nin

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
tr: Tishrey'in

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
tr: Heshvan'ın

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
tr: Kislev'in

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
tr: Tevet'in

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
tr: Shvat'ın

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
tr: Adar'ın

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
tr: Nisan'ın

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
tr: Iyar'ın

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
tr: Sivan'ın

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
tr: Tamuz'un

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
tr: Av'ın

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
tr: Elul'un

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
tr: Adar I'in

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
tr: Adar II'nin

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
tr: Cha'nın

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
tr: Vai'nin

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
tr: Jya'nın

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
tr: Āsh'ın

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
tr: Shr'nin

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
tr: Bhā'nın

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
tr: Āsw'nin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
tr: Kār'ın

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
tr: Agr'ın

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
tr: Pau'nun

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
tr: Māg'ın

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
tr: Phā'nın

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
tr: Chaitra'nın

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
tr: Vaishākh'ın

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
tr: Jyaishtha'nın

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
tr: Āshādha'nın

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
tr: Shrāvana'nın

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
tr: Bhādrapad'ın

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
tr: Āshwin'in

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
tr: Kārtik'in

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
tr: Agrahayana'nın

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
tr: Paush'un

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
tr: Māgh'ın

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
tr: Phālgun'un

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
tr: E

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
tr: A

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::NarrowName]
en: A
tr: C

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::NarrowName]
en: T
tr: A

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::NarrowName]
en: S
tr: Ş

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::NarrowName]
en: Q
tr: Z

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::NarrowName]
en: H
tr: Z

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
tr: Muh'ın

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
tr: Saf'ın

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
tr: Reb'e'nın

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
tr: Reb'a'nın

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
tr: Cem'e'in

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
tr: Cem'a'in

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
tr: Rec'ın

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
tr: Şab'nın

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
tr: Ram'ın

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
tr: Şev'ın

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
tr: Zilk'in

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
tr: Zilh'in

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName]
en: R.A
tr: R.E

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName]
en: R.T
tr: R.A

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName]
en: J.A
tr: C.E

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName]
en: J.T
tr: C.A

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName]
en: Raj
tr: Rec

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName]
en: Sha
tr: Şab

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName]
en: Shw
tr: Şev

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName]
en: Qid
tr: Zilk

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName]
en: Hij
tr: Zilh

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
tr: Muharrem'in

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
tr: Safer'in

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
tr: Rebiülevvel'in

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
tr: Rebiulahir'in

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
tr: Cemaziyelevvel'in

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
tr: Cemaziyelahir'in

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
tr: Recep'in

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
tr: Şaban'ın

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
tr: Ramazan'ın

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
tr: Şevval'in

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
tr: Zilkade'nin

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
tr: Zilhicce'nin

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName]
en: Muharram
tr: Muharrem

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName]
en: Safar
tr: Safer

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Awal
tr: Rebiülevvel

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Thaani
tr: Rebiulahir

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Awal
tr: Cemaziyelevvel

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Thaani
tr: Cemaziyelahir

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName]
en: Rajab
tr: Recep

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName]
en: Sha`ban
tr: Şaban

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
tr: Ramazan

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName]
en: Shawwal
tr: Şevval

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Qi`dah
tr: Zilkade

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Hijjah
tr: Zilhicce

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
tr: Ş

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: A
tr: E

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: K
tr: H

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: J
tr: C

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: A
tr: E

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Ith
tr: İşn

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Thl
tr: Şül

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Arb
tr: Erb

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Kha
tr: Ham

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Jum
tr: Cum

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sab
tr: Seb

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Ahd
tr: Eha

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ithnain
tr: Yevmu'l İşneyn

[ctx: Hijri weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Yau al-Thulatha
tr: Yevmu'ş Şülaşa

[ctx: Hijri weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Arbi'a
tr: Yevmu'l Erbia

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Khamees
tr: Yevmu'l Hamis

[ctx: Hijri weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Jumma
tr: Yevmu'l Cumu'a

[ctx: Hijri weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Sabt
tr: Yevmu's Sebt

[ctx: Hijri weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Yaum al-Ahad
tr: Yevmu'l Ehad

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
tr: Far'ın

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
tr: Ord'un

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
tr: Kho'nun

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
tr: Tir'in

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
tr: Mor'un

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
tr: Sha'nın

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
tr: Meh'in

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
tr: Aba'nın

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
tr: Aza'nın

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
tr: Dei'nin

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
tr: Bah'ın

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
tr: Esf'in

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
tr: Farvardin'in

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
tr: Ordibehesht'in

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
tr: Khordad'ın

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
tr: Tir'in

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
tr: Mordad'ın

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
tr: Shahrivar'ın

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
tr: Mehr'in

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
tr: Aban'ın

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
tr: Azar'ın

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
tr: Dei'nin

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
tr: Bahman'ın

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
tr: Esfand'ın

[ctx: Jalali weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: 2sh
tr: 2.

[ctx: Jalali weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: 3sh
tr: 3.

[ctx: Jalali weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: 4sh
tr: 4.

[ctx: Jalali weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: 5sh
tr: 5.

[ctx: Jalali weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: 1sh
tr: 1.

[ctx: Japanese year 1 of era]
en: Gannen
tr: Gen

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
tr: Ortak Çağdan Önce

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
tr: M.Ö.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
tr: İsa'dan Önce

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
tr: İÖ

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
tr: Ortak Çağ

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
tr: M.S

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
tr: İ.S.

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
tr: O

[ctx: Julian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
tr: Ş

[ctx: Julian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
tr: N

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
tr: H

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
tr: T

[ctx: Julian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
tr: E

[ctx: Julian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
tr: E

[ctx: Julian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
tr: K

[ctx: Julian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
tr: A

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
tr: Oca

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
tr: Şub

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
tr: Mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
tr: Nis

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
tr: May

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
tr: Haz

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
tr: Tem

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
tr: Ağu

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
tr: Eyl

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
tr: Eki

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
tr: Kas

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
tr: Ara

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
tr: Oca

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
tr: Şub

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
tr: Nis

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
tr: Haz

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
tr: Tem

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
tr: Ağu

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
tr: Eyl

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
tr: Eki

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
tr: Kas

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
tr: Ara

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
tr: Ocak

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
tr: Şubat

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
tr: Mart

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
tr: Nisan

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
tr: Mayıs

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
tr: Haziran

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
tr: Temmuz

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
tr: Ağustos

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
tr: Eylül

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
tr: Ekim

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
tr: Kasım

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
tr: Aralık

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
tr: Ocak

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
tr: Şubat

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
tr: Mart

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
tr: Nisan

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
tr: Mayıs

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
tr: Haziran

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
tr: Temmuz

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
tr: Ağustos

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
tr: Eylül

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
tr: Ekim

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
tr: Kasım

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
tr: Aralık

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
tr: P

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
tr: S

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
tr: Ç

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
tr: P

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
tr: C

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
tr: C

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
tr: P

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
tr: Pts

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
tr: Sal

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
tr: Çar

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
tr: Per

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
tr: Cum

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
tr: Cts

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
tr: Paz

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
tr: Pazartesi

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
tr: Salı

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
tr: Çarşamba

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
tr: Perşembe

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
tr: Cuma

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
tr: Cumartesi

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
tr: Pazar

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
tr: Çin Era Cumhuriyeri

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
tr: Budist Era

en: Use the X-server display 'displayname'
tr: X-server display 'displayname' kullan

en: Restore the application for the given 'sessionId'
tr: Bu 'sessionId' için uygulamayı geri yükle

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
tr: Uygulamanın 8-bitlik bir görüntü üzerinde özel
    bir renk haritası kurmasını sağlar

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
tr: Eğer uygulama QApplication::ManyColor özelliğini
    kullanıyorsa, 8-bitlik bir görüntü üzerinde renk
    küpünde yer alan renklerin sayısını
    sınırlar

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
tr: Qt'ye fare ya da klavyeyi asla yakalamamasını söyler

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
tr: bir hata ayıklayıcı altında çalıştırılması -nograb
    durumuna neden olur, değiştirmek için -dograb kullanın

en: switches to synchronous mode for debugging
tr: hata ayıklama için senkronize moda geçer

en: defines the application font
tr: uygulama yazıtipini belirler

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
tr: öntanımlı arka plan rengini ve uygulama
    paletini (açık ve koyu gölgeler hesaplanır)
    ayarlar

en: sets the default foreground color
tr: öntanımlı ön plan rengini ayarlar

en: sets the default button color
tr: öntanımlı düğme rengini ayarlar

en: sets the application name
tr: uygulama adını ayarlar

en: sets the application title (caption)
tr: uygulama başlığını ayarlar

en: load the testability framework
tr: testedilebilirlik çatısını yükle

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
tr: Uygulamayı 8-bitlik bir görüntü üzerinde bir Gerçek
    Renk görünümü kullanmaya zorlar

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
tr: XIM (X Input Method) giriş yöntemine çevirir. Kullanılabilir
    değerler onthespot, overthespot, offthespot ve
    root seçenekleridir

en: set XIM server
tr: XIM sunucuyu tanımla

en: disable XIM
tr: XIM'i etkisizleştir

en: mirrors the whole layout of widgets
tr: parçacıkların yerleşimini tersine çevirir (aynalar)

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
tr: uygulama parçacıklarına Qt biçimlerini uygular

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
tr: öntanımlı yerine farklı bir grafik sistemi kullan, seçenekler raster ve opengl (deneysel)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
tr: QML JS hata çözücü bilgisi. Hata çözücünün etkin
    olabilmesi için uygulama -DQT_DECLARATIVE_DEBUG
    ile inşa edilmelidir

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
tr: Pencere sistemi platformu (ör: xcb veya wayland)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
tr: Başlık çubuğunda ad olarak 'başlık' kullan

en: Use 'icon' as the application icon
tr: Uygulama simgesi olarak 'simge' kullan

en: Use alternative configuration file
tr: Alternatif yapılandırma dosyası kullan

en: Disable crash handler, to get core dumps
tr: Çökme habercisini etkisizleştirir

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
tr: WM_NET uyumlu bir pencere yöneticisini bekler

en: sets the application GUI style
tr: uygulama grafik biçimini ayarlar

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
tr: Ana parçacığın istemci geometrisini ayarlar - argüman biçimi için man X çıktısına bakın (genellikle EnxBoy+XKonum+YKonum)

en: KDE Application
tr: KDE Uygulaması

en: Unknown option '%1'.
tr: Bilinmeyen seçenek '%1'.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
tr: '%1' bulunamadı.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Frameworks: %2
    %3: %4
tr: Qt: %1
    KDE Çatısı: %2
    %3: %4

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
tr: %1 programının yazar(lar)ı
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
tr: Bu uygulama anonim kalmak isteyen biri tarafından yazıldı.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
tr: Hata raporlamak için http://bugs.kde.org adresini kullanın.

en: Please report bugs to %1.
tr: Lütfen hataları şuraya raporlayın %1.

en: Unexpected argument '%1'.
tr: Beklenmeyen bağımsız değişken '%1'.

en: Use --help to get a list of available command line options.
tr: Kullanılabilir komut satırı seçenekleri için --help kullanın.

en: [options]
tr: [seçenekler]

en: [%1-options]
tr: [%1-seçenekler]

en: Usage: %1 %2
tr: Kullanım: %1 %2

en: 
    Generic options:
tr: 
    Genel seçenekler:

en: Show help about options
tr: Seçeneklerle ilgili yardımı göster

en: Show %1 specific options
tr: %1 özel seçenekleri göster

en: Show all options
tr: Tüm seçenekleri göster

en: Show author information
tr: Yazar bilgisini göster

en: Show version information
tr: Sürüm bilgisini göster

en: Show license information
tr: Lisans bilgisini göster

en: End of options
tr: Seçeneklerin sonu

en: 
    %1 options:
tr: 
    %1 seçenek:

en: 
    Options:
tr: 
    Seçenekler:

en: 
    Arguments:
tr: 
    Değişkenler:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
tr: Uygulama tarafından açılan dosya veya URL'ler kullanımdan sonra silinecektir

en: am
tr: öö

en: pm
tr: ös

en: Library "%1" not found
tr: "%1" kitaplığı bulunamadı

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
tr: Arapça-Hintçe

[ctx: digit set]
en: Bengali
tr: Bengalce

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
tr: Doğu Arapça-Hintçe

[ctx: digit set]
en: Gujarati
tr: Güceratça

[ctx: digit set]
en: Kannada
tr: Kannada Dili

[ctx: digit set]
en: Khmer
tr: Kmerce

[ctx: digit set]
en: Malayalam
tr: Malayalam Dili

[ctx: digit set]
en: Oriya
tr: Oriya Dili

[ctx: digit set]
en: Tamil
tr: Tamilce

[ctx: digit set]
en: Telugu
tr: Teluguca

[ctx: digit set]
en: Thai
tr: Tayca

[ctx: digit set]
en: Arabic
tr: Arapça

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
tr: %1 KB

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
tr: %1 gün

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
tr: %1 saat

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
tr: %1 dakika

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
tr: %1 saniye

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
tr[0]: %1 milisaniye
tr[1]: %1 milisaniye

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: %1 gün

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
tr[0]: 1 saat
tr[1]: %1 saat

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
tr[0]: 1 dakika
tr[1]: %1 dakika

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
tr[0]: 1 saniye
tr[1]: %1 saniye

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
tr: Öğleden Önce

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
tr: ÖÖ

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
tr: Ö

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
tr: Öğleden Sonra

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
tr: ÖS

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
tr: S

en: No target filename has been given.
tr: Hedef dosya adı verilmedi.

en: Already opened.
tr: Zaten açık.

en: Insufficient permissions in target directory.
tr: Hedef dizinde yetersiz izin.

en: Unable to open temporary file.
tr: Geçici dosya açılamadı.

en: Synchronization to disk failed
tr: Diske eşzamanlama başarısız

en: Error during rename.
tr: Yeniden adlandırmada hata.

en: Timed out trying to connect to remote host
tr: Uzak makineye bağlanmaya çalışılırken zaman aşımı oluştu

en: address family for nodename not supported
tr: bu uç için adres ailesi desteklenmiyor

en: invalid value for 'ai_flags'
tr: 'ai_flags' için geçersiz değer

en: 'ai_family' not supported
tr: 'ai_family' desteklenmiyor

en: no address associated with nodename
tr: düğüm adı için bir adres tanımlanmamış

en: servname not supported for ai_socktype
tr: ai_socktype için servname desteklenmiyor

en: 'ai_socktype' not supported
tr: 'ai_socktype' desteklenmiyor

en: system error
tr: sistem hatası

en: KDE Test Program
tr: KDE Test Uygulaması

en: Africa/Abidjan
tr: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
tr: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
tr: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
tr: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmara
tr: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
tr: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
tr: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
tr: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
tr: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
tr: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
tr: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
tr: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
tr: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
tr: Afrika/Cairo

en: Africa/Casablanca
tr: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
tr: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
tr: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
tr: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
tr: Afrika/Darüsselam

en: Africa/Djibouti
tr: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
tr: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
tr: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
tr: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
tr: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
tr: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
tr: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
tr: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
tr: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
tr: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
tr: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
tr: Afrika/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
tr: batı Kongo Demokratik Cumhuriyeti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (west)
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti (batı)

en: Africa/Lagos
tr: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
tr: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
tr: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
tr: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
tr: Afrika/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
tr: doğu Kongo Demokratik Cumhuriyeti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (east)
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti (doğu)

en: Africa/Lusaka
tr: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
tr: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
tr: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
tr: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
tr: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
tr: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
tr: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
tr: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
tr: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
tr: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
tr: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
tr: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
tr: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
tr: Afrika/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
tr: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
tr: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
tr: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
tr: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
tr: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
tr: Amerika/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
tr: Aleutian Adaları

en: America/Anchorage
tr: Amerika/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
tr: Alaska Saati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (most areas)
tr: Alaska (çoğu bölgeleri)

en: America/Anguilla
tr: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
tr: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
tr: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
tr: Amerika/Arjantin/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
tr: Amerika/Arjantin/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
tr: Amerika/Arjantin/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
tr: Amerika/Arjantin/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
tr: çoğu konumlar (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
tr: çoğu konumlar (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Argentina (most areas: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
tr: Arjantin (çoğu bölgeleri: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
tr: Amerika/Arjantin/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
tr: Amerika/Arjantin/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
tr: Amerika/Arjantin/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
tr: Amerika/Arjantin/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
tr: Amerika/Arjantin/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
tr: Amerika/Arjantin/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
tr: Amerika/Arjantin/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
tr: Amerika/Arjantin/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
tr: Amerika/Arjantin/Ushuaia

en: America/Aruba
tr: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
tr: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
tr: Amerika/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
tr: Standart Doğu Saati - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
tr: Amerika/Atka

en: America/Bahia
tr: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
tr: Amerika/Bahia Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
tr: Meksika Merkez Saati - Bahia de Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Bahia de Banderas
tr: Merkez Saati - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
tr: Amerika/Barbados

en: America/Belem
tr: Amerika/Belem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (east); Amapa
tr: Para (doğu); Amapa

en: America/Belize
tr: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
tr: Amerika/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
tr: Atlantik Standart Saati - Quebec - Lower North Shore

note: i18n: comment to the previous timezone
en: AST - QC (Lower North Shore)
tr: Atlantik Standart Saati - QC - Aşağı Kuzey Kıyısı

en: America/Boa_Vista
tr: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
tr: Amerika/Bogota

en: America/Boise
tr: Amerika/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
tr: Dağ Saati - Güney Idaho & Doğu Oregon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - ID (south); OR (east)
tr: Dağ Saati - ID (güney); OR (doğu)

en: America/Buenos_Aires
tr: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Calgary
tr: Amerika/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
tr: Dağ Saati - Alberta, Doğu British Columbia & Batı Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
tr: Amerika/Cambridge_Körfezi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
tr: Dağ Saati - Batı Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NU (west)
tr: Dağ Saati - NU (batı)

en: America/Campo_Grande
tr: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
tr: Amerika/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
tr: Merkez Saati - Quintana Roo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Quintana Roo
tr: Standart Doğu Saati - Quintana Roo

en: America/Caracas
tr: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
tr: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
tr: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
tr: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
tr: Amerika/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
tr: Merkez Saati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central (most areas)
tr: Merkez Saati (çoğu bölgeler)

en: America/Chihuahua
tr: Amerika/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
tr: Dağ Saati - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
tr: Meksika Dağ Saati - ABD sınırından uzak Chihuahua bölgesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua (most areas)
tr: Dağ Saati - Chihuahua (çoğu bölgesi)

en: America/Coral_Harbour
tr: Amerika/Coral_Limanı

en: America/Cordoba
tr: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
tr: Amerika/Costa_Rica

en: America/Creston
tr: Amerika/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
tr: Standart Dağ Saati - Creston, British Columbia

en: America/Cuiaba
tr: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
tr: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
tr: Amerika/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
tr: Doğu sahili, Kuzey Scoresbysund

note: i18n: comment to the previous timezone
en: National Park (east coast)
tr: Ulusal Park (doğu kıyısı)

en: America/Dawson
tr: Amerika/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
tr: Pasifik Saati - Kuzey Yukon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (west)
tr: MST - Yukon (batı)

en: America/Dawson_Creek
tr: Amerika/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
tr: Standart Dağ Saati - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia

en: America/Denver
tr: Amerika/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
tr: Dağ Saati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain (most areas)
tr: Dağ Saati (çoğu bölge)

en: America/Detroit
tr: Amerika/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
tr: Doğu Saati - Michigan - çoğu bölgesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - MI (most areas)
tr: Doğu Saati - MI (çoğu bölgesi)

en: America/Dominica
tr: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
tr: Amerika/Edmonton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - AB; BC (E); SK (W)
tr: Dağ - AB; BC (D); SK (B)

en: America/Eirunepe
tr: Amerika/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
tr: Batı Amazonlar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (west)
tr: Amazonlar (batı)

en: America/El_Salvador
tr: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
tr: Amerika/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
tr: Pasifik Saati

en: America/Fort_Nelson
tr: Amerika/Fort_Nelson

en: America/Fort_Wayne
tr: Amerika/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
tr: Doğu Saati - Indiana - çoğu konumlar

en: America/Fortaleza
tr: Amerika/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
tr: GD Brezilya (MA, PI, CE, RN, PB)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (northeast: MA, PI, CE, RN, PB)
tr: Brezilya (kuzeydoğu: MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
tr: Afrika/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
tr: Atlantik Saati - Nova Scotia (çoğu yer), PEI

en: America/Glace_Bay
tr: Amerika/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
tr: Atlantik Saati - Nova Scotia - DST 1966-1971 gözlemlemeyen yerler

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (Cape Breton)
tr: Atlantik - NS (Breton Burnu)

en: America/Godthab
tr: Amerika/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
tr: çoğu konumlar

en: America/Goose_Bay
tr: Amerika/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
tr: Atlantik Saati - Labrador - çoğu  bölgesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - Labrador (most areas)
tr: Atlantik Saati - Labrador - çoğu bölgesi

en: America/Grand_Turk
tr: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
tr: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
tr: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
tr: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
tr: Amerika/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
tr: anakara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ecuador (mainland)
tr: Ekvator (anakara)

en: America/Guyana
tr: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
tr: Amerika/Halifax

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (most areas); PE
tr: Atlantik Saati - NS (çoğu bölgesi); PE

en: America/Havana
tr: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
tr: Amerika/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
tr: Standart Dağ Saati - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
tr: Amerika/Indiana/Indianapolis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (most areas)
tr: Doğu Saati - IN (çoğu bölgesi)

en: America/Indiana/Knox
tr: Amerika/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
tr: Doğu Saati - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
tr: Merkez Saati - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - IN (Starke)
tr: Merkez Saati - IN (Starke)

en: America/Indiana/Marengo
tr: Amerika/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
tr: Doğu Saati - Indiana - Crawford County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Crawford)
tr: Doğu Saati - IN (Crawford)

en: America/Indiana/Petersburg
tr: Amerika/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
tr: Merkez Saati - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
tr: Doğu Saati - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Pike)
tr: Doğu Saati - IN (Pike)

en: America/Indiana/Tell_City
tr: Amerika/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
tr: Doğu Saati - Indiana - Perry County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - IN (Perry)
tr: Merkez Saati - IN (Perry)

en: America/Indiana/Vevay
tr: Amerika/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
tr: Doğu Saati - Indiana - Switzerland County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Switzerland)
tr: Doğu Saati - IN (Switzerland)

en: America/Indiana/Vincennes
tr: Amerika/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
tr: Doğu Saati - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Da, Du, K, Mn)
tr: Doğu - IN (Da, Du, K, Mn)

en: America/Indiana/Winamac
tr: Amerika/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
tr: Doğu Saati - Indiana - Pulaski County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Pulaski)
tr: Doğu Saati - IN (Pulaski)

en: America/Indianapolis
tr: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
tr: Amerika/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
tr: Dağ Saati - Batı ve Kuzeybatı Toprakları

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (west)
tr: Dağ Saati - NT (batı)

en: America/Iqaluit
tr: Amerika/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
tr: Doğu Saati - Doğu Nunavut - çoğu konumlar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (most east areas)
tr: Doğu Saati - NU (çoğu doğu bölgesi)

en: America/Jamaica
tr: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
tr: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
tr: Amerika/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
tr: Alaska Saati - Alaska uzantısı

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Juneau area
tr: Alaska - Juneau bölgesi

en: America/Kentucky/Louisville
tr: Amerika/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
tr: Doğu Saati - Kentucky - Louisville bölgesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - KY (Louisville area)
tr: Doğu Saati - KY (Louisville bölgesi)

en: America/Kentucky/Monticello
tr: Amerika/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
tr: Doğu Saati - Kentucky - Wayne County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - KY (Wayne)
tr: Doğu - KY (Wayne)

en: America/Knox_IN
tr: Amerika/Knox_IN

en: America/Kralendijk
tr: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
tr: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
tr: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
tr: Amerika/Los_Angeles

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific
tr: Pasifik

en: America/Louisville
tr: Amerika/Louisville

en: America/Lower_Princes
tr: Amerika/Lower Princes

en: America/Maceio
tr: Amerika/Maceio

en: America/Managua
tr: Amerika/Managua

en: America/Manaus
tr: Amerika/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
tr: Doğu Amazonlar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (east)
tr: Amazonlar (doğu)

en: America/Marigot
tr: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
tr: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
tr: Amerika/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
tr: ABD Merkez Saati - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, ABD sınırına yakın Tamaulipas bölgesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time US - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (US border)
tr: ABD Merkez Saati - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (ABD sınırı)

en: America/Mazatlan
tr: Amerika/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
tr: Dağ Saati - S Baja, Nayarit, Sinaloa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa
tr: Dağ Saati  - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
tr: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
tr: Amerika/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
tr: Merkez Saati - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - MI (Wisconsin border)
tr: Merkez Saati - MI (Wisconsin sınırı)

en: America/Merida
tr: Amerika/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
tr: Merkez Saati - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
tr: Amerika/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
tr: Metlakatla Saati - Annette Adası

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Annette Island
tr: Alaska - Annette Adası

en: America/Mexico_City
tr: Amerika/Mexico_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
tr: Merkez Saati - çoğu konumlar

en: America/Miquelon
tr: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
tr: Amerika/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
tr: Atlantik Saati - Yeni Brunswick

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - New Brunswick
tr: Atlantik Saati - Yeni Brunswick

en: America/Monterrey
tr: Amerika/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
tr: Merkez Saati - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
tr: Meksika Merkez Saati - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, ABD sınırından uzak Tamaulipas bölgesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (most areas)
tr: Merkez Saati - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (çoğu bölgeler)

en: America/Montevideo
tr: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
tr: Amerika/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
tr: Doğu Saati - Quebec - çoğu konumlar

en: America/Montserrat
tr: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
tr: Amerika/Nassau

en: America/New_York
tr: Amerika/New_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
tr: Doğu Saati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern (most areas)
tr: Doğu Saati (çoğu bölge)

en: America/Nipigon
tr: Amerika/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
tr: Doğu Saati - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON, QC (no DST 1967-73)
tr: Doğu - ON, QC (DST 1967-73 yok)

en: America/Nome
tr: Amerika/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
tr: Alaska Saati - batı Alaska

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (west)
tr: Alaska (batı)

en: America/Noronha
tr: Amerika/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
tr: Atlantik adaları

en: America/North_Dakota/Beulah
tr: Amerika/Kuzey Dakota/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
tr: Merkez Saati - Kuzey Dakota - Mercer County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Mercer)
tr: Merkez Saati - ND (Mercer)

en: America/North_Dakota/Center
tr: Amerika/North_Dakota/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
tr: Merkez Saati - Kuzey Dakota - Oliver County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Oliver)
tr: Merkez Saati - ND (Oliver)

en: America/North_Dakota/New_Salem
tr: Amerika/North_Dakota/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
tr: Merkez Saati - Kuzey Dakota - Morton County (Mandan bölgesi hariç)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ND (Morton rural)
tr: Merkez Saati - ND (Morton kırsalı)

en: America/Nuuk
tr: Amerika/Nuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Greenland (most areas)
tr: Grönland (çoğu bölgeleri)

en: America/Ojinaga
tr: Amerika/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
tr: ABD Dağ Saati - ABD sınırına yakın Chihuahua bölgesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time US - Chihuahua (US border)
tr: ABD Dağ Saati - Chihuahua (ABD sınırı)

en: America/Ontario
tr: Amerika/Ontario

en: America/Panama
tr: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
tr: Amerika/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
tr: Doğu Saati - Pangnirtung, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (Pangnirtung)
tr: Doğu Saati - NU (Pangnirtung)

en: America/Paramaribo
tr: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
tr: Amerika/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
tr: Standart Dağ Saati - Arizona

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Arizona (except Navajo)
tr: MST - Arizona (Navajo hariç)

en: America/Port-au-Prince
tr: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
tr: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
tr: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
tr: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
tr: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Punta_Arenas
tr: Amerika/Punta_Arenas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Region of Magallanes
tr: Macellan Bölgesi

en: America/Rainy_River
tr: Amerika/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
tr: Merkez Saati - Rainy Nehri & Fort Frances, Ontario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (Rainy R, Ft Frances)
tr: Merkez Saati - ON (Rainy R, Ft Frances)

en: America/Rankin_Inlet
tr: Amerika/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
tr: Merkez Saati - Merkez Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - NU (central)
tr: Merkez Saati - NU (merkez)

en: America/Recife
tr: Amerika/Recife

en: America/Regina
tr: Amerika/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
tr: Standart Merkez Saati - Saskatchewan - çoğu konumlar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (most areas)
tr: CST - SK (çoğu bölgesi)

en: America/Resolute
tr: Amerika/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
tr: Doğu Saati - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
tr: Merkezi Standart Saat - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - NU (Resolute)
tr: Merkez Saati - NU (Resolute)

en: America/Rio_Branco
tr: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
tr: Amerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
tr: Amerika/Santa Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
tr: Meksika Pasifik Saati - Baja California'nın ABD sınırından uzak bölgeleri

en: America/Santarem
tr: Amerika/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (west)
tr: Para (batı)

en: America/Santiago
tr: Amerika/Santiago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chile (most areas)
tr: Şili (çoğu bölgesi)

en: America/Santo_Domingo
tr: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
tr: Amerika/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
tr: Güney & Güneydoğu Brezilya (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (southeast: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
tr: Brezilya (güneydoğu: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
tr: Amerika/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
tr: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
tr: Amerika/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
tr: Dağ Saati - Navajo

en: America/Sitka
tr: Amerika/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
tr: Alaska Saati - güneydoğu Alaska uzantısı

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Sitka area
tr: Alaska - Sitka bölgesi

en: America/St_Barthelemy
tr: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
tr: Amerika/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
tr: Newfoundland Saati, Güneydoğu Labrador dahil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland; Labrador (southeast)
tr: Newfoundland; Labrador (güneydoğu)

en: America/St_Kitts
tr: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
tr: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
tr: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
tr: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
tr: Amerika/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
tr: Standart Merkez Saati - Saskatchewan - ortabatı

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (midwest)
tr: CST - SK (ortabatı)

en: America/Tegucigalpa
tr: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
tr: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
tr: Amerika/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
tr: Doğu Saati - Thunder Bay, Ontario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON (Thunder Bay)
tr: Doğu Saati - ON (Thunder Bay)

en: America/Tijuana
tr: Amerika/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
tr: ABD Pasifik Saati - Baja California'nın ABD sınırına yakın bölgeleri

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time US - Baja California
tr: ABD Pasifik Saati - Baja California (ABD sınırı)

en: America/Toronto
tr: Amerika/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
tr: Doğu Saati - Ontario - çoğu konumlar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON, QC (most areas)
tr: Eastern - ON, QC (çoğu bölgesi)

en: America/Tortola
tr: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
tr: Amerika/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
tr: Pasifik Saati - Batı British Columbia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific - BC (most areas)
tr: Pasifik - BC (çoğu bölgesi)

en: America/Virgin
tr: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
tr: Amerika/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
tr: Pasifik Saati - Güney Yukon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (east)
tr: MST - Yukon (doğu)

en: America/Winnipeg
tr: Amerika/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
tr: Merkez Saati - Manitoba & Batı Ontario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (west); Manitoba
tr: Merkez Saati - ON (batı); Manitoba

en: America/Yakutat
tr: Amerika/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
tr: Alaska Saati - Alaska uzantısı boynu

en: America/Yellowknife
tr: Amerika/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
tr: Dağ Saati - Merkez Kuzeybatı Toprakları

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (central)
tr: Dağ Saati - NT (merkez)

en: Antarctica/Casey
tr: Antarktika/Casey

en: Antarctica/Davis
tr: Antarktika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
tr: Antarktika/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
tr: Antarktika/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
tr: Macquarie Ada İstasyonu, Macquarie Adası

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island
tr: Macquarie Adası

en: Antarctica/Mawson
tr: Antarktika/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
tr: Antarktika/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand time - McMurdo, South Pole
tr: Yeni Zelanda zamanı - McMurdo, Güney Kutbu

en: Antarctica/Palmer
tr: Antarktika/Palmer

en: Antarctica/Rothera
tr: Antarktika/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
tr: Antarktika/Güney_Kutbu

en: Antarctica/Syowa
tr: Antarktika/Syowa

en: Antarctica/Troll
tr: Antarktika/Troll

en: Antarctica/Vostok
tr: Antarktika/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
tr: Vostok İstasyonu, Vostok Gölü

en: Arctic/Longyearbyen
tr: Kuzey_Kutbu/Longyearbyen

en: Asia/Aden
tr: Asya/Aden

en: Asia/Almaty
tr: Asya/Alma-Ata

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kazakhstan (most areas)
tr: Kazakistan (çoğu bölgesi)

en: Asia/Amman
tr: Asya/Amman

en: Asia/Anadyr
tr: Asya/Anadır

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
tr: Moskova+10 - Bering Denizi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
tr: Moskova+08 - Bering Denizi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+09 - Bering Sea
tr: MSK+09 - Bering Denizi

en: Asia/Aqtau
tr: Asya/Aktav

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
tr: Atırav, Manğıstav

en: Asia/Aqtobe
tr: Asya/Aktöbe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
tr: Aktöbe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe/Aktobe
tr: Aktöbe

en: Asia/Ashgabat
tr: Asya/Aşkabat

en: Asia/Ashkhabad
tr: Asya/Aşkabat

en: Asia/Atyrau
tr: Asya/Atırav

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau/Atirau/Gur'yev
tr: Atırav/Guryev

en: Asia/Baghdad
tr: Asya/Bağdat

en: Asia/Bahrain
tr: Asya/Bahreyn

en: Asia/Baku
tr: Asya/Bakü

en: Asia/Bangkok
tr: Asya/Bangkok

en: Asia/Barnaul
tr: Asya/Barnaul

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Altai
tr: MSK+04 - Altay

en: Asia/Beijing
tr: Asya/Pekin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
tr: Doğu Çin - Beijing, Guangdong, Shanghai vb.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
tr: Çin Standart Saati

en: Asia/Beirut
tr: Asya/Beyrut

en: Asia/Bishkek
tr: Asya/Bişkek

en: Asia/Brunei
tr: Asya/Brunei

en: Asia/Calcutta
tr: Asya/Calcutta

en: Asia/Chita
tr: Asya/Çita

en: Asia/Choibalsan
tr: Asya/Çoybalsan

en: Asia/Chongqing
tr: Asya/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
tr: Merkez Çin - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou vb.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
tr: Çin dağları

en: Asia/Chungking
tr: Asya/Chungking

en: Asia/Colombo
tr: Asya/Colombo

en: Asia/Dacca
tr: Asya/Dakka

en: Asia/Damascus
tr: Asya/Şam

en: Asia/Dhaka
tr: Asya/Daka

en: Asia/Dili
tr: Asya/Dili

en: Asia/Dubai
tr: Asya/Dubai

en: Asia/Dushanbe
tr: Asya/Duşanbe

en: Asia/Famagusta
tr: Asya/Famagusta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Cyprus
tr: Kuzey Kıbrıs

en: Asia/Gaza
tr: Asya/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
tr: Gazze Şeridi

en: Asia/Harbin
tr: Asya/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
tr: Çin kuzey

en: Asia/Hebron
tr: Asya/El Halil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
tr: Batı Şeria

en: Asia/Ho_Chi_Minh
tr: Asya/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
tr: Asya/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
tr: Asya/Hovd

en: Asia/Irkutsk
tr: Asya/İrkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
tr: Moskova+05 - Baykal Gölü

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+05 - Irkutsk, Buryatia
tr: MSK+05 - İrkutsk, Buryatya

en: Asia/Jakarta
tr: Asya/Jakarta

en: Asia/Jayapura
tr: Asya/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
tr: batı Yeni Gine (Irian Jaya) ve Malukus (Moluccas)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Guinea (West Papua / Irian Jaya); Malukus/Moluccas
tr: Yeni Gine (Batı Papua/Irian Jaya) ve Malukus/Moluccas

en: Asia/Jerusalem
tr: Asya/Kudüs

en: Asia/Kabul
tr: Asya/Kabil

en: Asia/Kamchatka
tr: Asya/Kamçatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
tr: Moskova+09 - Kamçatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
tr: Moskova+08 - Kamçatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+09 - Kamchatka
tr: MSK+09 - Kamçatka

en: Asia/Karachi
tr: Asya/Karaçi

en: Asia/Kashgar
tr: Asya/Kaşgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
tr: Batı Tibet & Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
tr: Çin batı Sincan

en: Asia/Kathmandu
tr: Asya/Katmandu

en: Asia/Katmandu
tr: Asya/Katmandu

en: Asia/Khandyga
tr: Asya/Handıga

en: Asia/Kolkata
tr: Asya/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
tr: Asya/Krasnoyarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
tr: Moskova+04 - Yenisey Nehri

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Krasnoyarsk area
tr: MSK+04 - Krasnoyarsk bölgesi

en: Asia/Kuala_Lumpur
tr: Asya/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
tr: Malezya Yarımadası

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Malaysia (peninsula)
tr: Malezya (yarımada)

en: Asia/Kuching
tr: Asya/Kuching

en: Asia/Kuwait
tr: Asya/Kuveyt

en: Asia/Macao
tr: Asya/Macao

en: Asia/Macau
tr: Asya/Macau

en: Asia/Magadan
tr: Asya/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
tr: Moskova+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
tr: Asya/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
tr: doğu & güney Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, batı Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
tr: doğu & güney Borneo, Sulawesi (Selebes), Bali, Nusa Tengarra, batı Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (east, south); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (west)
tr: Borneo (doğu, güney); Sulawesi (Selebes), Bali, Nusa Tengarra; Timor (batı)

en: Asia/Manila
tr: Asya/Manila

en: Asia/Muscat
tr: Asya/Maskat

en: Asia/Nicosia
tr: Asya/Lefkoşa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Cyprus (most areas)
tr: Kıbrıs (çoğu bölgesi)

en: Asia/Novokuznetsk
tr: Asya/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
tr: Moskova+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
tr: Asya/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
tr: Moskova+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
tr: Asya/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
tr: Moskova+03 - Batı Sibirya

en: Asia/Oral
tr: Asya/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
tr: Batı Kazakistan

en: Asia/Phnom_Penh
tr: Asya/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
tr: Asya/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
tr: Batı & Merkez Borneo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (west, central)
tr: Borneo (batı, merkez)

en: Asia/Pyongyang
tr: Asya/Pyongyang

en: Asia/Qatar
tr: Asya/Katar

en: Asia/Qostanay
tr: Asya/Kostanay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qostanay/Kostanay/Kustanay
tr: Kostanay

en: Asia/Qyzylorda
tr: Asya/Kızılorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
tr: Kızılorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda/Kyzylorda/Kzyl-Orda
tr: Kızılorda

en: Asia/Rangoon
tr: Asya/Rangoon

en: Asia/Riyadh
tr: Asya/Riyad

en: Asia/Saigon
tr: Asya/Saygon

en: Asia/Sakhalin
tr: Asya/Sakhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
tr: Moskova+07 - Sahalin Adası

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakhalin Island
tr: MSK+08 - Sahalin Adası

en: Asia/Samarkand
tr: Asya/Semarkant

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
tr: Batı Özbekistan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (west)
tr: Özbekistan (batı)

en: Asia/Seoul
tr: Asya/Seul

en: Asia/Shanghai
tr: Asya/Şangay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
tr: Çin doğu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Beijing Time
tr: Pekin Saati

en: Asia/Singapore
tr: Asya/Singapur

en: Asia/Srednekolymsk
tr: Asya/Srednekolımsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakha (E); North Kuril Is
tr: MSK+08 - Saha (E); Kuzey Kuril Adaları

en: Asia/Taipei
tr: Asya/Taipei

en: Asia/Tashkent
tr: Asya/Taşkent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
tr: Doğu Özbekistan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (east)
tr: Özbekistan (doğu)

en: Asia/Tbilisi
tr: Asya/Tiflis

en: Asia/Tehran
tr: Asya/Tahran

en: Asia/Tel_Aviv
tr: Asya/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
tr: Asya/Thimbu

en: Asia/Thimphu
tr: Asya/Thimphu

en: Asia/Tokyo
tr: Asya/Tokyo

en: Asia/Tomsk
tr: Asya/Tomsk

en: Asia/Ujung_Pandang
tr: Asya/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
tr: Asya/Ulanbatur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mongolia (most areas)
tr: Moğolistan (çoğu bölgeleri)

en: Asia/Ulan_Bator
tr: Asya/Ulan_Batur

en: Asia/Urumqi
tr: Asya/Ürümçi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
tr: Tibet'in çoğunluğu & Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
tr: Çin Shinkyang-Tibet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Xinjiang Time
tr: Sincan Zamanı

en: Asia/Ust-Nera
tr: Asya/Ust-Nera

en: Asia/Vientiane
tr: Asya/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
tr: Asya/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
tr: Moskova+07 - Amur Irmağı

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+07 - Amur River
tr: MSK+07 - Amur Irmağı

en: Asia/Yakutsk
tr: Asya/Yakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
tr: Moskova+06 - Lena Nehri

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Lena River
tr: MSK+06 - Lena Irmağı

en: Asia/Yangon
tr: Asya/Yangon

en: Asia/Yekaterinburg
tr: Asya/Yekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
tr: Moskova+02 - Ural Dağları

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+02 - Urals
tr: MSK+02 - Urallar

en: Asia/Yerevan
tr: Asya/Erivan

en: Atlantic/Azores
tr: Atlantik/Azores

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
tr: Asor Adaları

en: Atlantic/Bermuda
tr: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
tr: Atlantik/Kanarya_Adaları

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
tr: Kanarya Adaları

en: Atlantic/Cape_Verde
tr: Atlantik/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
tr: Atlantik/Faeroe

en: Atlantic/Faroe
tr: Atlantik/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
tr: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
tr: Atlantik/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
tr: Madeira Adaları

en: Atlantic/Reykjavik
tr: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
tr: Atlantik/Güney_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
tr: Atlantik/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
tr: Atlantik/Stanley

en: Australia/ACT
tr: Avusturalya/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
tr: Yeni Güney Galler - çoğu konumlar

en: Australia/Adelaide
tr: Avusturalya/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
tr: Güney Avusturalya

en: Australia/Brisbane
tr: Avusturalya/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
tr: Queensland - çoğu bölgeleri

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (most areas)
tr: Queensland (çoğu bölgeleri)

en: Australia/Broken_Hill
tr: Avusturalya/Broken_Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
tr: Yeni Güney Galler - Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (Yancowinna)
tr: Yeni Güney Galler (Yancowinna)

en: Australia/Canberra
tr: Avusturalya/Canberra

en: Australia/Currie
tr: Avusturalya/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
tr: Tazmanya - King Adası

en: Australia/Darwin
tr: Avusturalya/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
tr: Kuzey Toprakları

en: Australia/Eucla
tr: Avusturalya/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
tr: Batı Avusturalya - Eucla bölgesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (Eucla)
tr: Batı Avusturalya (Eucla)

en: Australia/Hobart
tr: Avusturalya/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
tr: Tazmanya - çoğu konumlar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania
tr: Tazmanya

en: Australia/LHI
tr: Avusturalya/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
tr: Lord Howe Adası

en: Australia/Lindeman
tr: Avusturalya/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
tr: Queensland - Holiday Adaları

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (Whitsunday Islands)
tr: Queensland (Whitsunday Adaları)

en: Australia/Lord_Howe
tr: Avusturalya/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
tr: Avusturalya/Melborn

en: Australia/NSW
tr: Avusturalya/NSW

en: Australia/North
tr: Avusturalya/Kuzey

en: Australia/Perth
tr: Avusturalya/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
tr: Batı Avustralya - çoğu bölgesi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (most areas)
tr: Batı Avustralya (çoğu bölgesi)

en: Australia/Queensland
tr: Avusturalya/Queensland

en: Australia/South
tr: Avusturalya/Güney

en: Australia/Sydney
tr: Avusturalya/Sidney

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (most areas)
tr: Yeni Güney Galler (çoğu bölgeleri)

en: Australia/Tasmania
tr: Avusturalya/Tazmanya

en: Australia/Victoria
tr: Avusturalya/Victoria

en: Australia/West
tr: Avusturalya/Batı

en: Australia/Yancowinna
tr: Avusturalya/Yancowinna

en: Brazil/Acre
tr: Brezilya/Acre

en: Brazil/DeNoronha
tr: Brezilya/DeNoronha

en: Brazil/East
tr: Brezilya/Doğu

en: Brazil/West
tr: Brezilya/Batı

en: Canada/Atlantic
tr: Kanada/Atlantik

en: Canada/Central
tr: Kanada/Merkez

en: Canada/East-Saskatchewan
tr: Kanada/Doğu-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
tr: Kanada/Doğu

en: Canada/Mountain
tr: Kanada/Dağ

en: Canada/Newfoundland
tr: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
tr: Kanada/Pasifik

en: Canada/Saskatchewan
tr: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
tr: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
tr: Şili/Anakara

en: Chile/EasterIsland
tr: Şili/EasterIsland

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
tr: Easter Adası & Sala y Gomez

en: Cuba
tr: Küba

en: Egypt
tr: Mısır

en: Eire
tr: İrlanda

en: Europe/Amsterdam
tr: Avrupa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
tr: Avrupa/Andorra

en: Europe/Astrakhan
tr: Avrupa/Astrahan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Astrakhan
tr: MSK+01 - Astrahan

en: Europe/Athens
tr: Avrupa/Atina

en: Europe/Belfast
tr: Avrupa/Belfast

en: Europe/Belgrade
tr: Avrupa/Belgrad

en: Europe/Berlin
tr: Avrupa/Berlin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Germany (most areas)
tr: Almanya (çoğu bölgeleri)

en: Europe/Bratislava
tr: Avrupa/Bratislava

en: Europe/Brussels
tr: Avrupa/Brüksel

en: Europe/Bucharest
tr: Avrupa/Bükreş

en: Europe/Budapest
tr: Avrupa/Budapeşte

en: Europe/Busingen
tr: Avrupa/Busingen

en: Europe/Chisinau
tr: Avrupa/Kişinev

en: Europe/Copenhagen
tr: Avrupa/Kopenhag

en: Europe/Dublin
tr: Avrupa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
tr: Avrupa/Cebelitarık

en: Europe/Guernsey
tr: Avrupa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
tr: Avrupa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
tr: Avrupa/Man_Adası

en: Europe/Istanbul
tr: Avrupa/İstanbul

en: Europe/Jersey
tr: Avrupa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
tr: Avrupa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
tr: Moskova-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
tr: Avrupa/Kiev

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ukraine (most areas)
tr: Ukrayna (çoğu bölgeleri)

en: Europe/Kirov
tr: Avrupa/Kirov

en: Europe/Lisbon
tr: Avrupa/Lizbon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Portugal (mainland)
tr: Portekiz (anakara)

en: Europe/Ljubljana
tr: Avrupa/Ljubljana

en: Europe/London
tr: Avrupa/Londra

en: Europe/Luxembourg
tr: Avrupa/Lüksemburg

en: Europe/Madrid
tr: Avrupa/Madrid

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Spain (mainland)
tr: İspanya (anakara)

en: Europe/Malta
tr: Avrupa/Malta

en: Europe/Mariehamn
tr: Avrupa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
tr: Avrupa/Minsk

en: Europe/Monaco
tr: Avrupa/Monako

en: Europe/Moscow
tr: Avrupa/Moskova

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
tr: Moskova+00 - Batı Rusya

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Moscow area
tr: MSK+00 - Moskova bölgesi

en: Europe/Oslo
tr: Avrupa/Oslo

en: Europe/Paris
tr: Avrupa/Paris

en: Europe/Podgorica
tr: Avrupa/Podgorica

en: Europe/Prague
tr: Avrupa/Prag

en: Europe/Riga
tr: Avrupa/Riga

en: Europe/Rome
tr: Avrupa/Roma

en: Europe/Samara
tr: Avrupa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
tr: Moskova+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
tr: Moskova+00 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+01 - Samara, Udmurtia
tr: MSK+01 - Samara, Udmurtya

en: Europe/San_Marino
tr: Avrupa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
tr: Avrupa/Saraybosna

en: Europe/Saratov
tr: Avrupa/Saratov

en: Europe/Simferopol
tr: Avrupa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
tr: Merkez Kırım

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Crimea
tr: Kırım

en: Europe/Skopje
tr: Avrupa/Üsküp

en: Europe/Sofia
tr: Avrupa/Sofya

en: Europe/Stockholm
tr: Avrupa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
tr: Avrupa/Tallinn

en: Europe/Tirane
tr: Avrupa/Tiran

en: Europe/Tiraspol
tr: Avrupa/Tiraspol

en: Europe/Ulyanovsk
tr: Avrupa/Ulyanovsk

en: Europe/Uzhgorod
tr: Avrupa/Ujgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Transcarpathia
tr: Transkarpatya

en: Europe/Vaduz
tr: Avrupa/Vaduz

en: Europe/Vatican
tr: Avrupa/Vatikan

en: Europe/Vienna
tr: Avrupa/Viyana

en: Europe/Vilnius
tr: Avrupa/Vilnüs

en: Europe/Volgograd
tr: Avrupa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
tr: Moskova+00 - Hazar Denizi

en: Europe/Warsaw
tr: Avrupa/Varşova

en: Europe/Zagreb
tr: Avrupa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
tr: Avrupa/Zaporojye

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozhye and east Lugansk
tr: Zaporojye ve doğu Lugansk

en: Europe/Zurich
tr: Avrupa/Zürih

en: GB
tr: Birleşik Krallık

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Indian/Antananarivo
tr: Hint/Antananarivo

en: Indian/Chagos
tr: Hint/Chagos

en: Indian/Christmas
tr: Hint/Christmas

en: Indian/Cocos
tr: Hint/Cocos

en: Indian/Comoro
tr: Hint/Comoro

en: Indian/Kerguelen
tr: Hint/Kerguelen

en: Indian/Mahe
tr: Hint/Mahe

en: Indian/Maldives
tr: Hint/Maldivler

en: Indian/Mauritius
tr: Hint/Mauritius

en: Indian/Mayotte
tr: Hint/Mayotte

en: Indian/Reunion
tr: Hindistan/Reunion

en: Iran
tr: İran

en: Israel
tr: İsrail

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Mexico/BajaNorte
tr: Meksika/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
tr: Meksika/BajaSur

en: Mexico/General
tr: Meksika/Genel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
tr: Chatham Adaları

en: Pacific/Apia
tr: Pasifik/Apia

en: Pacific/Auckland
tr: Pasifik/Auckland

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand (most areas)
tr: Yeni Zelanda (çoğu bölgeleri)

en: Pacific/Bougainville
tr: Pasifik/Bougainville

en: Pacific/Chatham
tr: Pasifik/Chatham

en: Pacific/Chuuk
tr: Pasifik/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
tr: Chuuk (Truk) ve Yap

en: Pacific/Easter
tr: Pasifik/Easter

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island
tr: Easter Adası

en: Pacific/Efate
tr: Pasifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
tr: Pasifik/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
tr: Phoenix Adaları

en: Pacific/Fakaofo
tr: Pasifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
tr: Pasifik/Fiji

en: Pacific/Funafuti
tr: Pasifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
tr: Pasifik/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
tr: Galapagos Adaları

en: Pacific/Gambier
tr: Pasifik/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
tr: Gambier Adaları

en: Pacific/Guadalcanal
tr: Pasifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
tr: Pasifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
tr: Pasifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
tr: Pasifik/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
tr: Johnston Mercanadası

en: Pacific/Kiritimati
tr: Pasifik/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
tr: Line Adaları

en: Pacific/Kosrae
tr: Pasifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
tr: Pasifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
tr: Pasifik/Majuro

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marshall Islands (most areas)
tr: Marshall Adaları (çoğu bölgeleri)

en: Pacific/Marquesas
tr: Pasifik/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
tr: Marquesas Adaları

en: Pacific/Midway
tr: Pasifik/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
tr: Midway Adaları

en: Pacific/Nauru
tr: Pasifik/Nauru

en: Pacific/Niue
tr: Pasifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
tr: Pasifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
tr: Pasifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
tr: Pasifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
tr: Pasifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
tr: Pasifik/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
tr: Pasifik/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
tr: Pasifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
tr: Pasifik/Port_Moresby

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Papua New Guinea (most areas)
tr: Papua Yeni Gine (çoğu bölgeleri)

en: Pacific/Rarotonga
tr: Pasifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
tr: Pasifik/Saipan

en: Pacific/Samoa
tr: Pasifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
tr: Pasifik/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
tr: Society Adaları

en: Pacific/Tarawa
tr: Pasifik/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
tr: Gilbert Adaları

en: Pacific/Tongatapu
tr: Pasifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
tr: Pasifik/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
tr: Truk (Chuuk) ve Yap

en: Pacific/Wake
tr: Pasifik/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
tr: Wake Adası

en: Pacific/Wallis
tr: Pasifik/Wallis

en: Pacific/Yap
tr: Pasifik/Yap

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Singapore
tr: Singapur

en: Turkey
tr: Türkiye

en: US/Alaska
tr: ABD/Alaska

en: US/Aleutian
tr: ABD/Aleutian

en: US/Arizona
tr: ABD/Arizona

en: US/Central
tr: US/Merkez

en: US/East-Indiana
tr: ABD/Doğu-Indiana

en: US/Eastern
tr: ABD/Doğu

en: US/Hawaii
tr: ABD/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
tr: ABD/Indiana-Starke

en: US/Michigan
tr: ABD/Michigan

en: US/Mountain
tr: ABD/Dağ

en: US/Pacific
tr: ABD/Pasifik

en: US/Samoa
tr: ABD/Samoa

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
tr: Eş aralıklı

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
tr: Alan

[ctx: Time zone]
en: Region
tr: Bölge

en: Comment
tr: Yorum

en: The style '%1' was not found
tr: '%1' biçimi bulunamadı

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
tr: * Son Kullanılan Renkler *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
tr: * Özel Renkler *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
tr: Kırk Renk

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
tr: Oxygen Renkleri

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
tr: Gökkuşağı Renkleri

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
tr: Kraliyet Renkleri

[ctx: palette name]
en: Web Colors
tr: Web Renkleri

en: Named Colors
tr: Adlı Renkler

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
tr[0]: X11 RGB renk dizgileri okunamadı. Aşağıdaki dosya konumu araştırıldı:
    %2
tr[1]: X11 RGB renk dizgileri okunamadı. Aşağıdaki dosya konumları araştırıldı:
    %2

en: Select Color
tr: Renk Seç

en: Hue:
tr: Ton:

en: Saturation:
tr: Doygunluk:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
tr: Değer:

en: Red:
tr: Kırmızı:

en: Green:
tr: Yeşil:

en: Blue:
tr: Mavi:

en: Alpha:
tr: Alfa :

en: &Add to Custom Colors
tr: Özel &Renklere Ekle

en: Name:
tr: Ad:

en: Default color
tr: Öntanımlı renk

en: -default-
tr: -öntanımlı-

en: -unnamed-
tr: -adsız-

[ctx: @title:window]
en: Print
tr: Yazdır

en: &Try
tr: &Dene

en: modified
tr: değiştirilmiş

en: &Details
tr: &Ayrıntılar

en: Get help...
tr: Yardım al...

en: &Add
tr: &Ekle

en: &Remove
tr: Ka&ldır

en: Move &Up
tr: &Yukarı Taşı

en: Move &Down
tr: &Aşağı Taşı

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
tr: Pijamalı hasta, yağız şoföre çabucak güvendi

en: Select Font
tr: Yazıtipi Seç

en: Could not load print preview part
tr: Yazdırma önizlemesi parçacığı yüklenemedi

en: Print Preview
tr: Yazdırma Önizlemesi

en: Minimize
tr: Küçült

en: &Minimize
tr: &Küçült

en: &Restore
tr: &Geri Yükle

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
tr: <qt><b>%1</b> programından çıkmak istiyor musunuz?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
tr: Sistem Tepsisinden Çıkmayı Onayla

en: Redo
tr: Yinele

en: Undo
tr: Geri Al

en: Do not run in the background.
tr: Arka planda çalıştırma.

en: Internally added if launched from Finder
tr: Bulucudan çalıştırıldıysa içeride eklendi

[ctx: @label]
en: Add Comment...
tr: Yorum Ekle...

[ctx: @label]
en: Change...
tr: Değiştir...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
tr: Yorumu Değiştir

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
tr: Yorum Ekle

en: Device name
tr: Aygıt adı

[ctx: folder name]
en: New Folder
tr: Yeni Dizin

[ctx: @title:window]
en: New Folder
tr: Yeni Dizin

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
tr: Burada yeni bir dizin oluştur:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
tr: %1 adlı bir dizin zaten var.

en: You do not have permission to create that folder.
tr: Bu dizini oluşturmak için izniniz yok.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
tr: Dizin Seç

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
tr: Yeni Dizin...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
tr: Yeni Dizin...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
tr: Çöp Kutusuna Taşı

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
tr: Gizli Dizinleri Göster

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
tr: Özellikler

en: *|All files
tr: *|Tüm dosyalar

en: All Supported Files
tr: Desteklenen Tüm Dosyalar

en: Open
tr: Aç

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
tr[0]: %1 Öge
tr[1]: %1 Öge

[ctx: @label]
en: Comment
tr: Yorum

[ctx: @label]
en: Modified
tr: Değiştirilme Tarihi

[ctx: @label]
en: Owner
tr: Sahip

[ctx: @label]
en: Permissions
tr: İzinler

[ctx: @label]
en: Rating
tr: Derecelendirme

[ctx: @label]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: @label]
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: @label]
en: Total Size
tr: Toplam Boyut

[ctx: @label]
en: Type
tr: Tür

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
tr: KFileMetaDataReader, bir dosyadan meta verileri okumak için kullanılabilir

en: Current maintainer
tr: Şu anki bakıcı

en: Only the meta data that is part of the file is read
tr: Yalnızca dosyanın bir parçası olan meta veri okunur

en: List of URLs where the meta-data should be read from
tr: meta verinin okunması gereken URL listesi

en: <Error>
tr: <Hata>

en: Show Hidden Folders
tr: Gizli Dizinleri Göster

en: All Pictures
tr: Tüm Resimler

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
tr: Gösterilen Veriyi Yapılandır

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
tr: Hangi verilerin gösterileceğini seçin:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
tr: Yapılandır...

[ctx: @title:tab]
en: Information
tr: Bilgiler

[ctx: @label creation date]
en: Created
tr: Oluşturulma Tarihi

[ctx: @label file content size]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
tr: Bağımlı

[ctx: @label]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
tr: Oluşturucu

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
tr: Bölümü Var

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
tr: Mantıksal Bölümü Var

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
tr: Parçası

[ctx: @label]
en: Keyword
tr: Anahtar Sözcük

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
tr: Değiştirme

[ctx: @label]
en: MIME Type
tr: MIME Türü

[ctx: @label]
en: Content
tr: İçerik

[ctx: @label]
en: Related To
tr: Bununla İlişkili

[ctx: @label]
en: Subject
tr: Konu

[ctx: @label music title]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @label file URL]
en: File Location
tr: Dosya Konumu

[ctx: @label]
en: Creator
tr: Oluşturucu

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
tr: Ortalama Bit Hızı

[ctx: @label]
en: Channels
tr: Kanallar

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
tr: Karakter Sayısı

[ctx: @label]
en: Codec
tr: Kodlayıcı

[ctx: @label]
en: Color Depth
tr: Renk Derinliği

[ctx: @label]
en: Duration
tr: Süre

[ctx: @label]
en: Filename
tr: Dosya Adı

[ctx: @label]
en: Hash
tr: Özet

[ctx: @label]
en: Height
tr: Yükseklik

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
tr: Karıştırma Kipi

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
tr: Satır Sayısı

[ctx: @label]
en: Programming Language
tr: Programlama Dili

[ctx: @label]
en: Sample Rate
tr: Örnekleme Oranı

[ctx: @label]
en: Width
tr: Genişlik

[ctx: @label number of words]
en: Words
tr: Sözcük Sayısı

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
tr: Açıklık

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
tr: Pozlama Telafisi Değeri

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
tr: Pozlama Süresi:

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
tr: Flaş

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
tr: Odak Uzaklığı 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
tr: ISO Hız Değerleri

[ctx: @label EXIF]
en: Make
tr: Marka

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
tr: Ölçüm Kipi

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
tr: Yönelim

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

[ctx: @label video director]
en: Director
tr: Yönetmen

[ctx: @label music genre]
en: Genre
tr: Tür

[ctx: @label music album]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: @label]
en: Performer
tr: Sanatçı

[ctx: @label]
en: Release Date
tr: Yayınlanma Tarihi

[ctx: @label music track number]
en: Track
tr: Parça

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
tr: Oluşturulma Tarihi

[ctx: @label]
en: Sub Resource
tr: Alt Kaynak

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
tr: Değiştirilme Tarihi

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
tr: Sayısal Derecelendirme

[ctx: @label]
en: Copied From
tr: Kopyalandığı Yer

[ctx: @label]
en: First Usage
tr: İlk Kullanıldığı Tarih

[ctx: @label]
en: Last Usage
tr: Son Kullanıldığı Tarih

[ctx: @label]
en: Usage Count
tr: Kullanım Sayısı

[ctx: @label]
en: Unix File Group
tr: Unix Dosya Grubu

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
tr: Unix Dosya Kipi

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
tr: Unix Dosya Sahibi

[ctx: @label file type]
en: Type
tr: Tür

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
tr: Belirsiz Çeviriler

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
tr: Son Çeviren

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
tr: Eskimiş Çeviriler

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
tr: Çeviri Kaynağının Tarihi

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
tr: Toplam Çeviri

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
tr: Çevrilmiş

[ctx: @label]
en: Translation Date
tr: Çeviri Tarihi

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: P&review
tr: Ö&nizleme

en: Acquire Image
tr: Resmi Tara

en: OCR Image
tr: OCR Resim

en: File '%1' is not readable
tr: '%1' dosyası okunabilir değil

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
tr: HATA: Bilinmeyen protokol '%1'

en: Authorization Dialog
tr: Kimlik Bilgisi Penceresi

en: No metainfo for %1
tr: %1 için bilgi bulunamadı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
tr: Kurum/Genel Ad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
tr: Kurum Birimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
tr: Göster...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
tr: Etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
tr: Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
tr: Ekle...

en: System certificates
tr: Sistem sertifikaları

en: User-added certificates
tr: Kullanıcı tarafından eklenen sertifikalar

en: Pick Certificates
tr: Sertifika Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
tr: <b>Konu Bilgisi</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
tr: <b>Raporlayan Bilgisi</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
tr: <b>Diğer</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
tr: Geçerlilik dönemi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
tr: Seri numarası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
tr: MD5 özeti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
tr: SHA1 özeti

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
tr: %1'den %2'ye

en: SSL Configuration Module
tr: SSL Yapılandırma Modülü

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
tr: Telif Hakları 2010 Andreas Hartmetz

en: SSL Signers
tr: SSL İmzalayanlar

en: Signature Algorithm:
tr: İmza Algoritması:

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Signature Contents:
tr: İmza İçeriği:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
tr: Bilinmeyen anahtar algoritması

en: Key type: RSA (%1 bit)
tr: Anahtar türü: RSA (%1 bit)

en: Modulus:
tr: Modül:

en: Exponent: 0x
tr: Üs: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
tr: Anahtar türü: DSA (%1 bit)

en: Prime:
tr: Özel:

en: 160 bit prime factor:
tr: 160 bit birincil faktör:

en: Public key:
tr: Genel anahtar:

en: The certificate is valid.
tr: Sertifika geçerli.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
tr: Sağlayıcı sertifikasının yeniden alınması işlemi başarısız oldu. Bu CA'nın (Certificate Authority) sertifikasının bulunamadığı anlamına geliyor.

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
tr: SİL (Sertifika İptal Listesi) alınamadı. Bu SM'nın (Sertifika Makamı) SİL'nin bulunamadığı anlamına gelir.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
tr: Sertifika imzası çözülemedi. Bu, beklenen sonuçla elde edilen sonucun farklılığından ya da elde edilen sonucu sağlayacak hesapların yapılamamasından kaynaklanıyor olabilir.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
tr: SİL (Sertifika İptal Listesi) imzası çözülemedi. Bu, beklenen sonuçla elde edilen sonucun farklılığından ya da elde edilen sonucu sağlayacak hesapların yapılamamasından kaynaklanıyor olabilir.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
tr: Sağlayıcının açık anahtarı çözülemedi. Bu, SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikasının, kullanmak istediğiniz sertifikayı doğrulamak için kullanılamayacağı anlamına gelir.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
tr: Sertifika imzası geçersiz. Bu sertifikanın doğrulanmadığı anlamına gelir.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
tr: CRL (Certificate Revocation List) imzası geçersiz. Bu CRL'nin doğrulanmadığı anlamına gelir.

en: The certificate is not valid, yet.
tr: Sertifika henüz geçerli değil.

en: The certificate is not valid, any more.
tr: Sertifika artık geçerli değil.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
tr: CRL (Certificate Revocation List) henüz geçerli değil.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
tr: Sertifikanın 'notBefore' alanındaki tarih biçimi geçersiz.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
tr: Sertifikanın 'notAfter' alanındaki tarih biçimi geçersiz.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
tr: CRL (Certificate Revocation List)'nin 'lastUpdate' alanındaki tarih biçimi geçersiz.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
tr: CRL (Certificate Revocation List)'nin 'nextUpdate' alanındaki tarih biçimi geçersiz.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
tr: OpenSSL süreci kendisine ayrılan bellek miktarını aştı.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
tr: Sertifika kendinden imzalı ve güvenilir sertifikalar listesinde değil. Bu sertifikayı kabul etmek istiyorsanız, güvenilir sertifikalar listesine aktarın.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
tr: Sertifika kendinden imzalı. Güven zinciri oluşturulmuş olsa da, kök SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikası bulunamadı.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
tr: SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikası bulunamadı. Büyük ihtimalle güven, zinciriniz kırılmış.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
tr: Sertifika doğrulanamıyor çünkü güven zincirindeki tek sertifika ve kendinden imzalı değil. Eğer sertifikayı kendisiyle imzalarsanız, güvenilir sertifikalar listesine aktardığınızdan emin olun.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
tr: Sertifika zinciri belirlenen en büyük değerden daha uzun.

en: The certificate has been revoked.
tr: Sertifika feshedilmiş.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
tr: Sertifikanın Sertifika Makamı geçersiz.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
tr: Güven zincirinin uzunluğu, SM'nın (Sertifika Makamı) 'pathlength' parametrelerinden birini geçerek tüm imzaları geçersiz hale getirdi.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
tr: Sertifika, onu kullanmaya çalıştığınız amaç için imzalanmamış, yani SM (Sertifika Makamı) bu kullanıma izin vermiyor.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
tr: Kök SM (Sertifika Makamı), bu sertifikayı kullanmak istediğiniz amaç için güvenilir değil.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
tr: Kök SM (Sertifika Makamı), kullanmaya çalıştığınız amaç için reddedilmek üzere işaretlenmiş.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
tr: Sertifikanın SM (Sertifika Makamı), sertifikanın SM adıyla uyuşmuyor.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
tr: SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikasının anahtar ID'si, kullanmaya çalıştığınız sertifikanın 'Issuer' bölümündeki ID ile uyuşmuyor.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
tr: SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikasının anahtar kimliği ve adı, kullanmaya çalıştığınız sertifikanın 'Issuer' bölümündeki kimlik ve ad ile uyuşmuyor.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
tr: Sertifikanın Sertifika Makamının (SM) sertifika imzalamak için yetkisi yok.

en: OpenSSL could not be verified.
tr: OpenSSL doğrulanamadı.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
tr: Sertifika için imza testi başarısız. Bu, bu sertifikanın veya güven zincirindeki başka bir sertifikanın imzasının geçersiz olduğu, çözülemediği veya SİL'nin (Sertifika İptal Listesi) doğrulanamadığı anlamına gelebilir. Bu iletiyi görüyorsanız, şu an kullanmakta olduğunuz yazılımın geliştiricisine, yeni ve daha spesifik hata iletileri kullanmasını gerektiğini bildiriniz.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
tr: Bu sertifika, güven zincirindeki herhangi bir sertifika veya SM'nın (Sertifika Makamı) SİL (Sertifika İptal Listesi) geçersiz. Bunlardan herhangi biri henüz geçerli olmayabilir ya da zaten geçerli değil. Bu iletiyi görüyorsanız, şu an kullanmakta olduğunuz yazılımın geliştiricisine, yeni ve daha spesifik hata iletileri kullanmasını gerektiğini bildiriniz.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
tr: Sertifikayı imzalayan dosyalar bulunamadı ve sertifika onaylanamadı.

en: SSL support was not found.
tr: SSL desteği bulunamadı.

en: Private key test failed.
tr: Özel anahtar denemesi başarısız.

en: The certificate has not been issued for this host.
tr: Sertifika bu bilgisayar için verilmemiş.

en: This certificate is not relevant.
tr: Bu sertifika geçersiz.

en: The certificate is invalid.
tr: Sertifika geçersiz.
