kfileshare - en to cs translation catalogue (61 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
cs: Zakázat

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
cs: Povolit

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
cs: Pouze tato složka

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
cs: Tato složka, podsložky a soubory

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
cs: Tato složka a podsložky

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
cs: Tato složka a soubory

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
cs: Pouze podsložky a soubory

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
cs: Pouze podsložky

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
cs: Pouze soubory

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
cs: Vzdálená oprávnění

[ctx: @label]
en: Type:
cs: Typ:

[ctx: @label]
en: Applies to:
cs: Platí pro:

[ctx: @option:check]
en: Read attributes
cs: Číst atribut

[ctx: @option:check]
en: Read extended attributes
cs: Číst rozšířené atributy

[ctx: @option:check]
en: Write attributes
cs: Zapsat atributy

[ctx: @option:check]
en: Write extended attributes
cs: Zapsat rozšířené atributy

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
cs: Smazat podsložky a soubory

[ctx: @option:check]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
cs: Přečíst oprávnění

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
cs: Změnit oprávnění

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
cs: Převzít vlastnictví

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
cs: Záznamy řízení přístupu

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
cs: Vlastnictví

[ctx: @label]
en: Owner:
cs: Vlastník:

[ctx: @label]
en: Group:
cs: Skupina:

[ctx: @info '%1 %2' together make up a terminal command; %3 is the command's output]
en: Command <command>%1 %2</command> failed:<nl/><nl/>%3
cs: Příkaz <command>%1 %2</command> selhal:<nl/><nl/>%3

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid Samba user name; cannot create it.
cs: <resource>%1</resource> není platné uživatelské jméno Samba. Nelze jej vytvořit.

[ctx: @info]
en: For security reasons, creating Samba users with empty passwords is not allowed.
cs: Z bezpečnostních důvodů není povoleno vytvářet uživatele Samba s prázdným heslem.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid user name; cannot add it to the group <resource>%2</resource>.
cs: <resource>%1</resource> není platné uživatelské jméno Samba. Nelze jej přidat do skupiny <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid group name; cannot make user <resource>%2</resource> a member of it.
cs: <resource>%1</resource> není platné jméno skupiny; uživatele <resource>%2</resource> do ní nelze přiřadit.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> has its group owner inappropriately set to <resource>%2</resource>, which is not allowed.
cs: Tuto složku nelze sdílet protože <filename>%1</filename> má vlastníka skupiny nesprávně nastaveného na <resource>%2</resource>, což není povoleno.

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
cs: Přidat mě do skupiny

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account doesn't have permission to write into <filename>%1</filename>.
cs: Tuto složku nelze sdílet protože váš uživatelský účet nemá oprávnění zapisovat do <filename>%1</filename>.

[ctx: @label kauth action description %1 is a username %2 a group name]
en: Adding user <resource>%1</resource> to group <resource>%2</resource> so they may configure Samba user shares
cs: Přidávám uživatele <resource>%1</resource> do skupiny <resource>%2</resource> takže může nastavit sdílení Samba

[ctx: @info]
en: Failed to make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>
cs: Přiřazení uživatele <resource>%1</resource> do skupiny <resource>%2</resource> selhalo

[ctx: @title]
en: File Path
cs: Cesta k souboru

[ctx: @title]
en: Current Permissions
cs: Současná oprávnění

[ctx: @title]
en: Required Permissions
cs: Vyžadovaná oprávnění

[ctx: @title]
en: Denying Access
cs: Odmítám přístup

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
cs: Aby sdílení fungovalo, tato složka potřebuje extra oprávnění

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
cs: Opravte oprávnění

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
cs: Sdílet tuto složku s jinými počítači na lokální síti

[ctx: @label]
en: Name:
cs: Název:

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
cs: Povolit hosty

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
cs: Plná kontrola

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
cs: Pouze ke čtení

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
cs: Není přístup

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
cs: Zobrazit monitor stavu Samby

[ctx: @title]
en: Set password
cs: Nastavit heslo

[ctx: @label:textbox]
en: Password
cs: Heslo

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
cs: Potvrdit heslo

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
cs: Hesla musí být stejná

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
cs: Nastavit heslo

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
cs: Změnit oprávnění

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @info]
en: The <application>Samba</application> file sharing service must be installed before folders can be shared.
cs: Před sdílením složek je třeba nainstalovat službu pro sílení souborů <application>Samba</application>.

[ctx: @button]
en: Install Samba
cs: Nainstalovat Sambu

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
cs: Instalace balíčku Samba selhala.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
cs: Restartovat
