kfileshare - en to da translation catalogue (105 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
da: Afvis

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
da: Tillad

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
da: Kun denne mappe

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
da: Denne mappe, undermapper og filer

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
da: Denne mappe og undermapper

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
da: Denne mappe og filer

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
da: Kun undermapper og filer

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
da: Kun undermapper

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
da: Kun filer

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
da: Eksterne rettigheder

[ctx: @info]
en: This permission entry was inherited from a parent container and can only be modified on that parent (e.g. a higher level directory).
da: Denne tilladelsesindgang blev nedarvet fra en forældrebeholder og kan kune blive modificeret på den forældre (f.eks. en mappe på højere niveau).

[ctx: @label]
en: Applies to:
da: Gælder for:

[ctx: @option:check]
en: Traverse folder / execute file
da: Gennemgå mappe / kør fil

[ctx: @option:check]
en: List folder / read data
da: Vis mappe / læs data

[ctx: @option:check]
en: Read attributes
da: Læs attributter

[ctx: @option:check]
en: Read extended attributes
da: Udvidede læseattributter

[ctx: @option:check]
en: Create files / write data
da: Opret filer / skriv data

[ctx: @option:check]
en: Create folders / append data
da: Opret mapper / tilføj data

[ctx: @option:check]
en: Write attributes
da: Skriveattributter

[ctx: @option:check]
en: Write extended attributes
da: Udvidede skriveattributter

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
da: Slet undermapper og filer

[ctx: @option:check]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
da: Skriverettigheder

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
da: Ændringsrettigheder

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
da: Tag ejerskab

[ctx: @option:check]
en: Only apply these permissions to objects and/or containers within this container
da: Anvend kunne disse rettigheder på objekter og/eller beholdere inden for denne beholder

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
da: Adgangskontrol-indgange

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
da: Ejerskab

[ctx: @label]
en: Owner:
da: Ejer:

[ctx: @label]
en: Group:
da: Gruppe:

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
da: Ingen rettigheder fundet

[ctx: @info]
en: There are probably no SMB/Windows/Advanced permissions set on this file.
da: Der er sandsynligvis ingen SMB/Windows/avancerede rettigheder sat på denne fil.

[ctx: @info]
en: User name <resource>%1</resource> is not valid as the name of a Samba user; cannot check for its existence.
da: Brugernavn <resource>%1</resource> er ikke gyldig som navnet på en Samba-bruger; kan ikke tjekke for dets eksistens.

[ctx: @info '%1 %2' together make up a terminal command; %3 is the command's output]
en: Command <command>%1 %2</command> failed:<nl/><nl/>%3
da: Kommando <command>%1 %2</command> fejlede:<nl/><nl/>%3

[ctx: @info error while looking up uid from dbus]
en: Could not resolve calling user.
da: Kunne ikke løse opkald til bruger.

[ctx: @info]
en: For security reasons, creating Samba users with empty passwords is not allowed.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager er det ikke tilladt at oprette Samba-brugere med tomme adgangskoder.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid group name; cannot make user <resource>%2</resource> a member of it.
da: <resource>%1</resource> er ikke et gyldigt gruppenavn; kan ikke gøre <resource>%2</resource> til medlem af det.

[ctx: @info]
en: For security reasons, cannot make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>.                                                    The group name is insecure; valid group names do not                                                    include the text <resource>admin</resource> or <resource>root</resource>.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager kan <resource>%1</resource> ikke blive gjort medlem af gruppe <resource>%2</resource>.                                                    Gruppens navn er usikkert; gyldige gruppenavne indeholder ikke                                                    teksten <resource>admin</resource> eller <resource>root</resource>.

[ctx: @info:status]
en: Your Samba installation appears to be broken.
da: Din Samba-installation lader til at være i stykker.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing.
da: Fejlen er forårsaget af, at din distribution ikke har sat Samba-deling op korrekt. Anmeld venligst fejlen med din distribution eller tjek din distributions dokumentation for at sætte Samba-deling op.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing. Error:<nl/><message>%1</message>
da: Fejlen er forårsaget af, at din distribution ikke har sat Samba-deling op korrekt. Anmeld venligst fejlen med din distribution eller tjek din distributions dokumentation for at sætte Samba-deling op. Fejl:<nl/><message>%1</message>

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> does not exist.
da: Mappen kan ikke deles da <filename>%1</filename> ikke eksisterer.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by creating that folder manually. Then close and re-open this window.
da: Fejlen er forårsaget af, at din distribution ikke har sat Samba-deling op korrekt. Du kan fikse dette ved at oprette mappen manuelt. Derefter luk og genåbn dette vindue.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account isn't a member of the <resource>%1</resource> group.
da: Mappen kan ikke deles, da din brugerkonto ikke er medlem af <resource>%1</resource>-gruppen.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by making your user a member of that group. Then restart the system.
da: Du kan fikse dette ved at gøre din bruger til medlem af den gruppen. Genstart derefter dit system.

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
da: Gør mig til gruppemedlem.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account doesn't have permission to write into <filename>%1</filename>.
da: Mappen kan ikke deles, da din brugerkonto ikke har rettigheder til at skrive ind i <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by ensuring that the <resource>%1</resource> group has write permission for <filename>%2</filename>. Then close and re-open this window.
da: Du kan fikse dette ved at sikre dig, at <resource>%1</resource>-gruppen har skriverettigheder til <filename>%2</filename>. Luk og genåbn derefter dette vindue.

[ctx: @label kauth action description %1 is a username %2 a group name]
en: Adding user <resource>%1</resource> to group <resource>%2</resource> so they may configure Samba user shares
da: Tilføjer bruger <resource>%1</resource> til gruppe <resource>%2</resource> så de kan konfigurerer Samba brugerdelinger

[ctx: @info]
en: Failed to make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>
da: Kunne ikke gøre bruger <resource>%1</resource> til medlem af gruppe <resource>%2</resource>

[ctx: @title]
en: File Path
da: Filsti

[ctx: @title]
en: Current Permissions
da: Nuværende rettigheder

[ctx: @title]
en: Required Permissions
da: Nødvendige rettigheder

[ctx: @title]
en: Denying Access
da: Afviser adgang

[ctx: @info]
note: i18n markup; this also means newlines are ignored!
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
da: 
    Ved at afvise adgang, fohindres denne deling i at bruges, selvom en anden regel giver adgang. En afvisningsregel får
    altid forrang. Ved at afvise adgang til <resource>Alle</resource> deaktiveres adgang for alle.
    Det er generelt ikke nødvendigt at afvise nogen, da de normale mappe- og filtilladelser stadig gælder for delte
    mapper. En bruger, der ikke har adgang til mappen lokalt vil stadig ikke kunne tilgå den eksternt, selv
    når delingsadgangsregler ville tillade det.

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
da: Denne mappe har brug for ekstra rettigheder for at deling skal virke

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
da: Fiks rettigheder

[ctx: @label]
en: The share might not work properly because share folder or its paths has Advanced Permissions: %1
da: Delingen virker måske ikke, da delingsmappen eller dens sti har avanceret rettigheder: %1

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
da: Del denne mappe med andre computere på det lokale netværk

[ctx: @label]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
da: Dette navn kan ikke bruges. Delingsnavne må ikke indeholde brugernavne, og der må ikke være to delinger med det samme navn på hele systemet.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
da: Dette navn kan være for langt. Det kan skabe interoperabilitetsproblemer eller blive afvist af Samba.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
da: Tillad gæster

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
da: Gæsteadgang er slå fra af systemets Samba-konfiguration

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
da: Fuld kontrol

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
da: Ingen adgang

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
da: Vis Samba-statusovervågning

[ctx: @title]
en: Set password
da: Angiv adgangskode

[ctx: @label:textbox]
en: Password
da: Adgangskode

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
da: Adgangskoderne skal matche

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
da: Angiv adgangskode

[ctx: @info]
en: 
    <para>The folder <filename>%1</filename> needs extra permissions for sharing to work.</para>
    <para>Do you want to add these permissions now?</para><nl/>
da: 
    <para>Mappen <filename>%1</filename> kræver yderligere tilladelser, før deling kan virke.</para>
    <para>Vil du tilføje disse rettigheder nu?</para><nl/>

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
da: Ændr rettigheder

[ctx: @label]
en: Could not change permissions for: %1. All permission changes have been reverted to initial state.
da: Kunne ikke ændre rettigheder for: %1. Alle rettighedsændringer er blevet ændret tilbage til deres oprindelige tilstand.

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: @info]
en: The <application>Samba</application> file sharing service must be installed before folders can be shared.
da: <application>Samba</application>-fildelingstjenesten skal være installeret før mapper kan deles.

[ctx: @button]
en: Install Samba
da: Installér Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
da: Samba-pakken kunne ikke installeres.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
da: Genstart computeren for at gennemføre ændringerne.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
da: 
    <para>
    Samba bruger en seperat brugerdatabase fra systemets.
    Dette kræver, at du sætter en seperat Samba-adgangskode for hver bruger, du gerne vil
    kunne autentificere med.
    </para>
    <para>
    Før du kan tilgå delinger med din nuværende brugerkonto skal du sætte en Samba-adgangskode.
    </para>

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
da: Opret Samba-adgangskode

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
da: 
    Yderligere bruger- og adgangskodeadminstration kan gøres ved at bruge Sambas <command>smbpasswd</command>
    kommandolinjeværktøj.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
da: Du har opbrugt den maksimale mængde af delingsmapper, du må have aktiv på samme tid.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
da: Delingsnavnet er ugyldigt.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
da: Delignsnavnet er allerede i brug for en anden mappe.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
da: Stien er ugyldig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
da: Stien findes ikke.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
da: Stien er ikke en mappe.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
da: Stien er relativ.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
da: Denne sti må ikke deles.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
da: Adgangsreglen er ugyldig

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
da: En adgangsregels bruger er ikke gyldig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
da: 'Gæste'-adgangsreglen er ugyldig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
da: Det er ikke tilladt at slå gæsteadgang til.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at dele mappen. Delingen er ikke blevet oprettett.</para><para>Samba intern rapport:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
da: Kunne ikke oprette netværksressource

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at af-dele mappen. Delingen er ikke blevet fjernet.</para><para>Samba intern rapport:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
da: Kunne ikke fjerne netværks delt netværksressource

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
da: Tjekker om Samba-bruger '%1' eksisterer

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
da: Opretter ny Samba-bruger '%1'
