kfileshare - en to el translation catalogue (42 entries)

[ctx: @title]
en: Denying Access
el: Άρνηση πρόσβασης

[ctx: @info]
note: i18n markup; this also means newlines are ignored!
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
el: 
    Η άρνηση πρόσβασης αποτρέπει τη χρήση αυτού του πόρου ακόμη και όταν κάποιος άλλος κανόνας παρέχει πρόσβαση. Ο κανόνας άρνησης
    έχει πάντα προτεραιότητα. Ειδικότερα η άρνηση πρόσβασης σε <resource>Όλους</resource> απενεργοποιεί την πρόσβαση για όλους.
    Γενικά δεν είναι απαραίτητη η άρνηση σε όλους επειδή τα κανονικά δικαιώματα για καταλόγους και αρχεία εφαρμόζονται στους κοινούς
    καταλόγους. Ένας χρήστης ο οποίος δέν έχει τοπική πρόσβαση στον κατάλογο δεν θα μπορεί να έχει ούτε απομακρυσμένη ακόμη
    και όταν οι κανόνες πρόσβασης στον πόρο το επιτρέπουν.

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
el: Να διαμοιραστεί αυτός ο φάκελος με άλλους υπολογιστές στο τοπικό δίκτυο

[ctx: @label]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
el: Αυτό το όνομα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Τα ονόματα των κοινών πόρων δεν πρέπει να είναι ονόματα χρηστών και δεν πρέπει να υπάρχουν σε όλο τπ σύστημα δύο κοινοί πόροι με το ίδιο όνομα.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
el: Αυτό το όνομα έχει μεγάλο μήκος. Ίσως να προκαλέσει προβλήματα διαλειτουργικότητας ή η Samba να το απορρίψει.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
el: Να επιτρέπονται επισκέπτες

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
el: Η πρόσβαση στους επισκέπτες έχει απενεργοποιηθεί από τη διαμόρφωση Samba του συστήματος

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
el: Πλήρης έλεγχος

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
el: Για ανάγνωση μόνο

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
el: Καμία πρόσβαση

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
el: Εμφάνιση οθόνης κατάστασης Samba

[ctx: @title]
en: Set password
el: Ρύθμιση κωδικού πρόσβασης

[ctx: @label:textbox]
en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
el: Επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης πρέπει να ταιριάζουν

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
el: Ρύθμιση κωδικού πρόσβασης

[ctx: @button]
en: Install Samba
el: Εγκατάσταση της Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
el: Αποτυχία εγκατάστασης του πακέτου Samba.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
el: Επανεκκινήστε τον υπολογιστή για να ολοκληρωθούν οι αλλαγές.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
el: 
    <para>
    Η Samba χρησιμοποιεί μια ξεχωριστή βαη δεδομένων χρηστών από το σύστημα ένα.
    Αυτό απαιτεί να ορίσετε ένα ξεχωριστό κωδικό πρόσβασης στη Samba για κάθε χρήστη που θέλετε
    να μπορεί να ταυτοποιηθεί.
    </para>
    <para>
    Πριν αποκτήσετε πρόσβαση σε κοινούς πόρους με τον τρέχοντα λογαριασμό σας πρέπει να ορίσετε έναν κωδικό πρόσβασης για τη Samba.
    </para>

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
el: Δημιουργία κωδικού πρόσβασης στη Samba

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
el: 
    Η διαχείριση επιπλέον χρηστών και των κωδικών τους μπορεί να γίνει με το εργαλείο της Samba <command>smbpasswd</command>
    από τη γραμμή εντολών.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
el: Έχετε εξαντλήσει το μέγιστο πλήθος των κοινόχρηστων καταλόγων που μπορεί να είναι ταυτόχρονα ενεργοί.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
el: Το όνομα του κοινού πόρου δεν είναι έγκυρο.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
el: Το όνομα του κοινού πόρου είναι ήδη σε χρήση για έναν άλλο κατάλογο.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
el: Η διαδρομή δεν είναι έγκυρη.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
el: Η διαδρομή δεν υπάρχει.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
el: Η διαδρομή δεν είναι κατάλογος.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
el: Η διαδρομή είναι σχετική.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
el: Αυτή η διαδρομή δεν μπορεί να γίνει κοινόχρηστη.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
el: Ο κανόνας πρόσβασης δεν είναι έγκυρος.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
el: Ο χρήστης σύμφωνα με τον κανόνα πρόσβασης δεν είναι έγκυρος.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
el: Ο κανόνας πρόσβασης για τον 'Επισκέπτη' δεν είναι έγκυρος.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
el: Η ενεργοποίηση της πρόσβασης σε επισκέπτες δεν επιτρέπεται.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα στην προσπάθεια να γίνει κοινόχρηστος ο κατάλογος. Ο κοινός πόρος δεν δημιουργήθηκε.</para><para>Αναφορά εσωτερικών διαδικασιών της Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
el: Αποτυχία δημιουργίας κοινού πόρου στο δίκτυο

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα στην προσπάθεια να αναιρεθεί η κοινή χρήση του καταλόγου. Ο κοινός πόρος δεν αφαιρέθηκε.</para><para>Αναφορά εσωτερικών διαδικασιών της Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
el: Αποτυχία αφαίρεσης κοινού πόρου στο δίκτυο

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
el: Έλεγχος αν υπάρχει ο χρήστης '%1' της Samba

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
el: Δημιουργία νέου χρήστη '%1' της Samba
