kfileshare - en to es translation catalogue (110 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
es: Denegar

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
es: Permitir

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
es: Solo esta carpeta

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
es: Esta carpeta, sus subcarpetas y archivos

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
es: Esta carpeta y sus subcarpetas

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
es: Esta carpeta y sus archivos

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
es: Solo subcarpetas y archivos

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
es: Solo subcarpetas

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
es: Solo archivos

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
es: Desconocido

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
es: Permisos remotos

[ctx: @info]
en: This permission entry was inherited from a parent container and can only be modified on that parent (e.g. a higher level directory).
es: Esta entrada de permisos ha sido heredada de un contenedor padre y solo se puede modificar en dicho padre (por ejemplo, un directorio de nivel superior).

[ctx: @label]
en: Type:
es: Tipo:

[ctx: @label]
en: Applies to:
es: Se aplica a:

[ctx: @option:check]
en: Traverse folder / execute file
es: Recorrer carpeta / ejecutar archivo

[ctx: @option:check]
en: List folder / read data
es: Listar carpeta / leer datos

[ctx: @option:check]
en: Read attributes
es: Leer atributos

[ctx: @option:check]
en: Read extended attributes
es: Leer atributos extendidos

[ctx: @option:check]
en: Create files / write data
es: Crear archivos / escribir datos

[ctx: @option:check]
en: Create folders / append data
es: Crear carpetas / añadir datos

[ctx: @option:check]
en: Write attributes
es: Escribir atributos

[ctx: @option:check]
en: Write extended attributes
es: Escribir atributos extendidos

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
es: Borrar subcarpetas y archivos

[ctx: @option:check]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
es: Leer permisos

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
es: Cambiar permisos

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
es: Hacerse propietario

[ctx: @option:check]
en: Only apply these permissions to objects and/or containers within this container
es: Estos permisos solo se aplican a los objetos y/o contenedores que existan dentro de este contenedor

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
es: Entradas de control de acceso

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
es: Propiedad

[ctx: @label]
en: Owner:
es: Propietario:

[ctx: @label]
en: Group:
es: Grupo:

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
es: No se han encontrado permisos

[ctx: @info]
en: There are probably no SMB/Windows/Advanced permissions set on this file.
es: Es probable que no se hayan fijado permisos SMB, de Windows o avanzados en este archivo.

[ctx: @info]
en: User name <resource>%1</resource> is not valid as the name of a Samba user; cannot check for its existence.
es: El nombre de usuario <resource>%1</resource> no es válido como usuario de Samba; no se ha podido comprobar su existencia.

[ctx: @info '%1 %2' together make up a terminal command; %3 is the command's output]
en: Command <command>%1 %2</command> failed:<nl/><nl/>%3
es: La orden <command>%1 %2</command> ha fallado:<nl/><nl/>%3

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid Samba user name; cannot create it.
es: <resource>%1</resource> no es un nombre de usuario válido de Samba; no se puede crear.

[ctx: @info]
en: For security reasons, creating Samba users with empty passwords is not allowed.
es: Por motivos de seguridad, no se permite crear usuarios de Samba con la contraseña vacía.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid user name; cannot add it to the group <resource>%2</resource>.
es: <resource>%1</resource> no es un nombre de usuario válido; no se puede añadir al grupo <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid group name; cannot make user <resource>%2</resource> a member of it.
es: <resource>%1</resource> no es un nombre de grupo válido; no se puede hacer miembro del mismo al usuario <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: For security reasons, cannot make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>.                                                    The group name is insecure; valid group names include the text <resource>samba</resource> and do not                                                    include the text <resource>admin</resource> or <resource>root</resource>.
es: Por motivos de seguridad, no se puede hacer al usuario <resource>%1</resource> miembro del grupo <resource>%2</resource>. El nombre del grupo es inseguro; los nombres de grupo válidos incluyen el texto <resource>samba</resource>, pero no incluyen los textos <resource>admin</resource> ni <resource>root</resource>.

[ctx: @info:status]
en: Your Samba installation appears to be broken.
es: Parece que su instalación de Samba no es correcta.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing.
es: Este error se debe a que su distribución no ha configurado correctamente los recursos compartidos de Samba. Notifique este error a su distribución o consulte en la documentación de su distribución cómo configurar Samba para compartir recursos.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing. Error:<nl/><message>%1</message>
es: Este error se debe a que su distribución no ha configurado correctamente los recursos compartidos de Samba. Notifique este error a su distribución o consulte en la documentación de su distribución cómo configurar Samba para compartir recursos. Error:<nl/><message>%1</message>

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> does not exist.
es: Esta carpeta no se puede compartir porque <filename>%1</filename> no existe.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by creating that folder manually. Then close and re-open this window.
es: Este error se debe a que su distribución no ha configurado correctamente los recursos compartidos de Samba. Puede corregir esto usted mismo creando esta carpeta de forma manual. A continuación, cierre y vuelva a abrir esta ventana.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> has its group owner inappropriately set to <resource>%2</resource>, which is not allowed.
es: Esta carpeta no se puede compartir porque <filename>%1</filename> tiene el propietario del grupo incorrectamente asignado a <resource>%2</resource>, lo que no está permitido.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by changing that folder's group owner to <resource>sambashares</resource> and making yourself a member of that group. Then restart the system.
es: Este error se debe a que su distribución no ha configurado correctamente los recursos compartidos de Samba. Puede corregir esto usted mismo cambiando el propietario del grupo de esta carpeta a <resource>sambashares</resource> y haciéndose miembro de dicho grupo. A continuación, reinicie el sistema.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account isn't a member of the <resource>%1</resource> group.
es: Esta carpeta no se puede compartir porque su cuenta de usuario no es miembro del grupo <resource>%1</resource>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by making your user a member of that group. Then restart the system.
es: Puede corregir esto haciendo que su usuario sea miembro de dicho grupo. A continuación, reinicie el sistema.

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
es: Hacerme miembro del grupo

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account doesn't have permission to write into <filename>%1</filename>.
es: Esta carpeta no se puede compartir porque su cuenta de usuario no tiene permiso para escribir en <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by ensuring that the <resource>%1</resource> group has write permission for <filename>%2</filename>. Then close and re-open this window.
es: Puede corregir esto asegurándose de que el grupo <resource>%1</resource> tiene permiso de escritura para <filename>%2</filename>. A continuación, cierre y vuelva a abrir esta ventana.

[ctx: @label kauth action description %1 is a username %2 a group name]
en: Adding user <resource>%1</resource> to group <resource>%2</resource> so they may configure Samba user shares
es: Añadiendo el usuario <resource>%1</resource> al grupo <resource>%2</resource> para que pueda configurar los recursos compartidos de usuario de Samba

[ctx: @info]
en: Failed to make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>
es: No se ha podido hacer que el usuario <resource>%1</resource> sea miembro del grupo <resource>%2</resource>

[ctx: @title]
en: File Path
es: Ruta del archivo

[ctx: @title]
en: Current Permissions
es: Permisos actuales

[ctx: @title]
en: Required Permissions
es: Permisos solicitados

[ctx: @title]
en: Denying Access
es: Denegando acceso

[ctx: @info]
note: i18n markup; this also means newlines are ignored!
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
es: 
    Al denegar el acceso se impide el uso de este recurso compartido incluso cuando otra regla de acceso garantice su acceso. Una regla de denegación
    siempre tiene preferencia. En particular, al denegar el acceso a <resource>Todos</resource> realmente se desactiva el acceso a cualquiera.
    Generalmente no es necesario denegar a todos porque los permisos normales de los archivos y directorios se siguen aplicando a los
    directorios compartidos. Un usuario que no tenga acceso al directorio localmente seguirá sin poder acceder a él de forma remota, incluso
    cuando las reglas de acceso del recurso compartido lo permitan.

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
es: Esta carpeta necesita permisos adicionales para que se pueda compartir

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
es: Corregir los permisos

[ctx: @label]
en: The share might not work properly because share folder or its paths has Advanced Permissions: %1
es: Es posible que no se pueda compartir correctamente porque la carpeta compartida o sus rutas tienen permisos avanzados: %1

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
es: Compartir esta carpeta con otros equipos de la red local

[ctx: @label]
en: Name:
es: Nombre:

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
es: No se puede usar este nombre. Los nombres de los recursos compartidos no pueden ser nombres de usuario y tampoco pueden existir dos recursos compartidos con el mismo nombre en todo el sistema.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
es: Es posible que este nombre sea demasiado largo. Puede causar problemas de interoperabilidad o ser rechazado por Samba.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
es: Permitir invitados

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
es: El acceso de invitados está desactivado por la configuración de Samba del sistema.

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
es: Control total

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
es: Solo lectura

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
es: Sin acceso

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
es: Mostrar el monitor del estado de Samba

[ctx: @title]
en: Set password
es: Definir contraseña

[ctx: @label:textbox]
en: Password
es: Contraseña

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
es: Confirmar contraseña

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
es: Las contraseñas deben coincidir

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
es: Definir contraseña

[ctx: @info]
en: 
    <para>The folder <filename>%1</filename> needs extra permissions for sharing to work.</para>
    <para>Do you want to add these permissions now?</para><nl/>
es: 
    <para>La carpeta <filename>%1</filename> necesita permisos adicionales para que se pueda compartir.</para>
    <para>¿Desea añadir estos permisos ahora?</para><nl/>

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
es: Cambiar permisos

[ctx: @label]
en: Could not change permissions for: %1. All permission changes have been reverted to initial state.
es: No se han podido cambiar los permisos de: %1. Todos los cambios de permisos se han revertido a su estado inicial.

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @info]
en: The <application>Samba</application> file sharing service must be installed before folders can be shared.
es: Debe instalar el servicio de compartición de archivos <application>Samba</application> antes de poder compartir carpetas.

[ctx: @button]
en: Install Samba
es: Instalar Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
es: Ha fallado la instalación del paquete Samba.

en: Because this distro does not include PackageKit, we cannot show you a nice "Install it" button, and you will have to use your package manager to install the <command>samba</command> server package manually.
es: Debido a que esta distribución no incluye PackageKit, no podemos mostrarle el botón «Instalar», por lo que tendrá que usar el gestor de paquetes para instalar el paquete del servidor <command>samba</command> de forma manual.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
es: Reinicie el equipo para completar los cambios.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
es: Reiniciar

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
es: 
    <para>
    Samba usa una base de datos independiente de la del sistema.
    Esto requiere que se defina una contraseña de Samba distinta para cada
    usuario que se pueda autenticar.
    </para>
    <para>
    Antes de que pueda acceder a recursos compartidos con su cuenta de usuario actual, deberá definir una contraseña de Samba.
    </para>

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
es: Crear contraseña de Samba

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
es: 
    Puede realizar gestión adicional de usuarios y contraseñas usando la utilidad de la línea de órdenes <command>smbpasswd</command>
    de Samba.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
es: Ha agotado el número máximo de directorios compartidos que puede activar al mismo tiempo.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
es: El nombre del recurso compartido no es válido.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
es: El nombre del recurso compartido se está usando en otro directorio distinto.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
es: La ruta no es válida.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
es: La ruta no existe.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
es: La ruta no es un directorio.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
es: La ruta es relativa.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
es: Esta ruta no se debe compartir.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
es: La regla de acceso no es válida.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
es: Un usuario de la regla de acceso no es válido.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
es: La regla de acceso «Invitado» no es válida.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
es: No se permite activar el acceso de invitado.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
es: <para>Ha ocurrido un error al intentar compartir el directorio. El recurso compartido no se ha creado.</para><para>Informe interno de Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
es: No se ha podido crear el recurso compartido de red

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
es: <para>Ha ocurrido un error al intentar dejar de compartir el directorio. El recurso compartido no se ha eliminado.</para><para>Informe interno de Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
es: No se ha podido eliminar el recurso compartido de red

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
es: Comprobando si el usuario de Samba «%1» existe

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
es: Creando nuevo usuario de Samba «%1»
