kfileshare - en to fi translation catalogue (110 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
fi: Kiellä

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
fi: Salli

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
fi: Vain tämä kansio

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
fi: Tämä kansio alikansioineen ja tiedostoineen

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
fi: Tämä kansio alikansioineen

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
fi: Tämä kansio tiedostoineen

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
fi: Vain alikansiot ja tiedostot

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
fi: Vain alikansiot

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
fi: Vain tiedostot

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
fi: Etäkäyttöoikeudet

[ctx: @info]
en: This permission entry was inherited from a parent container and can only be modified on that parent (e.g. a higher level directory).
fi: Tämä käyttöoikeus on peritty ylempää, ja sitä voi muuttaa vain siellä (esim. ylätason kansiossa).

[ctx: @label]
en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: @label]
en: Applies to:
fi: Käyttöala:

[ctx: @option:check]
en: Traverse folder / execute file
fi: Siirry kansioon / suorita tiedosto

[ctx: @option:check]
en: List folder / read data
fi: Luettele kansio / lue tiedot

[ctx: @option:check]
en: Read attributes
fi: Lue määritteet

[ctx: @option:check]
en: Read extended attributes
fi: Lue lisämääritteet

[ctx: @option:check]
en: Create files / write data
fi: Luo tiedostoja / kirjoita tietoa

[ctx: @option:check]
en: Create folders / append data
fi: Luo kansioiita / lisää tietoa

[ctx: @option:check]
en: Write attributes
fi: Kirjoita määritteet

[ctx: @option:check]
en: Write extended attributes
fi: Kirjoita lisämääritteet

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
fi: Poista alikansiot tiedostoineen

[ctx: @option:check]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
fi: Lukukäyttöoikeudet

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
fi: Muuta käyttöoikeuksia

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
fi: Ota omistajuus

[ctx: @option:check]
en: Only apply these permissions to objects and/or containers within this container
fi: Käytä näitä oikeuksia vain tämän säilön kohteisiin tai säilöihin

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
fi: Käyttölupatietueet

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
fi: Omistajuus

[ctx: @label]
en: Owner:
fi: Omistaja:

[ctx: @label]
en: Group:
fi: Ryhmä:

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
fi: Käyttöoikeuksia ei löytynyt

[ctx: @info]
en: There are probably no SMB/Windows/Advanced permissions set on this file.
fi: Tälle tiedostolle ei luultavasti ole asetettu SMB/Windows/lisäkäyttöoikeuksia.

[ctx: @info]
en: User name <resource>%1</resource> is not valid as the name of a Samba user; cannot check for its existence.
fi:  Tunnus <resource>%1</resource> ei kelpaa Samba-käyttäjätunnukseksi: sen olemassaoloa ei voida tarkistaa.

[ctx: @info '%1 %2' together make up a terminal command; %3 is the command's output]
en: Command <command>%1 %2</command> failed:<nl/><nl/>%3
fi: Komento <command>%1 %2</command> epäonnistui:<nl/><nl/>%3

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid Samba user name; cannot create it.
fi: <resource>%1</resource> ei ole kelvollinen Samba-käyttäjätunnus: ei voida luoda.

[ctx: @info]
en: For security reasons, creating Samba users with empty passwords is not allowed.
fi: Turvallisuussyistä salasanattomien Samba-käyttäjien luomista ei sallita.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid user name; cannot add it to the group <resource>%2</resource>.
fi: <resource>%1</resource> ei ole kelvollinen käyttäjätunnus: sitä ei voida lisätä ryhmään <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid group name; cannot make user <resource>%2</resource> a member of it.
fi: <resource>%1</resource> ei ole kelvollinen ryhmän nimi: käyttäjää <resource>%2</resource> ei voida lisätä sen jäseneksi.

[ctx: @info]
en: For security reasons, cannot make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>.                                                    The group name is insecure; valid group names include the text <resource>samba</resource> and do not                                                    include the text <resource>admin</resource> or <resource>root</resource>.
fi: Turvallisuussyistä käyttäjää <resource>%1</resource> ei voi lisätä ryhmän <resource>%2</resource> jäseneksi.                                                    Ryhmän nimi on turvaton: kelvollisissa ryhmänimissä on teksti <resource>samba</resource> eivätkä ne                                                    sisällä tekstiä <resource>admin</resource> tai <resource>root</resource>.

[ctx: @info:status]
en: Your Samba installation appears to be broken.
fi: Samba-asennus vaikuttaa rikkonaiselta.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing.
fi: Virheen aiheuttaa se, ettei jakelu ole asettanut Samba-jakoa oikein. Ilmoita viasta jakelullesi tai tarkista jakelun ohjeet Samba-jaon asettamisesta.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing. Error:<nl/><message>%1</message>
fi: Virheen aiheuttaa se, ettei jakelu ole asettanut Samba-jakoa oikein. Ilmoita viasta jakelullesi tai tarkista jakelun ohjeet Samba-jaon asettamisesta. Virhe:<nl/><message>%1</message>

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> does not exist.
fi: Tätä kansiota ei voi jakaa, koska kansiota <filename>%1</filename> ei ole olemassa.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by creating that folder manually. Then close and re-open this window.
fi: Virheen aiheuttaa se, ettei jakelu ole asettanut Samba-jakoa oikein. Tämän voi korjata luomalla kansion itse ja sulkemalla ja avaamalla uudestaan tämän ikkunan.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> has its group owner inappropriately set to <resource>%2</resource>, which is not allowed.
fi: Tätä kansiota ei voi jakaa, koska kansion <filename>%1</filename> omistajaryhmäksi on väärin asetettu <resource>%2</resource>, mitä ei sallita.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by changing that folder's group owner to <resource>sambashares</resource> and making yourself a member of that group. Then restart the system.
fi: Virheen aiheuttaa se, ettei jakelu ole asettanut Samba-jakoa oikein. Tämän voi korjata itse vaihtamalla kansion omistajaksi <resource>sambashares</resource>, lisäämällä oman käyttäjätunnuksesi tähän ryhmään ja käynnistämällä järjestelmän uudestaan.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account isn't a member of the <resource>%1</resource> group.
fi: Tätä kansiota ei voi jakaa, koska käyttäjätunnuksesi ei kuulu ryhmään <resource>%1</resource>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by making your user a member of that group. Then restart the system.
fi: Tämän voi korjata lisäämällä oman käyttäjätunnuksesi ryhmään ja käynnistämällä järjestelmän uudelleen.

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
fi: Lisää minut ryhmän jäseneksi

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account doesn't have permission to write into <filename>%1</filename>.
fi: Tätä kansiota ei voi jakaa, koska käyttäjätunnuksellasi ei ole oikeuksia kirjoittaa kansioon <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by ensuring that the <resource>%1</resource> group has write permission for <filename>%2</filename>. Then close and re-open this window.
fi: Tämän voi korjata varmistamalla, että ryhmällä <resource>%1</resource> on kirjoitusoikeudet kansioon <filename>%2</filename>. Sulje sitten ja avaa uudelleen tämä ikkuna.

[ctx: @label kauth action description %1 is a username %2 a group name]
en: Adding user <resource>%1</resource> to group <resource>%2</resource> so they may configure Samba user shares
fi: Lisätään käyttäjä <resource>%1</resource> ryhmään <resource>%2</resource>, jotta hän voi määrittää Samban käyttäjäjakoja

[ctx: @info]
en: Failed to make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>
fi: Käyttäjätunnuksen <resource>%1</resource> lisääminen ryhmään <resource>%2</resource> epäonnistui

[ctx: @title]
en: File Path
fi: Tiedoston sijainti

[ctx: @title]
en: Current Permissions
fi: Nykyiset käyttöoikeudet

[ctx: @title]
en: Required Permissions
fi: Vaaditut käyttöoikeudet

[ctx: @title]
en: Denying Access
fi: Estetään pääsy

[ctx: @info]
note: i18n markup; this also means newlines are ignored!
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
fi: 
    Käytön estämällä tätä jakoa ei voi käyttää, vaikka toinen käyttösääntö sen sallisi. Estosäännöllä on aina
    etusija. Etenkin jos estetään <resource>Everyone</resource> (kaikki), käyttö todella estetään kaikilta.
    Yleensä ei ole tarpeen estää ketään, koska jaettujen kansioiden ja tiedostojen tavalliset käyttöoikeudet
    pätevät yhä. Käyttäjä, jolla ei ole käyttöoikeutta kansioon paikallisesti, ei voi käyttää sitä etänäkään,
    vaikka jakosääntö sen sallisi.

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
fi: Kansio tarvitaan jakamista varten lisäkäyttöoikeuksia

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
fi: Korjaa käyttöoikeudet

[ctx: @label]
en: The share might not work properly because share folder or its paths has Advanced Permissions: %1
fi: Jako ei ehkä toimi oikein, koska jakokansiolla tai sen sijainnilla on edistyneitä käyttöoikeuksia: %1

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
fi: Jaa tämä kansio paikallisverkon muille tietokoneille

[ctx: @label]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
fi: Tätä nimeä ei voi käyttää. Jakonimet eivät saa olla käyttäjätunnuksia eikä järjestelmässä saa olla kahta saman nimistä jakoa.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
fi: Nimi voi olla liian pitkä. Tästä saattaa seurata ongelmia ja Samba voi hylätä nimen.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
fi: Salli vierailijat

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
fi: Järjestelmän Samba-asetuksissa vieraskäyttö on poistettu käytöstä.

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
fi: Täydet oikeudet

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
fi: Vain luku

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
fi: Ei pääsyä

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
fi: Näytä Samban tilavalvonta

[ctx: @title]
en: Set password
fi: Aseta salasana

[ctx: @label:textbox]
en: Password
fi: Salasana

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
fi: Salasanojen on täsmättävä

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
fi: Aseta salasana

[ctx: @info]
en: 
    <para>The folder <filename>%1</filename> needs extra permissions for sharing to work.</para>
    <para>Do you want to add these permissions now?</para><nl/>
fi: 
    <para>Kansio <filename>%1</filename> vaatii jakoa varten lisäkäyttöoikeuksia.</para>
    <para>Haluatko lisätä nämä käyttöoikeudet nyt?</para><nl/>

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
fi: Muuta käyttöoikeuksia

[ctx: @label]
en: Could not change permissions for: %1. All permission changes have been reverted to initial state.
fi: Käyttöoikeuksia ei voitu muuttaa: %1. Kaikki käyttöoikeusmuutokset on palautettu alkutilaansa.

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @info]
en: The <application>Samba</application> file sharing service must be installed before folders can be shared.
fi: <application>Samba</application>-tiedostonjakopalvelu on asennettava, ennen kuin kansioita voi jakaa.

[ctx: @button]
en: Install Samba
fi: Asenna Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
fi: Samba-paketin asennus epäonnistui.

en: Because this distro does not include PackageKit, we cannot show you a nice "Install it" button, and you will have to use your package manager to install the <command>samba</command> server package manually.
fi: Koska tämä jakelu ei sisällä PackageKitiä, sinulle ei voida näyttää helppoa ”Asenna se” -painiketta vaan sinun asennettava <command>samba</command>-palvelun paketti itse paketinhallintaohjelmalla.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
fi: Viimeistele muutokset käynnistämällä tietokone uudelleen.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
fi: 
    <para>
    Samba käyttää eri käyttäjätietokantaa kuin järjestelmä.
    Kullekin käyttäjälle, jonka haluat todentaa, on asetettava erillinen
    Samba-salasana.
    </para>
    <para>
    Samba-salasana on asetettava ennen jakojen käyttöä nykyiseltä käyttäjätililtäsi.
    </para>

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
fi: Luo Samba-salasana

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
fi: 
    Käyttäjiä ja salasanoja voi hallita lisää Samban <command>smbpasswd</command>-komentorivityökalulla.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
fi: Olet ylittänyt kerrallaan aktiivisten jaettujen kansioiden määrän.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
fi: Jaon nimi on virheellinen.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
fi: Jaon nimi on jo toisen kansion käytössä.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
fi: Sijainti on virheellinen.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
fi: Kohdetta ei ole olemassa.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
fi: Kohde ei ole kansio.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
fi: Sijainti on suhteellinen.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
fi: Tätä kohdetta ei voi jakaa.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
fi: Käyttösääntö on virheellinen.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
fi: Käyttösäännön käyttäjätunnus on virheellinen.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
fi: ”Vieras”-käyttösääntö on virheellinen.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
fi: Vieraskäytön käyttöönottoa ei sallita.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
fi: <para>Kansion jakamista yritettäessä tapahtui virhe. Jakoa ei luotu.</para><para>Samban oma ilmoitus:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
fi: Verkkojaon luominen epäonnistui

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
fi: <para>Kansion jaon poistamista yritettäessä tapahtui virhe. Jakoa ei ole poistettu.</para><para>Samban oma ilmoitus:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
fi: Verkkojaon poistaminen epäonnistui

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
fi: Tarkistetaan, onko Samba-käyttäjää ”%1” olemassa

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
fi: Luodaan uutta Samba-käyttäjää ”%1”
