kfileshare - en to fr translation catalogue (110 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
fr: Refuser

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
fr: Autoriser

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
fr: Uniquement ce dossier

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
fr: Ce dossier, ses sous-dossiers et ses fichiers

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
fr: Ce dossier et tous ses sous-dossiers

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
fr: Ce dossier et ses fichiers

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
fr: Uniquement les sous-dossiers et leurs fichiers

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
fr: Uniquement les sous-fichiers

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
fr: Fichiers uniquement

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
fr: Permissions distantes

[ctx: @info]
en: This permission entry was inherited from a parent container and can only be modified on that parent (e.g. a higher level directory).
fr: Cette entrée de permissions a été héritée d'un conteneur parent et ne peut être que modifiée pour ce parent (par exemple, un dossier de niveau supérieur).

[ctx: @label]
en: Type:
fr: Type :

[ctx: @label]
en: Applies to:
fr: S'applique à :

[ctx: @option:check]
en: Traverse folder / execute file
fr: Parcourir un dossier / Exécuter un fichier

[ctx: @option:check]
en: List folder / read data
fr: Lister un dossier / Données lues

[ctx: @option:check]
en: Read attributes
fr: Attributs en lecture

[ctx: @option:check]
en: Read extended attributes
fr: Lire les attributs étendus

[ctx: @option:check]
en: Create files / write data
fr: Créer des fichiers / Écrire des données

[ctx: @option:check]
en: Create folders / append data
fr: Créer des dossiers / Ajouter des données

[ctx: @option:check]
en: Write attributes
fr: Attributs en écriture

[ctx: @option:check]
en: Write extended attributes
fr: Attributs étendus d'écriture

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
fr: Supprimer les sous-dossiers et leurs fichiers

[ctx: @option:check]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
fr: Permissions en lecture

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
fr: Modifier les permissions

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
fr: Devenir propriétaire

[ctx: @option:check]
en: Only apply these permissions to objects and/or containers within this container
fr: Appliquer uniquement ces permissions aux objets et / ou aux conteneurs concernant ce conteneur

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
fr: Entrées de contrôles d'accès

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
fr: Propriété

[ctx: @label]
en: Owner:
fr: Propriétaire :

[ctx: @label]
en: Group:
fr: Groupe :

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
fr: Aucune permission trouvée

[ctx: @info]
en: There are probably no SMB/Windows/Advanced permissions set on this file.
fr: Il n'y a probablement aucune permission SMB / Windows / Avancées définie pour ce fichier.

[ctx: @info]
en: User name <resource>%1</resource> is not valid as the name of a Samba user; cannot check for its existence.
fr: Le nom d'utilisateur <resource>%1</resource> n'est pas valable comme nom d'utilisateur pour Samba. Il est impossible de vérifier son existence.

[ctx: @info '%1 %2' together make up a terminal command; %3 is the command's output]
en: Command <command>%1 %2</command> failed:<nl/><nl/>%3
fr: La commande <command>%1 %2</command> a échoué :<nl/><nl/>%3

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid Samba user name; cannot create it.
fr: <resource>%1</resource> n'est pas un nom valable d'utilisateur pour Samba user name. Il est impossible de le créer.

[ctx: @info]
en: For security reasons, creating Samba users with empty passwords is not allowed.
fr: Pour des raisons de sécurité, la création d'utilisateurs de Samba avec des mots de passe vides n'est pas autorisée.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid user name; cannot add it to the group <resource>%2</resource>.
fr: <resource>%1</resource> n'est pas un nom valable d'utilisateur. Il est impossible de l'ajouter au groupe <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid group name; cannot make user <resource>%2</resource> a member of it.
fr: <resource>%1</resource> n'est pas un nom valable d'utilisateur pour Samba. Il est impossible que l'utilisateur <resource>%2</resource> en devienne membre.

[ctx: @info]
en: For security reasons, cannot make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>.                                                    The group name is insecure; valid group names include the text <resource>samba</resource> and do not                                                    include the text <resource>admin</resource> or <resource>root</resource>.
fr: Pour des raisons de sécurité, il est impossible d'ajouter l'utilisateur <resource>%1</resource> au groupe <resource>%2</resource>. Le nom du groupe n'est pas sûr. Les noms de groupe valables incluent le texte <resource>samba</resource> et n'incluent pas le texte <resource>admin</resource> ou <resource>root</resource>.

[ctx: @info:status]
en: Your Samba installation appears to be broken.
fr: Votre installation de Samba semble être endommagée.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing.
fr: Cette erreur est due au fait que votre distribution ne configure pas correctement le partage « Samba ». Veuillez ouvrir un bogue pour votre distribution ou vérifier dans la documentation de votre distribution le paramétrage de vos partages « Samba ».

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing. Error:<nl/><message>%1</message>
fr: Cette erreur est due au fait que votre distribution ne configure pas correctement le partage « Samba ». Veuillez ouvrir un bogue pour votre distribution ou vérifier dans la documentation de votre distribution le paramétrage de vos partages « Samba ». Erreur :<nl/><message>%1</message>

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> does not exist.
fr: Il est impossible de partager ce dossier car <filename>%1</filename> n'existe pas.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by creating that folder manually. Then close and re-open this window.
fr: Cette erreur est due au fait que votre distribution ne configure pas correctement le partage « Samba ». Vous pouvez la corriger vous-même en créant ce dossier manuellement. Ensuite, veuillez fermer cette fenêtre et la ré-ouvrir.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> has its group owner inappropriately set to <resource>%2</resource>, which is not allowed.
fr: Il est impossible de partager ce dossier car le propriétaire de groupe de <filename>%1</filename> est défini de façon erronée à <resource>%2</resource>.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by changing that folder's group owner to <resource>sambashares</resource> and making yourself a member of that group. Then restart the system.
fr: Cette erreur est due au fait que votre distribution ne configure pas correctement le partage « Samba ». Vous pouvez la corriger vous-même en modifiant le propriétaire du groupe de ce dossier en <resource>usershares</resource> et en vous faisant membre de ce groupe. Ensuite, veuillez re-démarrer le système.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account isn't a member of the <resource>%1</resource> group.
fr: Il est impossible de partager ce dossier car votre compte utilisateur n'est pas membre du groupe <resource>%1</resource>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by making your user a member of that group. Then restart the system.
fr: Vous pouvez corriger ceci en déclarant votre utilisateur membre de ce groupe. Ensuite, veuillez re-démarrer le système.

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
fr: Faire de moi un membre du groupe

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account doesn't have permission to write into <filename>%1</filename>.
fr: Il est impossible de partager ce dossier car votre compte utilisateur n'a pas les permissions d'écrire dans <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by ensuring that the <resource>%1</resource> group has write permission for <filename>%2</filename>. Then close and re-open this window.
fr: Vous pouvez corriger ceci en vous assurant que le groupe pour <resource>%1</resource> possède les permissions en écriture pour <filename>%2</filename>. Ensuite, veuillez fermer puis ré-ouvrir cette fenêtre.

[ctx: @label kauth action description %1 is a username %2 a group name]
en: Adding user <resource>%1</resource> to group <resource>%2</resource> so they may configure Samba user shares
fr: Ajout de l'utilisateur <resource>%1</resource> au groupe <resource>%2</resource> pour pouvoir configurer les partages d'utilisateurs « Samba »

[ctx: @info]
en: Failed to make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>
fr: Impossible de rendre l'utilisateur <resource>%1</resource> membre du groupe <resource>%2</resource>.

[ctx: @title]
en: File Path
fr: Emplacement de fichier

[ctx: @title]
en: Current Permissions
fr: Permissions actuelles

[ctx: @title]
en: Required Permissions
fr: Permissions nécessaires

[ctx: @title]
en: Denying Access
fr: Refus pour l'accès

[ctx: @info]
note: i18n markup; this also means newlines are ignored!
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
fr: 
    Un blocage d'un accès empêche l'utilisation de ce partage, même quand une autre règle pourrait en donner l'accès. Un règle de blocage a toujours
    la priorité. En particulier, le blocage d'accès à <resource>Tout</resource> désactive actuellement l'accès pour tout le monde.
    Il n'est pas nécessaire en général de bloquer tout le monde car un dossier classique et les permissions sur les fichiers s'appliquent toujours aux dossiers partagés. Un utilisateur n'ayant pas d'accès local à un dossier, ne pourra pas y accéder à distance, même si les règles d'accès au partage le permettent.

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
fr: Ce dossier a besoin de permissions supplémentaires pour que les partages fonctionnent.

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
fr: Corriger les permissions

[ctx: @label]
en: The share might not work properly because share folder or its paths has Advanced Permissions: %1
fr: Le partage pourrait ne pas fonctionner correctement car le dossier de partage ou ses emplacements possèdent des permissions avancées : %1.

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
fr: Partager ce dossier avec d'autres ordinateurs sur le réseau local

[ctx: @label]
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
fr: Ce nom ne peut être utilisé. Les noms de partage ne peuvent être des noms d'utilisateur. Il ne peut y avoir deux partages avec le même nom sur l'ensemble du système.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
fr: Ce nom semble trop long. Il peut provoquer des problèmes d'interopérabilité ou être rejeté par Samba.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
fr: Autoriser les invités

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
fr: Le compte « Invité » est désactivé dans la configuration « Samba » du système.

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
fr: Contrôle total

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
fr: Lecture seule

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
fr: Aucun accès

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
fr: Afficher l'indicateur d'état de Samba

[ctx: @title]
en: Set password
fr: Définir un mot de passe

[ctx: @label:textbox]
en: Password
fr: Mot de passe

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
fr: Les mots de passe doivent correspondre

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
fr: Définir un mot de passe

[ctx: @info]
en: 
    <para>The folder <filename>%1</filename> needs extra permissions for sharing to work.</para>
    <para>Do you want to add these permissions now?</para><nl/>
fr: 
    <para>Le dossier <filename>%1</filename> nécessite des permissions supplémentaires pour que les partages fonctionnent.</para>
    <para>Voulez-vous vraiment ajouter ces permissions maintenant ? </para><nl/>

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
fr: Modifier les permissions

[ctx: @label]
en: Could not change permissions for: %1. All permission changes have been reverted to initial state.
fr: Impossible de modifier les permissions pour : %1. Tous les changements de permissions ont été ramenés à l'état initial.

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @info]
en: The <application>Samba</application> file sharing service must be installed before folders can be shared.
fr: Le service de partage de fichiers <application>Samba</application> doit être installé avant que les dossiers puissent être partagés.

[ctx: @button]
en: Install Samba
fr: Installer Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
fr: L'installation du paquet « Samba » a échoué.

en: Because this distro does not include PackageKit, we cannot show you a nice "Install it" button, and you will have to use your package manager to install the <command>samba</command> server package manually.
fr: Comme cette distribution n'inclut pas le logiciel « PackageKit », il est impossible de vous afficher un joli bouton « Installez le ». Par conséquent, vous devrez utiliser votre gestionnaire de paquets pour installer manuellement le paquet <command>samba</command> à partir du serveur.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
fr: Redémarrer l'ordinateur pour terminer les modifications.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
fr: Redémarrer

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
fr: 
    <para>
    Samba utilise une base de données spécifique d'utilisateurs pour le système.
    Ceci nécessite que vous fournissiez un mot de passe spécifique pour Samba à chaque utilisateur, 
    qui devront s'authentifier.
    </para>
    <para>
    Avant que vous ne puissiez accéder aux partages avec votre compte courant utilisateur, vous devez définir un mot de passe pour Samba.
    </para>

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
fr: Créer un mode de passe « Samba »

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
fr: 
    Une gestion supplémentaire pour les utilisateurs additionnels et leurs mots de passe peut être réalisée grâce à <command>smbpasswd</command>
    une utilitaire en ligne de commandes.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
fr: Vous avez atteint le nombre maximal de dossiers partagés que vous pouvez activer en même temps.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
fr: Le nom du partage est non valable.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
fr: Le nom du partage est déjà utilisé pour un dossier différent.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
fr: L'emplacement est non valable.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
fr: L'emplacement n'existe pas.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
fr: L'emplacement n'est pas un dossier.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
fr: L'emplacement est relatif.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
fr: Cet emplacement semble ne pas pouvoir être partagé.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
fr: La règle d'accès est non valable.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
fr: L'utilisateur de la règle d'accès est non valable.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
fr: La règle d'accès de l'utilisateur « Invité » est non valable.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
fr: L'activation de l'accès « Invité » n'est pas autorisée.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
fr: <para>Une erreur est survenue durant une tentative de partage du dossier. Le partage n'a pas pu être créé.</para><para>Le compte-rendu interne « Samba » :</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
fr: Impossible de créer un partage par le réseau

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
fr: <para>Une erreur est survenue durant une tentative d'arrêter le partage du dossier. Le partage n'a pas pu être supprimé. Le compte-rendu interne « Samba » :</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
fr: Impossible de supprimer le partage par le réseau

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
fr: Vérification de l'existence de l'utilisateur « Samba » %1

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
fr: Création d'un nouveau utilisateur « Samba » « %1 »
