kfileshare - en to it translation catalogue (109 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
it: Nega

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
it: Consenti

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
it: Solo questa cartella

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
it: Questa cartella, le sottocartelle e i file

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
it: Questa cartella e le sottocartelle

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
it: Questa cartella e i file

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
it: Solo sottocartelle e file

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
it: Solo le sottocartelle

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
it: Solo i file

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
it: Permessi remoti

[ctx: @info]
en: This permission entry was inherited from a parent container and can only be modified on that parent (e.g. a higher level directory).
it: Questi permessi sono stati ereditati da un contenitore superiore e possono essere modificati solo su quel genitore (ad esempio una cartella di livello superiore).

[ctx: @label]
en: Type:
it: Tipo:

[ctx: @label]
en: Applies to:
it: Si applica a:

[ctx: @option:check]
en: Traverse folder / execute file
it: Attraversa la cartella / esegui il file

[ctx: @option:check]
en: List folder / read data
it: Elenco della cartella / leggi i dati

[ctx: @option:check]
en: Read attributes
it: Attributi di lettura

[ctx: @option:check]
en: Read extended attributes
it: Attributi di lettura estesi

[ctx: @option:check]
en: Create files / write data
it: Crea il file / scrivi i dati

[ctx: @option:check]
en: Create folders / append data
it: Crea le cartelle / aggiungi i dati

[ctx: @option:check]
en: Write attributes
it: Attributi di scrittura

[ctx: @option:check]
en: Write extended attributes
it: Attributi di scrittura estesi

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
it: Elimina sottocartelle e file

[ctx: @option:check]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
it: Permessi di lettura

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
it: Cambia i permessi

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
it: Assumi la proprietà

[ctx: @option:check]
en: Only apply these permissions to objects and/or containers within this container
it: Applica questi permessi solo a oggetti e/o contenitori all'interno di questo contenitore

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
it: Voci di controllo dell'accesso

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
it: 1Proprietà

[ctx: @label]
en: Owner:
it: Proprietario:

[ctx: @label]
en: Group:
it: Gruppo:

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
it: Nessun permesso trovato

[ctx: @info]
en: There are probably no SMB/Windows/Advanced permissions set on this file.
it: Probabilmente non ci sono permessi avanzati SMB/Windows impostati su questo file.

[ctx: @info]
en: User name <resource>%1</resource> is not valid as the name of a Samba user; cannot check for its existence.
it: Il nome utente <resource>%1</resource> non è valido come nome di un utente Samba; impossibile verificarne l'esistenza.

[ctx: @info '%1 %2' together make up a terminal command; %3 is the command's output]
en: Command <command>%1 %2</command> failed:<nl/><nl/>%3
it: Comando <command>%1 %2</command> non riuscito:<nl/><nl/>%3

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid Samba user name; cannot create it.
it: <resource>%1</resource> non è un nome utente Samba valido; impossibile crearlo.

[ctx: @info]
en: For security reasons, creating Samba users with empty passwords is not allowed.
it: Per motivi di sicurezza, non è consentito creare utenti Samba con password vuote.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid user name; cannot add it to the group <resource>%2</resource>.
it: <resource>%1</resource> non è un nome utente valido; impossibile aggiungerlo al gruppo <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid group name; cannot make user <resource>%2</resource> a member of it.
it: <resource>%1</resource> non è un nome di gruppo valido; impossibile rendere l'utente <resource>%2</resource> un membro di tale gruppo.

[ctx: @info]
en: For security reasons, cannot make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>.                                                    The group name is insecure; valid group names include the text <resource>samba</resource> and do not                                                    include the text <resource>admin</resource> or <resource>root</resource>.
it: Per motivi di sicurezza, non è possibile rendere l'utente <resource>%1</resource> membro del gruppo <resource>%2</resource>.                                                    l nome del gruppo non è sicuro; i nomi di gruppo validi includono il testo <resource>samba</resource>e non                                                    includono il testo <resource>admin</resource> o <resource>root</resource>.

[ctx: @info:status]
en: Your Samba installation appears to be broken.
it: La tua installazione di Samba sembra essere danneggiata.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing.
it: Questo errore è causato dalla tua distribuzione che non configura correttamente la condivisione Samba. Invia una segnalazione di bug alla tua distribuzione o verifica come configurare la condivisione Samba nella documentazione della tua distribuzione.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing. Error:<nl/><message>%1</message>
it: Questo errore è causato dalla tua distribuzione che non configura correttamente la condivisione Samba. Invia una segnalazione di bug alla tua distribuzione o verifica come configurare la condivisione Samba nella documentazione della tua distribuzione. Errore:<nl/><message>%1</message>

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> does not exist.
it: Questa cartella non può essere condivisa perché<filename>%1</filename> non esiste.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by creating that folder manually. Then close and re-open this window.
it: Questo errore è causato dalla tua distribuzione che non configura correttamente la condivisione Samba. Puoi correggerlo da solo creando la cartella manualmente. Quindi chiudi e riapri questa finestra.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> has its group owner inappropriately set to <resource>%2</resource>, which is not allowed.
it: Questa cartella non può essere condivisa perché <filename>%1</filename> ha il gruppo proprietario impostato in modo inappropriato su <resource>%2</resource>, che non è consentito.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by changing that folder's group owner to <resource>sambashares</resource> and making yourself a member of that group. Then restart the system.
it: Questo errore è causato dalla tua distribuzione che non configura correttamente la condivisione Samba. Puoi correggerlo tu stesso cambiando il gruppo proprietario della cartella a <resource>sambashares</resource> e aggiunge il tuo utente ai membri di quel gruppo. Quindi riavvia il sistema.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account isn't a member of the <resource>%1</resource> group.
it: Questa cartella non può essere condivisa perché il tuo account utente non è membro del gruppo <resource>%1</resource>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by making your user a member of that group. Then restart the system.
it: Puoi correggere questo problema rendendo il tuo utente membro di quel gruppo. Quindi riavvia il sistema.

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
it: Rendimi membro del gruppo

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account doesn't have permission to write into <filename>%1</filename>.
it: Questa cartella non può essere condivisa perché il tuo account utente non ha il permesso di scrivere in <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by ensuring that the <resource>%1</resource> group has write permission for <filename>%2</filename>. Then close and re-open this window.
it: È possibile correggere questo problema assicurando che il gruppo <resource>%1</resource> abbia i permessi di scrittura per <filename>%2</filename>. Quindi chiudi e riapri questa finestra.

[ctx: @label kauth action description %1 is a username %2 a group name]
en: Adding user <resource>%1</resource> to group <resource>%2</resource> so they may configure Samba user shares
it: Aggiunta dell'utente <resource>%1</resource> al gruppo <resource>%2</resource> in modo che possano configurare le condivisioni utente Samba

[ctx: @info]
en: Failed to make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>
it: Impossibile rendere l'utente <resource>%1</resource> membro del gruppo <resource>%2</resource>

[ctx: @title]
en: File Path
it: Percorso del file

[ctx: @title]
en: Current Permissions
it: Permessi attuali

[ctx: @title]
en: Required Permissions
it: Permessi richiesti

[ctx: @title]
en: Denying Access
it: Negare l'accesso

[ctx: @info]
note: i18n markup; this also means newlines are ignored!
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
it: 
    La negazione dell'accesso impedisce l'utilizzo di questa condivisione anche quando un'altra regola potrebbe concedere l'accesso. Una regola di rifiuto ha sempre
    la precedenza. In particolare, negare l'accesso a <resource>Tutti</resource> disabilita effettivamente l'accesso per tutti.
    In genere non è necessario negare a nessuno perché i normali permessi sulle cartelle e sui file si applicano anche alle cartelle condivise.
    Un utente che non ha accesso alla cartella localmente non sarà comunque in grado di accedervi da remoto anche
    quando le regole di accesso alla condivisione lo consentirebbero.

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
it: Questa cartella necessita di autorizzazioni aggiuntive per la condivisione per funzionare

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
it: Correggi i permessi

[ctx: @label]
en: The share might not work properly because share folder or its paths has Advanced Permissions: %1
it: La condivisione potrebbe non funzionare correttamente perché la cartella condivisa o i relativi percorsi dispongono di permessi avanzati: %1

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
it: Condividi questa cartella con altri computer nella rete locale

[ctx: @label]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
it: Questo nome non può essere utilizzato. I nomi delle condivisioni non devono essere nomi utente e non devono esserci due condivisioni con lo stesso nome sul sistema.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
it: Questo nome potrebbe essere troppo lungo. Può causare problemi di interoperabilità o essere rifiutato da Samba.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
it: Consenti ospiti

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
it: L'accesso ospite è disabilitato dalla configurazione Samba del sistema.

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
it: Controllo completo

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
it: Sola lettura

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
it: Nessun accesso

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
it: Mostra il monitor dello stato di Samba

[ctx: @title]
en: Set password
it: Imposta password

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
it: Conferma password

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
it: Le password devono corrispondere

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
it: Imposta password

[ctx: @info]
en: 
    <para>The folder <filename>%1</filename> needs extra permissions for sharing to work.</para>
    <para>Do you want to add these permissions now?</para><nl/>
it: 
    <para>La cartella <filename>%1</filename> necessita di permessi aggiuntivi perché la condivisione funzioni.</para>
    <para>Vuoi aggiungere questi permessi ora?</para ><nl/>

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
it: Cambia i permessi

[ctx: @label]
en: Could not change permissions for: %1. All permission changes have been reverted to initial state.
it: Impossibile modificare i permessi per: %1. Tutte le modifiche ai permessi sono state ripristinate allo stato iniziale.

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @info]
en: The <application>Samba</application> file sharing service must be installed before folders can be shared.
it: Il servizio di condivisione file <application>Samba</application> deve essere installato prima che le cartelle possano essere condivise.

[ctx: @button]
en: Install Samba
it: Installa Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
it: Installazione del pacchetto Samba non riuscita.

en: Because this distro does not include PackageKit, we cannot show you a nice "Install it" button, and you will have to use your package manager to install the <command>samba</command> server package manually.
it: Poiché questa distribuzione non include PackageKit, non possiamo mostrarti un bel pulsante «Installalo» e dovrai usare il tuo gestore di pacchetti per installare manualmente il pacchetto del server <command>samba</command>.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
it: Ravvia il computer per completare le modifiche.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
it: Riavvia

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
it: 
    <para>
    Samba utilizza una banca dati degli utenti separata da quella di sistema.
    Ciò richiede di impostare una password Samba separata per ogni utente con cui desideri
    autenticarti.
    </para>
    <para>
    Prima di poter accedere alle condivisioni con il tuo account utente attuale devi impostare una password Samba.
    </para>

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
it: Creare password Samba

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
it: 
    La gestione aggiuntiva degli utenti e la gestione delle password possono essere eseguite utilizzando lo strumento da riga di comando <command>smbpasswd</command>
    di Samba.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
it: Hai esaurito il numero massimo di cartelle condivise che puoi avere attive contemporaneamente.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
it: Il nome della condivisione non è valido.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
it: Il nome della condivisione è già in uso per una cartella diversa.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
it: Il percorso non è valido.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
it: Il percorso non esiste.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
it: Il percorso non è una cartella.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
it: Il percorso è relativo.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
it: Il percorso potrebbe non essere condiviso.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
it: La regola d'accesso non è valida.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
it: L'utente di una regola di accesso non è valido.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
it: La regola d'accesso «Ospite» non è valida.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
it: L'abilitazione dell'accesso ospite non è consentita.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
it: <para>Si è verificato un errore durante il tentativo di condividere la cartella. La condivisione non è stata creata.</para><para>Rapporto interno Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
it: Creazione della condivisione di rete non riuscita

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
it: <para>Si è verificato un errore durante il tentativo di annullare la condivisione della cartella. La condivisione non è stata rimossa.</para><para>Rapporto interno Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
it: Rimozione della condivisione di rete non riuscita

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
it: Verifica dell'esistenza dell'utente Samba «%1»

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
it: Creazione di un nuovo utente Samba «%1»
