kfileshare - en to nn translation catalogue (78 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
nn: Avvis

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
nn: Tillat

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
nn: Berre denne mappa

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
nn: Denne mappa, undermapper og filer

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
nn: Denne mappa og undermapper

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
nn: Denne mappa og filer

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
nn: Berre undermapper og filer

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
nn: Berre undermapper

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
nn: Berre filer

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
nn: Fjernløyve

[ctx: @label]
en: Applies to:
nn: Gjeld:

[ctx: @option:check]
en: Traverse folder / execute file
nn: Lesa mappe / køyra fil

[ctx: @option:check]
en: List folder / read data
nn: Lesa mappe / lesa data

[ctx: @option:check]
en: Read attributes
nn: Lesa attributt

[ctx: @option:check]
en: Read extended attributes
nn: Lesa utvida attributt

[ctx: @option:check]
en: Create files / write data
nn: Oppretta filer / skriva data

[ctx: @option:check]
en: Create folders / append data
nn: Oppretta mapper / tilføya data

[ctx: @option:check]
en: Write attributes
nn: Skriva attributt

[ctx: @option:check]
en: Write extended attributes
nn: Skriva utvida attributt

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
nn: Sletta undermapper og filer

[ctx: @option:check]
en: Delete
nn: Sletta

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
nn: Lesa løyve

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
nn: Endra løyve

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
nn: Ta eigarskap

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
nn: Tilgangskontroll-oppføringar

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
nn: Eigarskap

[ctx: @label]
en: Owner:
nn: Eigar:

[ctx: @label]
en: Group:
nn: Gruppe:

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
nn: Fann ingen løyve

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
nn: Gjer meg til gruppemedlem

[ctx: @title]
en: File Path
nn: Filadresse

[ctx: @title]
en: Current Permissions
nn: Gjeldande løyve

[ctx: @title]
en: Required Permissions
nn: Treng løyve

[ctx: @title]
en: Denying Access
nn: Nektar tilgang

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
nn: Denne mappa treng utvida løyve for å fungera

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
nn: Rett opp i løyve

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
nn: Del denne mappa med andre maskiner på lokalnettet

[ctx: @label]
en: Name:
nn: Namn:

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
nn: Namnet kan ikkje brukast. Namna på delte ressursar kan ikkje vera brukarnamn, og det kan ikkje finnast to delte ressursar med same i systemet.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
nn: Namnet er veldig langt. Det kan føra til problem med interoperatibilitet, eller det kan verta avvist av Samba.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
nn: Tillat gjestar

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
nn: Gjestetilgang er slått av i Samba-oppsettet på systemet.

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
nn: Full kontroll

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
nn: Skriveverna

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
nn: Ingen tilgang

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
nn: Vis overvaking av Samba-status

[ctx: @title]
en: Set password
nn: Vel passord

[ctx: @label:textbox]
en: Password
nn: Passord

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
nn: Stadfest passord

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
nn: Passorda må vera like

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
nn: Vel passord

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
nn: Endra løyve

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @button]
en: Install Samba
nn: Installer Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
nn: Klarte ikkje installera Samba-pakken.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
nn: Start maskina på nytt for å ta alle endringane i bruk.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
nn: Start på nytt

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
nn: Vel Samba-passord

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
nn: Du har nådd grensa for talet på delte mapper du kan ha samtidig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
nn: Ressursnamnet er ugyldig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
nn: Ressursnamnet er alt brukt for ei anna mappe.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
nn: Adressa er ugyldig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
nn: Adressa finst ikkje.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
nn: Adressa viser ikkje til ei mappe.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
nn: Adressa er relativ.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
nn: Denne mappa kan ikkje delast.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
nn: Tilgangsregelen er ugyldig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
nn: Brukaren til ein tilgangsregel er ugyldig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
nn: «Guest»-tilgangsregelen er ugyldig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
nn: Det er ikkje tillate å gje gjestetilgang.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
nn: <para>Det oppstod ein feil ved forsøk på å dela mappa. Den delte ressursen vart ikkje oppretta.</para><para>Intern rapport frå Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
nn: Klarte ikkje oppretta nettverksressurs

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
nn: <para>Det oppstod ein feil ved forsøk på å slutta å dela mappa. Den delte ressursen vart ikkje fjerna.</para><para>Intern rapport frå Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
nn: Klarte ikkje fjerna nettverksressurs

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
nn: Ser om Samba-brukaren «%1» finst frå før

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
nn: Opprettar ny Samba-brukar «%1»
