kfileshare - en to pt_BR translation catalogue (79 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
pt_BR: Recusar

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
pt_BR: Permitir

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
pt_BR: Esta pasta apenas

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
pt_BR: Esta pasta, subpastas e arquivos

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
pt_BR: Esta pasta e subpastas

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
pt_BR: Esta pasta e arquivos

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
pt_BR: Subpastas e arquivos apenas

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
pt_BR: Subpastas apenas

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
pt_BR: Arquivos apenas

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
pt_BR: Permissões remotas

[ctx: @info]
en: This permission entry was inherited from a parent container and can only be modified on that parent (e.g. a higher level directory).
pt_BR: Esta entrada de permissão foi herdada de um contêiner pai e só pode ser modificada nesse pai (por exemplo, um diretório de nível superior).

[ctx: @label]
en: Type:
pt_BR: Tipo:

[ctx: @label]
en: Applies to:
pt_BR: Aplica-se a:

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
pt_BR: Excluir subpastas e arquivos

[ctx: @option:check]
en: Delete
pt_BR: Excluir

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
pt_BR: Permissões de leitura

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
pt_BR: Permissões de modificações

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
pt_BR: Virar proprietário

[ctx: @option:check]
en: Only apply these permissions to objects and/or containers within this container
pt_BR: Apenas aplicar estas permissões para objetos e/ou contêineres dentro deste contêiner

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
pt_BR: Entradas de controle de acesso

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
pt_BR: Propriedade

[ctx: @label]
en: Owner:
pt_BR: Proprietário:

[ctx: @label]
en: Group:
pt_BR: Grupo:

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
pt_BR: Nenhuma permissão encontrada

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
pt_BR: Tornar-me um membro do grupo

[ctx: @title]
en: File Path
pt_BR: Caminho do arquivo

[ctx: @title]
en: Current Permissions
pt_BR: Permissões atuais

[ctx: @title]
en: Required Permissions
pt_BR: Permissões necessárias

[ctx: @title]
en: Denying Access
pt_BR: Negando acesso

[ctx: @info]
note: i18n markup; this also means newlines are ignored!
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
pt_BR: 
    Negar o acesso impede o uso deste compartilhamento quando outra regra de acesso pode conceder o acesso.
    Uma regra de negação sempre tem precedência. Em particular, negar acesso a  <resource>Todos</resource> desabilita o acesso para todos.
     Geralmente não é necessário negar ninguém porque as permissões regulares das pastas e arquivos ainda se aplicam a pastas
    compartilhadas. Um usuário que não tem acesso à pasta localmente não poderá acessá-la remotamente, mesmo
    quando as regras de acesso de compartilhamento permitirem.

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
pt_BR: Esta pasta necessita permissões extras para o compartilhamento funcionar

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
pt_BR: Corrigir permissões

[ctx: @label]
en: The share might not work properly because share folder or its paths has Advanced Permissions: %1
pt_BR: O compartilhamento pode não funcionar corretamente porque a pasta compartilhada ou seus caminhos tem permissões avançadas: %1

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
pt_BR: Compartilhar esta pasta com outros computadores na rede local

[ctx: @label]
en: Name:
pt_BR: Nome:

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
pt_BR: Este nome não pode ser usado. Os nomes de compartilhamentos não devem ser nomes de usuário e não pode haver dois compartilhamentos com o mesmo nome em todo o sistema.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
pt_BR: Este nome pode ser muito grande. Ele pode gerar problemas de interoperabilidade ou ser rejeitado pelo Samba.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
pt_BR: Permitir convidados

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
pt_BR: O acesso de convidados está desabilitado pela configuração do sistema Samba.

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
pt_BR: Controle total

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
pt_BR: Somente leitura

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
pt_BR: Sem acesso

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
pt_BR: Mostrar o monitor de status do Samba

[ctx: @title]
en: Set password
pt_BR: Definir senha

[ctx: @label:textbox]
en: Password
pt_BR: Senha

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
pt_BR: Confirmar senha

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
pt_BR: As senhas devem coincidir

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
pt_BR: Definir senha

[ctx: @info]
en: 
    <para>The folder <filename>%1</filename> needs extra permissions for sharing to work.</para>
    <para>Do you want to add these permissions now?</para><nl/>
pt_BR: 
    <para>A pasta <filename>%1</filename> necessita permissões extras para o compartilhamento funcionar.</para>
    <para>Deseja adicionar estas permissões agora?</para><nl/>

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
pt_BR: Alterar permissões

[ctx: @label]
en: Could not change permissions for: %1. All permission changes have been reverted to initial state.
pt_BR: Não foi possível alterar as permissões de: %1. Todas as alterações de permissão foram revertidas para o estado inicial.

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: @button]
en: Install Samba
pt_BR: Instalar Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
pt_BR: Falha ao instalar o pacote Samba.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
pt_BR: Reinicie o computador para concluir as alterações.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
pt_BR: Reiniciar

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
pt_BR: 
    <para>
    O Samba usa um banco de dados separado do sistema.
    Isto requer que você configure uma senha separada do Samba para cada usuário com o qual
    desejar se autenticar.
    </para>
    <para>
    Antes que você possa acessar os compartilhamentos com a sua conta de usuário atual você precisa definir uma senha do Samba.
    </para>

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
pt_BR: Criar senha do Samba

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
pt_BR: 
    Gerenciamento de usuários e senhas adicional pode ser feito usando o utilitário de linha
    de comando do Samba <command>smbpasswd</command>.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
pt_BR: Você esgotou a quantidade máxima de pastas compartilhadas que podem ser ativas ao mesmo tempo.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
pt_BR: O nome do compartimento é inválido.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
pt_BR: O nome do compartimento já está em uso por uma pasta diferente.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
pt_BR: O caminho é inválido.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
pt_BR: O caminho não existe.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
pt_BR: O caminho não é uma pasta.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
pt_BR: O caminho é relativo.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
pt_BR: Este caminho não pode ser compartilhado.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
pt_BR: A regra de acesso é inválida.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
pt_BR: Um usuário da regra de acesso não é válido.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
pt_BR: A regra de acesso "Guest" é inválida.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
pt_BR: Não é permitido habilitar o acesso de convidados.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
pt_BR: <para>Ocorreu um erro ao tentar compartilhar a pasta. O compartilhamento não foi criado.</para><para>Relatório interno do Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
pt_BR: Falha ao criar o compartimento de rede

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
pt_BR: <para>Ocorreu um erro ao tentar parar de compartilhar a pasta O compartilhamento não foi excluído.</para><para>Relatório interno do Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
pt_BR: Falha ao remover o compartimento de rede

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
pt_BR: Verificando se o usuário Samba '%1' existe

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
pt_BR: Criando novo usuário Samba '%1'
