kfileshare - en to ro translation catalogue (72 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
ro: Refuză

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
ro: Permite

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
ro: Numai acest dosar

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
ro: Acest dosar, subdosare și fișiere

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
ro: Acest dosar și subdosare

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
ro: Acest dosar și fișiere

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
ro: Numai subdosare și fișiere

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
ro: Numai subdosare

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
ro: Numai fișiere

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
ro: Permisiuni distante

[ctx: @label]
en: Type:
ro: Tip:

[ctx: @label]
en: Applies to:
ro: Se aplică la:

[ctx: @option:check]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
ro: Proprietate

[ctx: @label]
en: Owner:
ro: Proprietar:

[ctx: @label]
en: Group:
ro: Grup:

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
ro: Nicio permisiune găsită

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
ro: Fă-mă membru al grupului

[ctx: @title]
en: File Path
ro: Calea fișierului

[ctx: @title]
en: Current Permissions
ro: Permisiuni actuale

[ctx: @title]
en: Required Permissions
ro: Permisiuni necesare

[ctx: @title]
en: Denying Access
ro: Se refuză accesul

[ctx: @info]
note: i18n markup; this also means newlines are ignored!
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
ro: 
    Refuzarea accesului previne folosirea acestei partajări, chiar și atunci când altă regulă de acces ar putea oferi accesul.
    O regulă de interzicere are mereu prioritate. În special interzicerea accesului pentru <resource>Toți</resource> chiar
    dezactivează accesul pentru oricine. În general, nu e nevoie să blocați pe nimeni deoarece permisiunile obișnuite ale
    dosarelor și fișierelor se aplică și la dosarele partajate. Un utilizator fără acces local la dosar va continua să nu-l
    poată accesa de la distanță, chiar dacă regulile de acces la partajare i-ar permite.

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
ro: Acest dosar are nevoie de permisiuni suplimentare pentru ca partajarea să funcționeze

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
ro: Repară permisiunile

[ctx: @label]
en: The share might not work properly because share folder or its paths has Advanced Permissions: %1
ro: Partajarea poate să nu funcționeze corect deoarece dosarul partajat sau căile acestuia au permisiuni avansate: %1

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
ro: Partajează acest dosar cu alte calculatoare din rețeaua locală

[ctx: @label]
en: Name:
ro: Denumire:

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
ro: Această denumire nu poate fi folosită. Denumirile partajărilor nu trebuie să fie nume de utilizatori și nu trebuie să existe două partajări cu aceeași denumire în tot sistemul.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
ro: Această denumire poate fi prea lungă. Aceasta poate provoca probleme de interoperabilitate sa fi respinsă de Samba.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
ro: Permite oaspeți

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
ro: Accesul oaspeților e dezactivat de configurația Samba a sistemului.

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
ro: Control deplin

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
ro: Numai citire

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
ro: Fără acces

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
ro: Arată monitor de stare Samba

[ctx: @title]
en: Set password
ro: Stabilește parola

[ctx: @label:textbox]
en: Password
ro: Parolă

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
ro: Confirmă parola

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
ro: Parolele trebuie să se potrivească

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
ro: Stabilește parola

[ctx: @info]
en: 
    <para>The folder <filename>%1</filename> needs extra permissions for sharing to work.</para>
    <para>Do you want to add these permissions now?</para><nl/>
ro: 
    <para>Dosarul <filename>%1</filename> are nevoie de permisiuni suplimentare pentru ca partajarea să funcționeze.</para>
    <para>Doriți să adăugați aceste permisiuni acum?</para><nl/>

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
ro: Schimbă permisiunile

[ctx: @label]
en: Could not change permissions for: %1. All permission changes have been reverted to initial state.
ro: Nu s-au putut schimba permisiunile pentru: %1. Toate schimbările de permisiuni au fost restabilite la starea inițială.

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: @button]
en: Install Samba
ro: Instalează Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
ro: Instalarea pachetului Samba a eșuat.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
ro: Reporniți calculatorul pentru a finaliza modificările.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
ro: Repornește

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
ro: 
    <para>
    Samba folosește o bază de date cu utilizatori separată de cea a sistemului.
    Aceasta presupune crearea unei parole Samba separate pentru fiecare utilizator
    care doriți să se poată autentifica.
    </para>
    <para>
    Trebuie să vă creați o parolă Samba înainte de a putea accesa partajărilecu contul de utilizator actual.
    </para>

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
ro: Creează parolă Samba

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
ro: 
    Funcții suplimentare de gestiune a utilizatorilor și parolelor sunt disponibile prin
    utilitarul Samba în linie de comandă <command>smbpasswd</command>.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
ro: Ați epuizat numărul maxim de dosare partajate pe care le puteți avea active în același timp.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
ro: Denumirea partajării nu e validă.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
ro: Denumirea partajării e folosită deja pentru alt dosar.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
ro: Calea nu e validă.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
ro: Calea nu există.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
ro: Calea nu e un dosar.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
ro: Calea e relativă.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
ro: Calea nu poate fi partajată.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
ro: Regula de acces nu e validă.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
ro: Utilizatorul unei reguli de acces nu e valid.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
ro: Regula de acces „Oaspete” nu e validă.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
ro: Activarea accesului pentru oaspeți nu e permisă.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
ro: <para>A intervenit o eroare la încercarea de a partaja dosarul. Partajarea nu a fost creată.</para><para>Raport din interiorul Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
ro: Crearea partajării de rețea a eșuat

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
ro: <para>A intervenit o eroare la încercarea de a des-partaja dosarul Partajarea nu a fost eliminată.</para><para>Raport din interiorul Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
ro: Eliminarea partajării de rețea a eșuat

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
ro: Se verifică dacă utilizatorul Samba „%1” există

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
ro: Se creează utilizator Samba nou „%1”
