kfileshare - en to sv translation catalogue (110 entries)

[ctx: @option:radio an entry denying permissions]
en: Deny
sv: Neka

[ctx: @option:radio an entry allowing permissions]
en: Allow
sv: Tillåt

[ctx: @option:radio an unknown permission entry type (doesn't really happen)]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder only
sv: Bara den här katalogen

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder, subfolders and files
sv: Den här katalogen, underkataloger och filer

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and subfolders
sv: Den här katalogen och underkataloger

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: This folder and files
sv: Den här katalogen och filer

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders and files only
sv: Bara underkataloger och filer

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Subfolders only
sv: Bara underkataloger

[ctx: @option:radio permission applicability type]
en: Files only
sv: Bara filer

[ctx: @option:radio permission applicability type (doesn't really happen)]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @title:tab]
en: Remote Permissions
sv: Fjärrättigheter

[ctx: @info]
en: This permission entry was inherited from a parent container and can only be modified on that parent (e.g. a higher level directory).
sv: Rättighetsposten ärvdes från en överliggande behållare och kan bara ändras i där (t.ex. en överliggande katalog).

[ctx: @label]
en: Type:
sv: Typ:

[ctx: @label]
en: Applies to:
sv: Gäller:

[ctx: @option:check]
en: Traverse folder / execute file
sv: Gå in i katalog / kör fil

[ctx: @option:check]
en: List folder / read data
sv: Lista katalog / läs data

[ctx: @option:check]
en: Read attributes
sv: Läsattribut

[ctx: @option:check]
en: Read extended attributes
sv: Läs utökade attribut

[ctx: @option:check]
en: Create files / write data
sv: Skapa filer / skriv data

[ctx: @option:check]
en: Create folders / append data
sv: Skapa kataloger / lägg till data

[ctx: @option:check]
en: Write attributes
sv: Skrivattribut

[ctx: @option:check]
en: Write extended attributes
sv: Skriv utökade attribut

[ctx: @option:check]
en: Delete subfolders and files
sv: Ta bort underkataloger och filer

[ctx: @option:check]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @option:check]
en: Read permissions
sv: Läsrättigheter

[ctx: @option:check]
en: Change permissions
sv: Ändra rättigheter

[ctx: @option:check]
en: Take ownership
sv: Bli ägare

[ctx: @option:check]
en: Only apply these permissions to objects and/or containers within this container
sv: Verkställ bara rättigheterna för objekt och/eller behållare inom den här behållaren

[ctx: @title]
en: Access Control Entries
sv: Åtkomstkontrollposter

[ctx: @title file/folder owner info]
en: Ownership
sv: Ägare

[ctx: @label]
en: Owner:
sv: Ägare:

[ctx: @label]
en: Group:
sv: Grupp:

[ctx: @info]
en: No Permissions Found
sv: Inga rättigheter hittades

[ctx: @info]
en: There are probably no SMB/Windows/Advanced permissions set on this file.
sv: Det finns troligen inga SMB/Windows/Avancerade rättigheter inställda för filen.

[ctx: @info]
en: User name <resource>%1</resource> is not valid as the name of a Samba user; cannot check for its existence.
sv: Användarnamnet <resource>%1</resource> är inte giltigt som namn på en Samba-användare. Kan inte kontrollera om det redan finns.

[ctx: @info '%1 %2' together make up a terminal command; %3 is the command's output]
en: Command <command>%1 %2</command> failed:<nl/><nl/>%3
sv: Kommandot <command>%1 %2</command> misslyckades:<nl/><nl/>%3

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid Samba user name; cannot create it.
sv: <resource>%1</resource> är inte ett giltigt Samba användarnamn. Kan inte skapa det.

[ctx: @info]
en: For security reasons, creating Samba users with empty passwords is not allowed.
sv: Av säkerhetsskäl är det inte tillåtet att skapa Samba-användare med tomma lösenord.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid user name; cannot add it to the group <resource>%2</resource>.
sv: <resource>%1</resource> är inte ett giltigt användarnamn. Kan inte lägga till det i gruppen <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> is not a valid group name; cannot make user <resource>%2</resource> a member of it.
sv: <resource>%1</resource> är inte ett giltigt gruppnamn. Kan inte göra användaren <resource>%2</resource> till en medlem i den.

[ctx: @info]
en: For security reasons, cannot make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>.                                                    The group name is insecure; valid group names include the text <resource>samba</resource> and do not                                                    include the text <resource>admin</resource> or <resource>root</resource>.
sv: Av säkerhetsskäl kan inte användaren <resource>%1</resource> göras till medlem av gruppen <resource>%2</resource>. Gruppnamnet är inte säkert. Giltiga gruppnamn inkluderar texten <resource>samba</resource> och inkluderar inte texten <resource>admin</resource> eller <resource>root</resource>.

[ctx: @info:status]
en: Your Samba installation appears to be broken.
sv: Installationen av Samba verkar vara felaktig.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing.
sv: Felet orsakas av att distributionen inte har ställt in delning med Samba riktigt. Skicka in en felrapport till distributionen eller kontrollera distributionens dokumentation om hur delning med Samba ska ställas in.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. Please file a bug with your distribution or check your distribution's documentation on setting up Samba sharing. Error:<nl/><message>%1</message>
sv: Felet orsakas av att distributionen inte har ställt in delning med Samba riktigt. Skicka in en felrapport till distributionen eller kontrollera distributionens dokumentation om hur delning med Samba ska ställas in.:<nl/><message>%1</message>

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> does not exist.
sv: Katalogen kan inte delas eftersom <filename>%1</filename> inte finns.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by creating that folder manually. Then close and re-open this window.
sv: Felet orsakas av att distributionen inte har ställt in delning med Samba riktigt. Du kan rätta det själv genom att skapa katalogen manuellt. Stäng och öppna därefter det här fönstret igen.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because <filename>%1</filename> has its group owner inappropriately set to <resource>%2</resource>, which is not allowed.
sv: Katalogen kan inte delas eftersom <filename>%1</filename> har sin gruppägare olämpligt inställd till <resource>%2</resource>, vilket inte är tillåtet.

[ctx: @info:status]
en: This error is caused by your distribution not setting up Samba sharing properly. You can fix it yourself by changing that folder's group owner to <resource>sambashares</resource> and making yourself a member of that group. Then restart the system.
sv: Felet orsakas av att distributionen inte har ställt in delning med Samba riktigt. Du kan rätta det själv genom att ändra katalogens gruppägare till <resource>sambashares</resource> och göra dig till en medlem av den gruppen. Starta därefter om datorn.

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account isn't a member of the <resource>%1</resource> group.
sv: Katalogen kan inte delas eftersom ditt användarkonto inte är medlem av gruppen <resource>%1</resource>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by making your user a member of that group. Then restart the system.
sv: Du kan rätta det själv genom att göra användaren till en medlem av den gruppen. Starta därefter om datorn.

[ctx: action@button makes user a member of the samba share group]
en: Make me a Group Member
sv: Gör mig till gruppmedlem

[ctx: @info:status]
en: This folder can't be shared because your user account doesn't have permission to write into <filename>%1</filename>.
sv: Katalogen kan inte delas eftersom ditt användarkonto inte har rättighet att skriva till <filename>%1</filename>.

[ctx: @info:status]
en: You can fix this by ensuring that the <resource>%1</resource> group has write permission for <filename>%2</filename>. Then close and re-open this window.
sv: Du kan rätta det genom att säkerställa att gruppen <resource>%1</resource> har skrivrättigheter för <filename>%2</filename>. Stäng och öppna därefter det här fönstret igen.

[ctx: @label kauth action description %1 is a username %2 a group name]
en: Adding user <resource>%1</resource> to group <resource>%2</resource> so they may configure Samba user shares
sv: Lägger till användare <resource>%1</resource> till gruppen <resource>%2</resource> så att de kan ställa in Samba användardelningar

[ctx: @info]
en: Failed to make user <resource>%1</resource> a member of group <resource>%2</resource>
sv: Misslyckades göra användaren <resource>%1</resource> medlem av gruppen <resource>%2</resource>

[ctx: @title]
en: File Path
sv: Filsökväg

[ctx: @title]
en: Current Permissions
sv: Nuvarande rättigheter

[ctx: @title]
en: Required Permissions
sv: Nödvändiga rättigheter

[ctx: @title]
en: Denying Access
sv: Nekar åtkomst

[ctx: @info]
note: i18n markup; this also means newlines are ignored!
en: 
    Denying access prevents using this share even when another access rule might grant access. A denial rule always
    takes precedence. In particular denying access to <resource>Everyone</resource> actually disables access for everyone.
    It is generally not necessary to deny anyone because the regular directory and file permissions still apply to shared
    directories. A user who does not have access to the directory locally will still not be able to access it remotely even
    when the Share access rules would allow it.
sv: 
    Att neka åtkomst förhindrar att den delade resursen används även om en annat åtkomstregel kan ge åtkomst. En nekande
    regel har alltid företräde. I synnerhet att neka åtkomst till <resource>Everyone</resource> nekar verkligen åtkomst till alla.
    Det är i allmänhet inte nödvändigt att neka någon eftersom de vanliga katalog- och filrättigheterna också
    gäller för delade kataloger. En användare som inte har åtkomst till katalogen lokalt kan inte heller komma åt
    den från en annan dator även om den delade resursens åtkomstregler skulle tillåta det.

[ctx: @label]
en: This folder needs extra permissions for sharing to work
sv: Katalogen kräver extra rättigheter för att delning ska fungera

[ctx: @action:button opens the change permissions page]
en: Fix Permissions
sv: Korrigera rättigheter

[ctx: @label]
en: The share might not work properly because share folder or its paths has Advanced Permissions: %1
sv: Den delade resursen kanske inte fungerar som den ska eftersom den delade katalogen eller dess sökvägar har avancerade rättigheter: %1

[ctx: @option:check]
en: Share this folder with other computers on the local network
sv: Dela katalogen med andra datorer i det lokala nätverket

[ctx: @label]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label]
en: This name cannot be used. Share names must not be user names and there must not be two shares with the same name on the entire system.
sv: Namnet kan inte användas. Namn på delade kataloger får inte vara användarnamn och det får inte finnas två delade kataloger med samma namn i hela systemet.

[ctx: @label]
en: This name may be too long. It can cause interoperability problems or get rejected by Samba.
sv: Namnet kan vara för långt. Det kan orsaka interoperabilitetsproblem eller avvisas av Samba.

[ctx: @option:check]
en: Allow guests
sv: Tillåt gäster

[ctx: @label]
en: Guest access is disabled by the system's Samba configuration.
sv: Gäståtkomst är inaktiverad av systemets Samba-inställning.

[ctx: @option:radio user can read&write]
en: Full Control
sv: Fullständig kontroll

[ctx: @option:radio user can read]
en: Read Only
sv: Skrivskyddad

[ctx: @option:radio user not allowed to access share]
en: No Access
sv: Ingen åtkomst

[ctx: @button]
en: Show Samba status monitor
sv: Visa Samba statusövervakning

[ctx: @title]
en: Set password
sv: Ange lösenord

[ctx: @label:textbox]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

[ctx: @label error message]
en: Passwords must match
sv: Lösenord måste stämma

[ctx: @action:button creates a new samba user with the user-specified password]
en: Set Password
sv: Ange lösenord

[ctx: @info]
en: 
    <para>The folder <filename>%1</filename> needs extra permissions for sharing to work.</para>
    <para>Do you want to add these permissions now?</para><nl/>
sv: 
    <para>Katalogen <filename>%1</filename> kräver extra rättigheter för att delning ska fungera.</para>
    <para>Vill du lägga till rättigheterna nu?</para><nl/>

[ctx: @action:button changes permissions]
en: Change Permissions
sv: Ändra rättigheter

[ctx: @label]
en: Could not change permissions for: %1. All permission changes have been reverted to initial state.
sv: Kunde inte ändra rättigheter för: %1. Alla rättighetsändringar har återställts till det ursprungliga tillståndet.

[ctx: @action:button cancels permissions change]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @info]
en: The <application>Samba</application> file sharing service must be installed before folders can be shared.
sv: <application>Samba</application> fildelningstjänst måste installeras innan kataloger kan delas.

[ctx: @button]
en: Install Samba
sv: Installera Samba

[ctx: @label]
en: The Samba package failed to install.
sv: Installation av Samba-paketet misslyckades.

en: Because this distro does not include PackageKit, we cannot show you a nice "Install it" button, and you will have to use your package manager to install the <command>samba</command> server package manually.
sv: Eftersom distributionen inte inkluderar PackageKit kan vi inte visa en snygg knapp med "Installera det", så du måste använda pakethanteraren för att installera serverpaketet <command>samba</command> manuellt.

[ctx: @label]
en: Restart the computer to complete the changes.
sv: Starta om datorn för att slutföra ändringarna.

[ctx: @button restart the system]
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    <para>
    Samba uses a separate user database from the system one.
    This requires you to set a separate Samba password for every user that you want to
    be able to authenticate with.
    </para>
    <para>
    Before you can access shares with your current user account you need to set a Samba password.
    </para>
sv: 
    <para>
    Samba använder en separat användardatabas i stället för den i systemet.
    Det kräver att ett separat Samba-lösenord ställs in för varje användare
    som ska kunna ges behörighet.
    </para>
    <para>
    Innan du kan komma åt delade resurser med ditt nuvarande användarkonto måste du ställa in ett Samba-lösenord.
    </para>

[ctx: @action:button opens dialog to create new user]
en: Create Samba password
sv: Skapa Samba-lösenord

[ctx: @info]
note: i18n markup
en: 
    Additional user management and password management can be done using Samba's <command>smbpasswd</command>
    command line utility.
sv: 
    Ytterligare hantering av användare och lösenords kan göra genom att använda
    Sambas kommandoradsverktyg <command>smbpasswd</command>..

[ctx: @info detailed error messsage]
en: You have exhausted the maximum amount of shared directories you may have active at the same time.
sv: Du har förbrukat det maximala antalet delade kataloger som kan vara aktiva samtidigt.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is invalid.
sv: Delningsnamnet är ogiltigt.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The share name is already in use for a different directory.
sv: Delningsnamnet används redan för en annan katalog.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is invalid.
sv: Sökvägen är ogiltig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path does not exist.
sv: Sökvägen finns inte.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is not a directory.
sv: Sökvägen är inte en katalog.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The path is relative.
sv: Sökvägen är relativ.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: This path may not be shared.
sv: Sökvägen får inte delas.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The access rule is invalid.
sv: Åtkomstregeln är ogiltig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: An access rule's user is not valid.
sv: En åtkomstregels användare är inte giltig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: The 'Guest' access rule is invalid.
sv: Åtkomstregeln 'Gäst' är ogiltig.

[ctx: @info detailed error messsage]
en: Enabling guest access is not allowed.
sv: Aktivera gäståtkomst tillåts inte.

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to share the directory. The share has not been created.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att dela en katalog. Den delade katalogen har inte skapats.</para><para>Intern rapport från Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Create Network Share
sv: Misslyckades skapa delad nätverksåtkomst

[ctx: @info error in the underlying binaries. %1 is CLI output]
en: <para>An error occurred while trying to un-share the directory. The share has not been removed.</para><para>Samba internals report:</para><message>%1</message>
sv: <para>Ett fel uppstod vid försök att sluta dela en katalog. Den delade katalogen har inte tagits bort.</para><para>Intern rapport från Samba:</para><message>%1</message>

[ctx: @info/title]
en: Failed to Remove Network Share
sv: Misslyckades ta bort delad nätverksåtkomst

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Checking if Samba user '%1' exists
sv: Kontrollerar om Samba-användaren "%1" finns

[ctx: @label kauth action description %1 is a username]
en: Creating new Samba user '%1'
sv: Skapar ny Samba-användare '%1'
