kaddressbook - en to ar translation catalogue (116 entries)

en: Export CSV file...
ar: صدّر ملفّ CSV...

en: Export contacts to a file in comma separated value format.
ar: صدّر المتراسلين إلى ملفّ بنسق ”قيم مفصولة بفواصل“.

en: Import CSV file...
ar: استورد ملفّ CSV...

en: Import contacts from a file in comma separated value format.
ar: استورد متراسلين من ملفّ بنسق ”قيم مفصولة بفواصل“.

en: Which contact do you want to export?
ar: أيّ متراسل تريد تصديره؟

en: You have not selected any contacts to export.
ar: لم تحدّد أيّ متراسلين لتصديرهم.

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b></qt>
ar: <html dir="rtl">تعذّر فتح الملفّ <b>%1</b></html>

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b>.</qt>
ar: <html dir="rtl">تعذّر فتح الملفّ <b>%1</b>.</html>

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Dialog
ar: حواريّ استيراد CSV

[ctx: @label]
en: Importing contacts
ar: يستورد المتراسلين

[ctx: @label]
en: File to import:
ar: الملفّ لاستيراده:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a csv file to import
ar: اختر ملفّ CSV لاستيراده

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to start a file chooser that will allow you to select a csv file to import.
ar: انقر هذا الزّرّ لبدء منتقي ملفّات يسمح لك باختيار ملفّ CSV لاستيراده.

[ctx: @title:group]
en: Delimiter
ar: المحدِّد

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Comma
ar: فاصلة

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a comma
ar: اضبط فاصل الحقول ليكون فاصلة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the comma as a field separator.
ar: اختر هذا الخيار إن كان ملفّ CSV يستخدم الفاصلة كفاصل حقول.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Semicolon
ar: فاصلة منقوطة

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a semicolon
ar: اضبط فاصل الحقول ليكون فاصلة منقوطة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the semicolon as a field separator.
ar: اختر هذا الخيار إن كان ملفّ CSV يستخدم الفاصلة المنقوطة كفاصل حقول.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Tabulator
ar: جدولة

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a tab character
ar: اضبط فاصل الحقول ليكون محرف جدولة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the tab character as a field separator.
ar: اختر هذا الخيار إن كان ملفّ CSV يستخدم محرف الجدولة كفاصل حقول.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Space
ar: مسافة

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a space character
ar: اضبط فاصل الحقول ليكون محرف مسافة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the space character as a field separator.
ar: اختر هذا الخيار إن كان ملفّ CSV يستخدم محرف المسافة كفاصل حقول.

[ctx: @option:radio Custom field separator]
en: Other
ar: أخرى

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a custom character
ar: اضبط فاصل الحقول ليكون محرفًا مخصّصًا

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if to use some other character as the field delimiter for the data in your csv file.
ar: اختر هذا الخيار إن كنت تستخدم محرفًا آخرًا كمحدِّد للحقول في البيانات داخل ملفّ CSV.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the custom delimiter character
ar: اضبط محرفًا خاصًّا للمحدِّد

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a custom character to use as the delimiter character. If you enter more than 1 character, only the first will be used and the remaining characters will be ignored.
ar: أدخل محرفًا مخصّصًا لاستخدامه كمحرف محدِّد. إن أدخلت أكثر من محرف واحد، فسيُستخدم الأوّل وستُتجاهل البقيّة.

[ctx: @label:listbox]
en: Text quote:
ar: اقتباس النّصّ:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the quote character
ar: اختر محرف الاقتباس

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character that your csv data uses to "quote" the field delimiter if that character happens to occur within the data.  For example, if the comma is the field delimiter, then any comma occurring with the data will be "quoted" by the character specified here.
ar: اختر المحرف الذي تستخدمه بيانات CSV ”لاقتباس“ محدِّد الحقول إن حصل وكان ضمن البيانات. مثلًا، إن كانت الفاصلة هي محدِّد الحقول، فأيّ فاصلة أخرى داخل البيانات "ستُقتبس" بالمحرف المحدّد هنا.

[ctx: @item:inlistbox Quote character option]
en: None
ar: بلا

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
ar: نسق التّاريخ:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para>
ar: <para><list><item>‏y: السّنة بخانتين</item><item>‏Y: السّنة بأربع خانات</item><item>‏m: الشّهر بخانة أو خانتين</item><item>‏M: الشّهر بخانتين</item><item>‏d: اليوم بخانة أو خانتين</item><item>‏D: اليوم بخانتين</item><item>‏H: السّاعات بخانتين</item><item>‏I: الدّقائق بخانتين</item><item>‏S: الثّواني بخانتين</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify a format to use for dates included in your csv data. Use the following sequences to help you define the format:</para><para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para><para>Example: "Y-M-D" corresponds to a date like "2012-01-04"</para>
ar: <para>اختر تنسيقًا لاستخدامه للتّواريخ المضمّنة في بيانات CSV. استخدم التّسلسلات الآتية لمساعدتك في تحديد التّنسيق:</para><para><list><item>‏y: السّنة بخانتين</item><item>‏Y: السّنة بأربع خانات</item><item>‏m: الشّهر بخانة أو خانتين</item><item>‏M: الشّهر بخانتين</item><item>‏d: اليوم بخانة أو خانتين</item><item>‏D: اليوم بخانتين</item><item>‏H: السّاعات بخانتين</item><item>‏I: الدّقائق بخانتين</item><item>‏S: الثّواني بخانتين</item></list></para><para>مثال: ”D/M/Y“ يقابل تاريخًا مثل ”15/01/2012 ‏١٥‏/٠١‏/٢٠١٢“</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Text codec:
ar: ترميز النّصّ:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the text codec
ar: اختر ترميز النّصّ

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character encoding of the data in your csv file.
ar: اختر ترميز المحارف للبيانات داخل ملفّ CSV.

[ctx: @option:check]
en: Skip first row of file
ar: تخطّ أوّل صفّ في الملفّ

[ctx: @info:tooltip]
en: Skip first row of csv file when importing
ar: تخطّ أوّل صفّ في ملفّ CSV عند الاستيراد

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want the import to skip over the first row of the csv data. In many cases, the first line of a csv file will be a comment line describing the order of the data fields included in the file.
ar: أشّر هذا المربّع إن أردت تخطّي أوّل صفّ في بيانات CSV. غالبًا ما يكون أوّل سطر تعليقًا يصف ترتيب حقول البيانات داخل الملفّ.

[ctx: @action:button]
en: Apply Template...
ar: طبّق القالب...

[ctx: @action:button]
en: Save Template...
ar: احفظ القالب...

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Local (%1)
ar: محليّ (%1)

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Latin1
ar: اللاتينيّة١

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Unicode
ar: يونيكود

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Microsoft Unicode
ar: يونيكود مايكروسوفت

[ctx: @info:status]
en: You must assign at least one column.
ar: عليك إسناد عمود واحد على الأقلّ.

[ctx: @label]
en: There are no templates available yet.
ar: لا قوالب متوفّرة بعد.

[ctx: @title:window]
en: No templates available
ar: لا قوالب متوفّرة

[ctx: @title:window]
en: Template Name
ar: اسم القالب

[ctx: @info]
en: Please enter a name for the template:
ar: رجاءً أدخِل اسمًا للقالب:

[ctx: @info:status]
en: Cannot open input file.
ar: تعذّر فتح الملفّ الدّخل.

en: Device is not open
ar: الجهاز ليس مفتوحًا

[ctx: @label]
en: Do you really want to delete template '%1'?
ar: أمتأكّد من حذف القالب ’%1‘؟

[ctx: @title:window]
en: Template Selection
ar: اختيار القالب

[ctx: @info]
en: Please select a template, that matches the CSV file:
ar: رجاءً اختر قالبًا يطابق ملفّ CSV:

en: GMX address book file (*.gmxa)
ar: ملفّ دفتر عناوين GMX (*.gmxa)

en: Import GMX file...
ar: استورد ملفّ GMX...

en: Import contacts from a GMX address book file.
ar: استورد متراسلين من ملفّ دفتر عناوين GMX.

en: Export GMX file...
ar: صدّر ملفّ GMX...

en: Export contacts to a GMX address book file.
ar: صدّر المتراسلين إلى ملفّ دفتر عناوين GMX.

en: <qt>Unable to open <b>%1</b> for reading.</qt>
ar: <qt>تعذّر فتح <b>%1</b> للقراءة.</qt>

en: %1 is not a GMX address book file.
ar: ليس %1 ملفّ دفتر عناوين GMX.

en: Import From LDAP server...
ar: استورد من خادوم LDAP...

en: Import contacts from an LDAP server.
ar: استورد متراسلين من خادوم LDAP.

en: Import LDIF file...
ar: استورد ملفّ LDIF...

en: Import contacts from an LDIF file.
ar: استورد متراسلين من ملفّ LDIF.

en: Export LDIF file...
ar: صدّر ملفّ LDIF...

en: Export contacts to an LDIF file.
ar: صدّر المتراسلين إلى ملفّ LDIF.

en: LDif Files
ar: ملفّات LDif

en: LDif Files (*.ldif)
ar: ملفّات LDif (*.ldif)

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
ar: الحقول لتصديرها

[ctx: @option:check]
en: Private fields
ar: الحقول الخاصّة

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
ar: صدّر الحقول الخاصّة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت تصدير حقول المتراسل الخاصّة إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
ar: حقول العمل

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
ar: صدّر حقول العمل

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت تصدير حقول المتراسل الخاصّة بالعمل إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
ar: الحقول الأخرى

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
ar: صدّر الحقول الأخرى

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت تصدير حقول المتراسل الأخرى إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
ar: مفاتيح التّعمية

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
ar: صدّر مفاتيح التّعمية

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت تصدير مفاتيح تعمية المتراسل إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
ar: الصّور

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
ar: صدّر الصّور

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت تصدير صورة المتراسل إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @title:group]
en: Export options
ar: خيارات التّصدير

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
ar: اعرض الاسم كاسم كامل

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
ar: صدّر اسم العرض كاسم كامل

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت تصدير اسم عرض المتراسل في حقل الاسم الكامل لِ‍vCard. قد يكون هذا مطلوبًا ليُعرض الاسم كما في Gmail أو «أندرويد».

[ctx: @title:window]
en: Import vCard
ar: استيراد vCard

[ctx: @info]
en: Do you want to import this contact into your address book?
ar: أتريد استيراد هذا المتراسل إلى دفتر العناوين؟

[ctx: @action:button]
en: Import All...
ar: استورد الكلّ...

en: Import vCard...
ar: استورد vCard...

en: Import contacts from a vCard file.
ar: استورد متراسلين من ملفّ vCard.

en: Export contacts to a vCard 4.0 file.
ar: صدّر المتراسلين إلى ملفّ vCard الإصدارة ٤٫٠.

en: Export vCard 4.0...
ar: صدّر vCard الإصدارة ٤٫٠...

en: Export vCard 3.0...
ar: صدّر vCard الإصدارة ٣٫٠...

en: Export contacts to a vCard 3.0 file.
ar: صدّر المتراسلين إلى ملفّ vCard الإصدارة ٣٫٠.

en: Export vCard 2.1...
ar: صدّر vCard الإصدارة ٢٫١...

en: Export contacts to a vCard 2.1 file.
ar: صدّر المتراسلين إلى ملفّ vCard الإصدارة ٢٫١.

en: vCard (*.vcf *.vcard *.vct *.gcrd);;All files (*)
ar: vCard (*.vcf *.vcard *.vct *.gcrd);;كلّ الملفّات (*)

[ctx: @title:window]
en: Select vCard to Import
ar: اختر vCard لاستيرادها

[ctx: @title:window]
en: vCard Import Failed
ar: فشل استيراد vCard

[ctx: @info]
en: <para>Unable to access vCard:</para><para>%1</para>
ar: <para>تعذّر النّفاذ إلى vCard:</para><para>%1</para>

[ctx: @info]
en: You have selected a list of contacts, shall they be exported to several files?
ar: لقد حدّدت عدّة متراسلين، أيجب تصديرها إلى عدّة ملفّات؟

[ctx: @action:button]
en: Export to One File
ar: صدّر إلى ملفّ واحد

[ctx: @action:button]
en: Export to Several Files
ar: صدّر إلى عدّة ملفّات

en: Import Windows Contact file...
ar: استورد ملفّ متراسلي ويندوز...

en: Import contacts from windows contact file.
ar: استورد متراسلين من ملفّ ملف متراسلي ويندوز.

en: Windows Contact file (*.contact)
ar: ملف متراسلي ويندوز (*.contact)
