korganizer - en to ar translation catalogue (48 entries)

en: Search &Directory Service
ar: ابحث &خدمة الدليل

[ctx: @title:window]
en: Configure Day Numbers
ar: اضبط أرقام الأيّام

en: Show Date Number
ar: أعرض رقم التاريخ

en: Show day number
ar: أعرض رقم اليوم

en: Show days to end of year
ar: أعرض الأيام إلى نهاية السنة

en: Show both
ar: أعرض الإثنين

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
ar: يعرض هذا المحلق معلومات عن موقع اليوم في السنة.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
ar[0]: يوم واحد قبل نهاية السنة
ar[1]: يوم واحد قبل نهاية السنة
ar[2]: يومان قبل نهاية السنة
ar[3]: %1 أيام قبل نهاية السنة
ar[4]: %1 يوماً قبل نهاية السنة
ar[5]: %1 يوم قبل نهاية السنة

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
ar[0]: يوم واحد من بداية السنة،
ar[1]: واحد من بداية السنة،
ar[2]: يومان من بداية السنة،
ar[3]: %1 أيام من بداية السنة،
ar[4]: %1 يوماً من بداية السنة،
ar[5]: %1 يوم من بداية السنة،

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
ar[0]: يوم واحد حتّى نهاية السنة
ar[1]: يوم واحد حتّى نهاية السنة
ar[2]: يومان حتّى نهاية السنة
ar[3]: %1 أيام حتّى نهاية السنة
ar[4]: %1 يوماً حتّى نهاية السنة
ar[5]: %1 يوم حتّى نهاية السنة

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
ar: الأسبوع %1

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
ar[0]: أسبوع منذ بداية السنة
ar[1]: أسبوع واحد منذ بداية السنة
ar[2]: أسبوعان منذ بداية السنة
ar[3]: %1 أسابيع منذ بداية السنة
ar[4]: %1 أسبوعاً منذ بداية السنة
ar[5]: %1 أسبوع منذ بداية السنة

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
ar: الأسبوع %1 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
ar[0]: لم يبقَ أي أسبوع
ar[1]: بقيَ أسبوع واحد
ar[2]: بقيَ أسبوعان
ar[3]: بقيَ %1 أسابيع
ar[4]: بقيَ %1 أسبوعًا
ar[5]: بقيَ %1 أسبوع

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
ar[0]: لا أسابيع حتّى نهاية العام
ar[1]: أسبوع واحد حتّى نهاية العام
ar[2]: أسبوعان حتّى نهاية العام
ar[3]: %1 أسابيع حتّى نهاية العام
ar[4]: %1 أسبوعًا حتّى نهاية العام
ar[5]: %1 أسبوع حتّى نهاية العام

[ctx: @title:window]
en: Configure Holidays
ar: اضبط أيّام الأعياد

en: Use Israeli holidays
ar: إستعمل الأعياد الإسرائيلية

en: Show weekly parsha
ar: إظهار parsha الأسبوعيّ

en: Show day of Omer
ar: إظهار يوم Omer

en: Show Chol HaMoed
ar: إظهار Chol HaMoed

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
ar: هذا الملحق يزود التاريخ حسب التقويم اليهودي.

en: Yom HaShoah
ar: ذكرى الكارثة والبطولة

en: Yom HaZikaron
ar: يوم الذكرى

en: Lag BaOmer
ar: لاك بعومر

en: Shavuot
ar: عيد الأسابيع

en: Tisha B'Av
ar: ذكرى خراب الهيكل

en: Yom Kippur
ar: يوم الغفران

en: Sukkot
ar: عيد العرش

en: Purim
ar: عيد الفور

en: Nitzavim
ar: نيتزافيم

en: This plugin displays the day's lunar phase (New, First, Last, Full). Currently, the phase is computed for noon at UTC; therefore, you should expect variations by 1 day in either direction.
ar: يعرض هذا المحلق مرحلة القمر في اليوم (جديد ، أولاً ، آخر ، كامل).حاليا ، تحسب المرحلة للظهر حسب توقيت UTC ؛ لذلك ، يجب أن تتوقع الاختلافات في يوم واحد في أي من الاتجاهين.

[ctx: @title:window]
en: Configure Picture of the Day
ar: اضبط صورة اليوم

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
ar: وضع النسبة الباعية للمصغرات

en: Ignore aspect ratio
ar: تجاهل النسبة الباعية

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
ar: سيتم تحجيم الصورة المصغرة بحرية. لن يحافظ على نسبة العرض إلى الارتفاع.

en: Keep aspect ratio
ar: أبقِ النّسبة الباعيّة

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
ar: سيتم تحجيم الصورة المصغرة إلى مستطيل كبير قدر الإمكان داخل مستطيل المعطى، مع الحفاظ على نسبة العرض إلى الارتفاع.

en: Keep aspect ratio by expanding
ar: أبقِ النّسبة الباعيّة بواسطة التمديد

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
ar: سيتم تحجيم الصورة المصغرة إلى مستطيل صغير قدر الإمكان خارج مستطيل المعطى ، مع الحفاظ على نسبة العرض إلى الارتفاع.

en: Wikipedia POTD: %1
ar: اليوم من ويكيبيديا: %1

en: Picture Page
ar: صفحة الصورة

en: Loading...
ar: يحمّل...

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
ar: <qt> يحمل<i> صورة اليوم</i></qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
ar: <qt>هذا الملحق يزودك ب<i>صورة اليوم من ويكيبديا</i>.</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
ar: توفّر هذه الملحقة رابطًا إلى صفحات ”في مثل هذا اليوم“ من ويكيبيديا

en: This day in history
ar: هذا اليوم في التاريخ

[ctx: Localized Wikipedia website]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/
ar: https://ar.wikipedia.org/wiki/

en: This month in history
ar: هذا الشهر في التاريخ
