kmail_text_calendar_plugin - en to ar translation catalogue (91 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Attendees
ar: حدّد الحضور

[ctx: @info:placeholder]
en: Click to add a new attendee
ar: انقر لإضافة حاضر جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ar: أضف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ar: أزِل

[ctx: @option:check]
en: Keep me informed about status changes of this incidence.
ar: أعلِمني بتغيّر حالة الحدوث.

[ctx: @title:window]
en: Select delegate
ar: حدّد المخول

[ctx: @label:textbox]
en: Delegate:
ar: المخوّل:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
ar: التعليق:

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
ar: لم يُعثر على مرفق بالاسم ”%1“ في الدّعوة.

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
ar: المرفق الدّعوة ”%1“ هو رابط وبّ لا يمكن النّفاذ إليه من هذا الحاسوب. رجاءً اطلب من منظّم الحدث إعادة إرسال الدّعوة بحيث يكون المرفق مخزّنًا ضمن السّياق بدلًا من إرساله كرابط.

en: <qt>None of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours,<br/> if any, or select one of your identities to use in the reply:</qt>
ar: <qt>لم تطابق أيّ هويّة مستلم هذه الرّسالة،<br/> رجاءً اختر أيّ العناوين الآتية هي لك (إن كان ضمنها)<br/> أو اختر واحدة من الهويّات لاستخدامها للرّدّ:</qt>

en: <qt>Several of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours:</qt>
ar: <html dir="rtl">بعض الهويّات تطابق مستلم هذه الرّسالة،<br/> رجاءً اختر أيّ العناوين الآتية هي لك:</html>

en: Select Address
ar: اختر عنوانًا

en: Answer:
ar: الرّدّ:

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
ar: رُفضت: %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
ar: متردّد: %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
ar: قُبلت: %1

en: Invitation answer attached.
ar: أرفقتُ الرّدّ على الدّعوة.

en: Incidence with no summary
ar: حدوث بلا ملخّص

en: Answer: %1
ar: الرّدّ: %1

en: Delegated: %1
ar: خوّلها: %1

en: Forwarded: %1
ar: مُرّرت: %1

en: Declined Counter Proposal: %1
ar: ارفض الاقتراح البديل: %1

en: "%1" occurred already.
ar: حدث ”%1“ فعلًا.

en: "%1" is currently in-progress.
ar: يحدث الآن ”%1“.

en: "%1", happening all day today, is currently in-progress.
ar: تجري ”%1“ طوال اليوم.

en: "%1" is past due.
ar: فاتت "%1"

en: "%1" has already started.
ar: بدأت ”%1“ فعلًا.

en: "%1", happening all-day today, is currently in-progress.
ar: تجري ”%1“ طوال اليوم.

en: "%1", happening all day, has already started.
ar: بدأت ”%1“ فعلا وبطول اليوم.

en: Do you still want to accept the task?
ar: أما زلت تريد قبول هذه المهمّة؟

en: Do you still want to accept the invitation?
ar: أما زلت تريد قبول هذه الدّعوة؟

[ctx: @action:button]
en: Accept
ar: اقبل

en: Do you still want to send conditional acceptance of the invitation?
ar: أما زلت تريد إرسال قبول مشروط لهذه الدّعوة؟

en: Do you still want to send conditional acceptance of the task?
ar: أما زلت تريد إرسال قبول مشروط لهذه المهمّة؟

[ctx: @action:button]
en: Send
ar: أرسل

en: Do you still want to accept the counter proposal?
ar: أما زلت تريد قَبُول الاقتراح البديل؟

en: Do you still want to send a counter proposal?
ar: أما زلت تريد إرسال اقتراحاً بديلاً؟

en: Do you still want to send a decline response?
ar: أما زلت تريد إرسال الرفض؟

en: Do you still want to decline the counter proposal?
ar: أما زلت تريد رفض هذه الاقتراح؟

[ctx: @action:button]
en: Decline
ar: ارفض

en: Do you still want to record this response in your calendar?
ar: أما زلت تريد تسجيل الاستجابة في تقويمك؟

[ctx: @action:button]
en: Record
ar: سجّل

en: Do you still want to delegate this task?
ar: أما زلت تريد تفويض هذه المهمّة؟

en: Do you still want to delegate this invitation?
ar: أما زلت تريد تفويض هذه الدّعوة؟

[ctx: @action:button]
en: Delegate
ar: خوّل

en: Do you still want to forward this task?
ar: أما زلت تريد تمرير هذه المهمّة؟

en: Do you still want to forward this invitation?
ar: أما زلت تريد تمرير هذه الدّعوة؟

[ctx: @action:button]
en: Forward
ar: حوّل

en: Do you still want to cancel this task?
ar: أما زلت تريد إلغاء هذه المهمّة؟

[ctx: @action:button]
en: Cancel Task
ar: أل‍‍غ المَهمة

en: Do you still want to cancel this invitation?
ar: أما زلت تريد إلغاء هذه الدّعوة؟

[ctx: @action:button]
en: Cancel Invitation
ar: ألغ الدّعوة

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
ar: لا تُلغ

en: Do you still want to check your calendar?
ar: أما زلت تريد التحقق من تقويمك؟

[ctx: @action:button]
en: Check
ar: تحقّق

en: Do you still want to record this task in your calendar?
ar: أما زلت تريد تسجيل هذه المَهمة في تقويمك؟

en: Do you still want to record this invitation in your calendar?
ar: أما زلت تريد تسجيل هذه الدعوة في تقويمك؟

en: Do you really want to cancel this task?
ar: أمتأكّد من إلغاء هذه المهمّة؟

en: Do you really want to cancel this invitation?
ar: أمتأكّد من إلغاء هذه الدّعوة؟

en: %1?
ar: %1؟

[ctx: @title:window]
en: Reaction to Invitation
ar: الرّدّ على الدّعوة

en: You forgot to add proposal. Please add it. Thanks
ar: لقد نسيت إضافة المقترح. رجاءً أضفه. شكرًا

en: Delegation to organizer is not possible.
ar: التخويل إلى المُنظِم غير ممكنة.

[ctx: @title:window]
en: Save Invitation Attachment
ar: احفظ مرفقات الدعوة

[ctx: @title:window]
en: Decline Counter Proposal
ar: ارفض الاقتراح البديل

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
ar: ليس لديك مجلدات تقويم قابلة للكتابة للدعوات، لذا فإن تخزين أو حفظ الاستجابة لن يكون ممكنًا. 
    يرجى إنشاء تقويما قابلاً للكتابة واحداً على الأقل وإعادة المزامنة.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
ar: دعوة التّقويم المخزّنة في رسالة البريد هذه معطوبة بطريقة ما. المتابعة غير ممكنة.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
ar: لا يتوقع المنظم الرد على هذه الدعوة ولكن يمكنك إرسال رسالة بريد إلكتروني إليهم إذا كنت ترغب في ذلك. 
    
    هل ترغب في إرسال رسالة بخصوص هذه الدعوة؟ 
    اضغط على زر [ألغ] لإلغاء عملية التسجيل.

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
ar: إرسال رسالة إلى المنظّم

[ctx: @action:button]
en: Do Not Send
ar: لا تُرسل بريدًا

[ctx: @action:button]
en: Send EMail
ar: أرسل بريدًا

en: Re: %1
ar: ردّ: %1

en: Open Attachment
ar: افتح المرفق

en: Save Attachment As…
ar: احفظ المرفق ك‍…

en: Accept invitation
ar: اقبل الدّعوة

en: Accept invitation conditionally
ar: اقبل الدعوة بشرط

en: Accept counter proposal
ar: اقبل الاقتراح البديل

en: Create a counter proposal…
ar: أنشى اقتراحاً بديلاً…

en: Throw mail away
ar: تخلص من البريد

en: Decline invitation
ar: ارفض الدّعوة

en: Postpone
ar: أجّل

en: Decline counter proposal
ar: ارفض الاقتراح البديل

en: Check my calendar…
ar: افحص تقويمي…

en: Record response into my calendar
ar: سجّل الاستجابة في تقويمي

en: Record invitation into my calendar
ar: سجل الدعوة في تقويمي

en: Move this invitation to my trash folder
ar: انقل هذه الدعوة إلى مجلد المهملات

en: Delegate invitation
ar: خوّل الدعوة

en: Forward invitation
ar: حول الدعوة

en: Remove invitation from my calendar
ar: أزِل الدعوة من تقويمي

en: Open attachment "%1"
ar: افتح المرفق ”%1“
