kaddressbook - en to bs translation catalogue (104 entries)

en: Export CSV file...
bs: Izvezi CSV datoteku...

en: Export contacts to a file in comma separated value format.
bs: Izvezite kontakte u datoteku u formatu zarezom odvojenih vrijednosti.

en: Import CSV file...
bs: Uvezi CSV datoteku...

en: Import contacts from a file in comma separated value format.
bs: Uvezite kontakte iz datoteke u formatu zarezom odvojenih vrijednosti.

en: Which contact do you want to export?
bs: Koji kontakt želite da izvezete?

en: You have not selected any contacts to export.
bs: Niste označili nijedan kontakt za izvoz.

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b></qt>
bs: <qt>Nije moguće otvoriti datoteku <b>%1</b></qt>

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b>.</qt>
bs: <qt>Nije moguće otvoriti datoteku <b>%1</b>.</qt>

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Dialog
bs: Prozorče CSV uvoza

[ctx: @label]
en: Importing contacts
bs: Uvozim kontakte

[ctx: @label]
en: File to import:
bs: Datoteka za uvoženje:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a csv file to import
bs: Slektujte csv direktorij za umetanje

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to start a file chooser that will allow you to select a csv file to import.
bs: Kliknite na ovo dugme da pokrenete pretraživač direktorija koji će vam omogućiti da selektujete cvs direktorij za umetanje.

[ctx: @title:group]
en: Delimiter
bs: Razdvajač

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Comma
bs: Zarez

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a comma
bs: Setujte separator za zarez

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the comma as a field separator.
bs: Selektujte ovu opciju ako vaš csv direktorij koristi zarez kao separator između dva polja.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Semicolon
bs: Polukolone

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a semicolon
bs: Postavi razdvajač polja sa tačkom-zarez '';''

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the semicolon as a field separator.
bs: Odaberite ovu opciju ako vaša csv datoteka koristi tačka-zarez kao razdjelnik polja.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a tab character
bs: Postavi razdvajač polja na tab znak

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the tab character as a field separator.
bs: Selektujte ovu opciju ako vaš csv direktorij koristi tab znak kao razdvajač polja.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Space
bs: Razmak

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a space character
bs: Postavi razdvajač polja na space znak

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the space character as a field separator.
bs: Selektujte ovu opciju ako vaš csv direktorij koristi znak space kao razdvajač polja.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a custom character
bs: Postavi razdvajač polja na proizvoljan znak

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if to use some other character as the field delimiter for the data in your csv file.
bs: Odaberite ovu opciju ako ćete koristiti neki drugi znak kao graničnik polja za podatke u CSV datoteku.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the custom delimiter character
bs: Postavi proizvoljan granični znak

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a custom character to use as the delimiter character. If you enter more than 1 character, only the first will be used and the remaining characters will be ignored.
bs: Ukucajte proizvoljni znak da biste koristili granični znak. Ako ukucate više od jednog znaka, samo će prvi znak biti korišten a preostali će biti zanemareni.

[ctx: @label:listbox]
en: Text quote:
bs: Navodnici za tekst:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the quote character
bs: Označi znake navoda

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character that your csv data uses to "quote" the field delimiter if that character happens to occur within the data.  For example, if the comma is the field delimiter, then any comma occurring with the data will be "quoted" by the character specified here.
bs: Odaberite znak koji vaše CSV podatke koristi da "citira" razdvajanja polja ako se taj znak javlja unutar podataka. Na primjer, ako je zarez polje graničnik, onda svaki zarez u podacima da se "citira" ovdje navedenim znakom.

[ctx: @item:inlistbox Quote character option]
en: None
bs: Ništa

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
bs: Format datuma:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para>
bs: <para><list><item>g: 2 cifre za godinu</item><item>G: 4 cifre za godinu</item><item>m: 1 ili 2 cifre za mesec</item><item>M: 2 cifre za mesec</item><item>d: 1 ili 2 cifre za dan</item><item>D: 2 cifre za dan</item><item>Č: 2 cifre za sate</item><item>O: 2 cifre za minute</item><item>S: 2 cifre za sekunde</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify a format to use for dates included in your csv data. Use the following sequences to help you define the format:</para><para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para><para>Example: "Y-M-D" corresponds to a date like "2012-01-04"</para>
bs: <para>Odredite format koristiti za datume uključene u CSV podatke. Koristite sljedeće sekvence koje će vam pomoći definirati oblik:</para><para><list><item>y: godina s dvije cifre</item><item>Y: godina s četiri cifre</item><item>m: mjesec s 1 ili 2 cifre</item><item>M: mjesec s dvije cifre</item><item>d: dan s 1 ili 2 cifre</item><item>D: dan s dvije cifre</item><item>H: sat s dvije cifre</item><item>I: minuta s dvije cifre</item><item>S: sekunda s dvije cifre</item></list></para><para>Primjer: "Y-M-D" odgovara datumu poput "2012-01-04"</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Text codec:
bs: Kodek teksta:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the text codec
bs: Selektujte tekstualni codec

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character encoding of the data in your csv file.
bs: Odaberite način kodiranja znakova podataka u Vašoj csv datoteci.

[ctx: @option:check]
en: Skip first row of file
bs: Preskoči prvi red datoteke

[ctx: @info:tooltip]
en: Skip first row of csv file when importing
bs: Preskoči prvi red csv datoteke kada se uvozi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want the import to skip over the first row of the csv data. In many cases, the first line of a csv file will be a comment line describing the order of the data fields included in the file.
bs: Označite ovu kućicu ako želite da uvoz preskoči prvi red CSV podataka. U mnogim slučajevima, prvi red CSV datoteke će biti komentar linija koja opisuje redoslijed polja podataka uključenih u datoteku.

[ctx: @action:button]
en: Apply Template...
bs: Primijeni šablon...

[ctx: @action:button]
en: Save Template...
bs: Sačuvaj šablon...

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Local (%1)
bs: Lokalni (%1)

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Unicode
bs: Unikod

[ctx: @info:status]
en: You must assign at least one column.
bs: Morate dodijeliti makar jednu kolonu.

[ctx: @label]
en: There are no templates available yet.
bs: Još uvijek nema dostupnih šablona.

[ctx: @title:window]
en: No templates available
bs: Nema dostupnih šablona

[ctx: @title:window]
en: Template Name
bs: Ime šablona

[ctx: @info]
en: Please enter a name for the template:
bs: Molim unesite ime za šablon:

[ctx: @info:status]
en: Cannot open input file.
bs: Nije moguće otvoriti novu ulaznu datoteku.

en: Device is not open
bs: Uređaj nije otovren

[ctx: @label]
en: Do you really want to delete template '%1'?
bs: Da li stvarno želite da obriete šablon '%1'?

[ctx: @title:window]
en: Template Selection
bs: Odabiranje šablona

[ctx: @info]
en: Please select a template, that matches the CSV file:
bs: Molim odaberite šablon, koji odgovara CSV datoteci:

en: GMX address book file (*.gmxa)
bs: GMX datoteka adresara (*.gmxa)

en: Import GMX file...
bs: Uvezi GMX datoteku...

en: Import contacts from a GMX address book file.
bs: Uvezite kontakte iz GMX datoteke adresara.

en: Export GMX file...
bs: Izvezi GMX datoteku...

en: Export contacts to a GMX address book file.
bs: Izvezite kontakte u GMX datoteku adresara.

en: <qt>Unable to open <b>%1</b> for reading.</qt>
bs: <qt>Ne mogu da otvorim <b>%1</b> za čitanje.</qt>

en: %1 is not a GMX address book file.
bs: %1 nije GMX datoteka adresara.

en: Import From LDAP server...
bs: Uvezi sa LDAP servera...

en: Import contacts from an LDAP server.
bs: Uvezite kontakte sa LDAP servera.

en: Import LDIF file...
bs: Uvezi LDIF datoteku...

en: Import contacts from an LDIF file.
bs: Uvezite kontakte iz LDIF datoteke.

en: Export LDIF file...
bs: Izvezi LDIF datoteku...

en: Export contacts to an LDIF file.
bs: Izvezite kontakte u LDIF datoteku.

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
bs: Polja za eksportiranje

[ctx: @option:check]
en: Private fields
bs: Privatna polja

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
bs: Eksportiraj privatna polja

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da eksporirate privatna polja od kontakata na vCard izlazni direktorij.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
bs: Poslovna polja

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
bs: Ekportuj biznis direktorije

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da izvezete poslovna polja kontakta u vCard izlaznu datoteku.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
bs: Druga polja

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
bs: Izvezi druga polja

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da izvezete druga polja kontakta u vCard izlaznu datoteku.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
bs: Kriptografski ključevi

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
bs: Eksporiraj izlazne ključeve

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite uvesti šifrirane ključeve kontakta u vCard izlaznu datoteku.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
bs: Slike

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
bs: Eksportiraj slike

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da uvezet sliku kontakta u vCard izlaznu datoteku.

[ctx: @title:group]
en: Export options
bs: Eksportiraj opcije

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
bs: Prikaži ime kao puno ime

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
bs: Eksportiraj naziv ekrana kao puni naziv

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
bs: Označite ovu kućicu ako želite izvesti prikaza imena kontakta u vCar-ovom punom imenu polju. To može biti potrebno da biste dobili ime prikazano ispravno u GMail ili Android.

[ctx: @title:window]
en: Import vCard
bs: Uvezi vCard

[ctx: @info]
en: Do you want to import this contact into your address book?
bs: Da li želite da uvezete ovaj kontakt u vaš adresar?

[ctx: @action:button]
en: Import All...
bs: Uvezi sve...

en: Import vCard...
bs: Uvezi vCard...

en: Import contacts from a vCard file.
bs: Uvezite kontakte iz vKard datoteke.

en: Export vCard 3.0...
bs: Izvezi vCard 3.0...

en: Export contacts to a vCard 3.0 file.
bs: Izvezite kontakte u vKard 3.0 datoteku.

en: Export vCard 2.1...
bs: Izvezi vCard 2.1...

en: Export contacts to a vCard 2.1 file.
bs: Izvezite kontakte u vKard 2.1 datoteku.

[ctx: @title:window]
en: Select vCard to Import
bs: Izaberite vCard za uvoz

[ctx: @title:window]
en: vCard Import Failed
bs: Uvoženje vCard-a nije uspelo

[ctx: @info]
en: <para>Unable to access vCard:</para><para>%1</para>
bs: <para>Nije moguće pristupiti vKard-u:</para><para>%1</para>

[ctx: @info]
en: You have selected a list of contacts, shall they be exported to several files?
bs: Označili ste listu kontaata, da li ih treba izvesti u više datoteka?

[ctx: @action:button]
en: Export to One File
bs: Izvezi u jednu datoteku

[ctx: @action:button]
en: Export to Several Files
bs: Izvezi u više datoteka
