korganizer - en to cs translation catalogue (31 entries)

en: Search &Directory Service
cs: Prohledat a&dresářovou službu

[ctx: @title:window]
en: Configure Day Numbers
cs: Nastavit číslování dní

en: Show Date Number
cs: Zobrazit číslo data

en: Show day number
cs: Zobrazit číslo dne

en: Show days to end of year
cs: Zobrazit počet dní do konce roku

en: Show both
cs: Zobrazit vše

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
cs[0]: %1 den před ukončením
cs[1]: %1 dny před ukončením
cs[2]: %1 dnů před ukončením

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
cs: Týden %1

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
cs: Týden %1 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
cs[0]: Zbývá 1 týden
cs[1]: Zbývají %1 týdny
cs[2]: Zbývá %1 týdnů

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
cs[0]: 1 týden do konce roku
cs[1]: %1 týdny do konce roku
cs[2]: %1 týdnů do konce roku

[ctx: @title:window]
en: Configure Holidays
cs: Nastavit svátky

en: Use Israeli holidays
cs: Použít Izraelské svátky

en: Show weekly parsha
cs: Ukázat týdenní parsha

en: Show day of Omer
cs: Ukázat den Omer

en: Show Chol HaMoed
cs: Ukázat Chol HaMoed

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
cs: Tento modul převádí data do hebrejského kalendáře.

en: Hanukah
cs: Chanuka

[ctx: @title:window]
en: Configure Picture of the Day
cs: Nastavit obrázek dne

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
cs: Režim poměru stran miniatur

en: Ignore aspect ratio
cs: Ignorovat poměr stran

en: Keep aspect ratio
cs: Zachovat poměr stran

en: Keep aspect ratio by expanding
cs: Zachovat poměr stran roztáhnutím

en: Wikipedia POTD: %1
cs: Wikipedia Obrázek Dne: %1

en: Picture Page
cs: Stránka s obrázkem

en: Loading...
cs: Probíhá načítání...

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
cs: <qt>Načítám<i>Obrázek Dne</i>...</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
cs: <qt>tento modul poskytuje Wikipedia <i>Obrázek dne</i>.</qt>

en: This day in history
cs: Tento den v historii

[ctx: Localized Wikipedia website]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/
cs: https://cs.wikipedia.org/wiki/

en: This month in history
cs: Tento měsíc v historii
