kmail_text_calendar_plugin - en to cs translation catalogue (90 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Attendees
cs: Vybrat účastníky

[ctx: @info:placeholder]
en: Click to add a new attendee
cs: Klikněte pro přidání nového účastníka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
cs: Přidat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @option:check]
en: Keep me informed about status changes of this incidence.
cs: Informovat mě o změnách stavu této události.

[ctx: @title:window]
en: Select delegate
cs: Vybrat delegáta

[ctx: @label:textbox]
en: Delegate:
cs: Delegovat:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
cs: Komentář:

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
cs: V pozvánce nebyla nalezena žádná příloha s názvem "%1".

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
cs: Příloha pozvánky "%1" je webový odkaz, který není z tohoto počítače přístupný. Požádejte organizátora akce, aby pozvánku znovu odeslal s touto přílohou uloženou přímo v e-mailu namísto odkazu.

en: <qt>None of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours,<br/> if any, or select one of your identities to use in the reply:</qt>
cs: <qt>Žádná z vašich identit neodpovídá příjemci této zprávy, <br/>prosím zvolte, která z těchto adres je vaše<br/> (pokud nějaká je) nebo vyberte jednu ze svých identit, která bude použita pro odpověď:</qt>

en: <qt>Several of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours:</qt>
cs: <qt>Několik z vašich identit odpovídá příjemci této zprávy, <br/>prosím zvolte, která z těchto adres je vaše:</qt>

en: Select Address
cs: Vybrat adresu

en: Answer:
cs: Odpověď:

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
cs: Odmítnuto: %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
cs: Nezávazně: %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
cs: Přijato: %1

en: Invitation answer attached.
cs: Byla přiložena odpověď na pozvánku.

en: Incidence with no summary
cs: Událost bez souhrnu

en: Answer: %1
cs: Odpověď: %1

en: Delegated: %1
cs: Delegováno: %1

en: Forwarded: %1
cs: Přeposláno: %1

en: Declined Counter Proposal: %1
cs: Zamítnutý protinávrh: %1

en: "%1" occurred already.
cs: "%1" již nastala.

en: "%1" is currently in-progress.
cs: "%1" momentálně probíhá.

en: "%1", happening all day today, is currently in-progress.
cs: "%1" momentálně probíhá celý dnešní den.

en: "%1" is past due.
cs: "%1" již skončila.

en: "%1" has already started.
cs: "%1" již začala.

en: "%1", happening all-day today, is currently in-progress.
cs: "%1" momentálně probíhá celý dnešní den.

en: "%1", happening all day, has already started.
cs: "%1" probíhající dnešní den již začala.

en: Do you still want to accept the task?
cs: Stále chcete přijmout úkol?

en: Do you still want to accept the invitation?
cs: Stále chcete přijmout pozvánku?

[ctx: @action:button]
en: Accept
cs: Přijmout

en: Do you still want to send conditional acceptance of the invitation?
cs: Stále chcete poslat podmínečné přijetí pozvánky?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the task?
cs: Stále chcete poslat podmínečné přijetí úkolu?

[ctx: @action:button]
en: Send
cs: Odeslat

en: Do you still want to accept the counter proposal?
cs: Stále chcete přijmout protinávrh?

en: Do you still want to send a counter proposal?
cs: Stále chcete poslat protinávrh?

en: Do you still want to send a decline response?
cs: Stále chcete poslat odmítavou odpověď?

en: Do you still want to decline the counter proposal?
cs: Stále chcete odmítnout protinávrh?

[ctx: @action:button]
en: Decline
cs: Odmítnout

en: Do you still want to record this response in your calendar?
cs: Stále chcete zaznamenat tuto odpověď ve vašem kalendáři?

[ctx: @action:button]
en: Record
cs: Nahrávat

en: Do you still want to delegate this task?
cs: Stále chcete delegovat tento úkol?

en: Do you still want to delegate this invitation?
cs: Stále chcete delegovat tuto pozvánku?

[ctx: @action:button]
en: Delegate
cs: Delegovat

en: Do you still want to forward this task?
cs: Stále chcete přeposlat tento úkol?

en: Do you still want to forward this invitation?
cs: Stále chcete přeposlat tuto pozvánku?

[ctx: @action:button]
en: Forward
cs: Přeposlat

en: Do you still want to cancel this task?
cs: Stále chcete zrušit tento úkol?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Task
cs: Zrušit úkol

en: Do you still want to cancel this invitation?
cs: Stále chcete zrušit tuto pozvánku?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Invitation
cs: Zrušit pozvánku

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
cs: Nerušit

en: Do you still want to check your calendar?
cs: Stále chcete zkontrolovat váš kalendář?

[ctx: @action:button]
en: Check
cs: Zkontrolovat

en: Do you still want to record this task in your calendar?
cs: Stále chcete zaznamenat tento úkol ve vašem kalendáři?

en: Do you still want to record this invitation in your calendar?
cs: Stále chcete zaznamenat tuto pozvánku ve vašem kalendáři?

en: Do you really want to cancel this task?
cs: Opravdu chcete zrušit tento úkol?

en: Do you really want to cancel this invitation?
cs: Opravdu chcete zrušit tuto pozvánku?

[ctx: @title:window]
en: Reaction to Invitation
cs: Reakce na pozvánku

en: You forgot to add proposal. Please add it. Thanks
cs: Zapomněli jste přidat návrh. Prosím, přidejte ho. Děkuji.

en: Delegation to organizer is not possible.
cs: Delegace na organizátora není možná.

[ctx: @title:window]
en: Save Invitation Attachment
cs: Uložit přílohu pozvánky

[ctx: @title:window]
en: Decline Counter Proposal
cs: Odmítnout protinávrh

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
cs: Nemáte žádné zapisovatelné složky kalendáře pro pozvánky, takže uložení nebo zachování odpovědi nebude možné.
    Vytvořte alespoň 1 zapisovatelný kalendář událostí a proveďte novou synchronizaci.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
cs: Pozvánka v kalendáři uložená v této e-mailové zprávě je nějakým způsobem poškozená. Nelze pokračovat.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
cs: Organizátor neočekává odpověď na tuto pozvánku, ale pokud chcete, můžete mu poslat e-mailovou zprávu.
    
    Chcete organizátorovi poslat zprávu týkající se této pozvánky?
    Stisknutím tlačítka [Zrušit] zrušíte nahrávání.

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
cs: Poslat e-mail organizátorovi

[ctx: @action:button]
en: Do Not Send
cs: Neodesílat

[ctx: @action:button]
en: Send EMail
cs: Odeslat email

en: Re: %1
cs: Znovu: %1

en: Open Attachment
cs: Otevřít přílohu

en: Save Attachment As…
cs: Uložit přílohu jako…

en: Accept invitation
cs: Přijmout pozvánku

en: Accept invitation conditionally
cs: Přijmout událost podmínečně

en: Accept counter proposal
cs: Přijmout protinávrh

en: Create a counter proposal…
cs: Vytvořit protinávrh…

en: Throw mail away
cs: Zahodit e-mail

en: Decline invitation
cs: Odmítnout pozvánku

en: Postpone
cs: Odložit

en: Decline counter proposal
cs: Odmítnout protinávrh

en: Check my calendar…
cs: Zkontrolovat můj kalendář…

en: Record response into my calendar
cs: Zadat odpověď do mého kalendáře

en: Record invitation into my calendar
cs: Zaznamenat pozvánku do mého kalendáře

en: Move this invitation to my trash folder
cs: Přesunout tuto pozvánku do mého koše

en: Delegate invitation
cs: Delegovat pozvánku

en: Forward invitation
cs: Přeposlat pozvánku

en: Remove invitation from my calendar
cs: Odstranit poznámku z mého kalendáře

en: Open attachment "%1"
cs: Otevřít přílohu "%1"
