korganizer - en to da translation catalogue (38 entries)

en: Search &Directory Service
da: Søg på &directory-tjeneste

[ctx: @title:window]
en: Configure Day Numbers
da: Indstil dages tal

en: Show Date Number
da: Vis datotal

en: Show day number
da: Vis dagens tal

en: Show days to end of year
da: Vis dage til slutningen af året

en: Show both
da: Vis begge

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
da: Dette plugin viser information om en dags placering i året.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
da[0]: 1 dag før årets afslutning
da[1]: %1 dage før årets afslutning

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
da[0]: 1 dag siden årets begyndelse,
da[1]: %1 dage siden årets begyndelse,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
da[0]: 1 dag til årets afslutning
da[1]: %1 dage til årets afslutning

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
da: Uge %1

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
da[0]: 1 uge siden årets begyndelse
da[1]: %1 uger siden årets begyndelse

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
da: Uge %1 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
da[0]: 1 uge tilbage
da[1]: %1 uger tilbage

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
da[0]: 1 uge til årets afslutning
da[1]: %1 uger til årets afslutning

[ctx: @title:window]
en: Configure Holidays
da: Indstil helligdage

en: Use Israeli holidays
da: Brug Israelske helligdage

en: Show weekly parsha
da: Vis ugentlig parsha

en: Show day of Omer
da: Vis dagen for Omer

en: Show Chol HaMoed
da: Vis Chol HaMoed

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
da: Dette plugin sørger for datoen i den jødiske kalender.

en: Haazinu
da: æHaazinu

[ctx: @title:window]
en: Configure Picture of the Day
da: Indstil dagens billede

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
da: Tilstand for aspektforhold for miniature

en: Ignore aspect ratio
da: Ignorér aspektforhold

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
da: Miniaturen vil blive reskaleret frit. Aspektforholdet vil ikke blive bevaret.

en: Keep aspect ratio
da: Behold aspektforhold

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
da: Miniaturen vil blive skaleret til et rektangel, der er så stort som muligt indenfor en given rektangel, mens aspektforholdet bevares.

en: Keep aspect ratio by expanding
da: Behold aspekt forhold ved at udvide

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
da: Miniaturen vil blive skaleret til et rektangel så lille som muligt udenfor en given rektangel, mens aspektforholdet bevares.

en: Picture Page
da: Billedside

en: Loading...
da: Indlæser...

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
da: <qt>Indlæser <i>Dagens billede</i>...</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
da: <qt>Dette plugin giver Wikipedias <i>Dagens billede</i>.</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
da: Dette plugin giver lingks til Wikipedias 'Denne dag i historien'-sider.

en: This day in history
da: Denne dag i historien

[ctx: Localized Wikipedia website]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/
da: http://da.wikipedia.org/wiki/

en: This month in history
da: Denne måned i historien
