kmail_text_calendar_plugin - en to da translation catalogue (79 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Attendees
da: Vælg deltagere

en: Click to add a new attendee
da: Klik for at tilføje en ny deltager

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
da: Fjern

en: Keep me informed about status changes of this incidence.
da: Hold mig informeret om statusændringer for denne hændelse.

[ctx: @title:window]
en: Select delegate
da: Vælg delegeret

en: Delegate:
da: Delegeret:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
da: Intet bilag kaldet "%1" fundet i invitationen.

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
da: Invitationsbilaget "%1" er et weblink som er utilgængeligt fra denne computer. Bed organisatoren af begivenheden om at sende invitationen igen med bilaget indlejret i stedet for et link.

en: <qt>None of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours,<br/> if any, or select one of your identities to use in the reply:</qt>
da: <qt>Ingen af dine identiteter matcher modtageren af dette brev,<br/>vælg venligst hvilken af følgende adresser der er din<br/>, om nogen, eller vælg en af dine identiteter til at bruge i svaret:</qt>

en: <qt>Several of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours:</qt>
da: <qt>Flere af dine identiteter matcher modtageren af dette brev,<br/>vælg venligst hvilken af følgende adresser der er din:</qt>

en: Select Address
da: Vælg adresse

en: Answer:
da: Svar:

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
da: Afslået: %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
da: Foreløbig: %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
da: Accepteret: %1

en: Invitation answer attached.
da: Svar på invitation vedlagt.

en: Incidence with no summary
da: Hændelse uden resumé

en: Answer: %1
da: Svar: %1

en: Delegated: %1
da: Uddelegeret: %1

en: Forwarded: %1
da: Videresendt: %1

en: Declined Counter Proposal: %1
da: Afslået modforslag: %1

en: "%1" occurred already.
da: "%1" er allerede fundet sted.

en: "%1" is currently in-progress.
da: "%1" foregår i øjeblikket.

en: "%1", happening all day today, is currently in-progress.
da: "%1", som finder sted hele dagen i dag, foregår i øjeblikket.

en: "%1" is past due.
da: "%1" har passeret forfaldstidspunktet.

en: "%1" has already started.
da: "%1" er allerede startet.

en: "%1", happening all-day today, is currently in-progress.
da: "%1", som finder sted hele dagen i dag, foregår i øjeblikket.

en: "%1", happening all day, has already started.
da: "%1", som finder sted hele dagen, er allerede startet.

en: Do you still want to accept the task?
da: Vil du stadig acceptere opgaven?

en: Do you still want to accept the invitation?
da: Vil du stadig acceptere invitationen?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the invitation?
da: Vil du stadig sende betinget accept af invitationen?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the task?
da: Vil du stadig sende betinget accept af opgaven?

en: Do you still want to accept the counter proposal?
da: Vil du stadig acceptere modforslaget?

en: Do you still want to send a counter proposal?
da: Vil du stadig sende et modforslag?

en: Do you still want to send a decline response?
da: Vil du stadig sende et afslag?

en: Do you still want to decline the counter proposal?
da: Vil du stadig afslå modforslaget?

en: Do you still want to record this response in your calendar?
da: Vil du stadig registrere dette svar i din kalender?

en: Do you still want to delegate this task?
da: Vil du stadig uddelegere denne opgave?

en: Do you still want to delegate this invitation?
da: Vil du stadig uddelegere denne invitation?

en: Do you still want to forward this task?
da: Vil du stadig videresende denne opgave?

en: Do you still want to forward this invitation?
da: Vil du stadig videresende denne invitation?

en: Do you still want to cancel this task?
da: Vil du stadig annullere denne opgave?

en: Do you still want to cancel this invitation?
da: Vil du stadig annullere denne invitation?

en: Do you still want to check your calendar?
da: Vil du stadig tjekke din kalender?

en: Do you still want to record this task in your calendar?
da: Vil du stadig registrere denne opgave i din kalender?

en: Do you still want to record this invitation in your calendar?
da: Vil du stadig registrere denne invitation i din kalender?

en: Do you really want to cancel this task?
da: Vil du virkelig annullere denne opgave?

en: Do you really want to cancel this invitation?
da: Vil du virkelig annullere denne invitation?

[ctx: @title:window]
en: Reaction to Invitation
da: Reaktion på invitation

en: You forgot to add proposal. Please add it. Thanks
da: Du glemte at tilføje et forslag. Tilføj det venligst, tak.

en: Delegation to organizer is not possible.
da: Uddelegering til arrangør er ikke muligt.

en: Save Invitation Attachment
da: Gem invitationsbilag

[ctx: @title:window]
en: Decline Counter Proposal
da: Afslå modforslag

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
da: Du har ingen skrivbare kalendermapper til invitationer, så lagring eller gemning af et svar vil ikke være muligt.
    Opret mindst én skrivbar begivenhedskalender og synkronisér igen.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
da: Kalenderinvitationen som er gemt i denne e-mail er defekt på en eller anden måde. Kan ikke fortsætte.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
da: Organisatoren forventer ikke et svar på denne invitation, men du kan sende en e-mail hvis du vil.
    
    Vil du sende organisatoren et brev vedrørende denne invitation?
    Tryk på knappen [Annullér] for at annullere registreringshandlingen.

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
da: Send e-mail til organisatoren

en: Do Not Send
da: Send ikke

en: Send EMail
da: Send e-mail

en: Open Attachment
da: Åbn bilag

en: Save Attachment As...
da: Gem bilag som...

en: Accept invitation
da: Acceptér invitationen

en: Accept invitation conditionally
da: Acceptér invitationen betinget

en: Accept counter proposal
da: Acceptér modforslag

en: Create a counter proposal...
da: Opret et modforslag...

en: Throw mail away
da: Kast brev bort

en: Decline invitation
da: Afslå invitationen

en: Postpone
da: Udsæt

en: Decline counter proposal
da: Afslå modforslag

en: Check my calendar...
da: Tjek min kalender...

en: Record response into my calendar
da: Indtegn svaret i min kalender

en: Record invitation into my calendar
da: Registrér invitation i min kalender

en: Move this invitation to my trash folder
da: Flyt denne invitation til min papirkurvsmappe

en: Delegate invitation
da: Uddelegér invitation

en: Forward invitation
da: Videresend invitation

en: Remove invitation from my calendar
da: Fjern invitation fra min kalender

en: Open attachment "%1"
da: Åbn bilaget "%1"
