kcontactmanager - en to da translation catalogue (113 entries)

en: Export CSV file…
da: Eksportér CSV-fil…

en: Export contacts to a file in comma separated value format.
da: Eksportér kontakter til fil med kommaseparerede værdier (CSV).

en: Import CSV file…
da: Importér CSV-fil…

en: Import contacts from a file in comma separated value format.
da: Importér kontakter fra fil med kommaseparerede værdier (CSV).

en: Which contact do you want to export?
da: Hvilken kontakt vil du eksportere?

en: You have not selected any contacts to export.
da: Du har ikke valgt nogen kontakter til eksport.

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b></qt>
da: <qt>Kan ikke åbne filen <b>%1</b></qt>

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b>.</qt>
da: <qt>Kan ikke åbne filen <b>%1</b>.</qt>

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Dialog
da: Dialog til CSV-import

[ctx: @label]
en: Importing contacts
da: Import af kontakter

[ctx: @label]
en: File to import:
da: Fil der skal importeres:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a csv file to import
da: Vælg en csv-fil der skal importeres

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to start a file chooser that will allow you to select a csv file to import.
da: Klik på denne knap for at starte en filvælger som vil lade dig vælge en csv-fil til import.

[ctx: @title:group]
en: Delimiter
da: Afgrænser

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Comma
da: Komma

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a comma
da: Angiv feltseparatoren til komma

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the comma as a field separator.
da: Vælg denne indstilling hvis din csv-file bruger komma som feltseparator.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Semicolon
da: Semikolon

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a semicolon
da: Angiv feltseparatoren til semikolon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the semicolon as a field separator.
da: Vælg denne indstilling hvis din csv-fil bruger semikolon som feltseparator.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Tabulator
da: Tabulatortegn

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a tab character
da: Angiv feltseparatoren til tabulatortegn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the tab character as a field separator.
da: Vælg denne indstilling hvis din csv-fil bruger tabulatortegn som feltseparator.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Space
da: Mellemrum

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a space character
da: Angiv feltseparatoren til mellemrum

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the space character as a field separator.
da: Vælg denne indstilling hvis din csv-fil bruger mellemrum som feltseparator.

[ctx: @option:radio Custom field separator]
en: Other
da: Andet

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a custom character
da: Angiv feltseparatoren til et brugerdefineret tegn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if to use some other character as the field delimiter for the data in your csv file.
da: Vælg denne indstilling for at bruge et andet tegn som feltadskiller for data i din csv-fil.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the custom delimiter character
da: Angiv brugerdefineret afgrænsningstegn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a custom character to use as the delimiter character. If you enter more than 1 character, only the first will be used and the remaining characters will be ignored.
da: Angiv et brugerdefineret tegn der skal bruges til afgrænsningstegn. Hvis du angiver mere end 1 tegn, vil kun det første blive brugt og de øvrige tegn vil blive ignoreret.

[ctx: @label:listbox]
en: Text quote:
da: Tekstcitat:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the quote character
da: Vælg citationstegn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character that your csv data uses to "quote" the field delimiter if that character happens to occur within the data.  For example, if the comma is the field delimiter, then any comma occurring with the data will be "quoted" by the character specified here.
da: Vælg det tegn som dine csv-data bruger til at "citere" feltafgrænsningen hvis det tegn tilfældigvis forekommer i data. For eksempel hvis kommaet er feltafgrænser, så vil alle kommaer som forekommer i data blive "citeret" med det tegn som angives her.

[ctx: @item:inlistbox Quote character option]
en: None
da: Intet

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
da: Datoformat:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para>
da: <para><list><item>y: År med to cifre</item><item>Y: År med fire cifre</item><item>m: Måned med et eller to cifre</item><item>M: Måned med to cifre</item><item>d: Dag med et eller to cifre</item><item>D: Dag med to cifre</item><item>H: Timer med to cifre</item><item>I: Minutter med to cifre</item><item>S: Sekunder med to cifre</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify a format to use for dates included in your csv data. Use the following sequences to help you define the format:</para><para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para><para>Example: "Y-M-D" corresponds to a date like "2012-01-04"</para>
da: <para>Angiv et format til brug for datoer indeholdt i dine csv-data. Brug følgende sekvenser for at hjælpe dig med at definere formatet.</para><para><list><item>y: År med to cifre</item><item>Y: År med fire cifre</item><item>m: Måned med et eller to cifre</item><item>M: Måned med to cifre</item><item>d: Dag med et eller to cifre</item><item>D: Dag med to cifre</item><item>H: Timer med to cifre</item><item>I: Minutter med to cifre</item><item>S: Sekunder med to cifre</item></list></para><para>Eksempel: "Y-M-D" svarer til en dato såsom "2012-01-04"</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Text codec:
da: Tekstcodec:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the text codec
da: Vælg tekstcodec

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character encoding of the data in your csv file.
da: Vælg tegnindkoding for data i din csv-fil.

[ctx: @option:check]
en: Skip first row of file
da: Spring første række af filen over

[ctx: @info:tooltip]
en: Skip first row of csv file when importing
da: Skip første række af csv-filen ved import

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want the import to skip over the first row of the csv data. In many cases, the first line of a csv file will be a comment line describing the order of the data fields included in the file.
da: Markér dette felt hvis du vil have at importen skal skippe første række af csv-data. I mange tilfælde vil den første linje i en csv-fil være en kommentarlinje som beskriver rækkefølgen af datafelterne i filen.

[ctx: @action:button]
en: Apply Template…
da: Anvend skabelon…

[ctx: @action:button]
en: Save Template…
da: Gem skabelon…

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Local (%1)
da: Lokal (%1)

[ctx: @info:status]
en: You must assign at least one column.
da: Du skal tildele mindst én kolonne.

[ctx: @label]
en: There are no templates available yet.
da: Der er ingen skabeloner tilgængelige endnu.

[ctx: @title:window]
en: No templates available
da: Ingen skabeloner tilgængelige

[ctx: @title:window]
en: Template Name
da: Skabelonnavn

[ctx: @info]
en: Please enter a name for the template:
da: Angiv et navn til skabelonen:

[ctx: @info:status]
en: Cannot open input file.
da: Kan ikke åbne input-fil.

en: Device is not open
da: Enheden er ikke åben

[ctx: @label]
en: Do you really want to delete template '%1'?
da: Vil du virkelig slette skabelonen "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Template Selection
da: Skabelonvalg

[ctx: @info]
en: Please select a template, that matches the CSV file:
da: Vælg en skabelon der matcher CSV-filen:

en: GMX address book file (*.gmxa)
da: GMX-adressebogsfil (*.gmxa)

en: Import GMX file…
da: Importér GMX-fil…

en: Import contacts from a GMX address book file.
da: Importér kontakter fra en GMX-adresssebogsfil.

en: Export GMX file…
da: Eksportér GMX-fil…

en: Export contacts to a GMX address book file.
da: Eksportér kontakter til en GMX-adressebogsfil.

en: <qt>Unable to open <b>%1</b> for reading.</qt>
da: <qt>Kan ikke åbne <b>%1</b> til læsning.</qt>

en: %1 is not a GMX address book file.
da: %1 er ikke en GMX-adressebogsfil.

en: Import From LDAP server…
da: Importér fra LDAP-server…

en: Import contacts from an LDAP server.
da: Importér kontakter fra en LDAP-server.

en: Import LDIF file…
da: Importér LDIF-fil…

en: Import contacts from an LDIF file.
da: Importér kontakter fra en LDIF-fil.

en: Export LDIF file…
da: Eksportér LDIF-fil…

en: Export contacts to an LDIF file.
da: Eksportér kontakter til en LDIF-fil.

en: LDif Files
da: LDif-filer

en: LDif Files (*.ldif)
da: LDif-filer (*.ldif)

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
da: Felter der skal eksporteres

[ctx: @option:check]
en: Private fields
da: Private felter

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
da: Eksportér private felter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens private felter til vCard-outputfilen.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
da: Arbejdsfelter

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
da: Eksportér arbejdsfelter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens arbejdsfelter til vCard-outputfilen.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
da: Andre felter

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
da: Eksportér andre felter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens andre felter til vCard-outputfilen.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
da: Krypteringsnøgler

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
da: EKsportér krypteringsnøgler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens krypteringsnøgler til vCard-outputfilen.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
da: Billeder

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
da: Eksportér billeder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens billed til vCard-outputfilen.

[ctx: @title:group]
en: Export options
da: Eksportindstillinger

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
da: Vis navn som fuldt navn

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
da: Eksportér vist navn som fuldt navn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens viste navn i vCard-filens felt til fuldt navn. Dette kan være påkrævet for at få navnet vist korrekt i GMail eller Android.

[ctx: @title:window]
en: Import vCard
da: Importér vCard

[ctx: @info]
en: Do you want to import this contact into your address book?
da: Vil du importere denne kontakt til din adressebog?

[ctx: @action:button]
en: Import All…
da: Importér alle…

en: Import vCard…
da: Importér vCard…

en: Import contacts from a vCard file.
da: Importér kontakter fra en vCard-fil.

en: Export contacts to a vCard 4.0 file.
da: Eksportér kontakter til en vCard 4.0-fil.

en: Export vCard 4.0…
da: Eksportér vCard 4.0…

en: Export vCard 3.0…
da: Eksportér vCard 3.0…

en: Export contacts to a vCard 3.0 file.
da: Eksportér kontakter til en vCard 3.0-fil.

en: Export vCard 2.1…
da: Eksportér vCard 2.1…

en: Export contacts to a vCard 2.1 file.
da: Eksportér kontakter til en vCard 2.1-fil.

en: vCard (*.vcf *.vcard *.vct *.gcrd);;All files (*)
da: vCard (*.vcf *.vcard *.vct *.gcrd);;Alle filer (*)

[ctx: @title:window]
en: Select vCard to Import
da: Vælg vCard der skal importeres

[ctx: @title:window]
en: vCard Import Failed
da: Import af vCard mislykkedes

[ctx: @info]
en: <para>Unable to access vCard:</para><para>%1</para>
da: <para>Kan ikke tilgå vCard:</para><para>%1</para>

[ctx: @info]
en: You have selected a list of contacts, shall they be exported to several files?
da: Du har valgt en liste med kontakter. Skal de eksporteres til flere filer?

[ctx: @action:button]
en: Export to One File
da: Eksportér til én fil

[ctx: @action:button]
en: Export to Several Files
da: Eksportér til flere filer

en: Import Windows Contact file…
da: Importér Windows kontakterfil…

en: Import contacts from windows contact file.
da: Importér kontakter fra en windows kontakterfil.

en: Windows Contact file (*.contact)
da: Windows kontakterfil (*.contact)
