kcontactmanager - en to el translation catalogue (104 entries)

en: Export CSV file...
el: Εξαγωγή αρχείου CSV...

en: Export contacts to a file in comma separated value format.
el: Εξαγωγή επαφών σε ένα αρχείο τιμών διαχωρισμένων με κόμματα.

en: Import CSV file...
el: Εισαγωγή αρχείου CSV...

en: Import contacts from a file in comma separated value format.
el: Εισαγωγή από ένα αρχείο τιμών διαχωρισμένων με κόμματα.

en: Which contact do you want to export?
el: Ποια επαφή θέλετε να εξάγετε;

en: You have not selected any contacts to export.
el: Επιλέξτε τουλάχιστον μία επαφή προς εξαγωγή.

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b></qt>
el: <qt>Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου <b>%1</b></qt>

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b>.</qt>
el: <qt>Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου <b>%1</b>.</qt>

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Dialog
el: Διάλογος εισαγωγής CSV

[ctx: @label]
en: Importing contacts
el: Εισαγωγή επαφών

[ctx: @label]
en: File to import:
el: Αρχείο για εισαγωγή:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a csv file to import
el: Επιλέξτε ένα csv αρχείο για εισαγωγή

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to start a file chooser that will allow you to select a csv file to import.
el: Με κλικ στο κουμπί αυτό εκτελείται ένας επιλογέας αρχείων που θα σας επιτρέψει να επιλέξετε ένα csv αρχείο για εισαγωγή.

[ctx: @title:group]
en: Delimiter
el: Οριοθέτης

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Comma
el: Κόμμα

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a comma
el: Καθορίστε το κόμμα για διαχωριστικό μεταξύ πεδίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the comma as a field separator.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν το csv αρχείο σας χρησιμοποιεί κόμμα για διαχωριστικό μεταξύ πεδίων.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Semicolon
el: Ερωτηματικό

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a semicolon
el: Καθορίστε το ελληνικό ερωτηματικό για διαχωριστικό μεταξύ πεδίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the semicolon as a field separator.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν το csv αρχείο σας χρησιμοποιεί το ελληνικό ερωτηματικό για διαχωριστικό μεταξύ πεδίων.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Tabulator
el: Στηλοθέτης

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a tab character
el: Καθορίστε το tab για διαχωριστικό μεταξύ πεδίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the tab character as a field separator.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν το csv αρχείο σας χρησιμοποιεί το tab για διαχωριστικό μεταξύ πεδίων.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Space
el: Κενό

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a space character
el: Καθορίστε τον κενό χαρακτήρα για διαχωριστικό μεταξύ πεδίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the space character as a field separator.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν το csv αρχείο σας χρησιμοποιεί τον κενό χαρακτήρα για διαχωριστικό μεταξύ πεδίων.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a custom character
el: Καθορίστε έναν προσαρμοσμένο χαρακτήρα για διαχωριστικό μεταξύ πεδίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if to use some other character as the field delimiter for the data in your csv file.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν πρόκειται να χρησιμοποιήσετε κάποιον άλλο χαρακτήρα για οριοθέτη μεταξύ πεδίων στα δεδομένα του csv αρχείου σας.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the custom delimiter character
el: Καθορίστε τον προσαρμοσμένο χαρακτήρα οριοθέτη

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a custom character to use as the delimiter character. If you enter more than 1 character, only the first will be used and the remaining characters will be ignored.
el: Εισάγετε έναν προσαρμοσμένο χαρακτήρα για οριοθέτη. Αν δώσετε περισσότερους από 1 χαρακτήρες, μόνο ο πρώτος θα χρησιμοποιηθεί και οι υπόλοιποι θα αγνοηθούν.

[ctx: @label:listbox]
en: Text quote:
el: Παράθεση κειμένου:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the quote character
el: Καθορίστε το χαρακτήρα παράθεσης

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character that your csv data uses to "quote" the field delimiter if that character happens to occur within the data.  For example, if the comma is the field delimiter, then any comma occurring with the data will be "quoted" by the character specified here.
el: Επιλέξτε το χαρακτήρα που χρησιμοποιούν τα csv δεδομένα για να "παραθέσουν"το πεδίο οριοθέτη αν ο χαρακτήρας αυτός τυγχάνει να βρίσκεται μέσα στα δεδομένα. Για παράδειγμα, αν το κόμμα είναι το πεδίο οριοθέτης, τότε κάθε κόμμα που παρουσιάζεται στα δεδομένα θα "παρατίθεται" με τον χαρακτήρα που ορίζεται εδώ.

[ctx: @item:inlistbox Quote character option]
en: None
el: Κανένα

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
el: Μορφή ημερομηνίας:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para>
el: <para><list><item>y: έτος με 2 ψηφία</item><item>Y: έτος με 4 ψηφία</item><item> m: μήνας με 1 ή 2 ψηφία</item><item>M: μήνας με 2 ψηφία</item><item>d: ημέρα με 1 ή 2 ψηφία </item><item>D: ημέρα με 2 ψηφία</item><item>H: ώρα με 2 ψηφία</item><item>I: λεπτά με 2 ψηφία</item><item>S: δευτερόλεπτα με 2 ψηφία</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify a format to use for dates included in your csv data. Use the following sequences to help you define the format:</para><para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para><para>Example: "Y-M-D" corresponds to a date like "2012-01-04"</para>
el: <para>Καθορίστε μια μορφή για τις ημερομηνίες που περιλαμβάνονται στα csv δεδομένα. Χρησιμοποιήστε τις παρακάτω ακολουθίες για να σας βοηθήσουν να ορίσετε τη μορφή</para><para><list><item>y: έτος με 2 ψηφία</item><item>Y: έτος με 4 ψηφία</item><item> m: μήνας με 1 ή 2 ψηφία</item><item>M: μήνας με 2 ψηφία</item><item>d: ημέρα με 1 ή 2 ψηφία </item><item>D: ημέρα με 2 ψηφία</item><item>H: ώρα με 2 ψηφία</item><item>I: λεπτά με 2 ψηφία</item><item>S: δευτερόλεπτα με 2 ψηφία</item></list></para><para>Παράδειγμα: "Y-M-D" αντιστοιχεί σε ημερομηνία παρόμοια με "2012-01-04"</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Text codec:
el: Κωδικοποίηση κειμένου:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the text codec
el: Επιλέξτε κωδικοποίηση κειμένου

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character encoding of the data in your csv file.
el: Επιλέξτε την κωδικοποίηση χαρακτήρων των δεδομένων στο csv αρχείο σας.

[ctx: @option:check]
en: Skip first row of file
el: Παράλειψη πρώτης γραμμής του αρχείου

[ctx: @info:tooltip]
en: Skip first row of csv file when importing
el: Παράλειψη πρώτης γραμμής του csv αρχείου κατά την εισαγωγή

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want the import to skip over the first row of the csv data. In many cases, the first line of a csv file will be a comment line describing the order of the data fields included in the file.
el: Επιλέξτε το πλαίσιο αυτό αν θέλετε η εισαγωγή να αγνοήσει την πρώτη γραμμή των csv δεδομένων. Σε πολλές περιπτώσεις, η πρώτη γραμμή ενός csv αρχείου θα είναι μια γραμμή σχολίου η οποία περιγράφει τη σειρά των πεδίων των δεδομένων που περιέχει το αρχείο.

[ctx: @action:button]
en: Apply Template...
el: Εφαρμογή προτύπου...

[ctx: @action:button]
en: Save Template...
el: Αποθήκευση προτύπου...

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Local (%1)
el: Τοπικό (%1)

[ctx: @info:status]
en: You must assign at least one column.
el: Πρέπει να αντιστοιχήσετε τουλάχιστον μία στήλη.

[ctx: @label]
en: There are no templates available yet.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πρότυπα ακόμα.

[ctx: @title:window]
en: No templates available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πρότυπα

[ctx: @title:window]
en: Template Name
el: Όνομα προτύπου

[ctx: @info]
en: Please enter a name for the template:
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα για το πρότυπο:

[ctx: @info:status]
en: Cannot open input file.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου εισόδου.

en: Device is not open
el: Η συσκευή δεν είναι ανοιχτή

[ctx: @label]
en: Do you really want to delete template '%1'?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή του προτύπου « %1 »;

[ctx: @title:window]
en: Template Selection
el: Επιλογή προτύπου

[ctx: @info]
en: Please select a template, that matches the CSV file:
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα πρότυπο που να ταιριάζει στο αρχείο CSV:

en: GMX address book file (*.gmxa)
el: Αρχείο βιβλίου διευθύνσεων GMX (*.gmxa)

en: Import GMX file...
el: Εισαγωγή αρχείου GMX...

en: Import contacts from a GMX address book file.
el: Εισαγωγή επαφών από ένα GMX αρχείο βιβλίου διευθύνσεων.

en: Export GMX file...
el: Εξαγωγή αρχείου GMX...

en: Export contacts to a GMX address book file.
el: Εξαγωγή επαφών σε αρχείο βιβλίου διευθύνσεων GMX.

en: <qt>Unable to open <b>%1</b> for reading.</qt>
el: <qt>Αδύνατο το άνοιγμα του <b>%1</b> για ανάγνωση.</qt>

en: %1 is not a GMX address book file.
el: To %1 δεν είναι αρχείο GMX.

en: Import From LDAP server...
el: Εισαγωγή από εξυπηρετητή LDAP...

en: Import contacts from an LDAP server.
el: Εισαγωγή επαφών από έναν εξυπηρετητή LDAP.

en: Import LDIF file...
el: Εισαγωγή αρχείου LDIF...

en: Import contacts from an LDIF file.
el: Εισαγωγή επαφών από αρχείο LDIF.

en: Export LDIF file...
el: Εξαγωγή αρχείου LDIF...

en: Export contacts to an LDIF file.
el: Εξαγωγή επαφών σε ένα αρχείο LDIF.

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
el: Πεδία για εξαγωγή

[ctx: @option:check]
en: Private fields
el: Προσωπικά πεδία

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
el: Προσωπικά πεδία

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
el: Επιλέξτε το πλαίσιο αυτό αν θέλετε να γίνει εξαγωγή των προσωπικών πεδίων της επαφής στο αρχείο εξόδου vCard.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
el: Επιχειρηματικά πεδία

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
el: Εξαγωγή επιχειρηματικών πεδίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
el: Επιλέξτε το πλαίσιο αυτό αν θέλετε να γίνει εξαγωγή των επιχειρηματικών πεδίων της επαφής στο αρχείο εξόδου vCard.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
el: Άλλα πεδία

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
el: Εξαγωγή άλλων πεδίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
el: Επιλέξτε το πλαίσιο αυτό αν θέλετε να γίνει εξαγωγή των άλλων πεδίων της επαφής στο αρχείο εξόδου vCard.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
el: Κλειδιά κρυπτογράφησης

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
el: Εξαγωγή κλειδιών κρυπτογράφησης

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
el: Επιλέξτε το πλαίσιο αυτό αν θέλετε να γίνει εξαγωγή των κλειδιών κρυπτογράφησης της επαφής στο αρχείο εξόδου vCard.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
el: Φωτογραφίες

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
el: Εξαγωγή φωτογραφιών

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
el: Επιλέξτε το πλαίσιο αυτό αν θέλετε να γίνει εξαγωγή της φωτογραφίας της επαφής στο αρχείο εξόδου vCard.

[ctx: @title:group]
en: Export options
el: Εξαγωγή επιλογών

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
el: Εμφάνιση πλήρους ονόματος

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
el: Εξαγωγή πλήρους ονόματος

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
el: Επιλέξτε το πλαίσιο αυτό αν θέλετε να γίνει εξαγωγή του ονόματος της επαφής πεδίο πλήρους ονόματος της vCard. Αυτό ίσως απαιτήσει τη σωστή παρουσίαση του ονόματος στο GMail ή στο Android.

[ctx: @title:window]
en: Import vCard
el: Εισαγωγή vCard

[ctx: @info]
en: Do you want to import this contact into your address book?
el: Επιθυμείτε την εισαγωγή της επαφής αυτής στο βιβλίο διευθύνσεών σας;

[ctx: @action:button]
en: Import All...
el: Εισαγωγή όλων...

en: Import vCard...
el: Εισαγωγή vCard...

en: Import contacts from a vCard file.
el: Εισαγωγή επαφών από αρχείο vCard.

en: Export vCard 3.0...
el: Εξαγωγή vCard 3.0...

en: Export contacts to a vCard 3.0 file.
el: Εξαγωγή επαφών σε ένα αρχείο vCard 3.0.

en: Export vCard 2.1...
el: Εξαγωγή vCard 2.1...

en: Export contacts to a vCard 2.1 file.
el: Εξαγωγή επαφών σε ένα αρχείο vCard 2.1.

[ctx: @title:window]
en: Select vCard to Import
el: Επιλογή vCard για εισαγωγή

[ctx: @title:window]
en: vCard Import Failed
el: Η εισαγωγή vCard απέτυχε

[ctx: @info]
en: <para>Unable to access vCard:</para><para>%1</para>
el: <para>Αδύνατη η πρόσβαση στη vCard:</para><para>%1</para>

[ctx: @info]
en: You have selected a list of contacts, shall they be exported to several files?
el: Έχετε επιλέξει μια λίστα επαφών, να εξαχθούν σε πολλά αρχεία;

[ctx: @action:button]
en: Export to One File
el: Εξαγωγή σε ένα αρχείο

[ctx: @action:button]
en: Export to Several Files
el: Εξαγωγή σε πολλά αρχεία
