kmail_text_calendar_plugin - en to et translation catalogue (80 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Attendees
et: Osalejate valimine

en: Click to add a new attendee
et: Klõpsa uue osaleja lisamiseks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
et: Lisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
et: Eemalda

en: Keep me informed about status changes of this incidence.
et: Teavitamine sündmuste olekumuutustest

[ctx: @title:window]
en: Select delegate
et: Esindaja valimine

en: Delegate:
et: Esindaja:

en: Comment:
et: Kommentaar

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
et: Kutses ei leitud manust nimega "%1".

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
et: Kutse manus "%1" on veebilink, mida ei saa sellest arvutist avada. Palu sündmuse korraldajal saata kutse uuesti, nii et manus oleks lingi asemel otse kirjaga kaasas.

en: <qt>None of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours,<br/> if any, or select one of your identities to use in the reply:</qt>
et: <qt>Ükski sinu identiteet ei sobi selle kirja saajaga,<br/>palun vali, milline neist aadressidest on sinu oma,<br/> või vali identiteet, mida soovid vastamisel kasutada:</qt>

en: <qt>Several of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours:</qt>
et: <qt>Mitu sinu identiteeti sobivad selle kirja saajaga,<br/>palun vali, milline neist aadressidest on sinu oma:</qt>

en: Select Address
et: Aadressi valimine

en: Answer:
et: Vastus:

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
et: Tagasi lükatud: %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
et: Kõhklemine: %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
et: Nõus: %1

en: Invitation answer attached.
et: Kutse vastus manuses.

en: Incidence with no summary
et: Sündmus ilma kokkuvõtteta

en: Answer: %1
et: Vastus: %1

en: Delegated: %1
et: Delegeeritud: %1

en: Forwarded: %1
et: Edastatud: %1

en: Declined Counter Proposal: %1
et: Tagasilükatud vastuettepanek: %1

en: "%1" occurred already.
et: "%1" on juba toimunud.

en: "%1" is currently in-progress.
et: "%1" parajasti toimub.

en: "%1", happening all day today, is currently in-progress.
et: "%1", mis hõlmab kogu tänase, parajasti toimub.

en: "%1" is past due.
et: "%1" tähtaeg on möödas.

en: "%1" has already started.
et: "%1" on juba alanud.

en: "%1", happening all-day today, is currently in-progress.
et: "%1", mis hõlmab kogu tänase, parajasti toimub.

en: "%1", happening all day, has already started.
et: "%1", mis hõlmab kogu päeva, on juba alanud.

en: Do you still want to accept the task?
et: Kas ikkagi võtta ülesanne vastu?

en: Do you still want to accept the invitation?
et: Kas ikka võtta kutse vastu?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the invitation?
et: Kas ikkagi saata kõhklev nõusolek sellele kutsele?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the task?
et: Kas ikkagi saata kõhklev nõusolek sellele ülesandele?

en: Do you still want to accept the counter proposal?
et: Kas ikkagi võtta vastuettepanek vastu?

en: Do you still want to send a counter proposal?
et: Kas ikkagi saata vastuettepanek?

en: Do you still want to send a decline response?
et: Kas ikkagi saata äraütlev vastus?

en: Do you still want to decline the counter proposal?
et: Kas ikkagi lükata vastuettepanek tagasi?

en: Do you still want to record this response in your calendar?
et: Kas ikkagi sisestada see vastus oma kalendrisse?

en: Do you still want to delegate this task?
et: Kas ikkagi delegeerida see ülesanne?

en: Do you still want to delegate this invitation?
et: Kas ikkagi delegeerida see kutse?

en: Do you still want to forward this task?
et: Kas ikkagi edastada see ülesanne?

en: Do you still want to forward this invitation?
et: Kas ikkagi edastada see kutse?

en: Do you still want to cancel this task?
et: Kas ikkagi tühistada see ülesanne?

en: Do you still want to cancel this invitation?
et: Kas ikkagi tühistada see kutse?

en: Do you still want to check your calendar?
et: Kas ikkagi kontrollida kalendrit?

en: Do you still want to record this task in your calendar?
et: Kas ikkagi sisestada see ülesanne oma kalendrisse?

en: Do you still want to record this invitation in your calendar?
et: Kas ikkagi sisestada see kutse oma kalendrisse?

en: Do you really want to cancel this task?
et: Kas tõesti tühistada see ülesanne?

en: Do you really want to cancel this invitation?
et: Kas tõesti tühistada see kutse?

[ctx: @title:window]
en: Reaction to Invitation
et: Vastus kutsele

en: You forgot to add proposal. Please add it. Thanks
et: Unustasid ettepaneku lisamast. Palun lisa see. Aitäh

en: Delegation to organizer is not possible.
et: Delegeerimine korraldajale ei ole võimalik.

en: Save Invitation Attachment
et: Salvesta kutse manus

[ctx: @title:window]
en: Decline Counter Proposal
et: Vastuettepaneku tagasilükkamine

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
et: Sul ei ole kutsetele kirjutamisõigusega kalendrikatalooge, mistõttu vastuse salvestamine ei ole võimalik.
     Palun loo vähemalt üks kirjutamisõigusega sündmuste kalender ja sünkrooni uuesti.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
et: Sellesse kirja salvestatud kalendrikutse on kuidagi vigane. Jätkamine ei ole võimalik.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
et: Korraldaja ei oota sellele kutsele vastust, kuid sa võib soovi korral talle siiski kirja saata.
    
    Kas soovid saata korraldajale selle kutse kohta kirja?
    Salvestamisest loobumiseks klõpsa nupule Loobu.

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
et: Kirja saatmine korraldajale

en: Do Not Send
et: Ära saada

en: Send EMail
et: Saada kiri

en: Re: %1
et: Vastuseks: %1

en: Open Attachment
et: Ava manus

en: Save Attachment As...
et: Salvesta manus kui...

en: Accept invitation
et: Võta kutse vastu

en: Accept invitation conditionally
et: Võta kutse vastu tingimustega

en: Accept counter proposal
et: Võta vastuettepanek vastu

en: Create a counter proposal...
et: Loo vastuettepanek...

en: Throw mail away
et: Viska kiri minema

en: Decline invitation
et: Lükka kutse tagasi

en: Postpone
et: Lükka edasi

en: Decline counter proposal
et: Lükka vastuettepanek tagasi

en: Check my calendar...
et: Kontrolli kalendrit...

en: Record response into my calendar
et: Sisesta vastus oma kalendrisse

en: Record invitation into my calendar
et: Salvesta kutse minu kalendrisse

en: Move this invitation to my trash folder
et: Viska kutse prügikasti

en: Delegate invitation
et: Delegeeri kutse

en: Forward invitation
et: Edasta kutse

en: Remove invitation from my calendar
et: Eemalda kutse oma kalendrist

en: Open attachment "%1"
et: Ava manus "%1"
