kaddressbook - en to fi translation catalogue (114 entries)

en: Export CSV file...
fi: Vie CSV-tiedosto…

en: Export contacts to a file in comma separated value format.
fi: Vie yhteystietoja pilkuin erotettuun tekstitiedostoon.

en: Import CSV file...
fi: Tuo CSV-tiedosto…

en: Import contacts from a file in comma separated value format.
fi: Tuo yhteystietoja pilkuin erotetusta tekstitiedostosta.

en: Which contact do you want to export?
fi: Mitkä yhteystiedot haluat viedä?

en: You have not selected any contacts to export.
fi: Et ole valinnut vietäviä yhteystietoja.

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b></qt>
fi: <qt>Ei voida avata tiedostoa <b>%1</b></qt>

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Ei voida avata tiedostoa <b>%1</b>.</qt>

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Dialog
fi: CSV-tuonti

[ctx: @label]
en: Importing contacts
fi: Tuodaan yhteystietoja

[ctx: @label]
en: File to import:
fi: Tuotava tiedosto:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a csv file to import
fi: Valitse tuotava CSV-tiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to start a file chooser that will allow you to select a csv file to import.
fi: Napsauta tästä painikkeesta auki tiedostonvalitsin, jolla voit valita tuotavan CSV-tiedoston.

[ctx: @title:group]
en: Delimiter
fi: Erotin

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Comma
fi: Pilkku

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a comma
fi: Aseta kenttäerottimeksi pilkku

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the comma as a field separator.
fi: Valitse tämä asetus, jos CSV-tiedostosi käyttää kenttäerottimena pilkkua.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Semicolon
fi: Puolipiste

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a semicolon
fi: Aseta kenttäerottimeksi puolipiste

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the semicolon as a field separator.
fi: Valitse tämä asetus, jos CSV-tiedostosi käyttää kenttäerottimena puolipistettä.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Tabulator
fi: Sarkain

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a tab character
fi: Aseta kenttäerottimeksi sarkainmerkki

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the tab character as a field separator.
fi: Valitse tämä asetus, jos CSV-tiedostosi käyttää kenttäerottimena sarkainmerkkiä.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Space
fi: Välilyönti

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a space character
fi: Aseta kenttäerottimeksi välilyönti

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the space character as a field separator.
fi: Valitse tämä asetus, jos CSV-tiedostosi käyttää kenttäerottimena välilyöntiä.

[ctx: @option:radio Custom field separator]
en: Other
fi: Muu

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a custom character
fi: Aseta kenttäerottimeksi mukautettu merkki

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if to use some other character as the field delimiter for the data in your csv file.
fi: Valitse tämä asetus, jos CSV-tiedostosi käyttää kenttäerottimena jotakin muuta merkkiä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the custom delimiter character
fi: Aseta mukautettu erotinmerkki

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a custom character to use as the delimiter character. If you enter more than 1 character, only the first will be used and the remaining characters will be ignored.
fi: Syötä mukautettu erotinmerkki. Jos annat useamman kuin yhden merkin, vain ensimmäistä käytetään, muut jätetään huomiotta.

[ctx: @label:listbox]
en: Text quote:
fi: Tekstin lainaus:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the quote character
fi: Valitse lainausmerkki

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character that your csv data uses to "quote" the field delimiter if that character happens to occur within the data.  For example, if the comma is the field delimiter, then any comma occurring with the data will be "quoted" by the character specified here.
fi: Valitse merkki, jota CSV-tiedostosi käyttää kenttäerottimen ”lainaamiseen” silloin, kun sama merkki esiintyy datassa. Jos esimerkiksi pilkku on kenttäerotin, datassa esiintyvä pilkku on ”lainattava”.

[ctx: @item:inlistbox Quote character option]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
fi: Päiväyksen muoto:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para>
fi: <para><list><item>y: kaksinumeroinen vuosi</item><item>Y: nelinumeroinen vuosi</item><item>m: yksi- tai kaksinumeroinen kuukausi</item><item>M: kaksinumeroinen kuukausi</item><item>d: yksi- tai kaksinumeroinen päivä</item><item>D: kaksinumeroinen päivä</item><item>H: kaksinumeroinen tunti</item><item>I: kaksinumeroinen minuutit</item><item>S: kaksinumeroinen sekunnit</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify a format to use for dates included in your csv data. Use the following sequences to help you define the format:</para><para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para><para>Example: "Y-M-D" corresponds to a date like "2012-01-04"</para>
fi: <para>Kerro CSV-tiedostosi käyttämä päiväyksen muoto. Käytä muodon määrittämisessä seuraavia merkkijonoja:</para><para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para><para>Esimerkiksi ”Y-M-D” vastaa päiväyksen muotoa ”2012-01-04”</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Text codec:
fi: Merkistökoodaus:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the text codec
fi: Valitse tekstin merkistökoodaus

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character encoding of the data in your csv file.
fi: Valitse CSV-tiedostosi käyttämä merkistökoodaus.

[ctx: @option:check]
en: Skip first row of file
fi: Ohita tiedoston ensimmäinen rivi

[ctx: @info:tooltip]
en: Skip first row of csv file when importing
fi: Ohita CSV-tiedoston ensimmäinen rivi tuotaessa

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want the import to skip over the first row of the csv data. In many cases, the first line of a csv file will be a comment line describing the order of the data fields included in the file.
fi: Valitse tämä asetus, jos haluat ohittaa CSV-tiedoston ensimmäisen rivin, joka usein on kenttien järjestyksen kuvaava huomautusrivi.

[ctx: @action:button]
en: Apply Template...
fi: Käytä mallipohjaa…

[ctx: @action:button]
en: Save Template...
fi: Tallenna mallipohja…

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Local (%1)
fi: Paikallinen (%1)

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Latin1
fi: Latin-1

[ctx: @info:status]
en: You must assign at least one column.
fi: Ainakin yksi sarake on määritettävä.

[ctx: @label]
en: There are no templates available yet.
fi: Mallipohjia ei vielä ole saatavilla.

[ctx: @title:window]
en: No templates available
fi: Ei mallipohjia saatavilla

[ctx: @title:window]
en: Template Name
fi: Mallipohjan nimi

[ctx: @info]
en: Please enter a name for the template:
fi: Anna mallipohjalle nimi:

[ctx: @info:status]
en: Cannot open input file.
fi: Syötetiedostoa ei voi avata.

en: Device is not open
fi: Laite ei ole käytettävissä

[ctx: @label]
en: Do you really want to delete template '%1'?
fi: Haluatko varmasti poistaa mallipohjan ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Template Selection
fi: Mallipohjan valinta

[ctx: @info]
en: Please select a template, that matches the CSV file:
fi: Valitse CSV-tiedostoasi vastaava mallipohja:

en: GMX address book file (*.gmxa)
fi: GMX-osoitekirjatiedosto (*.gmxa)

en: Import GMX file...
fi: Tuo GMX-tiedosto…

en: Import contacts from a GMX address book file.
fi: Tuo yhteystietoja GMX-osoitekirjatiedostosta.

en: Export GMX file...
fi: Vie GMX-tiedosto…

en: Export contacts to a GMX address book file.
fi: Vie yhteystietoja GMX-osoitekirjatiedostoon.

en: <qt>Unable to open <b>%1</b> for reading.</qt>
fi: <qt>Tiedostoa <b>%1</b> ei voi avata luettavaksi.</qt>

en: %1 is not a GMX address book file.
fi: %1 ei ole GMX-osoitekirjatiedosto.

en: Import From LDAP server...
fi: Tuo LDAP-palvelimelta…

en: Import contacts from an LDAP server.
fi: Tuo yhteystietoja LDAP-palvelimelta.

en: Import LDIF file...
fi: Tuo LDIF-tiedosto…

en: Import contacts from an LDIF file.
fi: Tuo yhteystietoja LDIF-tiedostosta.

en: Export LDIF file...
fi: Vie LDIF-tiedosto…

en: Export contacts to an LDIF file.
fi: Vie yhteystietoja LDIF-tiedostoon.

en: LDif Files
fi: LDiF-tiedostot

en: LDif Files (*.ldif)
fi: LDiF-tiedostot (*.ldif)

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
fi: Vietävät kentät

[ctx: @option:check]
en: Private fields
fi: Omat kentät

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
fi: Vie omat kentät

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystiedoissa olevat omat kentät vietävät vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
fi: Työkentät

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
fi: Vie työkentät

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystiedoissa olevat työkentät vietävän vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
fi: Muut kentät

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
fi: Vie muut kentät

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystietojen muut kentät vietävät vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
fi: Salausavaimet

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
fi: Vie salausavaimet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystietojen salausavaimet vietävän vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
fi: Kuvat

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
fi: Vie kuvat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat yhteystietojen valokuvat vietävän vCard-tulostiedostoon.

[ctx: @title:group]
en: Export options
fi: Vientiasetukset

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
fi: Näytä koko nimi

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
fi: Vie näyttönimi koko nimenä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat viedä yhteystietojen näyttönimet vCardin koko nimi -kenttiin. Tämä voi olla tarpeen, jotta nimet näkyvät oikein GMailissä tai Androidissa.

[ctx: @title:window]
en: Import vCard
fi: Tuo vCard

[ctx: @info]
en: Do you want to import this contact into your address book?
fi: Haluatko tuoda tämän yhteystiedon osoitekirjaasi?

[ctx: @action:button]
en: Import All...
fi: Tuo kaikki…

en: Import vCard...
fi: Tuo vCard…

en: Import contacts from a vCard file.
fi: Tuo yhteystietoja vCard-tiedostosta.

en: Export contacts to a vCard 4.0 file.
fi: Vie yhteystietoja vCard 4.0 -tiedostoon.

en: Export vCard 4.0...
fi: Vie vCard 4.0…

en: Export vCard 3.0...
fi: Vie vCard 3.0…

en: Export contacts to a vCard 3.0 file.
fi: Vie yhteystietoja vCard 3.0 -tiedostoon.

en: Export vCard 2.1...
fi: Vie vCard 2.1…

en: Export contacts to a vCard 2.1 file.
fi: Vie yhteystietoja vCard 2.1 -tiedostoon.

en: vCard (*.vcf *.vcard *.vct *.gcrd);;All files (*)
fi: vCard-tiedostot (*.vcf *.vard *.vct *.gcrd);;Kaikki tiedostot (*)

[ctx: @title:window]
en: Select vCard to Import
fi: Valitse tuotava vCard

[ctx: @title:window]
en: vCard Import Failed
fi: vCardin tuonti epäonnistui

[ctx: @info]
en: <para>Unable to access vCard:</para><para>%1</para>
fi: <para>Ei päästy käsiksi vCardiin:</para><para>%1</para>

[ctx: @info]
en: You have selected a list of contacts, shall they be exported to several files?
fi: Olet valinnut useampia yhteystietoja. Viedäänkö ne useisiin tiedostoihin?

[ctx: @action:button]
en: Export to One File
fi: Vie yhteen tiedostoon

[ctx: @action:button]
en: Export to Several Files
fi: Vie useampaan tiedostoon

en: Import Windows Contact file...
fi: Tuo Windows Contact -tiedosto…

en: Import contacts from windows contact file.
fi: Tuo yhteystietoja Windows Contact -tiedostosta.

en: Windows Contact file (*.contact)
fi: Windows Contact -tiedosto (*.contact)
