korganizer - en to fi translation catalogue (40 entries)

en: Search &Directory Service
fi: Etsi &hakemistopalvelusta

[ctx: @title:window]
en: Configure Day Numbers
fi: Muokkaa päivien numeroita

en: Show Date Number
fi: Näytä päivän numero

en: Show day number
fi: Näytä päivän numero

en: Show days to end of year
fi: Näytä päivät vuoden loppuun

en: Show both
fi: Näytä kummatkin

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
fi: Tämä liitännänen antaa päivän sijainnin vuoden sisällä

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
fi[0]: 1 päivä ennen vuoden loppua
fi[1]: %1 päivää ennen vuoden loppua

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
fi[0]: 1 päivä vuoden alusta alkaen,
fi[1]: %1 päivää vuoden alusta alkaen,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
fi[0]: Yksi päivä vuoden loppuun.
fi[1]: %1 päivää vuoden loppuun

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
fi: Viikko %1

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
fi[0]: 1 viikko vuoden alusta alkaen
fi[1]: %1 viikkoa vuoden alusta alkaen

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
fi: Viikko %1 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
fi[0]: 1 viikko jäljellä
fi[1]: %1 viikkoa jäljellä

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
fi[0]: 1 viikko vuoden loppuun
fi[1]: %1 viikkoa vuoden loppuun

[ctx: @title:window]
en: Configure Holidays
fi: Vapaapäiväasetukset

en: Use Israeli holidays
fi: Käytä israelilaisia vapaapäiviä:

en: Show weekly parsha
fi: Näytä viikottainen parsha

en: Show day of Omer
fi: Näytä Omerin päivä

en: Show Chol HaMoed
fi: Näytä Chol HaMoed

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
fi: Tämä laajennusosa mahdollistaa juutalaisen kalenterin käytön.

en: This plugin displays the day's lunar phase (New, First, Last, Full). Currently, the phase is computed for noon at UTC; therefore, you should expect variations by 1 day in either direction.
fi: Tämä liitännäinen näyttää kuun vaiheen (uusi, kasvava, pienenevä, täysi). Vaihe lasketaan toistaiseksi UTC-ajan keskipäivästä, joten voit odottaa päivän heittoa kumpaankin suuntaan.

[ctx: @title:window]
en: Configure Picture of the Day
fi: Päivän kuva -asetukset

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
fi: Esikatselun kuvasuhde

en: Ignore aspect ratio
fi: Jätä kuvasuhde huomiotta

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
fi: Esikatselukuva skaalataan vapaasti. Kuvasuhdetta ei säilytetä.

en: Keep aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde.

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
fi: Esikatselukuva skaalataan mahdollisimman suureksi suorakulmioksi. Kuvasuhde säilytetään.

en: Keep aspect ratio by expanding
fi: Säilytä kuvasuhde laajentamlla.

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
fi: Esikatselukuva skaalataan mahdollisimman pieneksi annetun suorakulmion ulkopuolella. Kuvasuhde säilytetään.

en: Wikipedia POTD: %1
fi: Wikipedian päivän kuva: %1

en: Picture Page
fi: Kuvasivu

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
fi: <qt>Ladataan <i>Päivän kuvaa</i>…</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
fi: <qt>Tämä liitännäinen näyttää Wikipedian <i>Päivän kuvan</i>.</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
fi: Tämä liitännäinen tarjoaa linkit Wikipedian ”Tämä päivä historiassa” -sivuille.

en: This day in history
fi: Tämä päivä historiassa

[ctx: Localized Wikipedia website]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/
fi: https://fi.wikipedia.org/wiki/

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_d
fi: d._MMMMta

en: This month in history
fi: Tämä kuukausi historiassa
