kmail_text_calendar_plugin - en to fr translation catalogue (91 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Attendees
fr: Sélectionner les participants

[ctx: @info:placeholder]
en: Click to add a new attendee
fr: Cliquez pour ajouter un nouveau participant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fr: Ajouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @option:check]
en: Keep me informed about status changes of this incidence.
fr: Veuillez me tenir au courant des modifications d'état de cette entrée.

[ctx: @title:window]
en: Select delegate
fr: Sélectionner un délégué

[ctx: @label:textbox]
en: Delegate:
fr: Délégué :

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
fr: Commentaire :

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
fr: Aucune pièce jointe « %1 » n'a été trouvée dans l'invitation.

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
fr: La pièce jointe « %1 » est un lien Web inaccessible depuis cet ordinateur. Veuillez demander à l'organisateur de l'évènement de renvoyer l'invitation en incluant cette pièce jointe et le lien sur lequel elle pointe, directement dans courrier électronique.

en: <qt>None of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours,<br/> if any, or select one of your identities to use in the reply:</qt>
fr: <qt>Aucune de vos identités ne correspond au receveur de ce message.<br/>Veuillez choisir laquelle des adresses suivantes est la vôtre<br/>s'il y en a une, ou choisissez l'une de vos identités pour l'utiliser dans la réponse :</qt>

en: <qt>Several of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours:</qt>
fr: <qt>Plusieurs de vos identités correspondent au receveur de ce message.<br/>Veuillez choisir laquelle des adresses suivantes est la vôtre :</qt>

en: Select Address
fr: Sélectionner une adresse

en: Answer:
fr: Réponse :

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
fr: Rejeté : %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
fr: Demande : %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
fr: Accepté : %1

en: Invitation answer attached.
fr: Réponse à l'invitation en pièce jointe.

en: Incidence with no summary
fr: Incidence sans résumé

en: Answer: %1
fr: Réponse : %1

en: Delegated: %1
fr: Délégué : %1

en: Forwarded: %1
fr: Transféré : %1

en: Declined Counter Proposal: %1
fr: Refuser la contre proposition : %1

en: "%1" occurred already.
fr: « %1 » s'est déjà produite.

en: "%1" is currently in-progress.
fr: « %1 » est actuellement en cours de progression.

en: "%1", happening all day today, is currently in-progress.
fr: « %1 », se produisant toute la journée, est actuellement en cours.

en: "%1" is past due.
fr: « %1 » est en retard.

en: "%1" has already started.
fr: « %1 » a déjà commencé.

en: "%1", happening all-day today, is currently in-progress.
fr: « %1 », se produisant toute la journée, est actuellement en cours.

en: "%1", happening all day, has already started.
fr: « %1 », se produisant toute la journée, a déjà commencé.

en: Do you still want to accept the task?
fr: Voulez-vous toujours accepter la tâche ?

en: Do you still want to accept the invitation?
fr: Voulez-vous toujours accepter l'invitation ?

[ctx: @action:button]
en: Accept
fr: Accepter

en: Do you still want to send conditional acceptance of the invitation?
fr: Voulez-vous toujours envoyer une acceptation conditionnelle de l'invitation ?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the task?
fr: Voulez-vous toujours envoyer une acceptation conditionnelle de la tâche ?

[ctx: @action:button]
en: Send
fr: Envoyer

en: Do you still want to accept the counter proposal?
fr: Voulez-vous toujours accepter la contre proposition ?

en: Do you still want to send a counter proposal?
fr: Voulez-vous toujours envoyer une contre proposition ?

en: Do you still want to send a decline response?
fr: Voulez-vous toujours envoyer une réponse de refus ?

en: Do you still want to decline the counter proposal?
fr: Voulez-vous toujours refuser la contre proposition ?

[ctx: @action:button]
en: Decline
fr: Refuser

en: Do you still want to record this response in your calendar?
fr: Voulez-vous toujours enregistrer cette réponse dans votre calendrier ?

[ctx: @action:button]
en: Record
fr: Enregistrer

en: Do you still want to delegate this task?
fr: Voulez-vous toujours déléguer cette tâche ?

en: Do you still want to delegate this invitation?
fr: Voulez-vous toujours déléguer cette invitation ?

[ctx: @action:button]
en: Delegate
fr: Déléguer

en: Do you still want to forward this task?
fr: Voulez-vous toujours faire suivre cette tâche ?

en: Do you still want to forward this invitation?
fr: Voulez-vous toujours faire suivre cette invitation ?

[ctx: @action:button]
en: Forward
fr: Transférer

en: Do you still want to cancel this task?
fr: Voulez-vous toujours annuler cette tâche ?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Task
fr: Annuler une tâche

en: Do you still want to cancel this invitation?
fr: Voulez-vous toujours annuler cette invitation ?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Invitation
fr: Annuler une invitation

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
fr: Ne pas annuler

en: Do you still want to check your calendar?
fr: Voulez-vous toujours vérifier votre calendrier ?

[ctx: @action:button]
en: Check
fr: Vérifier

en: Do you still want to record this task in your calendar?
fr: Voulez-vous toujours enregistrer cette tâche dans votre calendrier ?

en: Do you still want to record this invitation in your calendar?
fr: Voulez-vous toujours enregistrer cette invitation dans votre calendrier ?

en: Do you really want to cancel this task?
fr: Voulez-vous vraiment annuler cette tâche ?

en: Do you really want to cancel this invitation?
fr: Voulez-vous vraiment annuler cette invitation ?

en: %1?
fr: %1 ?

[ctx: @title:window]
en: Reaction to Invitation
fr: Réaction à une invitation

en: You forgot to add proposal. Please add it. Thanks
fr: Vous avez oublié d'ajouter une proposition. Veuillez en ajouter une. Merci

en: Delegation to organizer is not possible.
fr: Impossible de déléguer à l'agenda.

[ctx: @title:window]
en: Save Invitation Attachment
fr: Enregistrer la pièce jointe d'invitation

[ctx: @title:window]
en: Decline Counter Proposal
fr: Refuser la contre proposition

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
fr: Vous n'avez aucun dossier de calendrier accessible en écriture pour les invitations. Par conséquent, l'enregistrement ou le stockage de réponses est impossible.
    Veuillez créer au moins un évènement accessible en écriture dans le calendrier et vous re-synchroniser.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
fr: L'invitation de calendrier stockée dans ce courrier électronique est cassée d'une manière ou d'une autre. Impossible de continuer.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
fr: L'organisateur n'attend aucune réponse à cette invitation mais vous pouvez néanmoins lui envoyer un courrier électronique si vous le souhaitez.
    
    Voulez-vous envoyer un message à l'organisateur à propos de cette invitation ?
    Cliquez sur le bouton « Annuler » pour annuler l'opération d'enregistrement.

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
fr: Envoyer un courrier électronique à l'organisateur

[ctx: @action:button]
en: Do Not Send
fr: Ne pas envoyer

[ctx: @action:button]
en: Send EMail
fr: Envoyer un courriel

en: Re: %1
fr: Re : %1

en: Open Attachment
fr: Ouvrir une pièce jointe

en: Save Attachment As…
fr: Enregistrer une pièce jointe sous...

en: Accept invitation
fr: Accepter une invitation

en: Accept invitation conditionally
fr: Accepter une invitation sous conditions

en: Accept counter proposal
fr: Accepter une contre proposition

en: Create a counter proposal…
fr: Créer une proposition alternative...

en: Throw mail away
fr: Rejeter un courrier électronique

en: Decline invitation
fr: Décliner une invitation

en: Postpone
fr: Différer

en: Decline counter proposal
fr: Refuser une contre proposition

en: Check my calendar…
fr: Vérifier mon agenda...

en: Record response into my calendar
fr: Enregistrer une réponse dans mon agenda

en: Record invitation into my calendar
fr: Enregistrer une invitation dans mon agenda

en: Move this invitation to my trash folder
fr: Déplacer cette invitation dans ma corbeille

en: Delegate invitation
fr: Déléguer une invitation

en: Forward invitation
fr: Transférer une invitation

en: Remove invitation from my calendar
fr: Supprimer une invitation de mon agenda

en: Open attachment "%1"
fr: Ouvrir la pièce jointe « %1 »
