korganizer - en to it translation catalogue (41 entries)

en: Search &Directory Service
it: Cerca servizio di &directory

[ctx: @title:window]
en: Configure Day Numbers
it: Configura i numeri dei giorni

en: Show Date Number
it: Mostra numero della data

en: Show day number
it: Mostra numero del giorno

en: Show days to end of year
it: Mostra giorni mancanti alla fine dell'anno

en: Show both
it: Mostra entrambi

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
it: Questa estensione mostra informazioni sulla posizione di un giorno nell'anno.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
it[0]: 1 giorno alla fine dell'anno
it[1]: %1 giorni prima della fine dell'anno

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
it[0]: 1 giorno dall'inizio dell'anno,
it[1]: %1 giorni dall'inizio dell'anno,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
it[0]: Manca un giorno alla fine dell'anno
it[1]: Mancano %1 giorni alla fine dell'anno

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
it: Settimana %1

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
it[0]: Manca una settimana alla fine dell'anno
it[1]: Mancano %1 settimane alla fine dell'anno

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
it: Settimana %1 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
it[0]: Manca una settimana
it[1]: Mancano %1 settimane

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
it[0]: Manca una settimana alla fine dell'anno
it[1]: Mancano %1 settimane alla fine dell'anno

[ctx: @title:window]
en: Configure Holidays
it: Configura festività

en: Use Israeli holidays
it: Usa le vacanze ebraiche

en: Show weekly parsha
it: Mostra parsha settimanale

en: Show day of Omer
it: Mostra giorno di Omer

en: Show Chol HaMoed
it: Mostra Chol HaMoed

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
it: Questa estensione fornisce le date nel calendario ebraico.

en: This plugin displays the day's lunar phase (New, First, Last, Full). Currently, the phase is computed for noon at UTC; therefore, you should expect variations by 1 day in either direction.
it: Questa estensione mostra la fase lunare del giorno (nuova, primo quarto, ultimo quarto, piena). Al momento, la fase è calcolata per il mezzogiorno in UTC; di conseguenza dovresti aspettarti variazioni di un giorno in entrambe le direzioni.

[ctx: @title:window]
en: Configure Picture of the Day
it: Configura l'immagine del giorno

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
it: Proporzioni di aspetto della miniatura

en: Ignore aspect ratio
it: Ignora proporzioni aspetto

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
it: La miniatura verrà riscalata liberamente. La proporzione di aspetto non sarà mantenuta.

en: Keep aspect ratio
it: Mantieni proporzioni aspetto

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
it: La miniatura sarà scalata al rettangolo più grande che può essere contenuto in un rettangolo dato, mantenendo la proporzione di aspetto.

en: Keep aspect ratio by expanding
it: Mantieni proporzioni di aspetto espandendo se necessario

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
it: La miniatura verrà scalata al rettangolo più piccolo possibile attorno a un rettangolo dato mantenendo la proporzione di aspetto.

en: Wikipedia POTD: %1
it: Immagine del giorno di Wikipedia (inglese): %1

en: Picture Page
it: Pagina immagine

en: Loading...
it: Caricamento...

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
it: <qt>Sto caricando l'<i>Immagine del giorno</i>...</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
it: <qt>Questa estensione fornisce l'<i>Immagine del giorno</i> da Wikipedia.</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
it: Questa estensione fornisce un collegamento alle pagine «Questo giorno nella storia» di Wikipedia.

en: This day in history
it: Questo giorno nella storia

[ctx: Localized Wikipedia website]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/
it: https://it.wikipedia.org/wiki/

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_d
it: d_MMMM

en: This month in history
it: Questo mese nella storia

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_yyyy
it: yyyy#MMMM
