korganizer - en to ja translation catalogue (34 entries)

en: Show Date Number
ja: 表示する日数

en: Show day number
ja: 年初からの日数

en: Show days to end of year
ja: 年末までの日数

en: Show both
ja: 両方

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
ja: このプラグインは、それぞれの日が 1 年の何番目の日であるかを表示します。

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
ja[0]: 年末まであと 1 日
ja[1]: 年末まであと %1 日

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
ja[0]: 今年の 1 日目
ja[1]: 今年の %1 日目

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
ja[0]: 年末まであと 1 日
ja[1]: 年末まであと %1 日

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
ja: 第 %1 週

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
ja[0]: 今年の 1 週目
ja[1]: 今年の %1 週目

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
ja: 第 %1 週 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
ja[0]: 残り 1 週
ja[1]: 残り %1 週

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
ja[0]: 年末まであと 1 週
ja[1]: 年末まであと %1 週

en: Use Israeli holidays
ja: イスラエルの休日を使う

en: Show weekly parsha
ja: 週の parsha を表示

en: Show day of Omer
ja: Omer の日を表示

en: Show Chol HaMoed
ja: Chol HaMoed を表示

[ctx: Change the next two strings if emphasis is done differently in your language.]
en: <qt><p align="center"><i>
    %1
    </i></p></qt>
ja: <qt><p align="center">
    %1
    </p></qt>

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
ja: このプラグインはユダヤ暦の日を提供します。

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
ja: サムネイルのアスペクト比

en: Ignore aspect ratio
ja: アスペクト比を無視

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
ja: サムネイルを自由に拡大/縮小します。アスペクト比は保たれません。

en: Keep aspect ratio
ja: アスペクト比を保つ

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
ja: アスペクト比を保ちつつ、与えられた矩形に収まる範囲内でサムネイルをできるだけ大きく拡大/縮小します。

en: Keep aspect ratio by expanding
ja: アスペクト比を保つ (枠を拡大)

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
ja: アスペクト比を保ちつつ、与えられた矩形を超えてできるだけ小さくサムネイルを拡大/縮小します。

en: Picture Page
ja: 写真のページ

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
ja: <qt>今日の写真を読み込んでいます...</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
ja: <qt>このプラグインは Wikipedia の「今日の写真」を提供します。</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
ja: このプラグインは Wikipedia の「今日は何の日」へのリンクを提供します。

en: This day in history
ja: 何の日

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_d
ja: M月d日

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_yyyy
ja: yyyy年M月
