kdepim-addons - en to ka translation catalogue (33 entries)

en: Search &Directory Service
ka: &Directory -ის სერვისში ძებნა

[ctx: @title:window]
en: Configure Day Numbers
ka: დღის რიცხვების მორგება

en: Show Date Number
ka: თარიღის რიცხვის ჩვენება

en: Show day number
ka: დღის რიცხვის ჩვენება

en: Show days to end of year
ka: წლის ბოლომდე დარჩენილი დღეების ჩვენება

en: Show both
ka: ორივეს ჩვენება

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
ka: დამატება დღის მდებარეობას აჩვენებს წელიწადში.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
ka[0]: 1 დღე წლის დასასრულამდე
ka[1]: %1 დღე წლის დასასრულამდე

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
ka[0]: წლის დასაწყისიდან გავიდა 1 დღე,
ka[1]: წლის დასაწყისიდან გავიდა %1 დღე,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
ka[0]: წლის ბოლომდე დარჩენილია 1 დღე
ka[1]: წლის ბოლომდე დარჩენილია %1 დღე

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
ka: %1 კვირა

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
ka[0]: წლის დასაწყისიდან გავიდა 1 დღე
ka[1]: წლის დასაწყისიდან გავიდა %1 დღე

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
ka: %1-ე კვირა (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
ka[0]: დარჩენილია 1 კვირა
ka[1]: დარჩენილია %1 კვირა

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
ka[0]: წლის ბოლომდე დარჩენილია 1 კვირა
ka[1]: წლის ბოლომდე დარჩენილია %1 კვირა

[ctx: @title:window]
en: Configure Holidays
ka: დასვენების დღეების მორგება

en: Use Israeli holidays
ka: ისრაელის დასვენების დღეები

en: Show weekly parsha
ka: ყოველკვირეული თავი

en: Show day of Omer
ka: ომერის წელთაღრიცხვა

en: Show Chol HaMoed
ka: ხოლ ხაოედის ჩვენება

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
ka: ეს დამატება ებრალური კალენდრის მხარდაჭერას ჩართავს.

[ctx: These are Jewish holidays and mostly do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters.]
en: Sh. HaHodesh
ka: შ. ჰაჰოდეში

en: Erev Pesach
ka: პასექი

en: Sh. HaGadol
ka: შ. ჰაჰოდეში

en: Pesach
ka: პასექი

en: Chol Hamoed
ka: ხოლ ხაოედი

en: Sh. HaHodesh
ka: შ. ჰაჰოდეში

en: Keep aspect ratio
ka: საწყისი ფარდობის შენარჩუნება

en: Loading...
ka: იტვირთება...

en: This day in history
ka: ეს დღე ისტორიაში

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_d
ka: თთთთთ_დ

en: This month in history
ka: ეს თვე ისტორიაში

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_yyyy
ka: თთთთთ_წწწწწ
