korganizer - en to kk translation catalogue (128 entries)

en: Show Date Number
kk: Күн нөмірі көрсетілсін

en: Show day number
kk: Күн нөмірін көрсету

en: Show days to end of year
kk: Жыл аяғына калған күндер көрсетілсін

en: Show both
kk: Екеуі де көрсетілсін

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
kk: Бұл плагині жыл басынан қанша өткенін және жыл аяғына қанша қалғанын көрсетеді.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
kk[0]: Жыл аяқталуына %1 күн қалды

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
kk[0]: Жыл басынан %1 күн өтті,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
kk[0]: Жыл бітуіне %1 күн қалды

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
kk: %1-апта

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
kk[0]: Жылдың %1-аптасы

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
kk: %1-апта (жалпы %2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
kk[0]: %1 апта қалды

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
kk[0]: Жыл аяғына %1 апта калды

en: Use Israeli holidays
kk: Яһуди мейрамдары болсын

en: Show weekly parsha
kk: Аптада Таураттан оқитыны көрсетілсін

en: Show day of Omer
kk: Өмер күні көрсетілсін

en: Show Chol HaMoed
kk: Шой Ха-Моед көрсетілсін

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
kk: Яһуди күнтізбе күндерін көрсететін модулі.

[ctx: These are Jewish holidays and mostly do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters.]
en: Sh. HaHodesh
kk: Ш. Ха-Ходеш

en: Erev Pesach
kk: Ерев Песах

en: Sh. HaGadol
kk: Ш. Ха-Гадол

en: Pesach
kk: Песах

en: Chol Hamoed
kk: Шол Хамоед

en: Yom HaShoah
kk: Йом Ха-Шоа

en: Yom HaAtzmaut
kk: Йом Ха-Ацмаут

en: Yom HaZikaron
kk: Йом Ха-Зикарон

en: Yom Yerushalayim
kk: Йом Йерушалаим

en: Lag BaOmer
kk: Лаг БаӨмер

en: Erev Shavuot
kk: Ерев Шавуот

en: Shavuot
kk: Шавуот

en: Tzom Tammuz
kk: Цом Таммуз

en: Sh. Hazon
kk: Ш. Хазон

en: Sh. Nahamu
kk: Ш. Нахаму

en: Tisha B'Av
kk: Тиша Б'ав

en: S'lichot
kk: С'лихот

en: Erev R.H.
kk: Ерев Рош Хошана

en: Rosh Hashana
kk: Рош Хашана

en: Sh. Shuvah
kk: Ш. Шурва

en: Tzom Gedalia
kk: Цом Гедалия

en: Erev Y.K.
kk: Ерев Йом Кипур

en: Yom Kippur
kk: Йом Кипур

en: Erev Sukkot
kk: Ерев Суккот

en: Sukkot
kk: Суккот

en: Hoshana Rabah
kk: Хошана Раба

en: Shmini Atzeret
kk: Шмини Ацерет

en: Simchat Torah
kk: Симхат Тора

en: Erev Hanukah
kk: Ерев Ханука

en: Hanukah
kk: Ханука

en: Tzom Tevet
kk: Цом Тевет

en: Sh. Shirah
kk: Ш. Шара

en: Tu B'Shvat
kk: Ту Б'Шват

en: Sh. Shekalim
kk: Ш. Шекалим

en: Purim Katan
kk: Пурим Катан

en: Ta'anit Ester
kk: Таанит Естер

en: Sh. Zachor
kk: Ш. Захор

en: Erev Purim
kk: Ерев Пурим

en: Purim
kk: Пурим

en: Shushan Purim
kk: Шушан Пурим

en: Sh. Parah
kk: Ш. Палах

en: Sh. HaHodesh
kk: Ш. Ха-Ходеш

en:  Omer
kk:  Өмер

[ctx: These are weekly readings and do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters]
en: Bereshit
kk: Берешит

en: Noach
kk: Ноах

en: Lech L'cha
kk: Лех Л'ха

en: Vayera
kk: Вайера

en: Chaye Sarah
kk: Шайе Сара

en: Toldot
kk: Тойдот

en: Vayetze
kk: Вайерце

en: Vayishlach
kk: Вайишлах

en: Vayeshev
kk: Вайешев

en: Miketz
kk: Микец

en: Vayigash
kk: Вайигаш

en: Vayechi
kk: Вайеши

en: Shemot
kk: Шемот

en: Vaera
kk: Ваера

en: Bo
kk: Бо

en: Beshalach
kk: Бешалах

en: Yitro
kk: Итро

en: Mishpatim
kk: Мишпатим

en: Terumah
kk: Терума

en: Tetzaveh
kk: Тецаве

en: Ki Tisa
kk: Ки Тиса

en: Vayakhel
kk: Вайякхел

en: Pekudei
kk: Пекудей

en: Vayikra
kk: Вайикра

en: Tzav
kk: Цав

en: Shemini
kk: Шемини

en: Tazria
kk: Тазрия

en: Metzora
kk: Мецора

en: Acharei Mot
kk: Ашарей Мот

en: Kedoshim
kk: Кедошим

en: Emor
kk: Емор

en: Behar
kk: Бехар

en: Bechukotai
kk: Бехукотай

en: Bemidbar
kk: Бемидбар

en: Naso
kk: Назо

en: Behaalotcha
kk: Бехаалотша

en: Shelach
kk: Шелах

en: Korach
kk: Корах

en: Chukat
kk: Шукат

en: Balak
kk: Балак

en: Pinchas
kk: Пинхас

en: Matot
kk: Матот

en: Masei
kk: Мазей

en: Devarim
kk: Деварим

en: Vaetchanan
kk: Ваетшанан

en: Ekev
kk: Екев

en: Reeh
kk: Реех

en: Shoftim
kk: Шофтим

en: Ki Tetze
kk: Ки Теце

en: Ki Tavo
kk: Ки Таво

en: Nitzavim
kk: Ницавим

en: Vayelech
kk: Вайелеш

en: Haazinu
kk: Хаазину

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
kk: Нобайдың жақтар ара катынасының режімі

en: Ignore aspect ratio
kk: Ара қатынасын елемеу

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
kk: Нобай өлшемі еркін өзгертіледі. Жақтар ара қатынасы сақталмайды.

en: Keep aspect ratio
kk: Ара қатынасын сақтау

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
kk: Нобайдың жақтар ара қатынасы сақталып, өлшемі берілген тікбұрышына сыйғызып өзгертіледі.

en: Keep aspect ratio by expanding
kk: Ара қатынасын сақтап үлкейту

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
kk: Нобайдың жақтар ара қатынасы сақталып, өлшемі оған берілген тікбұрышын сыйғызып өзгертіледі.

en: Picture Page
kk: Сурет парағы

en: Loading...
kk: Жүктеу...

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
kk: <qt><i>Тәулік суретін</i> жүктеу...</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
kk: <qt>Бұл Уикипедиядағы <i>Тәулік суреті</i> дегенді көрсететін плагині.</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
kk: Уикипедиядағы 'Осы күні тарихта' парағын ашып беретін плагині.

en: This day in history
kk: Осы күні тарихта

en: This month in history
kk: Осы ай тарихта
