korganizer - en to nds translation catalogue (102 entries)

en: Show Date Number
nds: Dagnummer wiesen

en: Show day number
nds: Dagnummer wiesen

en: Show days to end of year
nds: Daag bet Enn vun't Johr wiesen

en: Show both
nds: Beed wiesen

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
nds: Dit Moduul wiest Informatschonen över en Dag sien Steed in't Johr.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
nds[0]: 1 Dag vör't Enn vun't Johr
nds[1]: %1 Daag vör't Enn vun't Johr

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
nds[0]: 1 Dag na den Anfang vun't Johr,
nds[1]: %1 Daag na den Anfang vun't Johr,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
nds[0]: 1 Dag bet na't Enn vun't Johr
nds[1]: %1 Daag bet na't Enn vun't Johr

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
nds[0]: 1 Week na den Anfang vun't Johr
nds[1]: %1 Weken na den Anfang vun't Johr

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
nds[0]: 1 Week över
nds[1]: %1 Weken över

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
nds[0]: 1 Week bet na't Enn vun't Johr
nds[1]: %1 Weken bet na't Enn vun't Johr

en: Use Israeli holidays
nds: Jöödsche Fierdaag bruken

en: Show weekly parsha
nds: Den Parscha vun de Week wiesen

en: Show day of Omer
nds: Omer-Dag wiesen

en: Show Chol HaMoed
nds: Chol HaMoed wiesen

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
nds: Dit Moduul stellt dat Datum in den jöödschen Kalenner praat.

[ctx: These are Jewish holidays and mostly do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters.]
en: Sh. HaHodesh
nds: Schabbat HaChodesch

en: Erev Pesach
nds: Erev Pessach

en: Sh. HaGadol
nds: Schabbat HaGadol

en: Pesach
nds: Pessach

en: Yom HaShoah
nds: Jom HaSchoah

en: Yom HaAtzmaut
nds: Jom HaAtzma´ut

en: Yom HaZikaron
nds: Jom HaSikaron

en: Yom Yerushalayim
nds: Jom Jeruschalajim

en: Lag BaOmer
nds: Lag B´Omer

en: Erev Shavuot
nds: Erev Schawuot

en: Shavuot
nds: Schawuot

en: Tzom Tammuz
nds: Zom Tammus

en: Sh. Hazon
nds: Schabbat Chason

en: Sh. Nahamu
nds: Schabbat Nachamu

en: Tisha B'Av
nds: Tisch´a B´Av

en: S'lichot
nds: Slichot

en: Erev R.H.
nds: Erev Rosch Haschana

en: Rosh Hashana
nds: Rosch Haschanah

en: Sh. Shuvah
nds: Schabbat Schuva

en: Tzom Gedalia
nds: Zom Gedaljah

en: Erev Y.K.
nds: Erev Jom Kippur

en: Yom Kippur
nds: Jom Kippur

en: Hoshana Rabah
nds: Hoschana Raba

en: Shmini Atzeret
nds: Schmini Azeret

en: Simchat Torah
nds: Simchath Thorah

en: Erev Hanukah
nds: Erev Chanukka

en: Hanukah
nds: Chanukka

en: Tzom Tevet
nds: Zom Tevet

en: Sh. Shirah
nds: Schabbat Schira

en: Tu B'Shvat
nds: Tu B'ShWaT

en: Sh. Shekalim
nds: Schabbat Schkalim

en: Ta'anit Ester
nds: Ta'anit Esther

en: Sh. Zachor
nds: Schabbat Sachor

en: Shushan Purim
nds: Schoschan Purim

en: Sh. Parah
nds: Schabbat Para

en: Sh. HaHodesh
nds: Schabbat HaChodesch

[ctx: These are weekly readings and do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters]
en: Bereshit
nds: Bereschit

en: Lech L'cha
nds: Lech-Lecha

en: Vayera
nds: Vajera

en: Chaye Sarah
nds: Chajei Sara

en: Vayetze
nds: Vajetsei

en: Vayishlach
nds: Vajischlach

en: Vayeshev
nds: Vajeschev

en: Vayigash
nds: Vajigasch

en: Vayechi
nds: Vajechi

en: Shemot
nds: Schemot

en: Beshalach
nds: Beschalach

en: Yitro
nds: Jitro

en: Mishpatim
nds: Mischpatim

en: Terumah
nds: Truma

en: Tetzaveh
nds: Tezave

en: Ki Tisa
nds: Ki Tissa

en: Vayakhel
nds: Vajachel

en: Pekudei
nds: Pkudei

en: Vayikra
nds: Vajikra

en: Shemini
nds: Schmini

en: Tazria
nds: Tasria

en: Metzora
nds: Mezora

en: Kedoshim
nds: Kedoschim

en: Bemidbar
nds: Bamidbar

en: Naso
nds: Nasso

en: Behaalotcha
nds: Beha´alotcha

en: Shelach
nds: Sch´lach

en: Reeh
nds: Re´eh

en: Shoftim
nds: Schoftim

en: Ki Tetze
nds: Ki Teizei

en: Nitzavim
nds: Nizavim

en: Vayelech
nds: Vajelech

en: Haazinu
nds: Ha´asinu

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
nds: Vöransicht-Proportschoon

en: Ignore aspect ratio
nds: Proportschoon övergahn

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
nds: De Vörnsicht warrt free topasst, de Proportschoon nich wohrt.

en: Keep aspect ratio
nds: Proportschoon wohren

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
nds: De Vöransicht warrt so groot as mööglich maakt, man sodennig, dat sik dat noch jüst na en fastleggt Rechteck infögen lett. De Proportschoon warrt wohrt.

en: Keep aspect ratio by expanding
nds: Proportschoon mit Överhang wohren

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
nds: De Vöransicht warrt so lütt as mööglich maakt, man sodennig, dat sik en geven Rechteck dor noch jüst infögen lett. De Proportschoon warrt wohrt.

en: Wikipedia POTD: %1
nds: Wikipedia-BifV: %1

en: Picture Page
nds: Bildsiet

en: Loading...
nds: Bi to laden...

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
nds: <qt>Dat <i>Bild för Vundaag</i> warrt laadt...</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
nds: <qt>Dit Moduul stellt dat <i>Bild för Vundaag</i> vun Wikipedia praat.</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
nds: Dit Moduul stellt Links na de »Disse Dag in de Historie«-Sieden op Wikipedia praat.

en: This day in history
nds: Disse Dag in de Historie

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_d
nds: d._MMMM

en: This month in history
nds: Disse Maand in de Historie

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_yyyy
nds: yyyy#MMMM
