kmail_text_calendar_plugin - en to nds translation catalogue (63 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
nds: Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
nds: Wegmaken

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
nds: Keen Bilaag mit den Naam "%1" binnen de Inladen funnen

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
nds: De Inladen-Bilaag "%1" is en Nettlink, op den sik vun dissen Reekner nich togriepen lett. Fraag bitte den Utrichter vun't Begeefnis, wat he de Inladen nochmaal mit de Bilaag binnenreegs ansteed as Link loosstüern kann.

en: <qt>Several of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours:</qt>
nds: <qt>De Adressaat vun disse Naricht passt op mehr vun Dien Identiteten,<br/>giff bitte de Adress an, de Dien is:</qt>

en: Select Address
nds: Adress utsöken

en: Answer:
nds: Antwoort:

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
nds: Afwiest: %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
nds: Vörlöpig: %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
nds: Annahmen: %1

en: Incidence with no summary
nds: Begeefnis ahn Tosamenfaten

en: Answer: %1
nds: Antwoort: %1

en: Delegated: %1
nds: Afgeven: %1

en: Forwarded: %1
nds: Wiederleddt: %1

en: Declined Counter Proposal: %1
nds: Afwiest Gegenvörslag: %1

en: "%1" occurred already.
nds: "%1" al schehn

en: "%1" is currently in-progress.
nds: "%1" is jüst nu togang

en: "%1", happening all day today, is currently in-progress.
nds: "%1", vundaag den helen Dag över, is jüst nu togang

en: "%1" is past due.
nds: "%1" is över de Tiet

en: "%1" has already started.
nds: "%1" hett al anfungen.

en: "%1", happening all-day today, is currently in-progress.
nds: "%1", vundaag den helen Dag över, is jüst nu togang

en: "%1", happening all day, has already started.
nds: "%1", duert den helen Dag lang, hett al anfungen

en: Do you still want to accept the task?
nds: Wullt Du de Opgaav liekers annehmen?

en: Do you still want to accept the invitation?
nds: Wullt Du de Inladen liekers annehmen?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the invitation?
nds: Wullt Du för de Inladen liekers en Annahm mit Beding loosstüern?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the task?
nds: Wullt Du för de Opgaav liekers en Annahm mit Beding loosstüern?

en: Do you still want to accept the counter proposal?
nds: Wullt Du den Gegenvörslag liekers annehmen?

en: Do you still want to send a counter proposal?
nds: Wullt Du liekers en Gegenvörslag loosstüern?

en: Do you still want to send a decline response?
nds: Wullt Du liekers en Afwiesen loosstüern?

en: Do you still want to decline the counter proposal?
nds: Wullt Du den Gegenvörslag liekers afwiesen?

en: Do you still want to record this response in your calendar?
nds: Wullt Du disse Anter liekers binnen Dien Kalenner opteken?

en: Do you still want to delegate this task?
nds: Wullt Du disse Opgaav liekers afgeven?

en: Do you still want to delegate this invitation?
nds: Wullt Du disse Inladen liekers afgeven?

en: Do you still want to forward this task?
nds: Wullt Du disse Opgaav liekers wiederledden?

en: Do you still want to forward this invitation?
nds: Wullt Du disse Inladen liekers wiederledden?

en: Do you still want to cancel this task?
nds: Wullt Du disse Opgaav noch torüchnehmen?

en: Do you still want to cancel this invitation?
nds: Wullt Du disse Inladen noch torüchnehmen?

en: Do you still want to check your calendar?
nds: Wullt Du liekers Dien Terminen pröven?

en: Do you still want to record this task in your calendar?
nds: Wullt Du disse Opgaav liekers binnen Dien Kalenner opteken?

en: Do you still want to record this invitation in your calendar?
nds: Wullt Du disse Inladen liekers binnen Dien Kalenner opteken?

en: Do you really want to cancel this task?
nds: Wullt Du disse Opgaav redig torüchnehmen?

en: Do you really want to cancel this invitation?
nds: Wullt Du disse Inladen redig torüchnehmen?

en: You forgot to add proposal. Please add it. Thanks
nds: Du hest keen Vörslag biföögt, maak dat bitte noch. Dank ok.

en: Delegation to organizer is not possible.
nds: Afgeven na den Utrichter is nich mööglich

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
nds: Dien Kalenner bargt keen schriefbor Ornern för Inladen, dat heet, Sekern oder spiekern vun Antwoorden geiht nich.
    Bitte stell tominnst een schriefbor Begeefniskalenner op un synkroniseer nieg.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
nds: Disse Nettbreef bargt en schaadhaftig Inladen. Wiedermaken nich mööglich.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
nds: De Utrichter verwacht keen Antwoort op de Inladen, man Du kannst em liekers een tostüern.
    
    Wullt Du em wegen de Inladen en Naricht tostüern?
    Klick op "Afbreken", wenn Du afbreken wullt.

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
nds: Den Utrichter en Nettbreef tostüern

en: Re: %1
nds: Antwoort: %1

en: Open Attachment
nds: Bilaag opmaken

en: Accept invitation
nds: Inladen annehmen

en: Accept invitation conditionally
nds: Inladen mit Beding annehmen

en: Accept counter proposal
nds: Gegenvörslag annehmen

en: Throw mail away
nds: Naricht wegsmieten

en: Decline invitation
nds: Inladen afwiesen

en: Decline counter proposal
nds: Gegenvörslag afwiesen

en: Record response into my calendar
nds: Anter binnen Kalenner opteken...

en: Record invitation into my calendar
nds: Inladen den Kalenner tofögen

en: Move this invitation to my trash folder
nds: Inladen na den Affallorner verschuven

en: Delegate invitation
nds: Inladen afgeven

en: Forward invitation
nds: Inladen wiederledden

en: Remove invitation from my calendar
nds: Inladen ut Kalenner wegmaken

en: Open attachment "%1"
nds: Bilaag "%1" opmaken
